Постанова № 13946944, 16.02.2011, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
16.02.2011
Номер справи
2а-16366/10/2670
Номер документу
13946944
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

16 лютого 2011 року 10:42 № 2а-16366/10/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Григоровича П.О. при секретарі судового засідання Очколясу О.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "Свт Буд"

до Державного реєстратора Відділу державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Солом'янської районної у м. Києві державної адміністрації Малай Людмила Йосипівна

прозобов'язання внести зміни до установчих документів

За участю представників сторін:

позивача : Бєлишев Д.Є.

відповідача: не прибув (заява без участі)

На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 16.02.2011р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

В листопаді 2010 року Товариство з обмеженою відповідальністю «СВТ БУД»звернулось до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Державного реєстратора Соломянської районної у місті Києві державної адміністрації Малай Людмили Йосипівни, в якому просило зобовязати відповідача провести реєстраційну дію «Державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи», а саме - зміну складу учасників ТОВ «СВТ БУД»(код ЄДРПОУ 34714307) на підставі документів поданих згідно опису документів, що надаються юридичною особою державному реєстратору для проведення реєстраційної дії «Державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи», підписаним Державним реєстратором Малай Л.Й., отриманим представником позивача 09.11.2010 року. Також позивач просив стягнути з відповідача в якості відшкодування моральної шкоди 1,00 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що державним реєстратором необґрунтовано залишено без розгляду документи, необхідні для проведення реєстраційних дій, подані позивачем в повному обсязі у відповідності до ч. 1 ст. 29 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців».

01.02.2011 року від ТОВ «СВТ БУД»надійшла заява в про збільшення позовних вимог на підставі ст. 51 Кодексу адміністративного судочинства України, в якій позивач просить суд:

1. Визнати протиправним рішення Державного реєстратора Соломянської районної у місті Києві державної адміністрації Малай Людмили Йосипівни про залишення без розгляду документів, поданих ТОВ «СВТ БУД»для проведення реєстраційної дії «Державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи», які були подані згідно опису документів, підписаним Державним реєстратором Малай Л.Й., отриманим представником позивача 09.11.2010 року;

2. Визнати нечинним Повідомлення про залишення документів без розгляду від 10.11.2010 р. № 2667-1/07;

3. Зобовязати відповідача утриматись від залишення без розгляду та від відмови у проведенні реєстраційної дії «Державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи», в разі подання на реєстрацію документів для проведення такої реєстраційної дії, а саме зміни складу учасників ТОВ «СВТ БУД», згідно переліку документів;

4. Зобовязати відповідача провести реєстраційну дію «Державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи», а саме - зміну складу учасників ТОВ «СВТ БУД»(код ЄДРПОУ 34714307) на підставі документів поданих згідно опису документів, що надаються юридичною особою державному реєстратору для проведення реєстраційної дії «Державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи», підписаним Державним реєстратором Малай Л.Й., отриманим представником позивача 09.11.2010 року;

5. Стягнути з відповідача в якості відшкодування моральної шкоди 1 грн.

В судовому засіданні 01.02.2011р. суд не прийняв таку заяву, з огляду на її невідповідність ст.ст.51, 137 Кодексу адміністративного судочинства України. Процесуальний закон надає позивачу право в будь-який час до закінчення судового розгляду збільшити або зменшити розмір позовних вимог, відмовитись від позову, а також до початку судового розгляду справи по суті змінити предмет або підставу позову, при цьому така заява про зміну позовних вимог повинна відповідати вимогам, які встановлені для позовних заяв. Процесуальне законодавство не передбачає права позивача заявляти додаткові вимоги, які мають самостійний предмет та підставу, а відтак - мають бути предметом окремого судового провадження.

З урахуванням викладеного, на розгляді суду знаходяться позовні вимоги ТОВ «СВТ БУД» про зобовязання відповідача провести реєстраційну дію та стягнення з відповідача в якості відшкодування моральної шкоди 1 грн.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив задовольнити з підстав, наведених в позові.

Відповідач в судове засідання не зявився, через канцелярію суду подав заперечення, в яких просив у задоволені позову відмовити, справу розглянути за відсутності представника відповідача на підставі наявних у справі документів.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва,

ВСТАНОВИВ:

Як встановлено з наданих позивачем документів, 03.09.2010 року між громадянином ОСОБА_3 та Товариством з обмеженою відповідальністю «ШИНА ПЛЮС»в особі директора Харчева А.І. був укладений в простій письмовій формі договір купівлі-продажу № 1 КП корпоративних прав, згідно якого ТОВ «ШИНА ПЛЮС»придбало частку у розмірі 30 % статутного капіталу ТОВ «СВТ БУД»за номінальною вартістю 11250, 00 грн.

Відповідно до Протоколу № 1 від 03.09.2010 року Зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю «СВТ БУД»були прийняті наступні рішення:

-Про прийняття ТОВ «ШИНА ПЛЮС»до складу учасників ТОВ «СВТ БУД»;

-Про перерозподіл статутного капіталу ТОВ «СВТ БУД»;

-Про внесення змін до статуту ТОВ «СВТ БУД»; та затвердження його нової редакції;

-Про відкликання з посади директора ТОВ «СВТ БУД»ОСОБА_5;

-Про призначення на посаду директора ТОВ «СВТ БУД»Харчева А.І.;

-Про надання повноважень новопризначеному директору Харчеву А.І. здійснити державну реєстрацію нової редакції статуту та реєстрацію змін до відомостей в Єдиному державному реєстрі.

Згідно опису документів, що були подані 09.11.2010 року представником позивача Державному реєстратору Соломянської районної у місті Києві державної адміністрації Малай Л.Й для проведення реєстраційної дії «Державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи», ТОВ «СВТ БУД»подано:

1.Реєстраційну картку на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи (Форма 3);

2.Оригінал або нотаріально засвідчену копію рішення про внесення змін до установчих документів;

3.Статут;

4.Нову редакцію установчих документів (два примірника);

5.Копію квитанції, виданої банком;

6.Нотаріально засвідчену копію документа про перехід чи передання частки учасника у статутному капіталі товариства (нотаріально засвідчену копію договору купівлі-продажу корпоративних прав № 1 КП від 03.09.2010 року);

7.Документ, що засвідчує повноваження уповноваженої особи.

10.11.2010 року Державним реєстратором Соломянської районної у місті Києві державної адміністрації Малай Л.Й. направлено на адресу ТОВ «СВТ БУД»повідомлення, яке було отримано позивачем, про залишення без розгляду поданих для проведення реєстраційної дії документів в звязку з тим, що документи подані не в повному обсязі. В повідомленні також зазначено, що залишення документів без розгляду не перешкоджає повторному зверненню до державного реєстратора в загальному порядку після усунення причин, що стали підставою для залишення документів без розгляду.

Як пояснила в ході розгляду справи державний реєстратор Малай Л.Й., підставою для залишення без розгляду поданих ТОВ «СВТ БУД» документів стало те, що серед поданих документів не містилось документу, передбаченого п. 3 ст. 29 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців», а саме нотаріально посвідченого договору купівлі-продажу частки в статутному капіталі товариства. В свою чергу, подання особою нотаріальної копії такого договору законом не передбачено.

Відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, регулюються Конституцією України, Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців»(Закон 755-IV) та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону.

Інформація про юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців вноситься до Єдиного державного реєстру, що створений з метою забезпечення органів державної влади, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців. В п. 3 ст. 4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців»(Закон № 755-IV) зазначено, що зміни до установчих документів юридичної особи підлягають обов'язковій державній реєстрації шляхом внесення відповідних змін до записів Єдиного державного реєстру в порядку, встановленому Законом.

Згідно з п. 1 ст. 29 Закону № 755-IV для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридична особа повинна подати (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) такі документи: заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи; примірник оригіналу або нотаріально засвідчену копію рішення про внесення змін до установчих документів, документ, що підтверджує правомочність прийняття рішення про внесення змін до установчих документів; оригінали установчих документів юридичної особи з відміткою про їх державну реєстрацію з усіма змінами, чинними на дату подачі документів, або копія опублікованого в спеціалізованому друкованому засобі масової інформації повідомлення про втрату всіх або частини зазначених оригіналів установчих документів; два примірники змін до установчих документів юридичної особи у вигляді окремих додатків або два примірники установчих документів у новій редакції; документ, що підтверджує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації змін до установчих документів.

В п. 3 ст. 29 Закону 755-IV встановлено, що в разі внесення змін до установчих документів, які пов'язані із зміною складу засновників (учасників) юридичної особи, крім документів, які передбачені частиною першою цієї статті, додатково подається або копія рішення про вихід юридичної особи із складу засновників (учасників), завірена в установленому порядку, або нотаріально засвідчена копія заяви фізичної особи про вихід зі складу засновників (учасників), або нотаріально засвідчена копія документа про перехід чи передання частки учасника у статутному капіталі товариства, або нотаріально посвідчений договір про такий перехід чи передання, або рішення уповноваженого органу юридичної особи про примусове виключення засновника (учасника) зі складу засновників (учасників) юридичної особи, якщо це передбачено законом або установчими документами юридичної особи.

Отже, законом передбачено, які документи мають бути подані товариством для реєстрації зміни складу засновників (учасників). Такими документами, зокрема, можуть бути документи про перехід чи передання частки учасника у статутному капіталі товариства, або, в разі якщо такий перехід відбувся на підставі правочину (договору), таким документом є нотаріально посвідчений договір про такий перехід чи передання.

Відповідно до ст. 209 Цивільного кодексу України правочин, який вчинений у письмовій формі, підлягає нотаріальному посвідченню лише у випадках, встановлених законом або домовленістю сторін. На вимогу фізичної або юридичної особи будь-який правочини з її участю може бути нотаріально посвідчений.

Хоча Цивільний кодекс України та Закон України «Про нотаріат»не відносить договори щодо відчуження часток в статутних фондах господарських товариств до договорів, що підлягають обовязковому нотаріальному посвідченню, проте спеціальний закон, що регулює порядок реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб підприємців, вимагає від особи подання для проведення реєстраційної дії державним реєстратором саме нотаріально посвідченого договору.

Встановлення законодавцем такої спеціальної вимоги щодо подання реєстратору нотаріального договору в разі зміни складу учасників господарського товариства внаслідок правочинну є обґрунтованим та виправданим.

Так, відповідно до Закону України «Про нотаріат»нотаріуси, зокрема, вчиняють такі нотаріальні дії: посвідчують правочини (договори, заповіти, довіреності тощо); засвідчують вірність копій (фотокопій) документів.

На відміну від засвідчення вірності копії документів, під час посвідчення правочинів (договорів) нотаріус перевіряє законність такого правочину; визначає обсяг цивільної правоздатності та дієздатності осіб, які беруть у ньому участь; перевіряє розуміння сторонами значення, умов правочину та його правові наслідки, про що свідчать особисті підписи сторін на правочині; перевіряє справжність підписів учасників правочину; перевіряє дотримання прав інших осіб (в т.ч. переважних прав, прав другого з подружжя) тощо. Отже, нотаріально посвідчений договір є таким, що перевірений нотаріусом в межах його компетенції. на дотримання вимог законодавства.

Оскільки відомості про господарське товариство, що внесенні до Єдиного державного реєстру, вважаються достовірними та використовуються у відносинах товариства з державою та третіми особами, забезпечення вірності таких відомостей є вкрай важливим.

Внесення до Єдиного державного реєстру достовірних відомостей про зміну складу засновників (учасників) товариства внаслідок правочину забезпечується шляхом надання державному реєстратору нотаріально посвідченого договору.

В даному випадку, зміна складу засновників ТОВ «СВТ БУД»відбулась внаслідок укладання договору купівлі-продажу корпоративних прав № 1 КП 03.09.2010 р.

З матеріалів справи вбачається, що позивач подав для реєстрації, крім інших документів, нотаріально засвідчену копію договору купівлі-продажу, що, на думку суду, не відповідає вимогам п. 3 ст. 29 Закону №755-IV.

Такий висновок узгоджується з позицією Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва, як органу, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері підприємництва, при здійсненні методологічного забезпечення процесів державної реєстрації узагальнює практику застосування нормативно-правових актів, що стосуються діяльності суб'єктів господарювання та листами надає відповідні роз'яснення державним реєстраторам та рекомендації щодо їх виконання. Державні реєстратори у своїй роботі повинні дотримуватися рекомендацій Держкомпідприємництва, як центрального органу виконавчої влади.

Так, Державний комітет України з питань регуляторної політики та підприємництва в своєму Листі N 1491, 09.02.2010 р. «Щодо оформлення договору купівлі-продажу частки у статутному капіталі товариства з обмеженою відповідальністю»зазначив, що, хоча Цивільний кодекс України не передбачає нотаріального посвідчення договору купівлі-продажу частки учасника в статутному капіталі товариства, проте необхідність його нотаріального посвідчення може бути встановлена іншими законами або домовленістю сторін.

Відповідно до частини третьої статті 29 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" (далі - Закон про реєстрацію) у разі внесення змін до установчих документів, які пов'язані із зміною складу засновників (учасників) юридичної особи, крім документів, які передбачені частиною першою цієї статті, додатково подається або копія рішення про вихід юридичної особи із складу засновників (учасників), завірена в установленому порядку, або нотаріально засвідчена копія заяви фізичної особи про вихід зі складу засновників (учасників), або нотаріально засвідчена копія документа про перехід чи передання частки учасника у статутному капіталі товариства, або нотаріально посвідчений договір про такий перехід чи передання, або рішення уповноваженого органу юридичної особи про примусове виключення засновника (учасника) зі складу засновників (учасників) юридичної особи, якщо це передбачено законом або установчими документами юридичної особи.

Отже, Законом про реєстрацію встановлено вимогу щодо подання державному реєстратору, зокрема, оригіналу договору про перехід чи передання частки в статутному капіталі товариства та його нотаріального посвідчення.

В своєму листі N 5410 від 24.04.2010 р. «Щодо документів про перехід чи передання частки в статутному капіталі товариства з обмеженою відповідальністю»Державний комітет України з питань регуляторної політики та підприємництва зазначив, що з метою охоплення всіх випадків, при яких відбувається перехід права власності учасника юридичної особи, законодавець передбачив подання нотаріально засвідченої копії документа про перехід чи передання частки учасника у статутному капіталі юридичної особи. Разом із цим, при оформленні переходу або передання частки у статутному фонді від одного учасника до іншого через укладання договору купівлі-продажу державному реєстратору має подаватися саме цей документ. При цьому Законом про реєстрацію встановлено вимогу щодо подання оригіналу документа та обов'язкового нотаріального посвідчення такого договору.

В листі N 4332 від 08.04.2010 р. «Щодо оформлення договору купівлі-продажу частки у статутному капіталі товариства з обмеженою відповідальністю»Державний комітет України з питань регуляторної політики та підприємництва зазначив, що у разі укладення договору купівлі-продажу частки у статутному капіталі товариства, державному реєстратору додатково до переліку документів, визначених частиною першою статті 29 Закону про реєстрацію, необхідно подавати нотаріально посвідчений оригінал договору про такий перехід чи передання.

Відповідно до вимог Закону № 755-IV порядок проведення державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців включає, зокрема, перевірку комплектності документів, які подаються державному реєстратору, та повноти відомостей, що вказані в реєстраційній картці а також перевірку поданих документів на відсутність підстав для відмови у проведенні реєстраційних дій.

Згідно з п. 11 ст. 29 вказаного Закону державний реєстратор має право залишити без розгляду документи, які подані для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, якщо, зокрема, документи подані не у повному обсязі.

В даному випадку, позивачем були не в повному обсязі подані документи для проведення реєстраційних дій, пов'язаних зі зміною складу засновників (учасників) юридичної особи, а саме не подано документа, передбаченого п. 3 ст. 29 Закону № 755-IV.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Державний реєстратор у своїй діяльності зобов'язаний керуватись Конституцією України, Законом 755-IV та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону.

Таким чином, дії відповідача щодо залишення без розгляду документів ТОВ «СВТ БУД»є законними та повністю відповідають правилам статей 27, 29 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців». При цьому, позивач не позбавлений права повторно звернутись до державного реєстратора після усунення причин, що стали підставою для залишення його документів без розгляду.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Оскільки у відповідності до вказаних норм відповідач довів правомірність своїх дій, вимога ТОВ «СВТ БУД»про зобовязання вчинити дії задоволенню не підлягає.

Що стосується вимоги позивача про стягнення 1 грн. в якості відшкодування моральної шкоди, то вона також залишається судом без задоволення з огляду на її необґрунтованість.

Враховуючи вищевикладене та керуючись ст.ст. 94, 158-163 КАС України, Окружний адміністративний суд м. Києва,-

ПОСТАНОВИВ:

В позові відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 КАС України. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя П.О. Григорович