Рішення № 138150529, 13.07.2026, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.07.2026
Номер справи
140/6153/26
Номер документу
138150529
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 липня 2026 року ЛуцькСправа № 140/6153/26

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Мачульського В.В.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом керівника Ковельської окружної прокуратури Волинської області в інтересах держави до Ратнівської селищної ради про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Керівник Ковельської окружної прокуратури Волинської області (далі прокурор, позивач) в інтересах держави звернувся з позовом до Ратнівської селищної ради (далі Ратнівська селищна рада, відповідач) про визнання протиправною бездіяльності щодо не вчинення дій, спрямованих на державну реєстрацію юридичної особи служби у справах дітей Ратнівської селищної ради та зобов`язання вчинити дії, спрямовані на державну реєстрацію юридичної особи служби у справах дітей Ратнівської селищної ради відповідно до вимог чинного законодавства.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що служба у справах дітей Ратнівської селищної ради не є юридичною особою. Відсутність у складі виконавчого органу ради служби у справах дітей із відповідним статусом унеможливлює законне виконання нею в повному обсязі функцій щодо захисту прав дітей. Зазначає, що на території Ратнівської територіальної громади проживає 6284 дітей віком від 0 до 18 років. На обліку служби у справах дітей Ратнівської селищної ради перебувають: 16 дітей-сиріт та дітей, позбавленої батьківського піклування; 43 дітей, які опинились у складних життєвих обставинах; 47 дітей з числа внутрішньо переміщених осіб; 3 дітей, які виховуються у прийомних сім`ях. Разом з тим, органом місцевого самоврядування допущено протиправну бездіяльність, яка полягає у незабезпеченні державної реєстрації Служби у справах дітей, як юридичної особи, що суперечить вимогам законодавства у сфері охорони дитинства та призводить до порушення прав і законних інтересів дітей.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 20.05.2026 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у даній справі, ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до пункту 2 частини першої статті 262 КАС України.

Відповідач у відзиві на позовну заяву від 10.06.2026 просить суд відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог. Зазначає, що вимоги до органів місцевого самоврядування можуть встановлюватися виключно законами України. Зобов`язання органу місцевого самоврядування до вчинення певних дій можливе лише у випадку існування прямого законодавчого обов`язку щодо їх вчинення. Позивач не навів жодної норми закону, яка б прямо покладала на Ратнівську селищну раду обов`язок створити службу та вчинити дії, спрямовані на державну реєстрацію юридичної особи. Вважає, що селищною радою вимоги законодавства виконано, оскільки сектор «Служба у справах дітей» Виконавчого комітету Ратнівської селищної ради створений і діє у складі Виконавчого комітету селищної ради та здійснює покладені на нього функції і повноваження у повному обсязі. Фактично позовні вимоги спрямовані на втручання у виключні повноваження ради щодо визначення власної організаційної структури. Таким чином, закон не містить обов`язку щодо створення служби виключно як юридичної особи.

У відповіді на відзив від 12.06.2026 позивач просив відхилити заперечення відповідача, з підстав їх необґрунтованості. Так, для повної реалізації покладених на них завдань служби у справах дітей повинні мати статус юридичної особи. В іншому випадку вони не зможуть реалізувати надане їм право представництва інтересів дітей у судах. Створений при Виконавчому комітеті Ратнівської селищної ради сектор «Служба у справах дітей» не може вважатись належною службою, відповідальною за піклування про дітей або їх захист, оскільки цей сектор не є юридичною особою.

Інших заяв чи клопотань по суті справи від сторін до суду не надходило.

У відповідності до частини третьої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) у справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив. Сторони скористались своїм правом щодо подачі заяв по суті справи.

Враховуючи вимоги статті 262 КАС України судом розглянуто дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Суд, перевіривши доводи позивача та відповідача у заявах по суті справи, дослідивши письмові докази на предмет належності, допустимості, достовірності кожного доказу окремо, а також достатності і взаємозв`язку доказів у їхній сукупності, встановив такі обставини.

Судом встановлено, що рішенням Ратнівської селищної ради №11/9 від 28.08.2021 утворено сектор «Служби у справах дітей», як структурний підрозділ Виконавчого комітету Ратнівської селищної ради та затверджено Положення про сектор «Служби у справах дітей» Виконавчого комітету Ратнівської селищної ради (далі Положення).

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 30.11.2023 у справі №140/21494/23 задоволено позов керівника Ковельської окружної прокуратури в інтересах держави (уповноважений орган у спірних правовідносинах відсутній) до Ратнівської селищної ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії спрямовані на приведення штатної чисельності працівників сектору "Служба у справах дітей" виконавчого комітету Ратнівської селищної ради у відповідність до вимог ч. 6 ст. 4 Закону України "Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей".

Відповідно до пункту 1 названого Положення Сектор «Служба у справах дітей» є структурним підрозділом Виконавчого комітету Ратнівської селищної ради, і в межах Ратнівської селищної ради забезпечує виконання покладених на Сектор завдань, підзвітний та підконтрольний Виконавчому комітете Ратнівської селищної ради та голові Ратнівської селищної ради.

З листа Ратнівської селищної ради від 14.04.2026 №635/01-07/2-26 вбачається, що на території Ратнівської територіальної громади проживає 6284 дітей віком від 0 до 18 років. На обліку служби у справах дітей Ратнівської селищної ради перебувають: 16 дітей-сиріт та дітей, позбавленої батьківського піклування; 43 дітей, які опинились у складних життєвих обставинах; 47 дітей з числа внутрішньо переміщених осіб; 3 дітей, які виховуються у прийомних сім`ях.

Правові основи діяльності органів і служб у справах дітей та спеціальних установ для дітей, на які покладається здійснення соціального захисту і профілактики правопорушень серед осіб, які не досягли вісімнадцятирічного віку визначає Закон України «Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей» від 24 січня 1995 року №20/95-ВР (далі Закон №20/95-ВР).

Відповідно до частини 2 статті 1 Закону №20/95-ВР у здійсненні соціального захисту і профілактики правопорушень серед дітей беруть участь у межах своєї компетенції інші органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації незалежно від форми власності, окремі громадяни.

Згідно частини 7 статті 4 Закону №20/95-ВР штатна чисельність працівників служб у справах дітей виконавчих органів сільських, селищних рад відповідних територіальних громад встановлюється з розрахунку один працівник служби не більше ніж на одну тисячу дітей, але не менше одного працівника на об`єднану територіальну громаду.

Абзацами 1, 6 пункту 3 Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов`язаної із захистом прав дитини, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 866 від 24.09.2008 установлено, що органами опіки та піклування є районні, районні у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчі органи міських, районних у містах, сільських, селищних рад, у тому числі об`єднаних територіальних громад (далі - органи опіки та піклування), які провадять діяльність із соціального захисту дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, у тому числі забезпечення їх права на виховання у сім`ї, надання статусу дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування, дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів, влаштування дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, встановлення опіки та піклування над дітьми-сиротами та дітьми, позбавленими батьківського піклування, із захисту особистих, майнових і житлових прав дітей, запобігання та протидії домашньому насильству стосовно дітей та за участю дітей.

Безпосереднє ведення справ і координація діяльності стосовно захисту прав дітей, зокрема дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, дітей, які постраждали внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів, а також стосовно здійснення передбачених законодавством заходів у сфері запобігання та протидії домашньому насильству стосовно дітей та за участю дітей, покладаються на служби у справах дітей районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад, сільських, селищних рад об`єднаних територіальних громад (далі - служби у справах дітей).

Згідно абзацу 7 пункту 3 Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов`язаної із захистом прав дитини для здійснення визначених законом повноважень щодо захисту прав дітей міські, районні у містах (у разі їх утворення), сільські, селищні ради об`єднаних територіальних громад забезпечують, зокрема, утворення служб у справах дітей.

Відповідно до статті 2 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об`єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.

Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.

Відповідно до частини 1 статті 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України , цим та іншими законами.

Згідно зі статтею 25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України , цим та іншими законами до їх відання.

Відповідно до статті 26 вказаного закону виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються, зокрема, такі питання: утворення виконавчого комітету ради, визначення його чисельності, затвердження персонального складу; внесення змін до складу виконавчого комітету та його розпуск; утворення за поданням сільського, селищного, міського голови інших виконавчих органів ради.

Згідно статті 54 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення) рада у межах затверджених нею структури і штатів може створювати відділи, управління та інші виконавчі органи для здійснення повноважень, що належать до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад.

Отже, створення служби у справах дітей перебуває у виключній компетенції Ратнівської селищної ради.

Абзацом 9 частини 2 статті 4 Закону України «Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей» службам у справах дітей надано право представляти у разі необхідності інтереси дітей в судах, у їх відносинах з підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності.

Відповідно до статті 46 Цивільного процесуального кодексу України здатність мати цивільні процесуальні права та обов`язки сторони, третьої особи, заявника, заінтересованої особи (цивільна процесуальна правоздатність) мають усі фізичні і юридичні особи.

Згідно частини 1 статті 43 КАС України здатність мати процесуальні права та обов`язки в адміністративному судочинстві (адміністративна процесуальна правоздатність) визнається, зокрема, за органами державної влади, іншими державними органами, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами, підприємствами, установами, організаціями (юридичними особами).

Із наведеного випливає, що для повної реалізації покладених на них завдань служби у справах дітей повинні мати статус юридичної особи. В іншому випадку вони не зможуть реалізувати надане їм право представництва інтересів дітей у судах.

Також, наказом Міністерства соціальної політики України №518 від 16.09.2021 затверджено Примірне Положення про службу у справах дітей сільської, селищної ради.

Відповідно до пунктів 1, 2 Розділу І Примірного Положення про службу у справах дітей сільської, селищної ради Служба у справах дітей сільської, селищної ради (далі - служба) утворюється сільською, селищною радою та є підзвітною, підконтрольною та підпорядкованою сільській, селищній раді та сільському, селищному голові. Служба має право юридичної особи та в межах, визначених законодавством України, приймає самостійні рішення, які оформляються актами та наказами за підписом керівника служби.

Як вже зазначалось судом, 28.09.2021 Ратнівською селищною радою утворено сектор «Служби у справах дітей», як внутрішній структурний підрозділ у складі виконавчого комітету Ратнівської селищної ради.

Таким чином, виходячи із буквального тлумачення наведених правових норм, селищні ради об`єднаних територіальних громад зобов`язані утворити служби у справах дітей, а не «сектори», як структурні підрозділи виконавчих органів рад, які діють без статусу юридичної особи. Такі сектори фінансуються з рахунків ради, та не мають власного коду ЄДРПОУ, окремого балансу чи рахунків у Казначействі.

Суд виходячи із своєї власної оцінки обставин справи, дійшов висновку, що окремій державній реєстрації, як юридична особа підлягає лише «Служба у справах дітей» створена лише у формі самостійного відділу, управління чи департаменту, а не у формі «сектору».

З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, суд дійшов висновку про те, що у відповідача Ратнівської селищної ради були відсутні правові та фактичні підстави для державної реєстрації юридичної особи сектору «Служби у справах дітей», у зв`язку із чим у задоволенні позовних вимог про зобов`язання вчинити дії, спрямованих на державну реєстрацію юридичної особи служби у справах дітей Ратнівської селищної ради, належить відмовити.

З огляду на ухвалення судом рішення про відмову у задоволенні позовних вимог підстав для розподілу судових витрат немає.

Керуючись статтями 2, 72-77, 244-246, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову керівника Ковельської окружної прокуратури Волинської області (45000, Волинська область, місто Ковель, вулиця Шевченка, будинок, 7) в інтересах держави до Ратнівської селищної ради (44101, Волинська область, Ковельський район, селище Ратне, вулиця Центральна, будинок, 19, ЄДРПОУ 04334695) про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії, відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий

Суддя В.В. Мачульський