Постанова № 13945637, 21.02.2011, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.02.2011
Номер справи
874/11/2070
Номер документу
13945637
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Харківський окружний адміністративний суд

61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

21 лютого 2011 р.                                                                                 № 2-а- 874/11/2070

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Бартош Н.С.,

розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості до Державного підприємства «48 завод залізничної техніки»про стягнення надлишково виплаченого матеріального забезпечення,-

В С Т А Н О В И В:

Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості звернувся до суду з позовом до Державного підприємства «48 завод залізничної техніки» про стягнення надлишково виплаченого матеріального забезпечення ОСОБА_1 у сумі 104,23 грн., обґрунтовуючи свої вимоги наступним.

18.05.2009 р. ОСОБА_1 звернулася за сприянням у праце влаштуванні до центру зайнятості, де була зареєстрована з відкриттям персональної картки, та за її заявою 25.05.2009 р. було надано статус безробітного і відпо відно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» та «Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності» при значена виплата допомоги по безробіттю з 25.05.2009 р. по 13.02.2010 р. як застрахо ваній особі залежно від страхового стажу - понад 10 років - 70 % середньої заробітної плати, залежно від тривалості безробіття у відсотках до визначеного розміру: 100% - 90 календарних днів; 80% - 90 календарних днів;70% - 180 календарних днів.

Виплату допомоги по безробіттю ОСОБА_1 розпочато з 25.05.2009 р. та припинено з 24.11.2009 р. у зв'язку з поданням безробітною письмової заяви про від мову від послуг центру зайнятості. Безробітна ОСОБА_1 надала довідку про середню заробітну плату (доход) №563 від 08.09.2009 року, відповідно до якої її середньоденна заробітна плата стано вить 77,04 грн. Всього ОСОБА_1 була нарахована та перерахована до банку допомога по без робіттю у розмірі 7 105 грн. 75 коп. (згідно довідки № 563 від 08.09.2009 року наданої ОСОБА_1

У зв'язку з отриманням інформації від Пенсійного Фонду України про розбіжно сті в сумах доходів ОСОБА_1 позивачем на підприємстві ДП «48 завод залізничної техніки» було проведено перевірку, за результатами якої скла дений акт розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соці альне страхування на випадок безробіття».

Зазначеним актом встановле но, що довідка про середню заробітну плату (доход) № 563 від 08.09.2009 року, нада на ОСОБА_1 не відповідає вимогам Постанови КМУ від 26.09.2001 р. № 1266 «Про обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за зага льнообов'язковим державним соціальним страхуванням», що призвело до надлишко вої виплати матеріального забезпечення безробітній ОСОБА_1

Також, 06.08.2010 р. відповідачем видана нова довідка про середню заробітну плату (доход) ОСОБА_1 № 692, відповідно до якої її середньоденна заробітна пла та становить 76,35 грн. Даний акт підписано посадовою особою відповідача в присутності яких прове дена перевірка без заперечень.

В результаті проведеного перерахунку виявлена надлишково сплачена сума матеріального забезпечення ОСОБА_1 у розмірі 104 грн. 23 коп. з вини роботодав ця.

Копія ухвали про відкриття скороченого провадження разом з судовими документами була надіслана відповідачу рекомендованим листом з повідомленням про вручення та ним отримана 08.02.2011 р.

Відповідач у десятиденний строк заперечень проти позову та необхідних документів або заяву про визнання позову до суду не подав.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ст. 41 КАС України.

Відповідно до ч. 4 ст.183 –2 КАС України, суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Суд, дослідивши матеріали справи, встановив такі обставини.

18.05.2009 року ОСОБА_1 звернулася за сприянням у праце влаштуванні до Харківського міського центру зайнятості, де була зареєстрована з відкриттям персональної картки №201107009051800008 та 25.05.2009 р. подала заяву про надання статусу безробітного.

Відповідно до положень ст. 22 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02.03.2000 р. № 1533-ІІІ, застраховані особи, визнані у встановленому порядку безробітними, які протягом 12 місяців, що передували початку безробіття, працювали на умовах повного або неповного робочого дня (тижня) не менше 26 календарних тижнів та сплачували страхові внески, мають право на допомогу по безробіттю залежно від страхового стажу. Допомога по безробіттю виплачується з 8 дня після реєстрації застрахованої особи в установленому порядку в державній службі зайнятості. Загальна тривалість виплати допомоги по безробіттю не може перевищувати 360 календарних днів протягом двох років.

Згідно зі ст. 23 зазначеного закону допомога по безробіттю виплачується залежно від тривалості безробіття у відсотках до визначеного розміру: перші 90 календарних днів - 100 відсотків; протягом наступних 90 календарних днів - 80 відсотків; у подальшому - 70 відсотків.

Згідно поданої заяви, відповідачу наказом від 25.05.2009 р. № НТ 090525 з 25.05.2009 р. було надано статус безробітного як застрахованим особам з урахування страхового стажу відповідно до п.п.1,3,4 ст. 22 та п. 1 ст. 23 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» п.п. 2.1 «Порядку надання допомоги по безробіттю у тому числі, одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності» та призначена допомога по безробіттю з 25.05.2009 р. по 13.02.2010 р.

Виплату допомоги по безробіттю ОСОБА_1 розпочато з 25.05.2009 р. Виплати припинено на підставі наказу №НТ091124 з 24.11.2009 р. у зв'язку з поданням безробітною письмової заяви про від мову від послуг центру зайнятості. Цим же наказом відповідача знято з обліку.

Судом встановлено, що між Харківським міським центром зайнятості та Пенсійним фондом України був проведений обмін інформацією.

Враховуючи наведені обставини, Харківським міським центром зайнятості було складено акт розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до ЗУ «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» №701ПФ від 09.08.2010 року, яким встановлено, що довідка про середню заробітну плату (доход) № 563 від 08.09.2009 року, нада на ОСОБА_1 не відповідає вимогам Постанови КМУ від 26.09.2001 р. № 1266 «Про обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за зага льнообов'язковим державним соціальним страхуванням», виявлено розбіжності в розрахунку заробітної плати за лютий 2009 р.

06.08.2010 р. відповідачем видана нова довідка про середню заробітну плату (доход) ОСОБА_1 № 692, відповідно до якої її середньоденна заробітна пла та становить 76,35 грн.

Зазначене порушення призвело до надлишко вої виплати матеріального забезпечення безробітній ОСОБА_1 в сумі 104,23 грн.

Директором Харківського міського центру зайнятості видано наказ № 644 від 31.08.2010 р. про повернення коштів, відповідно до якого ДП «48 завод залізничної техніки» повинно повернути кошти надлишково ви плаченого матеріального забезпечення ОСОБА_1 у розмірі 104,23 грн.

Також, на адресу відповідача було направлено лист-претензію від 01.09.2010 р. про вирішення питання повернення коштів, отриманих незаконним шляхом, як допомогу по безробіттю.

Відповідно до ст. 12 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» функції виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття покладаються на органи державної служби зайнятості, які мають право діяти від імені Фонду. Статтею 16 вищевказаного Закону передбачено, що кошти Фонду використовуються на виплату забезпечення та надання соціальних послуг, передбачених цим Законом. Харківський обласний центр зайнятості є робочим органом виконавчої дирекції Фонду.

Згідно зі статтею 2 Закону України «Про зайнятість населення» від 01.03.1991 р. № 803-ХІІ безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу.

Пунктом 5 ч. 2 ст. 12 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» виконавча дирекція Фонду та її робочі органи контролюють правильність нарахування, своєчасність сплати страхових внесків, а також витрат за страхуванням на випадок безробіття, проводять розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення в порядку, встановленому центральними органами виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, державної податкової політики, Пенсійним фондом України за погодженням з правлінням Фонду.

Відповідно до п. 6 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 357 від 20.03.2006 р. (далі – Порядок), у разі встановлення центрами зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг. Якщо відомості про доходи особи, на підставі яких призначено матеріальне забезпечення, є недостовірними з вини роботодавця, центри зайнятості проводять перерахунок страхових виплат з дня їх призначення. Суми незаконно виплачених коштів відшкодовуються роботодавцем. Виплата коштів, недоотриманих особою внаслідок заниження суми страхових виплат, здійснюється за рахунок коштів Фонду. Якщо відомості про доходи є недостовірними з вини особи, центри зайнятості припиняють відповідні виплати, а суми здійснених з дня призначення виплат стягуються з такої особи відповідно до пункту 7 цього Порядку.

Відповідно до п. 7 Порядку Рішення про повернення коштів особою та відшкодування коштів роботодавцем приймається директором центру зайнятості і оформляється наказом. Протягом двох робочих днів після прийняття рішення про відшкодування коштів роботодавцем центр зайнятості надсилає роботодавцю повідомлення про необхідність відшкодування незаконно виплачених особі коштів протягом 10 календарних днів після отримання повідомлення. Повернення коштів особою здійснюється протягом 10 робочих днів після її ознайомлення під особистий підпис з прийнятим рішенням про повернення коштів. У разі відмови особи повернути кошти або відмови роботодавця відшкодувати кошти, а також у разі неповернення (невідшкодування) їх у встановлений строк стягнення таких коштів здійснюється у судовому порядку відповідно до законодавства.

Таким чином, із врахуванням вищевикладених обставин, суд вважає, що позовні вимоги обґрунтовані та з Державного підприємства «48 завод залізничної техніки» на користь Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості підлягає стягненню надлишково виплачене матеріальне забезпечення в сумі 104,23 грн.

Відповідно із вимогами ч. 4 ст. 94 КАС України, судові витрати з відповідача не стягуються.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 8-14, 41, 71, 94, 159, 160-164, 167, 183-2, 186 КАС України, суд –

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості до Державного підприємства «48 завод залізничної техніки» про стягнення надлишково виплаченого матеріального забезпечення задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з Державного підприємства «48 завод залізничної техніки»(61051, м. Харків, вул. Заводу «Комсомолець»,36, п/р 2600001009242 в АТ «Кредобанк»в м. Харкові, МФО 350415, код за ЄДРПОУ 08112520) на користь Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості (61013, м. Харків, вул. Шевченка, 137А, р/р 37177300802007 в ГУ ДКУ у Харківській області, МФО 851011, ОКПО 36224721) надлишково виплачене матеріальне забезпечення ОСОБА_1 у сумі 104.23 грн. (сто чотири гривні 23 копійки).

Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами та іншими особами у зв’язку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов’язки, в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги стороною, або іншою особою, яка брала участь у справі, у десятиденний строк з моменту отримання копії постанови.

Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.

          Суддя                                                                                                    Бартош Н.С.