ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 лютого 2011 року м.Запоріжжя Справа № 2а-10606/10/0870
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Артоуз О.О.
при секретарі судового засідання Вітковській С.О.
за участю представника позивача: Колоскова О.В.,
відповідача: Акт
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовною заявою: Відкритого акціонерного товариства «Торговий дім «Вакула»
до: Мелітопольської обєднаної державної податкової інспекції
у Запорізькій області
про: скасування рішення
ВСТАНОВИВ:
21 грудня 2010 року до Запорізького окружного адміністративного суду звернулось Відкрите акціонерне товариство «Торговий дім «Вакула» (далі ВАТ «Торговий дім «Вакула» або Позивач) до Мелітопольської обєднаної державної податкової інспекції у Запорізькій області (далі Мелітопольська ОДПІ у Запорізькій області) про скасування рішення про застосування штрафних санкцій від 16.08.2010 № 0004672308.
Ухвалою суду від 24.12.2011 відкрито провадження у справі № 2а-10606/10/0870 та призначено справу до розгляду у судовому засіданні на 17.01.2011.
Ухвалою від 20.01.2011 провадження було зупинено за клопотанням позивача для надання додаткових доказів до 08.02.2011. Ухвалою від 08.02.2011 провадження у адміністративній справі поновлено зі стадії судового розгляду.
В позовній заяві вказано, що Мелітопольською обєднаною державною податковою інспекцією у Запорізькій області була проведена перевірка ВАТ «Торговий дім «Вакула» з питань перевірки за дотриманням субєктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій. Під час перевірки Акт від 04.08.2010 № 0399/08/32/23/30608654 не вручався, поштою не направлявся. Посадовим особам Позивача про перевірку не повідомлялось, про існування Акт перевірки Позивачу стало відомо 25.08.2010 після отримання рішення про застосування штрафних санкцій від 16.08.2010 № 0004672308.
В зазначеному акті перевірки встановлено, що штрафні санкції були застосовані до Позивача за порушення п. п. 9, 12 ст. 3 Закону України від 06.07.1995 № 265/95-ВР «Про застосування РРО у сфері торгівлі громадського харчування та послуг», а також ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 № 996-ХІV та п. 3 Методичних рекомендацій з бухгалтерського обліку запасів, затверджених Наказом Мінфіну від 10.01.2007 № 2 та п. 2 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого Наказом Мінфіну від 24.05.1995 № 88.
З висновками акту перевірки, які стали підставою для нарахування штрафу в сумі 11542 грн. 10 коп., позивач не погоджується, вважає, що перевіряючі дійшли невірних висновків про наявність порушень чинного законодавства внаслідок того, що перевірку було проведено з порушенням порядку її проведення.
У звязку з вищезазначеним, ВАТ «Торговий дім «Вакула» просить скасувати рішення Мелітопольської обєднаної державної податкової інспекції у Запорізькій області про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0004672308 від 16.08.2010.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив їх задовольнити та надав пояснення в обґрунтування позову аналогічні викладеним у позовній заяві.
Відповідачем подані заперечення проти позову, відповідно до яких відповідач вважає позовні вимоги необґрунтованими та просить у задоволенні позову відмовити, посилаючись на те, що оскаржуване рішення прийнято відповідно до вимог чинного податкового законодавства, оскільки перевірка позивача проведена з дотриманням вимог чинного законодавства; пунктами 9, 12 ст.ст. 3, 6 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» передбачено, що субєкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобовязані, щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій та вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг). Облік товарних запасів юридичною особою (її філією, відділенням, іншим відокремленим підрозділом) у порядку, визначеному відповідним національним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку. Облік ведеться з урахуванням особливостей, встановлених для субєктів малого підприємництва.
Так, ВАТ «Торговий дім «Вакула» не забезпечено виконання щоденного друку фіскального звітного чеку за 2 березня 2010 року, а також порушено порядок ведення обліку товарних записів за місцем реалізації на суму 5601 грн. 01 коп. (згідно відомості), а саме відсутні накладні на товар, накладні на внутрішнє переміщення. За розглядом акта перевірки рішенням Мелітопольської ОДПІ від 16 серпня 2010 року № 0004672308 застосовано до відкритого акціонерного «Торговий дім «Вакула» штрафні (фінансові) санкції на загальну суму 11542 грн. 10 коп., в тому числі 11202 грн. 10 коп. (5601 грн. 05 коп. х 2) за ведення з порушенням встановленого порядку обліку товарів за місцем реалізації та зберігання та 340 грн. за невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку.
Суд, вислухавши пояснення представника позивача та відповідача, розглянувши матеріали і зясувавши обставини адміністративної справи, дослідивши інші наявні у справі докази у їх сукупності, прийшов до висновку, що позов необхідно задовольнити частково з наступних підстав.
28.07.2010 на підставі направлень від 27.07.2010 № 170125, № 170126 спеціалістами Мелітопольської обєднаної державної податкової інспекції у Запорізькій області була проведена перевірка ВАТ «Торговий дім «Вакула» з питань перевірки за дотриманням субєктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій. За результатами перевірки був складений Акт від 04.08.2010 № 0399/08/32/23/30608654. На підставі висновків акту відповідачем були винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 16 серпня 2010 року № 0004672308.
В висновках вказаного акту перевірки зазначено, що позивачем порушено п. п. 9, 12 ст. 3 Закону України від 06.07.1995 № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі громадського харчування та послуг», а також ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 № 996-ХІV та п. 3 Методичних рекомендацій з бухгалтерського обліку запасів, затверджених Наказом Мінфіну від 10.01.2007 № 2 та п. 2 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого Наказом Мінфіну від 24.05.1995 № 88, а саме не забезпечено виконання щоденного друку фіскального звітного чеку за 2 березня 2010 року та порушено порядок ведення обліку товарних записів за місцем реалізації на суму 5601 грн. 05 коп.
Статтями 8, 9, 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.1990 № 509-ХІІ із змінами та доповненнями визначені функції органів державної податкової служби, до яких належить, зокрема, здійснення контролю за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, а також контролю за наявністю свідоцтв про державну реєстрацію субєктів підприємницької діяльності та ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, торгових патентів; застосування у випадках, передбачених законодавством, фінансових санкцій до субєктів підприємницької діяльності за порушення законодавства про виробництво і обіг спирту етилового, коньячного, плодового, алкогольних напоїв і тютюнових виробів.
Пунктом 2 ст. 11 цього Закону передбачено, що органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, наявністю свідоцтв про державну реєстрацію субєктів підприємницької діяльності, ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, з наступною передачею матеріалів про виявлені порушення органам, які видали ці документи, торгових патентів.
Відповідно до п. 9 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» субєкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобовязані щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій).
Перевіркою встановлено невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку, а саме Z-звіт від 02.03.2010 № 1612 роздрукованого 03.03.2010 о 08 год. 49 хв.
Згідно з п. 4 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» за порушення вимог цього законодавства до субєктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у розмірі двадцяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його не зберігання в книзі обліку розрахункових операцій. З огляду на це суд приходить до висновку щодо відмови в цій частині позовних вимог.
Що стосується порушення порядку ведення обліку товарних записів за місцем реалізації на суму 5601 грн. 01 коп., то згідно зі ст. 6 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» облік товарних запасів фізичною особою субєктів підприємницької діяльності ведеться у порядку, визначеному чинним законодавством, а юридичною особою (її філією, відділенням, іншим відокремленим підрозділом) у порядку, визначеному відповідним національним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку. Облік ведеться з урахуванням особливостей, встановлених для субєктів малого підприємництва. Обовязок із ведення обліку товарних запасів не застосовується до осіб, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку придбаних або проданих товарів.
Відповідно до п. 2 ст. 3 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 № 996-ХІV, із змінами та доповненнями, бухгалтерський облік є обовязковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.
Згідно зі ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи. Первинні та зведені облікові документи можуть бути складені на паперових або машинних носіях і повинні мати такі обовязкові реквізити: назву документа (форми); дату і місце складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції. Інформація, що міститься у прийнятих до обліку первинних документах, систематизується на рахунках бухгалтерського обліку в регістрах синтетичного та аналітичного обліку шляхом подвійного запису їх на взаємоповязаних рахунках бухгалтерського обліку. Операції в іноземній валюті відображаються також у валюті розрахунків та платежів по кожній іноземній валюті окремо. Дані аналітичних рахунків повинні бути тотожні відповідним рахункам синтетичного обліку на перше число кожного місяця. Регістри бухгалтерського обліку повинні мати назву, період реєстрації господарських операцій, прізвища і підписи або інші дані, що дають змогу ідентифікувати осіб, які брали участь у їх складанні. Господарські операції повинні бути відображені в облікових регістрах у тому звітному періоді, в якому вони були здійснені. У разі складання та зберігання первинних документів і регістрів бухгалтерського обліку на машинних носіях інформації підприємство зобовязане за свій рахунок виготовити їх копії на паперових носіях на вимогу інших учасників господарських операцій, а також правоохоронних органів та відповідних органів у межах їх повноважень, передбачених законами.
Пунктом 1, ст. 2 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24 травня 1995 року № 88, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 5 червня 1995 року за № 168/704, первинні документи письмові свідоцтва, що фіксують та підтверджують господарські операції, включаючи розпорядження дозволи адміністрації (власника) на їх проведення. Господарські операції це факти підприємницької та іншої діяльності, що впливають на стан майна, капіталу, зобовязань і фінансових результатів. Первинні документи повинні бути складені у момент проведення кожної господарської операції або, якщо це неможливо, безпосередньо після її завершення. При реалізації товарів за готівку допускається складання первинного документа не рідше одного разу на день на підставі даних касових апаратів, чеків тощо. Для контролю та впорядкування обробки інформації на основі первинних документів можуть складатися зведені документи (далі первинні документи). Первинні документи складаються на бланках типових форм, затверджених Міністерством статистики України, а також на бланках спеціалізованих форм, затверджених міністерствами і відомствами України. Документування господарських операцій може здійснюватись з використанням виготовлених самостійно бланків, які повинні обовязково містити реквізити типових або спеціалізованих форм.
Під час проведення перевірки було вибірково знято фактичні залишки товарів на загальну суму 5601 грн. 05 коп., перелік яких наведено у відомості про результати перевірки щодо повноти оприбуткування, реалізації та фактичних залишків запасів. У звязку з тим, що магазин в якому проводилась перевірка, є не відокремленим, а структурним підрозділом Позивача, вся первинна документація на товар після програмування реєстраторів передається для обробки та зберігання до бухгалтерії підприємства, що відповідає приписам п. 2.15 Наказу Міністерства фінансів України від 24 травня 1995 року № 88 «Про затвердження Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку», згідно якого первинні документи підлягають обовязковій перевірці працівниками, які ведуть бухгалтерський облік, за формою і змістом. Тобто документи передаються до бухгалтерії підприємства для перевірки наявності у документах обовязкових реквізитів на відповідність господарської операції діючому законодавству, логічна увязка окремих показників.
З метою виконання даного положення первинна документація з метою її перевірки знаходиться у бухгалтерії Позивача та може бути надана контролюючим органам на першу вимогу.
Для забезпечення правильного ведення бухгалтерського обліку та зберігання документації ВАТ «Торговий дім «Вакула» було видано наказ від 27.10.2009 № 245/1 відповідно до якого на всіх завідуючих фірмових магазинів покладається обовязок щоденно здавати в бухгалтерію підприємства накладні від постачальників.
У судовому засіданні для підтвердження вказаного був викликаний свідок завідувач магазину Симакова І.А. та залучені додаткові докази до матеріалів справи копії товарних звітів за червень-липень 2010 року.
Враховуючи викладене, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню частково.
Керуючись ст. ст. 160, 161, 162, 163, 167 КАС України, Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», Законом України “Про державну податкову службу в Україні” суд,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Відкритого акціонерного товариства «Торговий дім «Вакула» до Мелітопольської обєднаної Державної податкової інспекції у Запорізькій області про визнання протиправним та скасувати рішення задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Мелітопольської обєднаної державної податкової інспекції запорізької області про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0004672308 від 16.08.2010 в частині визначення фінансових санкцій на суму 11202 грн. 10 коп. (одинадцять тисяч двісті дві грн. 10 коп.).
В іншій частині позовних вимог відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова у повному обсязі складена 14 лютого 2011 року.
Суддя О.О. Артоуз