Єдиний державний реєстр судових рішень
ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про встановлення нового строку подання звіту
07 липня 2026 р. м. Чернівці Справа № 600/3190/24-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Сіжук О.В.,
розглянувши матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Чернівецької міської ради про визнання незаконним і скасування рішення в частині та зобов`язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Чернівецької міської ради про визнання незаконним та скасування пункту 5 рішення 48 сесії Чернівецької міської ради VIII скликання від 27.06.2024 №1864 Про розгляд звернень громадян та фізичних осіб-підприємців щодо землекористувань (відмови); зобов`язання відповідача прийняти рішення про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та надати в орендне користування терміном на 10 років земельну ділянку за адресою: АДРЕСА_1 , площею 0,1000га (кадастровий номер 7310136900:57:002:0227), для будівництва житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) (код 02.01).
Рішенням Чернівецького окружного адміністративного суду від 28.10.2025 у справі №600/3190/24-а адміністративний позов ОСОБА_1 до Чернівецької міської ради про визнання незаконним і скасування рішення в частині та зобов`язання вчинити дії задоволено повністю. Визнано протиправним та скасовано пункт 5 рішення 48 сесії VIІI скликання Чернівецької міської ради від 27.06.2024 №1864 Про розгляд звернень громадян та фізичних осіб-підприємців щодо землекористувань (відмови). Зобов`язано Чернівецьку міську раду повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 24.04.2024 про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер 7310136900:57:002:0227 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель код УКЦПЗ 02.01, з урахуванням висновків суду.
Ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду від 27.04.2026 відмовлено у прийнятті звіту Чернівецької міської ради про виконання рішення Чернівецького окружного адміністративного суду у справі за позовом ОСОБА_1 до Чернівецької міської ради про визнання незаконним і скасування рішення в частині та зобов`язання вчинити дії. Клопотання представника Чернівецької міської ради про встановлення додаткового строку для виконання рішення суду задоволено частково. Встановлено Чернівецькій міській раді додатковий строк для подання звіту про виконання рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 28.10.2025 у справі №600/3190/24-а. Зобов`язано Чернівецьку міську раду подати до Чернівецького окружного адміністративного суду звіт про повне виконання рішення суду від 28.10.2025 у справі №600/3190/24-а у місячний строк з дня набрання цією ухвалою законної сили.
Ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду від 01.06.2026 продовжено Чернівецькій міській раді строк для подання звіту про виконання рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 28.10.2025 у справі №600/3190/24-а на один місяць з дня набрання цією ухвалою законної сили.
03.07.2026 представником відповідача подано до суду звіт про виконання рішення суду, в якому просить надати додатковий строк терміном на 1 (один) місяць для виконання рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 28.10.2025 у справі №600/3190/24-а.
Представник відповідача посилається на те, що на вебпорталі міської ради 01.05.2026 року було оприлюднено проєкт рішення 77 сесії VIII скликання «Про розгляд звернень ОСОБА_2 щодо землекористування за адресою АДРЕСА_1 (виконання рішення суду», яким пропонується затвердити технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) за адресою АДРЕСА_1 , площею 0,1000 га (кадастровий номер 7310136900:57:002:0227).
Пунктом 1.1 проєкту рішення міська рада пропонує надати ОСОБА_1 земельну ділянку за вказаною адресою в оренду терміном на 5 (п`ять) років для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд.
25.06.2026 на пленарному засіданні Чернівецької міської ради, радою було затверджено низку проєктів рішень 77 сесії VIII скликання. Водночас, як повідомив відповідач, деякі проєкти рішень 77 сесії (зокрема, проєкт рішення щодо наданні в оренду земельної ділянки по адресі АДРЕСА_1 ), у зв`язку із обмеженням часу та подальшого вирішення процедурного питання про перерву в засіданні, будуть розглядатись першочергово на черговій сесії міської ради, що відбудеться 30.07.2026.
Надаючи оцінку вказаним поясненням (звіту про виконання рішення суду), суд зазначає наступне.
Так, статтею 129-1 Конституції України передбачено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Згідно статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яким закінчується розгляд справи в адміністративному суді, ухвалюється іменем України.
Судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України.
Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Обов`язковість судового рішення не позбавляє осіб, які не брали участі у справі, можливості звернутися до суду, якщо ухваленим судовим рішенням вирішено питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки.
Відповідно до статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність встановлену законом.
Згідно з абзацом першим частини першої статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб`єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Також суд враховує, що Верховний Суд у постанові від 20.02.2019 у справі №806/2143/15 звертав увагу на те, що застосування статті 382 КАС України має на меті забезпечення належного виконання судового рішення. Підставою її застосування є саме невиконання судового рішення, ухваленого на користь особи - позивача та обставини, що свідчать про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, пов`язаних з невиконанням судового рішення в цій справі.
Отже, судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах може використовуватись в залежності від наявності об`єктивних обставин та обґрунтованих сумнівів ймовірного невиконання рішення суду відповідачем.
В свою чергу у якості обставин, що можуть свідчити про невиконання рішення суду відповідачем-суб`єктом владних повноважень потрібно розуміти зовнішню форму поведінки (діяння) цього органу, яка полягає (проявляється) у неприйнятті рішення чи у нездійсненні юридично значимих й обов`язкових дій на користь заінтересованих осіб, які на підставі закону та/або іншого нормативно-правового регулювання віднесені до компетенції суб`єкта владних повноважень, були об`єктивно необхідними і реально можливими для реалізації, але фактично не були здійснені.
Конституційний Суд України у рішенні від 26.06.2013 №1-7/2013 зазначив, що виконання судового рішення є невід`ємною складовою права кожного на судовий захист і охоплює, зокрема, законодавчо визначений комплекс дій, спрямованих на захист і відновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави.
У рішенні від 25.04.2012 №11-рп/2012 Конституційний Суд України зазначив, що невиконання судового рішення загрожує сутності права на справедливий розгляд судом.
Окрім того, Конституційний Суд України у рішенні від 30.06.2009 №16-рп/2009 наголосив на тому, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини і громадянина, та зауважив, що виконання всіма суб`єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової.
Як зазначалось вище, рішенням Чернівецького окружного адміністративного суду від 28.10.2025, серед іншого, зобов`язано Чернівецьку міську раду повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 24.04.2024 про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер 7310136900:57:002:0227 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель код УКЦПЗ 02.01, з урахуванням висновків суду.
Проте, як свідчать повідомлені представником відповідача обставини, станом на день подання до суду звіту, рішення суду від 28.10.2025, яке набрало законної сили, не виконано.
Зокрема, як зазначено представником відповідача, на вебпорталі міської ради 01.05.2026 року було оприлюднено проєкт рішення 77 сесії VIII скликання «Про розгляд звернень ОСОБА_2 щодо землекористування за адресою АДРЕСА_1 (виконання рішення суду», яким пропонується затвердити технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) за адресою АДРЕСА_1 , площею 0,1000 га (кадастровий номер 7310136900:57:002:0227).
Пунктом 1.1 проєкту рішення міська рада пропонує надати ОСОБА_1 земельну ділянку за вказаною адресою в оренду терміном на 5 (п`ять) років для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд.
Згідно з частиною другою статті 372 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, є підставою для його виконання. Тобто, саме рішення, яке набрало законної сили, і є підставою для його виконання. Рішення суду виконується безпосередньо і для його виконання не вимагається ухвалення будь-яких інших, додаткових судових рішень.
Суд наголошує на обов`язковості судового рішення, яке набрало законної сили, для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб, і підлягає обов`язковому виконанню, зокрема, на всій території України органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями. У випадку невиконання судового рішення передбачається встановлена законом відповідальність.
Вказане передбачено положеннями статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України, зміст якої наведено вище.
У разі невиконання судового рішення, позивач має право вимагати вжиття спеціальних заходів впливу на боржника, передбачених законодавством та у відповідності до вимог Кодексу адміністративного судочинства України.
Частинами другою, третьою статті 382-1 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що за наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов`язання суб`єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. Встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб`єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.
За змістом частин першої та другої статті 382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п`ятої статті 382-1 цього Кодексу.
З огляду на те, що деякі проєкти рішень 77 сесії (зокрема, проєкт рішення щодо наданні в оренду земельної ділянки по адресі АДРЕСА_1 ), у зв`язку із обмеженням часу та подальшого вирішення процедурного питання про перерву в засіданні, будуть розглядатись першочергово на черговій сесії міської ради, що відбудеться 30.07.2026, то суд вважає, що наявні підстави для продовження строку для подання звіту про виконання рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 28.10.2025 у справі №600/3190/24-а на один місяць.
З огляду на викладене, клопотання відповідача підлягає задоволенню.
На підставі наведеного, керуючись статтями 129-1 Конституції України, статтями 14, 243, 248, 256, 370, 382, 382-1, 382-2 КАС України, суд
У Х В А Л И В:
Продовжити Чернівецькій міській раді строк для подання звіту про виконання рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 28.10.2025 у справі №600/3190/24-а на один місяць з дня набрання цією ухвалою законної сили.
Згідно статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України ухвали суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку окремо від рішення суду повністю або частково. Апеляційна скарга на ухвалу подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення (складання).
Суддя Сіжук Ольга Володимирівна