Єдиний державний реєстр судових рішень
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
07 червня 2010 року 13:28 № 2а-6200/10/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:
головуючого - судді Дегтярьової О.В.,
при секретарі судового засідання Патратій О.В.,
за участю представника позивача Осипенка О.В. (довіреність від 17.05.2010 р. № 5080/06),
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Управління Пенсійного фонду України в місті Коростень
доАкціонерного товариства закритого типу «Міжрегіональна Академія управління персоналом»
простягнення заборгованості зі страхових внесків в розмірі 2 518, 78 грн., -
В С Т А Н О В И В:
Управління Пенсійного фонду України у м. Коростені Житомирської області звернулось до суду з позовом про стягнення з АТЗТ «Міжрегіональна академія управління персоналом»заборгованості на відшкодування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність»і сумою пенсії, призначеної відповідно до інших законодавчих актів, у розмірі 2 518, 78 грн.
Під час судового розгляду представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Коростені Житомирської області перебувають два пенсіонери, які отримують пенсію відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність»і набули частину наукового стажу в період роботи в Коростенській філії Міжрегіональній академії управління персоналом.
За період з 01 січня 2009 року по 31 березня 2010 року у відповідача виникла заборгованість по відшкодуванню коштів на виплату різниці у розмірі наукової пенсії гр. ОСОБА_3 та ОСОБА_4 у розмірі 2 518, 78 грн.
Позивач зазначає, що вказана різниця у розмірі 2 518, 78 грн. відповідачем в порушення ст. 24 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність»від 13.12.1991р. № 1977-XII та п. 3 Порядку фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації згідно із Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність», та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 24.03.2004р. № 372, до Пенсійного фонду України сплачена не була, а тому просить стягнути її у судовому порядку.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні та просив задовольнити позовні вимоги.
У судові засідання 18 травня та 07 червня 2010 року уповноважені представники відповідача не зявились.
Відповідач належним чином повідомлений судом про дату, час та місце судового розгляду відповідно до вимог ч. 8 ст. 35 Кодексу адміністративного судочинства України.
Від відповідача відзив на позовну заяву, заперечень проти позову, будь-яких пояснень, заяв чи клопотань до суду не надходило.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини справи, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з огляду на таке.
Коростенська філія Міжрегіональної академії управління персоналом є структурним підрозділом АТЗТ Міжрегіональної академії управління персоналом без статусу юридичної особи.
Матеріалами справи підтверджено, що громадяни ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, який має науковий стаж роботи в Коростенській філії МАУП 4 роки 5 місяців, що становить 17,10 частки різниці, виходячи з наукового стажу 25 роки 10 місяців і ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, який має науковий стаж роботи в Коростенській філії МАУП 1 місяць, що становить 0, 29 частки різниці, виходячи з наукового стажу 28 років 8 місяців станом на березень 2009 року, та 0, 26 частки різниці, виходячи з наукового стажу 30 років 11 місяців станом на червень 2009 року. Вказані особи перебувають на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у м. Коростені та отримують пенсію відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», набули частину наукового стажу в період роботи в Коростенській філії Міжрегіональній академії управління персоналом, що відповідачем не спростовано.
У відповідності до Постанов Кабінету Міністрів України «Про затвердження переліку посад наукових (науково-педагогічних) працівників державних підприємств, установ, організацій, перебування на яких дає право на призначення пенсій та виплату грошової допомоги у разі виходу на пенсію відповідно до статті 24 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність»від 22.11.2001р. № 1571 та «Про реалізацію частини другої статті 24 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність»від 22.11.2001р. № 1570 гр. ОСОБА_3, ОСОБА_4 було призначено пенсію наукового працівника.
Наданими позивачем до матеріалів справи розрахунками (повідомленнями) про суму виплаченої науковим працівникам гр. ОСОБА_3, ОСОБА_4 пенсії за період з 01 січня 2009 року по 31 березня 2010 року підтверджено, що за вказаний період останнім було нараховано та виплачено з Пенсійного фонду України пенсію, призначену за Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність», гр. ОСОБА_3 у сумі 13394,30 грн., в т. ч. суму пенсії у розмірі 6408, 03 грн., обчисленої відповідно до інших законодавчих актів; гр. ОСОБА_4 у сумі 34865, 10 грн., в т.ч. суму пенсії у розмірі 13858, 99 грн., обчисленої відповідно до інших законодавчих актів.
Різниця між сумою пенсії призначеної за Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність»та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право вищевказані наукові працівники, складає 6986, 27 грн. у ОСОБА_3 і 21066, 11 грн. у ОСОБА_4
Таким чином, заборгованість відповідача по сумі витрат на фінансуванні різниці між сумою пенсії призначеної за Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність»та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, з урахуванням стажу роботи кожного з працівників в Коростенській філії МАУП, дорівнює 2475, 09 грн. стосовно ОСОБА_3 з урахуванням залишку по сумі відшкодування різниці станом на 01.01.2010 року в сумі 0, 74 грн. та донарахування за попередній період у розмірі 1281,19 грн., та 43,70 грн. по ОСОБА_4 з урахуванням донарахування за попередній період у розмірі 0, 02 грн.
Таким чином загальна сума заборгованості станом на день розгляду справи становить 2 518, 78 грн. (2475,09 грн. + 43,70 грн.).
Наведенні розрахунки відповідають положенням законодавства, фактичним обставинам справи та відповідачем не спростовані.
Згідно зі статтею 24 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність»від 13.12.1991р. № 1977-XII різниця між сумою призначеної пенсії за цим Законом та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується:
- для наукових (науково-педагогічних) працівників державних бюджетних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації - за рахунок коштів державного бюджету;
- для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів державного бюджету у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. При цьому за рахунок коштів державного бюджету науковим (науково-педагогічним) працівникам оплачується з розрахунку на одну особу 50 відсотків різниці пенсії, призначеної за цим Законом;
- для наукових (науково-педагогічних) працівників недержавних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих установ, організацій та закладів.
Відповідно до п. 3, 5 Порядку фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації згідно із Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність», та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 24.03.2004р. № 372, (далі Порядок № 372) фінансування різниці у розмірі пенсії осіб, які мають науковий стаж роботи на кількох підприємствах, в установах, організаціях та вищих навчальних закладах III - IV рівнів акредитації незалежно від форми власності та фінансування, здійснюється пропорційно зарахованому для призначення пенсії науковому стажу роботи за рахунок джерел фінансування, визначених законодавством для відповідних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації. Розмір витрат на фінансування різниці у розмірі пенсії за рахунок коштів державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації визначається у розрахунку на рік органами Пенсійного фонду до 20 січня поточного року та протягом 10 днів з дня призначення пенсії відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», про що відповідному підприємству, установі, організації або закладу відразу надсилається повідомлення.
Пунктом девятим зазначеного Порядку передбачено, що різниця у розмірі пенсій наукових (науково-педагогічних) працівників недержавних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації фінансується за рахунок коштів цих установ, організацій та закладів згідно з пунктами 3 - 8 цього Порядку.
З наведених норм вбачається, що на відповідача покладено обовязок щодо сплати до Пенсійного фонду різниці між сумою пенсії призначеної за Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність»та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник відповідача.
Пунктом 5 Порядку № 372 встановлено, що зазначені підприємства, установи, організації та заклади самостійно визначають суму, що підлягає до сплати у розрахунку на місяць, та щомісяця до 25 числа перераховують органу Пенсійного фонду за своїм місцезнаходженням відповідні кошти для фінансування різниці у розмірі пенсії, призначеної у минулому та поточному роках.
Як свідчать матеріали справи, пенсія гр. ОСОБА_3 і ОСОБА_4 призначена Управлінням Пенсійного фонду України в місті Коростені.
До матеріалів справи долучено належним чином засвідченні копії повідомлень позивача від 13.01.2009р., 09.02.2009р., 06.03.2009р., 04.06.2009р., 10.07.2009р., 07.08.2009р., 07.09.2009р., 26.10.2009р., 09.11.2009р., 21.12.2009р., 10.02.2010р., 15.03.2010р., якими відповідачу, серед іншого, визначено до сплати різницю між сумою пенсії, призначеної науковим працівникам відповідача - гр. ОСОБА_3 та ОСОБА_4 за період з 01.01.2009 р. по 31.03.2010 р. за Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність»та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, у розмірі 2 518, 78 грн.
Фактичне отримання відповідачем вказаних повідомлень підтверджується відповідними підписами на поштових повідомленнях про їх вручення (копії в справі). Доказів їх оскарження в судовому чи адміністративному порядку суду не надано.
Визначена зазначеними повідомленнями сума зобовязання, у встановлений законодавством термін відповідачем сплачена не була.
Доказів її сплати станом на день розгляду спору суду не надано.
З урахуванням наведеного судом встановлено, що різниця між сумою пенсії, призначеної науковому працівникам відповідача за період з 01.01.2000 р. по 31.03.2010 р. за Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність»та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, у розмірі 2 518, 78 грн. відповідачем в порушення ст. 24 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність»від 13.12.1991р. № 1977-XII та п. 5 Порядку № 372 до Пенсійного Фонду України сплачена не була.
Пунктом 2 статті 13 розділу 15 Перехідні положення Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»від 9 липня 2003 року № 1058-IV (далі Закон № 1058-ІV) встановлено, що у разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність» та цього Закону, призначається одна пенсія за її вибором. При цьому різниця між розміром пенсії, на який має право особа відповідно до зазначеного Закону, та розміром пенсії із солідарної системи відповідно до цього Закону фінансується за рахунок коштів, спрямованих із джерел, визначених Законом України «Про наукову та науково-технічну діяльність».
Відповідно до 8 Порядку № 372 у разі порушення строку сплати коштів, які спрямовуються на фінансування різниці у розмірі пенсії, органи Пенсійного фонду стягують відповідні суми у порядку, визначеному законодавством.
Частиною 3 статті 106 Закону № 1058-ІV передбачено право органів Пенсійного фонду звертатись до суду з позовом про стягнення недоїмки.
Відносини, що склалися між позивачем та відповідачем є публічно-правовими відносинами, виходячи із змісту ст. 3 та п. 2 ч. 1 ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України.
В даному випадку орган Пенсійного фонду виступає як «суб'єкт владних повноважень»при здійсненні ним владних управлінських функцій на основі законодавства, а саме: здійснює функції контролю за сплатою сум, які спрямовуються на фінансування різниці у розмірі пенсії.
Беручи до уваги до уваги те, що різниця між сумою пенсії, призначеної науковим працівникам відповідача за період з 01 січня 2009 року по 31 березня 2010 року за Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність»та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, у розмірі 2 518, 78 грн. відповідачем в порушення ст. 24 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність»від 13.12.1991р. № 1977-XII та п. 5 Порядку № 372 до Пенсійного фонду України сплачена не була, наявність у нього вказаної заборгованості підтверджується матеріалами справи, доказів погашення відповідачем зазначеної заборгованості станом на день розгляду цього спору не надано, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.
Оскільки спір вирішено на користь субєкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача субєкта владних повноважень, повязаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст. ст. 69 - 71, ст. 94, ст. ст. 158-163, ст. 167, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Міжрегіональної академії управління персоналом у формі акціонерного товариства закритого типу (03039, м. Київ, вул. Фрометівська, 2, ідентифікаційний код ЄДРПОУ 00127522) на користь Управління Пенсійного фонду України в місті Коростень Житомирської області (11500, Житомирська область, м. Коростень, вул. Сосновського, 46, ідентифікаційний код 20405199) 2 518 (дві тисячі пятсот вісімнадцять) грн. 78 коп. заборгованості на відшкодування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», і сумою пенсії, призначеної відповідно до інших законодавчих актів.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складання за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
СуддяО.В. Дегтярьова
Дата виготовлення та підписання повного тексту постанови 08 червня 2010 року.