Єдиний державний реєстр судових рішень
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 липня 2026 р. № 400/3397/26 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Біоносенка В.В., розглянув у порядку спрощеного провадження без повідомлення сторін та проведення судового засідання, відповідно до процедури передбаченої ст.263 КАС України, адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , доГоловного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області , вул. Морехідна, 1,м. Миколаїв,54008, третя особаКомунальне підприємство Первомайської міської ради "Первомайське управління водопровідно-каналізаційного господарства", вул. Київська, 129А,м. Первомайськ,Первомайський р-н, Миколаївська обл.,55213, провизнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до адміністративного суду з позовом, в якому просить суд: 1) визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо не зарахування ОСОБА_1 до страхового стажу періоди роботи з 01.02.2008 по 15.03.2008, з 03.05.2009 по 31.12.2010, з 01.09.2011 по 30.09.2019, з 01.06.2023 по 31.10.2023 та з 01.10.2024 по 30.04.2025; 2) зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , періоди роботи у КП Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал" - з 01.02.2008 по 15.03.2008, з 03.05.2009 по 31.12.2010, з 01.09.2011 по 30.09.2019, періоди роботи у КП «Первомайськводоканал» Первомайської міської ради - з 01.06.2023 по 31.10.2023 та з 01.10.2024 по 30.04.2025, та здійснити перерахунок пенсії, з урахуванням зазначених періодів роботи та раніше проведених виплат
Свої вимоги позивач обґрунтував тим, що відповідачем протиправно не враховано до страхового стажу періоди роботи позивача з 01.02.2008 по 15.03.2008, з 03.05.2009 по 31.12.2010, з 01.09.2011 по 30.09.2019 роки у КП Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал" та в Комунальному підприємстві "Пермайськводоканал" Первомайської міської ради з 01.06.2023 по 31.10.2023 та з 01.10.2024 по 30.04.2025, у зв`язку з відсутністю в Державному реєстрі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування звітності про суми нарахованого доходу та сплату страхових внесків.
Відповідач позов не визнав, просив в його задоволенні відмовити. В письмовому відзиві вказав не те, що згідно із пунктом 3 статті 1 Закону № 2464 застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до законодавства підлягає загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню і сплачує та/або за яку сплачується чи сплачувався у встановленому законом порядку єдиний внесок, платниками єдиного внеску є роботодавці, зокрема, підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання. Так, до загального страхового стажу позивача не враховано періоди роботи з 01.02.2008 по 15.03.2008, з 03.05.2009 по 31.12.2010, з 01.09.2011 по 30.09.2019 в комунальному підприємстві Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал", з 01.06.2023 по 31.10.2023 та з 01.10.2024 по 30.04.2025 в комунальному підприємстві "Первомайськводоканал" Первомайської міської ради, оскільки відповідно до індивідуальних відомостей про застраховану особу за формою ОК-5 встановлено, що за зазначені періоди відсутня сплата страхових внесків. Також відповідач зазначив, що в діях відповідача не вбачається порушень діючих норм права, оскільки із заявою про перерахунок пенсії з доданими до неї документів, встановленого зразка, позивач не звертався, відповідно і рішення Головним управлінням не приймалось.
Суд розглянув справу 07.07.2026 в порядку спрощеного провадження без повідомлення сторін в порядку, передбаченому ст.263 КАС України.
Дослідив матеріали справи, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку у Головному управління ПФУ в Миколаївській області та отримує пенсію по інвалідності з 21.05.2025 року.
16.02.2026 представник позивача звернувся до Головного управління ПФУ в Миколаївській області із адвокатським запитом про надання інформації щодо зарахованого страхового стажу позивача.
19.02.2026 у відповідь на адвокатський запит від відповідача надійшов лист №1400-0305-8/12990, в якому зазначено про те, що за матеріалами пенсійної справи страховий стаж, позивача склав 24 роки 8 місяців 21 день, в тому числі 11 років 3 місяці 3 дні додаткового стажу до дня досягнення пенсійного віку. Однак до страхового стажу позивача не зараховано періоди роботи з 01.02.2008 по 15.03.2008, з 03.05.2009 по 31.12.2010, з 01.09.2011 по 30.09.2019 в комунальному підприємстві Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал", з 01.06.2023 по 31.10.2023 та з 01.10.2024 по 30.04.2025 в комунальному підприємстві «Первомайськводоканал» Первомайської міської ради.
05.03.2026 ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області із заявою про зарахування йому страхового стажу за періоди роботи з 01.02.2008 по 15.03.2008, з 03.05.2009 по 31.12.2010, з 01.09.2011 по 30.09.2019 в комунальному підприємстві Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал", з 01.06.2023 по 31.10.2023 та з 01.10.2024 по 30.04.2025 в комунальному підприємстві "Первомайськводоканал" Первомайської міської ради та здійснити перерахунок його пенсії.
Листом № 11616-10023/П-02/8-1400/26 від 24.03.2026 Головним управлінням ПФУ в Миколаївській області надано відповідь та повідомлено, що до страхового стажу не враховані зазначені вище періоди роботи у Комунальному підприємстві Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал" та КП "Первомайськводоканал" Первомайської міської ради, оскільки згідно з даними реєстру застрахованих осіб відсутня сплата страхових внесків цим підприємством.
Не погоджуючись з цим, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Статтею 8 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-ІV) передбачене право громадян на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
Відповідно до статті 1 Закону №1058-ІV, страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов`язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.
Відповідно до пункту 1 частини 1 та частини 3 статті 24 Закону №1058-ІV, страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування найманих працівників та інших осіб, які належать до кола осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та зазначені у статті 11 Закону №1058-ІV, сплачуються їх роботодавцями та безпосередньо застрахованими особами.
Порядок обчислення та сплати страхових внесків встановлено у частині 1 статті 20 Закону №1058-ІV, якою передбачено, що страхові внески обчислюються виключно в грошовій формі, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі.
Обчислення страхових внесків застрахованих осіб, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.
Відповідно до ч. 12 ст. 20 цього Закону страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.
Таким чином, страхові внески є складовою умовою існування солідарної системи і підлягають обов`язковій сплаті, перерахунок пенсії провадиться з урахуванням часу, коли особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, та за який підприємством, де працює людина, (страхувальником) сплачені щомісячні страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
При цьому, у ч.10 ст. 20 Закону №1058-ІV, вказано, що якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Відповідно до положень ст.106 Закону № 1058-XV, відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник, оскільки здійснює нарахування страхових внесків із заробітної плати застрахованої особи.
Отже, обов`язок по сплаті страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату страхових внесків законом покладено на страхувальника.
Як свідчать матеріали справи, в трудовій книжці ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 наявні наступні записи про трудову діяльність позивача:
- з 07.03.2007по 15.03.2008 - машиніст н/установок каналізації 2 розряду у КП «Первомайський міський водоканал» (Запис №13);
- з 03.05.2009 по 30.09.2019 - машиніст насосних установок каналізації, майстер ОСВ-2, начальник цеху ОСВ-2 КП "Первомайський міський водоканал" (Запис №15, 16, 17);
- з 01.10.2019 по 31.10.2023 - начальник очисних споруд водопроводу 2 КП «Первомайськводоканал» (Запис №19);
- з 01.11.2023 - начальник цеху ОСВ-2 КП "Первомайське управління водопровідно-каналізаційного господарства" (Запис №21).
Внаслідок невиконання КП Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал" обов`язку по сплаті внесків до Пенсійного фонду України позивач позбавлений соціальної захищеності та пенсійного стажу за час роботи на вказаному підприємстві з 01.02.2008 по 15.03.2008, з 03.05.2009 по 31.12.2010, з 01.09.2011 по 30.09.2019, з 01.06.2023 по 31.10.2023 та з 01.10.2024 по 30.04.2025 роки, що є неприпустимим та таким, що суперечить основним конституційним засадам в сфері соціального захисту.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що несплата КП Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал" та КП "Первомайськводоканал" Первомайської міської ради за позивача страхових внесків не може бути підставою для не зарахування до страхового стажу періоду роботи, оскільки відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник, в якому працює застрахована особа.
Аналогічна правова позиція зазначена у постанові Верховного Суду від 24.05.2018 року по справі № 490/12392/16-а.
Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норм права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
На підставі вище викладеного, суд вважає, що позов обґрунтований та підлягає задоволенню в повному обсязі.
При цьому, задовольняючи позовні вимоги повністю, суд використовуючи повноваження, передбачені ч.2 ст.9 КАС України, самостійно визначає формулювання резолютивної частини судового рішення, з метою її більш ефективного виконання та надання повного захисту правам позивача.
Сума сплаченого позивачем судового збору в розмірі 1331,20 гривень підлягає відшкодуванню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246, 263 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1,м. Миколаїв,54008 ЄДРПОУ 13844159) задовольнити повністю.
2. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо не зарахування ОСОБА_1 страхового стажу за періоди роботи з 01.02.2008 по 15.03.2008, з 03.05.2009 по 31.12.2010, з 01.09.2011 по 30.09.2019 в комунальному підприємстві Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал", з 01.06.2023 по 31.10.2023 та з 01.10.2024 по 30.04.2025 в комунальному підприємстві "Первомайськводоканал" Первомайської міської ради.
3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області зарахувати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до страхового стажу періоди роботи в комунальному підприємстві Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал" з 01.02.2008 по 15.03.2008, з 03.05.2009 по 31.12.2010, з 01.09.2011 по 30.09.2019 та в комунальному підприємстві "Первомайськводоканал" Первомайської міської ради ", з 01.06.2023 по 31.10.2023 та з 01.10.2024 по 30.04.2025 та здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 , з урахуванням зазначених періодів роботи та виплачених сум.
4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54008, ЄДРПОУ 13844159) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) судові витрати в розмірі 1331,20 (одна тисяча триста тридцять одна гривня двадцять копійок) гривень.
5. Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя В. В. Біоносенко
Рішення складено в повному обсязі 07.07.2026