Постанова № 138070998, 09.07.2026, Богунський районний суд м. Житомира

Дата ухвалення
09.07.2026
Номер справи
295/11173/26
Номер документу
138070998
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа №295/11173/26

Категорія 354

3/295/2704/26

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09.07.2026 року м. Житомир

Суддя Богунського районного суду м. Житомира Костенко С.М., розглянув матеріали, які надійшли з Житомирського РУП №1 ГУНП в Житомирській області про притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 187 ч.2 КУпАП, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , і.к. НОМЕР_1 , -

в с т а н о в и в:

30.05.2026 близько 22 год. 58 хв., ОСОБА_1 , який перебуває під адміністративним наглядом, був відсутнй за місцем свого проживання в АДРЕСА_1 , чим порушив п.1 ухвали Богунського районного суду м.Житомира від 02.02.2026. Правопорушення вчинено повторно, протягом року.

Крім того, 11.06.2026 в період часу з 09 год. 00 хв. по 18 год. 00 хв. ОСОБА_1 який перебуває під адміністративним наглядом, не з`явився для реєстрації до поліцейської станції Житомирського РУП №1 ГУНП в Житомирській області, чим порушив п.4 ухвали Богунського районного суду м.Житомира від 02.02.2026. Правопорушення вчинено повторно, протягом року.

Крім того, 11.06.2026 близько 23 год. 27 хв. ОСОБА_1 який перебуває під адміністративним наглядом, був відсутній за місцем свого проживання в АДРЕСА_1 , чим порушив п.1 ухвали Богунського районного суду м.Житомира від 02.02.2026. Правопорушення вчинено повторно, протягом року.

Крім того, 18.06.2026 в період часу з 09 год. 00 хв. по 18 год., ОСОБА_1 який перебуває під адміністративним наглядом не з`явився для реєстрації до поліцейської станції Житомирського РУП №1 ГУНП в Житомирській області, чим порушив п.4 ухвали Богунського районного суду м.Житомира від 02.02.2026. Правопорушення вчинено повторно, протягом року.

Оскільки справи стосуються однієї особи, суд вважає за можливе їх об`єднати.

В судове засідання ОСОБА_1 не з`явився, належним чином повідомлений про час та місце судового розгляду, про поважність причин своєї неявки суду не повідомив. ОСОБА_1 достеменно знав про складення відносно нього протоколів про адміністративні правопорушення про що засвідчив власними підписами у протоколах. Судом направлено судові повістки за місцем проживання останнього, SMS-повістки на його мобільний номер, які згідно довідки про доставку ОСОБА_1 отримав 26.06.2026.

Закон виходить з презумпції, що учасник справи повинен дізнатися про хід розгляду справи, тобто діє презумпція обізнаності. Цю ж презумпцію обізнаності слід застосувати і до випадків інформування учасника справи про дату судового розгляду альтернативними способами повідомлення. Тим більше, така презумпція застосовується під час вручення судової повістки. Якщо учасник надав суду телефон та електронну адресу (хоча міг цього і не робити), зазначивши їх в протоколі, то слід припустити, що учасник бажає, принаймні не заперечує, що ці засоби комунікації використовувалися судом. Це, в свою чергу, покладає на учасника справи обов`язок отримувати повідомлення і відповідати на них. З огляду на це, суд який комунікує з учасником справи з допомогою повідомлених ним засобів комунікації, діє правомірно і добросовісно. Тому слід виходити з «презумпції обізнаності»: особа, якій адресовано повідомлення суду через такі засоби комунікації, знає або принаймні повинна була дізнатися про повідомлення. Суд, який добросовісно інформує учасника справи з наміром забезпечити здійснення правосуддя, не повинен нести «ризик незнання» учасника, який надав суду свої номери і адреси, але не користується чи не стежить за ними.

Попри те, що конституційне право на суд є правом, його реалізація покладається на учасників справи певні обов`язки. Практика ЄСПЛ визначає, що сторона, яка задіяна у ході судового розгляду справи, зобов`язані з розумним інтервалом часу сама цікавитися провадженням у її справі, добросовісно користуватися належними їй правами та неухильно виконувати процесуальні обов`язки. Як зазначено у рішенні ЄСПЛ у справі «Пономарьов проти України» від 03.04.2008, сторони мають вживати заходи, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження. Заявник зобов`язаний демонструвати готовність брати участь на всіх етапах розгляду, що стосуються безпосередньо його, утримуватися від використання прийомів, які пов`язані із зволіканням у розгляді справи, а також максимально використовувати всі засобі внутрішнього законодавства для прискорення процедури слухання (рішення ЄСПЛ у справі «Юніон Аліментарія Сандерс С.О. проти Іспанії від 07.07.1989).

Зважаючи на викладене, байдужа поведінка учасника справи, що виявляється зокрема у не отриманні повідомлень суду, не повинна схвалюватися судовою практикою. Навпаки, судова практика повинна стимулювати учасників справи використовувати прогресивні форми роботи (правова позиція ВС рішення № 560/5541/20 від 17.11.2022.

Незважаючи на викладене, ОСОБА_1 у судове засідання не з`явився, заяв та клопотань не подавав, до суду за інформацією щодо стану розгляду справи про притягнення його до адміністративної відповідальності не звертався.

У своїй практиці Європейський Суд з прав людини неодноразово наголошував, сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов`язана з розумним інтервалом часу сама цікавитись провадження у її справі, добросовісно користуватись належними їй процесуальними првами та неухильно виконувати процесуальні обов`язки. З метою недопущення необгрунтованого порушення строків розгляду справи про адміністративне правопорушення, встановлених ст. 277 КУпАП, а також строків накладення адміністративного стягнення, передбачених ст. 38 КУпАП, суд визнає причини неявки ОСОБА_1 у судові засідання неповажними і розцінює його неявку як затягування строків розгляду справи, у зв`язку з цим суд розглядає справу у його відсутність.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.

Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

Відповідно до ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків, речовими доказами тощо.

Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень передбачених ст. 187 ч.2 КУпАП, підтверджується доказами: протоколами про адміністративне правопорушення серія ВБА №195170 від 20.06.2026, серія ВБА №195171 від 20.06.2026, ВБА №195172 від 20.06.2026, серія ВБА №195173 від 20.06.2026; рапортом на лінію 102, що 30.05.2026 о 23:12, ОСОБА_1 , який перебуває під адміністративним наглядом був відсутній за місцем проживання; рапором на лінію 102, що 11.06.2026 о 23 год. 55 хв. ОСОБА_1 , який перебуває під адміністративним наглядом не з`явився для перевірки до станції Житомирського РУП №1 ГУНП в Житомирській області; рапором на лінію 102, від 12.06.2026 о 00 год. 12 хв. ОСОБА_1 , який перебуває під адміністративним наглядом був відсутній за місцем свого проживання, рапором на лінію 102, що 19.06.2026 о 00 год. 12 хв. ОСОБА_1 , який перебуває під адміністративним наглядом не з`явився для перевірки до станції Житомирського РУП №1 ГУНП в Житомирській області; ухвалою Богунського районного суду м.Житомира від 02.02.2026 про встановлення ОСОБА_1 адміністративного нагляду строком на 1 рік; постановою Богунського районного суду від 21.04.2026 про притягнення ОСОБА_1 до адмінітративної відповідальності за ст.187 ч.1 КУпАП.

Твердження в письмових поясненнях ОСОБА_1 про те, що останній дотримався встановлених щодо нього обмежень, оскільки під час перевірки фактично проживав з братом та перебував за іншою адресою суд відкидає, оскільки відповідно до п. «в» ст. 9 ЗУ «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», особи, щодо яких встановлено адміністративний нагляд мають повідомляти поліцейських, які здійснюють адміністративний нагляд, про зміну місця роботи, місця проживання чи перебування, а також про виїзд за межі району (міста) у службових справах. Водночас, ОСОБА_1 не надано жодних доказів того, що він у встановленому законодавством порядку повідомив уповноважений орган поліції про зміну місця свого проживання чи перебування.

Своїми діями, що виразилися у повторному протягом року після накладення адміністративного стягнення порушенні правил адміністративного нагляду ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст. 187 ч.2 КУпАП.

Враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, суд приходить до висновку про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення у виді штрафу.

Крім того, відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення суддею постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.

Керуючись ст.ст.187 ч. 2, 283, 284, 40-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-

п о с т а н о в и в:

Об`єднати в одне провадження справи № 295/11173/26, 295/11176/26, 295/11177/26, 295/11179/26.

Справі присвоїти № 295/11173/26.

ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 187 ч.2 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п`ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 255 (двісті п`ятдесят п`ять) грн.

Штраф стягнути на рахунок: (Отримувач ГУК у Жит. обл/Житомирська обл/21081100, Код отримувача (ЄДРПОУ) - 37976485, Банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA228999980313090106000006797, Код класифікації доходів бюджету 21081100, «Адміністративні штрафи та інші санкції».

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави в особі ДСА України судовий збір в розмірі 665, 60 грн. Отримувач коштів ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, Банк отримувача Казначейство України (ЕАП), Рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, Код класифікації доходів бюджету 22030106.

Роз`яснити особі, щодо якої застосовано адміністративне стягнення, що відповідно до частини 1 статті 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніше як через 15 (п`ятнадцять) днів з дня вручення йому копії постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніше як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

Відповідно вимог ст. 308 КУпАП, у разі несплати правопорушником штрафу у строк, встановлений ч.1 ст. 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника. У порядку примусового виконання про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу.

Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного суду через Богунський районний суд м. Житомира протягом 10 днів з дня її винесення.

Суддя С.М. Костенко

Постанова підлягає зверненню до виконання протягом трьох місяців з дня її винесення.