справа № 2а-6637/10/0670
категорія 2.11.8
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 лютого 2011 р. м.Житомир
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Сичової О.П. ,
при секретарі - Шевчук Т.А,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу
за позовом Дубищанського споживчого товариства
до Чуднівської міжрайонної державної податкової інспекції
про визнання протиправним та скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій,-
встановив:
Дубищанське споживче товариство звернулося до суду з позовом про визнання протиправним та скасування рішення Чуднівської міжрайонної державної податкової інспекції (правонаступника Державної податкової інспекції в Чуднівському районі) про застосування штрафних ( фінансових) санкцій №00021/2300/0 від 15 квітня 2010 року. В обгрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що прийняте рішення Чуднівської міжрайонної державної податкової інспекції про застосування штрафних ( фінансових) санкцій №00021/2300/0 від 15 квітня 2010 року суперечить законодавству. А саме:
- висновок посадових осіб ДПА в Житомирській області про те, що в магазині не роздруковується відповідний розрахунковий документ, що підтверджує виконання розрахункової операції, не відповідає дійсності так як у фіскальних чеках магазину вказані всі обов’язкові реквізити які передбачені Положенням про форму та зміст розрахункових документів, затвердженим Наказом ДПА України від 01.12.2000 р. №614;
- при здійсненні перевірки посадовими особами контролюючого органу готівка в магазині була обрахована з урахуванням особистих коштів продавця, про що вона зазначила в письмових поясненнях до акту;
- відповідачем не були взяті до уваги фіскальний звітний чек та контрольна стрічка які надавалися при розгляді матеріалів перевірки;
- всі попередні книги обліку розрахункових операцій у споживчому товаристві зберігаються протягом трьох років, зокрема, книга обліку розрахункових операцій, зазначена в акті перевірки , була надана відповідачу при розгляді матеріалів перевірки.
- при реалізації товару продавець випадково ввела не той код, тобто всі найменування товарів в магазині попередньо запрограмовані в РРО.
В засіданні суду представник позивача підтримала заявлені вимоги.
Представник відповідача проти позову заперечив посилаючись на те, що на момент проведення перевірки позивачем було порушено п.1, 2, 5, 6, 9, 11, 13 ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг"
Свідок, ОСОБА_1, в судовому засіданні пояснила, що кошти в сумі 1075,00 грн. були її особисті, які знаходилися на місці проведенні розрахунків.
Свідки, ОСОБА_2 та ОСОБА_3, пояснили, що під час проведення ними перевірки у позивача на місці проведення розрахунків була виявлена невідповідність суми готівкових коштів сумі коштів яка зазначена в денному звіті.
Розглянувши матеріали справи ,вислухавши сторони та свідків ,суд встановив.
25 березня 2010 року посадовими особами Державної податкової адміністрації була проведена перевірка в магазині позивача по дотриманню порядку проведення розрахунків за товари ( послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій за результатами якої складено акт № 0325/06/30/23/31469080 від 25.03.2010 року.
В наведеному вище акті перевірки встановлено порушення позивачем вимог п.1, 2, 5, 6, 9, 11, 13 ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" в результаті чого 15 квітня 2010 року відповідачем було винесено рішення про застосування штрафних ( фінансових) санкцій №00021/2300/0 в сумі 7651 грн. 20 коп. , а саме:
1. Перевіркою встановлено, що позивачем було порушено п.13 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", тобто на місці проведення розрахунків сума готівкових коштів не відповідала сумі коштів, яка зазначена в денному звіті.
Відповідно до п.4 ст. 17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" до суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у п'ятикратному розмірі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, зазначеній у денному звіті, а в разі використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня
За зазначене порушення до Дубищанського споживчого товариства були застосовані фінансові (штрафні) санкції в сумі 6376,20 грн. Згідно пояснення свідка ОСОБА_1 кошти на місці проведення розрахунків в сумі 1075,00 грн. були її особистими, що спростовується матеріалами справи, а саме описом фактичної наявності коштів, який підписано ОСОБА_1 і в якому зазначено про відсутність на місці проведення розрахунків власних коштів останньої. Крім того у вищезазначеному акті перевірки сума невідповідності готівкових коштів сумі коштів, яка зазначена в денному звіті РРО визначена в розмірі 1204,89 грн., а штрафні санкції за порушення п.13 ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" стягуються у п’ятикратному розмірі , суд приходить до висновку, що фінансова (штрафна) санкція за зазначене порушення обгрунтовано застосована до позивача в розмірі 6024,45 грн. А решта фінансових (штрафних ) санкцій, по даному порушенні, в сумі 351,75 грн. застосовані безпідставно так як відповідно ч.2 ст.71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
2. Перевіркою встановлено, що позивачем порушено вимоги п.6 ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", тобто не було забезпечено зберігання використаних книг обліку розрахункових операцій та розрахункових книжок протягом трьох років після її закінчення.
Відповідно до п.3 ст. 17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" до суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції в розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі невикористання при здійсненні розрахункових операцій у випадках, визначених цим Законом, розрахункової книжки або використання незареєстрованої належним чином розрахункової книжки чи порушення встановленого порядку її використання, або не зберігання розрахункових книжок протягом встановленого терміну;
На підставі вищезазначеного порушення до Дубищанського споживчого товариства застосовані фінансові ( штрафні) санкції в розмірі 340,00 грн. Однак позивач надав до суду для огляду всі розрахункові книжки, які повинні зберігатися протягом трьох років після їх закінчення ,що свідчить про протилежне, а отже фінансова (штрафна) санкція за порушення вимог п.6 ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" нарахована безпідставно.
3. Перевіркою встановлено порушення вимог п.9 ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", тобто було виявлено два випадки не виконання позивачем щоденного друку фіскальних звітних чеків.
Відповідно до п.4 ст. 17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" до суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його не зберігання;
Згідно зазначеної норми до Дубищанського споживчого товариства були застосовані фінансові ( штрафні) санкції в розмірі 680,00 грн. Після огляду фіскальних звітних чеків в судовому засіданні, судом було встановлено те, що мав місце лише один випадок не виконання позивачем щоденного друку фіскальних звітних чеків 10 жовтня 2009 року, а отже штрафна санкція повинна застосовуватись в розмірі 340 грн., а не 680 грн.
4. Перевіркою встановлено порушення вимог п.10 ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", тобто незбереження протягом встановленого терміну контрольних стрічок.
Відповідно до п.5 ст. 17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" до суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі якщо контрольну стрічку не надруковано або не створено в електронній формі на реєстраторах розрахункових операцій або не збережено контрольну стрічку протягом трьох років, або виявлено спотворення даних про проведені розрахункові операції, інформація про які міститься на контрольній стрічці, створеній в електронній формі;
У зв’язку із зазначеним до Дубищанського споживчого товариства були нараховані фінансові (штрафні) санкції в розмірі 170 грн. Позивачем для огляду в судове засідання було надано контрольні стрічки, що спростувало підстави нарахування зазначених санкцій.
5. Перевіркою встановлено порушення вимог п.11 ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", тобто позивачем проводилися розрахункові операції через РРО без використання попереднього режиму програмування найменування та цін товарів.
Відповідно до п.6 ст. 17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" до суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у розмірі п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі проведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій без використання режиму попереднього програмування найменування, цін товарів (послуг) та обліку їх кількості.
До Дубищанського споживчого товариства було правомірно нараховані фінансові (штрафні) санкції в розмірі 85,00 грн. так як згідно пояснень свідка продавця - ОСОБА_1 в магазині де проводилася перевірка працівниками податкового органу використовувався попередній режим програмування найменування, цін товарів, а неправильний код на фіскальному чеку був невірний у зв’язку із помилковим його введенням. Доказів даного твердження до суду не було надано,тому суд вважає застосовану санкцію правомірною.
Суд, оцінивши всі докази , приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню частково, а саме в сумі 1201,75 грн. що дорівнює 351,75 грн.(сума безпідставно застосованих фін.санкцій по п.1 ст.17 Закону) + 340,00 грн.(сума безпідставно застосованих фін.санкцій по п.3 ст.17 Закону )+ 340,00 грн.(сума безпідставно застосованих фін.санкцій по п.4 ст.17 Закону ) + 170,00 грн.(сума безпідставно застосованих фін.санкцій по п.5 ст.17 Закону ) В решті позову слід відмовити.
Керуючись Законом України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", ст.ст. 86,158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
постановив:
Позовні вимоги задоволити частково.
Скасувати рішення щодо застосування штрафних (фінансових ) санкцій до Дубищанського споживчого товариства від 15.04.2010 року № 00021/2300/0 в сумі 1201,75 грн.
В решті позову відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня проголошення.
Уразі застосування судом ч.3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий суддя: О.П. Сичова
Повний текст постанови виготовлено: 22 лютого 2011 р.