ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"14" лютого 2011 р.
Справа № 4/116.
За позовом Державної екологічної інспекції в Чернівецькій області
до відповідача Комунального підприємства “Сокиряни-благоустрій”
про стягнення збитків, заподіяних порушенням законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів –264115,99 грн.
Суддя О. Г. Проскурняк
Представники:
від позивача –Книговський В.О. –довіреність № 4 від 12.04.2010 року
від відповідача –Скрипчук В.М. –довіреність № 348 від 11.01.2010 року
СУТЬ СПОРУ: Державна екологічна інспекція в Чернівецькій області звернулась з позовом до Комунального підприємства “Сокиряни-благоустрій” про стягнення збитків, заподіяних порушенням законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів у сумі 264115,99 грн.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач посилається на те, що проведеною 27 серпня 2010 року перевіркою, спеціалістами Державної екологічної інспекції в Чернівецькій області виявлено порушення відповідачем вимоги статті 44 Водного кодексу України, а саме самовільний, без наявності відповідного дозволу, забір підземних вод у кількості 22100 м3 про що складено акт. На підставі вказаного акту, згідно “Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів”, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України 20 липня 2009 № 389, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14 серпня 2009 року за №767/16783 відповідачу нараховано 264115,99 грн. завданих збитків. Далі позивач вказує, що згідно статей 68, 69 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” відповідач несе зобов’язання відшкодовувати збитки, заподіяні порушенням природоохоронного законодавства, як правило, в повному обсязі.
Відповідач проти позову заперечує та вказує, що відповідно до рішення Сокирянської міської ради № 118/0806 від 21 грудня 2006 року КП “Сокиряниблагоустрій” являється виробником/виконавцем житлово-комунальних послуг м. Сокиряни згідно якого надає населенню міста послуги з водопостачання, які є предметом діяльності підприємства. На даний час, підприємство являється єдиним виробником/виконавцем послуг з водопостачання м. Сокиряни. Згідно статті 6 Закону України “Про питну воду та питне водопостачання” державна політика у сфері питної води та питного водопостачання будується на принципах гарантованого першочергового забезпечення питною водою населення для забезпечення питних, фізіологічних, санітарно-гігієнічних та побутових потреб; заборони відключення об’єктів питного водопостачання та водовідведення від систем енерго-, газо-, теплопостачання як об’єктів життєзабезпечення і стратегічного призначення. Враховуючи відповідальність за порушення законодавства у сфері питної води та питного водопостачання, залишити місто без питної води та не забезпечити кожну людину водопостачанням підприємство не вправі, а тому змушене здійснювати свою діяльність без дозволу на спеціальне водокористування. Окрім того, відповідач стверджує, що 23 червня 2010 звертався до державного управління охорони навколишнього природного середовища з клопотанням № 153 про продовження терміну дії дозволу на спецводокористування, яке залишено позивачем без відповіді.
14 лютого 2011 року відповідач звернувся до суду з письмовим клопотанням відкласти розгляд справи для проведення повторного перерахунку суми збитків в зв’язку з тим, що підприємством було надано помилкові дані, щодо кількості поданої і скинутої води.
Пунктами 1, 2 статті 69 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що спір має бути вирішено господарським судом у строк не більше двох місяців від дня одержання позовної заяви. У виняткових випадках за клопотанням сторони, з урахуванням особливостей розгляду спору, господарський суд ухвалою може продовжити строк розгляду спору, але не більш як на п'ятнадцять днів.
Ухвалою від 12 січня 2011 року, суд за клопотанням сторін продовжив строк вирішення спору на п'ятнадцять днів а тому, враховуючи закінчення встановлених процесуальних строків вирішення спору, суд відмовляє в задоволенні клопотання відповідача про відкладення розгляду справи.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши їх пояснення, з’ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив:
27 серпня 2010 року спеціалістами Державної екологічної інспекції в Чернівецькій області проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства комунальним підприємством “Сокиряни благоустрій” про що складено акт.
Перевіркою встановлено, що за період з 01 липня 2010 року по 27 серпня 2010 року з підземних джерел водозабору відповідачем забрано 22100 м. куб. підземної води. Термін дії дозволу на спеціальне водокористування КП “Сокиряни благоустрій” закінчився 30 червня 2010 року, а тому забір підземної води здійснювався підприємством самовільно, що є порушенням вимог статті 44 Водного кодексу України. Цей факт також підтверджується довідкою № 211 від 27 серпня 2010 року виданою Сокирянською міською радою.
27 серпня 2010 року Державною екологічною інспекцією в Чернівецькій області складено припис № 06/63, яким зобов’язано комунальне підприємство “Сокиряни благоустрій” до 01 жовтня 2010 року отримати в державному управлінні охорони навколишнього природного середовища в Чернівецькій області дозвіл на спеціальне водокористування.
Пунктом 9 статті 44 Водного кодексу України встановлено, що водокористувачі зобов’язані здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу.
Згідно статті 49 Водного Кодексу України, дозвіл на спеціальне водокористування видається державними органами охорони навколишнього природного середовища у разі використання води водних об'єктів загальнодержавного значення. Видача дозволу на спеціальне водокористування здійснюється за клопотанням водокористувача з обґрунтуванням потреби у воді, погодженим з державними органами водного господарства.
Як вбачається з матеріалів справи, термін дії дозволу на спеціальне водокористування КП “Сокиряни благоустрій” закінчився 30 червня 2010 року. До закінчення вказаного терміну відповідач не звертався до державного управління з клопотанням продовжити термін дії договору, а звернувся вперше 11 жовтня 2010 року вх. № 1627, 17 листопада 2010 року вх. № 1866 та 23 грудня 2010 року вх. 2069 що підтверджується листом державного управління охорони природного середовища в Чернівецькій області № 03/70 від 12 січня 2011 року.
Окрім того, доводи відповідача про те, що 23 червня 2010 року КП “Сокиряни благоустрій” зверталось до державного управління охорони навколишнього природного середовища з клопотанням продовжити термін дії дозволу на спецводокористування із посиланням на лист № 153 судом відхилюються, оскільки відповідачем не надано суду доказів надсилання чи отримання вказаного клопотання державним управлінням.
Згідно розділу IX Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20 липня 2009 року № 389, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України за № 767/16783 від 14 серпня 2009 року, розрахунок розміру відшкодування збитків, обумовлених самовільним використанням водних ресурсів без дозволу на спеціальне водокористування та порушенням умов водокористування, встановлених у дозволі на спеціальне водокористування (крім прісних підземних вод глибиною більше 20 м), грн, здійснюється за формулою № 23 Зсам = 100 х W х Тар, де W –об'єм води, що використана самовільно без дозволу на спеціальне водокористування або з порушенням умов водокористування, встановлених у дозволі на спеціальне водокористування, м3; Тар –норматив збору за спеціальне водокористування, грн/м3, що діє в регіоні на момент виявлення порушення.
Згідно додатку № 2 до Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 3 червня 2008 року № 309-VI , норматив збору за спеціальне водокористування в частині використання підземних вод для Чернівецької області становить 24,22 коп. за м.куб. До нормативів збору за спеціальне водокористування в частині використання підземних вод підприємствами житлово-комунального господарства застосовується коефіцієнт 0,3.
Статтею 9 Закону України “Про Державний бюджет України на 2010 рік” № 2154-VI від 27 квітня 2010 року встановлено, що у 2010 році до нормативів, затверджених у додатках № 1 та № 2 до Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України”, що належать до абсолютних, із застосуванням коефіцієнта, який діяв у 2009 році, застосовується коефіцієнт 1,143.
За таких обставин, позивач правомірно здійснив нарахування відповідачу збитків, нанесених державі внаслідок самовільного забору підземної води у сумі 264115,99 грн.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку позов задовольнити.
Судові витрати покласти на відповідача
Керуючись статтями 4-2, 4-3, 43, 49, 69, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд —
ВИРІШИВ :
1. У задоволенні клопотання відповідача про відкладення розгляду справи, відмовити.
2. Позов задовольнити.
3. Стягнути з комунального підприємства “Сокиряни-благоустрій” –вул. Центральна, 44, м. Сокиряни, Чернівецька область, код 33094368:
- в доход бюджету 264115,99 грн. збитків, що підлягають стягненню на рахунок для зарахування коштів, що розподіляються між державним та місцевим бюджетами: р/р 33112331700205, м. Сокиряни, МФО 856135, УДК у Сокирянському районі, ОКПО 23246034, код платежу 2406210;
- в доход Державного бюджету України –2641,16 грн. державного мита (Отримувач УДК у м. Чернівці, Банк ГУДКУ Чернівецької області, МФО 856135, код 23246436, р/р № 31114095700002 „За розгляд справ у Господарському суді Чернівецької області за кодом класифікації доходів 22090200, символ звітності банку 095”);
- до спеціального фонду Державного бюджету України –оплату витрат з інформаційно-технічного забезпечення судового процесу в сумі 236,00 грн. (Отримувач УДК у м. Чернівці, Банк ГУДКУ Чернівецької області, МФО 856135, код 23246436, р/р № 31217259700002 „Оплата за інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у Господарському суді Чернівецької області за кодом класифікації доходів 22050000, символ звітності банку 095”).
4. Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Суддя О. Г.Проскурняк.
Повне рішення складено 18 лютого 2011 року