Рішення № 138036663, 07.07.2026, Господарський суд Полтавської області

Дата ухвалення
07.07.2026
Номер справи
917/2399/25
Номер документу
138036663
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

адреса юридична: вул. Капітана Володимира Кісельова, 1, м. Полтава, 36000, адреса для листування: вул. Капітана Володимира Кісельова, 1, м. Полтава, 36607, тел. (0532) 61 04 21, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua, https://pl.arbitr.gov.ua/sud5018/

Код ЄДРПОУ 03500004

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07.07.2026 Справа № 917/2399/25

Суддя Господарського суду Полтавської області Дмитро Сірош розглянув у порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом

заступника керівника Полтавської окружної прокуратури Полтавської області, код ЄДРПОУ/Умовний код: 0291006026 Полтавська область. м. Полтава, вул. Антона Грицая, 1, 36000 в інтересах держави в особі

Терешківської сільської ради Полтавського району Полтавської області, вул. Шевченка, 1-А, с. Терешки, Полтавський район, Полтавська область, 38762, ЄДРПОУ 21044349

до Фізичної особи - підприємця Сарибекяна Самвела Олексановича, АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1

про стягнення заборгованості з орендної плати,

без виклику представників сторін.

УСТАНОВИВ:

Заступник керівника Полтавської окружної прокуратури Полтавської області звернувся з позовом до Терешківської сільської ради Полтавського району Полтавської області про стягнення з фізичної особи-підприємця Сарибекяна Самвела Олексановича (реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 ) на користь Терешківської сільської ради Полтавського району Полтавської області (ЄДРПОУ 21044349) несплачену орендну плату за договором оренди землі від 23.07.2007 за користування земельною ділянкою з кадастровим номером 5324085908:08:001:0798 площею 2,8290 га, яка розташована за адресою: вул. Зелена Діброва, 3, с. Копили, Терешківська сільська рада, Полтавський район, Полтавська область, у розмірі 270 936,22 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач як орендар земельної ділянки комунальної власності площею 2,8290 га (кадастровий номер 5324085908:08:001:0798), розташованої за адресою: вул. Зелена Діброва, 3, с. Копили, Терешківська сільська рада, неналежним чином виконував обов`язки за договором оренди землі від 23.07.2007 щодо повної та своєчасної сплати орендної плати. Зокрема, у зв`язку зі зміною нормативної грошової оцінки (НГО) земель, введеної в дію з 01.01.2024, та з урахуванням коефіцієнтів індексації за період з 01.01.2022 по 01.09.2025, відповідачу було нараховано орендну плату, яку він сплатив лише частково (в розмірі 67 436,00 грн), внаслідок чого виникла заборгованість перед місцевим бюджетом у розмірі 270 936,22 грн.

Відповідач своїм правом на подання відзиву на позов, у визначений відповідно до положень Господарського процесуального кодексу України строк, не скористався.

Згідно з частиною 2 статті 178 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Ухвалою Господарського суду Полтавської області від 19.01.2026 суд залишив позовну заяву без руху на підставі частини 1 статті 174 Господарського процесуального кодексу України, встановив спосіб усунення недоліків позовної заяви та строк усунення недоліків позовної заяви - 10 днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Прокурор, у встановлений судом строк, усунув недоліки позовної заяви.

Ухвалою Господарського суду Полтавської області від 02.02.2026 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у цій справі; розгляд справи постановлено здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами.

Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін згідно з частиною 5 статті 252 Господарського процесуального кодексу України сторони суду не надали.

Згідно з частиною 13 статті 8 Господарського процесуального кодексу України розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо цим Кодексом не передбачено повідомлення учасників справи. У такому випадку судове засідання не проводиться.

Відповідно до частини 2 статті 252 Господарського процесуального кодексу України розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться.

Згідно зі статтею 248 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.

У зв`язку з тим, що необхідних для вирішення спору доказів, наявних у матеріалах справи достатньо, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в ній матеріалами.

Під час розгляду справи судом досліджені письмові докази, що містяться в матеріалах справи.

Згідно з частиною 4 статті 240 Господарського процесуального кодексу України, у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, суд підписує рішення без його проголошення.

Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення (частина 5 статті 240 Господарського процесуального кодексу України).

Суд розглянув матеріали справи та

УСТАНОВИВ:

Згідно з інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна на підставі договору купівлі-продажу серії ВЕІ 541945 від 04.12.2006 фізична особа - підприємець (далі - ФОП) Сарибекян Самвел Олексанович (РНОКПП: НОМЕР_1 ) на праві приватної власності володіє нерухомим майном (нежитлові будівлі) загальною площею 3222,2 кв. м, розташованим за адресою: АДРЕСА_2 (реєстраційний номер майна: 2990643).

23.07.2007 Терешківська сільська рада Полтавського району рішенням 7 позачергової сесії 5 скликання від 20.04.2007 затвердила технічну документацію із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право користування земельними ділянками ФОП Сарибекяну Самвелу Олексановичу, для земель рекреаційного призначення під обслуговування пансіонату «Кротенківський» за адресою: АДРЕСА_2 .

Крім того, вирішено передати в оренду ФОП Сарибекяну Самвелу Олексановичу земельні ділянки загальною площею 2,8297 га (кемпінгів, будинків для відпочинку або для проведення відпусток) під обслуговування пансіонату «Кротенківський» за рахунок земель запасу, які перебували в оренді ЗАТ «Полтаватурист» в с. Копили по вул. Зелена Діброва на території Терешківської сільської ради для рекреаційного призначення.

Надалі, 23.07.2007 Терешківська сільська рада Полтавського району Полтавської області та ФОП Сарибекян Самвел Олексанович уклали договір оренди землі на земельну ділянку площею 2,8290 га у тому числі кемпінг, будинків для відпочинку або для проведення відпусток 2,8290 га, який зареєстровано у Полтавському кущовому реєстраційному офісі Полтавської регіональної філії ДП «ДЗК при Держкомземі України», про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 23.07.2007 за № 040754600015.

Відомості про укладений договір внесено до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна 28.11.2025.

Державна реєстрація земельної ділянки відбулася 12.11.2024 у Державному земельному реєстрі з присвоєнням кадастрового номеру 5324085908:08:001:0798, цільове призначення - 07.01. для будівництва та обслуговування об`єктів рекреаційного призначення.

Право оренди на вказану земельну ділянку з кадастровим номером 5324085908:08:001:0798 площею 2,8290 га зареєстровано в Полтавському кущовому реєстраційному офісі Полтавської регіональної філії ДП «Центр ДЗК при Держкомземі України» 23.07.2007, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис за № 040754600015.

Пунктами 2, 3 договору визначено, що земельна ділянка передається в оренду загальною площею 2,8290 га, у тому числі кемпінгів, будинків для відпочинку або для проведення відпусток 2,8290 га. На земельній ділянці знаходяться об`єкти нерухомого майна пансіонат «Кротенківський».

Відповідно до пункту 5 договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 329 987,30 грн.

Договір укладено на термін з 23.07.2007 на 49 років (пункт 8 договору).

Згідно з пунктом 9 договору орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 10 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки 32 998,73 грн щорічно. У разі зміни в платі за землю орендна плата змінюватиметься у відповідному процентному відношенні.

Відповідно до пункту 10 договору обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції. Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії.

Згідно з пунктом 11 договору орендна плата вноситься у такі строки: щомісячно у розмірі 1/12 частини річної орендної плати на р/р 33215815700417 в місцевий бюджет Терешківської сільської ради, код платежу 13050500, МФО 831019, код 34698254, банк одержувача ГУДКУ у Полтавській області, не пізніше 25 числа звітного місяця.

Розмір орендної плати, відповідно до пункту 13 договору, не є сталим і змінюється у разі:

· зміни умов господарювання, передбачених договором;

· зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством;

· погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами;

· в інших випадках, передбачених законом.

Рішенням 24 сесії 8 скликання Терешківської сільської ради від 13.06.2023 затверджено нову технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель с. Копили, яку введено в дію з 01.01.2024. Відповідно до витягу з ТД від 02.09.2025 НГО спірної земельної ділянки склала 4 485 240,66 грн.

З урахуванням положень статті 632 Цивільного кодексу України, статей 271, 289 Податкового кодексу України, статей 15, 21 Закону України «Про оренду землі» та пункту 4.5 договору оренди землі від 23.07.2007, нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати.

Терешківська сільська рада звернулася із запитом до Головного управління ДПС у Полтавській області, на який отримала відповідь від 26.05.2025 за № 8700/5/16-31-24-12-07 щодо нарахування орендної плати за користування ФОП Сарибекяном С. О. зазначеною земельною ділянкою за період з 01.01.2020 по 01.04.2025.

Відтак, встановлено, що до бюджету територіальної громади кошти за користування земельною ділянкою ФОП Сарибекяном С. О. не надходять у повному обсязі.

Терешківська сільська рада на адресу ФОП Сарибекяна С. О. (РНОКПП НОМЕР_1 ) 30.05.2025 за №1229/02.1.1-40 направила претензію для сплати заборгованості з орендної плати в розмірі 369 372,37 грн.

Разом з тим, ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 26.06.2025 у справі №440/7372/25 прийнято позовну заяву Головного управління ДПС у Полтавській області до ФОП Сарибекяна С. О. та відкрито провадження в адміністративній справі.

У позовній заяві Головне управління ДПС у Полтавській області просить стягнути із відповідача, зокрема 250 719,13 грн за платежем орендна плата з фізичних осіб (орендна плата та пеня) на розрахунковий рахунок ІІА968999980334149815000016652, Казначейство України (ЕАП), отримувач ГУК у Полт.обл/ тг с.Терешки/18010900, код отримувача (ЄДРПОУ) 37959255, код класифікації доходів бюджету 18010900.

Станом на 01.09.2025 сума заборгованості з орендної плати становить 589 091,35 грн: 2022 рік 86 366,63 грн (НГО 863 666,3 грн); 2023 рік 99 321,62 грн (НГО 993 216,2 грн); 2024 рік 104 387,02 грн (НГО 1 043 870,20 грн); за період зі 01.01.2025 по 01.09.2025 - 299 016,08 грн (НГО 4 485 240,66 грн).

Головне управління ДПС у Полтавській області у позовній заяві у справі № 440/7372/25 до стягнення з ФОП Сарибекяна С. О. зазначає до стягнення суму в розмірі 250 719,13 грн (за поданими до Головного управління ДПС у Полтавській області відповідачем звітними податковими деклараціями з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності)): 2022 рік 57 388,27 грн; 2023 рік 79 195,82 грн; 2024 рік 104 391 грн; 2025 рік (від 21.04.2025 з терміном сплати 03.03.2025, в якій самостійно визначено суму грошового зобов`язання з орендної плати з фізичних осіб, що підлягає сплаті до бюджету) у розмірі 9 743,24 грн.

Відтак, сума, що підлягає до стягнення за період із 01.01.2022 по 01.09.2025 складає 338 372,22 грн (589 091,35 грн - 250 719,13 грн).

Водночас, відповідно до платіжних інструкцій, доданих до позову, Сарибекян С. О. за період з 01.09.2025 по 01.11.2025 сплатив кошти в сумі 67 436,00 грн з призначенням платежу 1801900 «Орендна плата з фізичних осіб».

З урахуванням викладеного, ФОП Сарибекян С. О. не сплатив до місцевого бюджету 270 936,22 грн (338 372,22 грн 67 436,00 грн).

Отже, ФОП Сарибекян С.О. як фактичний користувач земельної ділянки з кадастровим номером 5324085908:08:001:0798 площею 2,8290 га з 01.01.2022 не сплачує орендну плату в повному обсязі, тим самим протиправно позбавляє Терешківську територіальну громаду в особі Терешківської сільської ради Полтавського району Полтавської області права на отримання доходу у вигляді орендної плати, порушує права територіальної громади у сфері дотримання законного порядку платного користування земельними ділянками комунальної власності, належної реєстрації такого права, дотримання рівності усіх перед законом.

Надаючи правову кваліфікацію спірним правовідносинам господарський суд зазначає.

Відповідно до частини 1 статті 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки.

Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Між сторонами виникли взаємні права та обов`язки на підставі укладеного договору оренди землі.

Згідно з частиною 1 статті 13 Конституції України земля є об`єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Відповідно до частини 1 статті 3 Земельного кодексу України земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами. За змістом частини 9 статті 93 Земельного кодексу України відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються законом.

Згідно зі статтею 2 Закону України «Про оренду землі» відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

У пункті 3 частини 1 статті 3 Цивільного кодексу України закріплено, що серед загальних засад цивільного законодавства є, зокрема, свобода договору.

Частинами 1, 3 статті 626 Цивільного кодексу України передбачено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

У статті 627 Цивільного кодексу України закріплено принцип свободи договору та визначено, що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Частиною 1 статті 628 Цивільного кодексу України визначено, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Відповідно до частини 1 статті 629 Цивільного кодексу України договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Згідно з частинами 1-3 статті 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом. Зміна ціни в договорі після його виконання не допускається.

Відповідно до статті 638 Цивільного кодексу України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди. Зміст договору, укладеного на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування, обов`язкового для сторін (сторони) договору, має відповідати цьому акту. Особливості укладення договору на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування встановлюються актами цивільного законодавства (частина 1 та 2 статті 648 Цивільного кодексу України).

Відповідно до частин 1-3 статті 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.

Згідно з частиною 1 статті 652 Цивільного кодексу України у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов`язання.

Згідно зі статтею 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Відповідно до статті 612 Цивільного кодексу України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Статтею 2 Закону України «Про оренду землі» визначено, що відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі. Відповідно до статті 792 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов`язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату.

У статті 13 Закону України «Про оренду землі» вказано, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

За змістом статті 15 Закону України «Про оренду землі» істотними умовами договору оренди землі є, зокрема, орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

Відповідно до частин 1-2 статті 21 Закону України «Про оренду землі» орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Частиною 3 статті 22 Закону України «Про оренду землі» визначено, що розрахунки щодо орендної плати за земельні ділянки, що перебувають у державній і комунальній власності, здійснюються виключно у грошовій формі.

Відповідно до статті 206 Земельного кодексу України та статті 270 Податкового кодексу України використання землі в Україні є платним, а земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні, є об`єкт оподаткування.

Підпунктом 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України передбачено, що плата за землю - обов`язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Згідно з пунктом 271.1.1 статті 271 Податкового кодексу України базою оподаткування платою за землю є нормативна грошова оцінка земельної ділянки з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом.

Отже, для визначення розміру орендної плати за землі державної та комунальної власності базою для обрахунку є нормативна грошова оцінка земельних ділянок. Порядок проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок встановлено Законом України «Про оцінку земель».

Відповідно до частини 5 статті 5 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується, зокрема, для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Статтею 13 Закону України «Про оцінку земель» встановлено випадки обов`язкового проведення грошової оцінки земельних ділянок.

Відповідно до абз. 3 частини 1 статті 13 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі, зокрема, визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Згідно з частиною 1 статті 15 Закону України «Про оцінку земель» підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.

За змістом статті 18 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5 - 7 років. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які є розробниками документації із землеустрою відповідно до Закону України «Про землеустрій».

Порядок затвердження технічної документації з оцінки земель визначений статтею 23 Закону України «Про оцінку земель». Частинами 1, 3 та 4 цієї статті передбачено, що технічна документація з бонітування ґрунтів та нормативної грошової оцінки земельних ділянок затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою. Протягом місяця з дня надходження технічної документації з бонітування ґрунтів, нормативної грошової оцінки відповідна сільська, селищна, міська рада розглядає та приймає рішення про затвердження або відмову в затвердженні такої технічної документації. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається органами, що здійснюють ведення Державного земельного кадастру. Рішення рад, зазначених у цій статті, щодо технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок набирають чинності у строки, встановлені відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України.

Пунктом 271.2 статті 271 Податкового кодексу України встановлено, що рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.

Положеннями пункту 289.1 статті 289 Податкового кодексу України передбачено, що для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.

Так, відповідно до статті 289 Податкового кодексу України, для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства. Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель, зазначеної в технічній документації з нормативної грошової оцінки земель та земельних ділянок.

За змістом статей 289.2, 289.3 Податкового кодексу України центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель на 1 січня поточного року та не пізніше 15 січня поточного року інформує центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, і власників землі та землекористувачів про щорічну індексацію нормативної грошової оцінки земель. Відтак, нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати для земель державної і комунальної власності, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати, який у будь-якому разі не може бути меншим, ніж встановлено положеннями підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України.

Із системного аналізу приписів Закону України «Про оренду землі», Закону України «Про оцінку земель», Податкового кодексу України слідує висновок, що зміна нормативної грошової оцінки земельних ділянок державної та комунальної власності призводить до зміни розміру орендної плати. Зазначене відповідає положенням частини 2 статті 632 Цивільного кодексу України, відповідно до якої зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом. Технічну документацію з нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що орендується, затверджує орган місцевого самоврядування відповідним рішенням. В органу місцевого самоврядування відсутній обов`язок узгоджувати таке рішення з орендарем земельної ділянки. Натомість в орендаря земельної ділянки державної або комунальної власності з моменту введення в дію нормативної грошової оцінки земельної ділянки виникає обов`язок сплачувати орендну плату відповідно до зміненої нормативної грошової оцінки.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 09.11.2021 у справі № 635/4233/19 виснувала, що нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати для земель державної і комунальної власності, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати. При цьому зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати незалежно від домовленості сторін у договорі оренди землі про можливість такої зміни.

У постанові від 05.06.2024 у справі № 914/2848/22 Велика Палата Верховного Суду дійшла до висновку, що з моменту початку застосування відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України нового розміру нормативної грошової оцінки земельних ділянок державної та комунальної власності автоматично змінюються і права та обов`язки сторін договору оренди в частині розміру орендної плати, якщо він визначений у відсотковому співвідношенні до нормативної грошової оцінки. Нормативне регулювання визначення розміру орендної плати за оренду земельних ділянок державної або комунальної власності відбувається за імперативно встановленою формулою множення нормативної грошової оцінки на коефіцієнт, який погоджується сторонами в договорі, але у законодавчо встановлених межах. Орендодавець у випадку зміни розміру орендної плати у зв`язку зі зміною нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної чи комунальної власності вправі вимагати від орендаря сплати орендної плати у зміненому розмірі, в тому числі і шляхом звернення до суду з позовом про стягнення спірної суми. Належному способу захисту орендодавця у такому випадку відповідає позовна вимога про стягнення орендної плати, не сплаченої орендарем. Водночас несплачена орендна плата підлягає стягненню за весь період прострочення з моменту початку застосування, відповідно до п. 271.2 ст. 271 Податкового кодексу України, рішення ради щодо зміни розміру нормативної грошової оцінки земельних ділянок державної та комунальної власності.

Так, рішенням 24 сесії 8 скликання Терешківської сільської ради Полтавського району Полтавської області «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель села Копили в межах Терешківської сільської ради Полтавського району Полтавської області» від 13.06.2023 затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель с. Копили Терешківської сільської ради Полтавського району Полтавської області. Введено в дію нормативну грошову оцінку земельних ділянок в межах с. Копили з 01.01.2024.

Також, відповідно до листа Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру «Про індексацію нормативної грошової оцінки земель за 2024 рік» від 13.01.2025 № 6-28-0.22-18/71-25 коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель (пункт 289.2 ст. 289 Податкового кодексу України). Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель визначено у розрізі років, у тому числі з 2022 року.

Відповідно до наданого витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки встановлено нормативну грошову оцінку земельної ділянки з кадастровим номером 5324085908:08:001:0798 у розмірі 4 485 240,66 грн (витяг від 02.09.2025 №НВ-9976420792025).

Відтак, сума заборгованості з орендної плати обрахована на підставі нормативної грошової оцінки земельної ділянки: 2022 рік НГО 863 666,3 грн; 2023 рік НГО 993 216,2 грн; 2024 рік НГО 1 043 870,20 грн; 2025 рік - НГО 4 485 240,66 грн.

Пунктом 288.1 статті 288 Податкового кодексу України визначено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Відповідно до пункту 288.4 статті 288 Податкового кодексу України розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.

З огляду на викладене, вимога позивача про стягнення з відповідача 270 936,22 грн заборгованості з орендної плати за період з 01.01.2022 до 01.09.2025 є правомірною, обґрунтованою та підлягає задоволенню.

Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на відповідача.

Керуючись статтями 129, 232 - 233, 237 - 238 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Фізичної особи - підприємця Сарибекяна Самвела Олексановича ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Терешківської сільської ради Полтавського району Полтавської області (вул. Шевченка, 1-А, с. Терешки, Полтавський район, Полтавська область, 38762, ЄДРПОУ 21044349) 270 936,22 грн заборгованості з орендної плати за період з 01.01.2022 по 01.09.2025

Стягнути з Фізичної особи - підприємця Сарибекяна Самвела Олексановича ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Полтавської обласної прокуратури (м. Полтава, вул. 1100-річчя Полтави, 7, реєстраційний рахунок № UA 18201720343130001000006160, банк ДКСУ м. Київ, код ЄДРПОУ 02910060, МФО 820172, код класифікації видатків бюджету 2800) 3 251,23 грн судового збору.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення до Східного апеляційного господарського суду.

Рішення підписано 07.07.2026 у зв`язку з перебуванням судді у відпустці та на лікарняному.

Суддя Дмитро СІРОШ