Ухвала суду № 13948389, 15.02.2011, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.02.2011
Номер справи
2а-4736/10/2370
Номер документу
13948389
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 2а-4736/10/2370 Головуючий у 1-й інстанції: Гарань С.М.

Суддя-доповідач: Василенко Я.М

У Х В А Л А

Іменем України

"15" лютого 2011 р. м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого Василенка Я.М.,

суддів Кузьменка В.В., Шурка О.І.,

при секретарі Гоцику О.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні, без фіксування його за допомогою звукозаписувального технічного засобу згідно до ч. 1 ст. 41 КАС України, апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у місті Черкаси на постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 15.11.2010 у справі за позовом кредитної спілки «Кредит-Союз»до Державної податкової інспекції у місті Черкаси про скасування податкового повідомлення-рішення, -

В С Т А Н О В И В:

13.10.2010 кредитна спілка «Кредит-Союз»звернулась до Черкаського окружного адміністративного суду із позовом про скасування податкового повідомлення-рішення ДПІ у м. Черкаси № 73/17-2207/25204519 від 07.04.2010.

Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 15.11.2010 позов задоволено повністю.

Не погоджуючись з вищезазначеним судовим рішенням відповідач звернувся із апеляційною скаргою, в якій просить скасувати оскаржувану постанову, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права при її винесенні та прийняти нову постанову, якою у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що 26.03.2010 ДПІ у м. Черкаси було проведено перевірку фінансово-господарської діяльності з питань дотримання КС «Кредит-Союз»вимог податкового та валютного законодавства. За її результатами в тому числі було складено довідку з висновком стосовно питань правильності обчислення та своєчасності внесення до бюджету сум податку з доходів фізичних осіб за період з 01.07.2007 по 31.12.2009. Дані цієї довідки були включені до акту № 72/22-0/25204519 від 29.03.2010, де зазначено, що КС «Кредит-Агро»виплатила доходи фізичним особам, членам кредитної спілки у вигляді виплат, що нараховувалися на додаткові пайові внески і на них не сплачений податок, що на думку відповідача є порушенням вимог п. 2 ста. 19 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб».

На підставі акту перевірки було винесено податкове повідомлення-рішення № 73/17-2207/25204519 від 07.04.2010, в якому КС «Кредит-Союз»визначена сума податкового зобов'язання за основним платежем 28687 грн. 95 коп. та штрафними (фінансовими) санкціями в розмірі 57975 грн. 90 коп., на загальну суму 86063 грн. 85 коп.

Не погоджуючись із винесеним рішенням, позивач у встановленому порядку подав скаргу до ДПІ у м. Черкаси, а потім і до ДПА України, але ці скарги залишені без задоволення, а спірне податкове повідомлення-рішення без змін.

Позовні вимоги КС «Кредит-Союз»мотивовані тим, що відповідно до п.п. 22.1.4. п. 22.1. ст. 22 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб»- підпункт 4.2.12 пункту 4.2 статті 4 цього Закону у частині включення до загального місячного оподатковуваного доходу доходів у вигляді процентів на поточний або депозитний (вкладний) банківський рахунок (у тому числі картковий рахунок), вклад до небанківських фінансових установ згідно із законом або процентів (дисконтних доходів) на депозитний (ощадний) сертифікат та підпункти 9.2.1 і 9.2.2 пункту 9.2 статті 9 цього Закону у частині оподаткування процентів набирають чинності з 1 січня 2010 року. А згідно до пп. 3 п. 4 Закону України від 23.06.2009 № 1533-VI «Про внесення змін до деяких законів України з метою подолання негативних наслідків фінансової кризи»у Законі України «Про Національний банк України»у підпункті 22.1.4 пункту 22.1 статті 22 слова та цифри «з 1 січня 2010 року»замінено словами та цифрами «з 1 січня 2013 року».

Згідно з ч. 1 ст. 23 Закону України «Про кредитні спілки»внески (вклади) членів кредитної спілки на депозитні рахунки, а також нарахована на такі кошти та пайові внески плата (проценти) належать членам кредитної спілки на праві приватної власності.

Як вбачається з матеріалів справи, перевіркою відповідача було встановлено факт нарахування та виплати позивачем доходів членам кредитної спілки у вигляді виплат (процентів), що нараховувались на додаткові внески.

Закон України «Про кредитні спілки»визначає, що під процентами розуміється плата, що нарахована кредитною спілкою на пайові внески.

Відповідно до положення абз. 3 п. 7.2 ст. 7 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб»ставка податку становить 5 відсотків від обєкта оподаткування, нарахованого податковим агентом як процент на вклад (внесок) до кредитної спілки, створеної відповідно до закону.

Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб»від 01.07.2004 № 1985-ІV внесено зміни до п. 4.3.5, якими підпункт «в»після слів «неприбутковими організаціями»доповнено словами «(крім кредитних спілок та інших небанківських фінансових установ)». При цьому зазначені зміни набувають чинності з 01.01.2005. Таким чином, зазначені зміни з 01.01.2005 припиняють регулювання оподаткування виплат (процентів), які здійснюються кредитними спілками.

При цьому з нового формулювання Закону вбачається, що з 01.01.2005 оподаткування виплат процентів на пайові внески, а також на внески (вклади) членів кредитних спілок на депозитні рахунки, регулюються відповідно до п. 7.2 вищезазначеного Закону.

Однак, враховуючи положення Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб»(щодо оподаткування відсотків з банківських вкладів) № 2273-IV від 21.12.2004 виплата процентів на внески членам кредитних спілок, включаючи проценти на пайові внески та на внески (вклади) на депозитні рахунки підлягає оподаткуванню відповідно до пункту 7.2 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб»з 01.01.2010.

Так, відповідно до п. 43 ст. 73 Закону України від 23.12.2004 року № 2285-ІV з метою приведення окремих норм законів у відповідність з бюджетним законодавством зупинено дію підпункту 4.2.12 пункту 4.2 статті 4 у частині включення до загального місячного оподатковуваного доходу доходів у вигляді процентів на поточний або депозитний (вкладний) банківський рахунок (у тому числі картковий рахунок), вклад до небанківських фінансових установ згідно із законом або процентів (дисконтних доходів) на депозитний (ощадний) сертифікат та підпункти 9.2.1 і 9.2.2 пункту 9.2 статті 9 у частині оподаткування процентів відповідно до Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб»(889-15) (Відомості Верховної Ради України, 2003 р., № 37, ст. 308; 2004 р., № 52, ст. 564).

Відповідно до пп. 9.2.2 п. 9.2 ст. 9 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб»податковий агент, який нараховує проценти, надає податковий розрахунок загальної суми нарахованих процентів та загальної суми утриманих з них податків у складі податкової декларації з податку на прибуток підприємств у строки, встановлені законом для такого податку. При цьому, інформація щодо окремого банківського вкладного (депозитного) або поточного (у тому числі карткового) рахунку фізичної особи, і нарахованих на нього процентів, а також відомостей щодо такої фізичної особи - вкладника не надається.

З огляду на вищевикладене колегія суддів дійшла висновку про те, що Закон № 889-ІV для цілей оподаткування податком з доходів фізичних осіб не розділяє проценти на такі, що були нараховані на внески (вклади) членів кредитної спілки на депозитні рахунки і на інші види внесків (вкладів) членів кредитної спілки, у тому числі і на додаткові пайові внески. Навпаки цей Закон встановлює єдиний механізм оподаткування податком з доходів фізичних осіб за ставкою 5 відсотків для усіх згадуваних у ньому процентів на внески (вклади) членів кредитної спілки і запроваджує таке оподаткування лише з 01.01.2010.

Більш того, підпункт 4.2.12 пункту 4.2 статті 4 цього Закону у частині включення до загального місячного оподатковуваного доходу доходів у вигляді процентів на поточний або депозитний (вкладний) банківський рахунок (у тому числі картковий рахунок), вклад до небанківських фінансових установ згідно із законом або процентів (дисконтних доходів) на депозитний (ощадний) сертифікат та підпункти 9.2.1 і 9.2.2 пункту 9.2 статті 9 цього Закону у частині оподаткування процентів набирають чинності з 1 січня 2013 року (у редакції згідно до пп. 3 п. 4 Закону України від 23.06.2009 № 1533-VI «Про внесення змін до деяких законів України з метою подолання негативних наслідків фінансової кризи»у Законі України «Про Національний банк України»).

При цьому, податковими органами була проведена перевірка за період з 01.07.2007 по 31.12.2009 (а. с. 30).

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачем не надано належних доказів на підтвердження доводів апеляційної скарги про неправомірність висновків суду першої інстанції.

Таким чином, колегія суддів вирішила згідно ст. 200 КАС України залишити апеляційну скаргу без задоволення, а потанову суду без змін, з урахуванням того, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм процесуального права.

Керуючись ст. ст. 41, 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206 КАС України, суд

У Х В А Л И В:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у місті Черкаси залишити без задоволення, а постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 15.11.2010 без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, проте може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку та строки, встановлені статтею 212 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий:

Судді:

Повний текст ухвали виготовлено 21.02.2011.