ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 лютого 2011 року 11:32 Справа № 2а-9281/10/0870
Запорізький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Садового І.В.
при секретарі судового засідання Брилі А.В.
за участю:
представника позивача: Щербині Є.Є.
представника відповідача: Крючек К.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали адміністративної справи
за позовною заявою: Товариства з обмеженою відповідальністю «АВВІ»
до: Державної податкової інспекції у Орджонікідзевському районі м.Запоріжжя
про: визнання дій такими, що суперечать вимогам чинного законодавства та зобовязання вчинити певні дії
ВСТАНОВИВ:
12.11.2010 Товариство з обмеженою відповідальністю «АВВІ» звернулося до Запорізького окружного адміністративного суду із позовною заявою до Державної податкової інспекції у Орджонікідзевському районі м.Запоріжжя про визнання дій співробітників ДПІ у Орджонікідзевському районі м.Запоріжжя в частині невизнання податкової звітності від ТОВ «АВВІ: декларацій з податку на додану вартість за період липень вересень 2010 року та присвоєння їм статусу «до відома» такими, що суперечать вимогам чинного законодавства та зобовязання співробітників ДПІ у Орджонікідзевскьому районі м.Запоріжжя прийняти та визнати податкову звітність від ТОВ «АВВІ: декларацій з податку на додану вартість за період липень вересень 2010 року.
Ухвалою суду від 15.11.2010 позовну заяву було залишено без руху на підставі ст.108 КАС України для приведення її у відповідність до ст.106 КАС України.
Позивач усунув недоліки позовної заяви, а тому ухвалою суду від 03.12.2010 відкрито провадження в адміністративній справі №2а-9281/10/0870, закінчено підготовче провадження та призначений судовий розгляд справи на 17.12.2010. У судовому засіданні оголошувалась перерва до 22.12.2010 та 04.01.2011.
Ухвалою суду від 04.01.2011 провадження у справі зупинено за клопотанням відповідача до 13.01.2011 для надання письмових пояснень на заяву про уточнення позовних вимог.
13.01.2011 провадження у справі поновлено зі стадії судового розгляду.
Ухвалою суду від 13.01.2011 провадження у справі зупинено за клопотанням сторін до 27.01.2011 для надання додаткових доказів.
27.01.2011 провадження у справі поновлено зі стадії судового розгляду.
Ухвалою суду від 27.01.2011 провадження у справі зупинено за клопотанням відповідача до 14.02.2011 для надання додаткових доказів.
14.02.2011 провадження у справі поновлено зі стадії судового розгляду.
Розгляд справи здійснювався за допомогою технічних засобів, а саме: програмно-апаратного комплексу «Камертон».
У судовому засіданні 14.02.2011 на підставі ст.160 КАС України судом проголошено вступну та резолютивну частину постанови.
Позивач у судовому засіданні надав уточненням позовних вимог, а саме пункту першого позовних вимог. Просить визнати неправомірними дії відповідача в частині невизнання податкової звітності та присвоєння їм статусу «Не визнана як податкова декларація» декларацій з податку на додану вартість за період липень вересень 2010 року та зобовязати позивача визнати подані ТОВ «АВВІ» зазначені декларації, які надійшли до ДПІ у Орджонікідзевському районі м.Запоріжжя 19.10.2010 пакетом №0070156 шляхом курєрської пошти, як податкову звітність та провести їх в електронних базах ДПІ у Орджонікідзевському районі м.Запоріжжя. Зазначив, що ТОВ «АВВІ» неодноразово до ДПІ у Орджонікідзевському районі м.Запоріжжя були надіслані декларації з податку на додану вартість за липень-вересень 2010 року з позитивним значенням до сплати податкового зобов'язання з ПДВ. Податкове зобов'язання з податку на додану вартість сплачене до бюджету у повному обсязі. В подальшому на адресу позивача надходили листи відповідача, згідно яких декларації з податку на додану вартість за липень-вересень 2010 року прийняті «До відома». При поданні декларацій всі вимоги щодо їх належного оформлення були дотриманні підприємством, а тому відмова в прийнятті декларацій є незаконна та суперечить законодавству України. Просить позов задовольнити.
Уточнення позовних вимог прийняті судом.
Відповідач з позовними вимогами не погодився з підстав, зазначених у запереченнях. Зазначив, що ДПІ у Орджонікідзевському районі м.Запоріжжя після одержання декларацій по податку на додану вартість за липень - вересень 2010 були направлені на адресу позивача повідомлення про невизнання податкової звітності, згідно яких було повідомлено позивача про те, що ним в порушення абз.5 п.п.4.1.2 п.4.1 ст.4 Закону України від 21.12.2000 №2181-ІІІ «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» в поданих деклараціях не зазначено обовязкові реквізити платника податків. Просить у задоволенні позову відмовити у повному обсязі.
Як вбачається з матеріалів справи ТОВ «АВВІ» неодноразово до ДПІ у Орджонікідзевському районі були надіслані декларації з податку на додану вартість за липень-вересень 2010 року з позитивним значенням до сплати податкового зобов'язання з ПДВ.
На адресу ТОВ «АВВІ» надходили листи відповідача від 21.08.2010 № 22871/10/28-213/2, від 16.09.2010 № 24400/10/28-213/2, від 24.09.2010 №25113/10/28-213/2 від 15.10.2010 № 26481/10/28-213/2, згідно яких декларації з податку на додану вартість за липень - вересень 2010 року прийняті «До відома» та не мають статус прийнятих у зв'язку із відсутністю обовязкових реквізитів (місцезнаходження платника податку, індивідуального податкового номеру платника ПДВ, тип документа).
В подальшому ТОВ «АВВІ» були здійсненні наступні дії:
- декларації з ПДВ за липень, серпень, вересень 2010 року зі всіма додатками складені у двох однакових екземплярах, один з яких ламінований;
- декларації з ПДВ за липень, серпень, вересень 2010 року зі всіма додатками нотаріально засвідчені, в частині повної відповідності з деклараціями та додатками, які за ламіновані та надані до ДПІ у Орджонікідзевському районі м.Запоріжжя;
- конверт, в якому з описом вкладення направлено два однакових екземпляри, один з яких ламінований, має захисний шар з метою не порушення та зіпсування надісланих декларацій;
- при вкладенні декларацій з ПДВ за липень, серпень, вересень 2010 року зі всіма додатками складені у двох однакових екземплярах, один з яких ламінований, в конверт та складання опису було проведено відео фіксацію зазначених дій у присутності двох свідків.
Кур'єрською поштою листом за №19/10/1 от 19.10.2010 ТОВ «АВВІ» було направлено на адресу ДПІ у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя: декларація з ПДВ за липень 2010 року зі всіма додатками нотаріально засвідчена (додаток №5, додаток №1, копія п'ятих основних аркушів примірників декларанта) вантажних митних декларацій, так як оригінал було надано до ДПІ раніше з декларацією з ПДВ за липень 2010 року, яка не визнана ДПІ як податкова звітність), в частині повної відповідності з декларацією та додатками які заламіновані та надані до ДПІ, на 5 аркушах, ламінована декларація з ПДВ за липень 2010 року зі всіма додатками на 4 аркушах, декларація з ПДВ за серпень 2010 року зі всіма додатками нотаріально засвідчена (додаток №5, додаток №1, копія п'ятих основних аркушів і примірників декларанта) вантажних митних декларацій, так як оригінал було надано до ДПІ раніше з декларацією з ПДВ за серпень 2010 року, яка не визнана ДПІ як податкова звітність), в частині повної відповідності з декларацією та додатками, які заламіновані та надані до ДПІ, на 5 аркушах, ламінована декларація з ПДВ за серпень 2010 року зі всіма додатками на 4 аркушах, декларація з ПДВ за вересень 2010 року зі всіма додатками (додаток №5, оригінал п'ятих основних аркушів (примірників декларанта) вантажних митних декларацій) нотаріально засвідчена, в частині повної відповідності з декларацією та додатками, які заламіновані та надані до ДПІ, на 4 аркушах, ламінована декларація з ПДВ за вересень 2010 року зі всіма додатками на 3 аркушах, дискета з електронним варіантом декларацій з ПДВ за липень, серпень, вересень 2010 року зі всіма додатками, дискета з реєстрами податкових накладних в електронному варіанті за липень, серпень, вересень 2010 року, довідка приватного нотаріуса Запорізького району ОСОБА_3 №789/01-14 від 19.10.2010.
Листом за №27163/10/28-213/2 від 25.10.2010 ДПІ у Орджонікідзевському районі м.Запоріжжя було направлено на адресу ТОВ «АВВІ» відповідь, згідно якої: «у поданій Вами податковій декларації з ПДВ за серпень 2010 року подана ксерокопія обов'язкового додатку 1 «Розрахунок коригування сум ПДВ до податкової декларації з ПДВ», внаслідок чого звітність не визнана ДПІ, як податкова декларація.
У поданій Вами податковій декларації з ПДВ за липень 2010 року подана ксерокопія обов'язкового додатку 5 «Розшифровка податкових зобов'язань та додаткового кредиту в розрізі контрагентів» внаслідок чого звітність не визнана ДПІ як податкова декларація.
У поданій Вами податковій декларації з ПДВ за вересень 2010 року подана ксерокопія обов'язкового додатку 5 «Розшифровка податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів» внаслідок чого звітність не визнана ДПІ як податкова декларація.
Пропонуємо надати нові податкові декларації, оформлені належним чином».
Листом за №27292/10/28-213/2 від 25.10.2010 ДПІ у Орджонікідзевському районі м.Запоріжжя було направлено на адресу ТОВ «АВВІ» ще одну відповідь, згідно якої: податкові декларації з ПДВ за період липень - вересень 2010 року були заповнені з порушенням загальних вимог заповнення декларацій, а саме, так як вони заламіновані - це не дає змогу поставити на них штамп, провести камеральну перевірку та заповнити необхідні графи, внаслідок чого звітність не визнана ДПІ як податкова декларація. Пропонуємо надати нові податкові декларації, оформлені належним чином».
При цьому ДПІ у Орджонікідзевському районі м.Запоріжжя в вищезазначених листах не зазначено про факт надання до ДПІ двох однакових нотаріально засвідчених декларацій з ПДВ за ці періоди, один з яких був заламінованнй, а інший ні.
21.10.2010 листом за №21/10/1 ТОВ «АВВІ» звернулось до ПП «Експерт Д» (код за ЄДРПОУ 24910445) із запитом на проведення дослідження документів та надання висновку щодо правильності заповнення податкової звітності за період липень, серпень та вересень 2010 року.
Експертом Макєєвою К.П. було проведено дослідження всіх документів, які було надано до ДПІ у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя кур'єрською поштою листом за № 19/10/1 от 19.10.2010 ТОВ «АВВІ».
У висновках експертного дослідження від 22.10.2010 було зазначено, що декларація з ПДВ за липень 2010 року зі всіма додатками, декларація з ПДВ за липень 2010 року зі всіма додатками, декларація з ПДВ за серпень 2010 року зі всіма додатками, які були надані до ДПІ відповідають вимогам заповнення, затвердженим наказом ДПА України від 30.05.1997 №166, Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 № 2181 -III зі змінами та доповненнями, та Методичним рекомендаціям по взаємодії органів ДПС при проведенні перевірок податкових декларацій з ПДВ з урахуванням інформації розшифровок податкового зобов'язання та податкового кредиту з ПДВ у розрізі контрагентів, затверджених наказом ДПА України №266 від 18.04.2008.
ТОВ «АВВІ» було надіслано скаргу до ДПА у Запорізькій області від 29.10.2010 №29/10/1 на дії співробітників ДПІ у Орджонікідзевському районі м.Запоріжжя.
Не погодившись діями відповідача позивач звернувся з даним позовом до суду.
Оцінивши представлені докази у їх сукупності вважаю, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до преамбули Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.1990 №509-ХІІ зі змінами та доповненнями цей Закон визначає статус державної податкової служби в Україні, її функції та правові основи діяльності.
Статтею 2 зазначеного Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.1990 №509-ХІІ передбачено, що до завдань органів державної податкової служби відноситься, в тому числі:
здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (далі - податки, інші платежі);
внесення у встановленому порядку пропозицій щодо вдосконалення податкового законодавства:
прийняття у випадках, передбачених законом, нормативно-правових актів і методичних рекомендацій з питань оподаткування;
роз'яснення законодавства з питань оподаткування серед платників податків.
Відповідно до абз.5 п.п. 4.1.2 п.4.1 ст.4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» №2181-ІІІ від 21.12.2000 податкова звітність, отримана контролюючим органом від платника податків як податкова декларація, що заповнена ним всупереч правилам, зазначеним у затвердженому порядку її заповнення, може бути не визнана таким контролюючим органом як податкова декларація, якщо в ній не зазначено обов'язкових реквізитів, її не підписано відповідними посадовими особами, не скріплено печаткою платника податків. У цьому випадку, якщо контролюючий орган звертається до платника податків з письмовою пропозицією надати нову податкову декларацію з виправленими показниками (із зазначенням підстав неприйняття попередньої).
Як вбачається зі змісту зазначеної статті, у разі якщо податкова декларація, що заповнена платником податків всупереч правилам, зазначеним у затвердженому порядку її заповнення то контролюючий орган звертається до платника податків з письмовою пропозицією надати нову податкову декларацію з виправленими показниками (із зазначенням підстав неприйняття попередньої).
Як вбачається з досліджених в судовому засіданні оригіналів податкових декларації з податку на додану вартість за липень - вересень 2010 року, вони містять всі обовязкові реквізити, які визначені в Законі України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» та Наказі ДПА №166 від 30.05.1997 «Про затвердження форми податкової декларації та Порядку її заповнення та подання», тому підстави для невизнання ДПІ у Орджонікідзевському районі м.Запоріжжя поданих ТОВ «АВВІ» податкових декларацій з податку на додану вартість за зазначений період 2010 року відсутні.
Згідно з п. 4.4 «Методичних рекомендацій щодо приймання та компютерної обробки податкової звітності платників податків» затвердженого наказом ДПА України №827 від 31.12.2008 (Далі - Методичні рекомендації №827) працівники ОДПС при прийманні податкової звітності на паперових та електронних носіях з - доданням роздрукованих оригіналів контролюють наявність: підписів посадових осіб; печатки платника податків; обов'язкових реквізитів; обов'язкових додатків до податкової звітності, передбачених порядком заповнення відповідної звітності, які є невід'ємною частиною податкової декларації або уточнюючої звітності та не можуть бути самостійним документом; прокреслень у значеннях показників, що не заповнюються через відсутність інформації.
Згідно з п.4.8 Методичних рекомендацій №827 за відсутності зауважень до оформлення податкової звітності вона реєструється і вважається прийнятою. Цей факт засвідчують відповідні відмітки: штамп, дата реєстрації документа та реєстраційний номер.
Відповідно до п.4.7 Методичних рекомендацій №827 передбачено, якщо за результатами судового або адміністративного оскарження дій службової (посадової) особи щодо відмови у прийняті податкової звітності задовольняються вимоги платника податків, то: на підставі рішення суду, що набрало законної сили, або рішення органу ДПС про результати розгляду скарги в електронних базах податкової звітності податкова звітність проводиться датою надходження таких рішень до підрозділу ведення та захисту податкової звітності та проставляється підстава із зазначенням реєстраційних даних документа.
Як встановлено матеріалами справи позивачем неодноразово направлялися до відповідача податкові декларації з ПДВ за липень-вересень 2010, які були складені у точній відповідності з вимогами законодавства, але не були визнані відповідачем як податкова звітність з причин, які не відповідають дійсності.
Надаючи правову оцінку діям відповідача суд виходить з приписів ч. 3 ст. 2 КАС України, відповідно до яких, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють: чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частиною 2 ст.71 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст.162 КАС України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправним рішення субєкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень.
Суд може прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших субєктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку субєктів владних повноважень.
На підставі вищевикладеного, суд приходить до висновку, що відповідач по справі не довів законність та обґрунтованість своїх дій в частині невизнання податкових декларацій Товариства з обмеженою відповідальністю «АВВІ» з податку на додану вартість за липень - вересень 2010 року податковою звітністю.
Відповідно до ч.1, ч.3 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 94, 158, 161, 162, 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «АВВІ» до Державної податкової інспекції у Орджонікідзевському районі м.Запоріжжя про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати неправомірними дії Державної податкової інспекції у Орджонікідзевському районі м.Запоріжжя в частині невизнання податкової звітності та присвоєння їм статусу «Не визнана як податкова декларація», а саме декларацій з податку на додану вартість Товариства з обмеженою відповідальністю «АВВІ» код ЄДРПОУ 33869137:
- за липень 2010 року, що підтверджується листами ДПІ у Орджонікідзевському районі м.Запоріжжя №22871/10/28-213/2 від 21.08.2010, №24400/10/28-213/2 від 16.09.2010, №26481/10/28-213/2 від 15.10.2010;
- за серпень 2010 року, що підтверджується листами ДПІ у Орджонікідзевському районі м.Запоріжжя №25113/10/28-213/2 від 24.09.2010, №26478/10/28-213/2 від 15.10.2010,
- за липень, серпень та вересень 2010 року, що підтверджується листами ДПІ у Орджонікідзевському районі м.Запоріжжя №27292/10/28-213/2 від 25.10.2010, №27163/10/28-213/2 від 25.10.2010.
Зобовязати ДПІ у Орджонікідзевському районі м.Запоріжжя визнати подані Товариством з обмеженою відповідальністю «АВВІ» код ЄДРПОУ 33869137 декларації з податку на додану вартість за липень, серпень та вересень 2010 року, які надійшли до ДПІ у Орджонікідзевському районі м.Запоріжжя 19.10.2010 пакетом №0070156 шляхом курєрської пошти, як податкову звітність та провести їх в електронних базах Державної податкової інспекції у Орджонікідзевському районі м.Запоріжжя.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «АВВІ» (юридична адреса: вул.Нижньодніпровська, буд.8, м.Запоріжжя, 69091; фактична адреса: вул.Верхня/ Б.Хмельницького, 9/26, оф.1, м.Запоріжжя, 69032; код ЄДРПОУ 33869137) 3 (три) грн. 40 коп. судового збору.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя І.В.Садовий
Постанова складена у повному обсязі 18.02.2011.