ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
22 лютого 2011 року 09:30 № 2а-13917/09/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Григоровича П.О. при секретарі судового засідання Очколясу О.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомДержавної інспекції з контролю за цінами в м.Києві
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Експлуатаційна компанія"
простягнення економічних санкцій у розмірі 28460,49грн.
За участю представників сторін
позивача: Семенець І.О.
відповідача: Семененко Є.М.
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 22.02.2011р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Держана інспекція з контролю за цінами в м. Києві звернулася до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом, з урахуванням зменшення позовних вимог, до Товариства з обмеженою відповідальністю «Експлуатаційна компанія»про стягнення економічних санкцій у розмірі 28460,49 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що за наслідками проведеної планової перевірки ТОВ «Експлуатаційна компанія»з питань дотримання порядку формування, встановлення та застосування тарифів на житлово-комунальні послуги за період червень 2008 червень 2009 року, опалювальний сезон 2008-2009рр., було складено акт від 11.09.2009р. №197, яким встановлено порушення вимог п. 1 розпорядження КМДА від 30.07.2007р. №978, п.12 постанови КМУ від 21.07.2005р. №630 та, враховуючи підстави ст.14 Закону України «Про ціни та ціноутворення»Держінспекцією цін в м. Києві прийняте рішення №89 від 18.09.2009р. «Про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін»на загальну суму 28460,49 грн.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував в повному обсязі, вважає прийняте рішення необґрунтованим та просить відмовити у задоволенні позову повністю.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 30.03.2010р. задоволено клопотання відповідача та зупинено провадження у справі №2а-13917/09/2670 до набрання законної сили судовим рішенням у справі №2а-2557/10/2670.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 04.02.2011р. поновлено провадження у справі №2а-13917/09/2670, оскільки відпали обставини, що зумовили зупинення провадження у справі.
Розглянувши подані стороною документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ВСТАНОВИВ:
Правовою базою державної цінової політики є на сьогодні Закон України "Про ціни та ціноутворення від 03.12.1990р. № 507-ХІІ (далі - Закон №507). Статтею 6 цього Закону №507 передбачено, що, крім вільних цін і тарифів, у народному господарстві застосовуються також державні фіксовані та регульовані ціни. При цьому, окремо застережено, що вільні ціни і тарифи встановлюються на всі види продукції, товарів та послуг, за винятком тих, щодо яких здійснюється державне регулювання цін і тарифів (ст. 7 Закону № 507). Таке державне регулювання здійснюється шляхом установлення:
державних фіксованих цін (тарифів);
граничних рівнів цін (тарифів) або граничних відхилень від державних фіксованих цін і тарифів.
Відповідно до ст. 9 Закону № 507 державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи встановлюються на ресурси, що справляють визначальний вплив на загальний рівень і динаміку цін, на товари і послуги, котрі мають вирішальне соціальне значення, а також на продукцію, товари і послуги, виробництво яких зосереджено на підприємствах, що займають монопольне (домінуюче) становище на ринку.
Статтею 13 Закону № 507 передбачено, що державний контроль за цінами здійснюється при встановленні та застосуванні державних фіксованих і регульованих цін і тарифів. При цьому контролюються правомірність їх застосування і дотримання вимог законодавства про захист економічної конкуренції. Контроль за дотриманням державної дисципліни цін здійснюється органами, на які ці функції покладено Кабінетом Міністрів України.
Згідно з п. 3 Положення про Державну інспекцію по контролю за цінами, затвердженої Постановою Кабінетом Міністрів України № 1819 «Про питання Державної інспекції по контролю за цінами»(далі Положення №1819) головним органом, уповноваженим контролювати встановлення і застосування державних фіксованих і регульованих цін і тарифів, є Державна інспекція з контролю за цінами (далі Держцінінспекція), що діє у складі Міністерства економіки та перебуває в його підпорядкуванні
Кабінет Міністрів Положенням № 1819 від 13.12.2000р. «Про питання Державної інспекції по контролю за цінами»(п. 5) чітко окреслив права, які має Держцінінспекція:
1) проводити на підприємствах, в установах та організаціях незалежно від форми власності перевірки бухгалтерських документів, книг, звітів, калькуляцій та інших документів, пов'язаних із формуванням, установленням і застосуванням цін і тарифів;
2) одержувати в установленому порядку від органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, підприємств, установ та організацій матеріали та інформацію, необхідну для виконання покладених на неї завдань;
3) обстежувати в установленому порядку виробничі, складські, торговельні та інші приміщення підприємств, установ та організацій, що використовуються для виготовлення, зберігання та реалізації товарів і сировини, організації та надання послуг;
4) у межах своєї компетенції вимагати від керівників та інших посадових осіб органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій, які перевіряються, усунення виявлених порушень порядку формування, установлення і застосування цін і тарифів;
5) приймати рішення про вилучення до відповідного бюджету сум усієї необґрунтовано отриманої підприємством, установою, організацією виручки в результаті порушення державної дисципліни цін і штрафу у двократному її розмірі, а також звертатися з позовами до судів про стягнення зазначених сум у разі невиконання рішень державних інспекцій з контролю за цінами;
6) згідно з вимогами законодавства розглядати справи про адміністративні правопорушення, пов'язані з порушенням порядку формування, установлення та застосування цін і тарифів, а також невиконанням вимог органів державного контролю за цінами;
7) залучати фахівців органів виконавчої влади, а також підприємств, установ та організацій (за погодженням з їх керівниками) для розгляду питань, що належать до її компетенції;
8) скасовувати рішення своїх територіальних органів, а також винесені ними постанови про накладення адміністративних стягнень.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Експлуатаційна компанія» зареєстроване Оболонською районною у місті Києві державною адміністрацією 09.04.2003 року, код за ЄДРПОУ 32380022. Видом діяльності відповідача за КВЕД є, зокрема, управління нерухомим майном.
Державною інспекцією з контролю за цінами в м. Києві на підставі посвідчення від 24 червня 2009 року №376, пункту 4.1.6 Плану роботи на ІІ квартал 2009р. проведена перевірка ТОВ «Експлуатаційна компанія»з питань дотримання порядку формування, встановлення та застосування тарифів на житлово-комунальні послуги за період червень 2008 червень 2009 року, опалювальний сезон 2008-2009рр.
Вказана перевірка була розпочата з 25.06.2009 року по 01.07.2009 року та з 10.09.2009 року по 11.09.2009 року. Про призупинення перевірки Відповідачем повідомлено Позивача листом від 01.07.2009 року №152-07/4-1531. Листом від 10.09.2009 року №152-07/4-2208 Інспекція повідомила ТОВ “Експлуатаційна компанія” про відновлення перевірки з 10.09.2009 року.
В ході перевірки встановлено порушення ТОВ «Укрземресурс»вимог п. 12 “Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення” та п. 1 розпорядження КМДА від 30.07.2007р. №978 “Про встановлення та погодження тарифів на комунальні послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води” не проведення перерахунку за фактично надані послуги з опалення за опалювальний період 2008-2009 рр.
Вказані порушення зафіксовані в акті 11.09.2009р. №197, на підставі якого 18.09.2009 року Інспекцією винесено рішення №89 про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін на загальну суму 28460,49 грн.
Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та обєктивному дослідження, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги Інспекції підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Як встановлено актом перевірки на балансі Відповідач має будинки, яким надає житлово-комунальні послуги. Теплова енергія, що постачається для зазначених будинків, обліковується приладами обліку теплової енергії.
П. 12 Постанови КМ України від 21.072005 р. N 630 встановлено, що у разі встановлення будинкових засобів обліку теплової енергії споживач оплачує послуги згідно з їх показаннями пропорційно опалюваній площі (об'єму) квартири (будинку садибного типу) за умови здійснення власником, балансоутримувачем будинку та/або виконавцем заходів з утеплення місць загального користування будинку. А саме, у разі наявності будинкового засобу обліку теплової енергії, розрахунок зі споживачами за фактично спожиті послуги з опалення повинен проводитися щомісячно, за фактично надані послуги, згідно з розподілом пропорційно опалювальній площі приміщень споживачів.
В ході перевірки встановлено що Відповідачем за опалювальний період 2008-2009 р. р. - перерахунки не проводилися. Фактично нарахування здійснюються відповідно до встановлених органом місцевого самоврядування нормативів та визначеної плати за опалення - 1,60 грн./м на місяць на протязі року без проведення відповідних перерахунків.
Також, Відповідачем теплова енергія на опалення та гаряче водопостачання не обліковується, облік здійснюється безпосередньо у кожного із споживачів лише за послуги з гарячого водопостачання.
По кожному будинку встановлено обсяг теплової енергії, отриманий на протязі опалювального періоду - з жовтня 2009 р. по квітень 2009 р. з послугою гарячого водопостачання. При цьому взяті данні обігових відомостей споживання послуги з гарячого водопостачання, виведені обсяги гарячого водопостачання за опалювальний період по кожному будинку. Кількість теплової енергії врахована згідно нормативної теплоємності гарячої води -0,05 Гкал/м3.
Від згрупованих показників споживання теплової енергії згідно приладів обліку теплової енергії (що встановлені на групу будинків) було віднято кількість теплової енергії отриманої на послугу з гаряче водопостачання, отримана кількість теплової енергії - та що була використана на потреби опалення будинків. У подальшому ця кількість теплової енергії розподілялася між будинками (при груповому обліку теплової енергії) пропорційно опалювальній площі житлових приміщень.
Держінспекція цін в м. Києві в ході перевірки визначила вартість плати за теплову енергію згідно розпорядження КМДА від 30.07.2007 р. №978, яким встановлено тариф на комунальні послуги за централізованого опалення для населення, яка використовується на опалення - 130,60 грн./Гкал в місяць.
Всього по розрахунку Інспекції зайве нарахування складає 572127,86 грн., з цієї суми фактично отримана необґрунтовано виручка, відповідно до наявного обсягу проплати мешканцями відповідних будинків станом на 01.05.2009р.складала 9486,83 грн.
Відповідно до ст. 14 Закону України «Про ціни і ціноутворення»зазначена сума підлягає вилученню в доход бюджету, із застосуванням штрафних санкцій в двократному розмірі.
Керуючись ст. 14 Закону України «Про ціни і ціноутворення», відповідно до повноважень, наданих постановою Кабінету Міністрів України від 13.12.2000р. №1819, Держінспекцією цін в м. Києві було прийнято рішення від 18.09.2009р. № 89 про застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю «Рада»економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін на загальну суму 28460,49 грн., зокрема:
-стягнення необґрунтовано отриманої виручки в розмірі 9486,83 грн.;
-стягнення суми штрафу у розмірі 18973,66 грн.
Зазначене рішення було направлено до Відповідача, який самостійно його вимоги не виконав.
Встановлено, що не погоджуючись з вказаним рішенням, відповідач звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Державної інспекції з контролю за цінами в м. Києві про скасування рішення № 89 від 18.09.2009р. про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін у розмірі 28460,49 грн.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 13.10.2010р. по справі №2а-2557/10/2670 у задоволенні вищевказаного позову відмовлено. Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 13.01.2011р. апеляційну скаргу ТОВ «Експлуатаційна компанія»залишено без задоволення, постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 13.10.2010р. без змін.
З огляду на норми ст. 254 КАС України, постанова Окружного адміністративного суду м. Києва від 13.10.2010р. по справі №2а-2557/10/2670 набрала законної сили та, відповідно до ч. 5 ст. 124, п. 9 ч. 3 ст. 129 Конституції України, є обов'язковою до виконання на всій території України.
Таким чином, рішення Інспекції № 89 від 18.09.2009 р. яке є підставою даного позову, не скасовано у встановленому законом порядку. З огляду на зазначене, суд вважає обґрунтованими вимоги щодо стягнення штрафних санкцій та необґрунтовано одержаної виручки з Відповідача.
Враховуючи, що обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними конкретними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування, суд прийшов до висновку, що в позовній заяві наведені обставини, які свідчать про обґрунтованість позовних вимог.
З огляду на матеріали справи, з урахуванням пояснень сторін, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог Держаної інспекції з контролю за цінами в м. Києві про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «Експлуатаційна компанія»економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін на загальну суму 28460,49 грн.
Відповідно до ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України, при вирішенні справи по суті суд може задовольнити адміністративний позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково, у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення.
Враховуючи, що, відповідно до статті 70 КАС України, обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними конкретними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування, суд прийшов до висновку, що в позовній заяві наведені обставини, які підтверджуються відповідними доказами (рішенням про застосування штрафних (фінансових) санкцій), тобто достатніми доказами.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 69, 71, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
ПОСТАНОВИВ :
1.Позов задовольнити повністю
2.Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Експлуатаційна компанія»(код ЄДРПОУ 32380022, адреса місцезнаходження: 04210, м. Київ, вул. Тимошенка, 29-Б, р/рах. 260013000012329 в ТОВ КБ «Столиця»в м. Києві, МФО 380623) суму необґрунтовано отриманої виручки у розмірі 9486,83 грн.(девять тисяч чотириста вісімдесят шість грн. 83 коп.) в доход державного бюджету (р/рах. №31111106700006, код 21081100, одержувач УДК в Оболонському районі м. Києва, код 26077916, банк одержувача ГУ ДКУ у м. Києві, МФО 820019).
3.Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Експлуатаційна компанія»(код ЄДРПОУ 32380022, адреса місцезнаходження: 04210, м. Київ, вул. Тимошенка, 29-Б, р/рах. 260013000012329 в ТОВ КБ «Столиця»в м. Києві, МФО 380623) суму штрафу у розмірі 18973,66 грн.(вісімнадцять тисяч девятсот сімдесят три грн. 66 коп.) в доход державного бюджету (р/рах. №31111106700006, код 21081100, одержувач УДК в Оболонському районі м. Києва, код 26077916, банк одержувача ГУ ДКУ у м. Києві, МФО 820019).
Стягувач:Держана інспекція з контролю за цінами в м. Києві (03057, м. Київ, вул. Лабораторна, 1)
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 КАС України. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя П.О. Григорович