Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА
01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98 РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 18/3108.02.11 За позовом Державного підприємства «Управління промислових підприємств Державної адміністрації залізничного транспорту України»;
до Державного територіально-галузевого об"єднання «Південно-Західна залізниця»(відповідач 1);
Державного підприємства «Придніпровська залізниця»(відповідач 2);
Державного підприємства «Одеська залізниця»(відповідач 3);
Державного підприємства «Донецька залізниця»(відповідач 4);
Державного територіально-галузевого об"єднання «Львівська залізниця»(відповідач 5);
Статутного територіально-галузевого об"єднання «Південна залізниця»(відповідач 6);
Відкритого акціонерного товариства «Гніванський завод спецзалізобетону»(відповідач 7);
Відкритого акціонерного товариства «Коростенський завод залізобетонних шпал»(відповідач 8);
Державного підприємства «Старокостянтинівський завод залізобетонних шпал»(відповідач 9);
про зобов"язання укласти додаткову угоду;
Суддя Мандриченко О.В.
Представники
Від позивача: Романченко В. В., представник, довіреність № ЦУПП-28
від 25.01.2011 р.;
Рагуліна О. В., представник, довіреність № ЦУПП-28 від 25.01.2011 р.;
Князєва Ю. А, представник, довіреність № ЦУПП-31 від 02.02.2011 р.;
Від відповідача1: Булега К. В., представник, довіреність № 385-нло від 31.01.2011 р.;
Від відповідача2: Романов Д. М., представник, довіреність № 12 від 01.01.2011 р.;
Від відповідача3: Карпенко І. В., представник, довіреність № 26 від 04.01.2011 р.;
Від відповідача4: Мартиненко В. М., представник, довіреність № Н-01/2982
від 24.-09.2010 р.;
Від відповідача5: Яремко П. С., представник, довіреність №ню-499 від 29.07.2010 р.;
Від відповідача6: Григор’єв І. В., представник, довіреність № 215 від 05.03.2010 р.;
Від відповідача7: Ілініч М. О., представник, довіреність № 267/02 від 31.01.2011 р.;
Від відповідача8: Жеревчук Д. К, представник, довіреність № 229/11 від 04.02.2011 р.;
Від відповідача9: Мініх І. М., представник, довіреність № 125 від 31.01.2011 р.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 31.12.2010 р. порушено провадження у справі №18/31, справа призначена слуханням на 01.02.2011 р.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 01.02.2011 р. слухання справи №18/31 відкладене до 08.02.2011 р.; до участі у справі в якості відповідачів були залучені Відкрите акціонерне товариство «Гніванський завод спецзалізобетону», Відкрите акціонерне товариство «Коростенський завод залізобетонних шпал», Державне підприємство «Старокостянтинівській завод залізобетонних шпал».
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Позивач у поданій до господарського суду позовній заяві просить визнати право Державного підприємства «Управління промислових підприємств Державної адміністрації залізничного транспорту України»в межах єдиного виробничо-технічного комплексу Укрзалізниці здійснювати централізоване забезпечення матеріально-технічними ресурсами ДТГО «Південно-Західна залізниця», ДП «Донецька залізниця», ДП «Придніпровська залізниця», ДП «Одеська залізниця», ДТГО «Львівська залізниця», СТГО «Південна залізниця»згідно із наказами Укрзалізниці про централізоване матеріально-технічне забезпечення через ДП «УПП УЗ»; зобов'язати ДТГО «Південно-Західна залізниця», ДП «Донецька залізниця», ДП «Придніпровська залізниця», ДП «Одеська залізниця», ДТГО «Львівська залізниця», СТГО «Південна залізниця»виконати плани матеріально-технічного забезпечення на 2011 рік та укласти з Державним підприємством «Управління промислових підприємств Державної адміністрації залізничного транспорту України»додаткові угоди без застосування процедур передбачених Законом України «Про здійснення державних закупівель».
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачі 1-6 відмовляються укладати з позивачем додаткові угоди на постачання матеріально-технічних ресурсів в 2011 році згідно з наказом Укрзалізниці від 16.12.2010 року №6-Ц/КомТ.
26.01.2011 року позивачем подано до господарського суду подана заява про збільшення позовних вимог, в якій останній просить визнати право Державного підприємства «Управління промислових підприємств Державної адміністрації залізничного транспорту України»в межах єдиного виробничо-технічного комплексу Укрзалізниці здійснювати централізоване забезпечення матеріально-технічними ресурсами ДТГО «Південно-Західна залізниця», ДП «Донецька залізниця», ДП «Придніпровська залізниця», ДП «Одеська залізниця», ДТГО «Львівська залізниця», СТГО «Південна залізниця», ВАТ «Гніванський завод спецзалізобетону», ВАТ «Коростенський завод залізобетонних шпал», ДП «Старокостянтинівський завод залізобетонних шпал»згідно із наказами Укрзалізниці про централізоване матеріально-технічне забезпечення через ДП «УПП УЗ»; зобов'язати ДТГО «Південно-Західна залізниця», ДП «Донецька залізниця», ДП «Придніпровська залізниця», ДП «Одеська залізниця», ДТГО «Львівська залізниця», СТГО «Південна залізниця», ВАТ «Гніванський завод спецзалізобетону», ВАТ «Коростенський завод залізобетонних шпал», ДП «Старокостянтинівський завод залізобетонних шпал»виконати плани матеріально-технічного забезпечення на 2011 рік та укласти з Державним підприємством «Управління промислових підприємств Державної адміністрації залізничного транспорту України»додаткові угоди без застосування процедур передбачених Законом України «Про здійснення державних закупівель».
Відповідачі у наданих відзивах на позов та представники останніх у судових засіданнях позовні вимоги позивача заперечували, у задоволенні позову просили відмовити, посилаючись на те, що укладення додаткових угод до договорів суперечить статті 41 Закону України «Про здійснення державних закупівель».
Розглянувши документи і матеріали, додані до позовної заяви, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з’ясувавши всі обставини справи, оцінивши докази, які мають значення для вирішення спору, господарський суд
В С Т А Н О В И В:
Правові, економічні та організаційні засади діяльності залізничного транспорту загального користування, його роль в економіці і соціальній сфері України, визначаються Законом України «Про залізничний транспорт» (далі –Закон) , який регламентує його відносини з органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, іншими видами транспорту, пасажирами, відправниками та одержувачами вантажів, багажу, вантажобагажу і пошти з урахуванням специфіки функціонування цього виду транспорту як єдиного виробничо-технологічного комплексу.
Відповідно до ст. 4 Закону управління залізницями та іншими підприємствами залізничного транспорту здійснюється органом управління залізничним транспортом - Державною адміністрацією залізничного транспорту України (Укрзалізниця).
Також статтею 4 Закону передбачено, що регулювання виробничо-господарської діяльності у сфері організації і забезпечення процесу перевезень залізницями, підприємствами, установами та організаціями проводяться централізовано і належать виключно до компетенції Укрзалізниці, яка здійснює функції господарюючого суб'єкта.
Згідно з ч.2 ст.10 Закону економічні взаємовідносини між залізницями, включаючи розподіл доходів (прибутку) від перевезень, розрахунки, пов'язані з незабезпеченням схоронності вантажу та пошкодженням технічних засобів, розрахунки із заводами за ремонт рухомого складу та випуск запасних частин, іншими підприємствами, установами та організаціями залізничного транспорту загального користування, пов'язаними з організацією та забезпеченням процесу перевезень, регулюються виходячи з єдиної технології роботи в порядку, який визначає Укрзалізниця, а також на підставі угод між цими підприємствами, установами та організаціями, що укладаються відповідно до зазначеного порядку.
Згідно із ч.3 ст. 10 Закону доходи залізниць за перевезення вантажів і пасажирів у прямому сполученні формуються з урахуванням їх конкретного внеску в процес перевезень. Організація розрахунків за ці перевезення та використання рухомого складу здійснюється через єдину систему розрахунків шляхом відкриття єдиного поточного рахунку Укрзалізниці із спеціальним режимом використання (доходно-розподільчий рахунок).
Згідно з ч.11 ст. 10 Закону галузевий контроль фінансово-економічної діяльності залізниць, інших підприємств, установ та організацій залізничного транспорту загального користування здійснюється Укрзалізницею, яка подає у відповідні органи їх зведену бухгалтерську звітність.
Відповідно до Положення про Державну адміністрацію залізничного транспорту України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 262 від 29.02.1996 р., Укрзалізниця є органом управління залізничним транспортом загального користування, підвідомчим Мінтрансзв'язку.
До сфери управління Укрзалізниці входять Донецька, Львівська, Одеська, Південна, Південно-Західна та Придніпровська залізниці, а також інші об'єднання, підприємства, установи і організації залізничного транспорту за переліком, визначеним Мінтрансзв'язку, зокрема, державне підприємство «Управління промислових підприємств Державної адміністрації залізничного транспорту України», заводи по виробництву залізобетонних шпал.
Укрзалізниця здійснює централізоване управління процесом перевезень у внутрішньому і міжнародному сполученні та регулює виробничо-господарську діяльність залізниць у сфері організації цього процесу.
Відповідно до покладених на Укрзалізницю завдань (п. 3,4 Положення) вона здійснює функції щодо
· організації злагодженої роботи залізниць і підприємств з метою задоволення потреб суспільного виробництва і населення в перевезеннях; забезпечення ефективної експлуатації залізничного рухомого складу, його ремонту та оновлення;
· придбання рухомого складу і контейнерів, забезпечення їх капітального ремонту та модернізації на підприємствах, розташованих як на території України, так і за її межами,
· відкриття єдиного рахунку та організації проведення розрахунків за перевезення вантажів і пасажирів залізницями і використання рухомого складу, а також розподілу між залізницями коштів (зокрема валютних надходжень), отриманих від перевезень в прямому сполученні (з урахуванням конкретної участі кожної залізниці в цих перевезеннях)
· забезпечення потреб залізничного транспорту у матеріально-технічних та паливно-енергетичних ресурсах.
Засобом реалізації визначених завдань і функцій є видання Укрзалізницею нормативних та індивідуальних правових актів.
Зокрема, пунктом 6 Положення передбачено, що Укрзалізниця в межах своєї компетенції видає накази, обов'язкові для виконання залізницями та підприємствами, які входять до сфери управління Укрзалізниці, організує та контролює їх виконання. Для розроблення основних напрямів розвитку залізничного транспорту, вирішення найважливіших питань його господарської діяльності створюється рада Укрзалізниці. Склад ради та положення про неї затверджуються Міністром транспорту та зв'язку. Рішення ради проводяться в життя наказами генерального директора Укрзалізниці.
Таким чином, Положенням та Законом України «Про залізничний транспорт»встановлено, що регулювання виробничо-господарської діяльності у сфері організації і забезпечення процесу перевезень залізницями, підприємствами, установами та організаціями проводяться централізовано і належать виключно до компетенції Укрзалізниці, яка здійснює це регулювання шляхом видання обов’язкових для підпорядкованих підприємств актів індивідуального характеру (рішень, наказів та розпоряджень), які є обов’язковими для виконання .
Відповідно до ч. 1 ст. 176 Господарського кодексу України організаційно-господарськими визнаються господарські зобов'язання, що виникають у процесі управління господарською діяльністю між суб'єктом господарювання та суб'єктом організаційно-господарських повноважень, в силу яких, зобов'язана сторона, повинна здійснити на користь другої сторони певну управлінсько-господарську (організаційну) дію або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.
Таким чином, між Укрзалізницею, ДП «Управління промислових підприємств Державної адміністрації залізничного транспорту України», Донецькою, Львівською, Одеською, Південною, Південно-Західною, Придніпровською залізницями та ВАТ «Гніванський завод спецзалізобетону», ВАТ «Коростенський завод залізобетонних шпал», ДП «Старокостянтинівський завод залізобетонних шпал», що утворюють єдиний виробничо-технологічний комплекс, існують організаційно-господарські правовідносини.
Однією із функції Укрзалізниці згідно Положення є забезпечення потреб залізничного транспорту у матеріально-технічних та паливно-енергетичних ресурсах.
На підставі положень ст.10 Закону України «Про залізничний транспорт»Укрзалізницею запроваджено централізоване матеріально-технічне забезпечення залізниць та інших підприємств залізничної галузі виходячи з єдиної технології роботи цих підприємств.
Функції із централізованого забезпечення матеріально-технічними ресурсами підприємств залізничної галузі покладено, зокрема, на ДП «Управління промислових підприємств Державної адміністрації залізничного транспорту України», яке створено наказом Державної адміністрації залізничного транспорту України від 20.03.1996 року №60-Ц, та діє на підставі Статуту та підпорядковане Укрзалізниці.
Відповідно до Статуту ДП «Управління промислових підприємств Державної адміністрації залізничного транспорту України»метою діяльності підприємства є задоволення потреби залізниць та підприємств залізничного транспорту у видобуванні, виготовленні та постачанні щебеню, піску, гравію, шпал, брусів стрілочних переводів, опор контактної мережі, інших залізобетонних виробах та матеріально-технічних ресурсах.
Порядок централізованого матеріально-технічного забезпечення передбачає щорічне затвердження «контрольних завдань централізованого матеріально-технічного забезпечення залізниць через ДП «УПП УЗ», яким встановлюється найменування МТР, які будуть закуповуватись протягом року та розмір передбаченого на це фінансування. Контрольні завдання затверджуються рішеннями Ради Укрзалізниці, які вводяться в дію наказами генерального директора.
Так, контрольні завдання централізованого матеріально-технічного забезпечення залізниць через ДП «Управління промислових підприємств Державної адміністрації залізничного транспорту України» на 2010 рік були затверджені наказами генерального директора Укрзалізниці від 04.12.2009 № 681-Ц; №285-Ц від 15.04.2010 року; № 4-Ц/комТ від 04.08.2010р.
Рішенням 31-го засідання Ради Укрзалізниці від 11.11.2010 року, наказом Укрзалізниці від 16.12.2010 року № 6-Ц/КомТ затверджені плани матеріально-технічного постачання на 2011 рік для залізниць та інших підприємств залізничного транспорту.
На підставі затверджених контрольних завдань ДП «Управління промислових підприємств Державної адміністрації залізничного транспорту України»проводить закупівлю товарів, визначених планом та, в подальшому, передає їх на залізниці та інші підприємства залізничного транспорту за відповідними прямими договорами поставки.
Закупівля товарів здійснюється позивачем за тендерними процедурами відповідно до законодавства в сфері державних закупівель, зокрема Закону України «Про здійснення державних закупівель».
Зі змісту положень Закону України «Про залізничний транспорт», Положення про Державну адміністрацію залізничного транспорту України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.02.1996 № 262, наказу Державної адміністрації залізничного транспорту України від 20.03.1996 № 60-Ц про створення ДП «Управління промислових підприємств Державної адміністрації залізничного транспорту України», змісту вищезазначених наказів Укрзалізниці, зокрема від 16.12.2010 року № 6-Ц/КомТ, випливає, що на ДП «Управління промислових підприємств Державної адміністрації залізничного транспорту України»частково покладено функції централізованого забезпечення підприємств залізничного транспорту України матеріально-технічними ресурсами, перелік яких визначає Державна адміністрація залізничного транспорту України.
Самостійне забезпечення залізницями та підприємствами залізничного транспорту України матеріально-технічними ресурсами суперечить даним нормативно-правовим документам.
Судом встановлено, що при виконанні договорів, укладених між ДП «Управління промислових підприємств Державної адміністрації залізничного транспорту України»та залізницями, для потреб яких здійснюється централізована закупівля продукції, розрахунки між ними здійснюються відповідно до затвердженого Укрзалізницею Порядку розрахунків за поставлену продукцію між ДП «Управління промислових підприємств Укрзалізниці»та залізницями України»(наказ від 21.12.2007 № 615-Ц).
Даним Порядком визначено, що розрахунки між ДП «УПП УЗ»та залізницями за поставлену залізницям продукцію власного виробництва та закуплену для потреб залізниць продукцію здійснюються по внутрішніх розрахунках шляхом виписки «авізо»(повідомлення), яке направляється до платника, минаючи установи банку.
Таким чином, розрахунки між ДП «УПП УЗ»та залізницями в межах єдиного виробничо-технологічного комплексу по укладених договорах здійснюються шляхом повідомлень (авізо), тобто в не грошовій формі.
При цьому розрахунки ДП «Управління промислових підприємств Державної адміністрації залізничного транспорту України»з постачальниками продукції, здійснюється грошовими коштами, які ДП «Управління промислових підприємств Державної адміністрації залізничного транспорту України»отримує з дохідного-розподільчого рахунку Укрзалізниці, розпорядником якого є Укрзалізниця.
В даному випадку, ДП «Управління промислових підприємств Державної адміністрації залізничного транспорту України»виступає як уповноважена особа Укрзалізниці на отримання коштів з дохідного-розподільчого рахунку та їх подальше спрямування для проведення централізованих закупівель відповідно до ст.10 Закону «Про залізничний транспорт».
Право ДП «Управління промислових підприємств Державної адміністрації залізничного транспорту України»в межах єдиного виробничо-технологічного комплексу Укрзалізниці здійснювати забезпечення матеріально-технічними ресурсами Донецьку, Львівську, Одеську, Південну, Південно-Західну та Придніпровську залізниці, ВАТ «Гніванський завод спецзалізобетону», ВАТ «Коростенський завод залізобетонних шпал», ДП «Старокостянтинівський завод залізобетонних шпал» передбачено Законом України «Про залізничний транспорт», Положенням про Державну адміністрацію залізничного транспорту України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29.02.1996 № 262, Наказом Державної адміністрації залізничного транспорту України від 29.02.1996 № 262, Статутом ДП «Управління промислових підприємств Державної адміністрації залізничного транспорту України», рішеннями ради Укрзалізниці та відповідними наказами про затвердження «контрольних завдань централізованого матеріально-технічного забезпечення залізниць через ДП «УПП УЗ»та відповідачами не оспорено.
Враховуючи ту обставину, що Законом України «Про залізничний транспорт» передбачено, що регулювання виробничо-господарської діяльності у сфері організації і забезпечення процесу перевезень залізницями, підприємствами, установами та організаціями проводяться централізовано і належать виключно до компетенції Укрзалізниці, яка здійснює функції господарюючого суб'єкта, - актами останньої функції матеріально-технічного забезпечення покладено на ДП «Управління промислових підприємств Державної адміністрації залізничного транспорту України».
За таких обставин підлягає задоволенню позовна вимога щодо визнання права ДП «Управління промислових підприємств Державної адміністрації залізничного транспорту України»в межах єдиного виробничо-технічного комплексу Укрзалізниці здійснювати забезпечення матеріально-технічними ресурсами ДТГО «Південно-Західна залізниця», ДП «Донецька залізниця», ДП «Придніпровська залізниця», ДП «Одеська залізниця», ДТГО «Львівська залізниця», СТГО «Південна залізниця», ВАТ «Гніванський завод спецзалізобетону», ВАТ «Коростенський завод залізобетонних шпал», ДП «Старокостянтинівський завод залізобетонних шпал»згідно із наказами Укрзалізниці про централізоване матеріально-технічне забезпечення через ДП «Управління промислових підприємств Державної адміністрації залізничного транспорту України».
На підставі затверджених рішенням 31-го засідання Ради Укрзалізниці від 11.11.2010 року та наказом Укрзалізниці від 16.12.2010 року № 6-Ц/КомТ контрольних завдань матеріально-технічного постачання на 2011 рік ДП «Управління промислових підприємств Державної адміністрації залізничного транспорту України»розпочало проводить закупівлю товарів, визначених планом та, направило супровідними листами від 17.12.2010 до відповідачів додаткові угоди до укладених в 2010 році договорів.
Судом встановлено, що між ДП «Управління промислових підприємств Державної адміністрації залізничного транспорту України»та відповідачами на момент звернення до суду продовжували діяти договори на постачання МТР, які були укладені в порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2009 № 1360 «Про особливості закупівлі товарів, робіт і послуг, необхідних для забезпечення процесу залізничних перевезень».
Умовами даних договорів передбачено, що сума договору може змінюватися шляхом підписання обома сторонами додаткових угод, у зв’язку із корегуванням плану централізованого матеріально-технічного забезпечення залізниць та підприємств, що входять до сфери управління Укрзалізниці.
Наказом Укрзалізниці від 16.12.2010 року № 6-Ц/КомТ затверджені плани матеріально-технічного постачання на 2011 рік через ДП «УПП УЗ». Рішення Укрзалізниці є обов’язковими для виконання підпорядкованими їй підприємствами, до яких відносяться відповідачі.
Відповідачі у передбачений супровідними листами термін, а саме: до 27.12.2010 року, запропоновані додаткові угоди не підписали, обґрунтовуючи це тим, що при закупівлях товарів, робіт і послуг вони, як розпорядники державних коштів зобов’язані застосовувати Закон України «Про здійснення державних закупівель».
Також судом встановлено, що між ДП «Управління промислових підприємств Державної адміністрації залізничного транспорту України»та відповідачем-7 продовжують діяти договори на постачання продукції, які були укладені на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 16.12.2009 № 1360 «Про особливості закупівлі товарів, робіт і послуг, необхідних для забезпечення процесу залізничних перевезень» строком на п’ять років і не закінчили свою дію (№ 12-П від 08.02.2010 на поставку катанки та прокату арматурного, № 61-П від 26.04.2010 на поставку листа Б-ПН-0-6, № 106-П від 23.07.2010 на поставку цементу з ВАТ «Гніванський завод спецзалізобетону»). Істотною умовою цих договорів є положення, відповідно до якого орієнтована сума договору складається із специфікації № 1 на 2010 рік, тобто, умовами договору передбачається підписання додаткових специфікацій на протязі терміну дії договору по мірі затвердження таких річних планів.
Згідно зі ст. 188 ГК сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду.
У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду
Згідно з ч.3 ст.181 ГК України сторона, яка одержала проект договору, у разі згоди з його умовами оформляє договір відповідно до вимог частини першої цієї статті і повертає один примірник договору другій стороні або надсилає відповідь на лист, факсограму тощо у двадцятиденний строк після одержання договору.
Відповідачі у термін, визначений супровідними листами, а саме: до 27.12.2010 року, на пропозицію позивача щодо укладання додаткових угод відповіді не надіслали, проекти додаткових угод не підписали, в обґрунтування своєї відмови підписати зазначені додаткові угоди відповідачі посилаються на необхідність застосовувати процедури, передбачені Законом України «Про здійснення державних закупівель».
Посилання відповідачів, викладені у відзивах на позов, спростовуються наведеним нижче.
Рішенням Конституційного Суду України від 9 лютого 1999 р. № 1-рп/99 у справі за конституційним зверненням Національного банку України дано офіційне тлумачення положення ч. 1 ст. 58 Конституції (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) та зазначено, що цей конституційний принцип може поширюватись на закони та інші нормативно-правові акти, які пом’якшують або скасовують відповідальність юридичних осіб. Проте надання зворотної дії в часі таким нормативно-правовим актам може бути передбачено шляхом прямої вказівки про це в законі або іншому нормативно-правовому акті.
Договори між позивачем та відповідачем 7 (а саме: договори № 12-П від 08.02.2010 на поставку катанки та прокату арматурного, № 61-П від 26.04.2010 на поставку листа Б-ПН-0-6, № 106-П від 23.07.2010 на поставку цементу) були укладені відповідно до вимог законодавства, чинного на момент їх укладення та продовжують діяти до 2014 року.
Всі інші договори між позивачем та відповідачами 1-9 були укладені відповідно до вимог законодавства, чинного на момент їх укладення зі строком дії до 2010 року.
Згідно зі ст. 173 Господарського кодексу господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.
Згідно з частиною сьомою статті 180 ГК України строком дії господарського договору є час, впродовж якого існують господарські зобов'язання сторін, що виникли на основі цього договору.
Відповідно до частини першої статті 631 ЦК України строком договору є час, протягом якого сторони можуть здійснити свої права і виконати свої обов'язки відповідно до договору. Отже, строк дії господарського договору є його істотною умовою. Разом з тим слід мати на увазі, що строк дії договору, який сторони зобов'язані погодити, не обмежений будь-яким максимальним строком.
Таким чином, ураховуючи, що Закон не містить норми щодо зворотної дії в часі, норми Закону не розповсюджуються на договори про закупівлю, які укладені до введення його в дію.
Ураховуючи вищевикладене, виконання зобов’язань за договорами, укладеними для забезпечення процесу залізничних перевезень підприємствами залізничного транспорту загального користування, які належать до сфери управління Міністерства транспорту та зв'язку, у підприємств, установ та організацій єдиного виробничо-технологічного комплексу залізничного транспорту, здійснюється відповідно до порядку, встановленого цими договорами.
Твердження відповідачів щодо необхідності застосовувати процедури, передбачені Законом України «Про здійснення державних закупівель», суперечать встановленому Укрзалізницею порядку централізованого матеріально-технічного забезпечення через ДП «Управління промислових підприємств Державної адміністрації залізничного транспорту України», який виключає застосування процедур передбачених Законом України «Про здійснення державних закупівель»при закупівлі відповідачами матеріально-технічних ресурсів у ДП «УПП УЗ».
Укрзалізниця, в межах повноважень, наданих їй Законом України «Про залізничний транспорт»та Положенням про Державну адміністрацію залізничного транспорту України, визначила перелік матеріально-технічних ресурсів, які мають бути закуплені залізницями та іншими підприємствами залізничного транспорту загального користування централізовано через ДП «Управління промислових підприємств Державної адміністрації залізничного транспорту України», а тому укладання відповідних договорів та додаткових угод з останнім є обов’язковим для них.
Інший порядок закупівель матеріально-технічних ресурсів для потреб підприємств єдиного виробничо-технологічного комплексу Укрзалізницею не визначений.
Право ДП «Управління промислових підприємств Державної адміністрації залізничного транспорту України»в межах єдиного виробничо-технологічного комплексу Укрзалізниці здійснювати забезпечення матеріально-технічними ресурсами ДТГО «Південно-Західна залізниця», ДП «Донецька залізниця», ДП «Придніпровська залізниця», ДП «Одеська залізниця», ДТГО «Львівська залізниця», СТГО «Південна залізниця», ВАТ «Гніванський завод спецзалізобетону», ВАТ «Коростенський завод залізобетонних шпал», ДП «Старокостянтинівський завод залізобетонних шпал»передбачено Законом України «Про залізничний транспорт», Положенням про Державну адміністрацію залізничного транспорту України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.02.1996 № 262, наказом Державної адміністрації залізничного транспорту України від 20.03.1996 № 60-Ц, статутом ДП «Управління промислових підприємств Державної адміністрації залізничного транспорту України», рішеннями ради Укрзалізниці та відповідними наказами про затвердження «контрольних завдань централізованого матеріально-технічного забезпечення залізниць через ДП «Управління промислових підприємств Державної адміністрації залізничного транспорту України»та відповідачами не оспорено.
Крім того, судом приймається до уваги, що при виконанні договорів, укладених між ДП «Управління промислових підприємств Державної адміністрації залізничного транспорту України»та залізницями і іншими підприємствами залізничного транспорту, для потреб яких здійснюється централізована закупівля продукції, розрахунки між ними здійснюються відповідно до затвердженого Укрзалізницею Порядку розрахунків за поставлену продукцію між ДП «Управління промислових підприємств Укрзалізниці»та залізницями України»(наказ від 21.12.2007 № 615-Ц), яким встановлено, що оплата за поставлений шляхом виписки повідомлення (авізо), тобто в не грошовій формі.
За таких підстав підлягає задоволенню вимога щодо зобов'язання відповідачів виконати плани матеріально-технічного забезпечення на 2011 рік визначені наказом Укрзалізниці від 16.12.2010 № 6-Ц/КомТ та укласти з ДП «Управління промислових підприємств Державної адміністрації залізничного транспорту України»додаткові угоди без застосування процедур передбачених Законом України «Про здійснення державних закупівель».
Відповідно до Закону України «Про здійснення державних закупівель»державна закупівля - придбання замовником товарів, робіт і послуг за державні кошти у порядку, встановленому цим Законом;
Замовники - розпорядники державних коштів, які здійснюють закупівлю в порядку, визначеному цим Законом;
Розпорядник державних коштів - органи державної влади, органи влади Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, інші органи, установи, організації, визначені Конституцією та іншими актами законодавства України, а також установи чи організації, утворені у встановленому порядку органами державної влади, органами влади Автономної Республіки Крим чи органами місцевого самоврядування та уповноважені на отримання державних коштів, взяття за ними зобов'язань і здійснення платежів, а також підприємства та їх об'єднання;
Аналіз зазначених нормативних актів дозволяє дійти висновку, що розпорядником державних коштів є саме Укрзалізниця, яка, діючи в межах повноважень наданих Положенням та Законом України «Про залізничний транспорт», встановила та регулює особливості економічних взаємовідносин між підприємствами її підпорядкування, що утворюють єдиний виробничо-технічний комплекс, та який не передбачає витрачання коштів при господарських операціях та розрахунків між цими підприємствами. А тому укладання договорів поставки між цими підприємствами не є державною закупівлею і не потребує проведення відповідних процедур згідно із Законом «Про здійснення державних закупівель».
Відповідно до ст. 649 ЦК України та ст. 187 ГК України розбіжності, що виникли між сторонами при укладанні договору, вирішуються судом у разі, якщо укладання такого договору є обов'язковим для сторін на підставі закону або сторони погодилися передати вирішення такого спору суду.
За приписами ст. 49 Господарського процесуального кодексу України стороні, на користь якої відбулося рішення суд відшкодовує витрати, пов’язані зі сплатою державного мита , та витрати на оплату інформаційно-технічного забезпечення судового процесу.
Враховуючи викладене та керуючись статтями 43, 49, 82-85 ГПК України, господарський суд
В И Р І Ш И В:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Визнати право ДП «Управління промислових підприємств Державної адміністрації залізничного транспорту України»в межах єдиного виробничо-технічного комплексу Укрзалізниці здійснювати забезпечення матеріально-технічними ресурсами ДТГО «Південно-Західна залізниця», ДП «Донецька залізниця», ДП «Придніпровська залізниця», ДП «Одеська залізниця», ДТГО «Львівська залізниця», СТГО «Південна залізниця», ВАТ «Гніванський завод спецзалізобетону», ВАТ «Коростенський завод залізобетонних шпал», ДП «Старокостянтинівський завод залізобетонних шпал»згідно із наказами Укрзалізниці про централізоване матеріально-технічне забезпечення через ДП «Управління промислових підприємств Державної адміністрації залізничного транспорту України».
3. Зобов'язати Державне територіально-галузеве об’єднання «Південно-Західна залізниця»(інд. 01034, м. Київ, вул. Лисенка, 6, код ЄДРПОУ 04713033), Державне підприємство «Донецька залізниця»(інд. 83000, м. Донецьк, вул. Артема, 68, код ЄДРПОУ 01074957), Державне підприємство «Придніпровська залізниця»(інд. 49600, м. Дніпропетровськ, проспект Карла Маркса, 108, код ЄДРПОУ 01104687), Державне підприємство «Одеська залізниця»(інд. 65012, м. Одеса, вул. Пантелеймонівська, 19, код ЄДРПОУ 01071315), Державне територіально-галузеве об'єднання «Львівська залізниця»(інд. 79000, м. Львів, вул. Гоголя, 1, код ЄДРПОУ 23962049), Статутне територіально-галузеве об'єднання «Південна залізниця»(інд. 61052, м. Харків, вул. Червоноармійська, 7, код ЄДРПОУ 01074957), Відкрите акціонерне товариство «Гніванський завод спецзалізобетону»(інд. 23310, Вінницька область, м. Гнівань, вул. Промислова, 15, код ЄДРПОУ 00282435), Відкрите акціонерне товариство «Коростенський завод залізобетонних шпал»(інд. 11500, Житомирська область, м. Коростень, вул. Маяковського, 78, код ЄДРПОУ 00282406), Державне підприємство «Старокостянтинівський завод залізобетонних шпал»(інд. 31103, Хмельницька область, м. Старокостянтинів, вул. Ворошилова, 22, код ЄДРПОУ 00282553) виконати плани матеріально-технічного забезпечення на 2011 рік та укласти з Державним підприємством «Управління промислових підприємств Державної адміністрації залізничного транспорту України»(інд. 03038, м. Київ, вул. Федорова, 32, код ЄДРПОУ 24249750) відповідні додаткові угоди, надіслані супровідними листами від 17.12.2010 р., без застосування процедур передбачених Законом України «Про здійснення державних закупівель». Видати наказ.
4. Стягнути з Державного територіально-галузевого об’єднання «Південно-Західна залізниця»(інд. 01034, м. Київ, вул. Лисенка, 6, код ЄДРПОУ 04713033) на користь Державного підприємства «Управління промислових підприємств Державної адміністрації залізничного транспорту України»(інд. 03038, м. Київ, вул. Федорова, 32, код ЄДРПОУ 24249750) 85 (вісімдесят п’ять) грн. витрат по сплаті держмита та 26 (двадцять шість) грн. 22 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу. Видати наказ.
5. Стягнути з Державного підприємства «Донецька залізниця»(інд. 83000, м. Донецьк, вул. Артема, 68, код ЄДРПОУ 01074957) на користь Державного підприємства «Управління промислових підприємств Державної адміністрації залізничного транспорту України»(інд. 03038, м. Київ, вул. Федорова, 32, код ЄДРПОУ 24249750) 85 (вісімдесят п’ять) грн. витрат по сплаті держмита та 26 (двадцять шість) грн. 22 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу. Видати наказ.
6. Стягнути з Державного підприємства «Придніпровська залізниця»(інд. 49600, м. Дніпропетровськ, проспект Карла Маркса, 108, код ЄДРПОУ 01104687) на користь Державного підприємства «Управління промислових підприємств Державної адміністрації залізничного транспорту України»(інд. 03038, м. Київ, вул. Федорова, 32, код ЄДРПОУ 24249750) 85 (вісімдесят п’ять) грн. витрат по сплаті держмита та 26 (двадцять шість) грн. 22 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу. Видати наказ.
7. Стягнути з Державного підприємства «Одеська залізниця»(інд. 65012, м. Одеса, вул. Пантелеймонівська, 19, код ЄДРПОУ 01071315) на користь Державного підприємства «Управління промислових підприємств Державної адміністрації залізничного транспорту України»(інд. 03038, м. Київ, вул. Федорова, 32, код ЄДРПОУ 24249750) 85 (вісімдесят п’ять) грн. витрат по сплаті держмита та 26 (двадцять шість) грн. 22 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу. Видати наказ.
8. Стягнути з Державного територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця»(інд. 79000, м. Львів, вул. Гоголя, 1, код ЄДРПОУ 23962049) на користь Державного підприємства «Управління промислових підприємств Державної адміністрації залізничного транспорту України»(інд. 03038, м. Київ, вул. Федорова, 32, код ЄДРПОУ 24249750) 85 (вісімдесят п’ять) грн. витрат по сплаті держмита та 26 (двадцять шість) грн. 22 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу. Видати наказ.
9. Стягнути зі Статутного територіально-галузевого об'єднання «Південна залізниця»(інд. 61052, м. Харків, вул. Червоноармійська, 7, код ЄДРПОУ 01074957) на користь Державного підприємства «Управління промислових підприємств Державної адміністрації залізничного транспорту України»(інд. 03038, м. Київ, вул. Федорова, 32, код ЄДРПОУ 24249750) 85 (вісімдесят п’ять) грн. витрат по сплаті держмита та 26 (двадцять шість) грн. 22 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу. Видати наказ.
10. Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Гніванський завод спецзалізобетону»(інд. 23310, Вінницька область, м. Гнівань, вул. Промислова, 15, код ЄДРПОУ 00282435) на користь Державного підприємства «Управління промислових підприємств Державної адміністрації залізничного транспорту України»(інд. 03038, м. Київ, вул. Федорова, 32, код ЄДРПОУ 24249750) 85 (вісімдесят п’ять) грн. витрат по сплаті держмита та 26 (двадцять шість) грн. 22 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу. Видати наказ.
11. Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Коростенський завод залізобетонних шпал»(інд. 11500, Житомирська область, м. Коростень, вул. Маяковського, 78, код ЄДРПОУ 00282406) на користь Державного підприємства «Управління промислових підприємств Державної адміністрації залізничного транспорту України»(інд. 03038, м. Київ, вул. Федорова, 32, код ЄДРПОУ 24249750) 85 (вісімдесят п’ять) грн. витрат по сплаті держмита та 26 (двадцять шість) грн. 22 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу. Видати наказ.
12. Стягнути з Державного підприємства «Старокостянтинівський завод залізобетонних шпал»(інд. 31103, Хмельницька область, м. Старокостянтинів, вул. Ворошилова, 22, код ЄДРПОУ 00282553) на користь Державного підприємства «Управління промислових підприємств Державної адміністрації залізничного транспорту України»(інд. 03038, м. Київ, вул. Федорова, 32, код ЄДРПОУ 24249750) 85 (вісімдесят п’ять) грн. витрат по сплаті держмита та 26 (двадцять шість) грн. 22 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу. Видати наказ.
13. Накази видати після набрання рішенням законної сили.
СуддяО.В. Мандриченко
Дата складання рішення 15.02.2011 р.