Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 560/1755/26
РІШЕННЯ
іменем України
09 липня 2026 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Матущака В.В. розглянувши адміністративну справу за позовом Фермерського господарства "Агро-Інвест" до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Відділу державного нагляду (контролю) у Хмельницькій області про визнання протиправною та скасування постанови,
ВСТАНОВИВ:
І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН
Позивач звернувся до суду з позовом до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Управління державного нагляду (контролю) у Хмельницькій області Державної служби України з безпеки на транспорті, в якому просить постанову №090540 від 21.01.2026 про застосування до ФГ "Агро-Інвсст" адміністративно-господарського штрафу в розмірі 17000 грн. за порушення ст.48 Закону України «Про автомобільний транспорт» - скасувати, а провадження по справі закрити.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що його притягнуто до відповідальності за порушенням вимог Закону України "Про автомобільний транспорт", відповідальність передбачена за відсутність на момент проведення перевірки документів, визначених статтею 48 цього Закону. Позивач зазначає, що позивач не допустив жодних порушень вищевказаних норм діючого законодавства, не є автомобільним перевізником у розумінні положень Закону №2344-ІІІ і не може нести відповідальність, передбачену законом України "Про автомобільний транспорт, а зафіксоване в Акті вії 15.12.2025 №052185 порушення, у вигляді перевезення вантажу водієм без реєстраційних листків режиму праці та відпочинку з 13.12.2025 по 15.12.2025 та відсутності бланку підтвердження діяльності водія за вищевказаний період в даному конкретному випадку, не передбачене жодними нормативно-правовими актами. Враховуючи наведене, просить задовольнити позов.
Відповідач позов не визнав, надіслав відзив, в якому зазначив, що норми Закону України "Про автомобільний транспорт" зобов`язують автомобільних перевізників та водіїв мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення, до яких відносяться, зокрема, реєстраційних листків режиму праці та відпочинку. А відтак, висновки викладені у акті перевірки та, відповідно, спірна постанова є правомірними.
ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ
Ухвалою від 06.02.2026 суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.
ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
Суд встановив, що 15.12.2025 посадовою особою Укртрансбезпеки на підставі направлення на рейдову перевірку №000255 від 12.12.2025 на а/д Н-25, с.Здовбиця у Рівненській області було здійснено рейдову перевірку транспортного засобу марки DAF/BODEX, номерний знак НОМЕР_1 / НОМЕР_2 . Водій ОСОБА_1 здійснював перевезення вантажу згідно ТТН №80 від 15.12.2025.
Під час перевірки виявлено порушення: «ст. 34, 48 ЗУ «Про автомобільний транспорт», наказу МТЗУ №340 від 07.06.2010, а саме перевезення вантажу виконувались водієм без щоденних реєстраційних листків режиму праці та відпочинку з 13.12.2025 по 15.12.2025 за відсутності бланку підтвердження діяльності водія за вищевказаний період».
На підставі порушень, викладених у акті перевірки, Відділом державного нагляду (контролю) у Хмельницькій області прийнято постанову №090540 від 21.01.2026 про застосування до ФГ "Агро-Інвсст" адміністративно-господарського штрафу в розмірі 17000 грн. за порушення вимог статті 48 Закону України "Про автомобільний транспорт", відповідальність за яке передбачено абзацу 3 частини 1 статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт".
Вважаючи спірну постанову протиправною, позивач звернувся до суду з позовною заявою.
ІV. ЗАКОНОДАВСТВО ТА ОЦІНКА СУДУ
Статтею 19 Конституції України закріплено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 3 Закону України "Про автомобільний транспорт" цей закон регулює відносини між автомобільними перевізниками, замовниками транспортних послуг, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, пасажирами, власниками транспортних засобів, а також їх відносини з юридичними та фізичними особами - суб`єктами підприємницької діяльності, які забезпечують діяльність автомобільного транспорту та безпеку перевезень.
Державна служба України з безпеки на транспорті є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства).
Основними завданнями Укртрансбезпеки є, зокрема, реалізація державної політики з питань безпеки на автомобільному транспорті загального користування міському електричному, залізничному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті.
Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи та Держспецтрансслужбу та відповідно до покладених на неї завдань: здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням вимог законодавства на автомобільному, міському електричному, залізничному, морському та річковому транспорті; проводить перевірки за додержанням суб`єктами господарювання, фізичними особами та юридичними особами вимог законодавства про транспорт; здійснює контроль наявності, видачу дозвільних документів на здійснення перевезень та контроль відповідності виду перевезення, що фактично здійснюється; здійснює інші повноваження, визначені законом.
Процедура здійснення державного контролю за додержанням суб`єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту, вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом визначена Порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, який затверджений Постановою Кабінету Міністрів України №1567 від 08.11.2006 (далі Порядок - №1567).
Відповідно до пункту 2-4 Порядку №1567 державному контролю підлягають усі транспортні засоби, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів та вантажів на території України.
Органами державного контролю на автомобільному транспорті є Укртрансбезпека, її територіальні органи.
Державний контроль на автомобільному транспорті здійснюється посадовими особами органу державного контролю, в тому числі шляхом проведення рейдових перевірок.
Відповідно до пункту 14 Порядку №1567 рейдова перевірка транспортних засобів проводиться в будь-який час на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів, місцях навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, місцях здійснення габаритно-вагового контролю, під час виїзду з підприємств та місць стоянки, на інших об`єктах, що використовуються суб`єктами господарювання для забезпечення діяльності автомобільного транспорту.
Пунктом 15 Порядку №1567 встановлено вичерпний перелік підстав під час проведення рейдової перевірки, серед яких зазначено наявність визначених статтями 39 і 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом; додержання водієм режиму праці та відпочинку; виконання водієм інших вимог Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, інших нормативно-правових актів.
Оформлення результатів перевірки та застосування адміністративно-господарських штрафів, передбачені пунктами 20-30 цього Порядку.
Так, виявлені під час перевірки порушення вимог законодавства та норм і стандартів щодо організації перевезень автомобільним транспортом зазначаються в акті з посиланням на порушену норму. У разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовими особами, що провели перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3.
Про результати перевірки транспортного засобу (відсутність порушення або зазначення номера складеного акта) посадова особа робить запис у дорожньому листі (за наявності такого) із зазначенням дати, часу, місця перевірки, свого прізвища, місця роботи і посади, номера службового посвідчення та ставить свій підпис, а у разі проведення перевірки виконання Європейської угоди ставить відповідний відбиток печатки на реєстраційному листку режиму праці та відпочинку водіїв (у разі наявності).
У разі відмови уповноваженої особи суб`єкта господарювання або водія від підписання акта перевірки суб`єкта господарювання або акта перевірки транспортного засобу посадові особи, що провели перевірку, роблять про це запис (пункти 20-22 Порядку №1567).
З огляду на викладене, суд не встановив у діях відповідача порушень під час проведення перевірки.
Відповідно до пункту 25 Порядку №1567 справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб`єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб`єкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення.
За наявності підстав керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування адміністративно-господарських штрафів, яка оформляється згідно із додатком 5.
За приписами статті 6 Закону України "Про автомобільний транспорт" державному контролю підлягають усі транспортні засоби українських та іноземних перевізників, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів і вантажів на території України.
Згідно із положеннями статті 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.
Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є:
для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством;
для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.
Аналіз положень статті 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" дає підстави для висновку, що законодавцем при визначенні документів для здійснення внутрішніх перевезень вантажів не встановлено їх вичерпний перелік, проте зазначено на необхідність наявності інших документів, передбачених законодавством.
Отже, положеннями статті 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" передбачено необхідність наявності як у перевізника так, і у водія інших документів, передбачених законодавством.
Абзацом 3 частини 1 статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" визначено, що за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за перевезення пасажирів та вантажів за відсутності на момент проведення перевірки документів, визначених статтями 39 і 48 цього Закону, - штраф у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Щодо твердження позивача, що він не є автомобільним перевізником, суд зазначає наступне.
Стаття 1 Закону України «Про автомобільний транспорт», надає визначення основних термінів, які вживаються у даному законі, зокрема:
Автомобільний перевізник це фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами; вантажні перевезення перевезення вантажів вантажними автомобілями.
Згідно положень цих Правил, перевізник - фізична або юридична особа - суб`єкт господарювання, що надає послуги з перевезень вантажів чи здійснює за власний кошт перевезення вантажів автомобільними транспортними засобами.
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у справі 120/554/23 висловив позицію щодо документу, який під час вантажних перевезень підтверджує особу перевізника та наявність якого обов`язково повинна надаватись під час проведення рейдової перевірки посадовим особам Укртрансбезпеки.
Зокрема зазначено наступне: «Перевізник - фізична або юридична особа суб`єкт господарювання, який надає послуги з перевезень вантажів чи здійснює за власний кошт перевезення вантажів автомобільними транспортними засобами.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про автомобільний транспорт зазначено», що автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами.
Вантажні перевезення - перевезення вантажів вантажними автомобілями.
Таким чином, здійснювалось перевезення вантажу для власних потреб чи ні, позивач не має права перевозити вантаж з порушенням законодавства про автомобільний транспорт та мати при собі та надавати під час перевірки документи.
Суд звертає увагу на те, що при здійснені перевірки водій транспортного засобу надав наступні документи: посвідчення водія; свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу; ТТН від 15.12.2025 №80, відповідно до якої автомобільним перевізником є Фермерське господарство «Агро-Інвест»; тахокарти.
Щодо доводів позивача про те, що ФГ «Агро-Інвест» як власник транспортного засобу марки DAF BODEX, державний номерний знак НОМЕР_3 / НОМЕР_4 , передало вказаний транспортний засіб у користування іншій особі ОСОБА_1 , який здійснював перевезення виключно для власних потреб, а не з метою надання послуг з перевезення вантажів третім особам на комерційній основі, та у зв`язку з цим позивач не здійснював господарської діяльності з надання послуг автомобільних перевезень і не може вважатися автомобільним перевізником у розумінні Закону України «Про автомобільний транспорт», суд зазначає таке.
Зазначені твердження не відповідають фактичним обставинам справи та спростовуються наявними у матеріалах справи документами.
Зокрема, відповідно до товарно-транспортної накладної №80 від 15.12.2025 автомобільним перевізником зазначено Фермерське господарство «Агро-Інвест», а водієм ОСОБА_1 .
Таким чином, доводи позивача про відсутність у нього статусу автомобільного перевізника є необґрунтованими та такими, що суперечать власним первинним документам позивача.
Враховуючи встановлене, суд дійшов висновку, що постанова про застосування адміністративно-господарського штрафу обґрунтовано винесена саме стосовно Фермерського господарства «Агро-Інвест» як автомобільного перевізника.
Згідно з частинами 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, суд зазначає, що відповідачем доведено факт вчинення позивачем правопорушення - надання послуг з перевезення вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтею 48 Закону України "Про автомобільний транспорт", за що абзацом 3 частини 1 статті 60 цього Закону передбачена відповідальність автомобільного перевізника у вигляді адміністративно-господарського штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
З огляду на викладене вище, суд дійшов висновку, що відповідач діяв в межах наданих йому повноважень та у спосіб, що передбачені законами України, протиправності у його діях підчас проведення перевірки та прийняття спірної постанови судом не встановлено, відтак, відсутні підстави для задоволення позовних вимог.
За правилами статті 139 КАС України, враховуючи відмову у задоволенні позову, понесені позивачем витрати відшкодуванню не підлягають.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
у задоволенні адміністративного позову Фермерське господарство "Агро-Інвест"до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Відділу державного нагляду (контролю) у Хмельницькій області - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 09 липня 2026 року
Позивач:Фермерське господарство "Агро-Інвест" (вул. Польова, 1, с. Ліщани, Шепетівський р-н, Хмельницька обл., 30363 , код ЄДРПОУ - 34270933) Відповідач:Державна служба України з безпеки на транспорті в особі Відділу державного нагляду (контролю) у Хмельницькій області (вул. Антоновича, 51, м. Київ, 03150 , код ЄДРПОУ - 39816845)
Головуючий суддя В.В. Матущак