Рішення № 138184204, 14.07.2026, Господарський суд Кіровоградської області

Дата ухвалення
14.07.2026
Номер справи
912/1203/26
Номер документу
138184204
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. В`ячеслава Чорновола, 29/32, м. Кропивницький, 25006,

тел. (0522) 30-10-22, 30-10-23, код ЄДРПОУ 03499951,

e-mail: inbox@kr.arbitr.gov.ua, web: http://kr.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 липня 2026 рокуСправа № 912/1203/26

Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Кабакової В.Г. розглянув за правилами спрощеного позовного провадження справу № 912/1203/26

за позовом Комунального підприємства "Житлово-експлуатаційна організація №4" Кропивницької міської ради", вул. Незалежності, буд. 9-А, м. Кропивницький, 25031

до відповідача Квартирно-експлуатаційного відділу м. Кропивницький, пров. Училищний, буд. 8, м. Кропивницький, 25002

про стягнення 18 903,33 грн

До Господарського суду Кіровоградської області надійшла позовна заява Комунального підприємства "Житлово-експлуатаційна організація №4" Кропивницької міської ради" до Квартирно-експлуатаційного відділу м. Кропивницький з вимогами про стягнення 18 903,33 грн, з покладенням судових витрат.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає про неналежне виконання відповідачем зобов`язань з оплати послуг з управління багатоквартирним будинком № 5 по вул. Незалежності у м. Кропивницькому.

Ухвалою від 22.05.2026 позовну заяву залишено без руху та встановлено строк на усунення виявлених недоліків позову.

Ухвалою від 28.05.2026 суд прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі № 912/1203/26 за правилами спрощеного позовного провадження. Постановив розгляд справи №912/1203/26 здійснювати без повідомлення учасників справи за наявними матеріалами. Встановив сторонам строки для подання заяв по суті справи.

15.06.2026 відповідач подав відзив на позов № 1966 від 11.06.2026, де просить:

- розглядати справу у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін,

- відмовити позивачу у задоволенні позову з таких підстав. Між сторонами відсутні договірні відносини про надання послуг з управління багатоквартирним будинком та позивач не ініціював укладення такого договору. Підставами для здійснення бюджетною установою оплати за комунальні послуги є наявність відповідного договору та підтвердних документів: актів приймання виконаних послуг та рахунків на їх оплату. Позивач не надав доказів фактичного надання відповідачу послуг з утримання будинку та їх вартість за спірний період.

23.06.2026 позивач подав відповідь на відзив від 22.06.2026.

Ухвалою від 25.06.2026 суд відмовив в задоволенні клопотання відповідача про розглядати справу у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Відповідач 01.07.2026 подав заперечення на відповідь на відзив.

Суд дослідив докази у справі.

Розглянувши подані документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі обставини.

Згідно з рішенням Виконавчого комітету Міської ради міста Кропивницького від 12.11.2019 № 627 "Про призначення управителів багатоквартирних будинків у місті Кропивницькому" та додатком № 4 до нього, Комунальне підприємство "Житлово-експлуатаційна організація № 4" Кропивницької міської ради" є виконавцем послуг з управління багатоквартирними будинками на території м. Кропивницького, зокрема, за адресою вул. Космонавта Попова, буд. 5 (гуртожиток) (а.с. 20-32).

15.11.2019 КП "Житлово-експлуатаційна організація № 4" Кропивницької міської ради" (Управитель) та співвласники багатоквартирного будинку в особі Головного управління житлово-комунального господарства Кропивницької міської ради (Співвласники) уклали Договір № 591 про надання послуг з управління багатоквартирним будинком за адресою вул. Космонавта Попова (вул. Незалежності) № 5 у місті Кропивницькому (а.с. 7-9).

За рішенням № 1693 від 28.09.2023 Кропивницької міської ради вул. Космонавта Попова перейменовано у вул. Незалежності (а.с. 33).

15.05.2024 сторони підписали Додаткову угоду № 1/591 до Договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком (а.с. 10-11).

Згідно Договору оренди майна, що належить до комунальної власності Кропивницької міської територіальної громади № 7/22 від 17.04.2024 Управління комунальної власності Кропивницької міської ради (Орендодавець) передало Квартирно-експлуатаційному відділу м. Кропивницький (Орендар) нерухоме майно нежитлові приміщення, що розташовані у будинку за адресою: м. Кропивницький, вул. Незалежності, 5, загальною площею 206,14 кв.м, що перебуває на балансі КП "ЖЕО № 4" КМР" (а.с. 12-16).

17.04.2026 Управління комунальної власності Кропивницької міської ради та Квартирно-експлуатаційний відділ м. Кропивницький підписали Акт приймання-передачі нежитлового приміщення в оренду, який погоджений Балансоутримувачем - КП "ЖЕО № 4" КМР".

18.12.2025 КП "Житлово-експлуатаційна організація № 4" Кропивницької міської ради" направило Квартирно-експлуатаційному відділу м. Кропивницький Претензію № 1123 від 18.12.2025 про сплату суми боргу в розмірі 14 976,88 грн.

Претензія отримана КЕВ м. Кропивницький 19.12.2025, однак залишена без відповіді.

Заборгованість КЕВ м. Кропивницький з оплати послуг з управління багатоквартирним будинком № 5 по вул. Незалежності у м. Кропивницькому в розмірі 18 903,33 грн і стала підставою для звернення до суду з даним позовом.

Розглядаючи спір по суті, суд враховує таке.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" (далі - Закон) житлово- комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг.

Згідно зі ст. 5 Закону, до житлово- комунальних послуг належать:

1) житлова послуга - послуга з управління багатоквартирним будинком. Послуга з управління багатоквартирним будинком включає: утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, виконання санітарно-технічних робіт, обслуговування внутрішньобудинкових систем (крім обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів про надання такої послуги, за умовами яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів тощо; купівлю електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку; поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку;

2) комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами.

За ч. 1 ст. 9 Закону, споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором.

Споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору.

Пунктом 1 ч. 1 ст. 7 Закону унормовано, що споживач має право, зокрема, одержувати вчасно та відповідної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством та умовами договору на надання житлово-комунальних послуг. Такому праву кореспондує визначений пунктом 5 частини другої цієї ж статті обов`язок споживача оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами.

Відповідно до приписів статті 4 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" власниками квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку можуть бути фізичні та юридичні особи, територіальні громади, держава. Власники квартир та нежитлових приміщень є співвласниками спільного майна багатоквартирного будинку.

Відповідно до частини другої статті 12 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" витрати на управління багатоквартирним будинком розподіляються між співвласниками пропорційно до їхніх часток співвласника, якщо рішенням зборів співвласників або законодавством не передбачено іншого порядку розподілу витрат.

За стаття 6 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" учасниками правовідносин у сфері надання житлово-комунальних послуг є: 1) споживачі (індивідуальні та колективні); 2) управитель; 3) виконавці комунальних послуг.

Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 1 Закону, індивідуальний споживач фізична або юридична особа, яка є власником (співвласником) нерухомого майна, або за згодою власника інша особа, яка користується об`єктом нерухомого майна і отримує житлово-комунальну послугу для власних потреб та з якою або від імені якої укладено відповідний договір про надання житлово-комунальної послуги.

Вказане свідчить, що в розумінні названого Закону, крім власника об`єкта нерухомості, індивідуальним споживачем може бути також інша особа, яка за згодою власника користується об`єктом нерухомого майна і отримує житлово-комунальні послуги для власних потреб. Тобто, для визнання індивідуальним споживачем іншої, відмінної від власника об`єкта особи, остання, повинна фактично користуватися цим об`єктом за згодою власника, та отримувати при такому користуванні житлово-комунальні послуги саме для власних потреб.

Водночас, відповідно до ч. 4 ст. 12 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" зобов`язання із здійснення витрат на управління багатоквартирним будинком у разі здачі в найм (оренду) квартир та/або нежитлових приміщень державної або комунальної власності несуть наймачі (орендарі) таких квартир та/або приміщень.

Частина перша статті 12 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" передбачає, що витрати на управління багатоквартирним будинком включають:

1) витрати на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна у багатоквартирному будинку;

2) витрати на оплату комунальних послуг стосовно спільного майна багатоквартирного будинку;

2-1) витрати, пов`язані з виконанням зобов`язань за кредитним договором, укладеним за програмами Фонду енергоефективності;

3) витрати на сплату винагороди управителю в разі його залучення;

4) інші витрати, передбачені рішенням співвласників або законом.

Таким чином, ч. 4 ст. 12 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" витрати, передбачені договором на управління багатоквартирним будинком, покладає на наймача житлового чи нежитлового приміщення комунальної власності.

За ч. 1 ст. 19 Закону встановлено, що відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах.

Відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 20 Закону споживач зобов`язаний укласти договір на надання житлово-комунальних послуг, підготовлений виконавцем на основі типового договору.

Враховуючи наведене, обов`язок по укладанню договору про надання житлово-комунальних послуг покладено законодавцем як на споживача, так і на виконавця.

За п. 5 ч. 3 ст. 20 Закону споживач зобов`язаний оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.

У ч. 1 ст. 19 Закону передбачено, що відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах, проте відповідно до пункту 1 частини першої статті 20 цього Закону споживач має право, зокрема, одержувати вчасно та відповідної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством та умовами договору на надання житлово-комунальних послуг.

Такому праву прямо відповідає визначений п. 5 ч. 3 ст. 20 Закону обов`язок споживача оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.

Таким чином, згідно із зазначеними нормами закону споживачі зобов`язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними. Факт відсутності договору про надання житлово-комунальних послуг сам по собі не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі.

Вказана правова позиція висловлена Верховним Судом України у постанові від 20.04.2016 у справі № 6-2951цс15 та підтверджена в постанові Великої Палати Верховного Суду від 20.09.2018 у справі № 751/3840/15-ц (провадження № 14-280цс18).

З огляду на викладене, правовідносини, які склалися між сторонами з надання житлово-комунальних послуг, є грошовим зобов`язанням, у якому, серед інших прав і обов`язків сторін на боржника покладено виключно певний цивільно-правовий обов`язок з оплати отриманих житлово-комунальних послуг, якому кореспондує право кредитора вимагати сплату грошей за надані послуги (частина перша статті 509 ЦК України).

У п. 5.4. Договору оренди майна, що належить до комунальної власності Кропивницької міської територіальної громади № 7/22 від 17.04.2024 сторони погодили, що до обов`язків Орендаря (КЕВ м. Кропивницький) належить щомісячне проведення платежів за комунальні послуги (електроенергію, воду, каналізацію, газ та інші платежі) та на утримання будинку і прибудинкової території. Вказані платежі до орендної плати не входять.

Відсутність договору між позивачем та відповідачем щодо управління багатоквартирного будинку не є підставою для звільнення відповідача від сплати відповідних внесків на утримання будинку.

З огляду на викладене, КП "Житлово-експлуатаційна організація № 4" Кропивницької міської ради" зобов`язалося надавати послугу з управління багатоквартирним будинком по вул. Незалежності, 5, а відповідач зобов`язаний оплачувати управителю послугу з управління згідно з вимогами законодавства та умовами договору.

Відповідно до ст. 901 ЦК України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором. Положення цієї глави можуть застосовуватися до всіх договорів про надання послуг, якщо це не суперечить суті зобов`язання.

Згідно з ч. 1 ст. 903 ЦК України якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов`язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.

Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 ЦК України).

Відповідно до ст. 629 ЦК України договір є обов`язковим до виконання.

За приписів ч. 1 ст. 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання.

Згідно зі ст. 610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Відповідно до ч. 1 ст. 530 ЦК України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

У п. 10 Договору № 591 від 15.11.2019 сторони погодили, що ціна послуги з управління становить 2,2531 гривень на місяць за 1 кв. м загальної площі житлового або нежитлового приміщення. Згідно з умовами Додаткової угоди від 15.05.2024 до Договору № 591 від 15.11.2019 плата становить 3,8095 грн.

Відповідно до п. 11 Договору № 591 від 15.11.2019 плата за послугу з управління нараховується щомісяця управителем та вноситься кожним співвласником не пізніше 15 числа місяця, наступного за розрахунковим.

Згідно Додатку №5 до Договору № 591 від 15.11.2019 визначено кошторис витрат на послугу з управління багатоквартирним будинком та перелік складових послуги по вищевказаному багатоквартирному будинку (а.с. 9 з обороту).

За період з 17.04.2024 до 30.04.2026 позивач нарахував відповідачу плату за послуги з управління нежитловими приміщеннями загальною площею 206,14 кв.м у будинку за адресою: м. Кропивницький, вул. Незалежності, 5, а саме:

- за період з 17.04.2024 до 30.04.2024 2,2531 грн/кв.м х 206,14 кв.м х 13 днів /30 днів = 201,26 грн,

- за період з 01.05.2024 до 14.05.2024 2,2531 грн/кв.м х 206,14 кв.м х 14 днів / 31 день = 209,75 грн,

- за період з 15.05.2024 до 31.05.2024 3,8095 грн/кв.м х 206,14 кв.м х 17 днів / 31 день = 430,64 грн,

- за період з 01.06.2024 до 30.04.2026 3,8095 грн/кв.м х 206,14 кв.м х 23 місяці = 18 061,68 грн.

Таким чином, загальна сума за послугу з управління багатоквартирним будинком становить 18 903,33 грн.

Відповідач не надав суду доказів відсутності боргу чи контррозрахунку стягуваних сум, доводи позивача не спростував. Заперечення останнього щодо того, що відповідач є бюджетною установою і всі платежі здійснює у відповідності до вимог бюджетного кодексу України, а відсутність договірного врегулювання унеможливлює здійснення відповідачем будь-яких платежів не приймаються судом, оскільки відповідач користується вказаним нерухомим майном (доказів зворотного матеріали справи не місять), а отже споживає відповідні послуги щодо управління цього майна. Відповідно на відповідача покладається обов`язок компенсувати ці витрати.

При цьому, відповідач не заперечує, що протягом спірного періоду займав приміщення за адресою м. Кропивницький, вул. Незалежності, 5, загальною площею 206,14 кв.м.

Суд бере до уваги, що доказів складання актів-претензій щодо ненадання у період 17.04.2024 до 30.04.2026 послуг, надання їх не в повному обсязі або неналежної якості в порядку, визначеному ст. 27 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", матеріали справи не містять. Жодного доказу на спростування наведених позивачем обставин відповідач суду не надав.

Суд зазначає, що у наведеній відповідачем у запереченні на відповідь на відзив позиції Верховного Суду у постанові від 02.09.2020 у справі № 906/884/19, Верховний Суд зробив правовий висновок про застосування норми ч. 4 ст. 12 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку".

Верховний Суд у згаданій вище постанові (п. 20) також зазначив, що виходячи із загальних підстав виникнення цивільних прав і обов`язків (ст. 11 ЦК України), відповідні правовідносини щодо сплати орендарем витрат на управління будинком мають бути врегульовані або шляхом укладення окремого договору між орендарем та об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку, або шляхом встановлення обов`язку орендаря з відшкодування відповідних витрат власнику приміщення (орендодавцю) безпосередньо в умовах договору оренди нерухомого майна. Тобто, обов`язок орендаря зі сплати (відшкодування) внесків на утримання будинку та прибудинкової території у розмірі, встановленому рішенням об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, виникає тільки у разі передбачення такого обов`язку в умовах укладеного ним правочину (договору) з власником майна або з об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку.

Між тим, у п. 5.4. Договору оренди майна, що належить до комунальної власності Кропивницької міської територіальної громади № 7/22 від 17.04.2024 сторони погодили обов`язок КЕВ м. Кропивницький (Орендаря) із щомісячного проведення платежів за комунальні послуги (електроенергію, воду, каналізацію, газ та інші платежі) та на утримання будинку і прибудинкової території. Вказані платежі до орендної плати не входять.

Відтак, суд не враховує до спірних правовідносин висновки Верховного Суду у постанові від 20.09.2020 у справі № 906/884/19 щодо застосування норм права.

З урахуванням викладеного, вимога про стягнення заборгованості у загальному розмірі 18 903,33 грн заявлена обґрунтовано та підлягає задоволенню.

Відповідно до ст. 129 ГПК України судовий збір за подання позову покладається на відповідача.

Керуючись ст. 74, 76, 77, 129, 233, 236-241, 247-252, 326, 327 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити повністю.

Стягнути з Квартирно-експлуатаційного відділу м. Кропивницький (пров. Училищний, буд. 8, м. Кропивницький, 25002, код ЄДРПОУ 08541051) на користь Комунального підприємства "Житлово-експлуатаційна організація №4" Кропивницької міської ради" (вул. Незалежності, буд. 9-А, м. Кропивницький, 25031, код ЄДРПОУ 39318529) 18 903,33 грн заборгованості, а також 2662,40 грн судового збору.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення в порядку передбаченому Господарським процесуальним кодексом України. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Копії рішення надіслати сторонам до електронних кабінетів.

Повне рішення складено 14.07.2026.

Суддя В.Г. Кабакова