Рішення № 138126434, 09.07.2026, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.07.2026
Номер справи
400/1326/22
Номер документу
138126434
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 липня 2026 р. № 400/1326/22 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Брагар В. С. розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , до відповідачаВиконавчого комітету Миколаївської міської ради, вул. Адміральська, 20,м. Миколаїв,54005, провизнання протиправним та скасування рішення від 22.12.2021р. №1307,

До Миколаївського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з адміністративним позовом до Виконавчого комітету Миколаївської міської ради (далі- відповідач) та просить визнати протиправним та скасувати рішення №1307 від 22.12.2021 року «Про встановлення тарифів на послуги з поводження з побутовими відходами (вивезення)».

В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що оскаржуване рішення впливає на його права та інтереси, оскільки він мешкає в Миколаєві і встановлений цим рішенням тариф на вивезення твердих відходів покладає на позивача обов`язок щодо його сплати. На думку позивача тарифи встановлені протиправно, є явно завищеними. Позов просить задовольнити.

Ухвалою від 02.02.2022 року суд відкрив провадження у справі за правилами загального позовного провадження відповідно до ст. 264 КАС України.

Ухвалою від 04.08.2025 року продовжено розгляд справи після неможливості проведення засідання через введення в Україні воєнного стану.

Від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому зазначає, що на підставі звернення керівників підприємств виконавців послуг з вивезення побутових відходів, для можливості забезпечення санітарного стану у місті, відповідно до Порядку формування тарифів на послуги з поводження з побутовими відходами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.2006 № 1010, керуючись п. 2 ч. 3 ст. 4 Закону України «Про житлово-комунальні послуги від 09.11.2017 № 2189-VIII, пп. 2 п. «а» ст. 28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», виконавчим комітетом Миколаївської міської ради було прийнято законне та обґрунтоване рішення від 22.12.2021 №1307 «Про встановлення тарифів на послуги з поводження з побутовими відходами (вивезення)».Крім того, оскаржуване рішення втратило чинність 31.08.2024 року, а тому воно не впливає на права позивача.

Ухвалою від 20.02.2026 року справу прийнято до свого провадження, постановлено розглядати справу за правилами загального провадження та призначено підготовче засідання.

Ухвалою від 25.03.2026 року закрито підготовче засідання та призначено судове засідання для розгляду справи по суті.

Справу розглянуто в порядку письмового провадження.

Дослідивши докази, суд, -

ВСТАНОВИВ:

22 грудня 2021 року виконавчим комітетом Миколаївської міської ради було

прийнято рішення №1307 «Про встановлення тарифів на послуги з поводження з побутовими відходами (вивезення)».

Позивач у позовній заяві зазначає, що вказане рішення впливає на його права та інтереси, оскільки він мешкає в Миколаєві і встановлений цим рішенням тариф на вивезення твердих відходів покладає на позивача обов`язок щодо його сплати. На думку позивача тарифи встановлені протиправно, є явно завищеними. Тому, звернувся до суду з даним позовом.

Даючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до власних (самоврядних) повноважень, які належать до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад у галузі бюджету, фінансів і цін належить, зокрема, встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів на теплову енергію (у тому числі її виробництво, транспортування та постачання), тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення, на інші комунальні послуги (крім тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, тарифів на комунальні послуги, які встановлюються Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг), побутові, транспортні та інші послуги.

Відповідно до п. 2 ч. 3 ст. 4 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг належить встановлення цін/тарифів на комунальні послуги відповідно до закону.

Так, з матеріалів справи вбачається, що За результатами проведеного конкурсу у 2021 році КП «Миколаївкомунтранс» та КП «Обрій-ДКП» були визначені, відповідно до Наказу департаменту житлово- комунального господарства Миколаївської міської ради №171 від 15.06.2021, виконавцями послуг з вивезення побутових відходів на території м. Миколаєва.

На підставі звернення керівників підприємств виконавців послуг з вивезення побутових відходів, для можливості забезпечення санітарного стану у місті відповідачем було розглянуто питання щодо встановлення тарифів на послуги з поводження з побутовими відходами (вивезення) та прийнято рішення від 22.12.2021 №1307 «Про встановлення тарифів на послуги з поводження з побутовими відходами (вивезення)».

Однак, в подальшому, а саме 14.08.2024 року виконавчим комітетом Миколаївської міської ради прийнято рішення №1340 «Про внесення змін та поновлення дії рішення виконавчого комітету Миколаївської міської ради від 12.06.2024 № 925 «Про встановлення тарифів на послуги з управління побутовими відходами». Дане рішення опубліковано на офіційному сайті Миколаївської міської ради.

Відповідно до п. 3 рішення виконавчого комітету Миколаївської міської ради від 14.08.2024 №1340, визначено такими, що втратили чинність 31.08.2024, рішення виконавчого комітету Миколаївської міської ради від 21.11.2019 № 1252 «Про встановлення тарифів на послуги з поводження з побутовими відходами (захоронення) КП «Миколаївкомунтранс» (із змінами), від 22.12.2021 № 1307 «Про встановлення тарифів на послуги з поводження з побутовими відходами (вивезення)».

Таким чином, на час розгляду прави судом оскаржуване рішення щодо встановлення тарифів на послуги з поводження з побутовими відходами (вивезення) втратило чинність.

Відповідно до положень частиною першою статті 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень.

В розумінні КАС України захист прав, свобод та інтересів осіб завжди є наступним, тобто передбачає наявність встановленого судом факту їх порушення, при цьому, задоволенню підлягають лише ті вимоги, які відновлюють порушені права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин.

Отже, право на судовий захист має лише та особа, яка є суб`єктом (носієм) порушених прав, свобод чи інтересів. Тож для того, щоб особі було надано судовий захист, суд встановлює, чи особа дійсно має порушене право, свободу чи інтерес, і це право, свобода чи інтерес порушені відповідачем в момент здійснення ним оскаржуваних дій чи рішень.

Верховний Суд України в ухвалі від 12.03.2009 року у справі №6-9743сво08 зазначив, що право, яке захищає суд, повинно існувати на день ухвалення судового рішення.

Схожа правова позиція викладена і в постанові Верховного Суду від 06 липня 2022 року у справі №826/4405/16.

З огляду на зазначене, суд доходить висновку, що оскільки на час розгляду справи оскаржуване рішення втратило чинність, то воно не впливає на права, обов`язки, законні нтереси позивача, оскільки не покладає на нього обов`язку сплачувати тариф відповідно до встановлених норм у рішенні виконавчого комітету Миколаївської міської ради від 22.12.2021 № 1307 «Про встановлення тарифів на послуги з поводження з побутовими відходами (вивезення)».

Відповідно до абзаців 1, 2 частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Оцінивши докази, які є у справі, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про те, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Судові витрати у справі покладаються на позивача.

На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 19, 242 - 246, 257-262 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Виконавчого комітету Миколаївської міської ради (вул. Адміральська, 20,м. Миколаїв,54005, ідентифікаційний код 04056612) про визнання протиправним та скасування рішення від 22.12.2021р. №1307, відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя В. С. Брагар