Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 лютого 2011 р. справа № 2а/0570/190/2011
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 10 год.25 хв.
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Мозгової Н. А.
при секретаріВолковій О.Г.
за участю представника позивача Анохіної Т.І.
представника відповідача Тимошенко С.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні за адресою: м. Донецьк, вул. 50 Гвардійської дивізії, 17 адміністративну справу за позовом Обласного комунального підприємства "Донецьктеплокомуненерго" до Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька про визнання недійсними податкових повідомлень - рішень від 10.06.2010р. за №0004331542/0, від 12.07.2010р. за №0004331542/1, від 14.09.2010р. за №0004331542/2, від 29.11.2010р. за №0004331542/3,
ВСТАНОВИВ:
10.01.2011р. Обласне комунальне підприємство "Донецьктеплокомуненерго" звернулось до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька про визнання недійсними податкових повідомлень - рішень від 10.06.2010р. за №0004331542/0, від 12.07.2010р. за №0004331542/1, від 14.09.2010р. за №0004331542/2, від 29.11.2010р. за №0004331542/3.
Позивач мотивує свої вимоги наступним:
Спірними податковими повідомленнями - рішеннями відповідачем до позивача застосовані штрафні санкції згідно п.п.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону України „Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та іншими цільовими фондами” № 2181 від 21.12.00р. за порушення граничних термінів сплати податку на додану вартість.
Позивач зазначає, що податковим органом безпідставно зроблено висновок про порушення підприємством граничних термінів сплати податкових зобов'язань з податку на додану вартість, посилаючись на те, що підприємством уточнюючим розрахунком №9001958001 від 31.05.2010р. було погашено податкові зобов'язання з податку на додану вартість по уточнюючому розрахунку за №51222 від 20.05.2010р., оскільки позивачем вищевказаним уточнюючим розрахунком дані податкові зобов'язання сплачені не були.
Відповідач по справі, Державна податкова інспекція у Ворошиловському районі м. Донецька, з позовними вимогами не згоден, та вважає, що податкові повідомлення-рішення за порушення граничних термінів сплати податку на додану вартість податковим органом прийняті правомірно. Зазначає, що згідно з п.п. 5.4.1 п.5.4 ст.5 Закону України №2181-ІІІ узгоджена сума податкового зобовязання, не сплачена платником податків у встановлені строки, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Підпунктом 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 вищезазначеного закону встановлено, що платник податків зобовязаний самостійно сплатити суму податкового зобовязання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Відповідно до вимог п.п.7.7 ст.7 Закону України №2181- ІІІ при наявності податкового боргу він погашається попередньо погашенню податкових зобовязань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення.
Згідно п.п.17.1.7. п.17.1 Закону України № 2181-ІІІ від 21.12.2000 року «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі, представник відповідача проти позовних вимог заперечував.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши та оцінивши подані докази за своїм внутрішнім переконанням, суд встановив наступне:
Обласне комунальне підприємство «Донецьктеплокомуненерго» 23.02.2001р. зареєстровано у якості юридичної особи, знаходиться у Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України за номером 03337119, перебуває на податковому обліку у Державній податковій інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька.
Актом Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька невиїзної камеральної перевірки за №423/15-2/03337119 від 03.06.2010р. з питань своєчасності сплати податків і зборів до бюджету встановлено порушення граничного строку сплати узгодженого податкового зобов'язання по уточнюючому розрахунку з податку на додану вартість за №9001958001 від 31.05.2010р.
10.06.2010р. на підставі акту перевірки податковим органом було винесено спірне податкове повідомлення-рішення за №0004331542/0.
Не погодившись з винесеним податковим повідомленням - рішенням, позивач 17.06.2010р. за №03/1680 звернувся до відповідача зі скаргою, в якій просив скасувати податкове повідомлення-рішення за №0004331542/0 від 10.06.2010р. Рішенням Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька за №28887/10/25-012-2 від 09.07.2010р. скаргу позивача залишено без задоволення, а податкове повідомлення-рішення №0004331542/0 від 10.06.2010р. без змін, та винесено відповідне податкове повідомлення-рішення від 12.07.2010р. за №0004331542/1 на суму 20000,00грн.
21.07.2010р. позивач звернувся до ДПА у Донецькій області зі скаргою за №03/2020, в якій просив скасувати податкове повідомлення-рішення за №0004331542/1 від 12.07.2010р. Рішенням ДПА у Донецькій області №16087/10/25-013-5 від 13.09.2010р. скаргу позивача залишено без задоволення, а податкове повідомлення-рішення №0004331542/1 від 12.07.2010р. без змін, та винесено відповідне податкове повідомлення-рішення від 14.09.2010р. за №0004331542/2 на суму 20000,00грн.
22.09.2010р. позивач звернувся до ДПА України зі скаргою за №03/2961, в якій просив скасувати податкове повідомлення-рішення за №0004331542/2 від 14.09.2010р. Рішенням ДПА України №12543/6/25-0215 від 23.11.2010р. скаргу позивача залишено без задоволення, а податкове повідомлення-рішення №0004331542/2 від 14.09.2010р. без змін, та винесено відповідне податкове повідомлення-рішення від 29.11.2010р. за №0004331542/3 на суму 20000,00грн.
Правовою підставою прийняття спірних податкових повідомлень-рішень податковим органом зазначені норми п.п.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону України „Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та іншими цільовими фондами” № 2181 від 21.12.00р.(який був чинний на момент виникнення правовідносин).
Згідно п.п.17.1.7. п.17.1 Закону України № 2181-ІІІ від 21.12.2000 року «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
Судом встановлено, що позивачем було подано до податкового органу уточнюючий розрахунок від 20.05.2010р. за №51222 податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за березень 2010р., яким збільшив суму, яка підлягає сплаті в бюджет на 200000,00грн.
31.05.2010р. позивачем було подано до податкового органу уточнюючий розрахунок за №9001958001 податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за квітень 2010р., яким зменшив суму, яка підлягає сплаті в бюджет на 2009832,00грн.
Преамбулою Закону України „Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та іншими цільовими фондами” № 2181 від 21.12.00р. визначено, що зазначений закон є спеціальним законом з питань оподаткування, який встановлює, в тому числі, порядок визначення податкового зобов'язання, базовий податковий період, строки сплати податків, відповідальність за порушення податкового законодавства.
Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. В Україні визнається і діє принцип верховенства права (ст. 8 Конституції України).
Джерелом самостійного погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, що передбачене п. 7.1.1 ст. 7 Закону України від 21.12.2000 року за №2181-ІІІ «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами». Коштами у складі майна суб'єктів господарювання відповідно до ч. 5 ст. 139 ГК України є гроші у національній та іноземній валюті, призначені для здійснення товарних відносин цих суб'єктів з іншими суб'єктами, а також фінансових відносин відповідно до законодавства. Вони також входять до визначення майна у розумінні ч. 1 зазначеної статті.
Суд не приймає до уваги посилання відповідача на пункт 7.7 ст. 7 Закону України від 21.12.2000 року за №2181-ІІІ «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», відповідно до якого податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобов'язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а в разі одночасного його виникнення за різними податками, зборами (обов'язковими платежами) - у рівних пропорціях.
Частиною 1 статті 134 ГК України встановлено, що суб'єкт господарювання, який здійснює господарську діяльність на основі права власності, на свій розсуд володіє, користується і розпоряджається належним йому майном.
Суд вважає, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення від 10.06.2010р. за №0004331542/0, від 12.07.2010р. за №0004331542/1, від 14.09.2010р. за №0004331542/2, від 29.11.2010р. за №0004331542/3, які прийняті на підставі акту перевірки за №423/15-2/03337119 від 03.06.2010р. є неправомірними, оскільки не можливо прирівнювати надання до податкового органу уточнюючого податкового розрахунку з податку на додану вартість до здійснення погашення податкового боргу з податку на додану вартість грошовими коштами.
Крім того, ст. 7 Закону України № 2181-ІІІ від 21.12.2000 року «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» передбачений вичерпний перелік джерел самостійної сплати податкового зобовязання або погашення податкового боргу.
Відповідно до статті 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Судом встановлено, що відповідачем не доведено правомірність винесення податкових повідомлень-рішень від 10.06.2010р. за №0004331542/0, від 12.07.2010р. за №0004331542/1, від 14.09.2010р. за №0004331542/2, від 29.11.2010р. за №0004331542/3.
Відповідно до статті 94 КАС України судові витрати, понесені позивачем присуджуються з Державного бюджету України.
На підставі викладеного, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 17, 18, 19, 20, 51, 69, 70, 71, 72, 86, 94, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 167 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» до Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька про визнання недійсними податкових повідомлень - рішень від 10.06.2010р. за №0004331542/0, від 12.07.2010р. за №0004331542/1, від 14.09.2010р. за №0004331542/2, від 29.11.2010р. за №0004331542/3 задовольнити.
Визнати недійсним податкове повідомлення рішення Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька від від 10.06.2010р. за №0004331542/0, відповідно до якого донараховано штрафну (фінансову) санкцію в сумі 20000,00грн.
Визнати недійсним податкове повідомлення рішення Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька від 12.07.2010р. за №0004331542/1, відповідно до якого донараховано штрафну (фінансову) санкцію в сумі 20000,00грн.
Визнати недійсним податкове повідомлення рішення Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька від 14.09.2010р. за №0004331542/2, відповідно до якого донараховано штрафну (фінансову) санкцію в сумі 20000,00грн.
Визнати недійсним податкове повідомлення рішення Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька від 29.11.2010р. за №0004331542/3, відповідно до якого донараховано штрафну (фінансову) санкцію в сумі 20000,00грн.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» (83086, м. Донецьк, вул. Донецька, 38, код ЄДРПОУ 03337119) судовий збір в сумі 3 (три) грн. 40 коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10 денний строк з дня отримання постанови апеляційної скарги з подачею її копії до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанову прийнято у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частини у судовому засіданні 08.02.2011 року.
Повний текст постанови у відповідності з вимогами ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України виготовлений та підписаний 11.02.2011 року.
Суддя Мозговая Н. А.