Постанова № 138140096, 07.07.2026, Овруцький районний суд Житомирської області

Дата ухвалення
07.07.2026
Номер справи
286/1532/26
Номер документу
138140096
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Овруцький районний суд Житомирської області

Справа № 286/1532/26

П О С ТА Н О В А

07 липня 2026 року м. Овруч

Суддя Овруцького районного суду Житомирської області Вачко В.І., з секретарем судового засідання Щипською І.О., за участю прокурора Житомирської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Центрального регіону Коки С.Л., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши матеріали, які надійшли з Управління стратегічних розслідувань в Житомирській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, зареєстрованого та проживаючого в АДРЕСА_1 , колишнього командира 2 відділення охорони 1 взводу охорони роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_2 , молодшого сержанта, учасника бойових дій, інваліда 2 групи, за ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

В С Т А Н О В И В:

Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією № 308 від 27.04.2026 року, ОСОБА_1 , будучи у період з 02.02.2023 року по 24.05.2024 року командиром 2 відділення охорони 1 взводу охорони роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_2 , та відповідно до ч.9 ст.20 Закону України «Про військовий обов`язок та військову службу» визначено, що на військових посадових осіб поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», зокрема підпункту «г» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» (надалі - Закону) передбачено його розповсюдження на військових посадових осіб Збройних Сил України, за період не охоплений раніше поданими деклараціями, чим порушив вимоги, передбачені чинним законодавством України.

Так, відповідно до наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 (стройовій частині) № 35 від 04.02.2023 молодшого сержанта ОСОБА_1 , призначено наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 (по особовому складу) від 02.02.2023 № 8-РС на посаду командира 2 відділення охорони 1 взводу охорони роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_2 , ВОС 100182А та з 04.02.2023 вважається таким, що справи та посаду прийняв і приступив до виконання службових обов`язків за посадою.

Наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 (стройовій частині) № 148 від 27.05.2024 молодшого сержанта ОСОБА_1 , командира 2 відділення охорони 1 взводу охорони роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_2 , звільнено наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 (по особовому складу) від 24.05.2024 № 20-РС у запас за підпунктом «б» (за станом здоров`я: за наявності інвалідності (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу) з 27.05.2024 вважається таким, що справи та посаду здав.

Приписами статті 3 Закону визначено коло осіб, на яких поширює свою дію Закон, зокрема підпунктом «г» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону, передбачено його розповсюдження на військових посадових осіб Збройних сил України.

Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією № 309 від 27.04.2026 року, ОСОБА_1 , будучи у період з 02.02.2023 року по 24.05.2024 року командиром 2 відділення охорони 1 взводу охорони роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_2 , та відповідно до підпункту «г» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» (надалі - Закону) суб`єктом відповідальності за порушення, пов`язані з корупцією, в порушення вимог ч.2 ст.45 Закону, несвоєчасно без поважних причин подав декларацію особи, яка припинила діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік, чим порушив вимоги, передбачені чинним законодавством України.

Так, відповідно до наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 (стройовій частині) № 35 від 04.02.2023 молодшого сержанта ОСОБА_1 призначено наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 (по особовому складу) від 02.02.2023 № 8-РС на посаду командира 2 відділення охорони 1 взводу охорони роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_2 , ВОС 100182А та з 04.02.2023 вважається таким, що справи та посаду прийняв і приступив до виконання службових обов`язків за посадою.

Наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 (стройовій частині) № 148 від 27.05.2024 молодшого сержанта ОСОБА_1 , командира 2 відділення охорони 1 взводу охорони роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_2 , звільнено наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 (по особовому складу) від 24.05.2024 № 20-РС у запас за підпунктом «б» (за станом здоров`я: за наявності інвалідності (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу) з 27.05.2024 вважається таким, що справи та посаду здав.

У відповідності до пункту 3 ч.7 ст.45 Закону на військовослужбовців, які проходять службу у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки або відряджені до них (крім осіб рядового складу підрозділів охорони відповідних центрів) подають декларації у строки, визначені ч.ч. 1-4 ст.45 Закону (абз.12 ч.7 ст.45 Закону), тобто на них поширюється загальні правила стосовно строків подання декларацій, а не особливі, пов`язані з відновленням обов`язку подання декларацій.

Отже, ОСОБА_1 є суб`єктом відповідальності за адміністративні правопорушення, пов`язані із корупцією, зокрема за ч.1 ст.172-6 КУпАП.

Відповідно до абз.1 ч.2 ст.45 Закону особи зазначені у пункті 1 частини 1 статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

Відповідно до частини другої ст.45 Закону особи, які припинили діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у пункті 1 частини першої статті 3, зобов`язані наступного року після припинення діяльності подавати в установленому ч.1 цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.

Пунктом 5 частини 1 статті 12 Закону, передбачено, що Національне агентство з питань запобігання корупції з метою виконання покладених на нього повноважень має приймати з питань, що належать до його компетенції, обов`язкові для виконання нормативно-правові акти.

Відповідно до Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом голови НАЗК від 23.07.2021 року № 449/21, декларація при звільненні декларація, яка подається відповідно до абзацу першого частини другої статті 45 Закону не пізніше тридцяти календарних днів з дня припинення діяльності.

Така декларація подається за період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими суб`єктом декларування, та містить інформацію станом на останній день такого періоду, яким є останній день здійснення діяльності.

Під раніше поданими деклараціями розуміються декларації, що були подані до Реєстру відповідно до Закону, крім декларації кандидата на посаду.

Згідно Указу Президента України від 24.02.2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», було введено воєнний стан на усій території України, строк дії якого неодноразово продовжувався.

Відповідно до Роз`яснення НАЗК № 4 від 07.03.2022 року щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю в умовах воєнного стану (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунка в установі банку-нерезидента, проведення перевірок), декларація при звільненні, якщо звільнення відбулося під час дії воєнного стану, подається у період з 00 годин 00 хвилин дня, наступного за днем припинення чи скасування воєнного стану, до 00 годин 00 хвилин відповідного числа третього місяця від такого дня. Така декларація подається за період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими суб`єктом декларування, та містить інформацію станом на останній день такого періоду, яким є останній день здійснення діяльності, яка передбачає обов`язок подання декларації, перебування на посаді, яка зумовлює здійснення такої діяльності. Під раніше поданими деклараціями розуміються декларації, що були подані до Реєстру, крім декларації кандидата на посаду (абз.2 п.п.2 п.2 розд.ІІ Порядку № 449/21).

12 жовтня 2023 року набрав чинності Закон України № 3384-ІХ, «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», відповідно до якого відновлено електронне декларування та відкритий доступ (з урахуванням безпекових заходів) до реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Згідно даних публічної частини Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, яка припиняє діяльність, за період не охоплений раніше поданими деклараціями, 30.06.2025 року о 10 год. 49 хв., а за 2024 рік тільки 17.04.2025, тобто несвоєчасно.

З приводу несвоєчасності подачі електронної декларації ОСОБА_1 пояснив, що з вимогами антикорупційного законодавства ознайомлений частково.

У відповідності до статті 68 Конституції України кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Отже, ОСОБА_1 подав декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік та яка припиняє діяльність, за період не охоплений раніше поданими деклараціями, 17.04.2025 та 30.06.2025 року, тобто несвоєчасно, без поважних причин, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП.

Дати вчинення правопорушень: 30.06.2025 року, тобто дата фактичного подання декларації особи, яка припиняє діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, яка припиняє діяльність, за період не охоплений раніше поданою декларацією, 17.04.2025 року, тобто дата фактичного подання декларації особи, яка припинила діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік.

Дата виявлення правопорушень: дата складання протоколів, а саме 27.04.2026 року, тобто момент, коли особою, уповноваженою на складання протоколу зібрано та проаналізовано докази та зроблено висновок про наявність в діях особи складу адміністративного правопорушення за ч.1 ст.172-6 КУпАП.

Місце вчинення правопорушень: оскільки молодший сержант ОСОБА_1 після звільнення вибув до м.Овруч, де ним і було подано декларацію, то місцем вчинення правопорушень слід вважати адресу його проживання: АДРЕСА_1 .

Справа № 286/1533/26 об`єднана в одне провадження зі справою № 286/1532/26.

В судовому засіданні ОСОБА_1 вину не визнав, хоча просив застосувати ст.22 КУпАП.

В судовому засіданні прокурор Кока С.Л. просив накласти на ОСОБА_1 стягнення в межах санкції, передбаченої ч.1 ст.172-6 КУпАП, у виді штрафу в розмірі 60 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто в сумі 1020,00 грн.

Вина ОСОБА_1 у вчиненні даних адміністративних правопорушень є доведеною, підтверджується матеріалами про адміністративне правопорушення, зокрема: протоколами №308 та №309 про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією від 27.04.2026 року, матеріалами перевірки Управління стратегічних розслідувань в Житомирській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України.

При визначенні міри адміністративного стягнення, суд враховує характер вчинених правопорушень, особу порушника та ступінь його вини, і вважає за необхідне накласти на нього адміністративне стягнення за сукупність правопорушень в межах санкції, передбаченої ч.1 ст.172-6 КУпАП, у виді штрафу в розмірі 60-ти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

ОСОБА_1 є учасником бойових дій, інвалідом 2 групи, тому підлягає звільненню від сплати судового збору відповідно до п.13 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір».

Керуючись ст.ст. 27, 33-36, ст.172-6 ч.1, 221, 248, 249, 268, 278, 279, 283, 284, 307, 308 КУпАП, суддя,-

П О С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення за сукупністю правопорушень у виді штрафу в сумі 1020 (одна тисяча двадцять) гривень.

Реквізити для сплати штрафу: (отримувач: ГУК у Жит. обл./ТГ м.Овруч 21081100, код отримувача: 37976485, банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.), номер рахунку (стандарт IBAN): UA788999980313020106000006767, код класифікації доходів бюджету: 21081100).

Звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору відповідно до п.13 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір».

Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП та зазначеного у постанові про стягнення штрафу.

На постанову може бути подана апеляційна скарга до Житомирського апеляційного суду через Овруцький районний суд Житомирської області особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Суддя: В. І. Вачко