ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23.12.10 Справа№ 4/95
Господарський суд Львівської області в складі судді Гриців В.М. при секретарі Бохонок В.З. з участю представника позивача Бекесевича Ю.В., відповідача ОСОБА_2 розглянув у відкритому судовому засіданні справу за позовом Львівської міської ради до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про спонукання до внесення змін до договорів оренди
ВСТАНОВИВ:
Львівська міська рада звернулася до господарського суду Львівської області з позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2, просить суд «Зобовязати відповідача по справі в десятиденний термін після прийняття рішення судом укласти зміни до договорів оренди земельних ділянок на перехресті вул. Хмельницького - Кукурудзяної зареєстрованих у Львівській міській раді 20 грудня 2007 р. за № Л-666 та № Л-667 і у Львівському міському відділі Львівської регіональної філії Центру ДЗК 14 березня 2008р. за № 04:08:438:00033 кн.04-5 та № 04:08:438:00034 кн.04-5». Надалі позивач подав заяву про уточнення позовних вимог, у якій виклав зміни до договорів оренди земельних ділянок на перехресті вул. Хмельницького - Кукурудзяної зареєстрованих у Львівській міській раді 20 грудня 2007р. за № Л-666 та № Л-667 і у Львівському міському відділі Львівської регіональної філії Центру ДЗК 14 березня 2008р. за № 04:08:438:00033 кн.04-5 та № 04:08:438:00034 кн.04-5, просить суд зобовязати відповідача в десятиденний термін після вступу рішення суду в законну силу укласти зміни до договорів оренди земельних ділянок на перехресті вул. Хмельницького Кукурудзяної в м. Львові, а саме:
1. В договорі оренди землі, зареєстрованому у Львівській міській раді 20 грудня 2007 року за № Л-667 та у Львівському міському відділі Львівської регіональної філії Центру ДЗК 14 березня 2008 року за № 04:08:438:00034 кн.04-5:
- п.1 замість слів «на підставі діючого Положення «Про оренду земельних ділянок у м.Львові та порядку встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки»читати «на підставі ухвали Львівської міської ради № 899 від 07.06.2007р. «про затвердження Положення про організацію, проведення та оформлення купівлі-продажу у власність або надання в оренду земельних ділянок несільськогосподарського призначення у м. Львові»;
- п.5 викласти у наступній редакції: Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 1779158,48 гривень;
- п.9 викласти в наступній редакції: Орендна плата вноситься орендарем у формі та в розмірі 106749,51 гривень в рік, що становить 6 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки та вноситься щомісячно рівними частинами на розрахунковий рахунок № 33212815700006 УДК у Львівській області, МФО 825014, ЄДРПОУ 22389406, отримувач: міський бюджет для Личаківського району , код платежу 13050500 для фізичних осіб до 30-го числа місяця наступного за звітним;
- п.10 викласти у наступній редакції: Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії;
- п.13 доповнити підпунктом: - зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством.
2. В договорі оренди землі, зареєстрованому у Львівській міській раді 20 грудня 2007 року за № Л-666 та у Львівському міському відділі Львівської регіональної філії Центру ДЗК 14 березня 2008 року за № 04:08:438:00033 кн.04-5:
- п.1 замість слів «на підставі діючого Положення «Про оренду земельних ділянок у м.Львові та порядку встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки»читати «на підставі ухвали Львівської міської ради № 899 від 07.06.2007р. «Про затвердження Положення про організацію, проведення та оформлення купівлі-продажу у власність або надання в оренду земельних ділянок несільськогосподарського призначення у м.Львові»;
- п.5 викласти у наступній редакції: Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 4167924,53 гривень;
- п.9 викласти в наступній редакції: Орендна плата вноситься орендарем у формі та в розмірі 250075,47 гривень в рік, що становить 6 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки та вноситься щомісячно рівними частинами на розрахунковий рахунок № 33212815700006 УДК у Львівській області, МФО 825014, ЄДРПОУ 22389406, отримувач: міський бюджет для Личаківського району , код платежу 13050500 для фізичних осіб до 30-го числа місяця наступного за звітним;
- п.10 викласти у наступній редакції: Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії;
- п.13 доповнити підпунктом: - зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством.
Позовні вимоги обґрунтовані наступним. Ухвалою Львівської міської ради № 1239 від 25 жовтня 2007 року фізичній особі-підприємцю ОСОБА_2 затверджено проект землеустрою та надано в оренду на 5 років без права капітального будівництва земельні ділянки площею 1,2089 га та 0,3686 га на перехресті вул. Хмельницького Кукурудзяної у м.Львові для влаштування та обслуговування тимчасового промтоварного ринку.
Договори оренди означених земельних ділянок сторони уклали 20 грудня 2007 року. Договорами визначена нормативна вартість земельних ділянок: земельної ділянки площею 1,2089 га 2110981,18 грн., земельної ділянки площею 0,3686 га - 643649,32 грн. та орендна плата в розмірі 6 відсотків від нормативної грошової оцінки названих земельних ділянок: за земельну ділянку площею 1,2089 га 126658,87 грн. в рік; за земельну ділянку площею 0,3686 га - 38618,96 грн. в рік.
За твердженням позивача, нормативна вартість земельних ділянок визначена на підставі довідок (витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку) про визначення нормативної грошової оцінки земельної ділянки в м.Львові за № 40/01-15/1573 від 28 листопада 2007 року та за № 40/01-15/1804 від 10 грудня 2007 року, виданих управлінням земельних ресурсів у м.Львові (правонаступник управління держкомзему у м.Львові). Позивач вважає, що у цих довідках неточно визначено нормативну грошову оцінку земельних ділянок на перехресті вул. Б.Хмельницького-вул.Кукурудзяної у м. Львові, що вплинуло на визначення розміру орендної плати. Згідно листа управління Держкомзему у м.Львові № 40/3/12 від 01 червня 2009 року, станом на 2009 рік, після проведеної індексації, нормативна грошова оцінка земельної ділянки пл. 1,2089 га становить 4167924,53 грн., а земельної ділянки пл. 0,3686 га - 1779158,48 грн. На підставі цього листа проведено розрахунок річної орендної плати, яку зобов»язаний сплачувати орендар (відповідач) враховуючи нову нормативну грошову оцінку земельних ділянок: за земельну ділянку площею 1,2089 га 250075,47 грн., за земельну ділянку площею 0,3686 га 106749,51 грн. і звернувся до відповідача з пропозиціями внести зміни в договори оренди. Позивач стверджує, що проекти змін до договорів оренди землі, актів приймання-передачі об»єкта оренди, проекти договорів про відшкодування втрат від недоотримання коштів Львівською міською радою та розрахунків орендної плати за земельну ділянку для їх підписання надсилав відповідачеві департамент містобудування Львівської міської ради листом від 12 червня 2009 року за № 2403-вих-603. Правовою підставою позовних вимог позивач називає статті 21, 30 закону «України «Про оренду землі».
На вимогу суду позивач надав суду копії ухвали Львівської міської ради № 1239 від 25 жовтня 2007 року та документи, що слугували підставою її прийняття, в тому числі проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок та надання земельних ділянок на перехресті вул. Б.Хмельницького-вул.Кукурудзяної у м. Львові; копію ухвали Львівської міської ради № 210 від 29 квітня 1999 року «Про затвердження відкоригованої грошової оцінки земель м.Львова», довідку (витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку) про визначення нормативної грошової оцінки земельної ділянки в м.Львові від 18 травня 2009 року № 40/01-15/117, довідку (витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку) про визначення нормативної грошової оцінки земельної ділянки в м. Львові від 18 травня 2009 року № 40/01-15/116 та розрахунки нормативної ціни земельної ділянки, затверджені заступником начальника управління Держкомзему у місті Львові (прізвища не названо) 02 лютого 2010 року. Надані розрахунки не містять відомостей про особу, яка виконала ці розрахунки, підстава цих розрахунків чітко не вказана.
За клопотанням представника позивача суд залучив до участі у справі управління Держкомзему у м.Львові третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача.
Відповідач позов заперечує, вважає такий незаконним і безпідставним. Стверджує, що умови договорів оренди землі були погоджені сторонами при його укладенні. Розмір орендної плати за оренду названих земельних ділянок визначений позивачем, а не відповідачем, на підставі довідок (витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку) про визначення нормативної грошової оцінки земельної ділянки в м.Львові № 40/01-15/1573 від 28 листопада 2007 року та № 40/01-15/1804 від 10 грудня 2007 року, виконаних і виданих державним органом - управлінням земельних ресурсів у місті Львові. Земельні ділянки передані відповідачу в оренду, які він використовує за цільовим призначенням, сплачує орендну плату. Позивач не пояснив у чому саме полягає помилка, допущена при розрахунку нормативної грошової оцінки земельних ділянок, а отже підстав для внесення змін в укладені і чинні договори оренди землі немає.
За клопотанням відповідача суд заслухав оцінювача з експертної грошової оцінки земельних ділянок ОСОБА_3, який пояснив, що при розрахунку нормативної ціни названих земельних ділянок безпідставно застосовано Кі 2,551, що істотно збільшило їх грошову оцінку. Такий коефіцієнт повинен становити 1,41.
За клопотанням представника позивача, яке підтримав відповідач, суд викликав у судове засідання повноважного представника управління держкомзему у місті Львові, який виконував розрахунки нормативної ціни земельної ділянки, затверджені 02 лютого 2010 року, в яких визначено грошову оцінку земельних ділянок на перехресті вул. Хмельницького - Кукурудзяної у м. Львові станом на 2007 рік.
Як пояснив суду провідний спеціаліст відділу державного управління земельного кадастру управління держкомзему у місті Львові ОСОБА_4, саме він у 2010 році виконував розрахунки нормативної ціни земельних ділянок, розташованих на перехресті вул. Б.Хмельницького-вул.Кукурудзяної у м. Львові площею 1,2089 га та площею 0,3686 га, затверджені заступником начальника управління Держкомзему у місті Львові (прізвища не названо) 02 лютого 2010 року, якими визначено грошову оцінку земельних ділянок на перехресті вул. Хмельницького - Кукурудзяної у м. Львові станом на 2007 рік при проведенні розрахунку використовував ті позначення, коефіцієнти й підстави, що вказані в розрахунках. На запитання суду назвати дату і номер Постанови про внесення змін до закону України «Про плату за землю», яка в розрахунках зазначена підставою для застосування коефіцієнта індексації Кі 2,551, представник ОСОБА_4відповіді не надав.
Суд призначив по справі судову будівельно-технічну експертизу, проведення якої доручив судовому експерту Табунщик Тетяні Яківній (свідоцтво НОМЕР_1, видане на підставі рішення Центральної експертно-кваліфікаційної комісії Міністерства юстиції України).
В судовому засіданні представник позивача заявив, що висновок судового експерта необєктивний, оскільки кандидатуру судового експерта пропонував відповідач, який оплачував вартість судової експертизи. З цих підстав просить призначити ще одну судову експертизу, проведення якої доручити спеціалістам Управління Держкомзему України у Львівській області. Наполягає на задоволенні позовних вимог в повному обсязі. Пропозицію відповідача укласти мирову угоду щодо внесення змін в договори оренди з урахуванням визначеної судовим експертом нормативної грошової оцінки земельних ділянок відхилив. Наполягає на задоволення позовних вимог в повному обсязі.
Розглянув матеріали справи, заслухав пояснення учасників процесу, дослідив надані докази суд вважає, що в позові слід відмовити з наступних підстав.
Відповідно до вимог ст.ст. 1, 2 закону України «Про оренду землі»оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності. Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
В силу ст. 4 закону України «Про оренду землі»орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у комунальній власності, є сільські, селищні, міські ради в межах повноважень, визначених законом.
За приписами ст.ст. 13, 14 закону України «Про оренду землі» договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства. Договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально. Типова форма договору оренди землі затверджується Кабінетом Міністрів України.
Як визначено ст.15 закону України «Про оренду землі», істотними умовами договору оренди землі є, зокрема, об'єкт оренди (місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Згідно з матеріалами справи 20 грудня 2007 року між Львівською міською радою (Орендодавець) та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_2 (Орендар) було укладено два договори оренди землі - № Л-666 і № Л-667.
За договором оренди землі № Л-666 відповідачу надана в оренду земельна ділянка кадастровий номер 4610137200:08:009:0081 на перехресті вул..Б.Хмельницького-вул.Кукурудзяної у м.Львові площею 1,2089 га. Нормативна грошова оцінка названої земельної ділянки становить 2110981,18 грн.(п.5.). Орендна плата становить 126658,87 грн. в рік, що становить 6 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки та вноситься щомісячно рівними частинами на розрахунковий рахунок № 33214815700004 УДК у Львівській області, МФО 825014, ЄДРПОУ 22389381, отримувач: місцевий бюджет для Галицького району, код платежу 13050500 для фізичних осіб до 30-го числа місяця наступного за звітним (п.10).
Орендна плата названої земельної ділянки визначена на підставі довідки (витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку) про визначення нормативної грошової оцінки земельної ділянки в м.Львові від 27 листопада 2007 року № 40/01-15/1573, де загальна ціна ділянки визначена в сумі 2110981,18 грн.
За договором оренди землі № Л-667 відповідачу надана в оренду земельна ділянка кадастровий номер 4610137200:08:009:0106 на перехресті вул..Б.Хмельницького-вул.Кукурудзяної у м.Львові площею 0,3686 га. Нормативна грошова оцінка названої земельної ділянки становить 643649,32 грн.(п.5.). Орендна плата становить 38618,96 грн. в рік, що становить 6 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки та вноситься щомісячно рівними частинами на розрахунковий рахунок № 33214815700004 УДК у Львівській області, МФО 825014, ЄДРПОУ 22389381, отримувач: місцевий бюджет для Галицького району, код платежу 13050500 для фізичних осіб до 30-го числа місяця наступного за звітним (п.10).
Орендна плата названої земельної ділянки визначена на підставі довідки (витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку) про визначення нормативної грошової оцінки земельної ділянки в м. Львові від 10 грудня 2007 року № 40/01-15/1804, де загальна ціна ділянки визначена в сумі 643649,32 грн.
Як зазначено в пункті 1 кожного із договорів, підставою надання в оренду означених земельних ділянок є ухвали Львівської міської ради: № 899 від 07 червня 2007 року «Про затвердження положення про організацію, проведення та оформлення купівлі-продажу у власність або надання в оренду земельних ділянок сільськогосподарського призначення в м. Львові»та № 1239 від 25 жовтня 2007 року «Про затвердження фізичній особі-підприємцю ОСОБА_2 проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок та надання земельних ділянок на перехресті вул.Б.Хмельницького-вул.Кукурудзяної в м.Львові». Земельні ділянки надані в оренду для влаштування та обслуговування тимчасового промтоварного ринку і належать до земель комерційного використання. Договорами передбачена можливість зміни договорів оренди землі за взаємною згодою сторін , а в разі недосягнення згоди за рішенням суду.
Земельні ділянки передані в оренду відповідачу, який використовує їх за цільовим призначенням та з дотриманням умов договорів оренди землі № 666 і № Л-667 від 20 грудня 2007 року.
Предметом спору є спонукання відповідача внести зміни в договори оренди землі № Л-666 та № Л-667, укладені сторонами 20 грудня 2007 року, які відповідач відхилив. Підставами внесення змін в договори оренди землі № 666 і № Л-667 від 20 грудня 2007 року позивач називає неточність та помилки, допущені управлінням земельних ресурсів у м.Львові (правонаступником якого є управління держкомзему у Львівській області), при визначенні станом на 2007 рік грошової оцінки земельних ділянок, переданих в оренду відповідачу за договорами оренди землі № Л-666 і № Л-667, що призвело до невірного визначення розміру орендної плати. Про це позивач довідався з листа управління Держкомзему у м.Львові № 40/3/12 від 01 червня 2009 року. В цьому листі надана інформація про нормативну грошову оцінку земельних ділянок на перехресті вул. Б.Хмельницького-вул. Кукурудзяної у м.Львові, наданих ФОП ОСОБА_2 станом на 2009 рік - після проведеної індексації, нормативна грошова оцінка земельної ділянки пл. 1,2089 га становить 4167924,53 грн., а земельної ділянки пл. 0,3686 га - 1779158,48 грн. На думку позивача, орендна плата повинна становити: 250075,47 грн. в рік за земельну ділянку площею 1,2089 га (договір оренди землі № Л-666) і 106749,51 грн. в рік - за земельну ділянку площею 0,3686 га (договір оренди землі № Л-667), що в обох випадках становить 6 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Відповідно до вимог ст. 21 закону України «Про оренду землі»орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно доЗакону України "Про плату за землю"). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди. Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю"; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю". Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки. При цьому у разі визначення орендаря на конкурентних засадах може бути встановлений більший розмір орендної плати, ніж зазначений у цій частині.
За приписами ст. 2 закону України «Про плату за землю»використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. За земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата.
В силу ст. 19 закону України «Про плату за землю»розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за угодою сторін у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, що визначені ст.17 цього закону).
Згідно з ст.23 закону України «Про плату за землю»грошова оцінка земельної ділянки проводиться Державним комітетом України по земельних ресурсах за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України. Грошова оцінка земельної ділянки щороку станом на 1 січня уточнюється на коефіцієнт індексації, порядок проведення якої затверджується Кабінетом Міністрів України.
Правові засади проведення оцінки земель, професійної оціночної діяльності у сфері оцінки земель в Україні регулює закон України «Про оцінку земель», який спрямований на регулювання відносин, пов'язаних з процесом оцінки земель, забезпечення проведення оцінки земель, з метою захисту законних інтересів держави та інших суб'єктів правовідносин у питаннях оцінки земель, інформаційного забезпечення оподаткування та ринку земель.
За приписами ст.ст. 1, 4, 5 названого закону нормативна грошова оцінка земельних ділянок - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.
Як визначено ст.4 закону України «Про оцінку земель», оцінка земель проводиться на основі принципів законності, додержання законів України, інших нормативно-правових актів у сфері оцінки земель; єдності методологічного та інформаційного простору у сфері оцінки земель; безперервності процесу оцінки земель; доступності використання даних з оцінки земель; рівності перед законом суб'єктів оціночної діяльності у сфері оцінки земель.
Згідно з ст. 5 закону України «Про оцінку земель»нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується, зокрема, для визначення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Статтею 18 закону України «Про оцінку земель»серед іншого встановлено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23 березня 1995 № 213 затверджено Методику нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів.
Порядок нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів затверджено спільним наказом Державного комітету України по земельних ресурсах, Міністерства аграрної політики України, Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України, Української академії аграрних наук від 27 січня 2006 року N18/15/21/11, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 5 квітня 2006 р. за N 388/12262.
Названими підзаконними актами встановлено порядок та формули, за якими повинна визначатись нормативна грошова оцінка земель населених пунктів, в т.ч. окремих земельних ділянок. При визначенні нормативної грошової оцінки землі необхідно враховувати такі показники: нормативну грошову оцінку квадратного метра земельної ділянки (у гривнях); витрати на освоєння та облаштування території в розрахунку на квадратний метр (у гривнях); норму прибутку (6 %); норму капіталізації (3 %); коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (під житлову та громадську забудову, для промисловості, транспорту тощо); коефіцієнт, який характеризує місце розташування земельної ділянки. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки підлягає індексації відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 12.05.2000 N 783 "Про проведення індексації грошової оцінки земель".
Також Львівська міська рада ухвалою № 210 від 29 квітня 1999 року затвердила відкориговану грошову оцінку земель м. Львова, яка включає схему економіко-планувального зонування території міста Львова; базову вартість земель різного функціонального використання в розрізі економіко-планувальних зон та коефіцієнти, які характеризують функціональне використання земельної ділянки; систему коефіцієнтів, що враховують локальні особливості і місце розташування окремої земельної ділянки, для визначення грошової оцінки ділянки в межах економіко-планувальних зон м. Львова., а ухвалою № 687 від 29 червня 2000 року встановила індексацію грошової оцінки земель м.Львова, затвердженою ухвалою Львівської міської ради «Про затвердження відкоригованої грошової оцінки земель м.Львова»від 29 квітня 1999 року № 210».
Отже, нормативна грошова оцінка земельних ділянок повинна визначатись у встановленому порядку, а не довільно. Позивач не пояснив в чому саме полягає допущена помилка при визначенні та обрахунку нормативної грошової оцінки земельних ділянок при укладенні договорів оренди землі в 2007 році, не надав розрахунків, виконаних за формулою, встановленою названими підзаконними актами.
Підставою перерахунку розміру орендної плати позивач назвав лист управління держкомзему у м.Львові № 40/3/12 від 01 червня 2009 року, згідно з яким станом на 2009 рік, після проведеної індексації, нормативна грошова оцінка земельної ділянки пл. 1,2089 га становить 4167924,53 грн., а земельної ділянки пл. 0,3686 га - 1779158,48 грн. Проте ці відомості суперечать відомостям управлінням держкомзему у місті Львові, що зазначені в довідках (витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку) про визначення станом на 2007 рік нормативної грошової оцінки земельних ділянок в м.Львові від 18 травня 2009 року:
- № 40/01-15/117, в якій загальна ціна земельної ділянки площею 1,2089 га на перехресті вул..Б.Хмельницького-вул.Кукурудзяної у м.Львові визначена в сумі 3518382,56 грн.;
- № 40/01-15/116, у якій загальна ціна земельної ділянки площею 0,3686 га на перехресті вул..Б.Хмельницького-вул.Кукурудзяної у м.Львові визначена в сумі 1501823,84 грн.
В підтвердження відомостей про нормативну грошову оцінку земельних ділянок, що вказані у довідках (витягах з технічної документації про нормативну грошову оцінку) від 18 травня 2009 року № 40/01-15/117 та № 40/01-15/116, суду надано розрахунки нормативної грошової оцінки земельних ділянок, розташованих на перехресті вул. Б.Хмельницького-вул.Кукурудзяної у м. Львові площею 1,2089 га та площею 0,3686 га, виконані у 2010 році. У названих розрахунках серед іншого застосовано й коефіцієнт індексації Кі 2,551 та як підставу застосування такого названо «Постанова про внесення змін до закону України «Про плату за землю». Проте дати й номера цього документа не зазначено.
Провідний спеціаліст відділу державного управління земельного кадастру ОСОБА_4, котрий виконував ці розрахунки, не назвав дати і номера Постанови про внесення змін до закону України «Про плату за землю», яка зазначена в розрахунках підставою для застосування коефіцієнта індексації Кі 2,551.
Надалі представники позивача і третьої особи заявили, що коефіцієнт індексації 2,551 застосовано на підставі листів Держкомзему України від 10 січня 2007 року № 14-22-6/20 та ДПА України від 16 січня 2007 року № 610/7/15-0617 «Про сплату у 2007 році плати за землю».
Зважаючи на вказані розбіжності у визначенні нормативної грошової оцінки орендованих земельних ділянок та приписи закону, з метою постановлення законного рішення суд призначив судову будівельно-технічну експертизу, проведення якої доручив проведення якої доручив судовому експерту Табунщик Тетяні Яківній (свідоцтво НОМЕР_1, видане на підставі рішення Центральної експертно-кваліфікаційної комісії Міністерства юстиції України). На вирішення судової експертизи суд поставив наступні запитання: Яка станом на 2007 рік нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 1,2089 га кадастровий номер 4610137200:08:009:0081 на перехресті вул. Б. Хмельницького-вул. Кукурудзяної у м. Львові? Яка станом на 2007 рік нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 0,3686 га кадастровий номер 4610137200:08:009:0106 на перехресті вул. Б.Хмельницького-вул. Кукурудзяної у м. Львові? Чи при визначенні нормативної грошової оцінки земельних ділянок в м. Львові підлягає застосуванню коефіцієнт індексації? Якщо так, то який коефіцієнт індексації необхідно застосовувати при визначенні нормативної грошової оцінки земельних ділянок у м. Львові станом на 2007 рік?
Суд попередив судового експерта Табунщик Тетяну Яківну про кримінальну відповідальність за дачу завідомо неправдивого висновку.
Згідно з висновком № 588 судової будівельно-технічної експертизи від 23 листопада 2010 року:
1.Станом на 2007 рік нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 1,2089 га кадастровий номер 4610137200:08:009:0081 на перехресті вул. Б. Хмельницького-вул. Кукурудзяної у м. Львові становить 2819744,06 грн.;
2. Станом на 2007 рік нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 0,3686 га кадастровий номер 4610137200:08:009:0106 на перехресті вул. Б. Хмельницького-вул. Кукурудзяної у м. Львові становить 869666,25 грн.;
3. При визначенні нормативної грошової оцінки земельних ділянок в м.Львові коефіцієнт індексації застосовується і станом на 2007 рік коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель м.Львова становить 1,41.
При проведенні дослідження використовувались, зокрема, закони України «Про оцінку земель», «Про плату за землю», постанова Кабінету Міністрів України № 783 від 12 травня 2000 року «Про проведення індексації грошової оцінки земель»; Порядок нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженим наказом Державного комітету України по земельних ресурсах, Міністерства аграрної політики України, Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України, Української академії аграрних наук від 27 січня 2006 року N18/15/21/11, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 5 квітня 2006 р. за N 388/12262; ухвали Львівської міської ради № 210 від 29 квітня 1999 року «Про затвердження відкоригованої грошової грошової оцінки земель м.Львова» та № 687 від 29 червня 2000 року «Про індексацію грошової оцінки земель м.Львова, затвердженої ухвалою Львівської міської ради «Про затвердження відкоригованої грошової грошової оцінки земель м.Львова»від 29 квітня 1999 року № 210»; лист Держкомзему України від 10 січня 2007 року № 14-22-6/20; лист ДПА України від 16 січня 2007 року № 610/7/15-0617 «Про сплату у 2007 році плати за землю». При розрахунку нормативної грошової оцінки названих земельних ділянок станом на 2007 рік судовий експерт врахував грошову оцінку 1 м.кв. земельної ділянки; коефіцієнти індексації земель населених пунктів станом на 01 липня 2000 року за 1998-1999 роки, станом на 200, 2001, 2005 роки; коефіцієнт, який враховує місце розташування земельної ділянки в межах економіко-планувальної зони; коефіцієнт, який враховує функціональне використання земельної ділянки землі комерційного використання та площу земельних ділянок.
Виходячи з викладеного суд констатує наступне.
1. Відповідно до вимог ст. 4-3 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обгрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами. Господарський суд створює сторонам та іншим особам, які беруть участь у справі, необхідні умови для встановлення фактичних обставин справи і правильного застосування законодавства.
В силу ст. 22 ГПК України сторони зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами, виявляти взаємну повагу до прав і охоронюваних законом інтересів другої сторони, вживати заходів до всебічного, повного та об'єктивного дослідження всіх обставин справи.
Як встановлено статтею 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.
За приписами ст.43 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили. Визнання однією стороною фактичних даних і обставин, якими інша сторона обгрунтовує свої вимоги або заперечення, для господарського суду не є обов'язковим.
Стверджуючи, що при укладенні договорів оренди землі № 666 і № Л-667 від 20 грудня 2007 року неточно визначено нормативну грошову оцінку земельних ділянок на перехресті вул. Б.Хмельницького-вул.Кукурудзяної у м. Львові та розмір орендної плати, позивач не обґрунтував в чому саме полягає ця неточність чи допущена помилка. З урахуванням викладених вимог актів законодавства, що регулюють питання оцінки землі, лист управління держкомзему у м.Львові за № 40/3/12 від 01 червня 2009 року не може бути належним і допустимим доказом визначення нормативної грошової оцінки земельних ділянок, що надаються в оренду та визначення розміру орендної плати. Крім того, у листі йдеться про нормативну грошову оцінку земельних ділянок станом на 2009 рік, а не 2007 рік, як про це стверджує позивач.
Також позивач не назвав і не надав суду доказів, що слугували підставою розрахунку нормативної грошової оцінки земельних ділянок, вказаної у довідках (витягах з технічної документації про нормативну грошову оцінку) від 18 травня 2009 року № 40/01-15/117 та № 40/01-15/116. Більш того, надані суду розрахунки нормативної грошової оцінки земельних ділянок, розташованих на перехресті вул. Б.Хмельницького-вул.Кукурудзяної у м. Львові площею 1,2089 га та площею 0,3686 га, виконані у 2010 році. Також у названих розрахунках, серед іншого, застосовано й коефіцієнт індексації Кі 2,551, а підставою застосування такого названо «Постанова про внесення змін до закону України «Про плату за землю». Дати й номера цього документа в розрахунках не зазначено.
За твердженнями представників позивача і третьої особи, коефіцієнт індексації 2,551 застосовано на підставі листів Держкомзему України від 10 січня 2007 року № 14-22-6/20 та ДПА України від 16 січня 2007 року № 610/7/15-0617 «Про сплату у 2007 році плати за землю».
Однак, із змісту названих листів слідує, що індексації станом на 01 січня 2007 року на коефіцієнт 2,551 підлягає грошова оцінка земель тих населених пунктів, яка проведена за вихідними даними станом на 01 квітня 1996 року. При цьому коефіцієнт 2,551 визначається виходячи з добутку коефіцієнтів індексації за 1996 рік 1,703, 1997 рік 1,059, 1998 рік 1,006, 1999 рік 1,127, 200 рік -1,182, 2001 рік 1,02 та за 2005 рік 1,035. Нормативна грошова оцінка земель за 2002, 2003 та 2004 роки не індексувалась.
Ухвалою Львівської міської ради № 210 від 29 квітня 1999 року затверджено відкориговану грошову оцінку земель м.Львова. Того факту, що грошова оцінка земель міста Львова проведена за вихідними даними станом на 01 квітня 1996 року, зі змісту ухвали Львівської міської ради № 210 від 29 квітня 1999 року не випливає. Інших доказів суду ні не названо, ні не надано.
Ухвалою Львівської міської ради № 687 від 29 червня 2000 року проведена індексація грошової оцінки земель м.Львова, затвердженої ухвалою Львівської міської ради «Про затвердження відкоригованої грошової оцінки земель м.Львова»від 29 квітня 1999 року № 210». А саме, встановлено, що грошова оцінка земель м.Львова індексується станом на 01 липня 2000 року на коефіцієнт індексації за 1998-1999 роки - 1,13, який визначений на підставі коефіцієнтів індексації, визначених Держкомземом України за 1998 рік -1,006, за 1999 рік 1,127.
Тому для проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок у м.Львові у 2007 році слід застосовувати визначений ухвалою Львівської міської ради № 687 від 29 червня 2000 року коефіцієнт індексації 1,13 ( добуток коефіцієнтів індексації за 1998 -1999 роки) та коефіцієнти індексації за 2000-2006 роки. Застосування ж коефіцієнта 2,551 для визначення нормативної грошової оцінки земельних ділянок, розташованих на перехресті вул. Б.Хмельницького-вул.Кукурудзяної у м. Львові площею 1,2089 га та площею 0,3686 га. є неправомірним і безпідставним.
З урахуванням висновку судової експертизи про нормативну грошову оцінку земельних ділянок на перехресті вул. Б. Хмельницького-вул. Кукурудзяної у м. Львові станом на 2007 рік, орендна плата в розмірі шість відсотків від нормативної грошової оцінки мала б становити:
- 169184,64 грн. в рік - за земельну ділянку площею 1,2089 га кадастровий номер 4610137200:08:009:0081 (визначена експертом нормативна грошова оцінка 2819744,06 грн.);
- 90109,43 грн. в рік - за земельну ділянку площею 0,3686 га кадастровий номер 4610137200:08:009:0106 (визначена експертом нормативна грошова оцінка 869666,25 грн.).
Викладене дає підстави для висновку про безпідставність і незаконність позовних вимог зобов»язати відповідача укласти зміни до договорів оренди земельних ділянок на перехресті вул. Хмельницького Кукурудзяної в м. Львові, а саме:
В договорі оренди землі, зареєстрованому у Львівській міській раді 20 грудня 2007 року за № Л-667 та у Львівському міському відділі Львівської регіональної філії Центру ДЗК 14 березня 2008 року за № 04:08:438:00034 кн.04-5:
- п.5 викласти у наступній редакції: Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 1779158,48 гривень;
- п.9 викласти в наступній редакції: Орендна плата вноситься орендарем у формі та в розмірі 106749,51 гривень в рік, що становить 6 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки та вноситься щомісячно рівними частинами на розрахунковий рахунок № 33212815700006 УДК у Львівській області, МФО 825014, ЄДРПОУ 22389406, отримувач: міський бюджет для Личаківського району , код платежу 13050500 для фізичних осіб до 30-го числа місяця наступного за звітним.
В договорі оренди землі, зареєстрованому у Львівській міській раді 20 грудня 2007 року за № Л-666 та у Львівському міському відділі Львівської регіональної філії Центру ДЗК 14 березня 2008 року за № 04:08:438:00033 кн.04-5:
- п.5 викласти у наступній редакції: Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 4167924,53 гривень;
- п.9 викласти в наступній редакції: Орендна плата вноситься орендарем у формі та в розмірі 250075,47 гривень в рік, що становить 6 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки та вноситься щомісячно рівними частинами на розрахунковий рахунок № 33212815700006 УДК у Львівській області, МФО 825014, ЄДРПОУ 22389406, отримувач: міський бюджет для Личаківського району , код платежу 13050500 для фізичних осіб до 30-го числа місяця наступного за звітним.
Щодо редакції ідентичних за змістом пунктів 1, 10 і 13 названих договорів, про внесення змін в які теж позивається Львівська міська рада, суд зазначає таке.
Пункт 1 чинних договорів оренди землі № Л-666 та № Л-667 не містить слів «на підставі діючого Положення «Про оренду земельних ділянок у м.Львові та порядку встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки», натомість є саме те словосполучення, яке позивач називає змінами: «на підставі ухвали Львівської міської ради № 899 від 07.06.2007р. «Про затвердження Положення про організацію, проведення та оформлення купівлі-продажу у власність або надання в оренду земельних ділянок несільськогосподарського призначення у м. Львові».
Зміст запропонованої позивачем нової редакції пункту 10 договорів оренди землі № Л-666 та № Л-667 повністю співзвучний із змістом чинної редакції пункту 10 цих договорів: «Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії».
В пункті 13 чинних договорів оренди землі № Л-666 та № Л-667 однією з підстав перегляду розміру орендної плати вказана така підстава, як зміна коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, тому немає потреби повторно доповнювати п.13 запропонованим позивачем підпунктом: - зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством.
2. Щодо заяви представника позивача про необ»єктивність висновку судового експерта, оскільки кандидатуру судового експерта пропонував відповідач, який оплачував вартість судової експертизи та про призначення повторної судової експертизи, проведення якої доручити спеціалістам Управління Держкомзему України у Львівській області.
За приписами ст.41 ГПК України для роз'яснення питань, що виникають при вирішенні господарського спору і потребують спеціальних знань, господарський суд призначає судову експертизу. Учасники судового процесу мають право пропонувати господарському суду питання, які мають бути роз'яснені судовим експертом. Остаточне коло цих питань встановлюється господарським судом в ухвалі. Проведення судової експертизи доручається державним спеціалізованим установам чи безпосередньо особам, які відповідають вимогам, встановленим Законом України "Про судову експертизу". Особа, яка проводить судову експертизу (далі - судовий експерт) користується правами і несе обов'язки, зазначені у статті 31 цього Кодексу. Сторони і прокурор, який бере участь в судовому процесі, мають право до початку проведення судової експертизи заявити відвід судовому експерту в порядку та з підстав, зазначених у частинах п'ятій і шостій статті 31 цього Кодексу.
Згідно з ст.42 ГПК України висновок судового експерта повинен містити докладний опис проведених досліджень, зроблені в результаті їх висновки і обгрунтовані відповіді на поставлені господарським судом питання. Якщо під час проведення судової експертизи встановлюються обставини, що мають значення для правильного вирішення спору, з приводу яких судовому експерту не були поставлені питання, у висновку він викладає свої міркування і щодо цих обставин. У випадках недостатньої ясності чи неповноти висновку судового експерта господарський суд може призначити додаткову судову експертизу. При необхідності господарський суд може призначити повторну судову експертизу і доручити її проведення іншому судовому експерту. Висновок судового експерта для господарського суду не є обов'язковим і оцінюється господарським судом за правилами, встановленими статтею 43 цього Кодексу. Відхилення господарським судом висновку судового експерта повинно бути мотивованим у рішенні.
Відповідно до вимог ст. 10 закону України "Про судову експертизу" судовими експертами можуть бути особи, які мають необхідні знання для надання висновку з досліджуваних питань. Судовими експертами державних спеціалізованих установ можуть бути фахівці, які мають відповідну вищу освіту, освітньо-кваліфікаційний рівень не нижче спеціаліста, пройшли відповідну підготовку та отримали кваліфікацію судового експерта з певної спеціальності. До проведення судових експертиз, крім тих, що проводяться виключно державними спеціалізованими установами, можуть залучатися також судові експерти, які не є працівниками цих установ, за умови, що вони мають відповідну вищу освіту, освітньо-кваліфікаційний рівень не нижче спеціаліста, пройшли відповідну підготовку в державних спеціалізованих установах Міністерства юстиції України, атестовані та отримали кваліфікацію судового експерта з певної спеціальності у порядку, передбаченому цим Законом.
Вирішуючи питання про призначення судової експертизи суд відхилив клопотання представника позивача доручити проведення експертизи спеціалістам Управління Держкомзему України у Львівській області, оскільки позивач не надав суду доказів, які б підтверджували відповідність названої юридичної особи чи її окремих працівників вимогам, встановленим законом України "Про судову експертизу", як це передбачено ст.41 ГПК України.
Проведення судової будівельно-технічної експертизи суд доручив судовому експерту Табунщик Тетяні Яківній ( свідоцтво НОМЕР_1, видане на підставі рішення Центральної експертно-кваліфікаційної комісії Міністерства юстиції України), про що подав клопотання відповідач.
В силу ст. 41 ГПК України позивач вправі був до початку проведення судової експертизи заявити відвід судовому експерту в порядку та з підстав, зазначених у частинах п'ятій і шостій статті 31 цьогоКодексу.
Позивач не заявив відводу судовому експерту Табунщик Тетяні Яківній. Інших обґрунтувань необхідності призначення повторної судової експертизи суду не надано. Тому суд відхиляє клопотання представника позивача призначити повторну судову експертизу, як безпідставне і необґрунтоване.
3. Відповідно до вимог ст. 651 Цивільного кодексу України зміна договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
За приписами ст.188 Господарського кодексу України, зміна господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
Всупереч названим вимогам закону Львівська міська рада, як сторона договорів оренди землі № 666 і № Л-667 від 20 грудня 2007 року, не надсилала відповідачу пропозицій внести зміни в названі договори. З такими пропозиціями звертався департамент містобудування, який не є стороною договорів.
Отже вимоги позивача є безпідставними і не ґрунтуються на законі, тому суд повністю відмовляє в задоволенні позовних вимог.
Керуючись ст.ст.4, 4-1, 4-2, 4-3, 4-4, 4-5, 4-6, 4-7, 32, 43, 44, 49, 82, 82-1, 83, 84, 85 ГПК України, суд
ВИРІШИВ:
В позові відмовити повністю.
Суддя