Постанова № 138224092, 14.07.2026, Крижопільський районний суд Вінницької області

Дата ухвалення
14.07.2026
Номер справи
134/1173/26
Номер документу
138224092
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 134/1173/26

3/134/233/2026

ПОСТАНОВА

Іменем України

14 липня 2026 року селище Крижопіль

в складі: головуючого судді Лабая О.В.

з участю секретаря судового засідання Трачук С.В.

прокурора Євчена Д.В.

особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1

розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла від Департаменту стратегічних розслідувань Управління стратегічних розслідувань у Вінницькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , громадянина України, не одруженого, голову ФГ «Копанов Олександр Володимирович», РНОКПП НОМЕР_1 ,

у вчиненні адміністративного правопорушення за ч.1 ст.172-6 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

30 червня 2026 року до Крижопільського районного суду Вінницької області від Управління стратегічних розслідувань у Вінницькій області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України надійшов протокол № 430 про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією від 24 червня 2026 року, відповідно до якого ОСОБА_1 будучи депутатом 8-го скликання Городківської сільської ради Вінницького району Вінницької області, і, згідно з пп.«б» п.1.ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції», суб`єктом відповідальності за правопорушення, пов`язані з корупцією, в порушення вимог ч. 1ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин подав декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2025 рік, в чому вбачаються ознаки адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1ст. 172-6 КУпАП.

Викладені в протоколах обставини правопорушень:

Відповідно до рішення № 1 першої сесії восьмого скликання Городківської сільської ради Вінницької області від 20.11.2020 ОСОБА_1 набув повноважень депутатів 8 скликання Городківської сільської ради Вінницької області.

Згідно до пп. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» ОСОБА_1 є суб`єктом декларування та зобов`язаний подавати декларації відповідно до цього Закону.

В примітці до статті 172-6 КУпАП зазначено, що суб`єктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов`язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Тобто ОСОБА_1 є також суб`єктом відповідальності за порушення вимог фінансового контролю.

Частиною 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що, особи зазначені у підпунктах «а», «в»-«г» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов`язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Тобто, у ОСОБА_1 виник обов`язок подати щорічну декларацію за 2025 рік до 23:59 год. до 31.03.2026.

За даними публічної частини Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які розміщені на веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, встановлено, що ОСОБА_1 лише 07.04.2026 року о 11:21 год. подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2025 рік.

На підтвердження факту правопорушення до протоколу додано: письмові пояснення, повідомлення Національного агентства про факт неподання чи несвоєчасного подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, копія декларації, витяг з послідовності дій користувача "Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування", які були у ОСОБА_1 з якого вбачається несвоєчасне подання декларації, копія рішення 1 сесії 8 скликання Городківської сільської ради Тульчинського району, Вінницької області.

В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП визнав та пояснив, що несвоєчасне подання декларацій відбулось через те, що він знаходився на стаціонарному лікуванні з 30.03.26 по 06.04.26

Прокурор під час розгляду справи подав висновок щодо наявності у діяннях депутата Городківської селищної ради Вінницької області ОСОБА_1 , ознак адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією, зазначив, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративних правопорушень, пов`язаних з корупцією, передбачених ч. 1 ст. 172-6КУпАП, оскільки він порушив строк подачі декларації без поважних причин, а тому просив визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративних правопорушень, пов`язаних з корупцією, передбачених ч. 1 ст. 172-6КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді мінімального штрафу у межах санкції ч. 1 ст. 172-6КУпАП.

Суддя, вислухавши пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, думку прокурора, дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, дійшов таких висновків:

Частиною 1статті 9 КУпАП передбачено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Відповідно доч.1 ст.1 Закону України «Про запобігання корупції» правопорушення, пов`язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Частиною 1 ст.172-6 КУпАП встановлює відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особою, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

З примітки до статті 172-6 КУпАП вбачається, що суб`єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та третьою цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов`язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Частиною 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що, особи зазначені у підпунктах «а», «в»-«г» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов`язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП має формальний склад, його об`єктивна сторона полягає у несвоєчасному поданні без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а суб`єктивна сторона характеризується наявністю вини у формі прямого чи непрямого умислу.

Таким чином, притягнення особи до відповідальності за цією нормою неможливе за наявності поважних причин несвоєчасного подання декларації або відсутності умислу в діях (бездіяльності) особи.

Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ у листі від 22.05.2017 року «Щодо притягнення до адміністративної відповідальності за окремі правопорушення, пов`язані з корупцією» зазначив, що під поважними причинами слід розуміти неможливість особи вчасно подати декларацію у зв`язку з хворобою за наявності медичного висновку, внаслідок стихійного лиха, технічних збоїв офіційного веб сайту НАЗК, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням під вартою. Перелік поважних причин не може бути вичерпним, є оціночним поняттям та з`ясовується судом в кожному конкретному випадку притягнення особи до відповідальності.

Відповідно до рішення № 1 першої сесії 8 скликання Городківської сільської ради Вінницької області від 20.11.2020 ОСОБА_1 набув повноважень депутата 8 скликання Городківської сільської ради Вінницької області.

Тобто, у ОСОБА_1 виник обов`язок подати щорічну декларацію за 2025 рік до 23:59 год. до 31.03.2026.

Відповідно до довідки лікаря ОСОБА_2 . Комунального некомерційного підприємства «Крижопільський медичний цент первинної медико-санітарної допомоги» від 06.04.26 ОСОБА_1 знаходився на стаціонарному лікуванні з 30.03.26 по 06.04.26 д-з післятравматичний артроз лівого колінного суглобу. Правобічний синовіт.

За даними публічної частини Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які розміщені на веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, встановлено, що ОСОБА_1 лише 07.04.2026 року о 11:21 год. подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2025 рік.

Відповідно до ст. 33 КУпАП при накладенні стягнення враховується характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність.

Згідно зі ст.22 КУпАП при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.

Враховуючи характер та обставини вчиненого правопорушення, зокрема, особу правопорушника, який раніше до адміністративної відповідальності не притягався, причини несвоєчасного подання декларацій, , беручи до уваги відсутність обставин, які обтяжують відповідальність, а також те, що встановлені законом вимоги щодо подання декларацій були ОСОБА_1 виконані негайно після того, як він закінчив перебувати на стаціонарному лікуванні, значна шкода суспільним інтересам правопорушенням не завдана, суд вважає за можливе звільнити ОСОБА_1 , від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням на підставі ст.22 КУпАП.

Відповідно до ч.2 ст.284 КУпАП при оголошенні усного зауваження виноситься постанова про закриття справи.

Керуючись ст.ст.283, 284, 294 КУпАП, суд

ПОСТАНОВИВ:

Звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності , обмежившись усним зауваженням.

Провадження у справі про адміністративне правопорушення про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч.1ст.172-6 КУпАП- закрити.

Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Вінницького апеляційного суду через Крижопільський районний суд Вінницької області. Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження.

Суддя: