Постанова № 13946939, 13.08.2010, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
13.08.2010
Номер справи
2а-7754/10/2670
Номер документу
13946939
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6 ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

місто Київ

13 серпня 2010 року Справа № 2а-7754/10/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:

судді: Пісоцької О.В.

за участю секретаря

судового засідання Кузьменкової С.П.,

розглянувши у приміщенні суду у місті Києві у відкритому судовому засіданні справу

за позовною заявою Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України

дотовариства з обмеженою відповідальністю «Компанія з управління активами «Український інвестиційний стандарт»

простягнення штрафу, ВСТАНОВИВ:

Державна комісія з регулювання ринків фінансових послуг України (далі Комісія, позивач) звернулась до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою до товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія з управління активами «Український інвестиційний стандарт»(далі ТОВ «КУА «Український інвестиційний стандарт», відповідач), в якій просила стягнути з відповідача до Державного бюджету України штраф у сумі 8500грн. 00коп.

У судовому засіданні повноважний представник позивача позовні вимоги просив задовольнити, обґрунтовуючи їх тим, що відповідачем порушено приписи Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг», за що Комісією до нього застосовано штрафні санкції, які ТОВ «КУА «Український інвестиційний стандарт» у встановлені строки сплачені не були.

Відповідач письмового заперечення проти позову не надав, прибуття до суду повноважних представників не забезпечив, тоді як про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. У звязку з неприбуттям представників відповідача та ненаданням витребуваних доказів розгляд справи відкладався, повістки направлялися відповідачу за адресою, внесеною до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. Відповідно до змісту частини другої статті 17, частини першої статті 18 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців»з урахуванням вимог частини восьмої статті 35 Кодексу адміністративного судочинства України така адреса вважається достовірною, а повістка, направлена за нею, врученою юридичній особі.

Відповідно до статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України справа вирішується на підставі наявних в ній доказів.

Згідно з частиною третьою статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України 13 серпня 2010 року о 14год. 51хв. у відкритому судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини постанови про задоволення позову.

Перевіривши матеріали справи, заслухавши пояснення повноважного представників позивача, зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору, суд дійшов наступних висновків.

Загальні правові засади у сфері надання фінансових послуг, здійснення регулятивних та наглядових функцій за діяльністю з надання фінансових послуг встановлюються Законом України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг»від 12 липня 2001 року №2664-III(далі Закон №2664-ІІІ).

Державне регулювання ринків фінансових послуг, тобто - здійснення державою комплексу заходів щодо регулювання та нагляду за ринками фінансових послуг з метою захисту інтересів споживачів фінансових послуг та запобігання кризовим явищам, відповідно до статті 21 Закону №2664-ІІІ здійснюють: щодо ринку банківських послуг - Національний банк України; щодо ринків цінних паперів та похідних цінних паперів - Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку; щодо інших ринків фінансових послуг - спеціально уповноважений орган виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг.

Згідно з пунктом першим Положення про Державну комісію з регулювання ринків фінансових послуг України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 листопада 2003 року №157, Державна комісія з регулювання ринків фінансових послуг України (Держфінпослуг) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України. Держфінпослуг є спеціально уповноваженим органом виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг у межах, визначених законодавством.

Таким чином, спеціально уповноваженим органом виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг, у тому числі страхових послуг, є Державна комісія з регулювання ринків фінансових послуг України.

Пунктами 8, 9 частини 1 статті 28 Закону №2664-ІІІ визначено, що уповноважений орган в межах своєї компетенції здійснює контроль за достовірністю інформації, що надається учасникам ринку фінансових послуг; проводить самостійно чи разом з іншими уповноваженими органами нагляду виїзні та безвиїзні перевірки діяльності фінансових установ.

Згідно зі статтею 39 Закону №2664-ІІІ у разі порушення законів та інших нормативно-правових актів, що регулюють діяльність з надання фінансових послуг, Уповноважений орган застосовує заходи впливу відповідно до закону. Уповноважений орган обирає та застосовує заходи впливу на основі аналізу даних та інформації стосовно порушення, враховуючи наслідки порушення та наслідки застосування таких заходів.

Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 40 Закону №2664-ІІІ Комісія може, зокрема, накладати штрафи у розмірах, передбачених статтями 41 і 43 цього Закону.

Порядок і умови застосування заходів впливу встановлюються законами України та нормативно-правовими актами Уповноваженого органу.

Згідно зі статтею 41 Закону №2664-ІІІ Комісія застосовує до суб'єктів підприємницької діяльності штрафні санкції: 1) за діяльність на ринках фінансових послуг без ліцензії, одержання якої передбачено законом, - у розмірі до 5000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, але не більше одного відсотка від розміру статутного (пайового) капіталу юридичної особи - суб'єкта підприємницької діяльності, що вчинила правопорушення; 2) за ненадання, несвоєчасне надання або надання завідомо недостовірної інформації - у розмірі до 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, але не більше одного відсотка від розміру статутного (пайового) капіталу юридичної особи - суб'єкта підприємницької діяльності, що вчинила правопорушення; 3) за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання розпоряджень, рішень Уповноваженого органу про усунення порушень щодо надання фінансових послуг - у розмірі до 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, але не більше одного відсотка від розміру статутного (пайового) капіталу юридичної особи - суб'єкта підприємницької діяльності, що вчинила правопорушення.

Рішення Уповноваженого органу про застосування штрафних санкцій може бути оскаржено в суді.

Штрафи, накладені Уповноваженим органом, стягуються у судовому порядку.

Як вбачається з матеріалів справи, Комісією на підставі акту від 22 березня 2010 року №44/42/2, в якому зафіксовані порушення відповідачем приписів:

- пункту 3 розділу Х Положення про Державний реєстр фінансових установ, затвердженого розпорядженням Комісії від 28 серпня 2003 року №41, щодо невиконання зобовязання протягом 15 робочих днів після закінчення змін та/або доповнень до документів, поданих ним для внесення інформації до Реєстру, письмово повідомити Держфінпослуг та надати відповідні підтвердні документи;

- пункту 6.1 Положення про внесення до Державного реєстру фінансових установ інформації про адміністраторів недержавних пенсійних фондів, затвердженого розпорядженням Держфінпослуг від 22 лютого 2005 року №3617, щодо невиконання відповідачем зобовязання, у разі виникнення змін у документах, поданих ним для внесення інформації до Державного реєстру фінансових установ, протягом 15 робочих днів після виникнення таких змін надати до Комісії відповідне повідомлення в письмовій формі разом із документами, що підтверджують зазначені зміни, або засвідченими в установленому законом порядку копіями таких документів, -

прийнято постанову №44/42/2 від 30 березня 2010 року про накладення штрафу за порушення вимог законодавства про фінансові послуги у розмірі 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 8500грн. 00коп. (далі постанова №44/42/2)

Таким чином, штрафні санкції накладені позивачем в порядку та в межах, визначених приписами чинного законодавства.

Умови, порядок і строки провадження у справах про порушення законів та інших нормативно-правових актів, що регулюють діяльність із надання фінансових послуг (далі - Справи), порядок прийняття рішень про застосування заходів впливу та процедуру їх оскарження регулюється Положенням про застосування Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг України заходів впливу, затвердженим Розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 13 листопада 2003 року №125 (далі Положення №125).

Підпунктом 3 пункту 2.1. Положення №125 Комісія має право накладати штрафи відповідно до закону.

Відповідно до пункту 2.4 Положення №125 штрафна санкція (штраф) - плата у фіксованій сумі, але не більше одного відсотка від розміру статутного (пайового) капіталу юридичної особи - суб'єкта підприємницької діяльності, що вчинила порушення. Рішення про накладення штрафних санкцій приймається у вигляді постанови.

У разі несплати штрафу в добровільному порядку у строк, передбачений постановою, він стягується Держфінпослуг у судовому порядку.

Про виконання або про відмову від добровільного виконання постанови Особа зобов'язана письмово повідомити Держфінпослуг у визначений у постанові термін з одночасним наданням у разі сплати штрафу відповідних документів.

Матеріали справи свідчать, що відповідачем не було повідомлено Комісію про сплату штрафних санкцій. Також в матеріалах справи відсутні докази оскарження ТОВ «КУА «Український інвестиційний стандарт»постанови №44/42/2 або її виконання.

Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Таким чином, враховуючи викладене, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог про стягнення з відповідача штрафних санкцій в розмірі 8500грн. 00коп.

Оскільки спір вирішено на користь субєкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача субєкта владних повноважень, повязаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) згідно з частиною 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись статтями 7, 9, 11, 69-72, 86, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України Окружний адміністративний суд міста Києва

ПОСТАНОВИВ:

Позов Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України задовольнити.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія з управління активами «Український інвестиційний стандарт»(01030 м. Київ, вул. Б.Хмельницького, будинок 51-Б, приміщення №42, кімната №4; код за ЄДРПОУ 34538371) до Державного бюджету України (код бюджетної класифікації за доходами 21081100, символ звітності банку 101) штраф у розмірі 8500грн. 00коп. (вісім тисяч пятсот гривень).

Постанова набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя О.В. Пісоцька