ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 2а-2183/10/1770
31 січня 2011 року 16год. 20хв. м. Рівне Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Жуковської Л.А. за участю секретаря судового засідання Яковчук В.В. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:
позивача: представник Місіна Л.П., представник Сулейманова С.М.,
відповідача: представник Оніщук В.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Товариства з обмеженою відповідальністю "ФОРА-ЗАХІД"
доДержавної податкової інспекції у м.Рівне
про визнання незаконним та скасування рішення
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю “Фора-Захід” звернулося з адміністративним позовом про визнання незаконним та скасування рішення про застосування штрафних санкцій № 1000082343 від 12.01.2010 р. на суму 167620 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що згідно положень Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” від 06.07.1995 р. № 265/95-ВР для щоденного друку фіскальних звітних чеків необхідними умовами є: обовязковість застосування реєстраторів розрахункових операцій; здійснення операцій з розрахунків в готівковій та /або безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо); продаж товарів (надання послуг) у сфері торгівлі; період роботи РРО від першої зареєстрованої розрахункової операції до виконання Z-звіту не повинен перевищувати 24 години; обовязковість проведення фіскалізації (збереження) підсумкових даних за період, що не перевищує тривалість від першої зареєстрованої розрахункової операції до виконання Z-звіту. Вказані умови товариством дотримувалися. Зазначає, що згідно приписів Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” від 06.07.1995 р. № 265/95-ВР та постанови КМУ від 18.02.2002 р. № 199 “ Про затвердження вимог щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування ” денний звіт підлягає щоденному друкуванню лише за умови застосування реєстратора розрахункових операцій. В ті дні, в які ТОВ “Фора-Захід” не роздруковувався Z-звіт з відповідного реєстратора розрахункових операцій вказаний пристрій просто не застосовувався. На підставі вищенаведеного ТОВ “Фора-Захід” заперечує наявність порушення п. 9, ст. 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” від 06.07.1995 р. № 265/95-ВР. Крім того, позивач додатково зазначає, що податковий орган застосовуючи штрафні санкції вийшов за межі повноважень наданих йому законами Україну чим порушив ч. 2 ст. 19 Конституції України.
В судовому засіданні представники позивача підтримали адміністративний позов повністю з підстав викладених у позовній заяві та просили суд скасувати рішення ДПІ у м. Рівне про застосування штрафних санкцій № 1000082343 від 12.01.2010 р.
Державна податкова інспекція у м. Рівне адміністративний позов не визнала, про що подала письмові заперечення.
В судовому засіданні представник відповідача пояснив суду, що 22.12.2009 р. працівниками ДПА в Рівненській області було проведено перевірку магазину ТОВ “Фора-Захід” за адресою м. Рівне, вул. Гагаріна, 63 за наслідками якої складено акт № 9004/17/16/43/33510554 від 22.12.2009 р. За результатами проведеної перевірки виявлено, що позивачем не забезпечено щоденного друку фіскальних звітних чеків на РРО моделі Datecs FR 3530Т за період з 15.08.2008 р. по 03.03.2009 р. та з 05.03.2009 р. по 21.12.2009 р. На думку податкового органу вказані дії ТОВ “Фора-Захід” порушують п. 9 ст. 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” від 06.07.1995 р. № 265/95-ВР за що рішенням № 1000082343 від 12.01.2010 р. до позивача було застосовано штрафні санкції на суму 167620 грн. В судовому засіданні представник відповідача просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог повністю.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази суд прийшов до висновку, що адміністративний позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що 22.12.2009 р. посадовими особами ДПА в Рівненській області було складено акт № 9004/17/16/43/33510554 перевірки за дотриманням субєктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій. У висновках вказаного акта перевірки зазначається, що за результатами її проведення було встановлено порушення п. 9 ст. 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” від 06.07.1995 р. № 265/95-ВР.
Суть порушення полягала в тому, що ТОВ “Фора-Захід” не забезпечено щоденного друку фіскальних звітних чеків на реєстраторі розрахункових операцій моделі Datecs FR 3530Т за період з 15.08.2008 р. по 03.03.2009 р. та з 05.03.2009 р. по 21.12.2009 р.
На підставі акта перевірки № 9004/17/16/43/33510554 від 22.12.2009 р. ДПІ у м. Рівне було прийнято рішення про застосування штрафних санкцій № 1000082343 від 12.01.2010 р. на суму 167620 грн.
ТОВ “Фора-Захід” скористалося правом на адміністративне оскарження вказаного рішення про застосування штрафних санкцій. За результатами розгляду первинна та повторна скарги було залишено без задоволення, а рішення ДПІ у м. Рівне про застосування штрафних санкцій № 1000082343 від 12.01.2010 р. на суму 167620 грн. без змін.
Судом встановлено, що згідно звітів про використання реєстраторів розрахункових операцій та книги обліку розрахункових операцій за період серпень 2008 р. по грудень 2009 р. загальна сума розрахунків із використанням реєстратора розрахункових операцій Datecs FR 3530Т реєстраційний номер 1716006703 дорівнює нулю.
Як вбачається з матеріалів справи наказом № 30 від 31.12.2007 р. ТОВ “Фора-Захід” керуючим магазинами товариства було дозволено організовувати роботу магазинів із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій відповідно до кількості касирів у зміні, при цьому один або два реєстратори розрахункових операцій повинні бути резервними і застосовуватися у випадках виходу з ладу працюючого РРО або значного скупчення покупців.
Під час проведення перевірки не було встановлено фактів використання резервного реєстратора розрахункових операцій Datecs FR 3530Т реєстраційний номер 1716006703.
Ухвалою Рівненського окружного адміністративного суду від 11.08.2010 р. по справі № 2а-2183/10/1770 судом призначалася судово-економічна експертиза, на вирішення якої було поставлено наступне питання: “чи підтверджуються висновки про порушення п. 9 ст. 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” від 06.07.1995 р. № 265/95-ВР викладені в акті перевірки № 9004/17/16/43/33510554 від 22.12.2009 р. обставинам справи та отриманим доказам.
Відповідно до висновку судово-економічної експертизи № 6883/11957/10-19 від 22.12.2010 р. проведеної Київським науково-дослідних інститутом судових експертиз висновки про порушення ТОВ “Фора-Захід” п. 9 ст. 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” від 06.07.1995 р. № 265/95-ВР викладені в акті перевірки № 9004/17/16/43/33510554 від 22.12.2009 р. нормативно не підтверджені з причин наведених у досліджені.
Відповідно до ст. 1 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” від 06.07.1995 р. № 265/95-ВР реєстратори розрахункових операцій застосовуються фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності або юридичними особами (їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами) (далі - суб'єкти підприємницької діяльності), які здійснюють операції з розрахунків в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також уповноваженими банками та суб'єктами підприємницької діяльності, які виконують операції купівлі-продажу іноземної валюти.
Згідно абз. 2 ст. 2 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” від 06.07.1995 р. № 265/95-ВР реєстратор розрахункових операцій - пристрій або програмно-технічний комплекс, в якому реалізовані фіскальні функції і який призначений для реєстрації розрахункових операцій при продажу товарів (наданні послуг), операцій з купівлі-продажу іноземної валюти та/або реєстрації кількості проданих товарів (наданих послуг). До реєстраторів розрахункових операцій відносяться: електронний контрольно-касовий апарат, електронний контрольно-касовий реєстратор, компютерно-касова система, електронний таксометр, автомат з продажу товарів (послуг) тощо.
Абз. 3 ст. 2 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” від 06.07.1995 р. № 265/95-ВР розрахункова операція - приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки - оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.
Абз. 12 ст. 2 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” від 06.07.1995 р. № 265/95-ВР фіскальний звітний чек - документ встановленої форми, надрукований реєстратором розрахункових операцій, що містить дані денного звіту, під час друкування якого інформація про обсяг виконаних розрахункових операцій заноситься до фіскальної пам'яті.
Абз. 14 ст. 2 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” від 06.07.1995 р. № 265/95-ВР денний звіт - документ встановленої форми, надрукований реєстратором розрахункових операцій, що містить інформацію про денні підсумки розрахункових операцій, проведених з його застосуванням;
Відповідно до п. 9 ст. 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” від 06.07.1995 р. № 265/95-ВР субєкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій.
Із системного аналізу вищенаведених норм права слідує, що обовязок субєктів підприємницької діяльності щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій фіскальні звітні чеки виникає лише за умови використання вказаного реєстратора при здійсненні розрахункових операцій.
За умови, якщо реєстратор розрахункових операцій не використовується та являється резервним, як у ТОВ “Флора-Захід” апарат Datecs FR 3530Т реєстраційний номер 1716006703, у субєкта підприємницької діяльності не виникає обовязок друкувати фіскальний звітний чек. Формування вказаного документа формується лише за умови використання реєстратора розрахункових операцій для проведення операцій з купівлі-продажу.
За таких обставин суд прийшов до висновку, що ТОВ “Фора-Захід” не було порушено приписи п. 9 ст. 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” від 06.07.1995 р. № 265/95-ВР як наслідок застосування податковим органом до позивача штрафних санкцій є необґрунтованим.
Враховуючи вищевикладене, рішення ДПІ у м. Рівне про застосування штрафних санкцій № 1000082343 від 12.01.2010 р. на суму 167620 грн. підлягає визнанню протиправним та скасуванню в повному обсязі.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати Рішення Державної податкової інспекції у м.Рівне про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 12 січня 2010 року №1000082343.
Присудити на користь позивача Товариства з обмеженою відповідальністю "ФОРА-ЗАХІД" із Державного бюджету судовий збір у розмірі 3 (три) грн. 40 коп.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Жуковська Л.А.