Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 344/6400/26
Провадження № 1-кп/344/976/26
ВИРОК
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 липня 2026 року м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області в складі:
головуючої-судді ОСОБА_1 ,
секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
за участі:
прокурора ОСОБА_3 ,
захисника ОСОБА_4 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали кримінального провадження про обвинувачення
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с.Парневе Біловодського району Луганської області, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , громадянки України, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , раніше не судимої,
у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст. 110, ч.5 ст.111-1 КК України,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_5 вчинила умисні дії з метою зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, за попередньою змовою групою осіб; добровільну участь в організації та проведенні незаконних виборів на тимчасово окупованій території.
Кримінальне правопорушення вчинено за наступних обставин.
Так, громадянка України ОСОБА_5 , будучи проросійські налаштованою, достеменно проінформованою та розуміючи факт захоплення Старобільського району Луганської області збройними силами російської федерації, усвідомлюючи, що суверенітет України поширюється на всю її територію, Україна є унітарною державою, а територія України в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною, будучи обізнаною про те, що Луганська область є невід`ємною складовою частиною України, що порядок утворення органів виконавчої влади та місцевого самоврядування регулюється виключно Конституцією України та законами України, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше вересня 2022 року, перебуваючи на території Біловодського району Луганської області (більш точного місця не встановлено), діючи умисно, з мстою підтримання окупаційної влади, встановленої збройними формуваннями держави-агресора російської федерації, усвідомлюючи свою протиправну діяльність та передбачаючи суспільно-небезпечні наслідки, вирішила добровільно ввійти до складу т.зв. «виборчої комісії № 706 Біловодського району луганської народної республіки» з проведення референдуму т.зв. «ЛНР» в якості члена дільничної комісії.
ОСОБА_5 , діючи умисно, за попередньою змовою групою осіб, з метою зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, 22 вересня 2022 року увійшла до складу т.зв. «виборчої комісії» № 706 Біловодського району луганської народної республіки» по проведенню референдуму по питанню входження луганської народної республіки до складу російської федерації на правах суб`єкта російської федерації, отримала посвідчення члена дільничної комісії Біловодського району луганської народної республіки.
У період з 22 по 27 вересня 2022 року ОСОБА_5 в складі т.зв. «виборчої комісії» № 706 Біловодського району луганської народної республіки» по проведенню референдуму по питанню входження луганської народної республіки до складу російської федерації на правах суб`єкта російської федерації взяла участь в роботі вказаного псевдовиборчого органу, виконувала обов`язки члена дільничної члена комісії, організувала проведення референдуму на території с. Литвинівка Біловодської селищної територіальної громади Старобільського району Луганської області.
Взявши участь в якості члена дільничної виборчої комісії у проведенні референдуму окупаційною владою з питань входження т.зв. «ЛНР» до складу російської федерації, ОСОБА_5 за попередньою змовою групою осіб вчинила умисні дії, спрямовані на зміну меж території та державного кордону України, на порушення порядку, встановленого Конституцією України.
За даними окупаційної влади так званої ЛНР 98,42% учасників "референдуму" про входження проголосували за приєднання «ЛНР» до російської федерації.
Умисні дії громадянки України ОСОБА_5 , вчинені за попередньою змовою групою осіб з невстановленими представниками російської федерації, призвели до фактичного встановлення влади окупаційних військ на території Луганської області, неможливості дії органів влади України та законів України на вказаній території, впровадження на даній територій законів і грошової одиниці держави-агресора російської федерації, що є загальновідомим фактом, сприяли проведенню псевдо референдуму з метою зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України.
ОСОБА_5 , усвідомлюючи, що вона співпрацює з окупаційною владою держави-агресора, діючи умисно, за попередньою змовою групою осіб, з метою зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, 22 вересня 2022 року увійшла до складу т. зв. «виборчої комісії» № 706 Біловодського району луганської народної республіки» по проведенню референдуму по питанню входження луганської народної республіки до складу російської федерації на правах суб`єкта російської федерації, отримала посвідчення № 706/1 члена дільничної комісії Біловодського району луганської народної республіки.
У період з 22 по 27 вересня 2022 року ОСОБА_5 в складі т.зв. «виборчої комісії» № 706 Біловодського району луганської народної республіки» по проведенню референдуму по питанню входження луганської народної республіки до складу російської федерації на правах суб`єкта російської федерації взяла участь в роботі вказаного псевдовиборчого органу, виконувала обов`язки голови дільничної члена комісії, організувала проведення референдуму на території с. Литвинівка Біловодської селищної територіальної громади Старобільського району Луганської області.
Взявши участь в якості члена дільничної виборчої комісії у проведенні референдуму окупаційною владою з питань входження т. зв. «ЛНР» до складу російської федерації, ОСОБА_5 за попередньою змовою групою осіб вчинила умисні дії, спрямовані на зміну меж території та державного кордону України, на порушення порядку, встановленого Конституцією України.
За даними окупаційної влади так званої ЛНР 98,42% учасників "референдуму" про входження проголосували за приєднання «ЛНР» до російської федерації.
Умисні дії громадянки України ОСОБА_5 , вчинені за попередньою змовою групою осіб з невстановленими представниками російської федерації, співпраця з представниками держави-агресора призвела до фактичного встановлення влади окупаційних військ на території Луганської області, неможливості дії органів влади України та законів України на вказаній території, впровадження на даній територій законів і грошової одиниці держави-агресора російської федерації, що є загальновідомим фактом, сприяли проведенню псевдо референдуму з метою зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України.
Судовий розгляд у межах даного кримінального провадження здійснювався за відсутності обвинуваченої (in absentia) ОСОБА_5 , яка показань суду не надавала та будь-яких клопотань від останньої на адресу суду не надходило.
Повістки про виклик обвинуваченої ОСОБА_5 , а також інформацію про процесуальні документи надсилались та публікувались відповідно до вимог у засобах масової інформації та на сайті суду.
Таким чином, суд вважає, що наявні у справі документи свідчать про відмову ОСОБА_5 , яка в свою чергу повинна була знати про розпочате кримінальне провадження, від здійснення свого права стати перед українським судом та захищати себе безпосередньо в такому суді, а так само свідчать про її наміри від ухилення від кримінальної відповідальності.
В той же час, ухилення обвинуваченої ОСОБА_5 від правосуддя суд оцінює як реалізацію останньою її невід`ємного права на свободу від самозвинувачення чи самовикриття (п/п. «g» п. 3 ст. 14 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права, ст. 63 Конституції України), як одну з ключових гарантій презумпції невинуватості.
При цьому, дане кримінальне провадження здійснювалось за обов`язковою участю захисника, який був забезпечений державою з Західного міжрегіонального центру з надання безоплатної правничої допомоги.
За таких обставин, відповідно до вимог ст.323 КПК України, суд вважає що є всі правові підстави проводити розгляд даного кримінального провадження за правилами спеціального судового провадження.
Зважаючи на специфіку спеціального судового провадження (ч. 3 ст. 323 КПК України), суд, зберігаючи неупередженість та безсторонність, надає особливого значення охороні прав та законних інтересів обвинуваченого, як учасника кримінального провадження, яке відбувається за його відсутності, забезпеченню повного та неупередженого судового розгляду з тим, щоб до обвинуваченого була застосована належна правова процедура в контексті приписів ст. 2 КПК України з дотриманням всіх загальних засад кримінального провадження з урахуванням особливостей, встановлених виключно законом. Ці особливості вимагають від суду прискіпливої оцінки кожного поданого доказу обвинувачення, відтак поріг вимогливості до доказування у даному випадку має бути підвищений.
Суд вважає загальновідомими і такими, що не потребують доказування в межах даного кримінального провадження факти того, що тимчасова окупація з боку рф частини території України, яка розпочалася із збройного конфлікту, викликаного російською військовою агресією, починаючи з 20 лютого 2014 року та повномасштабного вторгнення рф на територію України 24 лютого 2022 року, а також анексія з боку рф частини території України є за хронологією подій: а) констатовані нормативними, хоча і засудженими з точки зору міжнародного права, актами рф, а також «нормативними актами» самопроголошених суб`єктів на території України, законність яких не визнається державою Україна, проте прийнятих судом у даному випадку до уваги, оскільки вирішується питання про відповідальність за вчинення кримінального правопорушення, б) встановлені національними нормативно-правовими актами, які є обов`язковими для застосування на території України; в) засуджені міжнародними актами колективного реагування, - а відтак ці факти не потребують окремого судового доказування.
Винуватість ОСОБА_5 у вчиненні інкримінованих кримінальних правопорушень підтверджується, протоколами слідчих та процесуальних дій та іншими документами, у тому числі матеріалами відеозаписів, зафіксованих на оптичних носіях інформації, дослідженими під час судового розгляду кримінального провадження, які суд вважає належними та допустимими доказами.
25.04.2025 року в Єдиному реєстрі досудових розслідувань зареєстровано кримінальне провадження №42025090000000049 від 25.04.2025 року. Так, громадянка України ОСОБА_5 спільно із іншими громадянами України, у період із 23 по 27 вересня 2022 року, добровільно, перебуваючи на території с. Литвинівка, Біловодської територіальної громади Старобільського району Луганської області, в якості члена так званої виборчої комісії Біловодського району луганської народної республіки, прийняла участь в організації та проведенні незаконного референдуму на тимчасово окупованій території Старобільського району Луганської області щодо входження так званої луганської народної республіки в склад російської федерації на правах суб`єкта російської федерації, а також, діючи за попередньою змовою із іншими особами, здійснювала публічні заклики щодо участі у незаконному референдумі з метою зміни меж території або державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України.
Відповідно до Потоколу огляду від 25.07.2025 з додатком, оглянуто російський інтернет-ресурс «Луганский Информационный Центр» ( ІНФОРМАЦІЯ_2 на якому виявлено документ: «Что нужно знать о выборах Президента РФ». Також оглянуто російський інтернет-ресурс «Гарант.ру Информационно-правовой портал», на якому виявлено документ: «Постановление Центральной избирательной комиссии РФ от 11 декабря 2023 г. №141/1084-8 О проведении выборов Президента Российской Федерации на части территории Российской Федерации, на которой введено военное положение». Крім того, оглянуто російський інтернет-ресурс «народный совет луганской народной республики» за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_3 виявлено «Постановление Центральной избирательной комиссии РФ от 13 декабря 2023 г. №142/1086-8 О Положении об особенностях подготовки и проведения выборов Президента Российской Федерации в период действия военного положения на части территории Российской Федерации». Також переглянуто російський інтернет-ресурс «Глава Луганской Народной Республики» (https://xn--80aafc4bdoy.xn--plai/), виявлено «Закон О системе избирательных комиссий, комиссий референдума в Луганской Народной Республике»». Також в папці «Фото та файли» наявний оригінал у вигляді pdf-документа за назвою «Закон о системе избирательных комиссий». Переглянуто російський інтернет-ресурс «consultant» (https://www.consultant.ru/), виявлено «Федеральный конституционный закон от 04.10.2022 №6-ФКЗ (ред. От 26.12.2024) О принятии в Российскую Федерацию Луганской Народной Республики и образовании в составе Российской Федерации нового субъекта Луганской Народной Республики». При перегляді документу на російському інтернет-ресурсы «lug-info» виявлено документ: «Постановление Центральной избирательной комиссии РФ от 11 декабря 2023 г. №141/1084-8 О проведении выборов Президента Российской Федерации на части территории Российской Федерации, на которой введено военное положение», також в папці «Фото та файли» є оригінал в вигляді pdf-документа за назвою «Об образовании городов и районов ЛНР». При перегляді інтернет-ресурсу «Yandex disc» встановлено документ: «ЦЕНТРАЛЬНАЯ ИЗБИРАТЕЛЬНАЯ КОМИССИЯ РОССИЙСКОЙ ФЕДЕРАЦИИ ПОСТАНОВЛЕНИЕ». Електронні копії виявлених документів збережено в папці «Фото та Файли» з оригінальною назвою, архівовано та записано на DVD-R диск,, досліджено безпосередньо у судовому засіданні, невідповідностей не виявлено.
Відповідно до Потоколу огляду від 19.03.2026 з додатком, оглянуто сторінки мережі Internet, на яких розміщено інформації та відомості протиправної діяльності, а саме вчинення умисних дій з метою зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, за попередньою змовою групою осіб та колабораційної діяльності ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка прийняла участь в організації та забезпеченні проведення з 22 по 27 вересня 2022 року у складі так званої «виборчої комісії №706 Біловодського району луганської народної республіки», по проведенню референдуму з питання входження так званої «лнр» до складу російської федерації на правах суб`єкта російської федерації, виконуючи обов`язки так званого члена дільничної комісії. В ході огляду підтверджено протиправну діяльність, а саме вчинення умисних дій з метою зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, за попередньою змовою групою осіб на колабораційної діяльності ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка прийняла участь в організації та забезпеченні проведення з 22 по 27 вересня 2022 року у складі так званої «виборчої комісії №706 Біловодського району дуганської народної республіки», по проведенню референдуму з питання входження так званої «лир» до складу російської федерації на правах суб`єкта російської федерації, виконуючи обов`язки так званого члена дільничної комісії. Вказані відомості є доказом обставин вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст. 110, ч. 5 ст. 111-1 КК України. До протоколу огляду додається в якості додатку матеріальний носій інформації флешнакопичувач micro sd XO 8 GB в паперовому конверті білого кольору, на який записано наступний додаток - папки до протоколу огляду, а саме: 1, 2, 3, 4. досліджено безпосередньо у судовому засіданні, невідповідностей не виявлено
З протоколу пред`явлення для впізнання від 18.02.2026 року, свідок ОСОБА_6 на фото під № 1 впізнала ОСОБА_5 . З довідки до протоколу пред`явлення для впізнання на фото № 1 зображено ОСОБА_5 .
З протоколу пред`явлення для впізнання від 19.02.2026 року, свідок ОСОБА_7 на фото під № 4 впізнала ОСОБА_5 . З довідки до протоколу пред`явлення для впізнання на фото № 4 зображено ОСОБА_5 .
Відповідно до Протоколу огляду від 12.03.2026 з додатком, предметом огляду є інформація отримана від свідка ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_4 на носії інформації. Після відкриття файлу на екрані відкриваються excel документ під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_5 », в якому вказано, далі мовою оригіналу « ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_1 » зазначена, як так званий «член участковой комиссии № 706 Беловодского района луганской народной республики», також було вказано, що остання працює не працює, проживає за адресою: АДРЕСА_2 , абонентскийй номер НОМЕР_2 .
Відповідно до Протоколу огляду від 09.03.2026 з додатком, предмет огляду (комп`ютерних даних): Сторінки мережі Internet, у тому числі багатоплатформовому клауд-месенджері соціальної мережі (системи) Telegram, на якій розміщено інформацію та відомості протиправної діяльності, а саме вчинення умисних дій з метою зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, за попередньою змовою групою осіб, зокрема ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , участі останньою в організації та забезпеченні проведення з 22 по 27 вересня 2022 року у складі так званої «виборчої комісії №706 Біловодського району луганської народної республіки», по проведенню референдуму з питання входження так званої «лнр» до складу російської федерації на правах суб`єкта російської федерації, виконуючи обов`язки члена дільничної комісії. Означені відомості щодо протиправної діяльності вказаних осіб містяться за наступними посиланнями: https://t.me/BellNRop та https://t.me/BelLNRop/81. в ході огляду означених публікацій підтверджено протиправну діяльність, а саме вчинення умисних дій з метою зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, за попередньою змовою групою осіб, ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , участі останньою в організації та забезпеченні проведення з 22 по 27 вересня 2022 року у складі так званої «виборчої комісії №706 Біловодського району луганської народної республіки», по проведенню референдуму з питання входження так званої «лнр» до складу російської федерації на правах суб`єкта російської федерації, виконуючи обов`язки члена дільничної комісії. Вказані відомості є доказом обставин вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 110 КК України.
Носії з файлами, що є додатками до цих протоколів огляду, досліджено безпосередньо у судовому засіданні, які повністю відповідають протоколам огляду.
Після надходження провадження до суду, обвинувачена ОСОБА_5 інформувалася також у всі доступні процесуальні можливості для суду, передбачені ст.323 КПК України. Зокрема, повідомлення про виклик до суду розміщувалися на офіційному веб-сайті суду - https://ifm.if.court.gov.ua, а також публікувалися в газеті «Урядовий кур`єр». Крім того, про всі судові засідання інформувався захисник обвинуваченої - адвокат ОСОБА_4 , також всі копії процесуальних документів, що підлягають врученню обвинуваченому, надсилалися захиснику.
Ухвалою слідчого судді Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 25.03.2026 надано дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у даному кримінальному провадженні за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст. 110, ч.5 ст.111-1 КК України, а ухвалою Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 23.04.2026 призначено у даному кримінальному провадженні спеціальне судове провадження.
Стороною обвинувачення у даному кримінальному провадженні здійснено всі можливі передбачені законом заходи щодо дотримання права підозрюваної/обвинуваченої ОСОБА_5 на захист та доступ для правосуддя з урахуванням встановлених законом особливостей кримінального провадження, у якому здійснювалося спеціальне досудове розслідування та спеціальне судове провадження, у тому числі щодо інформування та викликів ОСОБА_5 шляхом оприлюднення інформації у засобах масової інформації під час досудового розслідування, під час судового розгляду на сайті суду та у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, а також забезпечення участі захисника на всіх етапах кримінального провадження.
Розглянувши дане кримінальне провадження з дотриманням положень ч.1 ст.337 КПК України в межах висунутого обвинувачення, суд за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин кримінального провадження, керуючись законом, оцінивши кожний доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів - з точки зору достатності та взаємозв`язку, вважає надані докази належними, допустимими, достовірними та в сукупності достатніми для прийняття рішення про винуватість обвинуваченої ОСОБА_5 у вчиненні нею інкримінованих кримінальних правопорушень.
Таким чином, судом поза розумним сумнівом установлено, що ОСОБА_5 вчинила інкриміновані їй кримінальні правопорушення та кваліфікує їх: за ч.2 ст. 110 КК України як умисні дії з метою зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, за попередньою змовою групою осіб; за ч.5 ст. 111-1 КК України як участь в організації та проведенні незаконних референдуму та виборів на тимчасово окупованій території.
Призначаючи покарання обвинуваченій, суд відповідно до вимог ст.65 КК України враховує ступінь тяжкості вчинених кримінальних правопорушень, які відповідно до ст.12 КК України є тяжким злочином, дані про особу винної, яка є громадянкою України, її вік, сімейний та майновий стан, відсутність судимостей, стан здоров`я (відповідно до довідки дані щодо перебування ОСОБА_5 на диспансерному обліку у лікарів відсутні), відсутність пом`якшуючих покарання обставин, вчинення злочину з використанням умов воєнного стану як обставину, що обтяжує покарання, а тому суд вважає за необхідне призначити обвинуваченій ОСОБА_5 покарання, у межах санкції ч.2 ст. 110, ч.5 ст.111-1 КК України.
Вказане покарання буде необхідне та достатнє для її виправлення і попередження вчинення нових кримінальних правопорушень.
Витрати на залучення експертів та речові докази відсутні.
Цивільний позов в даному кримінальному провадженні не заявлявся.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 323, 368, 370, 373-375, ч.15 ст. 615 КПК України, суд
У Х В А Л И В :
ОСОБА_5 визнати винною у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст. 110, ч.5 ст.111-1 КК України, та призначити їй покарання:
- за ч.2 ст.110 КК України у виді позбавлення волі на строк 8 років з конфіскацією всього належного їй майна;
- за ч.5 ст.111-1 КК України у виді позбавлення волі на строк 10 років з позбавленням права обіймати посади в органах державної влади та органах місцевого самоврядування на строк п`ятнадцять років, та з конфіскацією всього належного їй майна.
На підставі ч.1 ст.70 КК України, шляхом поглинання менш суворого покарання більш суворим остаточно призначити ОСОБА_5 покарання за сукупністю злочинів - у виді позбавлення волі на строк 10 років з позбавленням права обіймати посади в органах державної влади та органах місцевого самоврядування на строк п`ятнадцять років, та з конфіскацією всього належного їй майна.
Строк відбуття покарання ОСОБА_5 обчислювати з моменту його фактичного затримання для відбуття покарання за даним вироком.
Учасники судового провадження мають право отримати в суді копію вироку суду.
Вирок набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Вирок може бути оскаржено шляхом подачі апеляційної скарги до Івано-Франківського апеляційного суду через Івано-Франківський міський суд протягом тридцяти днів з дня його оголошення.
Копію вироку, яка підлягає врученню ОСОБА_5 , вручити захиснику, а інформацію про вирок опублікувати в газеті «Урядовий кур`єр» та на офіційному веб-сайті суду відповідно до вимог ст. 323 КПК України.
Суддя ОСОБА_10