Єдиний державний реєстр судових рішень
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про відмову у встановленні судового контролю за виконанням судового рішення
08 липня 2026 року Київ № 320/5220/25
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Парненко В.С., розглянувши у порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про зобов`язання подати звіт про виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною відмови та зобов`язання вчинити певні дії,
у с т а н о в и в:
У провадженні судді Київського окружного адміністративного суду Парненко В.С. перебувала адміністративна справа №320/5220/25 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною відмови та зобов`язання вчинити певні дії.
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 07.04.2025 року задоволено частково адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Визнано протиправною відмову ІНФОРМАЦІЯ_1 у наданні ОСОБА_1 відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі п. 4 ч. 3 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Зобов`язано ІНФОРМАЦІЯ_2 повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про надання відстрочки з урахуванням висновків суду, викладених у цьому рішенні, та прийняти рішення згідно висновків суду у даному рішенні.
До суду надійшла заява від позивача, в якій останній просить зобов`язати ІНФОРМАЦІЯ_2 надати звіт про виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 07.04.2025 року у справі № 320/5220/25 у встановлений законодавством строк.
В обґрунтування заяви вказано, що 19.05.2025 року в інтересах позивача його представником було направлено адвокатський запит про виконання рішення суду на адресу ІНФОРМАЦІЯ_1 . На запит було отримано відповідь від ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якій повідомлено: «На Ваш Адвокатський запит від 19.05.2025 року повідомляю, що на виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 07.04.2025 року заява громадянина ОСОБА_1 буде розглянута комісією ІНФОРМАЦІЯ_3 30.05.2025. При розгляді заяви громадянина ОСОБА_1 будуть враховані вимоги п. 4 ч. 3 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію» та рішення Київського окружного адміністративного суду по справі №320/5220/25 від 07.04.2025 року. Про результат розгляду заявник може отримати інформацію та відповідне повідомлення за адресою: пр-т. Червоної Калини б. 29 каб. 140 (приміщення Деснянської районної у м. Києві державної адміністрації) з вівторка по четвер, з 15-00 до 17-00». Вказане зумовило звернення до суду з даною заявою.
Розглянувши вказану заяву про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про відсутність підстав для її задоволення, виходячи з наступного.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 1291 Конституції України, суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Одним з основних принципів/засад адміністративного судочинства, згідно з пунктом 5 частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) є обов`язковість судового рішення.
Також відповідно до статей 14, 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснює суд, який розглянув справу як суд першої інстанції. Суд може здійснювати судовий контроль за виконанням судового рішення у порядку, встановленому статтями 287, 382, 382-3 і 383 цього Кодексу (стаття 382-1 КАС України).
За приписами абзацу 1 частини 1 статті 382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб`єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Відповідно до частини 1 статті 382-1 КАС України суд розглядає заяву про зобов`язання суб`єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення (крім заяви, передбаченої частиною 5 статті 382 цього Кодексу) протягом десяти днів з дня її надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням заявника - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду, не перешкоджає судовому розгляду.
Згідно з частиною 2 статті 382-1 КАС України за наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов`язання суб`єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Суд зазначає, що застосування статті 382 КАС України має на меті забезпечення належного виконання судового рішення.
Підставою її застосування є саме невиконання судового рішення, ухваленого на користь особи - позивача та обставини, що свідчать про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, пов`язаних з невиконанням судового рішення в цій справі.
Поряд з цим, судом встановлено, що позивачем жодним чином необґрунтовано необхідність встановлення судового контролю за виконанням рішення суду та не вказано обставини, які свідчать про невиконання або неналежне виконання рішення, а також не надано суду відповідних доказів.
Статтею 72 КАС України визначено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами:1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Частиною 1 статті 77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Так, Верховний Суд у постанові від 20.02.2019 року по справі №806/2143/15 звернув увагу, що статті 382, 383 КАС України, мають на меті забезпечення належного виконання судового рішення. Підставами їх застосування є саме невиконання судового рішення, ухваленого на користь особи позивача та обставини, що свідчать про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, пов`язаних з невиконанням судового рішення в цій справі.
Доказів невиконання або відмови у виконанні судового рішення відповідачем матеріали справи не містять. Вказані у заяві обставини щодо направлення відповідачем листа на запит напроти ж свідчать про призначення дати для розгляду комісією заяви ОСОБА_1 про надання відстрочки з урахуванням висновків суду, викладених у судовому рішенні, тобто в межах покладених судом зобов`язань.
Згідно з частиною 2 статті 382-1 КАС України за наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов`язання суб`єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Таким чином, суд вважає, що позивачем належним чином необґрунтовано необхідність встановлення судового контролю у вигляді зобов`язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення, а тому відповідна заява задоволенню не підлягає.
Водночас суд звертає увагу позивача, що останній не позбавлений права повторного звернення із заявою з належним обґрунтуванням вимог та наданням доказів на підтвердження підстав такого звернення.
Враховуючи вищевикладене, керуючись статтями 243, 248, 256, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
у х в а л и в:
У задоволенні заяви ОСОБА_1 про зобов`язання подати звіт про виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною відмови та зобов`язання вчинити певні дії відмовити.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або у судовому засіданні у разі неявки учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали.
Суддя Парненко В.С.