Єдиний державний реєстр судових рішень
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
01 грудня 2010 року 16:44 № 2а-13405/10/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючої судді Блажівської Н. Є., при секретарі судового засідання Миколаєнко І. О.,
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
За позовом ТОВ «Запоріжметал Холдінг» до Територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в м. Києві та Київській області проскасування розпорядження та постанови У судовому засіданні 1 грудня 2010 року відповідно до пункту 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України проголошено вступну та резолютивну частину Постанови. О Б С Т А В И Н И С П Р А В И
Товариство з обмеженою відповідальністю «Запоріжметал Холдінг»(надалі також «Позивач», «ТОВ «Запоріжметал Холдінг») звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку у м. Києві та Київській області (надалі також «Відповідач») про скасування розпорядження Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про усунення порушень законодавства про цінні папери № 1207-КУ від 18 грудня 2009 року; скасування постанови Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 238-КУ від 6 травня 2010 року.
Позовні вимоги мотивовані тим, що Розпорядження Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про усунення порушень законодавства про цінні папери № 1207-КУ від 18 грудня 2009 року та Постанова Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 238-КУ від 6 травня 2010 року, є незаконними та такими, що прийняті Відповідачем з порушенням вимог чинного законодавства України.
В судовому засіданні представник Позивача зазначила про те, що при винесенні Відповідачем Постанови про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів № 238-КУ від 6 травня 2010 року за невиконання Розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери від 18 грудня 2009 року № 1207 КУ у вигляді штрафу у розмірі 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000,00 грн., ТОВ «Запоріжметал Холдінг»не було належним чином повідомлено про винесення Відповідачем вищевказаного Розпорядження, за невиконання якого на Позивача накладено штраф, в звязку з чим Позивач не мав можливості вчасно його розглянути та виконати.
Крім того, на думку представника Позивача, при розгляді Відповідачем справи про правопорушення на ринку цінних паперів, не було належним чином досліджено та не встановлено наявності вини та умислу Позивача у даному порушенні, не було враховано виду та ступеня тяжкості порушення, чим порушено законні права та інтереси Позивача, та, в звязку чим, Відповідачем було винесено Постанову, що не відповідає обставинам справи та нормам чинного законодавства України.
Крім того, представник Позивача покликалася на те, що електронна форма регулярної інформації за I квартал 2009 року, подана Позивачем до Комісії, була сформована спеціальною програмою АФР «Мульти Звіт», запропонованою Комісією для використання емітентами при підготовці регулярної квартальної інформації у відповідності до вимог Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого Рішенням ДКЦПФР № 1591 від 19 грудня 2006 року. Розробником програми є ТОВ «Агенція фондового ринку». Програма АФР «Мульти Звіт»при складанні електронної форми регулярної інформації забезпечує формування файлів, підготовлених з використанням кодування RUS ср866 у форматі DBASE-І?, формування й заповнення таблиць та форм у відповідності до вимог Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого Рішенням ДКЦПФР № 1591 від 19 грудня 2006 року та наказу ДКЦПФР № 1598 від 27 грудня 2007 року. Тобто, запропонована Комісією програма при підготовці електронної форми регулярної квартальної інформації формує файл у форматі, визначеному Комісією, а також формує й заповнює таблиці та форми у відповідності до вимог Положення та інших нормативних документів Комісії, і емітент не може впливати на формат файлів та порядок заповнення таблиць та форм тощо при роботі з даною програмою. Відповідно, на думку представника Позивача, вина Позивача у порушеннях, зазначених в Розпорядженні, відсутня.
Представник Відповідача Територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку у м. Києві та Київській області, в судовому засіданні проти позовних вимог заперечив, вказавши на їх необґрунтованість та безпідставність.
В обґрунтування заперечень на позов представником Відповідача було зазначено про те, що Розпорядження Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про усунення порушень законодавства про цінні папери № 1207-КУ від 18 грудня 2009 року та Постанова Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 238-КУ від 6 травня 2010 року, є законними та такими, що прийняті Відповідачем на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинними законодавством України.
Розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери від 18грудня 2009 року № 1207-КУ, як зазначив представник Відповідача, було винесено стосовно порушень вимог законодавства про цінні папери, а саме пункту 10 статті 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»: невиконання Розпорядження від 18 грудня 2009 року № 1207-КУ, термін виконання якого закінчився 18 січня 2010 року, а саме: недоліки в електронній формі за I квартал 2009 року, а саме: Відсутній файл BP_A.DBF Відсутній файл ВР_Р.DBF.
Звіт, поданий ТОВ «Запоріжметал Холдінг», як вказав представник Відповідача, не відповідав вимогам чинного законодавства України, зокрема, Положенню про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженому Рішенням ДКЦПФР від 19 грудня 2006 року № 1591.
Представником Відповідача також було зазначено про те, що на виконання Розпорядження про усунення порушення законодавства про цінні папери ТОВ «Запоріжметал Холдінг»не було надано жодних документів, що свідчить про невиконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери, за що статтею 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»передбачено відповідальність юридичних осіб.
На підтвердження факту відправлення оскаржуваного розпорядження про усунення порушення законодавства про цінні папери представник Відповідача посилався на Реєстр поштових відправлень Відповідача.
Крім того, представник Відповідача звернув особливу увагу на те, що Позивач не користується офіційною безкоштовною програмою ДКЦПФР для розкриття інформації, про що йдеться в позовній заяві. Так, як зазначив представник Відповідача, ТОВ «Запоріжметал Холдинг» користується платною програмою, розробником якої є ТОВ «Агенція фондового ринку», яке не є уповноваженим органом, який визначений нормативними документами ДКЦПФР. За програми які розробляє ТОВ «Агенція фондового ринку»відповідальність ДКЦПФР не несе.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представника Позивача та представника Відповідача, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
В С Т А Н О В И В
Спірні правовідносини регулюються Законом України «Про цінні папери та фондовий ринок», Законом України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», Положенням про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженим рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 19 грудня 2006 року № 1591, Правилами розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затвердженими рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11 грудня 2007 року № 2272.
Правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні визначено Законом України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні».
Відповідно до статті 1 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»державне регулювання ринку цінних паперів здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері.
Державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством (частина 1 статті 5 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»).
Частиною 2 статті 6 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»визначено, що Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи. Комісія може делегувати надані їй повноваження центральному апарату і територіальним органам шляхом прийняття відповідного рішення, затвердженого в установленому порядку.
Відповідно до пункту 10 частини 1 статті 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства.
Позивач ТОВ «Запоріжметал Холдінг»(код ЄДРПОУ 31407820), відповідно до Статуту від 8 липня 2010 року (нова редакція) створене з метою організацій комерційної, консультативної, виробничо-господарської, наукової та іншої діяльності, спрямованої на надання послуг, виробництво промислової продукції і товарів народного споживання, їх реалізації, а також здійснення зовнішньоекономічної діяльності й одержання прибутку.
Відносини, що виникають під час розміщення, обігу цінних паперів і провадження професійної діяльності на фондовому ринку, з метою забезпечення відкритості та ефективності функціонування фондового ринку визначено Законом України «Про цінні папери та фондовий ринок».
Порядок та строки розгляду Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку справ про порушення громадянами, посадовими особами та юридичними особами вимог законодавства на ринку цінних паперів визначено Правилами розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затвердженими рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11 грудня 2007 року № 2272 (надалі також «Правила № 2272»).
Розділом XIV Правил № 2272 визначено порядок винесення розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери.
Відповідно до пункту 2 розділу XIV Правил № 2272 розпорядження про усунення порушень може бути винесено незалежно від порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів.
Розпорядження про усунення порушень можуть виносити Голова Комісії, члени Комісії, начальники територіальних органів, а також працівники Комісії та її територіальних органів відповідно до наданих їм повноважень (пункт 3 розділу XIV Правил № 2272).
Пунктом 5 розділу XIV Правил № 2272 визначено, що розпорядження про усунення порушень повинно містити: номер, дату, місце винесення; посаду, прізвище, ім'я та по батькові уповноваженої особи, яка винесла розпорядження; відомості про особу, щодо якої виноситься розпорядження; викладення обставин справи; посилання на нормативно-правовий акт, норми якого порушено; посилання на законодавчий акт, що передбачає можливість винесення такого розпорядження; термін усунення порушень законодавства про цінні папери; термін повідомлення уповноваженої особи про усунення порушень.
Розпорядженням Територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку у місті Києві № 1207-КУ про усунення порушень законодавства про цінні папери від 18 грудня 2009 року, підписаним уповноваженою особою Комісії Л. Болтичевою, встановлено порушення Позивачем вимог статті 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок»та І, V розділів Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженим рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 19 грудня 2006 року № 1591, а саме:
1. Відсутній файл BP_A.DBF,
2. Відсутній файл ВР_Р.DBF,
та зобовязано Позивача у термін до 18 січня 2010 року усунути порушення законодавства про цінні папери та до 18 січня 2010 року письмово повідомити (з наданням відповідних документів) уповноважену особу Комісії про виконання цього розпорядження.
Відповідно до пункту 4 розділу XIV Правил № 2272 розпорядження про усунення порушень надається особі, щодо якої його винесено (про що здійснюється відповідний напис на примірнику розпорядження, що залишається у справі), або надсилається поштою протягом трьох робочих днів з дати його винесення.
Як підтверджується матеріалами справи, а саме Реєстром № 385 на відправлення від 21 грудня 2009 року (відправник Територіальне управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в м. Києві) та розрахунковим документом № 0697 від 21 грудня 2010 року, на адресу ТОВ «Запоріжметал Холдінг»04/7612/09-20 направлялася рекомендоване поштове відправлення.
Крім того, у звязку з тим, що представником Позивача заперечувався факт надіслання Відповідачем та отримання Позивачем Розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери, Окружний адміністративний суд міста Києва звернувся до ДП «Укрпошта»з судовим запитом щодо надання інформації про надходження та вручення Позивачу поштової кореспонденції від Відповідача у відповідний період.
У відповідь на судовий запит, листом № 23-18-6683 від 15 листопада 2010 року ДП «Укрпошта»повідомило Окружний адміністративний суд міста Києва про те, що «у період з 21 грудня 2009 року по 21 січня 2010 року на адресу ТОВ «Запоріжметал Холдінг»(вул. Щорса, 29, м. Київ, 01133) надійшов рекомендований лист від 21.12.2009 р. № 0315016026965, відправником якого є Територіальне управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку у м. Києві. Вищезазначений лист вручений 22.12.2009 р. уповноваженому на одержання пошти ТОВ «Запоріжметал Холдінг»Волошко».
Таким чином, Суд звертає увагу на те, що аналіз вищенаведених фактів свідчить про доведеність факту відправлення Відповідачем розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та отримання даного розпорядження уповноваженим представником ТОВ «Запоріжметал Холдінг».
Відповідно до пункту 5 Розділу І Правил № 2272 уповноважені особи Комісії в межах своїх повноважень зобов'язані в кожному випадку виявлення правопорушення вжити всіх необхідних заходів для документального закріплення факту правопорушення, всебічно, повно та об'єктивно дослідити обставини справи, а також своєчасно застосувати передбачені законодавством санкції.
Згідно з пунктом 1 Розділу ІІІ Правил № 2272 справа про правопорушення може бути порушена тільки в тому разі, якщо є достатні дані, які вказують на наявність правопорушення.
Уповноважена особа при виявленні правопорушення виносить постанову про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів (пункт 1 Розділу IV Правил № 2272).
6 квітня 2010 року Територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку у м. Києві винесено Постанову про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів, якою порушено справу про правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні ТОВ «Запоріжметал Холдінг».
20 квітня 2010 року представником ТОВ «Запоріжметал Холдінг»Відповідачу подано Пояснення на Постанову про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів від 6 квітня 2010 року вих. № 05/1484/09-20, в яких Позивач покликався на те, що ТОВ «Запоріжметал Холдінг»не отримувало Розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери від 18 грудня 2009 року № 1207-КУ, тому висловити свою думку з приводу даного розпорядження чи виконати його не мало можливості.
20 квітня 2010 року представник ТОВ «Запоріжметал Холдінг»звернулося до Відповідача із заявою про надання реквізитів поштового відправлення Розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери від 18 грудня 2009 року № 1207-КУ на адресу ТОВ «Запоріжметал Холдінг».
Листом № 05/1907/09-15 від 21 квітня 2010 року Відповідач повідомив ТОВ «Запоріжметал Холдінг»про те, що «Розпорядження про усунення порушень на ринку цінних паперів від 18.12.09 за №1207-КУ було відправлено 18.12.09 на Вашу адресу вул. Щорса, 29, м. Київ, 01133 за поштовим номером відправлення: 03150 1602 696 5».
Відповідно до пункту 2 Розділу IV Правил № 2272 уповноваженою особою про вчинення правопорушення складається акт про правопорушення на ринку цінних паперів.
Актом Територіального відділення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 254-КУ про правопорушення на ринку цінних паперів від 20 квітня 2010 року встановлено ознаки порушення ТОВ «Запоріжметал Холдінг»вимог пункту 10 статті 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», а саме: невиконання розпорядження про усунення законодавства про цінні папери від 18 грудня 2009 року № 1207-КУ, термін виконання якого закінчився 18 січня 2010 року.
Як зазначено в Акті № 254-КУ про правопорушення на ринку цінних паперів від 20 квітня 2010 року «Вами порушені вимоги ст. 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок»та I, IV розділів «Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів», затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 19.12.2006 № 1591…, а саме: електронна форма за I квартал 2009 року: 1. Відсутній файл BP_A.DBF; 2. Відсутній файл ВР_Р.DBF.
Як вбачається зі змісту вищевказаного акту, представник Позивача відмовився від його підписання. В той же час, у відповідній графі акту зазначено «заперечую проти наявності зазначеного в акті порушення. надано пояснення вх. № 2912/09-20».
Відповідно до пункту 1 Розділу VIІ Правил № 2272, розглянувши справу про правопорушення, уповноважена особа приймає рішення за справою. Рішення уповноваженої особи за справою оформлюється у вигляді постанови.
Згідно з пунктом 3 Розділу VIІ Правил № 2272 за справою про правопорушення уповноважена особа приймає одне з таких рішень: 1) про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів; 2) про закриття справи.
За правопорушення на ринку цінних паперів до юридичних осіб застосовуються такі санкції, зокрема, за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Комісії або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Комісії щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. (підпункт 1. 8. пункту 1 Розділу XVII Правил № 2272).
Постановою Територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку у м. Києві № 238-КУ від 6 травня 2010 року про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів за невиконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери на Позивача накладено штраф у розмірі 1000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 17000 грн. та винесено ВАТ «Запоріжметал Холдінг»Розпорядження про усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів.
17 травня 2010 року ТОВ «Запоріжметал Холдінг»до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку подано Скаргу на Постанову № 238-КУ від 6 травня 2010 року, в якій просило скасувати дану постанову про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів.
Рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 1384 від 20 серпня 2010 року Постанову про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 6 травня 2010 року № 238-КУ залишено без змін, а скаргу ТОВ «Запоріжметал Холдінг»від 17 травня 2010 року № 05/23 без задоволення.
Розпорядження Територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку у місті Києві № 1207-КУ про усунення порушень законодавства про цінні папери від 18 грудня 2009 року та Постанову Територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку у м. Києві № 238-КУ від 6 травня 2010 року про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів Позивач вважає незаконними та такими, що підлягають скасуванню.
Відтак, Суд звертає увагу на те, що предметом судового розгляду в даній адміністративній справі є визнання протиправним та скасування Розпорядження Територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку у місті Києві № 1207-КУ про усунення порушень законодавства про цінні папери від 18 грудня 2009 року та Постанови Територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку у м. Києві № 238-КУ від 6 травня 2010 року про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів, як рішення субєкта владних повноважень. Завданням адміністративного суду є перевірка правомірності (легальності) даного рішення з огляду на чіткі критерії, які зазначені у частині 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України.
Частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлені критерії, якими керується адміністративний суд при перевірці рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень. Відповідність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень передбаченим частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України критеріям перевіряється судом з урахуванням закріпленого статтею 9 Кодексу адміністративного судочинства України принципу законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до вимог частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
«На підставі»означає, що субєкт владних повноважень: 1) повинен бути утвореним у порядку, визначеному Конституцією та законами України; 2) зобовязаний діяти на виконання закону, за умов та обставин, визначених ним.
«У межах повноважень» означає, що субєкт владних повноважень повинен приймати рішення, а дії вчиняти відповідно до встановлених законом повноважень, не перевищуючи їх.
«У спосіб»означає, що субєкт владних повноважень зобовязаний дотримуватися встановленої законом процедури і форми прийняття рішення або вчинення дії і повинен обирати лише визначені законом засоби.
Зазначені критерії, хоч і адресовані суду, але одночасно вони є і вимогами для субєкта владних повноважень, який приймає відповідне рішення.
Згідно з вимогами статті 6 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах та відповідно до законів України.
Суд звертає увагу на те, що усі рішення та дії субєкта владних повноважень, в тому числі і рішення про накладення санкцій, повинні бути прийняті (вчинені) на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що визначені законом.
Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і обєктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та, враховуючи те, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу свої вимог і заперечень, Суд приходить до наступних висновків.
Підставою винесення Розпорядження Територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку у місті Києві № 1207-КУ про усунення порушень законодавства про цінні папери від 18 грудня 2009 року, став висновок Відповідача про порушення Позивачем вимог статті 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок»та І, V розділів Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженим рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 19 грудня 2006 року № 1591, а саме:
1. Відсутній файл BP_A.DBF,
2. Відсутній файл ВР_Р.DBF.
Відносини, що виникають під час розміщення, обігу цінних паперів і провадження професійної діяльності на фондовому ринку, з метою забезпечення відкритості та ефективності функціонування фондового ринку, регулюються Законом України «Про цінні папери та фондовий ринок».
Відповідно до частини 1 статті 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок»регулярна інформація про емітента річна та квартальна звітна інформація про результати фінансово-господарської діяльності емітента, яка подається Державній комісії з цінних паперів та фондового ринку (в тому числі в електронному вигляді).
Річна інформація про емітента повинна містити такі відомості: найменування та місцезнаходження емітента, розмір його статутного капіталу; орган управління емітента, його посадові особи та засновники; господарська та фінансова діяльність емітента; цінні папери емітента (вид, форма випуску, тип, кількість), розміщення та лістинг цінних паперів; річна фінансова звітність; аудиторський висновок. Емітент має право додатково подавати іншу інформацію (частина 2 статті 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок»).
Строки, порядок та форми подання регулярної інформації про емітента (річної та квартальної) встановлюються Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку. Публічні акціонерні товариства додатково розкривають інформацію про свою діяльність на основі міжнародних стандартів бухгалтерського обліку в порядку, встановленому Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку. Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку встановлює додаткові вимоги до розкриття регулярної інформації про емітента та вживає заходів щодо її розкриття (частина 6 статті 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок»).
Склад, порядок і строки розкриття на фондовому ринку регулярної, особливої інформації та інформації про іпотечні цінні папери, сертифікати фонду операцій з нерухомістю та інформації в повідомленні про проведення загальних зборів (далі Інформація) емітентами цінних паперів та подання її до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі Комісія) визначено Положенням про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженим рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 19 грудня 2006 року № 1591 (надалі також «Положення»).
Відповідно до пункту 3 Розділу І Положення емітенти цінних паперів у випадках, передбачених цим Положенням, зобов'язані розкривати на фондовому ринку у такій послідовності Інформацію шляхом:
розміщення на безоплатній основі в загальнодоступній інформаційній базі даних Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів (далі - загальнодоступна інформаційна база даних Комісії) або в її інформаційному ресурсі, поновлюваному у режимі реального часу (далі - стрічка новин);
опублікування в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Комісії (далі - офіційні друковані видання);
подання до Комісії.
Емітент після розкриття Інформації відповідно до вимог цього Положення може на власний розсуд додатково оприлюднити Інформацію на власному або іншому сайті у глобальній інформаційній мережі Інтернет (далі - сторінка в мережі Інтернет).
Інформація, що підлягає розкриттю відповідно до цього Положення, повинна розкриватися українською мовою (пункт 4 Розділу І Положення).
Згідно з пунктом 7 Розділу І Положення емітент має надавати Інформацію для розміщення у стрічці новин або у загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії до особи, уповноваженої на розміщення Інформації в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії.
При поданні Інформації до Комісії емітент зобов'язаний надавати (надсилати) таку Інформацію у паперовій та електронній формах. Електронна форма Інформації складається з файлів, встановлених окремими наказами Голови Комісії. Електронна форма Інформації надається на носії інформації (дискета 3,5 або лазерний диск). Інформація в електронній формі складається шляхом заповнення таблиць та форм, передбачених цим Положенням, за допомогою програмних засобів, які забезпечують формування файлів у форматі, визначеному Комісією. Інформація у паперовій формі формується як друкована копія електронної форми. У разі, якщо паперова форма Інформації нараховує більше одного аркуша, така Інформація повинна бути прошнурована, пронумерована та скріплена відбитком печатки емітента та підписом керівника емітента. На зворотному боці останньої сторінки робиться такий напис: «Прошнуровано, пронумеровано та скріплено відбитком печатки емітента та підписом керівника емітента (кількість) сторінок». Підпис керівника та відбиток печатки емітента на титульному аркуші паперової форми Інформації також підтверджує ідентичність електронної та паперової форми Інформації, що подається до Комісії, та Інформації, наданої для розкриття в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії.
Розділом IV Положення визначено порядок розкриття регулярної квартальної інформації емітентами цінних паперів.
Обов'язок здійснювати розкриття квартальної інформації в порядку, передбаченому цим Положенням, поширюється на:
акціонерні товариства, що мають державну частку в обсязі 25 відсотків і більше акцій у статутному капіталі за станом на перше число звітного кварталу;
державні (національні) акціонерні товариства;
холдингові компанії, що мають державну частку в обсязі 25 відсотків і більше акцій у статутному капіталі за станом на перше число звітного кварталу;
підприємства, пакети акцій (частки, паї) яких передано до статутного капіталу державних (національних) акціонерних товариств та/або холдингових компаній, що мають державну частку в обсязі 25 відсотків і більше акцій у статутному капіталі за станом на перше число звітного кварталу;
емітентів, які здійснили відкрите розміщення облігацій підприємств;
емітентів, які здійснили відкрите розміщення іпотечних облігацій;
емітентів, які здійснили відкрите розміщення іпотечних сертифікатів;
емітентів, які здійснили відкрите розміщення сертифікатів ФОН (пункт 3 Глави 1 Розділу IV Положення).
Відповідно до пункту 1 Глави 2 Розділу IV Положення квартальна інформація емітентів цінних паперів, зазначених у підпунктах 3.1 - 3.4 пункту 3 глави 1 цього розділу, включає: титульний аркуш; зміст; інформацію про підприємство та його участь у створенні інших юридичних осіб; основні відомості про випущені акції; основні відомості про облігації емітента при закритому розміщенні; основні відомості про похідні цінні папери емітента; інформацію про осіб, які ведуть облік прав власності на цінні папери емітента у депозитарній системі України, послугами яких користується емітент; інформацію щодо посади корпоративного секретаря; інформацію про господарську та фінансову діяльність; квартальну фінансову звітність; звіт про стан об'єкта нерухомості (у разі випуску цільових облігацій, виконання зобов'язань за якими забезпечене об'єктами нерухомості). Квартальна інформація складається відповідно до вимог цієї глави та додатка 28 до цього Положення.
Враховуючи вищевикладене, Суд звертає увагу на наступне.
За результатами виявлення факту порушення Позивачем законодавства про цінні папери, Відповідачем винесено розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери, яким встановлено строк до 18 січня 2010 року усунути порушення законодавства про цінні папери та до 18 січня 2010 року письмово повідомити (з наданням відповідних документів) уповноважену особу Комісії про виконання цього розпорядження.
Як встановлено Судом, вказане розпорядження було вручено уповноваженому на одержання пошти ТОВ «Запоріжметал Холдінг»(прізвище Волошко) 22 грудня 2009 року.
В той же час, у встановлений Відповідачем строк ТОВ «Запоріжметал Холдінг»не подало доказів на підтвердження факту усунення порушення законодавства про цінні папери.
Враховуючи вищезазначене, Відповідачем, за невиконання розпорядження про усунення порушення законодавства про цінні папери, було винесено Постанову про накладення на Позивача санкції за правопорушення на ринку цінних паперів.
Доказів на підтвердження того, що Позивачем оскаржувалося Розпорядження Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про усунення порушень законодавства про цінні папери № 1207-КУ від 18 грудня 2009 року (яке було отримано представником Позивача 22 грудня 2009 року), Суду не надано.
Крім того, Судом встановлено та підтверджується поясненнями представника Позивача та представника Відповідача, що в електронній формі інформації за І квартал 2009 року, поданій Позивачем, були відсутні наступні файли: файл BP_A.DBF та файл ВР_Р.DBF.
Докази, які б спростовували вищевикладене, Суду не надано.
В той же час, Суд звертає увагу на те, що в судовому засіданні представники Позивача та Відповідача покликалися на те, що станом на час розгляду даної адміністративної справи ТОВ «Запоріжметал Холдінг»виконано вимоги Розпорядження Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про усунення порушень законодавства про цінні папери № 1207-КУ від 18 грудня 2009 року, а саме розміщено відповідні файли в інформації емітента.
Вищевказане свідчить про фактичне визнання Позивачем допущених порушень законодавства про цінні папери.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, проаналізувавши матеріали справи та вимоги чинного законодавства України, Суд дійшов висновку про те, що Розпорядження Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про усунення порушень законодавства про цінні папери № 1207-КУ від 18 грудня 2009 року та Постанова Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 238-КУ від 6 травня 2010 року є законними, а викладені в них висновки відповідають фактичним обставинам справи.
При винесенні оскаржуваних рішень Відповідачем дотримано процедурних вимог чинного законодавства України та не порушено прав Позивача.
Відповідно до пункту 5 Розділу І Правил № 2272 рішення за справою повинно бути законним та обґрунтованим. Рішення повинно ґрунтуватися лише на тих доказах, які були досліджені під час розгляду справи.
Згідно з пунктом 4 Розділу І Правил № 2272 завданням провадження у справах про правопорушення є своєчасне, повне й об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законодавством, забезпечення виконання винесеного рішення, а також виявлення причин та умов, що сприяють учиненню правопорушень, і запобігання правопорушенням.
Відповідно до частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України
в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Суд звертає увагу на те, що Відповідачем, який є субєктом владних повноважень, виконано обов'язок щодо доказування правомірності своїх рішень стосовно Позивача, як і надано належні докази на підтвердження правомірності своїх рішень.
Частиною 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України зазначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, Суд дійшов висновку про те, що викладені в позовній заяві вимоги Позивача є необґрунтованими, та відповідно такими, що не підлягають задоволенню.
На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 2, 7, 8, 9, 99, 100, 158, 159, 160, 161, 162, 163 та 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
П О С Т А Н О В И В
В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Постанова може бути оскаржена в порядку та строки, визначені статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н. Є. Блажівська