Єдиний державний реєстр судових рішень
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
22 березня 2010 року 12:04 № 2а-681/10/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:
Головуючого - судді Дегтярьової О.В.,
при секретарі судового засідання Костик В.П.,
за участю представника позивача Горбатенка А.О.(довіреність від 30.05.2008 р. № 2466/9/10-114),
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Державної податкової інспекції у Шевченківському районі міста Києва
доДержавного підприємства «Укртранснафтопродукт»
простягнення податкового боргу в розмірі 82 273, 91 грн., -
В С Т А Н О В И В:
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулась ДПІ у Шевченківському районі м. Києва з позовом до ДП «Укртранснафтопрдукт»про стягнення податкового боргу в розмірі 82 273, 91 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що у відповідача наявна заборгованість з податку на додану вартість у розмірі 82077, 47 грн. та з податку з доходів фізичних осіб в розмірі 196, 44 грн.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні та просив задовольнити позовні вимоги.
У судові засідання 08, 19 лютого, та 22 березня 2010 року уповноважені представники відповідача не зявились.
Відповідач належним чином повідомлений судом про дату, час та місце судового розгляду відповідно до вимог ст. 33, ст. 35 Кодексу адміністративного судочинства України.
Від відповідача відзиву на позовну заяву, заперечень проти позову, будь-яких пояснень, заяв чи клопотань до суду не надходило, а тому суд на підставі ст. 71, ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України вирішує справу на підставі наявних в справі доказів.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини справи, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з огляду на таке.
ДП «Укртранснафтопрдукт»було зареєстровано як юридичну особу 04 травня 2006 року Шевченківською районною у м. Києві державною адміністрацією.
ДП «Укртранснафтопрдукт»перебуває на обліку як платник податків в ДПІ у Шевченківському районі м. Києва згідно довідки про взяття на облік платника податків (форма № 4-ОПП) від 05 травня 2006 року № 25178/29-207 з 05 травня 2006 року.
Згідно свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість № 39119534 від 29 травня 2006 року (форма № 2-Р) (серія НБ № 253524) ДП «Укртранснафтопрдукт»є платником податку на додану вартість.
09 січня 2008 року ДПІ у Шевченківському районі м. Києва провела позапланову невиїзну документальну перевірку правильності обчислення та своєчасності перерахування до бюджету сум податку з доходів фізичних осіб та державного мита ДП «Укртранснафтопрдукт», за результатами якої було складено акт № 45/23-12/34355770 від 12 січня 2008 року.
В акті перевірки було встановлено порушення відповідачем, зокрема підпункту 8.1.2 п. 8.1 ст. 8 та підпункту «а»п. 19.2 ст. 19 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб»за липень-жовтень 2006 року та за липень 2007 року, що мало виразу у несвоєчасному перерахуванні до бюджету податкового зобовязання по податку з доходів фізичних осіб в сумі 31948, 34 грн., нарахована сума пені - 673, 19 грн.; підпункту «г» підпункту 4.2.9 п. 4.2 ст. 4 , підпункту «а»п. 17.2 ст. 17, підпункту «а»п. 19.2 ст. 19 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб», що призвело до заниження податкових зобовязань з доходів фізичних осіб в сумі 388, 75 грн.; підпункту 4.2.1 п. 4.2 ст. 4, підпункту 8.1.1 п. 8.1 ст. 8, підпункту «а»п. 19.2 ст. 19 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб», що мало вираз у не оподаткуванні коштів, сплачених за вчинення нотаріальних дій приватним нотаріусам ОСОБА_2 в сумі 295, 00 (червень 2006), ОСОБА_3 в сумі 210, 00 (січень 2007 року), ОСОБА_6 в сумі 390,00 грн. (липень 2007 року), що призвело до заниження податкових зобовязань з доходу фізичних осіб в сумі 128, 35 грн.
ДПІ у Шевченківському районі м. Києва на підставі зазначеного акта перевірки прийняла податкове повідомлення рішення № 0000421705 від 21 січня 2008 року, яким визначила ДП «Укртранснафтопродукт»суму податкового зобовязання з податку з доходів фізичних осіб в сумі 1551, 30 грн., у тому числі 517, 00 грн. основний платіж, 1034, 20 грн. штрафні (фінансові) санкції на підставі ст. 17.1.3 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Зазначене податкове повідомлення рішення було отримано відповідачем 10 липня 2008 року, що підтверджується копією повідомлення про вручення поштового відправлення.
Спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобовязань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обовязкових платежів), включаючи збір на обовязкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообовязкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення є Закон України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Згідно з п. 6.1 ст. 6 вищезгаданого Закону у разі коли сума податкового зобовязання розраховується контролюючим органом відповідно до статті 4 цього Закону, такий контролюючий орган надсилає платнику податків податкове повідомлення, в якому зазначаються підстава для такого нарахування, посилання на норму податкового закону, відповідно до якої був зроблений розрахунок або перерахунок податкових зобовязань, сума податку чи збору (обовязкового платежу), належного до сплати та штрафних санкцій за їх наявності, граничні строки їх погашення, а також попередження про наслідки їх несплати в установлений строк та граничні строки, передбачені законом для оскарження нарахованого податкового зобовязання (штрафних санкцій за їх наявності).
Абзацом третім підпункту 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 вищезгаданого Закону у разі визначення податкового зобовязання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах «а»- «в»підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, платник податків зобовязаний погасити нараховану суму податкового зобовязання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.
Відповідно до підпункту 5.2.1 п. 5.2. ст. 5 цього ж Закону податкове зобовязання, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2. та 4.3. статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, з винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2. цього пункту.
Абзацом першим підпункту 5.2.2 п. 5.2 ст. 5 вищезгаданого Закону передбачено, що платник податків має право звернутися до контролюючого органу із скаргою про перегляд рішення, яка подається у письмовій формі, у разі коли платник податків вважає, що контролюючий орган невірно визначив суму податкового зобовязання або прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству з питань оподаткування або виходить за межі його компетенції, встановленої законом.
З урахуванням строків давності платник податків має право оскаржити до суду рішення контролюючого органу про нарахування податкового зобовязання у будь-який момент після отримання відповідного податкового повідомлення. У цьому випадку зазначене рішення контролюючого органу не підлягає адміністративному оскарженню (абзац перший підпункту 5.2.5. п. 5.2 ст. 5 цього ж Закону).
За змістом п. 1.3 ст. 1 та підпункту 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 цього ж Закону узгоджена сума податкового зобовязання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), не сплачена платником податків у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобовязання визнається сумою податкового боргу платника податків.
Крім того, згідно положень п. 17.3 ст. 17 цього ж Закону сплата (стягнення) штрафних санкцій, застосованих на підставі підпункту 17.1.3 п. 17.1 ст. 17 цього Закону, прирівнюється до сплати (стягнення) податку та оскарження їх сум.
Вищезазначене податкове повідомлення рішення відповідачем в адміністративному або судовому порядку не оскажувалось, а тому сума податкового зобовязання, визначена цим податковим повідомленням рішенням, є узгодженою сумою податкового зобовязання, яка не була сплачена у встановлені строки, і визнається податковим боргом.
Згідно підпункту 6.2.1 п. 6.2 ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобовязання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
Відповідно до підпункту 6.2.3 п. 6.2 ст. 6 цього ж Закону податкові вимоги надсилаються:
а) перша податкова вимога - не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобовязання та виникнення права податкової застави на активи платника податків. обовязок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк;
б) друга податкова вимога - не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
У звязку з виникненням податкового боргу та відповідно до підпункту 6.2.1. п. 6.2. ст. 6 вищезгаданого Закону ДПІ у Шевченківському районі м. Києва виставило відповідачу першу податкову вимогу № 1/5426 від 22 липня 2008р. на суму боргу з податку з доходів фізичних осіб в розмірі 2 224, 49 грн., у тому числі 517, 10 грн. основний платіж, 1034, 20 грн. штрафні (фінансові) санкції, 673, 19 грн. пеня.
Відповідачем було частково погашено суму податкового боргу з податку з доходів фізичних осіб на 2028, 05 грн.
Відповідно до підпункту 6.2.3 п. 6.2 ст. 6 цього ж Закону ДПІ у Шевченківському районі м. Києва виставила відповідачу другу податкову вимогу № 2/8402 від 23 жовтня 2008 року на суму податкового боргу з податку з доходів фізичних осіб 196, 44 грн., у тому числі 124, 46 грн. штрафні (фінансові) санкції, 71, 98 грн. пеня.
Вищевказані податкові вимоги були направлені на адресу відповідача, однак повернулись не врученими у звязку з незнаходженням відповідача за місцезнаходження та були розміщені на дошці податкових оголошень, про що податковим органом були складені акти № 1893 від 08 вересня 2008 року та № 3039 від 30 жовтня 2008 року.
Відповідно до підпункту 6.2.4 п. 6.2 ст. 6 вищезгаданого Закону, підпункту 5.8 Порядку направлення органами державної податкової служби України податкових вимог платникам податків, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 03.07.2001р. № 266 (із змінами та доповненнями), у разі коли податковий орган чи пошта не може вручити платнику податків податкові вимоги у звязку з незнаходженням посадових осіб, податковий орган розміщує податкові вимоги на дошці податкових оголошень. При цьому день розміщення такої податкової вимоги вважається днем її вручення.
Отже, перша та друга податкова вимога вважаються такими, що вручені відповідачу.
Таким чином, на момент розгляду справи у відповідача наявний податковий борг з податку з доходів фізичних осіб в розмірі 196, 44 грн.
Крім того, відповідачем до податкового органу були подані податкові декларації з податку на додану вартість від 17 квітня 2009 року № 139266 за березень 2009 року та від 22 травня 2009 року № 220196 за квітень 2009 року.
Відповідачем в деклараціях були визначені суми податку до сплати в бюджет (рядок 27) в розмірі 30142 грн. та 54 019 грн. відповідно на загальну суму 84 161, 00 грн.
Згідно з підпунктом 1.11 ст. 1 вищезазначеного Закону під податковою декларацією розуміється документ, що подається платником податків до контролюючого органу у строки, встановлені законодавством, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податку, збору (обовязкового платежу).
Відповідно до пп. 4.1.4. п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює:
а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків),- протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця;
б) календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя);
в) календарному року, крім випадків, передбачених підпунктом "г" підпункту 4.1.4 цього пункту, - протягом 60 календарних днів за останнім календарним днем звітного (податкового) року;
г) календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб (прибуткового податку з громадян), - до 1 квітня року, наступного за звітним.
Відповідно до п. 7.8.1 п. 7.8 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість»(в редакції на момент спірних правовідносин) податковим (звітним) періодом для податку на додану вартість є календарний місяць.
Таким чином, діючим законодавством на платників податків покладено обовязок подавати податкові декларації, в тому числі з податку на додану вартість.
Відповідно до підпункту 4.1.1 п. 4.1 ст. 4 цього ж Закону платник податків самостійно обчислює суму податкового зобовязання, яку визначає у податковій декларації.
Відповідно до п. 5.1 ст. 5 цього ж Закону податкове зобовязання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобовязання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку. Якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок.
Відповідно до підпункту 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 цього ж Закону платник податків зобовязаний самостійно сплатити суму податкового зобовязання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку. строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Самостійно узгоджене відповідачем податкове зобовязання не було погашено відповідачем протягом граничного строку, а тому визнається податковим боргом.
З огляду на те, що самостійно визначена сума податку на додану вартість не була погашена відповідачем, а також з урахуванням існування переплати з цього податку в сумі 2083, 53 грн., сума податкового боргу з податку на додану вартість відповідача на момент розгляду справи складає 82077, 47 грн.
На день розгляду справи сума податкового боргу відповідачем не погашена.
Згідно з підпунктом 3.1.1 п. 3.1. ст. 3 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
Органами, уповноваженими здійснювати заходи з погашення податкового боргу, згідно з підпунктом 2.3.1 п. 2.3 ст. 2 цього ж Закону, є виключно податкові органи.
Згідно з п. 11 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»(в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та обєднані державні податкові інспекції подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Пунктом одинадцятим ст. 11 цього ж Закону передбачено право органів державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.
Отже, враховуючи викладене, та з огляду на те, що відповідачем не надано суду доказів, які б спростовували доводи позивача, позовні вимоги про стягнення з відповідача податкового боргу в розмірі 82273, 91 грн., в тому числі 196, 44 грн. податок з доходів фізичних осіб, 82077, 47 грн. податок на додану вартість, є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 2 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони субєкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтвердженні судові витрати, повязані із залученням свідків та проведенням судових експертиз.
Оскільки спір вирішено на користь субєкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - субєкта владних повноважень, повязаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст. ст. 69 - 71, ст. 94, ст. ст. 158-163, ст. 167, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Державного підприємства «Укртранснафтопродукт»(місцезнаходження: 01032, м. Київ, вул. Комінтерну, 27, ідентифікаційний код 34355770) до Державного бюджету України суму податкового боргу в загальному розмірі 82273 (вісімдесят дві тисячі двісті сімдесят три) грн. 91 коп., у тому числі податковий борг з податку на додану вартість в розмірі 82077 (вісімдесят дві тисячі сімдесят сім) грн. 47 коп. та 196 (сто девяносто шість) грн. 44 коп. податковий борг з податку з доходів фізичних осіб.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складання за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
СуддяО.В. Дегтярьова
Дата виготовлення та підписання повного тексту постанови 08 квітня 2010 року.