ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 лютого 2011 року м.ПолтаваСправа № 2а-6205/10/1670 Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Клочка К.І.,
при секретарі Міщенко Р.В.,
за участю:
представника позивача - Фелоненко Г.М.
відповідача - ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Державної податкової інспекції у м.Полтавідо Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2про стягнення боргу, -
В С Т А Н О В И В:
01 грудня 2010 року Державна податкова інспекція у м.Полтавізвернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2про стягнення штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 18231,21 грн., що застосовані до відповідача у звязку з порушенням вимог пунктів 1, 3, 11, 12, 13 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», Закону України "Про патентування деяких видів підприємницької діяльності" та п.4.6 "Порядку реєстрації опломбування та застосування реєстраторів розрахункових операцій за товари (послуги)" затвердженого наказом ДПА України від 01.12.2000 року №614.
З урахуванням уточнень до позовних вимог від 23.02.11 року сума боргу складає 21125 грн.
Представник позивача у судовому засіданні вимоги позовної заяви підтримав, просив їх задовольнити.
Відповідач у судовому засіданні та у письмових запереченнях проти адміністративного позову заперечував вказуючи, що за рішеннями про застосування фінансових санкції 0007452304/0 від 05.03.2010 р. на суму 1295,75 грн., № 0001982304/0 від 19.05.2009 року на суму 1792,50 грн., № 0001992304/0 від 19.05.2009 р. на суму 213,16 грн. ним заборгованість сплачена в повному обсязі. Щодо заборгованості за рішеннями про застосування штрафних санкцій №0003472304/0 від 10.08.09 р. на суму 13202,00 грн., №0003462304 від 10.08.09 р. на суму 1727,80 грн. та №0008442304/0 від 21.04.2009 року на суму 7421,20 грн. відповідач її не визнає вказуючи, що зазначені рішення прийняті податковим органом безпідставно.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи та надані сторонами докази, суд встановив наступне.
Відповідно до копії свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця, копія якого наявна в матеріалах справи, 02.12.1997 Виконавчим комітетом Полтавської міської ради зареєстрований як субєкт господарювання.
Пунктом 2 частини першої статті 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»від 04.12.1990 №509-XII встановлено, що органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановленому законами України, мають право здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку.
22.04.2009 року працівниками Державної податкової служби проведено перевірку щодо дотримання субєктом господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій господарської одиниці магазину, що розташований за адресою: АДРЕСА_2 та належить суб'єкту підприємницької діяльності ОСОБА_2
За результатами перевірки складено акт №0173/16/01/23-435/НОМЕР_1 яким встановлено порушення вимог п. 1, 11, 13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»та п.1 ст.7 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності», а саме:
- не забезпечено використання режиму попереднього програмування найменування цін товарів, а саме відсутня назва сигарет на тютюнових виробах та її ціни «Прима Люкс», 2,90 грн.
- не забезпечено проведення розрахункових операцій через РРО. Сума непроведення склала 64,40 грн.;
- не забезпечено відповідність готівкових коштів на місці проведення розрахунків. сумі коштів яка значиться в денному звіті. Сума невідповідності склала 277,10 грн.
- на момент проведення перевірки відсутній торговий патент.
На підставі акту №0173/16/01/23-435/НОМЕР_1 від 22.04.2009 р. у відповідності до п.1, п.6 ст.17, ст.22 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»до підприємця застосовані штрафні санкції рішенням № 0001982304/0 від 19.05.2009 року на суму 1792,50 грн.
У відповідності до ст.8 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності»застосовані штрафні санкції рішенням за №0001992304/0 від 19.05.2009 р. на суму 213,16 грн. Зазначені рішення отримані відповідачем, що в засіданні не заперечувалося останнім.
Судом встановлено, що відповідач платіжними дорученнями №1042 від 10.12.2010 року, № 51 від 19.01.2011 року сплатив штрафні санкції в сумі 1792,50 грн. та 213,16 грн. які застосовані до ОСОБА_2 рішеннями №0001992304/0 від 19.05.2009 р. та № 0001982304/0 від 19.05.2009 року. Позивачем було зменшено позовні вимоги на зазначену суму.
16.02.2010 року працівниками Державної податкової служби проведено перевірку щодо дотримання субєктом господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій господарської одиниці магазину, що розташований за адресою: м.Полтава, вул.Сакко, 101, та належить суб'єкту підприємницької діяльності ОСОБА_2
За результатами перевірки складено акт №0173/16/01/23-435/НОМЕР_1 яким встановлено порушення вимог п. 1, 11, 13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме:
- використання режиму попереднього програмування РРО, а саме відсутній облік кількості ТМЦ звіті попереднього програмування РРО;
- не проведення розрахункових операцій через РРО. Сума непроведення склала 43,10 грн.;
- невідповідність коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів яка значена в денному звіті РРО. Сума невідповідності з вирахуванням суми покупки склала 199,05 грн.
На підставі акту №0140/16/01/23-435/НОМЕР_1 від 16.02.2010 р. та у відповідності до п.1, абз.6, ст.22 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»винесено рішення № 0007452304/0 05.03.2010 р. на суму 1295,75 грн., яке отримано відповідачем особисто 20.07.2010 р. про що свідчить підпис на корінці податкового повідомлення.
Судом встановлено, що відповідач платіжними дорученнями №1041 від 10.12.2010 року, № 52 від 19.01.2011 року сплатив штрафні санкції в сумі 1295,75 грн. та 801,00 грн. які застосовані до ОСОБА_2 рішенням №0007452304/0 від 05.03.2010 р.
ДПІ зменшило позовні вимоги на зазначену суму.
24.07.2009 року працівниками Державної податкової служби проведено перевірку щодо дотримання субєктом господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій господарської одиниці магазину, що розташований за адресою: м.Полтава, пров. Космічний, 7 та належить суб'єкту підприємницької діяльності ОСОБА_2
За результатами перевірки 24.07.2010 року складено акт №0325/16/01/23-435/НОМЕР_1 яким встановлено порушення вимог п. 1, 3, 11, 12, 13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»та , а саме не забезпечено:
- проведення розрахункових операцій через РРО. Сума непроведення склала 34,00 грн.;
- відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків, сумі коштів яка зазначена в денному звіті РРО (Х-звіті). Сума невідповідності із урахуванням суми покупки склала 109,20 грн.;
- режиму попереднього програмування найменування товарів та обліку їх кількості;
- наявність обліку товарних запасів за місцем їх реалізації, а саме: відсутні накладних на реалізацію лікеро-горілчаної продукції на суму 293,40 грн.
- оприбуткування готівкових коштів, які не обліковані в КОРО на підставі фіскальних звітних чеків на загальну суму 1972,95 грн., а саме в КОРО №1080/1601002996/5 від 06.074.09 р. на підставі фіскальних звітних чеків №1490-1493 від 02.07.09 р. - 05.07.09 р. на загальну суму 972,95 грн.;
- відсутня остання довідка про опломбування РРО;
- оприбуткування готівкових коштів, які не обліковані в КОРО на підставі фіскального звітного чеку №1065 від 05.05.08 р. на суму 667,45 грн., в КОРО №2451/1601002996/4.
- використання належним чином КОРО.
Також контролюючим органом встановлено, що відповідачем порушено п.4.6 "Порядку реєстрації опломбування та застосування реєстраторів розрахункових операцій за товари (послуги)" затвердженого наказом ДПА України від 01.12.2000 року №614.
На підставі акту №0325/16/01/23-435/НОМЕР_1 від 24.07.2009 р. та у відповідності до п.1, п.3, п.6, ст.17, ст.21, ст.22 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»винесено рішення №0003462304 від 10.08.2010 р. на суму 1727,80 грн., яке отримано відповідачем особисто 20.08.2010 р. про свідчить підпис на корінці податкового повідомлення.
Судом встановлено, що платіжним дорученням №52 від 19.01.2011 року відповідачем сплачено застосовані до нього штрафні санкції в сумі 801 грн.
В частині застосування до відповідача штрафних санкцій в сумі 586,70 грн., за встановлення факту відсутності обліку товарних запасів за місцем їх реалізації, на суму 293,40 грн. суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Згідно п. 12 ст. 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” суб`єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій або у безготівковій формі при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов`язані вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг).
За порушення цієї вимоги Закону до суб`єктів підприємницької діяльності, що здійснюють реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості не облікованих товарів за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (ст. 20 Закону України "Про застосування РРО").
Згідно зі ст. 21 цього ж Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, що не ведуть або ведуть з порушенням встановленого порядку облік товарів за місцем реалізації та зберігання, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Статтею 6 Закону передбачено, що Облік товарних запасів фізичною особою - суб'єктом підприємницької діяльності ведеться у порядку, визначеному чинним законодавством, а юридичною особою (її філією, відділенням, іншим відокремленим підрозділом) - у порядку, визначеному відповідним національним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку. Облік ведеться з урахуванням особливостей, встановлених для суб'єктів малого підприємництва. Обов'язок із ведення обліку товарних запасів не застосовується до осіб, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку придбаних або проданих товарів.
Фізичні особи - підприємці, які перебувають на загальній системі оподаткування зобов`язані вести облік товарних запасів, шляхом заповнення граф 2, 4 Книги обліку доходів і витрат, затвердженої наказом Головної державної податкової інспекції України від 21.04.1993 № 12 "Про затвердження Інструкції "Про оподаткування доходів фізичних осіб від зайняття підприємницькою діяльністю", оскільки саме ці графи надають інформацію щодо залишків продукції.
Як вбачається з наданої позивачем Книгу обліку доходів і витрат, у перевіряємому періоді позивач вів Книгу із заповненням граф 2 та 4, а тому забезпечив облік товарних запасів в установленому законом порядку, тому висновок податкового органу про порушення ФОП ОСОБА_2 п. 12 ст. 3 Закону "Про застосування РРО" у зв`язку з відсутністю накладних є помилковим.
За викладених обставин, суд приходить до висновку, що у задоволенні позовних вимог в частині стягнення суми штрафу 586,80 грн. застосованого рішенням №0003462304 від 10.08.2010 р. за відсутність обліку товарних запасів необхідно відмовити.
Таким чином, враховуючи вищевикладене судом встановлено, що на підставі рішення №0003462304 від 10.08.2009 р. стягненню підлягає сума в розмірі 340 грн.
Крім того, на підставі акту №0325/16/01/23-435/НОМЕР_1 від 24.07.2009 р. у відповідності до ст. 1 Указу Президента України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" до відповідача застосовано штрафні санкції на суму 13202,00 грн.
В частині застосування до відповідача штрафних санкцій в сумі 3337,25 грн., за несвоєчасне оприбуткування готівкових коштів, не облікованих в КОРО, на підставі фіскального чеку №1065 від 05.05.2008 року на суму 667,45 грн. суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Відповідно до статті 238 Господарського кодексу України, за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до субєктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення субєкта господарювання та ліквідації його наслідків.
Види адміністративно-господарських санкцій, умови та порядок їх застосування визначаються статтею 239 цього Кодексу, іншими законодавчими актами. Адміністративно-господарські санкції можуть бути встановлені виключно законами.
З огляду на викладене, фінансові санкції у вигляді штрафів за порушення норм регулювання обігу готівки є адміністративно-господарськими санкціями у розумінні статей 238, 239 Господарського кодексу України, отже, повинні застосовуватися у межах строків, визначених статтею 250 цього Кодексу.
Статтею 250 Господарського кодексу України встановлено обмеження строків застосування адміністративно-господарських санкцій: адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до субєкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніше як через один рік з дня порушення цим субєктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.
Отже, застосування до позивача адміністративно-господарської санкції у вигляді штрафу за порушення норм регулювання обігу готівки після закінчення одного року з дня його вчинення є неправомірним.
Оскільки контролюючим органом встановлено порушення 24.07.2009 року, на підставі фіскального чеку №1065 виданого 05.05.2008 року та застосовано штрафну санкцію 10.08.2009 року рішенням №0003472304/0, тобто після закінчення одного року з дня виявлення порушення, суд приходить до висновку, що у задоволенні позовних вимог щодо стягнення штрафних санкцій в сумі 3337,25 грн. застосованих рішенням №0003472304/0 від 10.08.2009 року необхідно відмовити.
Таким чином, враховуючи вищевикладене судом встановлено, що на підставі рішення №0003472304/0 від 10.08.2009 р. стягненню підлягає сума в розмірі 9864,75 грн.
06.04.2010 року працівниками Державної податкової служби проведено перевірку щодо дотримання субєктом господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій господарської одиниці магазину, що розташований за адресою: м.Полтава, вул.С.Разіна, 5 та належить суб'єкту підприємницької діяльності ОСОБА_2
За результатами перевірки 06.04.2010 року складено акт №0251/16/01/23-323/НОМЕР_1 яким встановлено порушення вимог п. 6, 11, 12, 13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»та , а саме не забезпечено:
- зберігання останньої використаної КОРО;
- використання попереднього програмування найменування, ціни та кількості товару;
- облік ТМЦ у встановленому порядку за місцем реалізації на загальну суму 1283,10 грн.
- відповідність готівкових коштів на місці проведення розрахунків, сумі коштів вказаних у денному звіті РРО. Сума невідповідності склала 886,00 грн.
На підставі акту №0251/16/01/23-323/НОМЕР_1 від 06.04.2010 р. та у відповідності до п.1, п.3, п.6, ст.17, ст.21, ст.22 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»винесено рішення №0008442304/0 від 21.04.2010 р. на суму 7421,2 грн., яке отримано відповідачем 26.04.2010 року, що підтверджується поштовим повідомленням про вручення поштового відправлення.
Досліджуючи правомірність застосування до відповідача штрафних санкцій рішенням №0008442304/0 від 21.04.2010 р. на суму 7421,2 грн. судом встановлено, що платіжним дорученням №133 на суму 340 грн. та платіжним дорученням №134 від 19.01.2011 року відповідачем сплачено застосовані до нього штрафні санкції в зальній сумі 445 грн.
В частині застосування до відповідача штрафних санкцій в сумі 2566,20 грн., за встановлення факту відсутності обліку товарних запасів за місцем їх реалізації, на суму 1283,10 грн. суд вважає, дані вимоги необгрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, оскільки у даному рішенні судом вже надано оцінку щодо відсутності у відповідача обов'язку вести облік ТМЦ.
Відповідно до положень пункту 13 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.
Так відповідно до акту перевірки №0251/16/01/23-323/НОМЕР_1 від 06.04.2010 р. сума невідповідності готівкових коштів на місці проведення розрахунків склала 886,00 грн.
Статтею 22 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»встановлено, що у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність (886 грн. х 5 = 4430 грн).
Відповідно до ст.25 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" суми фінансових санкцій, які визначені статтями 17 - 24 цього Закону, підлягають перерахуванню суб'єктами підприємницької діяльності до Державного бюджету України в десятиденний термін з дня прийняття органами державної податкової служби України рішення про застосування таких фінансових санкцій. Сума визначених штрафних (фінансових) санкцій відповідачем не сплачена.
Відповідно до ч.1 ст. 11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно із ч.1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідач надав суду докази часткової сплати заборгованості, а також протиправного застосування штрафних санкцій, а тому суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України,-
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Державної податкової інспекції у м.Полтаві до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення боргу задовольнити частково.
Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, 36014, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на р/р31117104700002, код бюджетної класифікації платежу 3021080900, до Державного бюджету України, одержувач УДКУ у місті Полтаві ЗКПО 34698804, банк одержувача, заборгованість у розмірі 14634 (чотирнадцять тисяч шістсот тридцять чотири) гривні 75 копійок.
В задоволенні інших позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено 28 лютого 2011 року.
СуддяК.І. Клочко