Єдиний державний реєстр судових рішень
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 лютого 2011 року 10:22 № 2а-17667/10/2670
За позовомТовариства з обмеженою відповідальністю «Тева Україна»
до Київської регіональної митниці та Головного управління Державного казначейства України у місті Києві
провизнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити дії
Суддя: Вовк П.В.
Секретар судового засідання: Руденко Н.В.
Представники:
від позивачаЧервинський В.В. довіреність від 28.10.2010
Вознюк О.В. довіреність від 28.10.2010
від відповідача 1
від відповідача 2Туз О.А. - довіреність від 14.01.2011 № 40/1-41/429
Субота О.В. довіреність від 05.01.2010 № 05-04/19-103 На підставі ч. 3 ст. 160 КАСУ в судовому засіданні 15.02.2011 проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Повний текст складено та підписано 17.02.2011.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Тева Україна»звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою до Київської регіональної митниці та Головного управління Державного казначейства України у місті Києві про визнання протиправним та скасування рішення Київської регіональної митниці від 04.08.2010 № КТ-100-1459-10 та про зобовязання Головне управління Державного казначейства України у місті Києві повернути 27535,41 грн. ввізного мита (з урахуванням заяви про уточнення змісту позовних вимог від 14.02.2010).
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 06.12.2010 відмовлено у відкритті провадження у справі в частині позовних вимог про зобовязання Державної митної служби України прийняти рішення про скасування або внесення змін до листа від 02.08.2010 № 16/1-5/2112-ЕП, листа від 14.09.2010 № 11/2-10.16/9888 та листа від 12.11.2010 № 11/7-10.16/14024, у звязку з тим, що дані вимоги не підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства. Дану ухвалу суду не було оскаржено до Київського апеляційного адміністративного суду.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 06.12.2010 відкрито провадження в адміністративній справі № 2а-17667/10/2670 в частині позовних вимог про визнання протиправним рішення та про зобов'язання повернення ввізного мита.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 11.01.2011 залучено Головне управління Державного казначейства України у місті Києві другим відповідачем у справі.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Тева Україна»позовну заяву підтримує та просить суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі. Позовні вимоги мотивовані тим, що рішенням Київської регіональної митниці від 04.08.2010 № КТ-100-1459-10 було неправомірно класифіковано лікарський засіб «АЛЬФА Д3-ТЕВА»за кодом 2106 90 92 00 «Харчові продукти», внаслідок чого Товариство з обмеженою відповідальністю «Тева Україна»було змушено заплатити 8% ввізного мита (27535,41 грн.). Товариство з обмеженою відповідальністю «Тева Україна»вважає дане рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
Київська регіональна митниця проти позову заперечує, просить суд відмовити в задоволені позову в повному обсязі, оскільки рішення від 04.08.2010 № КТ-100-1459-10 винесено на підставі та в межах чинного законодавства.
Головне управління Державного казначейства України у місті Києві проти позову заперечує, просить суд відмовити в задоволені позову в частині зобовязання Головного управління Державного казначейства України у місті Києві повернути 27535,41 грн. ввізного мита.
Дослідивши матеріали справи, суд
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Тева Україна»є юридичною особою, що підтверджується довідкою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців серії «ААБ»№ 337692.
На підставі зовнішньоекономічного договору від 25.01.2010 № 8/S/2010 Товариство з обмеженою відповідальністю «Тева Україна»є дистрибютором фармацевтичних товарів, зокрема препарату «АЛЬФА Д3-ТЕВА».
Товариством з обмеженою відповідальністю «Тева Україна» було подано до ВМО «Соломянський»вантажну митну декларацію від 23.06.2010 № 100000011/2010/538994, відповідно до якої в режимі імпорту (ІМ-40) для вільного використання на митній території України задекларовано товар (препарат «АЛЬФА Д3-ТЕВА») за кодом 3004 50 10 00 «Інші лікарські засоби, що містять вітаміни або інші сполуки товарної позиції 2936»УКТЗЕД (ставка ввізного мита 0%).
Рішенням Київської регіональної митниці «Про визначення коду товару»від 04.08.2010 № КТ-100-1459-10 було класифіковано препарат «АЛЬФА Д3-ТЕВА»за кодом 2106 90 92 00 «Харчові продукти в іншому місці не зазначені»УКТЗЕД (ставка ввізного мита 8%).
Товариство з обмеженою відповідальністю «Тева Україна»25.08.2010 направило лист до Державної митної служби України про скасування рішення Київської регіональної митниці від 04.08.2010 № КТ-100-1459-10.
Державна митна служба України листом від 14.09.2010 № 11/2-10.16/9888 повідомила, що підстав для перегляду рішення Київської регіональної митниці від 04.08.2010 № КТ-100-1459-10 немає.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Тева Україна»15.10.2010 повторно звернулося з листом до Державної митної служби України про скасування рішення Київської регіональної митниці від 04.08.2010 № КТ-100-1459-10.
Державна митна служба України листом від 12.11.2010 № 11/2-10.16/14024 повідомила про залишила без змін рішення Київської регіональної митниці від 04.08.2010 № КТ-100-1459-10.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Тева Україна»вважає рішення Київської регіональної митниці від 04.08.2010 № КТ-100-1459-10 протиправним, просить суд його скасувати та повернути 27535,41 грн. ввізного мита, сплаченого у звязку з протиправним визначенням коду товару.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі КАСУ) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Щодо наявності (відсутності) предмету спору у даній справі, суд виходить з наступного.
Київська регіональна митниця заперечує проти позову також з підстав відсутності предмету спору, у звязку з тим, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Тева Україна»погодилось з рішенням від 04.08.2010 № КТ-100-1459-10, яким визначено код 2106 90 92 00 для препарату «АЛЬФА Д3-ТЕВА».
Проте, ст. 313 Митного кодексу України передбачено, що класифікацію товарів, тобто віднесення їх до зазначених в УКТЗЕД класифікаційних групувань, покладено на митні органи, рішення яких із цього питання є обовязковими для підприємств і громадян.
Доводи Київської регіональної митниці про відсутність предмету спору не можуть ґрунтуватися на законі, оскільки Товариством з обмеженою відповідальністю «Тева Україна»оскаржується правомірність рішення Київської регіональної митниці, яка відмовилась пропустити задекларований товар за визначеним кодом, запропонувавши задекларувати цей товар за іншим кодом, обґрунтованість ввезення товару за яким власне й оскаржується.
За змістом чинного законодавства Товариство з обмеженою відповідальністю «Тева Україна»мало право не погодитися з законністю такої вказівки Київської регіональної митниці та оскаржити відмову в пропуску товару на митну територію України. Однак, обраний Товариством з обмеженою відповідальністю «Тева Україна» спосіб захисту, оформлення товару за вказаним Київською регіональною митницею кодом, а потім оскарження її рішеня не суперечить закону.
Таким чином, оформлення Київською регіональною митницею препарату «АЛЬФА Д3-ТЕВА»згідно з поданою Товариством з обмеженою відповідальністю «Тева Україна» вантажною митною декларацією є дією субєкта владних повноважень, що породжує для Товариства з обмеженою відповідальністю «Тева Україна» певні правові наслідки та може бути оскаржено до адміністративного суду. При цьому право Товариства з обмеженою відповідальністю «Тева Україна» на оскарження не залежить від того, чи ним помилково було зазначено код товарної номенклатури, чи в результаті вказівки митного органу, оскільки останній має діяти лише в спосіб, на підставі та в межах закону.
Отже, суд не бере до уваги доводи Київської регіональної митниці про те, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Тева Україна»не скористалося правом на застосування тимчасової або неповної декларації відповідно до митного режиму імпорту (наказ Державної митної служби України від 30.12.2003 № 932) і тим самим погодилося з рішенням від 04.08.2010 № КТ-100-1459-10.
Дана позиція суду відповідає практиці Верховного Суду України (постанова Верховного Суду України від 01.12.2009 у справі за скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю «Пластфарма» за його позовом до Львівської митниці та Головного управління Державного казначейства у Львівській області.
Щодо залучення Головне управління Державного казначейства України у місті Києві другим відповідачем у справі, суд виходить з наступного.
Частиною першою ст. 25 Бюджетного кодексу України, встановлено, що Державне казначейство України здійснює безспірне списання коштів державного бюджету та місцевих бюджетів на підставі рішення суду.
Відповідно до ч. 2 ст. 9 «Про виконавче провадження»від 21.04.1999 № 606-XIV, виконання рішень про стягнення коштів з рахунків, на яких обліковуються кошти Державного бюджету України та місцевих бюджетів або з бюджетних установ, здійснюється органами Державного казначейства України в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Частиною шостою «Порядку виконання рішень про стягнення коштів з рахунків, на яких обліковуються кошти державного та місцевих бюджетів, або бюджетних установ», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09.07. 2008 № 609 встановлено відповідну процедуру повернення органами Державного казначейства України за рішенням суду надмірно та/або помилково сплачених до бюджету податків, зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджету.
Таким чином, суд не бере до уваги доводи Головного управління Державного казначейства України у місті Києві про неможливість його залучення в якості відповідача, оскільки законодавством покладений обовязок зі списання коштів з державного бюджету на підставі рішення суду, саме на органи Державного казначейства України.
Дана позиція суду відповідає практиці Верховного Суду України (постанова Верховного Суду України від 20.05.2010 у справі за скаргою Закритого акціонерного товариства «Виробниче обєднання «Конті»справу за його позовом до Східної митниці та Головного управління Державного казначейства у Донецькій області.
Щодо призначення для застосування препарату «АЛЬФА Д3-ТЕВА»судом встановлено наступне.
Препарат «АЛЬФА Д3-ТЕВА»зареєстрований в Україні, як лікарський засіб, - реєстраційні посвідчення Державного фармакологічного центру Міністерства охорони здоровя України: № UA/9309/01/01 (капсули по 0,25 мкг.); № UA/9309/01/02 (капсули по 0,5 мкг.); № UA/9309/01/03 (капсули по 1 мкг.). Термін дії реєстраційних посвідчень до 25.02.2014.
Відповідно до реєстраційних посвідчень, показання до застосування препарату «АЛЬФА Д3-ТЕВА», крім інших, основні типи і форми остеопорозу; остеомаляція; гіпопаратиреоз.
Вид і розмір упаковки: по 30 або 60 капсул у контейнері; 1 контейнер в пачці з маркуванням українською та російською мовами.
Відповідно до висновку про якісний та кількісний склад лікарського засобу «АЛЬФА Д3-ТЕВА»одна капсула 0,25 мкг. містить альфакальцидолу - 0,25 мкг.; одна капсула 0,5 мкг. містить альфакальцидолу - 0,5 мкг.; одна капсула 1 мкг. містить альфакальцидолу - 1 мкг.
Альфакальцидол (Alfacalcidol - код CAS 41294-56-8), згідно загальнодоступної інформації, відноситься до фармакотерапевтичої групи препаратів вітаміну D та його аналогів, є попередником активного метаболіту вітаміну D3. Підвищує абсорбцію кальцію і фосфору в кишечнику, збільшує їх реабсорбцію в нирках, посилює мінералізацію кісток, знижує рівень у крові паратиреоїдного гормону.
Відповідно до «Критеріїв медико-економічної оцінки надання стоматологічної допомоги на I, II та III рівнях (амбулаторна допомога)», затверджених наказом Міністерства охорони здоровя України від 22.11.2000 № 305, «АЛЬФА Д3-ТЕВА» відноситься до остеотропних засібів (шифр фармгрупи: 058); добова доза: 1 капс.(0,5 мгк); Рівень надання допомоги».
Крім того, наказом Міністерства охорони здоровя України від 25.02.2009 № 120 затверджена інструкція для медичного застосування препарату «АЛЬФА Д3-ТЕВА».
Таким чином, препарат «АЛЬФА Д3-ТЕВА»є лікарським засобом терапевтичного призначення (також можливе профілактичне застосування).
Щодо товарних груп УКТЗЕД, принципів класифікації товарів та класифікації Київською регіональною митницею препарату «АЛЬФА Д3-ТЕВА» судом встановлено наступне.
Статтею 311 Митного кодексу України встановлено, що українська класифікація товарів зовнішньоекономічної діяльності складається на основі Гармонізованої системи опису та кодування товарів. В УКТЗЕД товари систематизовано за розділами, групами, товарними позиціями, товарними підпозиціями, найменування і цифрові коди яких уніфіковано з Гармонізованою системою опису та кодування товарів. Для докладнішої товарної класифікації використовується сьомий, восьмий, дев'ятий та десятий знаки цифрового коду. Структура десятизнакового цифрового кодового позначення товарів в УКТЗЕД включає код групи (перші два знаки), товарної позиції (перші чотири знаки), товарної підпозиції (перші шість знаків), товарної категорії (перші вісім знаків), товарної підкатегорії (десять знаків).
Статтею 313 Митного кодексу України встановлено, що митні органи класифікують товари, тобто відносять товари до класифікаційних групувань, зазначених в УКТЗЕД. Рішення митних органів щодо класифікації товарів для митних цілей є обов'язковими для підприємств і громадян.
Київська регіональна митниця рішенням від 04.08.2010 № КТ-100-1459-10 класифікувала препарат «АЛЬФА Д3-ТЕВА»у товарній групі 21 «Різні харчові продукти», яка знаходиться в розділі IV «Готові харчові продукти; алкогольні та безалкогольні напої і оцет; тютюн та його замінники»за кодом 2106 90 92 00 «Харчові продукти, в іншому місці не зазначені без вмісту молочних жирів, цукрози, ізоглюкози, глюкози, крохмалю або з вмістом менш як 1,5 мас. % молочних жирів, менш як 5 мас. % цукрози чи ізоглюкози, менш як 5 мас. % глюкози або крохмалю. Ставка ввізного мита 8%.
Однак, з такою класифікацією препарату «АЛЬФА Д3-ТЕВА»суд погодитись не може виходячи з наступного.
Відповідно до Порядку ведення Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.12.2002 р. № 1863, УКТЗЕД є товарною номенклатурою Митного тарифу, затвердженого Законом України «Про Митний тариф України», що використовується для цілей тарифного та інших видів регулювання зовнішньоекономічної діяльності, ведення статистики зовнішньої торгівлі, здійснення митного оформлення товарів.
Додатком до Закону України «Про Митний тариф України»від 05.04.2001 № 2371-ІІІ, в редакції що діяла на момент виникнення спірних правовідносин, встановлено УКТЗЕД (надалі Додаток до Закону).
Правилом 3 «а»Загальної частини «Основні правила інтерпретації УКТЗЕД»до Додатку до Закону встановлено, що в разі коли згідно з правилом 2 (b) або з будь-яких інших причин товар на перший погляд (prima facie) можна віднести до двох чи більше товарних позицій, його класифікація здійснюється таким чином: перевага надається тій товарній позиції, в якій товар описується конкретніше порівняно з товарними позиціями, де дається більш загальний його опис. Однак у разі коли кожна з двох або більше товарних позицій стосується лише частини матеріалів чи речовин, що входять до складу суміші чи багатокомпонентного товару, або лише частини товарів, що надходять у продаж у наборі для роздрібної торгівлі, тоді ці товарні позиції вважаються рівнозначними щодо цього товару, навіть якщо в одній з них подається повніший або точніший опис цього товару.
Крім того, правилом 4 Загальної частини «Основні правила інтерпретації УКТЗЕД» Додатку до Закону встановлено, що товар, який не може бути класифікований згідно з вищенаведеними правилами, класифікується в товарній позиції, яка відповідає товарам, що найбільше подібні до тих, що розглядаються.
Тобто, навіть якщо виходити з принципів, то препарат «АЛЬФА Д3-ТЕВА»більш подібний до лікарських засобів, ніж до харчових добавок, - відповідно повинен класифікуватися у товарній групі, яка передбачена розділом VІ «Продукція хімічної та повязаних з нею галузей промисловості».
Кодом 2936 розділу VI «Продукція хімічної та повязаних з нею галузей промисловості» Додатку до Закону передбачені, - провітаміни та вітаміни, природні або одержані в результаті синтезу (включаючи природні концентрати), їх похідні, що використовуються переважно як вітаміни, суміші цих речовин, у тому числі розчинені або не розчинені у будь-якому розчиннику.
Тобто, на перший погляд (prima facie), препарат «АЛЬФА Д3-ТЕВА» має бути класифікований за кодом 2936.
Одночасно з цим, правилом 2 розділу VI «Продукція хімічної та повязаних з нею галузей промисловості» Додатку до Закону встановлено, що відповідно до положень примітки 1 товари товарних позицій 3004, 3005, 3006, 3212, 3303, 3304, 3305, 3306, 3307, 3506, 3707 або 3808, що подаються в певній розфасовці або поставляються для роздрібної торгівлі, повинні класифікуватися лише в цих товарних позиціях і ні в яких інших товарних позиціях УКТЗЕД.
Група 30 УКТЗЕД фармацевтична продукція. Правилом 3 примітки до групи 30 розділу VI «Продукція хімічної та повязаних з нею галузей промисловості» Додатку до Закону встановлено, що у товарних позиціях 3003 і 3004 та примітці 4 (d) до цієї групи слід розуміти: (a) як незмішані продукти: (1) незмішані продукти, розчинені у воді; (2) усі товари групи 28 або 29; та (3) прості рослинні екстракти товарної позиції 1302, стандартизовані або розчинені у будь-якому розчиннику; (b) як змішані продукти: (1) колоїдні розчини та суспензії (крім колоїдної сірки); (2) рослинні екстракти, одержані шляхом оброблення сумішей рослинної сировини; та (3) солі та концентрати, одержані шляхом випаровування природних мінеральних вод.
Додатковою приміткою до групи 30 встановлено, що товарна позиція 3004 включає лікарські засоби, виготовлені на основі рослинної сировини, та препарати, виготовлені на основі таких активних речовин, як вітаміни, мінеральні речовини, компоненти амінокислот або жирних кислот, в упаковках для роздрібної торгівлі. Ці препарати класифікують у товарній позиції 3004, якщо вони мають на етикетці, упаковці або інструкції для користувачів відповідні вказівки: (a) специфічні недуги, хвороби або їх ознаки, для лікування яких цей продукт повинен використовуватися; (b) концентрація активної речовини або речовин; (c) дозування; та (d) спосіб застосування. Ця товарна позиція включає гомеопатичні лікарські препарати, якщо виконуються умови, зазначені в пунктах (a), (c) і (d). Якщо препарати виготовлені на основі вітамінів, мінеральних речовин, компонентів амінокислот або жирних кислот, норма однієї із цих речовин у рекомендованій середньодобовій нормі вживання, яка зазначена в інструкції для користувачів, повинна бути значно більшою, ніж рекомендована середньодобова норма вживання з метою збереження загального стану здоров'я та доброго самопочуття.
В таблиці УКТЗЕД встановлено, що 3004 - лікарські засоби (ліки) (за винятком товарів, включених до товарних позицій 3002, 3005 або 3006), що складаються із змішаних або незмішаних продуктів для терапевтичного або профілактичного застосування, у дозованому вигляді (включаючи лікарські засоби у вигляді трансдермальних систем) або розфасовані для роздрібної торгівлі.
В свою чергу, товарна позиція 3004 50 10 00 - інші лікарські засоби, що містять вітаміни або інші сполуки товарної позиції 2936, розфасовані для роздрібної торгівлі. Ставка ввізного мита 0%.
Отже, враховуючи вищенаведене, суд приходить до такого висновку: препарат «АЛЬФА Д3-ТЕВА»відповідає коду 2936 (вітаміни одержані в результаті синтезу, що використовуються, як вітаміни), який носить загальний характер та враховуючи правило 3 «а»Загальної частини «Основні правила інтерпретації УКТЗЕД»Додатку до Закону - перевага надається тій товарній позиції, в якій товар описується конкретніше порівняно з товарними позиціями, де дається більш загальний його опис, більш детальний опис відображений Додатковою приміткою до групи 30, яка відсилає до товарних груп коду 3004. В свою чергу кодом 3004 50 10 00 прямо передбачено, - інші лікарські засоби, що містять вітаміни або інші сполуки товарної позиції 2936, розфасовані для роздрібної торгівлі.
Таким чином, препарат «АЛЬФА Д3-ТЕВА»відповідає товарній позиції коду 3004 50 10 00 УКТЗЕД.
Крім того, суд не бере до уваги доводи Київської регіональної митниці про можливість класифікації препарату «АЛЬФА Д3-ТЕВА», як лікарського засобу лише у випадку, якщо вміст вітамінів перевищує щонайменше втричі середньодобову норму вживання (RDA), оскільки у вищезазначених кодах УКТЗЕД та примітках до них, відсутні положення щодо класифікації товарів виходячи з середньодобової норми вживання (RDA).
Стосовно класифікації препарату «АЛЬФА Д3-ТЕВА»(препаратів що містять альфакальцидол) відповідно до міжнародного права, зокрема Номенклатури Гармонізованої системи, затвердженої Міжнародною Конвенцією «Про Гармонізовану систему описання та кодування товарів»від 14.06.1983 та Комбінованої номенклатури Європейського Союзу, затвердженої Постановою Ради ЄЕС від 23.07.1987 № 2658/87, судом встановлено наступне.
В преамбулі додатку до Закону України «Про Митний тариф України»від 05.04.2001 № 2371-ІІІ (надалі Додаток до Закону) вказано, якщо в українській класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності по відношенню до її міжнародних частин - Гармонізованої системи опису та кодування товарів та Комбінованої номенклатури Європейського Союзу виявлено неточності, які виникли в результаті неправильного перекладу з офіційної мови оригіналу на українську мову, назв позицій, підпозицій, а також текстів приміток до розділів, груп, позицій, підпозицій та додаткових приміток, то за основу приймаються тексти оригіналів офіційних видань Гармонізованої системи Всесвітньої митної організації та Комбінованої номенклатури Європейського Союзу.
Відповідно до п. «а»ст. 1 Міжнародної Конвенції «Про Гармонізовану систему описання та кодування товарів»(надалі Конвенція), Гармонізовану систему необхідно розуміти, як номенклатуру, що включає в себе товарні позиції, субпозиції та цифрові коди цих позицій, примітки до розділів, груп та субпозицій, а також основні правила класифікації для тлумачення гармонізованої системи, які приведені в додатках до даної Конвенції.
Статтею другою Конвенції визначено, що додаток до Конвенції є невідємною частиною та будь-яке посилання на дану Конвенцію, є також посиланням на додаток до Конвенції.
Відповідно до Section VI Products of the chemical or allied industries (Розділу VI Продукція хімічної або суміжних галузей промисловості) to Nomenklature of the Harmonized system»(Додатку до Номенклатури Гармонізованої системи), - товарна група 30 це Pharmaceutical products (Фармацевтична продукція), в примітці до якої (друга примітка) зазначено, що For the purposes of headings Nos 30.03 and 30.04 and of Note 3 (d) to this Chapter, the following are to be treated (Для цілей Розділу NOS 30,03 і 30,04 та примітки 3 (D) до цієї групи, потрібно відносити наступні групи), зокрема, крім інших As unmixed products All goods of Chapter 28 or 29; and Simple vegetable extracts of heading No 13.02, merely standardised or dissolved in any solvent (Всі товари групи 28 або 29, і прості рослинні екстракти товарної позиції 13,02, тільки стандартизовані або розчинені у будь-якому розчиннику).
Тобто, вищенаведена примітка до групи 30, вказує, що до товарної групи 3004 відносяться всі товарні групи 29.
Товарна група 29 Номенклатури Гармонізованої системи - Hydrocarbons and their halogenated sulphonated, nitrated or nitrosated derivatives (Вуглеводні та їх галогеновані сульфовані, нітровані або нітрозовані похідні). У даній товарній групі наявний розділ ХІ Provitamins, vitamins and hormones (Провітаміни, вітаміни та гормони), в якому зазначено, що Provitamins and vitamins, natural or reproduced by synthesis (including natural concentrates), derivatives thereof used primarily as vitamins, and intermixtures of the foregoing, whether or not in any solvent (Провітаміни та вітаміни, природні або синтезовані (включаючи природні концентрати), їх похідні, що використовуються в основному в якості вітамінів, і суміші вище, або в будь-якому розчиннику) код товарної групи 2936.
Отже, товарна група 2936 включає в себе синтезовані вітаміни.
Товарна група 3004 Номенклатури Гармонізованої системи (в редакції 2002 року) це Medicaments (excluding goods of heading 30.02, 30.05 or 30.06) consisting of mixed or unmixed products for therapeutic or prophylactic uses, put up in measured doses (including those in the form of transdermal administration systems) or in forms or packings for retail sale. (Лікарські засоби (крім товарів товарної позиції 30,02, 30,05 і 30,06), що складаються із змішаних або незмішаних продуктів для терапевтичного або профілактичного застосування, розфасовані у вигляді дозованих лікарських (в тому числі у формі трансдермальних систем управління) або у форми або упаковки для роздрібної торгівлі.) включає в себе товарну групу 3004 50 в якій зазначено Other medicaments containing vitamins or other products of heading No 29.36 (Інші ліки, що містять вітаміни або інші продукти товарної позиції 2936).
Таким чином, аналогічно УКТЗЕД, препарат «АЛЬФА Д3-ТЕВА»відповідає товарній позиції коду 3004 50.
Стосовно редакції Номенклатури Гармонізованої системи, суд вважає за необхідне звернути увагу, що вищенаведений аналіз товарних груп здійснений за редакцією Номенклатури 1987 року. 26.06.2004 до Номенклатури були внесені зміни, згідно Amendments to the nomenclature appended as an annex to the Convention, accepted pursuant to the Recommendation of 26 June 2004 of the Customs Co-operation Council (Поправки до Номенклатури додаються в якості додатку до Конвенції, прийняту згідно з рекомендацією від 26 червня 2004 року Митного співробітництва Ради), які «стали ефективними»(мається на увазі актуальними) з 01.01.2007 (Amendments effective from 1 January 2007). В Україні дані зміни набули чинності з 01.01.2011, згідно Закону України від 21.12.2010 № 2829-VI. Однак, дані зміни, не стосуються товарних груп синтетичних вітамінів, відповідно зміни не стосуються предмету спору.
Крім того, Комбінованою номенклатурою Європейського Союзу передбачено наступне.
Відповідно до Section II List of pharmaceutical substances which qualify for duty-free treatment (Розділу ІІ Списку фармацевтичних субстанцій які відносяться до безмитного режиму), Annex 3 List of International Non-proprietary Names (INNs), provided for pharmaceutical substances by the World Health Organisation, which are free of duty (Положення 3 Списку міжнародних непатентованих назв, для фармацевтичних речовин Всесвітньої організації охорони здоров'я, для безмитного оформлення) «Amending Annex I to Council Regulation (EEC) No 2658/87 on the tariff and statistical nomenclature and on the Common Customs Tariff»(«Про внесення поправок в положення до постанови Ради ЄС № 2658/87 про номенклатуру тарифів та статистики щодо Єдиного митного тарифу»), затвердженого Commission Regulation (ЕС) (Постановою Комісії (ЄС) від 30.09.2009 № 948/2009 alfacalcidol (код CAS 41294-56-8) класифікується за кодом 2936 90 00 (CN Code).
Тобто, згідно Комбінованої номенклатури Європейського Союзу, препарати, що містять альфакальцидол відведені в окрему товарну групу фармацевтичних речовин, класифікуються за кодом 2936 90 00.
Разом з цим, кодом 3004 50 Комбінованої номенклатури, встановлено Other medicaments containing vitamins or other products of heading No 2936 (Інші ліки, що містять вітаміни або інші продукти товарної позиції 2936).
Таким чином, згідно Номенклатури Гармонізованої системи, затвердженої Міжнародною Конвенцією «Про Гармонізовану систему описання та кодування товарів» від 14.06.1983 та Комбінованої номенклатури Європейського Союзу, затвердженої Постановою Ради ЄЕС від 23.07.1987 № 2658/87, препарат «АЛЬФА Д3-ТЕВА»також відноситься до товарної групи фармацевтичних речовин та класифікується за кодом 3004 50.
Даний висновок, крім іншого, підтверджується вантажною митною декларацією від 15.10.2010 № 83000426, якою в режимі імпорту для вільного використання на митній території Чеської Республіки задекларовано препарат «АЛЬФА Д3-ТЕВА»за кодом 3004 50; процедура митного оформлення завершена (копія даної вантажної митної декларації наявна в матеріалах справи).
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАСУ в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАСУ, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Отже, виходячи із системного аналізу норм національного, міжнародного права, фактичних обставин справи, оцінивши докази, які є у матеріалах справи, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд прийшов до висновку, що Київською регіональною митницею не доведено правомірність прийняття рішення «Про визначення коду товару»від 04.08.2010 № КТ-100-1459-10.
Відповідно до вищезазначеного, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Враховуючи, що Товариством з обмеженою відповідальністю «Тева Україна»було сплачено до державного бюджету 8% (27535,41 грн.) ввізного мита, то дана сума підлягає поверненню.
Згідно з ч. 1 та ч. 2 ст. 94 КАСУ, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа). Якщо адміністративний позов задоволено, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
У звязку з тим, що адміністративний позов підлягає задоволенню у повному обсязі, - судові витрати позивача зі сплати судового збору підлягають відшкодуванню йому з Державного бюджету в повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 2, 158-163 КАСУ, суд,
ПОСТАНОВИВ:
1.Адміністративний позов задовольнити.
2.Визнати протиправним та скасувати рішення Київської регіональної митниці від 04.08.2010 № КТ-100-1459-10 про визначення коду препарату «АЛЬФА Д3-ТЕВА»- 2106 90 92 00.
3.Зобовязати Головне управління Державного казначейства України у місті Києві повернути Товариству з обмеженою відповідальністю «Тева Україна» (код ЄДРПОУ 34770471) 27535,41 грн. ввізного мита, сплаченого у звязку з протиправним визначенням коду препарату «АЛЬФА Д3-ТЕВА»- 2106 90 92 00.
4.Присудити з Державного бюджету України судові витрати у розмірі 3,40 грн. на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Тева Україна» (код ЄДРПОУ 34770471).
Постанова може бути оскаржена в порядку передбаченому ст. ст. 185-187 КАСУ.
Суддя П.В. Вовк