Постанова № 138245958, 15.07.2026, Чечельницький районний суд Вінницької області

Дата ухвалення
15.07.2026
Номер справи
151/571/26
Номер документу
138245958
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 151/571/26

Провадження № 3/151/206/26

ПОСТАНОВА

іменем України

15 липня 2026 року селище Чечельник

Суддя Чечельницького районного суду Вінницької області Токарчук Л.Г. з участю особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 та прокурора Тихоненко О.М. розглянувши матеріали, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань у Вінницькій області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого та проживаючого по АДРЕСА_1 , громадянина України, пенсіонера, за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 172-6 КУпАП,

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 , який достроково припинив 28 травня 2024 року повноваження депутата 8 скликання Чечельницької селищної ради, будучи згідно п.п. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України ''Про запобігання корупції'', суб`єктом відповідальності за правопорушення пов`язані з корупцією, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 та ч. 2-7 Розділу ХIII Прикінцевих положень Закону України ''Про запобігання корупції'', несвоєчасно, без поважних причин лише 19.05.2026 подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Крім того, ОСОБА_1 , який достроково припинив 28 травня 2024 року повноваження депутата 8 скликання Чечельницької селищної ради, будучи згідно п.п. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України ''Про запобігання корупції'', суб`єктом відповідальності за правопорушення пов`язані з корупцією, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 та ч. 2-7 Розділу ХIII Прикінцевих положень Закону України ''Про запобігання корупції'', несвоєчасно, без поважних причин лише 19.05.2026 подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Крім того, ОСОБА_1 , який достроково припинив 28 травня 2024 року повноваження депутата 8 скликання Чечельницької селищної ради, будучи згідно п.п. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України ''Про запобігання корупції'', суб`єктом відповідальності за правопорушення пов`язані з корупцією, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 та ч. 2-7 Розділу ХIII Прикінцевих положень Закону України ''Про запобігання корупції'', несвоєчасно, без поважних причин лише 19.05.2026 подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Крім того, ОСОБА_1 , який достроково припинив 28 травня 2024 року повноваження депутата 8 скликання Чечельницької селищної ради, будучи згідно п.п. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України ''Про запобігання корупції'', суб`єктом відповідальності за правопорушення пов`язані з корупцією, в порушення вимог абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону України ''Про запобігання корупції'' несвоєчасно, без поважних причин лише 19.05.2026 подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування при звільненні, за період не охоплений раніше поданими деклараціями (з 01.01.2024 по 28.05.2024), чим вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Крім того, ОСОБА_1 , який достроково припинивши 28.05.2024 повноваження депутата 8 скликання Чечельницької селищної ради, будучи згідно п.п. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України ''Про запобігання корупції'', суб`єктом відповідальності за правопорушення пов`язані з корупцією, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 та ч. 2-7 Розділу ХIII Прикінцевих положень Закону України ''Про запобігання корупції'', несвоєчасно, без поважних причин лише 19.05.2026 подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік (після звільнення), чим вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

У судовому засіданні ОСОБА_1 пояснив, що раніше у 2019 подавав декларацію у паперовому вигляді, проблем не було, потім у 2022 почалася війна і сказали, що депутатам призупинили поки подачу декларацій. Як був військовим теж подавав, а за те, що тут теж уже треба було подавати йому ніхто не сказав, а сам він думав, що уже взагалі не потрібно. Уже коли подзвонили із Вінниці і сказали, що не подані, треба подати, він всі одразу і подав. Знає, що не встиг подати, але нічого вже зробити не може.

Прокурор Тихоненко О.М. у судовому засіданні, вважає доведеною вину ОСОБА_1 у вчиненні інкримінованих йому адміністративних правопорушень, просила притягнути його до відповідальності та призначити покарання у виді штрафу у розмірі 80 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та стягнути судові витрати.

Заслухавши пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, думку прокурора, дослідивши та оцінивши докази, які містяться в матеріалах справи, приходжу до висновку про наявність у діях ОСОБА_1 ознак адміністративних правопорушеннь, передбачених ч. 1 ст.172-6 КУпАП.

Відповідно до рішення №1 сесії 8 скликання Чечельницької селищної ради від 01.12.2020 ОСОБА_1 набув повноважень депутата 8 скликання Чечельницької селищної ради.

Відповідно до рішення №1022 від 28.05.2024 сорок дев`ятої сесії восьмого скликання Чечельницької селищної ради, ОСОБА_1 достроково припинив повноваження депутата 8 скликання Чечельницької селищної ради.

Відповідно до п. ''б'' п.1 ч.1 ст. 3 Закону України ''Про запобігання корупції'' до суб`єктів, на яких поширюється дія цього Закону є: народні депутати України, депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутати місцевих рад, сільські, селищні, міські голови, а отже: ОСОБА_1 , є суб`єктом декларування та зобов`язаний подавати декларації відповідно до цього Закону.

Згідно ст. 68 Конституції України, кожен зобов`язаний неухильно додержуватись Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності. У ст. 651 Закону зазначено, що за вчинення корупційних або пов`язаних з корупцією правопорушень особи, що зазначені в частині першій ст. 3 цього Закону, притягаються до кримінальної, адміністративної, цивільно-правової та дисциплінарної відповідальності у встановленому законом порядку. Частиною 1 ст. 45 Закону України ''Про запобігання корупції'' визначено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах ''а'', ''в''-"ґ'' пункту 2 ч.1 ст. 3 цього Закону, зобов`язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством. Згідно п. 27 Прикінцевих положень Закону України "Про запобігання корупції" встановлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до ст. 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Закону України" Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб`єкти декларування, зазначені у частинах сьомій-чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою-чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше. Відповідно до п. 15 ч. 1 ст. 11 Закону України "Про запобігання корупції" Національне агентство з питань запобігання корупції надає рекомендаційні роз`яснення, методичну та консультаційну допомогу, зокрема, щодо застосування положень Закону та прийнятих на його виконання нормативно-правових актів. З метою реалізації цього повноваження та виконання п. 3 розділу ІІ Закону України від 20.09.2023 №3384-IХ Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", Національне агентство підготувало Роз`яснення від 13.11.2023 № 4. Згідно роз`яснень НАЗК щодо типів існування декларацій, коли слід їх подавати та який звітний період вони охоплюють. Крім того, пунктом 1-1 даного Роз`яснення за загальним правилом потрібно до 31.03.2024 подати щорічні декларації за 2023 звітний період та до 31.01.2024 подати щорічні декларації (з будь-якою позначкою) за 2021-2022 звітні періоди. За даними публічної частини Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які розміщені на веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, встановлено, що ОСОБА_1 , лише 19.05.2026 подав декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021, 2022, 2023 та 2024 роки, а також, 19.05.2026 подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування при звільненні, за період не охоплений раніше поданими деклараціями (з 01.01.2024 по 28.05.2024).

Відповідно до роз`яснень, викладених в листі Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Щодо притягнення до адміністративної відповідальності за окремі правопорушення, пов`язані з корупцією» № 223-943/0/4-17 від 22.05.2017 року, під поважними причинами слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв`язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (триманням) під вартою тощо. ОСОБА_1 не надав суду докази неможливості подати вчасно декларацію з поважних причин за 2021, 2022, 2023, 2024 роки та при звільненні за період неохоплений раніше поданими деклараціями (з 01.01.2024 по 28.05.2024), матеріали справи не містять належних, достатніх та допустимих доказів цього.

Таким чином, ОСОБА_1 вчинив правопорушення, передбачені ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, тобто несвоєчасно подав без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Згідно ч.2 ст. 36 КУпАП якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. Враховуючи характер правопорушення та особу порушника, який визнав свою вину, вперше притягується до адміністративної відповідальності, вважаю, що до ОСОБА_1 , слід застосувати адміністративне стягнення, передбачене санкцією ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, у виді штрафу. Відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення, тому з ОСОБА_1 необхідно стягнути судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 665 (шістсот шістдесят п`ять) гривень 60 копійок. На підставі викладеного та керуючись статтями 3, 45 Закону України "Про запобігання корупції" статтями 27, 40-1,172-6, 283, 284, 285, КУпАП,

ПОСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративних правопорушеннь, передбачених ч.1 ст. 172-6 КУпАП та накласти адміністративне стягнення, відповідно до ст. 36 КУпАП, у виді штрафу в розмірі 80 (вісімдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1360 (одна тисяча триста шістдесят) гривень.

Відповідно до ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником до Державного бюджету (отримувач коштів: ГУК у Він.обл./смт.Чечельник/21081100, код ЄДРПОУ 37979858, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача UA248999980313010106000002904, код класифікації доходів бюджету 21081100) не пізніше як через п`ятнадцять днів з дня вручення йому постанови.

У разі несплати штрафу в установлений строк, відповідно до ст. 308 КУпАП постанова надсилається для примусового виконання до відділу Державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна, і стягується в подвійному розмірі, тобто 2 720(дві тисячі сімсот двадцять) гривень.

Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого та проживаючого по АДРЕСА_1 , картка платника податків НОМЕР_1 ) до Державного бюджету (отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/, код ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету 22030106) судовий збір в розмірі 665 (шістсот шістдесят п`ять) гривень 60 копійок.

Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.

Апеляційна скарга подається через суд, який виніс постанову.

Копію постанови вручити ОСОБА_1 ..

Суддя: Людмила ТОКАРЧУК