ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
_______________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"24" лютого 2011 р.
Справа № 17/5025/17/11
За позовом Прокурора Кам'янець-Подільського району в інтересах держави в особі Жванецької сільської ради Кам'янець-Подільський район
до Приватного підприємства «Кшелсі Ойл» м. Кам'янець-Подільський
про стягнення шкоди, заподіяної внаслідок самовільно зайнятої земельної ділянки, в розмірі 3814,26 грн.
Суддя В.В. Димбовський
Представники сторін:
позивача: не з’явився
відповідача: не з’явився
за участю: Шкадько В.В. - прокурор відділу прокуратури області
Суть спору: Прокурор в інтересах держави в особі Жванецької сільської ради Кам'янець-Подільського району звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідача 3814,26 грн. шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки. Обґрунтовуючи свої вимоги прокурор вказував на те, що в ході здійснення перевірки дотримання вимог земельного законодавства виявлено факт самовільного зайняття відповідачем земельної ділянки загальною площею 0,3020 га під заправочну станцію, про що складено відповідний акт. Прокурор зауважував на тому, що такими діями відповідача державі заподіяно шкоду в сумі заявленій до стягнення, яка нарахована згідно «Методики визначення розмірів шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки, використанням земельної ділянки не за цільовим призначенням, зняття грунтового покриву (родючого шару грунту) без спеціального дозволу», затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007р. №963. При цьому, прокурор посилався на приписи статей 12, 125, 211, 212 Земельного кодексу України, ст. 1166 Цивільного кодексу України, ст. 1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель».
Повноважний представник позивача в судовому засіданні 03.02.2011р. наполягав на задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що вони обґрунтовані та підтверджені поданими доказами.
Прокурор відділу прокуратури області в судовому засіданні позовні вимоги підтримав.
Відповідач своїми процесуальними правами не скористався, зокрема, відзиву на позов не подав, позовні вимоги по суті не оспорив, повноважного представника для участі в судових засіданнях не направив, хоча був належним чином повідомлений про дату, час та місце слухання справи.
З огляду на викладене, оскільки неявка відповідача не перешкоджає вирішенню спору по суті, суд вважає за можливе згідно ст. 75 ГПК України розглянути справу за наявними в ній матеріалами.
Суд оцінивши подані по справі документи рахує їх достатніми для прийняття рішення по суті.
Розглянувши подані документи і матеріали, з’ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи по суті, суд встановив:
16.11.2008р. в ході перевірки дотримання вимог земельного законодавства державним інспектором з контролю за використанням та охороною земель у Хмельницькій області Ясінецьким А.М. встановлено, що приватне підприємство «Кшелсі Ойл»м. Кам'янець-Подільський в порушення вимог ст. 125, 126 Земельного кодексу України самовільно зайняло і використовує земельну ділянку загальною площею 0,3020га, які відносяться до земель запасу Жванецької сільської ради, про що складено акт перевірки.
26.11.2008р. директору приватного підприємства «Кшелсі Ойл»Свідерській Л.С. винесено припис №004656 щодо усунення порушення вимог земельного законодавства.
26.11.2008р. складено протокол №004292 про адміністративне правопорушення, за яким директора приватного підприємства «Кшелсі Ойл»Свідерську Л.С. притягнуто до адміністративної відповідальності за скоєння правопорушення, передбаченого ст. 211, Земельного кодексу України, відповідно до ст. 531 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Постановою №41 від 26.11.2008р. про накладання адміністративного стягнення директора приватного підприємства «Кшелсі Ойл»Свідерську Л.С. визнано винною у скоєнні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачено ст. ст. 125, 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накладено на неї адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 170,00 грн.
Акт перевірки, припис, протокол та постанова були підписані директором приватного підприємства «Кшелсі Ойл»Свідерською Л.С. та отримані їх копії.
На підставі акту перевірки дотримання вимог земельного законодавства державним інспектором з контролю за використанням та охороною земель у Хмельницькій області Ясінецьким А.М. здійснено розрахунок розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки (в межах населеного пункту) ПП «Кшелсі Ойл», яка склала 3814,26 грн.
Оскільки розрахована заподіяна шкода внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки відповідачем не сплачена, прокурор Кам'янець-Подільського району в інтересах держави в особі Жванецької сільської ради звернувся до суду з позовними вимогами про стягнення з відповідача заподіяної шкоди в розмірі 3814,26 грн.
Аналізуючи надані докази, оцінюючи їх у сукупності, судом приймається до уваги наступне:
Статтею 13 Конституції України передбачено, що земля, її надра та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України є об'єктами права власності українського народу. Від імені українського народу права власника здійснюють органи державної влади та місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Відповідно до приписів статей 187, 188 Земельного кодексу України контроль за використанням та охороною земель полягає в забезпеченні додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями і громадянами земельного законодавства України. Державний контроль за використанням та охороною земель здійснюється уповноваженими органами виконавчої влади з земельних ресурсів.
За приписами статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності чи користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органу виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених цим Кодексом.
Згідно пункту 12 розділу Х «Перехідні положення»Земельного кодексу України до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність) в межах населених пунктів здійснюють відповідні селищні, сільські, міські ради, а за межами населених пунктів –відповідні органи виконавчої влади.
Статтями 125, 126 Земельного кодексу України визначено, що право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації. Право на оренду земельної ділянки виникає після укладання договору оренди і його державної реєстрації. Приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації забороняється. Право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державним актом. Право оренди землі оформлюється договором, який реєструється відповідно до закону.
Згідно статті 1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель»самовільне зайняття земельних ділянок –це будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.
Відтак, використання земельної ділянки без відповідних правовстановлюючих документів обмежує законного власника у праві розпорядження нею та використанні її за своїм призначенням, що завдає шкоди державним інтересам.
Факт самовільного зайняття земельної ділянки відповідачем - приватним підприємством «Кшелсі Ойл»- підтверджено актом перевірки дотримання вимог земельного законодавства, приписом, протоколом про адміністративне правопорушення та постановою про накладення адміністративного стягнення.
Відповідачем не надано суду будь-яких правовстановлюючих документів, які б посвідчували право власності чи право користування земельною ділянкою площею 0,3020 га в межах с. Жванець Кам'янець-Подільського району на час проведення перевірки.
Згідно статті 211 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства за такі порушення як, зокрема, самовільне зайняття земельних ділянок.
Загальні підстави відповідальності за завдану майнову шкоду визначені статтею 1166 Цивільного кодексу України, відповідно до якої майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала; особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоду завдано не з її вини.
Згідно з вимогами чинного законодавства правовідносини стосовно відшкодування шкоди, спричиненої самовільним зайняттям земельних ділянок, регулюються нормами ст. 211 ЗК України та Методикою визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, яка затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 25 липня 2007 року №963 (далі - Методика).
З метою формування єдиних підходів у застосуванні цієї Методики наказом Державної інспекції з контролю за використання та охороною земель від 12 вересня 2007 року №110 затверджено Методичні рекомендації, які використовуються органами Держземінспекції для визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок.
Відповідно до п. 2.1. вказаних рекомендацій шкода, що заподіяна на земельних ділянках державної та комунальної власності, які не надані у користування та не передані у власність, внаслідок їх самовільного зайняття, використання не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, повинна бути відшкодована державі та територіальній громаді.
Згідно з пунктом 3.1 Методичних рекомендацій підставою для здійснення розрахунку розміру шкоди, заподіяної державі, територіальним громадам, юридичним чи фізичним особам внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, є матеріали справи про адміністративне правопорушення, які підтверджують факт вчинення цього правопорушення, а саме: акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства; протокол про адміністративне правопорушення; припис (з вимогою усунення порушення земельного законодавства); акт обстеження земельної ділянки.
Отже, підставою для здійснення розрахунку розміру шкоди, заподіяної державі або територіальній громаді внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, є вказані документи в їх сукупності, оскільки саме такі документи можуть підтвердити сам факт самовільного зайняття земельної ділянки, розмір зайнятої ділянки. Дана позиція викладена в Рекомендаціях президії Вищого господарського суду України від 02.02.2010р. №04-06/15 „Про практику застосування господарськими судами земельного законодавства” .
Оскільки факт самовільного зайняття відповідачем земельної ділянки є доведеним, що підтверджується відповідними матеріалами перевірки дотримання вимог земельного законодавства, він являється підставою для обрахунку розміру шкоди завданої самовільним зайняттям земельної ділянки відповідачем.
Відповідно до розрахунку, проведеного згідно до Методики визначення розміру шкоди, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007р. №963, розмір заподіяної шкоди протиправними діями складає 3814,26 грн.
Доказів оскарження розміру заподіяної шкоди та сплати відповідачем шкоди у розмірі 3814,26 грн. суду не подано.
З огляду на вищевикладене, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги про стягнення з відповідача 3814,26 грн. шкоди обґрунтовані матеріалами справи, відповідають чинному законодавству і підлягають задоволенню.
Оскільки, спір доведений до суду з вини відповідача, судові витрати по оплаті державного мита та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу покладаються на відповідача у відповідності до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України.
Керуючись ст. ст. 44, 49, 82-85, 116 Господарського процесуального кодексу України, СУД –
ВИРІШИВ:
Позов Прокурора Кам'янець-Подільського району в інтересах держави в особі Жванецької сільської ради Кам'янець-Подільський район до Приватного підприємства «Кшелсі Ойл»м. Кам'янець-Подільський про стягнення шкоди, заподіяної внаслідок самовільно зайнятої земельної ділянки, в розмірі 3814,26 грн. задовольнити.
Стягнути з Приватного підприємства «Кшелсі Ойл»(м. Кам'янець-Подільський, вул. Маршала Харченка, 24в, код ЄДРПОУ 31395941) на користь Жванецької сільської ради (с. Жванець, Кам'янець-Подільський район, вул. Центральна, 57, код ЄДРПОУ 24062100) 3814,26 грн. (три тисячі вісімсот чотирнадцять гривень двадцять шість копійок) шкоди, заподіяної внаслідок самовільно зайнятої земельної ділянки.
Видати наказ.
Стягнути з Приватного підприємства «Кшелсі Ойл»(м. Кам'янець-Подільський, вул. Маршала Харченка, 24в, код ЄДРПОУ 31395941) в доход державного бюджету по коду бюджетної класифікації 22090200, символ звітності банку 095 через відділення державного казначейства (на рахунок 31112095700002 ВДК у м. Хмельницькому, код 23565225, УДК у Хмельницькій області, МФО 815013) державне мито в розмiрi 102,00 грн. (сто дві гривні), та в дохід державного бюджету по коду бюджетної класифікації 22050003, символ звітності 264, банк ГУДКУ у Хмельницькій області (на рахунок 31211264700002 УДК у м. Хмельницькому, код 23565225, МФО 815013) 236,00 грн. (двісті тридцять шість гривень) витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Видати наказ.
Суддя В.В. Димбовський
Віддруковано 6 примірників:
1 –до справи,
2 –позивачу,
3 –відповідачу,
4 –прокуратурі району,
5 –прокуратурі області,
6 –на наказ.