Рішення № 138222317, 06.07.2026, Господарський суд Черкаської області

Дата ухвалення
06.07.2026
Номер справи
925/313/26
Номер документу
138222317
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 липня 2026 року м. Черкаси Справа № 925/313/26

Господарський суд Черкаської області у складі судді Зарічанської З.В., за участю секретаря судового засідання Гвоздик А.О., розглянув у відкритому судовому засіданні справу

за позовом керівника Золотоніської окружної прокуратури, в інтересах держави, уповноваженим органом якої виступає

позивач - Черкаська обласна державна адміністрація,

до відповідача 1. - Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Східні Солодощі",

до відповідача 2. - Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України", в особі відокремленого структурного підрозділу філії "Центральний лісовий офіс" Державного спеціалізованого підприємства "Ліси України",

про розірвання договору та зобов`язання вчинити дії,

за участю представників сторін:

від прокуратури - Архипенко В.О., прокурор відділу Черкаської обласної прокуратури, посвідчення від 05.10.2023 №078476,

від позивача - Окрушко А.М., в порядку самопредставництва, виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань,

від відповідача 1. - участі не брали,

від відповідача 2. - Осадча О.О., в порядку самопредставництва, наказ (розпорядження) від 30.12.2024 №431-к/01, посадова інструкція провідного юрисконсульта Сектору з загально-правових питань та договірної роботи Відділу з юридичних та майнових питань Філії "Центральний лісовий офіс" державного спеціалізованого господарського підприємства ДП "Ліси України".

10.03.2026 до Господарського суду Черкаської області надійшла позовна заява керівника Золотоніської окружної прокуратури з вимогами:

- розірвати договір довгострокового тимчасового користування лісовою ділянкою від 10.12.2009, укладений між ДП "Золотоніське лісове господарство" (нині Філія "Центральний лісовий офіс" Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" та Товариством з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Східні Солодощі" (далі - ТОВ "ТД "Східні Солодощі");

- зобов`язати ТОВ "ТД "Східні Солодощі" відновити стан лісової земельної ділянки площею 0,95 га, яка розташована в кварталі 36 виділі 2, 3 Великобурімського лісництва на території Жовнинської сільської ради Золотоніського району Черкаської області, який існував до порушення прав, шляхом знесення самовільно побудованої на ній будівлі - цегляної споруди (будинок);

- зобов`язати ТОВ "ТД "Східні Солодощі" повернути лісову ділянку, що знаходиться у постійному користуванні Філії "Центральний лісовий офіс" Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України", площею 0,95 га, яка розташована в кварталі 36 виділ 2, 3 Великобурімського лісництва на території Жовнинської сільської ради Чорнобаївського району (нині - Золотоніського) Черкаської області, розпоряднику земельних ділянок - Черкаській обласній державній адміністрації.

Ухвалою від 30.03.2026 суд відкрив провадження у справі за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання призначив на 27.04.2026 о 14:30. Встановив сторонам строк для подання заяв по суті.

Суд враховує, що копія ухвали про відкриття провадження у справі надіслана на адресу відповідача 1., зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, повернута суду. Згідно з витягом із сайту АТ "Укрпошта" за трек-номером R067133983365, поштове відправлення повернено відправнику 06.04.2026 (одержувач відсутній за вказаною адресою).

Відповідно до п. 5 ч. 6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

Отже копія ухвали про відкриття провадження у справі вважається врученою відповідачу 1. 06.04.2026.

Копія ухвали про відкриття провадження у справі доставлена до електронного кабінету відповідача 2. 30.03.2026, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа.

Відзив подається в строк, встановлений судом, який не може бути меншим п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі. (ч. 8 ст. 165 ГПК України)

В ухвалі про відкриття провадження у справі суд встановив для відповідачів строк для подання відзиву - протягом п`ятнадцяти днів з дня отримання ухвали про відкриття провадження у справі. Отже строк для подання відзиву відповідачем 1. сплив 21.04.2026, відповідачем 2. - 14.04.2026.

Проте відповідачі своїм правом не скористались, відзив на позов суду не надали.

Ухвалою занесеною до протоколу судового засідання від 27.04.2026 суд на підставі п. 3 ч. 2 ст. 183 ГПК України відклав підготовче засідання до 21.05.2026 о 16:00.

Ухвалою, занесеною до протоколу судового засідання від 21.05.2026, суд на підставі ч. 3 ст. 177 ГПК України за власною ініціативою продовжив строк підготовчого провадження на тридцять днів та на підставі п. 3 ч. 2 ст. 185 ГПК України закрив підготовче провадження та призначив розгляд справи по суті на 19.06.2026 об 11:00.

Ухвалою від 16.06.2026 суд засідання по розгляду справи № 925/313/26 по суті призначив на 06.07.2026 о 12:00.

Присутні у судовому засіданні 06.07.2026 прокурор та представниця позивача позовні вимоги підтримали. Присутня представниця відповідача 2. позов підтримала, заявивши усно клопотання не покладати на відповідача 2. судовий збір.

Представник відповідача 1. у судовому засіданні 06.07.2026 участі не брав, про дату та час розгляду справи повідомлений в порядку п. 5 ч. 6 ст. 242 ГПК України.

Додатково 17.06.2026 суд розмістив для відповідача 1. оголошення на офіційному вебсайту Господарського суду Черкаської області.

Відповідач, третя особа, свідок, зареєстроване місце проживання (перебування), місцезнаходження чи місце роботи якого невідоме, викликається в суд через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України, яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за десять днів до дати відповідного судового засідання. З опублікуванням оголошення про виклик відповідач вважається повідомленим про дату, час і місце розгляду справи. В оголошенні про виклик вказуються дані, зазначені в частині першій статті 121 цього Кодексу. (ч. 4 ст. 122 ГПК України)

Отже відповідач 1. належно повідомлений про дату та час розгляду справи.

В обґрунтування позовних вимог прокурор зазначає, що розпорядженням Черкаської обласної державної адміністрації №399 від 18.11.2009 ТОВ "ТД "Східні Солодощі" виділено у платне довгострокове тимчасове користування (без вилучення) лісову ділянку загальною площею 0,95 га (захисні смуги вздовж річок, навколо озер, водоймищ), що знаходиться у постійному користуванні ДП "Золотоніське лісове господарство" і розташована у кварталі 36 виділ 2, 3 Великобурімського лісництва на території Жовнинської сільської ради Чорнобаївського району (нині - Золотоніського) Черкаської області, строком на 49 років для культурно-оздоровчих та рекреаційних цілей. 10.12.2009 між ДП "Золотоніське лісове господарство" та ТОВ "ТД "Східні Солодощі" укладено договір на право довгострокового тимчасового користування лісами.

Золотоніською окружною прокуратурою під час здійснення нагляду за додержанням законів під час проведення досудового розслідування у формі процесуального керівництва у кримінальному провадженні № 12024255320000608 від 28.11.2024 за ст. 356 КК України установлено факт нецільового використання лісової ділянки загальною площею 0,95 га (захисні смуги лісів вздовж річок, навколо озер, водоймищ), що знаходиться у постійному користуванні ДП "Золотоніське лісове господарство" та передана ТОВ "ТД "Східні Солодощі". Так, у межах вказаного кримінального провадження 18.09.2025 проведено огляд зазначеної земельної ділянки, за результатами якого встановлено, що на останній наявна споруда (цегельний будинок) розміром 4,66 х 4,34 м.

Прокурор стверджує, що ТОВ "ТД "Східні Солодощі" здійснено зведення капітальної споруди на лісовій земельній ділянці без погодження Черкаської обласної державної адміністрації як розпорядника земельної ділянки, так і постійного лісокористувача - ДП "Золотоніське лісове господарство" (на даний час Філії "Центральний лісовий офіс" ДП "Ліси України"). Крім того, згідно отриманої прокурором інформації з ГУ ДПС у Черкаській області ТОВ "ТД "Східні Солодощі" рентна плата за використання лісових ресурсів за період з 2009 по 2025 роки не сплачувалась.

Таким чином, за твердженням прокурора, відповідач систематично не виконує істотні умови договору, а саме упродовж тривалого часу не сплачує плату за довгострокове користування лісами, а відтак постійний лісокористувач та обласна державна адміністрація не отримували тих благ, на які розраховували при видачі розпорядження від 18.11.2009 №339 "Про виділення у довгострокове тимчасове користування лісової ділянки" та укладенні Договору, в діях (бездіяльності) тимчасового лісокористувача вбачається істотне порушення договірних зобов`язань.

Прокурор покликається на п. 29 спірного Договору, відповідно до якого, дія Договору достроково припиняється шляхом його розірвання за рішенням суду на вимогу однієї із Сторін унаслідок невиконання іншою Стороною обов`язків передбачених цим Договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження лісової ділянки, що істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом.

Таким чином, прокурор стверджує, що за наслідками опрацювання інформації щодо укладення та виконання умов Договору, встановлено, що ТОВ "ТД "Східні солодощі" грубо порушило істотні умови договору в частині заборони проведення капітального будівництва на лісовій ділянці, переданій у довгострокове тимчасове користування, а також в частині своєчасного внесення рентної плати, що стало підставою для звернення до суду з цим позовом.

Суд на підставі ч. 9 ст. 165 ГПК України, вирішує справу за наявними матеріалами.

Заслухавши пояснення прокурора, представників позивача та відповідача 2., дослідивши наявні в матеріалах справи докази суд встановив таке.

Згідно з Розпорядженням Черкаської обласної державної адміністрації від 18.11.2009 №339 Про виділення в довгострокове тимчасове користування лісової ділянки ТОВ "ТД "Східні Солодощі", виділено ТОВ "ТД "Східні Солодощі" у платне довгострокове тимчасове користування (без вилучення) лісову ділянку площею 0,95 га (захисні смуги лісів вздовж річок, навколо озер, водоймищ), що знаходиться в постійному користуванні державного підприємства "Золотоніське лісове господарство" в адміністративних межах Жовнинської сільської ради Чорнобаївського району, за межами населених пунктів, для використання в культурно-оздоровчих цілях терміном на 49 років; (п. 1) ТОВ "ТД "Східні Солодощі" використовувати лісову ділянку відповідно до заявленої мети з дотриманням вимог ст. 20 Лісового кодексу України. (п. 2) Доручено державному підприємству "Золотоніське лісове господарство" укласти договір на довгострокове тимчасове користування лісовою ділянкою, забезпечити його нотаріальне посвідчення, реєстрацію в Черкаському обласному управлінні лісового та мисливського господарства та належне зберігання матеріалів погодження. (п. 3)

10.12.2009 Держане підприємство "Золотоніське лісове господарство" (Постійний лісокористувач) та ТОВ "ТД "Східні Солодощі" (Тимчасовий лісокористувач) підписали Договір на право довгострокового тимчасового користування лісами (далі - Договір), відповідно до п. 1 якого Постійний лісокористувач, на підставі Розпорядження Черкаської обласної адміністрації від 18 листопада 2009 року №339 виділяє, а Тимчасовий лісокористувач приймає в строкове користування лісову ділянку, яка розташована в адміністративних межах Жовнинської сільської ради Чорнобаївського району Черкаської області, за межами населених пунктів, для використання в культурно-оздоровчих цілях.

В тимчасове користування виділяється лісова ділянка загальною площею 0,95 га, згідно з картосхемою (додається). (п. 2 Договору)

Лісова ділянка передається в тимчасове користування без споруд та інших об`єктів. (п. 3 Договору)

Лісова ділянка, що передається у довгострокове тимчасове користування, недоліків, що можуть перешкодити її ефективному використанню немає. (п. 4 Договору)

Договір укладено на 49 років. Після закінчення строку договору Тимчасовий лісокористувач має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому випадку Тимчасовий лісокористувач повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово Постійного лісокористувача про намір продовжити його дію. (п. 6 Договору)

Плата за довгострокове тимчасове користування лісовою ділянкою становить 849,30 грн на рік і вноситься Тимчасовим лісокористувачем у грошовій формі на рахунок Жовнинської сільської ради Чорнобаївського району, Черкаської області. (п. 7 Договору)

Передача лісової ділянки в довгострокове тимчасове користування здійснюється без вилучення земельної ділянки у Постійного лісокористувача. (п. 12 Договору)

Після припинення дії договору Тимчасовий лісокористувач повертає Постійному лісокористувачу, власнику лісів лісову ділянку. У випадку погіршення стану і корисних властивостей лісової ділянки, що була виділена в довгострокове тимчасове користування, пов`язаних з використанням лісових ресурсів, Тимчасовий лісокористувач відшкодовує Постійному лісокористувачу, власнику лісів збитки у розмірі, визначеному сторонами відповідно до законодавства. Якщо сторони не досягли згоди про розмір відшкодування збитків, спір вирішується судом. (п. 15 Договору)

Згідно ст. 20, глави 2 Лісового кодексу України Тимчасовий користувач за погодженням з Постійним лісокористувачем, власником лісів в установленому порядку має право зводити тимчасові будівлі і споруди, необхідні для культурно-оздоровчих цілей. (п. 22 Договору)

Тимчасовий лісокористувач, зокрема, зобов`язаний дотримуватись встановленого законодавством режиму використання земель; своєчасно вносити плату за використання лісових ресурсів. (п. 24 Договору)

Дія договору припиняється, у тому числі, у випадках порушення правил і норм, умов спеціальних дозволів на використання лісових ресурсів; використання лісової ділянки не за цільовим призначенням. (п. 28 Договору)

Дія договору припиняється шляхом його розірвання, зокрема, за рішенням суду на вимогу однієї із сторін унаслідок невиконання другою стороною обов`язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження лісової ділянки, що істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом. (п. 29 Договору)

Цей договір набирає чинність після підписання сторонами та нотаріального посвідчення і його реєстрації в Черкаському обласному управлінні лісового та мисливського господарства. (п. 31 Договору)

Договір містить відмітку про його реєстрацію у Черкаському обласному управління лісового та мисливського господарства про що у книзі реєстрації договорів на право тимчасового довгострокового користування лісами вчинено запис 10.12.2009 за № 13, а також відмітку про його посвідчення 10.12.2009 приватним нотаріусом Чорнобаївського районного нотаріального округу.

Додатками до Договору є План (схема) лісової ділянки та Акт приймання-передачі лісової ділянки.

10.12.2009 Постійний лісокористувач та Тимчасовий лісокористувач підписали Акт прийомки-передачі лісової ділянки, відповідно до якого ДП "Золотоніський лісгосп" передає із земель ДП "Золотоніський лісгосп" лісову ділянку площею 0,95 га, а ТОВ "ТД "Східні Солодощі" приймає лісову ділянку, яка розташована в адміністративних межах Жовнинської сільської ради Чорнобаївського району Черкаської області за межами населених пунктів для використання в культурно-оздоровчих цілях, площею 0,95 га, в кварталі 36, виділ 2, 3 Великобурімського лісництва в тимчасове довгострокове користування, терміном на 49 років (розпорядження Черкаської обласної державної адміністрації №339 від 18.11.2009). Тимчасовий лісокористувач приймає лісову ділянку, зобов`язуючись дотримуватись вимог Земельного та Лісового законодавства.

Згідно з інформацією Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку, 23.05.2019 зареєстровано право власності Черкаської обласної державної адміністрації на земельну ділянку з кадастровим номером 7125182400:02:000:3319 з цільовим призначенням 09.01 Для ведення лісового господарства і пов`язаних з ним послуг, яка розташована на території Жовнинської сільської ради, Чорнобаївського району, Черкаської області та право постійного користування земельною ділянкою Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України".

Філія "Золотоніське лісове господарство" ДП "Ліси України" звернулась до Золотоніської окружної прокуратури із заявою від 26.08.2024 №139/22.13-2024 щодо представництва інтересів держави в сфері лісових відносин, в якій просила здійснити представництво інтересів держави (власника землі - Черкаської обласної військової адміністрації) у даних правовідносинах і заявити позов до ТОВ "ТД "Східні Солодощі" з метою захисту як державних інтересів, так і законних інтересів постійного землекористувача - Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" (балансоутримувач - філія "Золотоніське лісове господарство") щодо розірвання договору довгострокового тимчасового користування лісами від 10.12.2009, та приведення її у стан, не гірший порівняно з тим, в якому лісова ділянка передавалась у користування, звільнивши від незаконно збудованого об`єкту та повернути її постійному лісокористувачу - ДП "Ліси України" в особі філії "Золотоніське лісове господарство".

Вказана заява обґрунтована тим, що тимчасовий лісокористувач - ТОВ "ТД "Східні Солодощі" вчинив самочинне будівництво капітальної споруди - цегляного будинку орієнтовними розмірами 4,6 - 4,2 м, чим прямо порушив вимоги закону. Жодного дозволу на будівництво адміністрація ДП "Золотоніський лісгосп" не надавала.

У відповідь на вказану заяву Золотоніська окружна прокуратура надала лист від 04.09.2024 №51-2548вих-24, в якому просила надати інформацію про те, чи відносилась спірна земельна ділянка до земель лісогосподарського призначення державної форми власності з наданням відповідних підтверджуючих документів (матеріалів лісовпорядкування) та викопіювання з точним місцем знаходження спірної земельної ділянки на плані лісонасаджень ДП "Золотоніський лісгосп" Великобурімське лісництво та кадастровий номер земельної ділянки переданої у тимчасове користування.

У відповідь на вказаний запит прокурора Філія "Золотоніське лісове господарство" ДП "Ліси України" надала лист від 10.09.2024 №154/22.13-2024, з яким надала копії план-схеми лісової ділянки та акту приймання-передачі лісової ділянки, що є невід`ємними частинами договору довгострокового тимчасового користування лісами від 10.12.2009 із ТОВ "ТД "Східні Солодощі", копії матеріалів лісовпорядкування (таксаційний опис, планшети тощо) ДП "Золотоніський лісгосп" 2013 р. щодо кварталу 36 виділи 2, 3 Великобурімського лісництва філії "Золотоніське лісове господарство" ДП "Ліси України", викопіювання на фрагменті копії плану лісонасаджень із місцезнаходженням лісової ділянки площею 0,95 га, що перебуває у довгостроковому тимчасовому користуванні ТОВ "ТД "Східні Солодощі". Філія "Золотоніське лісове господарство" ДП "Ліси України" зауважила, що лісова ділянка розташована в межах земельної лісової ділянки із кадастровим номером 7125182400:02:000:3319, що перебуває у постійному користуванні ДП "Ліси України".

Так зі змісту наданих Філією "Золотоніське лісове господарство" ДП "Ліси України" матеріалів лісовпорядкування ДП "Золотоніський лісгосп" випливає, що лісова ділянка площею 0,95 га, що перебуває у довгостроковому тимчасовому користуванні ТОВ "ТД "Східні Солодощі" розташована в межах кварталу 36 виділи 2, 3 Великобурімського лісництва філії "Золотоніське лісове господарство" ДП "Ліси України".

Золотоніська окружна прокуратура звернулась з листом від 28.05.2025 №51/2-1230вих-25 до філії "Центральний лісовий офіс" ДП "Ліси України", в якому просила надати запитувану в листі інформацію.

Листом від 13.08.2025 №7855/36.2-4-2025 Філія Центральний лісовий офіс" ДП "Ліси України" повідомила Золотоніську окружну прокуратуру, що дозвіл на спорудження об`єктів філією не надавався, інформація щодо здійснення будівельних робіт на лісовій ділянці, наданій в довгострокове тимчасове користування, відсутня. Вилучення лісової ділянки з постійного користування філії не здійснювалось. Жодних погоджень щодо вилучення ділянки не надавалось. Цільове призначення лісової ділянки площею 0,95 га, розташованої у кварталі 36, виділ 2, 3 Великобурімського лісництва Черкаського надлісництва філії "Центральний лісовий офіс" ДП "Ліси України" не змінювалося, дана ділянка відноситься до земель лісогосподарського призначення код - 09.01.

Золотоніська окружна прокуратура звернулась з листом від 16.07.2025 №51-1613вих-25 до Черкаської обласної державної (військової) адміністрації, в якому просила надати запитувану в листі інформацію.

У відповідь листом від 20.08.2025 №01/01-35/10162/01/01-35/22049 Черкаська обласна військова адміністрація повідомила, що згідно з інформацією Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Державного земельного кадастру земельна ділянка площею 467,1107 га (кадастровий номер 7125182400:02:000:3319), є землями лісогосподарського призначення, право державної власності зареєстровано в особі Черкаської обласної державної адміністрації, право постійного користування - Державне спеціалізоване господарське підприємство "Ліси України". Спорудження будівель і споруд регламентується п. 6.4 "Правил використання корисних властивостей лісів", затверджених наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України №502 від 14.08.2012, та належне використання корисних властивостей лісу передбачене п. 6.1 вказаних Правил. Інформація про проведення будь-яких будівельних робіт відсутня, погодження будівництва будівель, споруд та інших об`єктів нерухомості ТОВ "ТД "Східні Солодощі" на земельній ділянці з кадастровим номером 7125182400:02:000:3319 Черкаською обласною адміністрацією не надавалось. Розпоряджень щодо вилучення частини земельної ділянки та зміни цільового призначення земельної ділянки з кадастровим номером 7125182400:02:000:3319 не приймалось.

Відповідно до протоколу огляду місця події від 18.09.2025 проведено огляд спірної земельної ділянки, за результатами якого встановлено, що на останній наявна споруда (цегельний будинок) розміром 4,66 х 4,34 м.

Золотоніська окружна прокуратура звернулась з листом від 23.09.2025 №51-2192вих-25 до Іркліївської сільської ради, в якому просила повідомити чи здійснювалась протягом 2009 - 2025 рр. ТОВ "ТД "Східні Солодощі" плата за користування лісовою ділянкою загальною площею 0,95 га (захисні смуги лісів вздовж річок, навколо озер, водоймищ), що знаходиться у постійному користуванні ДП "Золотоніське лісове господарство" (на даний час - Філії "Центральний лісовий офіс" ДП "Ліси України") і розташована у кварталі 36 виділ 2, 3 Великобурімського лісництва на території Жовнинської сільської ради Чорнобаївського району (нині - Золотоніського) Черкаської області на підставі Договору від 10.12.2009.

У відповідь листом від 30.09.2025 №1380/10-12 Іркліївська сільська рада Золотоніського району Черкаської області повідомила, що з 2020 по 2025 рік ТОВ "ТД "Східні Солодощі" не здійснювало плату за користування лісовою ділянкою загальною площею 0,95 га, яка знаходиться у постійному користуванні ДП "Золотоніське лісове господарство" (на даний час - Філія "Центральний лісовий офіс" ДП "Ліси України"). Іркліївська сільська рада не володіє інформацією щодо розміру та надходжень плати за користування лісовою ділянкою загальною площею 0,95 га, яка знаходиться у постійному користуванні ДП "Золотоніське лісове господарство" (на даний час - Філія "Центральний лісовий офіс" ДП "Ліси України") за період з 2009 по 2020 рік.

Золотоніська окружна прокуратура звернулась з листом від 23.09.2025 №51-2193вих-25 до ГУ ДПС у Черкаській області, в якому просила надати інформацію щодо декларування та сплати протягом 2009 - 2025 рр. ТОВ "ТД "Східні Солодощі" плати за користування лісовою ділянкою загальною площею 0,95 га (захисні смуги лісів вздовж річок, навколо озер, водоймищ), що знаходиться у постійному користуванні ДП "Золотоніське лісове господарство" (на даний час - Філії "Центральний лісовий офіс" ДП "Ліси України") і розташована у кварталі 36 виділ 2, 3 Великобурімського лісництва на території Жовнинської сільської ради Чорнобаївського району (нині - Золотоніського) Черкаської області на підставі Договору від 10.12.2009.

У відповідь листом від 26.09.2025 №7184/5/23-00-04-06 Головне управління ДПС у Черкаській області повідомило, що ТОВ "ТД "Східні Солодощі" протягом 2009 - 2025 років не декларував та не сплачував рентну плату за спеціальне використання лісових ресурсів.

Золотоніська окружна прокуратура звернулась з листом від 29.10.2025 №51-1561вих-25 до Філії "Центральний лісовий офіс" ДП "Ліси України", в якому просила повідомити запитувану в листі інформацію.

У відповідь Філія "Центральний лісовий офіс" ДП "Ліси України" надала лист від 17.11.2025, в якому зазначила, що за наявною у філії інформацією, відповідно до відомостей з Державного земельного кадастру земельна ділянка площею 467,1107 га з кадастровим номером 7125182400:02:000:3319 є землями лісогосподарського призначення державної власності, з цільовим призначенням - для ведення лісового господарства і пов`язаних з цим послуг, та перебуває в постійному користуванні ДП "Ліси України" (право постійного користування зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 23.05.2019). Водночас, відповідно до планово-картографічних матеріалів лісовпорядкування земельна ділянка площею 467,1107 га з кадастровим номером 7125182400:02:000:3319 розташована в межах кварталів 34-39 Великобурімського лісництва Черкаського надлісництва філії "Центральний лісовий офіс" ДП "Ліси України". Разом з цим, згідно з інформацією з Державного земельного кадастру земельна ділянка площею 467,1107 га з кадастровим номером 7125182400:02:000:3319 є об`єктом речового права. Інформація щодо її поділу чи скасування реєстрації у Філії відсутня.

Прокурор стверджує, що ТОВ "ТД "Східні Солодощі" грубо порушило істотні умови договору в частині заборони проведення капітального будівництва на лісовій ділянці, переданій у довгострокове тимчасове користування, а також в частині своєчасного внесення рентної плати, що є підставою для розірвання договору оренди та зобов`язання відповідача 1. повернути земельну ділянку та стало підставою для звернення до суду з цим позовом.

Розглядаючи спір суд враховує такі положення чинного законодавства.

Відповідно до ч. 1 ст. 3 Лісового кодексу України (далі - ЛК України) лісові відносини в Україні регулюються Конституцією України, Законом України "Про охорону навколишнього природного середовища", цим Кодексом, іншими законодавчими актами України, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Лісові відносини - суспільні відносини, які стосуються володіння, користування та розпоряджання лісами і спрямовуються на забезпечення охорони, відтворення та стале використання лісових ресурсів з урахуванням екологічних, економічних, соціальних та інших інтересів суспільства. (ч. 1 ст. 2 ЛК України)

Ліси України є її національним багатством і за своїм призначенням та місцерозташуванням виконують переважно водоохоронні, захисні, санітарно-гігієнічні, оздоровчі, рекреаційні, естетичні, виховні, інші функції та є джерелом для задоволення потреб суспільства в лісових ресурсах. Усі ліси на території України, незалежно від того, на землях яких категорій за основним цільовим призначенням вони зростають, та незалежно від права власності на них, становлять лісовий фонд України і перебувають під охороною держави. (ч. 2, 3 ст. 1 ЛК України)

Лісова ділянка - ділянка лісового фонду України з визначеними межами, виділена відповідно до цього Кодексу для ведення лісового господарства та використання лісових ресурсів без вилучення її у землекористувача або власника землі. (ч. 4 ст. 1 ЛК України)

До земель лісогосподарського призначення належать лісові землі, на яких розташовані лісові ділянки, та нелісові землі, зайняті сільськогосподарськими угіддями, водами й болотами, спорудами, комунікаціями, малопродуктивними землями тощо, які надані в установленому порядку та використовуються для потреб лісового господарства. До земель лісогосподарського призначення не належать землі, на яких розташовані полезахисні лісові смуги. (ч. 1 ст. 5 ЛК України)

Згідно з ч. 1 ст. 55 Земельного кодексу України (далі - ЗК України), до земель лісогосподарського призначення належать землі, вкриті лісовою рослинністю, а також не вкриті лісовою рослинністю, нелісові землі, які надані та використовуються для потреб лісового господарства.

Ліси можуть перебувати в державній, комунальній та приватній власності. Суб`єктами права власності на ліси є держава, територіальні громади, громадяни та юридичні особи. (ч. 3, 4 ст. 7 ЛК України)

У державній власності перебувають усі ліси України, крім лісів, що перебувають у комунальній або приватній власності. (ч. 1 ст. 8 ЛК України)

Згідно зі ст. 170 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), держава набуває і здійснює цивільні права та обов`язки через органи державної влади у межах їхньої компетенції, встановленої законом.

Право державної власності на ліси набувається і реалізується державою в особі Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій відповідно до закону. (ч. 2 ст. 8 ЛК України)

Відповідно до абз. 1 ч. 2 ст. 84 ЗК України право державної власності на землю набувається і реалізується державою через органи виконавчої влади відповідно до повноважень, визначених цим Кодексом.

Згідно з ч. 4 ст. 122 ЗК України (в редакції чинній на момент укладення Договору від 10.12.2009), обласні державні адміністрації передають земельні ділянки на їх території із земель державної власності у власність або у користування у межах міст обласного значення та за межами населених пунктів для всіх потреб, крім випадків, визначених частинами третьою, сьомою цієї статті.

Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 31 ЛК України (в редакції чинній на момент укладення Договору від 10.12.2009) Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації у сфері лісових відносин у межах своїх повноважень на їх території приймають рішення про виділення в установленому порядку для довгострокового тимчасового користування лісами лісових ділянок, що перебувають у державній власності, на відповідній території, а також у межах міст обласного та республіканського (Автономної Республіки Крим) значення.

Право користування лісами здійснюється в порядку постійного та тимчасового користування лісами. (ст. 16 ЛК України (в редакції чинній на момент укладення Договору від 10.12.2009))

Відповідно до ч. 1 - 4 ст. 18 ЛК України (в редакції чинній на момент укладення Договору від 10.12.2009) об`єктом тимчасового користування можуть бути всі ліси, що перебувають у державній, комунальній або приватній власності. (ч. 1) Тимчасове користування лісами може бути: довгостроковим - терміном від одного до п`ятдесяти років і короткостроковим - терміном до одного року. (ч. 2) Довгострокове тимчасове користування лісами - засноване на договорі строкове платне використання лісових ділянок, які виділяються для потреб мисливського господарства, культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних, туристичних і освітньо-виховних цілей, проведення науково-дослідних робіт. (ч. 3) Довгострокове тимчасове користування лісами державної та комунальної власності здійснюється без вилучення земельних ділянок у постійних користувачів лісами на підставі рішення відповідних органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, прийнятого в межах їх повноважень за погодженням з постійними користувачами лісами та органом виконавчої влади з питань лісового господарства Автономної Республіки Крим, територіальними органами центрального органу виконавчої влади з питань лісового господарства. (ч. 4) Суб`єктами правовідносин тимчасового користування лісами є: власники лісів або уповноважені ними особи; підприємства, установи, організації, громадяни України, іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи. (ч. 7)

У порядку спеціального використання може здійснюватися використання корисних властивостей лісів для культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних, туристичних і освітньо-виховних цілей, потреб мисливського господарства, проведення науково-дослідних робіт. (п. 4 ч. 1 ст. 67 ЛК України (в редакції чинній на момент укладення Договору від 10.12.2009))

Лісова ділянка може бути виділена одному або кільком тимчасовим лісокористувачам для різних видів використання лісових ресурсів. (ч. 2 ст. 68 ЛК України (в редакції чинній на момент укладення Договору від 10.12.2009))

Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 14.08.2012 №502 затверджено Правила використання корисних властивостей лісів (далі - Правила), які відповідно до п. 1.1. встановлюють норми і вимоги щодо використання корисних властивостей лісів для культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних, туристичних і освітньо-виховних цілей та проведення науково-дослідних робіт.

Згідно з п. 1.5. Правил використання корисних властивостей лісів на умовах довгострокового тимчасового користування здійснюється на підставі договору довгострокового тимчасового користування лісами, який укладається між постійним лісокористувачем або власником лісів, з одного боку, та тимчасовим лісокористувачем, з іншого боку, після прийняття рішення відповідними органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування.

Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 07.09.2012 №551 затверджено Примірний договір довгострокового тимчасового користування лісами, за умовами якого стороною, яка може передавати у довгострокове тимчасове користування лісову ділянку, є як постійний лісокористувач, так і власник лісів.

Системний аналіз наведеного законодавства дає підстави для висновку, що обласні державні адміністрації є органами, уповноваженим здійснювати від імені держави повноваження власника лісової ділянки, вчиняти дії щодо прийняття рішень про передачу лісової ділянки у постійне та тимчасове користування, а також є органами, уповноваженими на здійснення контролю за додержанням законодавства у сфері лісових відносин. Тож обласні державні адміністрації є суб`єктами, які реалізують правомочності власника у правовідносинах тимчасового користування лісами, які перебувають у державній власності, в тому числі, у правовідносинах, які виникають із договорів довгострокового тимчасового користування лісами. Саме до повноважень обласних державних адміністрацій відноситься прийняття рішення про передачу лісової ділянки у користування, визначення інших умов, які є істотними, зокрема, строку, на який така ділянка передається у тимчасове користування, її розміру, а також ставки рентної плати за використання корисних властивостей лісів. Водночас, постійний лісокористувач обсягом таких повноважень не наділений, і його повноваження у процесі виділення земельної ділянки у тимчасове користування зводяться до надання згоди на таке виділення, підписання договору довгострокового тимчасового користування на умовах, визначених розпорядником лісової ділянки, та її передачі тимчасовому лісокористувачу за актом приймання-передачі.

Таких висновків дійшла Велика Палата Верховного Суду у постанові від 07.05.2025 у справі № 902/111/24 з подібних правовідносин.

Суд вище встановив, що Договір довгострокового тимчасового користування від 10.12.2009 укладено на підставі розпорядження Черкаської обласної державної адміністрації від 18.11.2009 №339 про виділення в довгострокове тимчасове користування лісової ділянки ТОВ "ТД "Східні Солодощі" для використання в культурно-оздоровчих цілях терміном на 49 років лісової ділянки площею 0,95 га, що знаходиться в постійному користуванні державного підприємства "Золотоніське лісове господарство" в адміністративних межах Жовнинської сільської ради Чорнобаївського району, за межами населених пунктів.

Пунктом 2 розпорядження Черкаської обласної державної адміністрації від 18.11.2009 №339 зобов`язано ТОВ "ТД "Східні Солодощі" використовувати лісову ділянку відповідно до заявленої мети з дотриманням вимог ст. 20 Лісового кодексу України. а пунктом 3 - доручено державному підприємству "Золотоніське лісове господарство" укласти договір на довгострокове тимчасове користування лісовою ділянкою, забезпечити його нотаріальне посвідчення, реєстрацію в Черкаському обласному управлінні лісового та мисливського господарства та належне зберігання матеріалів погодження.

Згідно з Актом прийомки-передачі лісової ділянки від 10.12.2009 ДП "Золотоніський лісгосп" передало із земель ДП "Золотоніський лісгосп" лісову ділянку площею 0,95 га, а ТОВ "ТД "Східні Солодощі" прийняло лісову ділянку, яка розташована в адміністративних межах Жовнинської сільської ради Чорнобаївського району Черкаської області за межами населених пунктів для використання в культурно-оздоровчих цілях, площею 0,95 га, в кварталі 36, виділ 2, 3 Великобурімського лісництва в тимчасове довгострокове користування, терміном на 49 років (розпорядження Черкаської обласної державної адміністрації №339 від 18.11.2009).

З викладеного випливає, що передумовою виникнення правовідносин довгострокового тимчасового користування лісовою ділянкою на підставі спірного Договору стала реалізація уповноваженим органом держави - Черкаською обласною державною адміністрацією своїх повноважень щодо передачі лісової ділянки тимчасовому лісокористувачу, і такі правовідносини зумовлені волевиявленням розпорядника лісової ділянки.

Діючи від імені держави як власника лісової ділянки, Черкаська обласна державна адміністрація видала розпорядження від 04.12.2019 № 934, яким доручила Державному підприємству "Золотоніське лісове господарство" укласти договір довгострокового тимчасового користування лісовою ділянкою з ТОВ "ТД "Східні Солодощі".

Таким чином Державне підприємство "Золотоніське лісове господарство" - спеціалізоване державне лісогосподарське підприємство, якому доручено підписати Договір, є лише постійним користувачем лісів на землях державної власності, які передані йому для ведення лісового господарства без встановлення строку відповідно до ст. 17 ЛК України, та не є суб`єктом, уповноваженим на розпорядження лісами державної власності.

Тобто особливістю відносин з реалізації державою правомочностей власника лісових земельних ділянок є те, що держава реалізує своє право власності шляхом передання у постійне користування спеціалізованих державних лісогосподарських підприємств, а право розпорядження - наділення відповідних суб`єктів владних повноважень, які діють від імені держави, правом на розпорядження цими ділянками, шляхом прийняття розпорядчих актів. Отже Черкаська обласна державна адміністрація є суб`єктом правовідносин тимчасового користування лісами державної власності, у тому числі правовідносин, які виникли із Договору від 10.12.2009, укладеного на виконання розпорядження від 18.11.2009 №339, а також є органом, уповноваженим на здійснення контролю за додержанням законодавства у сфері лісових відносин, які виникли на підставі такого договору.

Подібних висновків дійшла Велика Палата Верховного Суду у постанові від 07.05.2025 у справі № 902/111/24 з подібних правовідносин.

Щодо вимоги прокурора про розірвання Договору у зв`язку з систематичною несплатою відповідачем 1. орендної плати та зі зведенням капітальної споруди без погодження із власником лісів, постійним лісокористувачем в установленому порядку суд зазначає таке.

Тимчасовий лісокористувач приймає в строкове користування лісову ділянку для використання в культурно-оздоровчих цілях. (п. 1 Договору)

Лісова ділянка передається в тимчасове користування без споруд та інших об`єктів. (п. 3 Договору)

Згідно ст. 20, глави 2 Лісового кодексу України Тимчасовий користувач за погодженням з Постійним лісокористувачем, власником лісів в установленому порядку має право зводити тимчасові будівлі і споруди, необхідні для культурно-оздоровчих цілей. (п. 22 Договору)

Тимчасовий лісокористувач, зокрема, зобов`язаний дотримуватись встановленого законодавством режиму використання земель; своєчасно вносити плату за використання лісових ресурсів. (п. 24 Договору)

Тимчасові лісокористувачі на умовах довгострокового користування мають право здійснювати господарську діяльність у лісах з дотриманням умов договору; за погодженням із власниками лісів, постійними лісокористувачами в установленому порядку зводити тимчасові будівлі і споруди, необхідні для ведення господарської діяльності. (п. 1, 2 ч. 1 ст. 20 ЛК України)

Відповідно до п. 2, 3, 5 ч. 2, ч. 3 ст. 20 ЛК України тимчасові лісокористувачі на умовах довгострокового користування зобов`язані: виконувати встановлені обмеження (обтяження) в обсязі, передбаченому законом та договором; дотримуватися встановленого законодавством режиму використання земель; своєчасно вносити плату за використання лісових ресурсів. Законом та договором можуть бути передбачені й інші права та обов`язки тимчасових лісокористувачів на умовах довгострокового користування.

Спорудження тимчасових будівель і споруд, у тому числі лінійного типу, необхідних для ведення господарської діяльності, здійснюється за погодженням з постійними лісокористувачами (власниками лісів). (п. 6.4. Правил)

Зі змісту заяви Філії "Золотоніське лісове господарство" ДП "Ліси України" від 26.08.2024 №139/22.13-2024 випливає, що ТОВ "ТД "Східні Солодощі" вчинив самочинне будівництво капітальної споруди - цегляного будинку орієнтовними розмірами 4,6 - 4,2 м, чим прямо порушив вимоги закону.

Викладене також підтверджується протоколом огляду місця події від 18.09.2025, згідно з яким проведено огляд спірної земельної ділянки, за результатами якого встановлено, що на останній наявна споруда (цегельний будинок) розміром 4,66 х 4,34 м.

Водночас зі змісту листа від 20.08.2025 №01/01-35/10162/01/01-35/22049 Черкаської обласної військової адміністрації випливає, що інформація про проведення будь-яких будівельних робіт відсутня, погодження будівництва будівель, споруд та інших об`єктів нерухомості ТОВ "ТД "Східні Солодощі" на земельній ділянці з кадастровим номером 7125182400:02:000:3319 Черкаською обласною адміністрацією не надавалось. Розпоряджень щодо вилучення частини земельної ділянки та зміни цільового призначення земельної ділянки з кадастровим номером 7125182400:02:000:3319 не приймалось.

Також листом від 13.08.2025 №7855/36.2-4-2025 Філія Центральний лісовий офіс" ДП "Ліси України" повідомила, що дозвіл на спорудження об`єктів філією не надавався, інформація щодо здійснення будівельних робіт на лісовій ділянці, наданій в довгострокове тимчасове користування, відсутня.

З викладеного випливає, що відповідач 1. у встановленому ст. 20 ЛК України, п. 6.4. Правил погодження власника лісової земельної ділянки чи постійного лісокористувача на зведення будівель і споруд не отримував.

Крім того, листом від 26.09.2025 №7184/5/23-00-04-06 Головне управління ДПС у Черкаській області повідомило, що ТОВ "ТД "Східні Солодощі" протягом 2009 - 2025 років не декларував та не сплачував рентну плату за спеціальне використання лісових ресурсів.

Відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості. (ч. 1 ст. 627 ЦК України)

Сторони мають право врегулювати у договорі, який передбачений актами цивільного законодавства, свої відносини, які не врегульовані цими актами. Сторони в договорі можуть відступити від положень актів цивільного законодавства і врегулювати свої відносини на власний розсуд. Сторони в договорі не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо вказано про це, а також у разі, якщо обов`язковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між сторонами. (ч. 2, 3 ст. 6 ЦК України)

Розірвання порушеного договору є способом захисту цивільних прав, що визначені статтею 16 ЦК України, оскільки вимога про розірвання договору спрямована на припинення правовідносин.

У разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема припинення зобов`язання внаслідок односторонньої відмови від зобов`язання, якщо це встановлено договором або законом, або розірвання договору. (п. 1 ч. 1 ст. 611 ЦК України)

Зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору. (ч. 1 ст. 651 ЦК України)

Вище наведено пункти 28, 29 Договору, в яких визначено підстави та порядок припинення Договору.

Також підстави припинення права користування лісами та земельними ділянками лісового призначення визначені положеннями ЛК України та ЗК України.

Право тимчасового користування лісами припиняється у випадках, передбачених статтею 78 цього Кодексу для припинення права використання лісових ресурсів. (ч. 2 ст. 22 ЛК України)

Право використання лісових ресурсів припиняється в разі: використання лісових ресурсів способами, які негативно впливають на стан і відтворення лісів, призводять до погіршення навколишнього природного середовища; використання лісової ділянки не за цільовим призначенням. (п. 5, 7 ст. 78 ЛК України)

Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЗК України підставами припинення права користування земельною ділянкою є: використання земельної ділянки способами, які суперечать екологічним вимогам; (п. "г") використання земельної ділянки не за цільовим призначенням. (п. "ґ")

Примусове припинення прав на земельну ділянку здійснюється у судовому порядку у разі використання земельної ділянки не за цільовим призначенням. (п. "а" ч. 1 ст. 143 ЗК України)

Оскільки лісова ділянка, надана відповідачу 1. у довгострокове тимчасове користування для культурно-оздоровчих цілей, використовується не за призначенням, шляхом спорудження майнового об`єкту за відсутності дозволу постійного землекористувача, та з порушенням обов`язку передбаченого Договором в частині внесення плати за використання лісових ресурсів протягом 2009 - 2025 років, тобто фактично з моменту укладення Договору, суд дійшов висновку про те, що таке порушення умов Договору від 10.12.2009 та лісового законодавства, яке допущене ТОВ "ТД "Східні Солодощі" є підставою для розірвання Договору від 10.12.2009.

При цьому суд враховує, що обставини, визначені у п. 28 Договору, є узгодженими сторонами правовими підставами для припинення дії договору шляхом розірвання. Відтак виявлення факту проведення ТОВ "ТД "Східні Солодощі" будь-якого будівництва без згоди постійного користувача не потребує дослідження питання істотності порушень умов договору відповідно до ч. 2 ст. 651 ЦК України, а є обставиною, виникнення якої є самостійною підставою для припинення дії договору і його розірвання судом.

При цьому суд враховує, що переглядаючи справу №902/111/24, правовідносини у якій є подібними правовідносинам, що виникли у справі що розглядається, у постанові від 07.05.2025 Велика Палата Верховного Суду дійшла висновку, що позовна вимога про розірвання договору довгострокового тимчасового користування лісами є належним та ефективним способом захисту.

Відповідно до ч. 3 ст. 68 ЛК України землі, що були порушені під час використання лісових ресурсів, приводяться відповідно до вимог законодавства винними в цьому особами за їх рахунок до стану, придатного для використання за призначенням.

Після припинення дії договору Тимчасовий лісокористувач повертає Постійному лісокористувачу, власнику лісів лісову ділянку. У випадку погіршення стану і корисних властивостей лісової ділянки, що була виділена в довгострокове тимчасове користування, пов`язаних з використанням лісових ресурсів, Тимчасовий лісокористувач відшкодовує Постійному лісокористувачу, власнику лісів збитки у розмірі, визначеному сторонами відповідно до законодавства. Якщо сторони не досягли згоди про розмір відшкодування збитків, спір вирішується судом. (п. 15 Договору)

Приведення земельних ділянок у придатний для використання стан, включаючи знесення будинків, будівель і споруд, здійснюється за рахунок громадян або юридичних осіб, які самовільно зайняли земельні ділянки. (ч. 2 ст. 212 ЗК України)

Житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил. (ч. 1 ст. 376 ЦК України)

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 15.11.2023 у справі №916/1174/22 вказує, що самочинне будівництво нерухомого майна особою, яка не є власником земельної ділянки, слід розглядати як порушення прав власника відповідної земельної ділянки. Здійснення самочинного будівництва порушує права власника земельної ділянки, у тому числі у разі відсутності державної реєстрації права власності на самочинно побудоване нерухоме майно за відповідною особою. Факт самочинного будівництва змушує власника земельної ділянки діяти з урахуванням того, що на відповідній земельній ділянці наявні певні об`єкти нерухомості - що обмежує можливості як користування, так і розпорядження земельною ділянкою.

Оскільки лісова ділянка загальною площею 0,95 га (захисні смуги лісів вздовж річок, навколо озер, водоймищ), що розташована у кварталі 36 виділ 2, 3 Великобурімського лісництва не була відведена для будівництва капітальної споруди, призначена для культурно-оздоровчих та рекреаційних цілей, ТОВ "ТД "Східні Солодощі" не отримало будь-яких погоджень та дозвільних документів на капітальне будівництво, то споруда розміром 4,66 х 4,34 м є самочинно збудованою.

Позов про знесення самочинно збудованого нерухомого майна може бути пред`явлено власником чи користувачем земельної ділянки або іншою особою, права якої порушено, зокрема, власником (користувачем) суміжної земельної ділянки з підстав, передбачених статтями 391, 396 ЦК України, статтею 103 ЗК України. Позов може бути пред`явлено до особи, яка здійснила будівництво, як про зобов`язання знесення забудови, так і про знесення забудови за рішенням суду самим власником (користувачем) земельної ділянки за рахунок особи, яка здійснила самочинне будівництво, з одночасним відшкодуванням підтверджених витрат на його знесення. (постанова Верховного Суду від 15.06.2022 у справі № 369/1843/18)

Самочинне будівництво підлягає безумовному знесенню, якщо власник земельної ділянки заперечує проти визнання права власності за особою, яка здійснила таке будівництво; власник земельної ділянки не заперечує проти визнання права власності на самочинну забудову, однак така забудова порушує права інших осіб на зазначену земельну ділянку; самочинна забудова зведена на наданій земельній ділянці, але з відхиленням від проекту, що суперечить суспільним інтересам або порушує права інших осіб, з істотним порушенням будівельних норм і правил, що порушує права інших осіб, за умови, що особа, яка здійснила самочинне будівництво, відмовилася від здійснення перебудови. (постанова Верховного Суду від 02.06.2022 у справі № 727/7282/15-ц)

Підсумовуючи викладене суд доходить висновку, що відновлення стану лісової ділянки, який існував до порушення прав, має бути реалізовано шляхом знесення самочинно збудованого на ній майна, відтак відповідна вимога прокурора є обґрунтованою та підлягає задоволенню.

Крім цього, внаслідок розірвання Договору, у ТОВ "ТД "Східні Солодощі" виникає обов`язок повернути лісову ділянку позивачу як власнику.

Відповідно до ст. 34 Закону України "Про оренду землі", яка застосовується за аналогією до договору про тимчасове користування стосовно наслідків припинення або розірвання договору - у разі припинення або розірвання договору оренди землі орендар зобов`язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором. Орендар не має права утримувати земельну ділянку для задоволення своїх вимог до орендодавця.

Відтак у ТОВ "Східні Солодощі" внаслідок розірвання договору виникає обов`язок з повернення земельної ділянки власнику - Черкаській обласній державній адміністрації.

Підсумовуючи викладене суд задовольняє позовні вимоги повністю.

Щодо наявності підстав для здійснення прокуратурою представництва інтересів держави в суді у спірних правовідносинах, суд зазначає таке.

Згідно п. 3 ч. 1 ст. 131-1 Конституції України в Україні діє прокуратура, яка здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

Враховуючи положення Великої Палати Верховного Суду викладені у постанові від 26.05.2020 у справі № 912/2385/18, захищати інтереси держави повинні насамперед відповідні компетентні органи, а не прокурор. Прокурор не повинен вважатися альтернативним суб`єктом звернення до суду і замінювати компетентний орган, який може і бажає захищати інтереси держави.

Системне тлумачення абзацу першого частини третьої статті 23 Закону дозволяє дійти висновку, що прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави у двох випадках: 1) якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені повноваження здійснювати такий захист у спірних правовідносинах; 2) якщо немає органу державної влади, органу місцевого самоврядування чи іншого суб`єкта владних повноважень, до компетенції якого віднесені повноваження здійснювати захист законних інтересів держави у спірних правовідносинах (постанова Великої Палати Верховного Суду від 26.06.2019 року у справі № 587/430/16-ц).

Даний спір спрямований на забезпечення додержання законодавчо визначеного порядку використання лісових ресурсів та отримання максимального доходу від використання, що забезпечує розвиток важливих соціальних сфер. Таким чином, правовідносини, пов`язані з використанням лісових ресурсів, становлять "суспільний", "публічний" інтерес. Звернення прокурора до суду спрямоване на задоволення державної, а також суспільної потреби у припиненні неналежного використання лісових ресурсів та повернення їх державі.

Згідно з ч. 4 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді.

Прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва.

Прокурор зобов`язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це громадянина та його законного представника або відповідного суб`єкта владних повноважень. У разі підтвердження судом наявності підстав для представництва прокурор користується процесуальними повноваженнями відповідної сторони процесу. Наявність підстав для представництва може бути оскаржена громадянином чи її законним представником або суб`єктом владних повноважень.

Прокурор, звертаючись до суду з позовом, має обґрунтувати та довести підстави для представництва, однією з яких є бездіяльність компетентного органу.

Бездіяльність компетентного органу означає, що він знав або повинен був знати про порушення інтересів держави, але не звертався до суду з відповідним позовом у розумний строк.

Звертаючись до відповідного компетентного органу до подання позову в порядку, передбаченому статтею 23 Закону України "Про прокуратуру", прокурор фактично надає йому можливість відреагувати на стверджуване порушення інтересів держави, зокрема, шляхом призначення перевірки фактів порушення законодавства, виявлених прокурором, вчинення дій для виправлення ситуації, а саме подання позову або аргументованого повідомлення прокурора про відсутність такого порушення.

Невжиття компетентним органом жодних заходів протягом розумного строку після того, як цьому органу стало відомо або повинно було стати відомо про можливе порушення інтересів держави, має кваліфікуватися як бездіяльність відповідного органу. Розумність строку визначається судом з урахуванням того, чи потребували інтереси держави невідкладного захисту (зокрема, через закінчення перебігу позовної давності чи можливість подальшого відчуження майна, яке незаконно вибуло із власності держави), а також таких чинників, як: значимість порушення інтересів держави, можливість настання невідворотних негативних наслідків через бездіяльність компетентного органу, наявність об`єктивних причин, що перешкоджали такому зверненню, тощо.

Як встановлено вище, Черкаська обласна державна адміністрація є розпорядником земельної ділянки державної власності, що передана ТОВ "Східні солодощі" в тимчасове користування на підставі Договору від 10.12.2009, що свідчить про те, що у тимчасового користувача був обов`язок належно використовувати лісову ділянку та дотримуватися інших положень договору і законодавства. На обласні державні адміністрації покладено обов`язок здійснювати контроль за додержанням законодавства у сфері лісових відносин у межах своїх повноважень та на їх території. То ж, у спірних правовідносинах держава є учасником правовідносин, оскільки саме вона є власником лісової ділянки, переданої у довгострокове тимчасове користування, і саме її повноваження як власника здійснювала Черкаська обласна державна адміністрація, видавши розпорядження про виділення спірної ділянки у користування ТОВ "ТД "Східні Солодощі" та доручивши ДП "Золотоніське лісове господарство" укласти договір довгострокового тимчасового користування лісами, фактично від імені держави.

З`ясувавши сутність спірних правовідносин, в яких держава є власником спірного майна, а також врахувавши складний механізм управління державним майном, Велика Палата Верховного Суду у постанові від 07.05.2025 у справі №902/111/24 дійшла переконання, що вимоги ч. 2 ст. 651 ЦК України про те, що договір може бути розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін, не порушено, а прокурор, який звернувся з позовом в інтересах держави, мав право вимагати розірвання договору. Велика Палата Верховного Суду зазначені вище висновки зробила з огляду й на те, що жодні формальні міркування не можуть переважати над врахуванням суті і змісту спірних правовідносин. У цій справі питання про розірвання договору довгострокового тимчасового користування лісовою ділянкою безпосередньо стосуються прав та інтересів обласної державної адміністрації як розпорядника лісових земель державної форми власності, адже невиконання умов договору порушує права держави як власника. Отже Черкаська обласна державна адміністрація має повноваження вимагати усунення будь-яких порушень прав на землю, які виникли із договору тимчасового довгострокового користування лісами, у тому числі вимагати припинення права тимчасового користування лісовою ділянкою шляхом розірвання договору в судовому порядку.

З матеріалів справи випливає, що Золотоніська окружна прокуратура звернулась з листом від 24.09.2025 №21-2202вих-25 до Черкаської обласної державної (військової) адміністрації, в якому просила повідомити чи вживались / чи будуть вживатись Черкаською обласною державною адміністрацією заходи щодо усунення порушень умов Договору від 10.12.2009, в тому числі шляхом подання до суду позовної заяви про розірвання Договору та повернення лісової ділянки.

У відповідь листом від 03.10.2025 №01/01-35/12474/01/01-35/26215 Черкаська обласна військова адміністрація повідомила, що згідно з інформацією Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Державного земельного кадастру земельна ділянка площею 467,1107 га (кадастровий номер 7125182400:02:000:3319) є землями лісогосподарського призначення, право державної власності зареєстровано в особі Черкаської обласної державної адміністрації, право постійного користування - Державне спеціалізоване господарське підприємство "Ліси України". В разі підтвердження фактів, викладених у запиті Золотоніської окружної прокуратури, право держави в особі Черкаської обласної військової адміністрації є порушеним. З огляду на викладене та у зв`язку з відсутністю у Черкаської обласної військової адміністрації коштів для сплати судового збору, остання, зважаючи на необхідність утвердження принципів законності на території Черкаської області та відновлення права держави зазначила, що не буде заперечувати щодо подання Золотоніською окружною прокуратурою позовної заяви в інтересах держави.

Золотоніська окружна прокуратура звернулась з листом від 19.02.2026 №51-244вих-26 до Черкаської обласної державної (військової) адміністрації, в якому на підставі ч. 4 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" повідомила, що на даний час вирішується питання щодо скерування позовної заяви до Господарського суду Черкаської області для розгляду по суті.

Таким чином, з відповіді позивача випливає, що уповноважений орган обізнаний про стверджуване прокурором порушення інтересів держави та незважаючи на явні порушення законодавства жодних заходів для захисту порушених інтересів протягом тривалого часу не вжив та не планував вживати.

Отже, враховуючи нездійснення позивачем заходів для звернення до суду з позовом щодо захисту інтересів територіальної громади та держави, враховуючи повноваження прокурора самостійно визначати, у чому полягає порушення інтересів держави і визначати орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах, суд дійшов висновку, що прокурор належно обґрунтував та довів підстави для представництва інтересів держави в суді.

Також суд враховує, що Рішенням Другого сенату Конституційного Суду України від 03.12.2025 № 6-р(II)/2025 у справі № 3-28/2024(59/24) визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними/суперечать конституції), окремі приписи абзацу першого частини третьої статті 23 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 № 1697-VII.

Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 131-1 Конституції України, в Україні діє прокуратура, яка здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом. Відповідно частини 2 цієї Статті організація та порядок діяльності прокуратури визначаються законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 41 ГПК України у справах позовного провадження учасниками справи є сторони та треті особи.

У справах можуть також брати участь органи та особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб (ч. 3 ст. 41 ГПК України).

Господарський процесуальний кодексу України у ч. 3, 4 ст. 53 визначає, що у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами. Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, передбачених статтею 174 цього Кодексу.

Статтею 23 Закону України "Про прокуратуру" регламентовано особливості представництва інтересів громадянина або держави в суді, що полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом.

У свою чергу, Рішенням Другого сенату Конституційного Суду України від 03.12.2025 № 6-р(II)/2025 у справі № 3-28/2024(59/24) за конституційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "Рейнір Бізнес Груп" щодо відповідності Конституції України (конституційності) приписів абзацу першого частини третьої, абзаців першого, другого, третього частини четвертої статті 23 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII (щодо представництва прокурором інтересів держави в суді):

1. Визнано такими, що відповідають Конституції України (є конституційними), абзаци перший, другий, третій частини четвертої статті 23 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами.

2. Визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), окремі приписи абзацу першого частини третьої статті 23 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами в тім, що вони надають прокуророві можливість здійснювати представництво інтересів держави в суді у зв`язку з нездійсненням або неналежним здійсненням захисту цих інтересів органом державної влади, органом місцевого самоврядування чи іншим суб`єктом владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження.

3. Окремі приписи абзацу першого частини третьої статті 23 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами, визнані неконституційними, втрачають чинність із 1 січня 2027 року.

4. Рішення Конституційного Суду України не поширюється на правовідносини щодо представництва прокурором інтересів держави в суді, які виникли під час чинності окремих приписів абзацу першого частини третьої статті 23 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами, визнаних неконституційними, та продовжують існувати після втрати ними чинності.

5. Рішення Конституційного Суду України є обов`язковим, остаточним та таким, що не може бути оскаржено.

Отже, Рішення Конституційного Суду України не поширюється на правовідносини щодо представництва прокурором інтересів держави в суді, які виникли під час чинності окремих приписів абзацу першого частини третьої статті 23 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами, визнаних неконституційними (на момент відкриття провадження у справі) та продовжують існувати після втрати ними чинності.

Таких висновків дійшов Верховний Суд у постанові від 11.02.2026 у справі №925/1282/23.

На підставі п. 1 ч. 1 ст. 129 ГПК України судовий збір покладається на відповідачів: за немайнову вимогу про розірвання Договору - на обох відповідачів, за немайнові вимоги про знесення самовільно побудованої будівлі та повернення лісової ділянки - на відповідача 1.

Керуючись ст. 74, 76-77, 129, 233, 236-241, 326-327 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Розірвати договір довгострокового тимчасового користування лісовою ділянкою від 10.12.2009, укладений між ДП "Золотоніське лісове господарство" (нині Філія "Центральний лісовий офіс" Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" (ідентифікаційний код 45625546, провул. Медичний, 4, м. Черкаси, 18009)) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Східні Солодощі" (ідентифікаційний код 32620542, вул. Зелена, 149, м. Львів, 79035).

Зобов`язати Товариство з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Східні Солодощі" (ідентифікаційний код 32620542, вул. Зелена, 149, м. Львів, 79035) відновити стан лісової земельної ділянки площею 0,95 га, яка розташована в кварталі 36 виділі 2, 3 Великобурімського лісництва на території Жовнинської сільської ради Золотоніського району Черкаської області, який існував до порушення прав, шляхом знесення самовільно побудованої на ній будівлі - цегляної споруди (будинок).

Зобов`язати Товариство з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Східні Солодощі" (ідентифікаційний код 32620542, вул. Зелена, 149, м. Львів, 79035) повернути лісову ділянку, що знаходиться у постійному користуванні Філії "Центральний лісовий офіс" Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України", площею 0,95 га, яка розташована в кварталі 36 виділ 2, 3 Великобурімського лісництва на території Жовнинської сільської ради Чорнобаївського району (нині - Золотоніського) Черкаської області, розпоряднику земельних ділянок - Черкаській обласній державній адміністрації (ідентифікаційний код 00022668, бульв. Шевченка, 185, м. Черкаси, 18001).

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Східні Солодощі" (ідентифікаційний код 32620542, вул. Зелена, 149, м. Львів, 79035) на користь Черкаської обласної прокуратури (ідентифікаційний код 02911119, бульв. Шевченка, 286, Черкаси, Черкаська область, 18000, розрахунковий рахунок UA 138201720343160001000003751 в Державній казначейській службі України у м. Київ) 6 656 грн витрат зі сплати судового збору.

Стягнути з Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" (ідентифікаційний код 44768034, вул. Руставелі Шота, буд. 9А, м. Київ, 01601), в особі відокремленого структурного підрозділу філії "Центральний лісовий офіс" Державного спеціалізованого підприємства "Ліси України" (ідентифікаційний код 45625546, провул. Медичний, 4, м. Черкаси, 18009) на користь Черкаської обласної прокуратури (ідентифікаційний код 02911119, бульв. Шевченка, 286, Черкаси, Черкаська область, 18000, розрахунковий рахунок UA 138201720343160001000003751 в Державній казначейській службі України у м. Київ) 1 331,20 грн витрат зі сплати судового збору.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Копію рішення надіслати учасникам справи за допомогою системи "Електронний суд", відповідачу 1. поштою.

Повне рішення складено та підписано 14.07.2026.

Суддя Зоя ЗАРІЧАНСЬКА