Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32
______ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18.02.11 Справа № 13/6пд(1/125пд)
За позовом Луганської міської ради м. Луганськ
до товариства з обмеженою відповідальністю фірма «РЕМІК ЛТД»м.Луганськ
про внесення змін до договору оренди землі
Суддя Яресько Б.В.
Представники: Від позивачаКім Д.І. дов. № И01/03-30/5455/0/2-10 від 24.11.2010 р. Від відповідачаЯндан О.А. дов. № 93 від 08.06.2010 р.
У засіданні брали участь: Секретар судового засідання Чорна І.М.
У судовому засіданні 17.02.2011 р. була оголошена перерва до 18.02.2011 р.
СУТЬ СПОРУ: позивач звернувся з позовом про внесення змін до договору про внесення змін до договору оренди землі від 18.07.2006 (державна реєстрація № 040640200156 від 19.09.2006), укладеного між Луганською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю Фірмою "Ремік ЛТД", а саме до пунктів 9, 11, 13 і доповнення умов договору пунктом 13-1 розділу "Орендна плата" в частині встановленого розміру річної орендної плати за землю, посилаючись на відповідні зміни, що відбулись в законодавстві.
Рішенням господарського суду Луганської області від 13.07.2010 (суддя Зюбанова Н.М.) у задоволенні позову відмовлено.
Постановою Луганського апеляційного господарського суду від 27.08.2010 (колегія у складі суддів: Парамонової Т.Ф., Єжової С.С., Семендяєва І.В.) рішення господарського суду Луганської області від 13.07.2010 залишено без змін.
Постановою Вищого господарського суду України від 15.11.2010 р. постанова Луганського апеляційного господарського суду від 27.08.2010 та рішення господарського суду Луганської області від 13.07.2010 у справі № 1/125пд були скасовані, справа № 1/125пд направлена на новий розгляд до господарського суду Луганської області.
Вищий господарський суд України зазначив, що необхідно врахувати, що підставою для звернення із позовом стало прийняття Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" № 309-VI від 03.06.2008, яким зокрема, внесено зміни у ч. 4 та 5 ст. 21 "Орендна плата за землю" Закону України "Про оренду землі", якими встановлено, що річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю"; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю".
Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки. При цьому у разі визначення орендаря на конкурентних засадах може бути встановлений більший розмір орендної плати, ніж зазначений у цій частині.
Під час нового розгляду позивач підтримав позовні вимоги.
Відповідач проти задоволення позову заперечує, посилаючись зокрема на те, що позивачем був порушений порядок внесення змін до договору, оскільки проект договору про внесення змін був підписаний не уповноваженою особою; зміни законодавства щодо порядку обчислення орендної плати не розповсюджуються на діючи договори.
Зясувавши фактичні обставини справи, докази на їх підтвердження, надавши правову кваліфікацію відносинам сторін і виходячи з фактів, встановлених у процесі розгляду справи та правової норми, яка підлягає застосуванню, приймаючи до уваги доводи учасників судового процесу, суд
ВСТАНОВИВ: 28.02.06 Луганською міською радою було прийняте рішення № 41/186 "Про передачу Товариству з обмеженою відповідальністю фірмі "Ремік ЛТД" в оренду земельної ділянки під розміщені виробничі будівлі за адресою: вул. Руднєва, 1-б".
Відповідно до вказаного рішення 18.07.2006 між Луганською міською радою /позивачем/ та Товариством з обмеженою відповідальністю фірмою "Ремік ЛТД" /відповідачем/ було укладено договір оренди землі, за умовами якого відповідачу було передано в оренду земельну ділянку загальною площею 2,7564 га за адресою: м. Луганськ, вул. Руднєва, 1-б. Договір був посвідчений нотаріусом Луганського міського нотаріального округу Луганської області ОСОБА_1. 18 липня 2006 року, запис № 1818.
У відповідності до акту приймання-передачі земельної ділянки від 20.09.2006 р. позивач передав відповідачу в оренду земельну ділянку, що підтверджено підписами сторін, які засвідчені печатками.
Пунктом 9 договору встановлено, що річна орендна плата встановлюється у розмірі земельного податку (річного) у гривнях, збільшеного на коефіцієнт 2,5 за довідкою розрахунку розмірів земельного податку (річного), яка додається до договору та є його невід'ємною частиною.
Також сторони дійшли згоди, що щороку станом на 1 січня поточного року річна орендна плата попереднього року індексується на коефіцієнт, який застосовується для індексації грошової оцінки земель, порядок проведення якої затверджений Кабінетом Міністрів України. Якщо розрахований згідно цього порядку коефіцієнт менше чи дорівнює одиниці, індексація орендної плати не проводиться (п. 10 договору).
У пункті 11 договору передбачено, що обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку здійснюється з урахуванням індексу інфляції, який враховується при здійсненні індексації, яка проводиться у порядку, визначеному у п. 10 договору, а також з урахуванням інших змін розмірів земельного податку, що відбуваються протягом терміну дії договору оренди.
Згідно ст. 18 Закону України "Про оренду землі" від 02.10.03 № 1211 (далі Закон України № 1211) та умов договору останній набирає чинності з дня його підписання сторонами та державної реєстрації у встановленому порядку.
Договір оренди земельної ділянки укладений сторонами на 49 років до 28.02.2055 року.
У зв'язку із набранням чинності Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" № 309-VI від 03.06.2008, яким було внесено зміни до ст. 21 Закону України "Про оренду землі" та встановлено, що річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, та не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки, Луганською міською радою було прийнято рішення № 55/80 від 20.08.2009 "Про пропозицію Товариству з обмеженою відповідальністю Фірмі "Ремік ЛТД" щодо внесення змін до договору оренди землі від 18.07.2006, державна реєстрація від 19.09.1006 № 040640200156, який укладений із вказаним підприємством".
Пунктом 3 зазначеного рішення Управлінню комунальним майном Луганської області було доручено довести інформацію про прийняте рішення до відповідача та вчинити інші необхідні дії по оформленню змін до договору.
Відповідно до зазначеного рішення Луганської міської ради відповідачу був направлений проект Договору про внесення змін до договору оренди землі, який передбачав пункти 9-13 розділу "Орендна плата" договору викласти в наступній редакції:
- п. 9 "Річна орендна плата встановлюється у розмірі 3 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що передається в оренду, у гривнях";
- у п. 11 та у п. 13 слова "земельного податку" замінити на слова "нормативної грошової оцінки земель м. Луганська";
- п. 13 доповнити п. 131 "У разі зміни нормативної грошової оцінки протягом терміну дії договору, пропорційно змінюється й розмір орендної плати без внесення відповідних змін в договір. Про зміну нормативної грошової оцінки орендодавець письмово повідомляє орендаря або робить про це оголошення в місцевому засобі масової інформації".
Як вбачається зі змісту проекту вказаного договору, від Луганської міської ради його підписано начальником Управління нерухомим майном Луганської міської ради Сотніковою Л.В., повноваження якої підтверджуються нотаріально оформленою довіреністю від 17.0708 № 1139.
Відповідачем у справі було отримано проект договору про внесення змін та листом від 24.03.09 року він відмовився у його укладені з мотивів відсутності згоди та відсутністю звязку між зміною ставки орендної плати за рішенням ради та узгодженим сторонами розміром орендної плати, тому позивач звернувся до суду з даним позовом.
Встановивши фактичні обставини справи, оцінивши доводи сторін та надані ними докази суд дійшов висновку про часткову обґрунтованість позовних вимог виходячи з наступних підстав.
Доводи відповідача стосовно того, що одержаний ним проект договору про внесення змін до договору оренди був підписаний не уповноваженою особою, судом відхиляється з огляду на те, що воля позивача про внесення змін до договору міститься в його рішенні № 55/80 від 20.08.2009 "Про пропозицію Товариству з обмеженою відповідальністю Фірмі "Ремік ЛТД" щодо внесення змін до договору оренди землі від 18.07.2006, державна реєстрація від 19.09.1006 № 040640200156, який укладений із вказаним підприємством". Відповідно до ч. 2 ст. 188 Господарського кодексу України зацікавлена сторона в зміні договору направляє пропозицію про це другій стороні. Проект договору про внесення змін, що був одержаний відповідач, є додатком до рішення Луганської міської ради № 55/80 від 20.08.2009 та відповідно є пропозицією про внесення змін до діючого договору.
Як вбачається з листа відповідача від 24.03.09 року зазначена пропозиція була ним розглянута по суті, та відхилена.
Відповідно до ст. 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом; а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору (ст. 652 Цивільного кодексу України ).
Згідно ст. 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України»від 3 червня 2008 року №309-УІ (309-17) внесено зміни до частин четвертої та п'ятої статті 21 Закону України «Про оренду землі», відповідно до яких річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою для інших категорії земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю».
Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки.
Статтею 30 Закону України «Про оренду землі»передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін.
У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Отже, нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках встановлених договором або законом.
Оскільки сторонами в договорі оренди передбачена можливість збільшення розміру орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Зазначена правова позиція міститься в постанові Верховного суду України від 06 грудня 2010 року по справі № 2-1/10068-2008
Згідно ст. 111-28 Господарського процесуального кодексу України рішення Верховного суду України є обовязковими для всіх судів України при застосуванні відповідної норми права.
За таких обставин, вимоги позивача про внесення змін договору оренди землі, які передбачають змінити пункти 9-13 розділу "Орендна плата" договору в наступній редакції:
- п. 9 "Річна орендна плата встановлюється у розмірі 3 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що передається в оренду, у гривнях";
- у п. 11 та у п. 13 слова "земельного податку" замінити на слова "нормативної грошової оцінки земель м. Луганська", є обґрунтованими, та підлягають задоволенню.
Стосовно позовної вимоги про внесення змін за п. 131 проекту, а саме:
"У разі зміни нормативної грошової оцінки протягом терміну дії договору, пропорційно змінюється й розмір орендної плати без внесення відповідних змін в договір. Про зміну нормативної грошової оцінки орендодавець письмово повідомляє орендаря або робить про це оголошення в місцевому засобі масової інформації", то з огляду на те, що розмір орендної плати є істотною умовою договору оренди землі, запропоноване позивачем положення суперечить ст. 30 Закону України «Про оренду землі»яка передбачає, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Аналогічна норма міститься і в п. 33 укладеного між сторонами договору.
Таким чином, в цій частині позов не підлягає задоволенню.
Відповідно до ст. 44, 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати по справі покладаються на сторін пропорційно, а саме на відповідача державне мито у сумі 85 грн. 00 коп. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у сумі 118 грн. 00 коп., в решті на позивача.
Керуючись ст. 44,49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити частково.
2. Внести зміни до договору оренди землі від 18.07.2006 (державна реєстрація № 040640200156 від 19.09.2006), укладеного між Луганською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю фірмою "РЕМІК ЛТД" відносно земельної ділянки площе. 2,7564 га, за адресою м. Луганськ, вул. Руднєва 1б, а саме:
п. 9 договору викласти в наступній редакції:
"9. Річна орендна плата встановлюється у розмірі 3 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що передається в оренду, у гривнях";
У п. 11 та у п. 13 слова "земельного податку" замінити на слова "нормативної грошової оцінки земель м. Луганська", є обґрунтованими, та підлягають задоволенню.
3. В решті вимог відмовити.
4. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю фірма «РЕМІК ЛТД» м. Луганськ, вул.. Руднєва 1б ідентифікаційний код 20158648 на користь Луганської міської ради м. Луганськ вул. Коцюбинського 14 ідентифікаційний код 26070794 державне мито у сумі 85 грн. 00 коп. грн. коп. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у сумі 118 грн. 00 коп. наказ видати.
У судовому засіданні оголошена вступна та резолютивна частина рішення
Суддя Б.В. Яресько
Помічник судді І.І. Журавська
Дата підписання повного тексту рішення
22 лютого 2011 року