Постанова № 13851500, 17.02.2011, Володарський районний суд Київської області

Дата ухвалення
17.02.2011
Номер справи
2-а-50/11
Номер документу
13851500
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 2-а-50/11

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17.02.2011 , Володарський районний суд Київської області,

в складі:

головуючого(ої)-судді: О.М. Яковенко

при секретарі:Кулинич Г.І.

прокурора Тарасюк Т.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Володарка справу за адміністративним позовом Прокурора Володарського району Київської області в інтересах держави в особі Володарського районного центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення незаконно отриманої допомоги по безробіттю,

В С Т А Н О В И В :

Прокурор Володарського району Київської області звернувся до суду з вказаним позовом мотивуючи тим, що проведеною прокуратурою перевіркою додержання вимог чинного законодавства встановлено, що відповідач зареєстрований у Володарському районному центрі зайнятості як такий, що шукає роботу з 19.02.2010 року. 26.02.2010 року їй надано статус безробітної та призначено допомогу по безробіттю, але з 16.10.2006 року відповідач був зареєстрований як фізична особа-підприємець, про що не повідомив центр зайнятості, за період перебування на обліку як безробітний, відповідач одержав незаконно допомогу в 2671 грн. 12 коп., порушення виявлено Володарським РЦЗ у Київській області під час проведення звірки з Державним реєстратором. Відповідачу було направлено повідомлення № 276 від 15.11.2010 року в якому було запропоновано добровільно повернути незаконно отримані кошти, а тому прокурор просить суд стягнути з відповідача на користь центру зайнятості вказану вище суму виплаченої допомоги по безробіттю.

В судовому засіданні прокурор підтримав повністю позовні вимоги.

Представник Володарського районного центру зайнятості Київської області за довіреністю позов підтримав.

Відповідач позов визнав повністю.

Заслухавши пояснення прокурора, відповідача, розглянувши матеріали даної справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення.

Так, по справі встановлено, що з 26.02.2010 року на підставі заяви відповідача до Володарського районного центру зайнятості Київської області йому було надано статус безробітнього з виплатою допомоги по безробіттю відповідно до Законів України «Про зайнятість населення» та «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», що стверджується копією даної заяви.

З матеріалів справи вбачається, що відповідач був зареєстрований відділом державної реєстрації Володарської районної державної адміністрації як фізична особа-підприємець з 16.10.2006 року по 15.10.2010 року, що слідує з довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 29.09.2010 року.

Відповідно до ст.2 Закону України «Про зайнятість населення» безробітними визнаються працездатні громадяни, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до роботи. А згідно зі ст.1 цього Закону, в Україні до зайнятого населення належать громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю, творчою діяльністю, члени кооперативів, фермери та члени їх сімей, що беруть участь у виробництві.

За п. 3 ст. 46 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», фізична особа позбавляється статусу підприємця з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця.

Отже, до 15.10.2010 року відповідач згідно з вимогами чинного законодавства відносився до категорії зайнятого населення, про що він не повідомив центр зайнятості і йому була призначена та виплачувалася допомога по безробіттю.

Згідно довідки Володарського РЦЗ в матеріалах справи, за період з 27.05.2010 року по 08.10.2010 року відповідачу була нарахована та виплачена допомога по безробіттю в сумі 2671 грн. 12 коп.

За ч.2 ст.36 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобовязані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати і забезпечення та надання соціальних послуг. Ч.3 цієї статті передбачено, що сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обовязків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.

Відповідно до ст.39 вказаного Закону спори, що виникають з правовідносин за цим законом, вирішуються в судовому порядку.

Як передбачено постановою КМ України від 20.03.2006 року № 357 «Деякі питання загальнообовязкового державного страхування на випадок безробіття» /п.5,6,7/, перевірка достовірності даних, які є підставою виплати і матеріального забезпечення проводиться центрами зайнятості, а за результатами звіряння або перевірки оформляється акт, який підписується посадовими особами, що їх проводили.

Наказом Мінпраці та соціальної політики України від 13.02.2009 року № 60/62 було затверджено Порядок розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення безробітним, відповідно до якого у разі встановлення центрами зайнятості належності безробітної особи до категорії зайнятої така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин.

У разі відмови особи повернути кошти, а також у разі неповернення /невідшкодування/ їх у встановленому порядку відповідно до законодавства ці питання вирішуються в судовому порядку.

Відповідно до п. 20 постанови КМ України від 14.02.2007 року № 219 «Про затвердження Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних» громадяни, зареєстровані як такі, що шукають роботу, та безробітні, знімаються з обліку: у разі виявлення факту подання недостовірних даних, що мав місце під час одержання допомоги по безробіттю та повертають кошти, отримані обманним шляхом.

Володарським РЦЗ недостовірні дані були встановлені у визначеному законом порядку у серпні 2010 року, що вбачається з довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.

Отже, виходячи з наведеного вище, відповідач повинен повернути центру зайнятості нараховану та виплачену їй допомогу по безробіттю за вказаний вище період, оскільки відповідач не повідомив центр зайнятості при постановці його на облік про те, що він зареєстрований як фізична особа-підприємець, то ці кошти підлягають поверненню до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування на випадок безробіття з моменту виникнення обставин, що впливають на умови призначення та виплати вказаної допомоги.

А як встановлено судом і вказано вище в рішенні, такі обставини у відповідача виникли ще з 16.10.2006 року, коли він був зареєстрований як фізична особа-підприємець, і існували на час призначення йому допомоги по безробіттю, тобто, він зобовязаний повернути виплачену йому допомогу по безробіттю за весь вказаний вище період.

Згідно зі ст.12 Закону «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» допомога по безробіттю виплачується за рахунок коштів державного Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування на випадок безробіття.

За ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Як встановлено судом, той факт, що відповідачем було надано при постановці на облік у Володарський РЦЗ Київської області недостовірні дані, виявлено у серпні 2010 року при проведенні перевірки.

Тобто, прокурором не пропущено строк звернення до суду з даним адміністративним позовом.

Як вбачається з довідки з Єдиного державного реєстру в матеріалах справи, запис щодо припинення підприємницької діяльності було внесено державним реєстратором 02.07.2010 року.

Крім того, та обставина, що державний реєстратор повинна повідомляти відповідні органи про внесення запису про рішення щодо припинення підприємницької діяльності фізичною особою, не є підставою для звільнення цієї особи від обовязку повідомляти про себе достовірні дані при постановці на облік в ЦЗ, саме тому діючим законодавством передбачено як перелік підстав для повернення незаконно виплаченої допомоги по безробіттю, так і врегульовано процедуру вирішення цих питань.

Але відповідно до п.3 Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних, затвердженого постановою КМ України від 14.02.2007 року за № 219, реєстрація та облік громадян, які звертаються за сприянням у працевлаштуванні, проводяться державною службою зайнятості за місцем їх проживання за умови предявлення паспорта і трудової книжки, а в разі потреби також військового квитка, диплома або іншого документа про освіту. Iноземці та особи без громадянства, що постійно проживають в Україні, подають посвідку на постійне проживання.

Тобто, законом визначено перелік документів, які подають в службу зайнятості, і ніяких інших документів працівники служби зайнятості не можуть вимагати.

Тоді як в заяві, яку підписав відповідач при зверненні до центру зайнятості, вказано на відомості про те, що особа, яка звертається з цією заявою, не зареєстрована як субєкт підприємницької діяльності, отже, відповідач повинен був вказати достовірні відомості про себе в цій заяві, чого він не зробив.

А тому, з врахуванням всього вищенаведеного, суд вважає за можливе позов задовольнити і стягнути з відповідачки на користь Володарського РЦЗ Київської області 2671 грн. 12 коп. виплаченої допомоги по безробіттю та 08 грн. 12 коп. за послуги банку, що підтверджується розрахунком виплат Володарського РЦЗ про розмір отриманої допомоги по безробіттю від 28.12.2010 року.

На підставі ст.4 Декрету КМ України « Про державне мито» прокурор звільнений від сплати держмита /судового збору/ на користь держави при зверненні до суду з цим позовом.

Прокурор звертається до суду з вказаним позовом в порядку адміністративного судочинства.

Відповідно до п.4 ч.1 ст.17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням субєкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.

За ч.2 ст.60 КАС України прокурор здійснює в суді представництво інтересів громадянина або держави в порядку, встановленому цим Кодексом та іншими законами.

Керуючись Законом України «Про зайнятість населення», Законом України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», постановою КМ України від 20.03.2006 року № 357 «Деякі питання загальнообовязкового державного страхування на випадок безробіття», постановою КМ України від 14.02.2007 року № 219 «Про затвердження Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних» , Порядком розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення безробітним, затвердженим наказом Мінпраці та соціальної політики України від 13.02.2009 року № 60/62, ст.ст. 3,6,17,158-163, 167,185,186 КАС України, суд-

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Прокурора Володарського району Київської області в інтересах держави в особі Володарського районного центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення незаконно отриманої допомоги по безробіттю задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця с. Надросівка Володарського району Київської області, який мешкає в АДРЕСА_1 на користь Володарського районного центру зайнятості - на р/р № 37172001001712, Одержувач Володарський РЦЗ; Банк одержувача: ГУ ДКУ в Київській області МФО 821018, код ЄДРПОУ - 22202141 незаконно отриману допомогу по безробіттю в сумі 2679 (дві тисячі шістсот сімдесят девять) гривень 13 копійок, а в дохід держави стягнути судовий збір в розмірі 51 (пятдесят одна) гривня.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Володарський районний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя

Володарського

районного суду

Київської області О.М. Яковенко