ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
17 лютого 2011 р. о 16:38 Справа №2а-22/11/4/0170 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Циганової Г.Ю., при секретарі судового засідання Шевцовій Г.В., за участі:
представник позивача - Горохова А.К., довіреність № 10-11А/04 від 10.11.2010 року;
представник відповідача - Шилін В.С., довіреність № 94/10 від 16.04.2010 року;
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Нові технології № 777"
до Державної податкової інспекції в м. Сімферополі АР Крим
про визнання протиправними дій та спонукання до виконання певних дій
Суть спору: Товариство з обмеженою відповідальністю "Нові технології № 777" (далі - позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим із позовом до Державної податкової інспекції в м. Сімферополі АР Крим (далі - відповідач) про визнання неправомірними дій по невизнанню як податкового звіту декларації позивача за листопад 2010 року по ПДВ; зобов'язання відобразити основні показники декларації за листопад 2010 року по ПДВ у картці особового рахунку по ПДВ, зобов'зання вчинити дії для відновлення свідоцтва №00965630 про реєстрацію платника ПДВ з наступним відновленням усіх даних особового рахунку позивача з податковим кредитом станом на 22.10.2009 року.
Ухвалами суду від 11.01.2011 року відкрито провадження у справі, після закінчення підготовчого провадження справу призначено до судового розгляду.
Ухвалою суду від 17.02.2011 року позовну заяву залишено без розгляду в частині позовних вимог про зобов'зання вчинити дії для відновлення свідоцтва №00965630 про реєстрацію платника ПДВ з наступним відновленням усіх даних особового рахунку позивача з податковим кредитом станом на 22.10.2009 року.
В решті частині позов мотивовано безпідставністю відмови податкового органу у прийнятті документів податкової звітності з ПДВ у зв'язку із відсутністю позивача у реєстрі платників ПДВ. Позивач зазначає, що постановою Окружного адміністративного суду АР Крим від 27.01.2010 року у справі №12853/09/13/0170, яку залишено без змін ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 20.07.2010 року, скасовано рішення про анулювання реєстрації позивача як платника податку на додану вартість, оформлене актом №261/15-2 від 22.10.2009 року. До того ж, ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 01.12.2009 року в порядку забезпечення адміністративного позову було зупинено дію акту №261/15-2 від 22.10.2009 року до набрання законної сили судовим рішенням у справі.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав, надав пояснення по суті справи.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував, надав письмові заперечення, в яких зазначив, що відповідач не визнав документів звітності позивача з ПДВ податковими деклараціями відповідно до пп. 4.1.2 п. 4.1 ст. 4 Закону України від 21.12.2000 року №2181-ІІІ "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (далі - Закон №2181), через порушення пунктів 1.1, 1.2 Порядку заповнення податкової декларації з податку на додану вартість, затвердженого наказом ДПА України від 30 травня 1997 року N 166, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 9 липня 1997 року за N 250/2054(далі - Порядок №166), а саме: декларацію подано особою, яка не зареєстрована як платник податку на додану вартість.
Заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні у справі докази в їх сукупності, суд, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач є юридичною особою, ідентифікаційний код 34371499.
20 грудня 2010 року позивач надав податковому органу податкову декларацію з податку на додану вартість за листопад 2010 року (вх. №230517 від 20.12.2010 року).
Згідно з повідомленням відповідача вих. №55837/10/18-4, відповідач повідомив позивача, що даний документ не визнаний як податкова декларація, у зв'язку із порушенням пунктів 1.1, 1.2 Порядку №166: декларація подана особою, яка відсутня у реєстрі платників ПДВ.
Оцінюючи правомірність дій відповідача щодо невизнання поданих позивачем документів як податкових декларацій, суд враховує, що відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із п. 1.11 ст. 1 Закону №2181 податкова декларація, - документ, що подається платником податків до контролюючого органу у строки, встановлені законодавством, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податку, збору (обов'язкового платежу).
Підпунктом 4.1.2 п. 4.2 ст. 4 Закону №2181 передбачено, що податкова звітність, отримана контролюючим органом від платника податків як податкова декларація, що заповнена ним всупереч правилам, зазначеним у затвердженому порядку її заповнення, може бути не визнана таким контролюючим органом як податкова декларація, якщо в ній не зазначено обов'язкових реквізитів, її не підписано відповідними посадовими особами, не скріплено печаткою платника податків. У цьому випадку, якщо контролюючий орган звертається до платника податків з письмовою пропозицією надати нову податкову декларацію з виправленими показниками (із зазначенням підстав неприйняття попередньої), то такий платник податків має право:
надати таку нову декларацію разом зі сплатою відповідного штрафу;
оскаржити рішення податкового органу в порядку апеляційного узгодження.
Надаючи оцінку спірним відносинам, суд також зазначає, що відповідачем порушено приписи пп. 4.1.2 п. 4.1 ст. 4 Закону №2181 через те, що жодного рішення про невизнання поданих позивачем документів податковими деклараціями не приймалось, що унеможливило оскарження позивачем цього рішення у порядку апеляційного узгодження. Направлене позивачеві повідомлення таким рішенням у будь-якому разі не є.
Зазначене повідомлення є способом інформування платника податків про дії, вчинені податковим органом на підставі пп. 4.1.2 п. 4.1 ст. 4 Закону №2181. При цьому підставою для виникнення у платника податків додаткових обов'язків є саме дії податкового органу з неприйняття документів податкової звітності. У свою чергу, повідомлення із відповідною інформацією не впливає на права та обов'язки платника податків, а тому не є актом індивідуальної дії в розумінні пункту 1 частини першої статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України.
Згідно із пунктами 1.1, 1.2 Порядку №166 подання податкової декларації з податку на додану вартість (далі - декларація) передбачено пунктом 4.1 статті 4 Закону України від 21 грудня 2000 року N 2181-III "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами". Декларація подається до податкового органу за місцем реєстрації особою, яка зареєстрована платником податку на додану вартість згідно з вимогами Закону України від 3 квітня 1997 року N 168/97-ВР "Про податок на додану вартість".
Суд встановив, що 04.05.2006 року Державною податковою інспекцією у м. Сімферополь позивачу видане свідоцтво №00965630 про реєстрацію платника податку на додану вартість, в привласненням індивідуального податкового номеру 343714901295.
22.10.2009 року в.о. керівника ДПІ у м. Сімферополь затвердив акт №261/15-2 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ТОВ “Нові технології №777”.
Згідно із постановою Окружного адміністративного суду АР Крим від 07.01.2010 року у справі №2а-12853/09/13/0170 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “Нові технології №777”до Державної податкової інспекції в м. Сімферополя АР Крим про визнання протиправними акту про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість, яку залишено без змін згідно із ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 20.07.2010 року, визнано протиправним та скасовано рішення Державної податкової інспекції в м. Сімферополь АР Крим від 22.10.2009 року про анулювання реєстрації Товариства з обмеженою відповідальністю “Нові технології №777” як платника податку на додану вартість.
Згідно із п. 6.2 розділу V Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 1 березня 2000 року N 79, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 3 квітня 2000 року за N 208/4429 підставою для внесення до Реєстру запису про відміну анулювання реєстрації, що відбулась за ініціативою податкового органу, є рішення суду, яке набрало законної сили, або рішення податкового органу про відміну анулювання реєстрації та скасування свого рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ. Рішення із копіями відповідних документів направляються до Державної податкової адміністрації України для розгляду та внесення відповідних змін до Реєстру.
Відповідно до ч. 5 ст. 124 Конституції України, ч. 1 ст. 255 КАС України, ч. 2 ст. 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання усіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Оскільки станом на час подання позивачем документів податкової звітності за листопад 2010 року (20.12.2010 року) набрало законної сили судове рішення про скасування рішення податкового органу про анулювання реєстрації позивача як платника податку на додану вартість, підстав вважати позивача особою, не зареєстрованою платником ПДВ у відповідача не було.
У зв'язку із цим, суд дійшов висновку, що вимоги про визнання протиправними дій відповідача щодо невизнання поданих позивачем документів податкової звітності податковою декларацією підлягають задоволенню.
Інструкцію про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України (далі Інструкція), затверджено наказом Державної податкової адміністрації України від 18.07.2005 року N 276, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 02.08.2005 року за N 843/11123.
З метою обліку нарахованих і сплачених сум платежів до бюджету органами державної податкової служби на кожний поточний рік відкриваються особові рахунки за кожним платником та кожним видом платежу, які повинні сплачуватися такими платниками (п. 3.1 Інструкції).
Враховуючи викладене, суд вважає, що вимога про зобовязання відповідача відобразити за даними картки особового рахунку основні показники поданої декларації з податку на додану вартість за листопад 2010 року, отриманої від позивача (вх. №230517 від 20.12.2010 року), є належним способом захисту прав позивача у спірних відносинах, а тому також підлягає задоволенню.
Крім того, суд стягує на користь позивача суму судового збору, сплаченого при зверненні до суду відповідно до задоволених вимог немайнового характеру, в порядку, встановленому ст. 94 КАС України.
Відповідно до п. 4 ст. 163, ст. 267 КАС України, суд зобов'язує відповідача у місячний строк з дня набрання законної сили судовим рішенням у справі, надати до суду звіт про виконання постанови.
В судовому засіданні 17.02.2011 року оголошено вступну і резолютивну частини постанови, постанову у повному обсязі складено 22.02.2011 року.
Керуючись ст. ст. 94, 158-163, 167, 267 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Визнати протиправними дії Державної податкової інспекції в м. Сімферополі АР Крим щодо невизнання податковою декларацією документів податкової звітності з податку на додану вартість за листопад 2010 року, отриманих від Товариства з обмеженою відповідальністю "Нові технології №777" (ідентифікаційний код 34371499) 20.12.2010 року за вх. №230517.
3. Зобов'язати Державну податкову інспекцію в м. Сімферополі АР Крим відобразити за даними картки особового рахунку основні показники декларації з податку на додану вартість за листопад 2010 року, отриманої від Товариства з обмеженою відповідальністю "Нові технології №777" (ідентифікаційний код 34371499) 20.12.2010 року за вх. №230517.
4. Стягнути з Державного бюджету України на користь від Товариства з обмеженою відповідальністю "Нові технології №777" 3,40 грн. судових витрат.
5. Зобов'язати Державну податкову інспекцію в м. Сімферополі АР Крим у місячний строк з дня набрання законної сили судовим рішенням у справі надати до Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим звіт про виконання судового рішення.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Циганова Г.Ю.