Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Давидюка Тараса, 26А, м. Рівне, 33013, тел. (0362) 62 03 12, код ЄДРПОУ: 03500111,
e-mail: inbox@rv.arbitr.gov.ua, вебсайт: https://rv.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
"08" липня 2026 р. Справа №918/1140/25
Господарський суд Рівненської області у складі: суддя Романюк Р.В.,
розглянувши клопотання арбітражної керуючої Мельник І.А. про припинення податкової застави у справі про неплатоспроможність ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
За участю представників сторін:
від боржника: не з`явився;
від кредитора ГУ ДПС у Рівненській області: не з`явився;
арбітражна керуюча: не з`явилася.
ВСТАНОВИВ:
Ухвалою Господарського суду Рівненської області від 16.12.2025 року відкрито провадження у справі про неплатоспроможність боржника - ОСОБА_1 та серед іншого постановлено: ввести процедуру реструктуризацію боргів боржника - ОСОБА_1 ; ввести мораторій на задоволення вимог кредиторів; заборонити фізичній особі - ОСОБА_1 відчужувати майно; призначити керуючим реструктуризацією фізичної особи - ОСОБА_1 арбітражну керуючу Мельник Ірину Анатоліївну.
Ухвалою Господарського суду Рівненської області від 28.01.2026 року серед іншого постановлено визнати вимоги кредитора Головного управління ДПС у Рівненській області до боржника - ОСОБА_1 з включенням їх до реєстру вимог кредиторів у розмірі: 48 296,45 грн заборгованості з основного платежу - друга черга реєстру вимог кредиторів; 89 880,81 грн штрафних санкцій та пені - третя черга реєстру вимог кредиторів; 4 844,80 грн судового збору - витрати, пов`язані з провадженням у справі про неплатоспроможність, які відшкодовуються у повному обсязі до задоволення вимог кредиторів.
Постановою Господарського суду Рівненської області від 25.02.2026 року ухвалено: припинити процедуру реструктуризації боргів фізичної особи - ОСОБА_1 ; припинити повноваження керуючої реструктуризацією боргів фізичної особи ОСОБА_1 - арбітражної керуючої Мельник Ірини Анатоліївни; визнати банкрутом ОСОБА_1 ; ввести процедуру погашення боргів боржника - ОСОБА_1 ; призначити керуючим реалізацією майна боржника ОСОБА_1 арбітражну керуючу Мельник І.А.; оприлюднити на офіційному веб-порталі судової влади України повідомлення про визнання ОСОБА_1 банкрутом і введення процедури погашення боргів боржника; зобов`язати керуючого реалізацією: 1) не пізніше 30 днів з дня введення процедури погашення боргів боржника провести спільно з боржником інвентаризацію майна боржника та визначити його вартість у відповідності до положень ч. 2 ст. 130 Кодексу України з процедур банкрутства; 2) здійснити процедуру погашення боргів боржника в порядку, встановленому Кодексом України з процедур банкрутства; 3) надати суду документально підтверджений звіт про виконану роботу з інформацією про фінансове становище і майно боржника при проведенні процедури погашення боргів боржника станом на день подання звіту.
15.06.2026 року до господарського суду від керуючої реалізацією майна боржника арбітражної керуючої Мельник І.А. надійшло клопотання (№ 02-02/20-918/1140/25-75 від 13.06.2026 року) відповідно до якого просить суд: припинити податкову заставу, що накладена на все рухоме та нерухоме майно боржника - ОСОБА_1 на підставі акту опису майна у податкову заставу № 224 від 25.06.2021 року; виключити з Державного реєстру обтяжень рухомого майна запис про публічне обтяження - податкову заставу за № 29037423 від 25.06.2021 року; виключити з Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно запис -податкова застава за № 44686400 від 27.10.2021 року.
Клопотання керуючої реалізацією обґрунтоване тим, що під час ведення справи встановлено, що ГУ ДПС у Рівненській області на підставі акту опису майна № 224 від 25.06.2021 року у податкову заставу було передано все майно та майно, яке платник податків набуде право власності у майбутньому до повного погашення податкового боргу у повному обсязі. На підставі чого, в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна 25.06.2021 року було зареєстровано публічне обтяження - податкова застава за № 29037423. Крім даного, 27.10.2021 року за №44686400 було зареєстровано обтяження "податкова застава" в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
Арбітражна керуюча зазначає, що підставою для звільнення майна платника податків з-під податкової застави та її виключення з відповідних державних реєстрів є відповідний документ, що засвідчує закінчення будь-якої з подій, визначених підпунктами 93.1.1- 93.1.5 пункту 93.1 цієї статті (п. 93.2 ст. 93 ПК України). Одним з таких документів є рішенням суду про припинення податкової застави у межах процедур, визначених законодавством з питань банкрутства. Як вбачається з матеріалів справи № 918/1140/25, грошові вимоги ГУ ДПС в Рівненській області було визнано в порядку ст. 45 Кодексу України з процедур банкрутства та включено до реєстру вимог кредиторів. Фактичне задоволення вимог ГУ ДПС в Рівненській області може бути здійснено та буде проведено в порядку визначеному Кодексом України з процедур банкрутства та згідно до черговості встановленої ст. 133 даного Кодексу. Оскільки в процедурі погашення задоволення вимог кредиторів відбувається за рахунок коштів, отриманих від здійсненої у встановленому порядку реалізації майна банкрута, майно банкрута повинно бути вільним від будь-яких обтяжень. Таким чином вважається, що з моменту відкриття відносно боржника даної процедури всі без винятку обтяження чи інші обмеження щодо розпорядження його майном підлягають скасуванню. Існування не скасованих заборон на відчуження активів банкрута перешкоджає керуючому реалізацією у виконанні покладених на нього Кодексом обов`язків.
Ухвалою Господарського суду Рівненської області від 15.06.2026 року серед іншого постановлено призначити розгляд клопотання керуючої реалізацією майна боржника арбітражної керуючої Мельник І.А. (№ 02-02/20-918/1140/25-75 від 13.06.2026 року) про припинення податкової застави у судовому засіданні на "08" липня 2026 р.
23.06.2026 року до господарського суду від керуючої реалізацією майна боржника арбітражної керуючої Мельник І.А. надійшло клопотання (№ 02-02/20-918/1140/25-77 від 23.06.2026 року) відповідно до якого просить суд долучити до матеріалів справи № 918/726/25 про неплатоспроможність боржника ОСОБА_1 , документи згідно переліку, зазначеного у клопотанні.
07.07.2026 року до господарського суду від боржника надійшло клопотання в якому просить суд судове засідання провести без її участі. При цьому, повідомлено суд, що боржник не заперечує щодо задоволення клопотання керуючої реалізацією майна боржника арбітражної керуючої Мельник І.А. (№ 02-02/20-918/1140/25-76 від 19.06.2026 року) про затвердження звіту про хід ведення справи та закриття провадження у справі, клопотання керуючої реалізацією майна боржника арбітражної керуючої Мельник І.А. (№ 02- 02/20-918/1140/25-73 та № 02-02/20-918/1140/25-74 від 12.06.2026 року) про зняття арештів та клопотання керуючої реалізацією майна боржника арбітражної керуючої Мельник І.А. (№ 02- 02/20-918/1140/25-75 від 13.06.2026 року) про припинення податкової застави.
08.07.2026 року до господарського суду від керуючої реалізацією майна боржника арбітражної керуючої Мельник І.А. надійшло клопотання (№ 02-02/20-918/1140/25-77 від 08.07.2026 року) відповідно до якого просить суд здійснити розгляд поданих клопотань та звіту 08 липня 2026 року без участі арбітражної керуючої Мельник І.А. Арбітражною керуючою, повідомлено суд, що остання підтримує в повному обсязі понаді клопотання про затвердження звіту про хід ведення справи та закриття провадження у справі, клопотання про зняття арештів та клопотання про припинення податкової застави, та просить їх задоволити.
08.07.2026 року до господарського суду від кредитора надійшло клопотання в якому просить суд розгляд справи провести без участі представника кредитора - Головного управління ДПС у Рівненській області.
Боржник, представник кредитора - Головного управління ДПС у Рівненській області та арбітражна керуюча в судове засідання 08.07.2026 року не з`явилися, хоча про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином, про що свідчать Довідки Господарського суду Рівненської області про доставку електронного листа, відповідно до яких документ в електронному вигляді (Ухвала від 15.06.2026 р.) надіслано одержувачам боржнику, кредитору та арбітражній керуючій в їх електронні кабінети, документ доставлено до електронного кабінету 15.06.2026 р.
Розглянувши клопотання арбітражної керуючої Мельник І.А. про припинення податкової застави, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу України з процедур банкрутства, провадження у справах про банкрутство регулюється цим Кодексом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законами України. Застосування положень Господарського процесуального кодексу України та інших законодавчих актів України здійснюється з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Ухвалою Господарського суду Рівненської області від 16.12.2025 року відкрито провадження у справі про неплатоспроможність боржника - ОСОБА_1 та серед іншого постановлено: ввести процедуру реструктуризацію боргів боржника - ОСОБА_1 ; ввести мораторій на задоволення вимог кредиторів; заборонити фізичній особі - ОСОБА_1 відчужувати майно; оприлюднити на офіційному веб-сайті повідомлення про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність фізичної особи - ОСОБА_1 ; призначити керуючим реструктуризацією фізичної особи - ОСОБА_1 арбітражну керуючу Мельник Ірину Анатоліївну.
Постановою Господарського суду Рівненської області від 25.02.2026 року серед іншого ухвалено: припинити процедуру реструктуризації боргів фізичної особи - ОСОБА_1 ; припинити повноваження керуючої реструктуризацією боргів фізичної особи ОСОБА_1 - арбітражної керуючої Мельник Ірини Анатоліївни; визнати банкрутом ОСОБА_1 ; ввести процедуру погашення боргів боржника - ОСОБА_1 ; призначити керуючим реалізацією майна боржника ОСОБА_1 арбітражну керуючу Мельник І.А.; оприлюднити на офіційному веб-порталі судової влади України повідомлення про визнання ОСОБА_1 банкрутом і введення процедури погашення боргів боржника.
Відповідно до витягу про реєстрацію в Державного реєстрі обтяжень рухомого майна № 29037423 від 13.06.2026 року зареєстроване обтяження податкову заставу, зокрема:
Стан реєстрації: зареєстроване
Тип змін: реєстрація обтяження
Вид обтяження: публічне обтяження
Тип реєстрації: поточна
Тип обтяження: податкова застава
Зареєстровано: 25.06.2021 11:12:04 за № 29037423 реєстратором - Стецюк Сергій Олегович, Головне управління ДПС у Рівненській області, Рівненська обл.
Документі-підстава: ст. 89 ПКУ, серія та номер 2755-VI, виданий 02.12.2010, видавник ВР України
Об`єкт обтяження: згідно акту опису майна № 224 від 25.06.2021. Опис майна поширюється на все майно та майно, на яке платник податків набуде право власності у майбутньому до повного погашення податкового боргу у повному обсязі
Відомості про обмеження відчуження: за погодженням з обтяжувачем
Боржник: ОСОБА_1
Обтяжувач: ГУ ДПС у Рівненській області, код 44070166
Розмір основного зобов`язання: 60370,56 грн.
Термін дії: 25.06.2026
Звернення стягнення: Не зареєстровано
Відповідно до інформаційної довідки № 449607901 від 28.10.2025 року з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_1 , у Державному реєстрі речових прав наявний запис про обтяження № 44686400 (спеціальний розділ): дата реєстрації - 27.10.2021 р.; документи, подані для державної реєстрації - акт опису майна № 224 виданий 25.06.2021, видавник - Головне управління ДПС у Рівненській області; вид обтяження - податкова застава; можливість відчуження - за погодженням з обтяжувачем; обтяжувач - Державна податкова служба України, код ЄДРПОУ 43005393; боржник - ОСОБА_1 ; опис предмета обтяження - все нерухоме майно та майно, на яке платник податків набуде право власності у майбутньому до погашення податкового боргу в повному обсязі.
Умови та порядок відновлення платоспроможності боржника - юридичної особи або визнання його банкрутом з метою задоволення вимог кредиторів, а також відновлення платоспроможності фізичної особи встановлює Кодекс України з процедур банкрутства.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 120 Кодексу України з процедур банкрутства, з моменту відкриття провадження у справі про неплатоспроможність боржника: арешт майна боржника та інші обмеження боржника щодо розпорядження належним йому майном можуть бути застосовані виключно господарським судом у межах провадження у справі про неплатоспроможність, а попередньо накладені арешти та обмеження можуть бути зняті на підставі ухвали господарського суду.
Згідно ч. 10 ст. 41 Кодексу України з процедур банкрутства, активи боржника, що перебувають у податковій заставі, можуть бути звільнені господарським судом з податкової застави, про що виноситься ухвала у судовому засіданні за участю контролюючого органу, уповноваженого відповідно до Податкового кодексу України здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у межах своїх повноважень.
Згідно із п.п. 14.1.155 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України (далі - ПК України), податкова застава - спосіб забезпечення сплати платником податків грошового зобов`язання та пені, не сплачених таким платником у строк, визначений цим Кодексом. Податкова застава виникає на підставах, встановлених цим Кодексом. У разі невиконання платником податків грошового зобов`язання, забезпеченого податковою заставою, орган стягнення у порядку, визначеному цим Кодексом, звертає стягнення на майно такого платника, що є предметом податкової застави.
Податкове зобов`язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк), та/або сума коштів, сформована за рахунок податкових пільг, що були використані платником податків не за цільовим призначенням чи з порушенням порядку їх надання, встановленим цим Кодексом та/або Митним кодексом України (п.п. 14.1.155 п. 14.1 ст. 14 ПК України).
Відповідно до п. 88.1 та п. 88.2 ст. 88 ПК України, з метою забезпечення виконання платником податків своїх обов`язків, визначених цим Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу. Право податкової застави виникає згідно з цим Кодексом та не потребує письмового оформлення.
Відповідно до абз. 1 п. 89.2 ст. 89 ПК України, з урахуванням положень цієї статті право податкової застави поширюється на будь-яке майно платника податків, яке перебуває в його власності (господарському віданні або оперативному управлінні) у день виникнення такого права і балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу платника податків, крім випадків, передбачених пунктом 89.5 цієї статті, а також на інше майно, на яке платник податків набуде прав власності у майбутньому.
Майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису. До акта опису включається ліквідне майно, яке можливо використати як джерело погашення податкового боргу. Опис майна у податкову заставу здійснюється на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, яке пред`являється платнику податків, що має податковий борг. Акт опису майна, на яке поширюється право податкової застави, складається податковим керуючим у порядку та за формою, що затверджені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. Відмова платника податків від підписання акта опису майна, на яке поширюється право податкової застави, не звільняє такого платника податків від поширення права податкової застави на описане майно. У такому випадку опис здійснюється у присутності не менш як двох понятих (п. 89.3 ст. 89 ПК України).
Пунктом 89.8 ст. 89 ПК України передбачено, що контролюючий орган зобов`язаний безоплатно зареєструвати податкову заставу у відповідному державному реєстрі.
Згідно з п. 93.1 ст. 93 ПК України, майно платника податків звільняється з податкової застави з дня: отримання контролюючим органом підтвердження повного погашення суми податкового боргу та/або розстрочених (відстрочених) грошових зобов`язань та процентів за користування розстроченням (відстроченням) в установленому законодавством порядку; визнання податкового боргу безнадійним; набрання законної сили відповідним рішенням суду про припинення податкової застави у межах процедур, визначених законодавством з питань банкрутства; отримання платником податків внаслідок проведення процедури адміністративного або судового оскарження або в інших випадках, передбачених статтею 55 цього Кодексу, рішення відповідного органу про визнання протиправними та/або скасування раніше прийнятих рішень щодо нарахування суми грошового зобов`язання; отримання платником податків згоди контролюючого органу на відчуження майна, що перебуває у податковій заставі, відповідно до статті 92 цього Кодексу.
Підставою для звільнення майна платника податків з-під податкової застави та її виключення з відповідних державних реєстрів є відповідний документ, що засвідчує закінчення будь-якої з подій, визначених пунктом 93.1 цієї статті (п. 93.2. ст. 93 ПК України).
Ухвалою Господарського суду Рівненської області визнано вимоги кредитора Головного управління ДПС у Рівненській області до боржника - ОСОБА_1 з включенням їх до реєстру вимог кредиторів.
Частиною 1 статті 121 Кодексу України з процедур банкрутства визначено, що мораторій на задоволення вимог кредиторів вводиться, з моменту відкриття провадження у справі про неплатоспроможність. Ухвала про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність є підставою для зупинення вчинення виконавчих дій стосовно боржника. Про запровадження мораторію керуючий реструктуризацією повідомляє відповідний орган державної виконавчої служби, приватного виконавця, у якого перебуває виконавче провадження на виконанні.
Відповідно до ч. 2 ст. 121 Кодексу України з процедур банкрутства, протягом дії мораторію на задоволення вимог кредиторів: 1) зупиняється виконання боржником грошових зобов`язань, у тому числі зобов`язань щодо сплати податків і зборів (обов`язкових платежів), термін виконання яких настав до відкриття провадження у справі про неплатоспроможність; 2) зупиняється стягнення з боржника за всіма виконавчими документами, крім виконавчих документів за вимогами про стягнення аліментів, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю фізичної особи, а також крім випадків перебування виконавчого провадження на стадії розподілу стягнутих з боржника грошових сум, у тому числі одержаних від продажу майна боржника або перебування майна боржника, яке є предметом забезпечення, на стадії продажу з моменту оприлюднення інформації про продаж, а також у разі виконання рішень у немайнових спорах; 3) не нараховується неустойка (штраф, пеня), не застосовуються інші фінансові санкції за невиконання чи неналежне виконання зобов`язань із задоволення вимог, на які поширюється мораторій; 4) зупиняється перебіг позовної давності щодо вимог до боржника; 5) не застосовується індекс інфляції за весь час прострочення виконання грошових зобов`язань боржника.
Відповідно до ч. 1 - ч. 5 ст. 131 Кодексу України з процедур банкрутства, майно боржника, що підлягає реалізації у процедурі погашення боргів боржника, складає ліквідаційну масу. До складу ліквідаційної маси включається все майно боржника, що перебуває у його власності, а також те, що буде отримано боржником у власність після визнання його банкрутом і до завершення процедури погашення боргів боржника, крім майна, визначеного частинами шостою і сьомою цієї статті та статтею 132 цього Кодексу. До складу ліквідаційної маси може бути включено майно, що є часткою боржника у спільній власності. У такому разі відбувається виділення частки боржника із спільного майна за правилами, передбаченими цивільним законодавством. З моменту визнання боржника банкрутом: розпорядження усіма правами щодо майна, включеного до складу ліквідаційної маси, здійснює керуючий реалізацією від імені боржника; скасовуються арешт, накладений на майно боржника, визнаного банкрутом, та інші обмеження щодо розпорядження майном такого боржника. Накладення нових арештів або інших обмежень щодо розпорядження майном банкрута не допускається. З моменту визнання боржника банкрутом і до винесення судового рішення про закриття процедури банкрутства реєстрація переходу права власності від/до боржника та обтяжень майна боржника, включаючи нерухоме майно і цінні папери, що існують в бездокументарній формі, відбувається виключно на підставі заяви керуючого реалізацією. Постанова про визнання боржника банкрутом є підставою для скасування всіх арештів та інших обмежень щодо розпорядження майном такого боржника (крім тих, які застосовано у кримінальному провадженні) та вчинення відповідних реєстраційних дій.
Задоволення вимог ГУ ДПС в Рівненській області здійснюється в порядку визначеному Кодексом України з процедур банкрутства та згідно до черговості встановленої ч. 4 ст. 133 Кодексу України з процедур банкрутства.
Оскільки в процедурі ліквідації задоволення вимог кредиторів відбувається за рахунок коштів, отриманих від здійсненої у встановленому порядку реалізації майна банкрута, майно банкрута повинно бути вільним від будь-яких обтяжень. Тобто, з моменту відкриття відносно боржника ліквідаційної процедури всі без винятку обтяження чи інші обмеження щодо розпорядження його майном підлягають скасуванню. Існування не скасованих заборон на відчуження активів банкрута перешкоджає ліквідатору у виконанні покладених на нього Законом обов`язків. Зняття заборон та арештів із майна боржника в порядку ст. 59 Кодексу України з процедур банкрутства є безумовним, стосується будь-яких органів і посадових осіб та не потребує сплати коштів.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 14.03.2018 року у справі № Б-5022/1359/2011.
З огляду на зазначене, зважаючи на наведені приписи законодавства та встановлені обставини справи, з метою забезпечення належного виконання керуючою реалізацією покладених на неї Кодексом повноважень, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення клопотання арбітражної керуючої Мельник І.А. (№ 02-02/20-918/1140/25-75 від 13.06.2026 року) про припинення податкової застави майна боржника з виключення записів з Державного реєстру обтяжень рухомого майна про публічне обтяження та з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно податкової застави.
Керуючись ст.ст. 59, 120, 131 Кодексу України з процедур банкрутства, ст.ст. 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Клопотання арбітражної керуючої Мельник Ірини Анатоліївни (№ 02-02/20-918/1140/25-75 від 13.06.2026 року) про припинення податкової застави - задовольнити.
2. Припинити податкову заставу, що накладена на все рухоме та нерухоме майно боржника - Миколайчук Ліни Миколаївни ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на підставі акту опису майна № 224 від 25 червня 2021 року.
3. Виключити з Державного реєстру обтяжень рухомого майна запис про публічне обтяження податкову заставу за № 29037423 від 25 червня 2021 року.
4. Виключити з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно запис податкова застава за № 44686400 від 27 жовтня 2021 року.
Ухвала набирає законної сили з моменту її постановлення та може бути оскаржена до Північно - західного апеляційного господарського суду в порядку та строки, встановлені статтями 254 - 257 Господарського процесуального кодексу України, з урахуванням особливостей, передбачених Кодексом України з процедур банкрутства.
Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається: http://rv.arbitr.gov.ua.
Суддя Р.В. Романюк