Постанова № 13943397, 10.02.2011, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.02.2011
Номер справи
2а/0570/612/2011
Номер документу
13943397
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10 лютого 2011 р. справа № 2а/0570/612/2011

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови:

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючогосудді Шальєвої В.А.

при секретарі

Хоперія А.В.

за участю представника позивача Мезенцева В.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судового засідання в м. Донецьку по вул. 50 Гвардійської девізії, 17 адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Київському районі м. Донецька до Приватного підприємства «Тіп-Топ-Восток» про стягнення штрафних (фінансових) санкцій,

В С Т А Н О В И В:

Державна податкова інспекція у Київському районі м. Донецька звернулась до суду з позовом до Приватного підприємства «Тіп-Топ-Восток» про стягнення штрафних (фінансових) санкцій.

В обґрунтування позову зазначає, що податковим органом 29 липня 2010 р. була проведена перевірка відповідача щодо дотримання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання субєктами обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензії. В ході перевірки встановлено порушення п. 9, ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», п. 2.2, п. 2.6 Положення про ведення касових операцій у фаціальній валюті України в частини несвоєчасного оприбуткування у касі готівки на суму 1613,45 грн., неповне оприбуткування в касі готівки на суму 3628,80 грн., не забезпечення щоденного друкування фіскальних звітних чеків та не зберігання у книзі оприбуткування розрахункових операцій.

За результатами перевірки складено акт № 0434/05/64/23/36253459 від 30.07.2010 р. На підставі вищевказаного акту податковим органом були прийняті рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0003862343/20512/10/23-413 від 06.08.2010 року на загальну суму 26211,25 грн. та № 0003852343/20513/10/23-413 від 06.08.2010 р. на суму 1020 грн. Просить стягнути з відповідача штрафні (фінансові) санкції.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити у повному обсязі.

Відповідач в судове засідання не прибув, про дату, час і місце судового розгляду справи повідомлявся належним чином, заяв про відкладення розгляду справи або про розгляд справи за його відсутності до суду не надходило. За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності відповідача на підставі наявних у справі доказів.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню.

Судом встановлено, що Приватне підприємство «Тіп-Топ-Восток» зареєстровано в якості юридичної особи рішенням виконавчого комітету Донецької міської ради, перебуває на податковому обліку в Державній податковій інспекції у Київському районі м. Донецька (а.с. 15).

Відповідно до п. 1 Прикінцевих положень Податкового кодексу України, цей Кодекс набирає чинності з 1 січня 2011 року.

Пунктом 2 Кодексу визнано такими, що втратили чинність з 1 січня 2011 року, зокрема Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».

Разом з тим, суд зазначає, що відповідно до ст. 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Таким чином, при прийнятті рішення судом застосовуються норми законів, що діяли на момент правопорушення.

Згідно з п. 11 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об`єднані державні податкові інспекції виконують, зокрема, функцію подання до судів позовів до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

Позивач Державна податкова інспекція у Київському районі м. Донецька є суб`єктом владних повноважень, та здійснює в даних правовідносинах надані їй Законом України «Про державну податкову службу в Україні» повноваження.

Згідно із ст. 15 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.

Позивачем 29.07.2010 року була проведена перевірка відповідача за дотриманням субєктами господарювання порядку проведення розрахунків на товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензії.

За результатами перевірки податковим органом складений акт № 0434/05/64/23/36253459 від 30.07.2010 р., яким встановлено, в тому числі, порушення відповідачем пп. 9, ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», п. 2.2, п. 2.6 Положення про ведення касових операцій у фаціальній валюті України в частини несвоєчасного оприбуткування у касі готівки на суму 1613,45 грн., неповне оприбуткування в касі готівки на суму 3628,80 грн., не забезпечення щоденного друкування фіскальних звітних чеків та не зберігання у книзі оприбуткування розрахункових операцій (а.с. 5-6).

На підставі висновків актів перевірки податковим органом були прийняті рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0003862343/20512/10/23-413 від 06.08.2010 року на загальну суму 26211,25 грн. (а.с. 8) та № 0003852343/20513/10/23-413 від 06.08.2010 р. на суму 1020 грн. (а.с. 10).

Відповідно до положення пунктів 9 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані

щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій;

Відповідальність за зазначені порушення передбачена п. 4 ст. 17 цього Закону, відповідно до якої за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у таких розмірах:

двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його незберігання в книзі обліку розрахункових операцій;

Отже, з огляду на вищенаведене, Державною податковою інспекцією у Київському районі м. Донецька правомірно нарахована штрафна (фінансова) санкція на загальну суму 1020 грн.

Згідно із статтею 25 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суми фінансових санкцій, які визначені статтями 17 - 24 цього Закону, підлягають перерахуванню суб'єктами підприємницької діяльності до Державного бюджету України в десятиденний термін з дня прийняття органами державної податкової служби України рішення про застосування таких фінансових санкцій.

Відповідно до положення пункту 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 р. N 637, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 13 січня 2005 р. за N 40/10320, уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися.

Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів.

Відповідальність за зазначені порушення передбачені п. 1 ст. 3 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки», яким установлено, що у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки - у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми.

Таким чином, відповідно до висновку за актом перевірки, за не повне оприбуткування готівкових коштів в сумі 3628,80 грн. штрафу санкція становить 18144 грн. та не своєчасне оприбуткування готівкових коштів у касі на суму 1613,45 грн. штрафна санкція становить 8067 грн.

Отже, з огляду на вищенаведене, Державною податковою інспекцією у Київському районі м. Донецька правомірно нарахована штрафна (фінансова) санкція на загальну суму 26211,25 грн.

Вказані рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій були направлені відповідачу поштою, але відповідно до довідки Укрпошти, лист повернуто до відправника у звязку з тим, що адресат за вказаною адресою не знаходиться.

Відповідно до п. 4.9 ст. 9 Порядку направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій, якщо податковий орган або пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення у зв'язку з незнаходженням посадових осіб, їх відмовою прийняти податкове повідомлення, незнаходженням фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків, то працівник структурного підрозділу, у якому складено таке податкове повідомлення, на підставі інформації від структурного підрозділу, до функцій якого входить реєстрація вхідної та вихідної кореспонденції, або відповідальна особа, визначена керівником податкового органу для виконання таких функцій, у день надходження до податкового органу такої інформації оформляє відповідний акт, у якому вказує причину, яка призвела до неможливості вручення податкового повідомлення. Зазначений акт долучається до справи платника податків. У той самий день структурний підрозділ, до функцій якого входить реєстрація вхідної та вихідної кореспонденції, або відповідальна особа, визначена керівником податкового органу для виконання таких функцій, розміщує податкове повідомлення на дошці податкових оголошень (повідомлень), установленій на вільному для огляду місці біля входу до приміщення податкового органу. При цьому день розміщення такого податкового повідомлення на дошці податкових оголошень (повідомлень), зафіксований в акті про неможливість його вручення платнику податків, вважається днем його вручення.

У звязку з неможливістю вручення платнику податків, рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій були розмішено на дошці оголошень Державної податкової інспекції у Київському районі м. Донецька, про що складено акт від 23.09.2010 року (а.с. 16).

Оскільки відповідачем у встановлений законом строк штрафні (фінансові) санкцій сплачені у повному обсязі не були, суд з урахуванням приведених норм діючого законодавства приходить до висновку про необхідність стягнення з Приватного підприємства «Тіп-Топ-Восток» суми санкцій у розмірі 27231,25 грн. до Державного бюджету України.

Відповідно до ч.4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем-фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 8, 9, 10, 11, 159, 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

П О С Т А Н О В И В:

Позов Державної податкової інспекції у Київському районі м. Донецька до Приватного підприємства «Тіп-Топ-Восток» про стягнення штрафних (фінансових) санкцій задовольнити.

Стягнути з Приватного підприємства «Тіп-Топ-Восток» на корить державного бюджету (р/р 3110104700006, код платежу 21080900, банк ГУДКУ у Донецькій області, МФО 834016, ОКПО 34687001, одержувач Державний бюджет Київського району м. Донецька) суму штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 27231 (двадцять сім тисяч двісті тридцять одна) грн. 25 коп.

Повний текст постанови виготовлений 15 лютого 2011 р.

Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня отримання особами, які беруть участь у справі, копії постанови шляхом подачі апеляційної скарги, з подачею її копії до суду апеляційної інстанції.

Суддя Шальєва В.А.