Рішення № 138125559, 10.07.2026, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.07.2026
Номер справи
300/4090/26
Номер документу
138125559
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"10" липня 2026 р. справа № 300/4090/26

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Григорука О.Б., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Гвіздецької селищної ради про визнання відмови протиправною та зобов`язання до вчинення дій

ВСТАНОВИВ:

12.06.2026 адвокат Уманець Андрій Ігорович звернувся до суду через систему "Електронний суд" в інтересах ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Гвіздецької селищної ради, просить:

визнати неправомірною відмову Гвіздецької селищної ради в наданні публічної інформації ОСОБА_1 на його запит від 01.06.2026;

зобов`язати Гвіздецьку селищну раду повторно розглянути запит ОСОБА_1 на публічну інформацію від 01.06.2026.

Позовні вимоги мотивовані тим, що 01.06.2026 позивач звернувся на електрону адресу відповідача з запитом про надання йому публічної інформації. Запит був надісланий з електронної пошти позивача " ІНФОРМАЦІЯ_1 " на електронну адресу відповідача " ІНФОРМАЦІЯ_2 ", електронна адреса була взята з офіційного сайту відповідача "https://gvizdecka-gromada.gov.ua/feedback/". В запиті на публічну інформації позивач просив надати наступну інформацію: Чи здійснювала закупівлю у період з 01.01.2024 по 01.01.2025 Гвіздецька селищна рада: 1. Послуги з юридичного консультування та юридичного представництва та наступні товари; 2. М`ясопродукти; 3. Молочні продукти різні; 4. Зернові культури та картопля; 5. Вершкове масло; 6. Риба, рибне філе та інше м`ясо риби морожені; 7. Оброблені фрукти та овочі; 8. Крохмалі та крохмалепродукти; 9. Цукор і супутня продукція; 10. Сухарі та печиво; пресерви з хлібобулочних і кондитерських виробів; 11. Продукція борошномельно-круп`яної промисловості; 12. Столярні вироби; 13. Шини для транспортних засобів великої та малої тоннажності, якщо так то прошу повідомити, осіб які отримала бюджетні кошти за вищевказані послуги та товари у зазначений період та копії договорів. Відповідь просив надіслати на електронну пошту: "ІНФОРМАЦІЯ_1." 11.06.2026 на електрону адресу позивача надійшла відповідь відповідача датована 10.06.2026, в якій відповідачем не було надано інформацію та повідомлено про те, що запитувана інформація знаходиться у відкритому доступі на сайті "zakypivli Pro". Вважаючи, що відповідач протиправно відмовив в наданні інформації, представник позивач звернувся до суду з цим позовом. Аргументовано, що відповідно до частини 2 статті 22 Закону України "Про доступ до публічної інформації" № 2939-VI відповідь розпорядника інформації про те, що інформація може бути одержана запитувачем із загальнодоступних джерел, або відповідь не по суті запиту вважається неправомірною відмовою в наданні інформації.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16.06.2026 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

16.06.2026 Гвіздецькою селищною радою отримало копію ухвали суду про відкриття провадження в даній адміністративній справі, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа (а.с. 13). Заяв чи клопотань відповідач суду не подав, правом на подання відзиву на позов, у п`ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі, не скористався. Також відповідачем не повідомлено суд про поважність причин ненадання такого відзиву.

Згідно частини 6 статті 162, частини 2 статті 175 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Розглянувши матеріали адміністративної справи в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (у письмовому провадженні) у відповідності до вимог статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України, дослідивши письмові докази, судом встановлено наступне.

01.06.2026 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , шляхом відправлення з електронної пошти позивача "ІНФОРМАЦІЯ_1" звернувся на електронну адресу Гвіздецької селищної ради "ІНФОРМАЦІЯ_2" з запитом на отримання публічної інформації від 01.06.2026, в якому позивач просив надати інформацію:

Чи здійснювала Гвіздецька селищна рада у період з 01.01.2024 по 01.01.2025 закупівлю: 1. Послуг з юридичного консультування та юридичного представництва та наступні товари; 2. М`ясопродуктів; 3. Молочних продуктів різних; 4. Зернових культур та картоплі; 5. Вершкового масла; 6. Риби, рибних філе та іншого м`яса, риби мороженої; 7. Оброблених фруктів та овочів; 8. Крохмалю та крохмалепродуктів; 9. Цукору і супутньої продукції; 10. Сухарів та печива; пресерв з хлібобулочних і кондитерських виробів; 11. Продукції борошномельно-круп`яної промисловості; 12. Столярних виробів; 13. Шин для транспортних засобів великої та малої тоннажності, якщо так, то просив повідомити, осіб які отримали бюджетні кошти за вищевказані послуги та товари у зазначений період та копії договорів. Відповідь позивач просив надіслати на електронну пошту: "ІНФОРМАЦІЯ_1" (а.с. 8).

На запит позивача на отримання публічної інформації від 01.06.2026 № б/н, Гвіздецька селищна рада відповіддю від 10.06.2026 № 751/02.2-21 повідомила, що вся запитувана позивачем інформація знаходиться у відкритому доступі на сайті "zakypivli Pro" (а.с. 9).

При вирішенні даного спору суд виходить з наступного нормативно-правового регулювання спірних правовідносин.

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Закон України "Про доступ до публічної інформації" від 13.01.2011 № 2939-VI визначає порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес. Усі розпорядники інформації незалежно від нормативно-правового акта, на підставі якого вони діють, при вирішенні питань щодо доступу до інформації мають керуватися цим Законом (ч. 4 ст. 13 Закону № 2939-VI).

Відповідно до частини першої статті 1 Закону № 2939-VI публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб`єктами владних повноважень своїх обов`язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.

Частиною першою статті 2 Закону № 2939-VI визначено, що метою цього Закону є забезпечення прозорості та відкритості суб`єктів владних повноважень і створення механізмів реалізації права кожного на доступ до публічної інформації.

Згідно зі статтею 5 Закону № 2939-VI доступ до інформації забезпечується шляхом: 1) систематичного та оперативного оприлюднення інформації: в офіційних друкованих виданнях; на офіційних вебсайтах в мережі Інтернет; на єдиному державному вебпорталі відкритих даних; на інформаційних стендах; будь-яким іншим способом; 2) надання інформації за запитами на інформацію.

Положеннями статті 6 Закону № 2939-VI встановлено види інформації, до якої може бути застосовано обмеження в доступі: 1) конфіденційна інформація; 2) таємна інформація; 3) службова інформація, та сукупність вимог, дотримання яких є обов`язковим для такого обмеження.

Частиною 5 статті 6 Закону № 2939-VI установлено, що не може бути обмежено доступ до інформації про складання, розгляд і затвердження бюджетів, кошторисів розпорядників бюджетних коштів та плани використання бюджетних коштів одержувачів бюджетних коштів, а також їх виконання за розписами, бюджетними програмами та видатками (крім таємних видатків відповідно до статті 31 Бюджетного кодексу України), взяття розпорядниками та одержувачами бюджетних коштів бюджетних зобов`язань або здійснення розпорядження бюджетними коштами у будь-який інший спосіб, планування, формування, здійснення та виконання закупівлі товарів, робіт і послуг за бюджетні кошти, у тому числі оборонних закупівель (крім випадків, якщо окрема інформація про закупівлі товарів, робіт і послуг становить державну таємницю відповідно до Закону України "Про державну таємницю"), володіння, користування чи розпорядження державним, комунальним майном, у тому числі до копій відповідних документів, умови отримання цих коштів чи майна, прізвища, імена, по батькові фізичних осіб та найменування юридичних осіб, які отримали ці кошти або майно (крім випадків, передбачених частиною другою статті 23 Закону України "Про основи національного спротиву"). Не може бути також обмежено доступ до інформації про наявність у фізичних осіб податкового боргу. Не підлягає обмеженню також доступ до інформації про стан і результати перевірок та службових розслідувань фактів порушень, допущених у сферах діяльності, зазначених у цій частині. Доступ до зазначеної інформації забезпечується розпорядниками інформації відповідно до положень статті 5 цього Закону.

Обмеженню доступу підлягає інформація, а не документ. Якщо документ містить інформацію з обмеженим доступом, для ознайомлення надається інформація, доступ до якої необмежений (ч. 8 ст. 6 Закону № 2939-VI).

У відповідності до статті 10-1 Закону № 2939-VI публічна інформація у формі відкритих даних - це публічна інформація у форматі, що дозволяє її автоматизоване оброблення електронними засобами, вільний та безоплатний доступ до неї, а також її подальше використання. Розпорядники інформації зобов`язані надавати публічну інформацію у формі відкритих даних на запит, оприлюднювати і регулярно оновлювати її на єдиному державному веб-порталі відкритих даних та на своїх веб-сайтах (частина 1).

Публічна інформація у формі відкритих даних є дозволеною для її подальшого вільного використання та поширення.

Будь-яка особа може вільно копіювати, публікувати, поширювати, використовувати, у тому числі в комерційних цілях, у поєднанні з іншою інформацією або шляхом включення до складу власного продукту, публічну інформацію у формі відкритих даних з обов`язковим посиланням на джерело отримання такої інформації (частина 2).

Статтею 12 Закону № 2939-VI встановлено, що суб`єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є: 1) запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об`єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб`єктів владних повноважень; 2) розпорядники інформації - суб`єкти, визначені у статті 13 цього Закону; 3) структурний підрозділ або відповідальна особа з питань доступу до публічної інформації розпорядників інформації.

Згідно частини 1 статті 13 Закону № 2939-VI розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються: суб`єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб`єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов`язковими для виконання (пункт 1).

Відповідно до частин 1, 2 статті 19 Закону № 2939-VI запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні. Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту.

Частинами 1, 4 статті 20 Закону № 2939-VI передбачено, що розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п`яти робочих днів з дня отримання запиту. У разі якщо запит стосується надання великого обсягу інформації або потребує пошуку інформації серед значної кількості даних, розпорядник інформації може продовжити строк розгляду запиту до 20 робочих днів з обґрунтуванням такого продовження. Про продовження строку розпорядник інформації повідомляє запитувача в письмовій формі не пізніше п`яти робочих днів з дня отримання запиту.

Відмова та відстрочка в задоволенні запиту на інформацію врегульовані статтею 22 Закону № 2939-VI.

Відповідно до частини 1 статті 22 Закону № 2939-VI розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту в таких випадках:

1) розпорядник інформації не володіє і не зобов`язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит;

2) інформація, що запитується, належить до категорії інформації з обмеженим доступом відповідно до частини другої статті 6 цього Закону;

3) особа, яка подала запит на інформацію, не оплатила передбачені статтею 21 цього Закону фактичні витрати, пов`язані з копіюванням або друком;

4) не дотримано вимог до запиту на інформацію, передбачених частиною п`ятою статті 19 цього Закону.

Згідно частини 2 статті 22 Закону № 2939-VI відповідь розпорядника інформації про те, що інформація може бути одержана запитувачем із загальнодоступних джерел, або відповідь не по суті запиту вважається неправомірною відмовою в наданні інформації.

Як встановлено, на запит позивача на отримання публічної інформації від 01.06.2026 № б/н, Гвіздецька селищна рада відповіддю від 10.06.2026 № 751/02.2-21 повідомила, що вся запитувана позивачем інформація знаходиться у відкритому доступі на сайті "zakypivli Pro" (а.с. 8, 9).

З огляду на вищенаведене, оскільки згідно приписів частини 2 статті 22 Закону № 2939-VI вважається неправомірною відмовою в наданні інформації відповідь розпорядника інформації про те, що інформація може бути одержана запитувачем із загальнодоступних джерел, то Гвіздецька селищна рада відповіддю від 10.06.2026 № 751/02.2-21 протиправно повідомила позивача, що вся запитувана позивачем інформація знаходиться у відкритому доступі на сайті "zakypivli Pro".

За таких обставин, відповідь Гвіздецької селищної ради від 10.06.2026 № 751/02.2-21 вважається важається неправомірною відмовою в наданні інформації.

Крім того, частиною 4 статті 22 Закону № 2939-VI передбачено, що у відмові в задоволенні запиту на інформацію має бути зазначено: 1) прізвище, ім`я, по батькові та посаду особи, відповідальної за розгляд запиту розпорядником інформації; 2) дату відмови; 3) мотивовану підставу відмови; 4) порядок оскарження відмови; 5) підпис.

Однак, відповідь відповідача не містить порядок оскарження відмови.

Суд зазначає, що у разі визнання судом неправомірними дій чи бездіяльності відповідача суд може зобов`язати його вчинити чи утриматися від вчинення певних дій у спосіб, визначений чинним законодавством, яким може бути захищено/відновлено порушене право.

Суд може ухвалити постанову про зобов`язання відповідача прийняти рішення певного змісту, за винятком випадків, коли суб`єкт владних повноважень під час адміністративних процедур відповідно до закону приймає рішення на основі адміністративного розсуду.

З метою ефективного захисту прав позивача в межах адміністративного судочинства діє принцип офіційного з`ясування всіх обставин у справі який полягає насамперед у активній ролі суду при розгляді справи.

Об`єктом судового захисту в цій справі є право позивача на отримання публічної інформації на його запит.

При цьому, належним та ефективним способом судового захисту прав особи є визнання неправомірною відмови розпорядника інформації у її наданні та зобов`язання розпорядника інформації повторно розглянути запит на інформацію.

З урахуванням вищевикладеного та обставин справи належним та ефективним способом судового захисту прав позивача є визнання неправомірною відмови Гвіздецької селищної ради від 10.06.2026 № 751/02.2-21 в наданні публічної інформації ОСОБА_1 на запит від 01.06.2026 та зобов`язання Гвіздецьку селищну раду повторно розглянути запит ОСОБА_1 на публічну інформацію від 01.06.2026, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цьому рішенні.

Таким чином, суд дійшов до висновку, позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Визнати неправомірною відмову Гвіздецької селищної ради від 10.06.2026 № 751/02.2-21 в наданні публічної інформації ОСОБА_1 на запит від 01.06.2026.

Зобов`язати Гвіздецьку селищну раду (код ЄДРПОУ 20539347, вул. Українська, 3, с. Гвіздець, Коломийський район, Івано-Франківська область, 78260) повторно розглянути запит ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНКОПП НОМЕР_1 ) на публічну інформацію від 01.06.2026, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цьому рішенні.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Григорук О.Б.