Єдиний державний реєстр судових рішень Копія
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 лютого 2011 р. Справа № 2а-1870/753/11
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Прилипчука О.А.,
за участю секретаря судового засідання -Дишковець Ю.М.,
представника позивача - Циганенко А.К.,
представника відповідача - Дахно В.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №2а-1870/753/11
за позовом Державної податкової інспекції в місті Суми
до Сумського міського управління ГУМВС України в Сумській області
про зобов'язання вчинити дії ,-
В С Т А Н О В И В:
Державна податкова інспекція в місті Суми (далі по тексту позивач, ДПІ в м. Суми) звернулась до суду з позовом до Сумського міського управління ГУМВС України в Сумській області (далі по тексту відповідач, СМУ ГУМВС України в Сумській області), в якому просить суд:
- зобовязати відповідача взяти на облік автомобіль "SUZUKI", державний номер НОМЕР_1, номер двигуна НОМЕР_2 та вжити заходи щодо подальшої його реалізації відповідно до чинного законодавства.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що відповідно до п.12 ст.10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», органи державної податкової служби проводять роботу, пов'язану з виявленням, обліком, оцінкою та реалізацією у встановленому законом порядку, безхазяйного майна, майна, що перейшло за правом успадкування до держави, скарбів і конфіскованого майна.
26.04.2001 р. під час проведення оперативних заходів по виявленню фактів незаконного обігу товарів працівниками відділення БНОТ ГВПМ ДПІ в м. Суми на території стоянки ТОВ «Комунальник» в м. Суми був виявлений автомобіль марки "SUZUKI", державний номер НОМЕР_1, власника якого на момент перевірки встановлено не було.
01.11.2004 р. ДПІ в м. Суми було складено акт опису і попередньої оцінки майна, прийнятого на облік до винесення рішення про визнання цього майна безхазяйним.
Відповідно до п.3 «Порядку обліку, зберігання, оцінки конфіскованого та іншого майна, що переходить у власність держави, і розпорядження ним» затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25 серпня 1998 р. №1340, безхазяйне майно зберігається органами (організаціями) у власних (орендованих) спеціально обладнаних приміщеннях (на майданчиках) або передається ними для зберігання іншим організаціям за договорами, вищезазначений автомобіль передано на відповідальне зберігання директору ДП «Управління по експлуатації адмінбудинків податкових органів Сумської області» Дюкову Віталію Густавовичу (ДП «Управління по експлуатації адмінбудинків податкових органів Сумської області» ідн.к.31208600, м. Суми вул. Іллінська,13).
За час знаходження автомобіля "SUZUKI" на позабалансовому обліку ДПІ в м. Суми, податковою інспекцією було вжито ряд заходів щодо встановлення власника вказаного транспортного засобу.
Так, 04.05.2001 р. ДПІ звернулась до управління ДАІ УМВС України в Сумській області із запитом про надання інформації про власника автомобіля "SUZUKI", державний номер НОМЕР_1. Згідно відповіді УДАІ УМВС України в Сумській області за № 10/888 вищезазначений автомобіль зареєстрований за гр. ОСОБА_4, мешканцем АДРЕСА_1.
Позивачем неодноразово направлялись листи гр. ОСОБА_4 за місцем проживання, з метою оформлення документів щодо повернення та передачі вказаного транспортного засобу. Листи були повернені відправнику в зв'язку з тим, що адресат за вказаною адресою не проживає.
Згідно даних адресного бюро УВС Сумської області гр. ОСОБА_4, 1963 року народження на території Сумської області не прописаний.
Листом №2446/10/24-112 від 16.01.2009 р. позивач звернувся до Науково-дослідного експертно-криміналістичного центру при УМВС України в Сумській області щодо необхідності проведення експертної оцінки автомобіля "SUZUKI", державний номер НОМЕР_1, номер двигуна НОМЕР_2, номер кузова НОМЕР_3.
Згідно висновку спеціаліста Науково-дослідного експертно-криміналістичного центру при УМВС України в Сумській області №156 від 17.03.2009 р. встановити номер кузову вказаного автомобіля немає можливості, номер двигуна НОМЕР_2.
Листом №20019/10/22-017 від 31.03.2009 р. ДПІ в м. Суми звернулась до управлінні ДАІ УМВС України в Сумській області з проханням повідомити за ким зареєстрований автомобіль "SUZUKI", номер двигуна НОМЕР_2.
Листом №10/2859 від 17.04.2009 р. управління ДАІ УМВС України в Сумській області повідомило, що вказаний транспортний засіб на території області не зареєстрований та в угоні (розшуку) не перебуває.
22.10.2010 р. листом № 81661 ДПІ в м. Суми звернулась до Сумського ВРЕР УДАІ УМВС України в Сумській області з проханням повідомити за ким зареєстрований автомобіль "SUZUKI", номер двигуна НОМЕР_2.
Управління Державної автомобільної інспекції УМВС України в Сумській області листом №10/6301 від 26.10.2010 р. повідомило, що згідно даних АІПС "Національні банк даних" станом на 26.10.2010 р. вищезазначений автомобіль на території України не зареєстрований.
В газеті «ВАШ ШАНС» опубліковано повідомлення позивача про взяття на облік автомобіля "SUZUKI", номер двигуна НОМЕР_2, власника якого не встановлено.
Статтею 338 ЦК України визначено, що особа, яка знайшла загублену річ, набуває право власності на неї після спливу шести місяців з моменту заявлення про знахідку міліції або органові місцевого самоврядування, якщо:
1)не буде встановлено власника або іншу особу, яка має право вимагати поверненні загубленої речі;
2)власник або інша особа, яка мас право вимагати повернення загубленої речі, н< заявить про свої право на річ особі, яка її знайшла, міліції або органові місцевого самоврядування.
Частиною 3 цієї статті окремо регламентовано порядок набуття права власності на знахідку - транспортний засіб, а саме: знайдені транспортні засоби передаються на зберігання міліції, про що робиться оголошення в друкованих засобах масової інформації.
Якщо протягом шести місяців від дня опублікування цього оголошення власник або інша особа, яка має право вимагати повернення транспортного засобу, не будуть виявлені або вони не заявлять про свої права на транспортний засіб, міліція має право продати його, а суму виторгу внести на спеціальний рахунок у банку. Якщо протягом трьох років колишній власник транспортного засобу не вимагатиме передання йому суми виторгу, ця сума переходить у власність територіальної громади, на території якої було знайдено транспортний засіб.
Таким чином ДПІ в м. Суми позбавлена можливості реалізації транспортного засобу - автомобіля "SUZUKI", номер двигуна НОМЕР_2 та спрямування коштів до Державного бюджету, оскільки в силу ч.3 ст.338 ЦК України - результатом набуття права власності на нахідку - транспортний засіб є спрямування коштів від реалізації вказаного майна до бюджету територіальної громади, на території якого було знайдено транспортний засіб, а реалізація транспортних засобів відноситься до компетенції органів внутрішніх справ.
Відповідно до п.4 розділу III Методичних рекомендацій, щодо взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби України під час роботи з безхазяйним речами та майном, що переходить у власність держави, затвердженого наказом ДПА України №18 від 19.01.2007 р. однією з підстав для зняття майна з обліку є акт приймання - передачі транспортних засобів до міліції.
Державною податковою інспекцією в м. Суми було направлено лист від 26.10.2010 р. №82392/10/24-009 до Сумського міського управління ГУМВС України в Сумській області щодо взяття на облік транспортного засобу та вжиття заходів по його реалізації, відповіді на запит не отримано.
Таким чином, позивач приходить до висновку, про обґрунтованість позовних вимог та просить їх задовольнити.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав з підстав зазначених у запереченні, враховуючи наступне.
Статтею 1 Закону України „Про державну податкову службу в Україні" передбачено систему органів державної податкової служби, а саме: до системи органів державної податкової служби належать: Державна податкова адміністрація України, державні податкові адміністрації в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, державні податкові інспекції в районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах (далі органи державної податкової служби).
У складі органів державної податкової служби знаходяться відповідні спеціальні підрозділи по боротьбі з податковими правопорушеннями (далі податкова міліція).
Державна податкова адміністрація України залежно від кількості платників податків та інших місцевих умов може утворювати міжрайонні (на два і більше районів), об'єднані (на місто і район) державні податкові інспекції та у їх складі відповідні підрозділи податкової міліції." Тобто до складу Державної податкової міліції м. Суми відповідно до ч.2 зазначеної норми права входить податкова міліція.
Також п. 12 ст. 10 Закону України „Про державну податкову службу в Україні" зазначеного вище закону передбачені функції державних податкових інспекцій, а саме: виявлення, облік, оцінка та реалізація у встановленому порядку безхазяйного майна.
Крім того, відповідно до п. 2 „Порядку обліку, зберігання, оцінки конфіскованого та іншого майна, що переходить у власність держави, і розпорядження ним" затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.08.1998 р. №1340 передбачено, що облік, попередня оцінка, а також відповідальність за зберігання майна, зазначеного у пункті 1 цього Порядку, до передачі його для подальшого розпорядження відповідно до пункту 9 цього Порядку покладаються на органи (організації), що здійснили вилучення або зберігають його, з дотриманням таких вимог:
Також п.1 Методичних рекомендацій щодо взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби України під час роботи з безхазяйними речами та майном, що переходить у власність держави затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 19.01.2007 року № 18 передбачено, що цей Порядок визначає принципи взаємодії між підрозділами державної податкової служби України під час виконання покладених на них згідно з законодавством України завдань із виявлення і розпорядження безхазяйним майном та майном, що переходить у власність держави, і відповідає вимогам Законів України.. П. 7 розділу II даних рекомендацій також передбачено, що виявлене майно, яке має ознаки безхазяйного, передається на відповідальне зберігання суб'єкту господарювання, включеному до Єдиного реєстру торговельних організацій, або суб'єкту господарювання, розташованого на території, де було виявлено це майно. Передача проводиться за актом опису та попередньої оцінки майна із зазначенням назви, адреси цієї організації, прізвища, імені та по батькові службової особи, що приймає майно, з обов'язковим підписом цієї особи саме за прийняття майна та наданням довіреності, а також відмітки про те, що особу, яка прийняла майно на зберігання, попереджено про відповідальність за нестачу, заміну або псування цього майна.
Із суб'єктом господарювання, який прийняв майно на відповідальне зберігання, укладається відповідна угода. Взяте на облік майно відображається на позабалансовому рахунку "Активи на відповідальному зберіганні" цього суб'єкта господарювання.
Що стосується реалізації даного автомобіля то відповідно до розділу 4 методичних рекомендацій передбачено, що після набуття державою права власності на безхазяйне майно керівник органу ДПС за поданням керівника підрозділу погашення прострочених податкових зобов'язань приймає рішення про передачу на реалізацію цього майна та спрямування коштів до державного бюджету за кодом 31010000 бюджетної класифікації доходів і видатків Державного бюджету України за встановленою формою. Майно, що перейшло у власність держави, передається для реалізації торговельній організації, включеній до Єдиного реєстру торговельних організацій, яким надається право реалізації безхазяйного та іншого майна, що перейшло у власність держави, за актом опису, оцінки та передачі на реалізацію майна, підготовленим комісією із складання акта опису, оцінки та передачі майна.
Реалізація майна, яке у встановленому порядку перейшло у власність держави, здійснюється з урахуванням вимог Порядку обліку, зберігання, оцінки конфіскованого та іншого майна, що переходить у власність держави, і розпорядження ним, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 серпня 1998 року №1340 п. 9 якого передбачено, що будівлі, споруди, житлові приміщення та їх частини, транспортні засоби, предмети антикваріату, високохудожні авторські роботи, ювелірні вироби з діамантами чи іншим дорогоцінним камінням, товарно-матеріальні цінності за умови наявності оптової партії реалізуються через біржові торги, аукціони у порядку, встановленому законодавством України.
Крім того, на теперішній час в ОВС відсутня будь-яка нормативна база, яка б визначала порядок зберігання, реалізації, перерахунку коштів до державного бюджету щодо знайдених транспортних засобів та іншого майна та взагалі зобов'язувала ОВС здійснювати такі операції. Відповідно до Положення „Про СМУ УМВС України в Сумській області функція щодо реалізації або продажу знайдених транспортних засобів а також їх збереження не передбачено.
Тому, враховуючи викладене, вважає позовні вимоги необґрунтованими.
Заслухавши доводи представників сторін по справі, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що 26.04.2001 р. під час проведення оперативних заходів по виявленню фактів незаконного обігу товарів працівниками відділення БНОТ ГВПМ ДПІ в м. Суми на території стоянки ТОВ «Комунальник» в м. Суми був виявлений автомобіль марки "SUZUKI", державний номер НОМЕР_1, власника якого на момент перевірки встановлено не було (а.с.22-23).
01.11.2004 р. ДПІ в м. Суми складено акт опису і попередньої оцінки майна, прийнятого на облік до винесення рішення про визнання цього майна безхазяйним (а.с. 20).
04.05.2001 р. ДПІ в м. Суми звернулось до управління ДАІ УМВС України в Сумській області із запитом про встановлення власника автомобіля "SUZUKI", державний номер НОМЕР_1.
Згідно відповіді УДАІ УМВС України в Сумській області за № 10/888 вищезазначений автомобіль зареєстрований за гр. ОСОБА_4, мешканцем АДРЕСА_1 (а.с.17-18).
Позивачем неодноразово направлялись листи гр. ОСОБА_4 за місцем проживання, з метою оформлення документів щодо повернення та передачі вказаного транспортного засобу. Листи були повернені відправнику в зв'язку з тим, що адресат за вказаною адресою не проживає (а.с.15,16).
Згідно даних адресного бюро УВС Сумської області гр. ОСОБА_4, 1963 року народження на території Сумської області не зареєстрований (а.с.7).
Листом №2446/10/24-112 від 16.01.2009 р. позивач звернувся до Науково-дослідного експертно-криміналістичного центру при УМВС України в Сумській області щодо необхідності проведення експертної оцінки автомобіля "SUZUKI", державний номер НОМЕР_1, номер двигуна НОМЕР_2, номер кузова НОМЕР_3.
Згідно висновку спеціаліста Науково-дослідного експертно-криміналістичного центру при УМВС України в Сумській області №156 від 17.03.2009 р. встановити номер кузову вказаного автомобіля немає можливості, номер двигуна НОМЕР_2 (а.с.14).
Листом №20019/10/22-017 від 31.03.2009 р. ДПІ в м. Суми звернулась до управлінні ДАІ УМВС України в Сумській області з проханням повідомити за ким зареєстрований автомобіль "SUZUKI", номер двигуна НОМЕР_2 (а.с.13).
Листом №10/2859 від 17.04.2009 р. управління ДАІ УМВС України в Сумській області повідомило, що зазначений транспортний засіб на території області не зареєстрований та в угоні (розшуку) не перебуває (а.с.11,12).
22.10.2010 р. листом №81661/10/24-009 ДПІ в м. Суми звернулась до Сумського ВРЕР УДАІ УМВС України в Сумській області з проханням повідомити за ким зареєстрований автомобіль "SUZUKI", номер двигуна НОМЕР_2 (а.с.4).
Управління Державної автомобільної інспекції УМВС України в Сумській області листом №10/6301 від 26.10.2010 р. повідомило, що згідно даних АІПС "Національні банк даних" станом на 26.10.2010 р. вищезазначений автомобіль на території України не зареєстрований (а.с.6).
В газеті «ВАШ ШАНС» було опубліковано повідомлення про взяття на облік автомобіля "SUZUKI", номер двигуна НОМЕР_2, власника якого не встановлено (а.с.10).
Задовольняючи позовні вимоги, суд виходить з наступного.
Згідно ст. 338 ЦК України визначено, що особа, яка знайшла загублену річ, набуває право власності на неї після спливу шести місяців з моменту заявлення про знахідку міліції або органові місцевого самоврядування, якщо:
3)не буде встановлено власника або іншу особу, яка має право вимагати поверненні загубленої речі;
4)власник або інша особа, яка мас право вимагати повернення загубленої речі, н< заявить про свої право на річ особі, яка її знайшла, міліції або органові місцевого самоврядування.
Відповідно до ч.3 статті 338 ЦК України окремо регламентовано порядок набуття права власності на знахідку - транспортний засіб, а саме: знайдені транспортні засоби передаються на зберігання міліції, про що робиться оголошення в друкованих засобах масової інформації.
Якщо протягом шести місяців від дня опублікування цього оголошення власник або інша особа, яка має право вимагати повернення транспортного засобу, не будуть виявлені або вони не заявлять про свої права на транспортний засіб, міліція має право продати його, а суму виторгу внести на спеціальний рахунок у банку. Якщо протягом трьох років колишній власник транспортного засобу не вимагатиме передання йому суми виторгу, ця сума переходить у власність територіальної громади, на території якої було знайдено транспортний засіб.
Згідно до п.3 «Порядку обліку, зберігання, оцінки конфіскованого та іншого майна, що переходить у власність держави, і розпорядження ним» затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25 серпня 1998 р. №1340, безхазяйне майно зберігається органами (організаціями) у власних (орендованих) спеціально обладнаних приміщеннях (на майданчиках) або передається ними для зберігання іншим організаціям за договорами, вищезазначений автомобіль передано на відповідальне зберігання директору ДП «Управління по експлуатації адмінбудинків податкових органів Сумської області» Дюкову Віталію Густавовичу (ДП «Управління по експлуатації адмінбудинків податкових органів Сумської області» ідн.к.31208600, м. Суми вул. Іллінська,13) (а.с.8-9).
Відповідно до п.4 розділу III Методичних рекомендацій, щодо взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби України під час роботи з безхазяйним речами та майном, що переходить у власність держави, затвердженого наказом ДПА України №18 від 19.01.2007 р. однією з підстав для зняття майна з обліку є акт приймання - передачі транспортних засобів до міліції.
За змістом п.12 ст.10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», органи державної податкової служби проводять роботу, пов'язану з виявленням, обліком, оцінкою та реалізацією у встановленому законом порядку, безхазяйного майна, майна, що перейшло за правом успадкування до держави, скарбів і конфіскованого майна.
Таким чином, ДПІ в м. Суми позбавлена можливості реалізації транспортного засобу - автомобіля "SUZUKI", номер двигуна НОМЕР_2 та спрямування коштів до Державного бюджету, оскільки в силу ч.3 ст.338 ЦК України - результатом набуття права власності на нахідку - транспортний засіб є спрямування коштів від реалізації вказаного майна до бюджету територіальної громади, на території якого було знайдено транспортний засіб, а реалізація транспортних засобів відноситься до компетенції органів внутрішніх справ.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 86, 94,98,158-163,167,254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Державної податкової інспекції в місті Суми до Сумського міського управління ГУМВС України в Сумській області про зобов'язання вчинити дії задовольнити в повному обсязі.
Зобовязати Сумське міське управління ГУМВС України в Сумській області взяти на облік автомобіль "SUZUKI", державний номер НОМЕР_1, номер двигуна НОМЕР_2 та вжити заходи щодо подальшої його реалізації відповідно до чинного законодавства.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) О.А. Прилипчук
З оригіналом згідно
Суддя О.А. Прилипчук
Повний текст постанови виготовлено 21.02.2011 р.