Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
_______________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"14" лютого 2011 р.Справа № 18/5025/48/11 За позовом прокурора Красилівського району м. Красилів в інтересах держави в особі Красилівської райдержадміністрації, головного управління Держкомзему у Хмельницькій області до товариства з обмеженою відповідальністю «Кременець-Агро»с. Крижі, Кременецького району, Тернопільсскої області про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки та стягнення 12650,57 грн. шкоди завданої внаслідок самовільного використання землі
Суддя Саврій В.А.
Представники сторін:
Від позивача (Красилівська райдержадміністрація м. Красилів): Процюк Ю.А. за дорученням №49/08-14-3213/2010 від 04.10.2010 р.
Від позивача (Головне управління Держкомзему у Хмельницькій області): - не з»явився
Від відповідача: Слюсаренко В.В. за довіреністю №8 від 21.01.11 року
За участю: Грамчук Т.А. прокурор відділу прокуратури Хмельницької області
СУТЬ СПОРУ: у позовній заяві прокурор в інтересах держави в особі позивача просить суд зобовязати відповідача звільнити самовільно зайняту ділянку та стягнути 12650,57 грн. шкоди, завданої внаслідок самовільного використання землі товариством з обмеженою відповідальністю «Кременець-Агро»с. Крижі, Кременецького району Тернопільскої області.
В обґрунтування позову вказує на те, що відповідачем в порушення вимог ст.ст. 125,126 Земельного кодексу України самовільно, без будь яких документів, які посвідчують право власності чи користування, зайнято земельну ділянку площею 14 га. Із земель сільськогосподарського призначення за межами населеного пункту на території Заставківської сільської ради, Красилівського району, що підтверджується актом обстеження земельної ділянки від 21.08.2008 року, актом перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 21.08.2008 року, приписом Держземінспекції управління з контролю за використанням та охороною земель у Хмельницькій області від 21.08.2008 року, протоколом про адміністративне правопорушення від 21.08.2008 року, постановою про накладення адмінстягнення на директора товариства. Зазначає, що враховуючи зафіксоване порушення, відповідно до методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного заяйняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття грунтового покриву (родючого грунту) без спеціального дозволу проведено розрахунок шкоди завданої самовільним зайняттям земельної ділянки.
Представник Красилівської районної державної адміністрації у судове засідання з»явився, позовні вимоги підтримав наполягав на їх задоволенні в повному обсязі.
Відповідач у відзиві на позов та його представник у судовому засіданні, щодо позовних вимог заперечував. Так, зокрема звертає увагу суду на те, що товариство з обмеженою відповідальність «Кременець Агро»(відповідач) розглянуло позовну заяву прокурора Красилівського району в інтересах держави в особі Красилівської райдержадміністрації, головного управління Держкомзему у Хмельницькій області про зобов'язання звільнити самовільно зайняту земельну ділянку та стягнення 12 650,57 грн. шкоди, завданої в наслідок самовільного використання землі, та не визнає її в цілому і вважає безпідставною і не обґрунтованою відповідно до чинного законодавства України з наступних підстав.
Товариство з обмеженою відповідальність «Красилів Агро» не займало самовільно земельні ділянки, а на даний час взагалі не користується земельними ділянками в Красилівському районі.
Посадовими особами головного управління Держкомзему у Хмельницькій області Філіпчуком Віталієм Олександровичем та Окаянюком Анатолієм Івановичем 21.08.2008 року були складені акти:
перевірки дотримання вимог земельного законодавства, про самовільне зайняття ТзОВ «Красилів Агро»приватної земельної ділянки площею 14 га., за межами населеного пункту с.Заставки Красилівського району Хмельницької області (далі по тексту - Акт 1);
акт обстеження приватної (форма власності приватна, зазначено в акті) земельної ділянки площею 14 га., за межами населеного пункту с. Заставки Красилівького району Хмельницької області про самовільне її зайняття (далі по тексту - Акт 2).
В даних актах не вказано, яким чином ТзОВ «Красилів Агро»зайняло приватні земельні ділянки які знаходяться в користуванні СВК «Заставки».Слід відмітити, що в актах зазначено, що директор ТзОВ «Красллів Агро»ОСОБА_1 самовільно зайняв земельну ділянку площею «Заставки»згідно договорів оренди заключних по сертифікатам, договори зареєстровані у сільській раді, тобто актах вказано, що самовільно зайняв земельну ділянку не ТзОВ «Красилів Агро»як юридична особа, а директор ТзОВ «Красилів Агро»як фізична особа. Даний факт ставить під сумнів звинувачення ТзОВ «Красилів Агро»в самовільному зайняті земельної ділянки.
ТзОВ «Кременець Агро»вважає, що акт 1 та акт 2 складені з порушенням Конституції України, Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель», положення про Державну інспекцію з контролю за використанням і охороною земель, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2002 р №1958, із змінами, унесеними постановою Кабінету Міністрів України від 26.11.2003р. №1829, та наказу Державного комітету України по земельних ресурсах від 12.12.2003 року №312, про затвердження порядку планування та проведення перевірок з питань здійснення державного контролю за використанням та охороною земель, в якому затверджені форма і порядок оформлення документів за результатами перевірок.
Відповідно до положень ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язанні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 1ст. 11 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель», Державні інспектори у сфері державного контролю за використанням та охороною земель зобов'язані додержуватися Конституції України, законів України, актів Президента України та Кабінету Міністрів України, інших нормативно правових актів.
На думку відповідача складаний акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 21.08.2008р., місце складання с. Заставки, службовими особами Філіпчук В.О., Окаянюк А.І. не відповідає вимогам пунктів 5.4, 5.6 Порядку планування та проведення перевірок з питань здійснення державного контролю за використанням та охороною земель, а саме в акті не зазначені відомості які є обов'язковими:
-місце знаходження юридичної чи фізичної особи, які перевіряються;
-місце розташування земельної ділянки, її площу згідно із земельне - кадастровою документацією та фактичну площу, яка використовується, та не зазначили її на план - схемі земельної ділянки, -обставини порушення земельного законодавства;
-суть порушення з посиланням на акти чинного законодавства,
що свідчить про грубе порушення посадовими особами головного управління Держкомзему у Хмельницькій області вказаного нормативного акту.
Акт 2 (обстеження земельної ділянки від 21.08.2008 року), має аналогічні порушення.
Виходячи з того, що акти перевірки складені з порушенням вимог законодавства та не відображають об'єктивність перевірки порушення земельного законодавства державними інспекторами з контролю за використанням та охороною земель у Хмельницькій області, ТОВ «Кременець АГРО»яке є правонаступником ТзОВ «Красилі Агро», вважає, що був відсутній сам факт правопорушення.
Відповідно до ч.2 ст.8 Конституції України, закони та інші нормативно - правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.
Виходячи із положень Конституції акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 21.08.2008 року, місце складання с. Заставки, складений інспекторами з контролю за використанням та охороною земель у Хмельницькій області та акт обстеження земельної ділянки від 21.08.2008 року, як такі що не відповідають вимогам законодавства України визнаються не чинними, що послужило підставою для звернення з адміністративним позовом до Хмельницького адміністративного суду (позов направлено 26.01.2011р.,) про визнання не чинними акти перевірки та їх скасування.
Крім цього представником відповідача у судовому засіданні 14.02.2010 року заявлено клопотання про зупинення провадження у справі № 18/5025/48/11, оскільки 14.02.2011 року ТзОВ «Кременець Агро»подав до Вінницького апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу на ухвалу Хмельницького окружного адміністративного суду від 31.01.2011 року про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі.
27.01.2011 року ТзОВ «Красилів Агрор»звернувся зі скаргою до головного управління Держкомзему у Хмельницькій області про визнання дій інспекторів з контролю за використанням і охороною земель головного управління Держкомзему у Хмельницькій області Філіпчук В.О., Окаянюк А.І. по складанню акта обстеження земельної ділянки від 21.08.2008 року, акта перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 28.08.2008 року як такі, що порушують вимоги ч.2 ст. 8, ч.2 ст.19 Конституції України, ст.. 11 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель», Положенням про Державну інспекцію з контролю за використанням та охороною земель, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.11.2003 року, № 1829, Порядку планування та проведення перевірок з питань здійснення державного контролю за використанням та охороною земель, затвердженого наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 12.12.2003 року №312 та скасувати акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 21.08.2008 року, скасувати обстеження земельної ділянки від 21.08.2008 року.
Оскільки позивач в позовній заяві про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки та відшкодування завданої шкоди, для підтвердження своїх вимог посилається на акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 21.08.2008 року, акт обстеження земельної ділянки від 28.08.2008 року, складеними посадовими особами головного управління Держкомзему у Хмельницькій областіі на даний час є спірні в питанні їх об»єктивності та законності.
Дане клопотання представника відповідача не підлягає задоволенню, оскільки останнім суду не було представлено суду доказів прийняття Вінницьким апеляційним адміністративним судом апеляційної скарги на ухвалу Хмельницького окружного адміністративного суду від 31.01.2011 року про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі.
Також представником Красилівської районної державної адміністрації подані уточнені реквізити для зарахування до загального фонду державного бюджету Красилівського району адміністративних штрафів та санкцій: одержувач коштів: Державний бюджет код:23565526 МФО 815013 рахунок 31113106700279 банк одержувача ГУДКУ у Хмельницькій області.
Розглянувши матеріали справи, суд встановив наступне: проведеною прокуратурою Красилівського району перевіркою встановлено, що ТзОВ «Красилів Агро»самовільно, без документів, які посвідчують право власності чи право користування на землю у 2008 році зайняло земельну ділянку загальною площею 14 га., яку використовував СВК «Заставки»Красилівського району згідно договорів оренди, чим завдало шкоди на загальну суму 12650,57 грн.
Факт самовільного зайняття ТзОВ «Красилів Агро»вказаної земельної ділянки та заподіяння шкоди, підтверджується актом перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 21.08.2008 року, актом обстеження земельної ділянки від 21.08.2008 року, приписом №005478 від 21.08.2008 року, розрахунком розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки ТзОВ «Красилів Агро», а також протоколом про адміністративне правопорушення №004017 від 21.08.2008 року, постановою № 16 про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу у смі 850,00 грн. від 21.08.2008 року.
Аналізуючи надані докази, оцінюючи їх у сукупності, судом приймається до уваги наступне.
Статтею 13 Конституції України передбачено, що земля та інші природні ресурси є об'єктами права власності українського народу, від імені якого права власника здійснюються органами державної влади та місцевого самоврядування.
Відповідно до ст. 125 Земельного кодексу України право власності та право користування земельною ділянкою виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації, а право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації.
З наявних в матеріалах справи припису, протоколу про адміністративне правопорушення, акті перевірки дотримання вимог земельного законодавства, постановою про накладення адміністративного стягнення випливає, що правовстановлюючі документи на право користування земельною ділянкою розташованою у с. Заставки, Красилівського району у ТзОВ «Красилів Агро» відсутні, тобто відповідачем була самовільно зайнята згадана земельна ділянка.
Відповідно до ст. 212 Земельного кодексу України самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними. Приведення земельних ділянок у придатний для використання стан, включаючи знесення споруд, здійснюється за рахунок громадян або юридичних осіб, які самовільно зайняли земельні ділянки. Щодо позовних вимог про стягнення шкоди, судом враховується, що згідно ст. 1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.
Розмір такої шкоди визначається відповідно до розрахунку, зробленого територіальними органами інспекції Міністерства охорони навколишнього природного середовища України або Державною інспекцією з контролю за використанням і охороною земель Держкомзему та її територіальними підрозділами на підставі Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007р. № 963.
Згідно з пунктом 3.1 наказу Державного агентства земельних ресурсів України та Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель від 12.09.2007 року № 110 Про затвердження Методичних рекомендацій щодо застосування Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007 року № 963 підставою для здійснення розрахунку розміру шкоди, заподіяної державі, територіальним громадам, юридичним чи фізичним особам внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, є матеріали справи про адміністративне правопорушення, які підтверджують факт вчинення цього правопорушення, а саме: акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства; протокол про адміністративне правопорушення; припис (з вимогою усунення порушення земельного законодавства); акт обстеження земельної ділянки.
Оскільки факт самовільного зайняття відповідачем земельної ділянки є доведеним, що підтверджується відповідними матеріалами перевірки дотримання вимог земельного законодавства, він являється підставою для обрахунку розміру шкоди завданої самовільним зайняттям земельної ділянки відповідачем.
Розмір такої шкоди визначається відповідно до розрахунку, зробленого територіальними органами інспекції. Розрахунок розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки від 14.05.2010р. проведено відповідно до "Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву без спеціального дозволу" затвердженої постановою Кабінету міністрів України № 963 від 25.07.2007р., шкода склала 12650,57 грн.
З огляду на вищевикладене, та враховуючи приписи ст. 33 ГПК України, в силу яких кожна сторона повинна довести ті обставини на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги обґрунтовані матеріалами справи, відповідають чинному законодавству і підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 49 ГПК України судові витрати покладаються на відповідача.
Керуючись ст. ст. 1, 22, 33, 44, 49, п.4 ст. 80, ст.ст. 82, 84, 85, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Позов прокурора Красилівського району в інтересах держави в особі Красилівської районної державної адміністрації головного управління Держкомзему у Хмельницькій області до товариства з обмеженою відповідальністю «Кременець Агро»с. Крижі, Кременецького району, Тернопільської області про зобов'язання звільнити самовільно зайняту земельну ділянку та стягнення 12650,57 грн. шкоди, завданої внаслідок самовільного використання землі задовольнити.
Зобов»язати звільнити товариство з обмеженою відповідальністю «Кременець Агро»самовільно зайняту ділянку на території Заставківської сільської ради загальною площею 14 га.
Видати наказ.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Кременець Агро»с. Крижі, Кременецького району, Тернопільскої області вул. П. Підмурного, 9 на користь спеціального фонду державного бюджету (р/р 31113106700279, банк ГУ ДКУ в Хмельницькій області, МФО 815013 код 23565526) 12650,57 грн. (дванадцять тисяч шістсот п»ятдесят грн. 57 коп.) шкоди.
Видати наказ.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Кременець Агро»с. Крижі, Кременецького району, Тернопільскої області вул. П. Підмурного, 9 в дохід державного бюджету України по коду бюджетної класифікації 22090200, символ звітності банку 095 через відділення державного казначейства на р/р 31112095700002 УДК м. Хмельницького, банк отримувача: ГУ ДКУ у Хмельницькій області, МФО 815013, код ЗКПО 23565225 державне мито в сумі 126,50 грн. (сто двадцять шість грн. 50 коп.) та в дохід державного бюджету на р/р 31211264700002, ГУ ДКУ у Хмельницькій області, МФО 815013, ЄДРПОУ 23565225 , отримувач УДК м. Хмельницький, по коду бюджетної класифікації 22050003 236 грн. (двісті тридцять шість гривень) витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Видати наказ.
СуддяВ.А. Саврій
Віддруковано 5 примірників
1-й в справу
2-й,3-й позивачам
4-й відповідачу
5-й прокуратура області
Повний текст виготовлено 16.02.2011 року