Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 954/1794/25
Номер провадження 1-кп/954/16/26
ВИРОК
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 липня 2026 рокус-ще Нововоронцовка
Нововоронцовський районний суд Херсонської області в складі:
головуючого судді ОСОБА_1 ,
за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
прокурорів: ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 ,
захисника ОСОБА_6 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі судових засідань Нововоронцовського районного суду Херсонської області кримінальне провадження №22025230000000331 від 10.07.2025 за обвинуваченням:
ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця м. Нова Каховка Херсонської області, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , який не є депутатом будь-якого рівня, раніше судимого
- 14.11.2024 вироком Суворовського районного суду м. Одеса за ч. 3, ч. 5 ст. 111-1 КК України до покарання у виді 10 років 6 місяців позбавлення волі з позбавленням права обіймати будь-які посади в органах державної влади, державного управління та в органах місцевого самоврядування та займатись діяльністю з надання публічних послуг строком на 15 років та з конфіскацією всього належного йому майна на праві власності,
- 05.08.2025 вироком Нововоронцовського районного суду Херсонської області за ч. 5 ст. 111-1 КК України, за яким на підставі ч. 4 ст. 70 КК України шляхом поглинення менш суворого покарання більш суворим, яке призначено за вироком Суворовського районного суду м. Одеси від 14.11.2024, остаточно призначено покарання у виді 10 (десять) років 6 (шість) місяців позбавлення волі з позбавленням права обіймати будь-які посади в органах державної влади, державного управління, місцевого самоврядування, займатись діяльністю, пов`язаною з надання публічних послуг, займатись діяльністю, пов`язаною з виборчим процесом та процесом референдуму строком на 15 (п`ятнадцять) років та з конфіскацією всього належного йому майна,
у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 111-1, ч. 2 ст. 28, ч. 5 ст. 111-1 КК України,-
ВСТАНОВИВ:
Формулювання обвинувачення, визнаного судом доведеним.
Громадянин України ОСОБА_8 , будучи достеменно проінформованим про те, що у 2014 році розпочалась збройна агресія РФ проти України, а також про те, що з 24.02.2022 вона переросла у широкомасштабне вторгнення військ РФ на територію суверенної держави, до громадянства якої він належить, об`єктивно розуміючи зміст загальновідомих подій, про те що збройні формування РФ шляхом вчинення воєнного нападу 24.02.2022 захопили територію Херсонської області, перебуваючи на тимчасово окупованій території м. Нова Каховка Херсонської області, у невстановлений час, але не пізніше 13.04.2023, прийняв пропозицію від невстановлених представників окупаційної адміністрації держави-агресора (РФ) та, діючи умисно, в умовах воєнного стану, добровільно зайняв керівну посаду, пов`язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій у незаконному державному органі окупаційної адміністрації держави-агресора, створеному на тимчасово окупованій території, а саме голови так званої «Новокаховської територіальної виборчої комісії» «Новокаховской территориальная избирательная комиссия») (мовою оригіналу).
Відповідно до розподілених завдань і повноважень, ОСОБА_8 як голові так званої «Новокаховської ТВК» доручено здійснення організації створення та роботи так званої «Новокаховської ТВК» та дільничних виборчих комісій (далі ДВК) на території «муниципального образования Херсонской области городской округ город Новая Каховка» (мовою оригіналу), організація підготовки та проведення незаконних виборів на тимчасово окупованій території «муниципального образования Херсонской области городской округ город Новая Каховка», організація опрацювання протоколів та інших документів щодо результатів проведення незаконних виборів, розробка та прийняття рішення незаконно створеної «Новокаховської ТВК» про результати виборів, здійснення інших дій, направлених на організацію та проведення незаконних виборів на території «муниципального образования Херсонской области городской округ город Новая Каховка» (мовою оригіналу).
ОСОБА_8 , займаючи посаду т.зв. голови «Новокаховської територіальної виборчої комісії» «Новокаховской территориальная избирательная комиссия» (мовою оригіналу), продовжуючи свою протиправну діяльність, спрямовану на утвердження тимчасової окупації частини території України, невизнання поширення державного суверенітету України на тимчасово окуповані території України, підрив територіальної цілісності та недоторканності України, в порушення Конституції України, Виборчого кодексу України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», діючи в умовах воєнного стану, з прямим умислом та усвідомлюючи протиправний характер свого діяння, передбачаючи його суспільно-небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, перебуваючи на тимчасово окупованій території Херсонської області, без примусу, з корисливих та ідеологічних мотивів, добровільно погодився на пропозицію невстановлених осіб, щодо організації та участі у проведенні незаконних виборів президента російської федерації на тимчасово окупованій території «муниципального образования Херсонской области городской округ город Новая Каховка» (мовою оригіналу) у період 11.12.2023 по 21.03.2024, а саме:
- організовував роботу з підбору кандидатів та формування складу чотирьох так званих «участковых избирательный комиссий» №№1-29, розташованих на підвідомчій території;
- організував розроблення та прийняття рішення незаконно створеної Новокаховської ТВК про формування дільничних виборчих комісій виборчих дільниць №№1-29, а також про призначення голів цих дільничних комісій;
- координував та направляв роботу так званих Новокаховської ТВК та дільничних виборчих комісій №№1-29 з організації та проведення незаконних виборів на території «муниципального образования Херсонской области городской округ город Новая Каховка» (мовою оригіналу);
- організував розроблення та затвердження незаконно створеною Новокаховського ТВК інструкції з діловодства;
- організував розробку і затвердження календарного плану та подальшу реалізацію, передбачених ним заходів з підготовки та проведення незаконних виборів президента російської федерації;
- організував опрацювання протоколів та інших документів щодо результатів проведення незаконних виборів президента російської федерації, а також розробку та прийняття рішення незаконно створеної Новокаховської ТВК про результати виборів президента російської федерації;
- здійснював інші дії, направлені на організацію та проведення незаконних виборів президента російської федерації.
Так, ОСОБА_8 , як голова так званої «Новокаховської територіальної виборчої комісії», продовжуючи виконувати спільний умисел з членами цієї незаконно створеної комісії та іншими невстановленими особами, затверджено календарний план заходів з підготовки та проведення незаконних виборів президента російської федерації, затверджено форми свідоцтв та нагрудних знаків, які використовуються під час проведення виборів президента російської федерації, затверджено інструкцію з діловодства в Новокаховської ТВК, створено робочу групу з приймання та перевірки виборчих документів, а також розроблено та прийнято низку інших рішень з питань підготовки до проведення незаконних виборів, а за результатами розроблено та підписано відповідні рішення Новокаховської ТВК із зазначених питань.
У подальшому, ОСОБА_8 , як голова так званої Новокаховської ТВК, виконуючи спільний умисел з членами цієї незаконно створеної комісії та іншими невстановленими особами, не пізніше 17.03.2024, перебуваючи у м. Нова Каховка Херсонської області, організував опрацювання протоколів та інших документів щодо результатів проведення незаконних виборів президента російської федерації та їх передачу до т. зв. Виборчої комісії Херсонської області.
17.03.2024, відповідно до складеного протоколу т.зв. Виборчої комісії Херсонської області (Избирательной комиссии Херсонской области (мовою оригіналу)), та за офіційною заявою т.зв. голови вказаного незаконного органу влади, після обробки 100% протоколів, 88,12% від загальної кількості виборців, які прийняли участь у голосуванні на тимчасово окупованій території Херсонської області, проголосувало за діючого президента російської федерації ОСОБА_9 .
У подальшому, 21 березня 2024 року центральна виборча комісія російської федерації, за результатами підрахунку всіх бюлетенів визнала вибори президента російської федерації такими, що відбулися. Відповідно до її результатів 87.28 % від загальної кількості виборців, які прийняли участь у голосуванні, проголосували за ОСОБА_10 .
Докази на підтвердження встановлених судом обставин.
Вина ОСОБА_8 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 111-1 КК України підтверджується сукупністю досліджених в судовому засіданні доказів, які узгоджуються між собою і не викликають жодних сумнівів у своїй належності, достовірності та допустимості, а саме:
Документами:
Протокол огляду від 16.03.2024, за яким оглянуто публікацію за посиланням http://kherson.izbirkom.ru/dokumenty-izbiratelnoy-komissii/postanovleniyа Избирательная комиссия Херсонской области» (мовою оригіналу), де оглянуто «Указ Губернатора Херсонской области от 19.01.2023 №6-у «Об изберательных комисиях»» (мовою оригіналу), за яким створено виборчі комісії на території Херсонської області у складі 10 членів не пізніше 10.03.2023 строком на 5 років на підставі «Федерального конституционного закона от 4 октября 2022 года №8 - ФКЗ «О принятии в Российскую Федерацию Херсонской области и образовании в составе Российской Федерации нового субъекта Херсонской области», Федерального законом от 12 июня 2002 года № 67-Ф3 «0б основных гарантиях избирательных прав и права на участие в референдуме граждан Российской Федерации» (мовою оригіналу) (а. с. 6-15 т. 3).
Протокол огляду від 15.03.2024, за яким оглянуто публікацію за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_2 де завантажується сторінка: «Официальное публикования правовых актов» (мовою оригіналу) та наявне «постановление совета федерации федерального собрания рф о назначении выборов президента рф от 7 декабря 2023 года №678-СФ», за змістом якого вибори президента рф призначено на 17.03.2024 (а. с. 16-23 т. 3).
Протокол огляду від 16.03.2024, за яким оглянуто публікацію за посиланням http://kherson.izbirkom.ru/dokumenty-izbiratelnoy-komissii/postanovleniyа, у якій відкривається сайт «Избирательная комиссия Херсонской области» (мовою оригіналу) та наявний документ під назвою «постановление избирательной комиссии Херсонской области от 09.02.2024 №43/237 о рабочей группе по обеспечению деятельности, связанной с установлением итогов голосования на выборах президента рф на территории Херсонской области» (мовою оригіналу) (а. с. 24-31 т. 3).
Протокол огляду від 13.11.2024, за яким оглянуто публікацію за посиланням http://www.cikrf.ru/activity/docs/postanovleniya/54213/ де завантажується розділ «документы цик росси сайту «центральная избирательнаяс /комиссия российской федерацию» та наявний документ під назвою: «Постановление центральной избирательной комиссии российской федерации от «11» декабря 2023 г №141/1084 -8 «0 проведении выборов Президента Российской Федерации на части территории Российской Федерацни, на которой введено военное положение» (мовою оригіналу) (а. с. 32-38 т. 3).
Протокол огляду від 13.11.2024, за яким оглянуто публікацію за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_3 де завантажується розділ «документы цик росси» (мовою оригіналу) сайту «центральная избирательная комиссия российской федерацию» (мовою оригіналу) та наявний документ під назвою: «Постановление центральной избирательной комиссии российской федерации от «13» декабря 2023 г №142/1084 -8 «О Положении об особенностях подготовки и проведении выборов Президента Российской Федерации в период действия военного положения на части территории Российской Федерации» (мовою оригіналу) (а. с. 39-45 т. 3).
Протокол огляду від 13.11.2024, за яким оглянуто публікацію за посиланням htps.llegrul.nalog.ru/index.html де наявний запис з наступним текстом: «ИЗБИРАТЕЛЬНАЯ КОМИССИЯ ХЕРСОНСКОЙ ОБЛАСТИ» (мовою оригіналу) та наявна активна кнопка «Получить выписку» (мовою оригіналу), після натискання якої з`явився файл під назвою: u1-12295000081 10- 20241113131000, тип файлу-Microsof Edge PDF Document (а. с. 46-59 т. 3).
Протокол огляду від 29.03.2024, за яким оглянуто публікацію за посиланням http://kherson.izbirkom.ru/dokumenty-izbiratelnoy-komissii/postanovleniyа , у якій відкривається сайт «Избирательная комиссия Херсонской области» (мовою оригіналу) та наявне відео із офіційною заявою т.зв. «голови виборчої комісії Херсонської області» ОСОБА_11 , що після обробки 100% протоколів, 88,12% від загальної кількості виборців, які прийняли участь у голосуванні на тимчасово окупованій території Херсонської області, проголосувало за діючого президента російської федерації ОСОБА_10 (а. с. 60-67 т. 2).
Протокол огляду від 29.03.2024, за яким оглянуто публікацію за посиланням http://kherson.izbirkomherson/1624, у якій відкривається сайт «Избирательная комиссия Херсонской области» (мовою оригіналу) де розміщений текст повідомлення про закінчення виборів президента РФ (а. с. 68-75 т. 3).
Протокол огляду від 11.07.2024, за яким оглянуто публікацію за посиланням http://kherson.izbirkom.ru/dokumenty-izbiratelnoy-komissii/postanovleniyа, у якій відкривається сайт «Избирательная комиссия Херсонской области» та нявне «Постановление от «13» апреля 2023 г №3/24 «О формировании Новокаховской территориальной избирательной комиссии» (мовою оригіналу), після натискання на який завантажусться файл «3 24», за змістом якоговстановлено, що т.зв. «Изберательной комиссией Херсонской области» постановою №3/24 від 13.04.2023 створено «Новокаховскую территориальную избирательную комиссию» (мовою оригіналу) та її головою призначено ОСОБА_8 (а. с. 76-99 т. 3).
Протокол огляду від 19.03.2024, за яким оглянуто оглянуто публікацію за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_4 де завантажується сторінка, на якій в телеграм- каналі « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (мовою оригіналу), датована ІНФОРМАЦІЯ_6 o 19:49 під назвою «Гражданам Новокаховского округа впервые голосующим на выборах президента России, вручили «Настольные книги избирателя»». Вказана публікація містить відео, на якому особа, зовні схожа на ОСОБА_8 розпаковує такі матеріали, здійснює їх огляд.(а. с. 106-114 т. 3).
Протокол огляду від 19.03.2024, за яким оглянуто публікацію за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_7 де завантажується сторінка, на якій в телеграм- каналі « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (мовою оригіналу), датована ІНФОРМАЦІЯ_8 o 16:47 де міститься текст наступного змісту: «Новая Каховка Россия, и это не обсуждается» (мовою оригіналу) та «Председатель ТИК в Г. Таврийск Вячеслав Резников рассказал, как в округе проходит голосование на выборах президента России» (мовою оригіналу) (а. с. 115-122 т. 3).
Протокол огляду від 19.03.2024, за яким оглянуто публікацію за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_9 де завантажується сторінка, на якій в телеграм- каналі «Таврия. Новости Херсонской области» (мовою оригіналу) міститься публікація у формі тексту та відео, датована ІНФОРМАЦІЯ_6 та міститься текст наступного змісту: «Херсонщина это ОСОБА_12 »: Председатель Новокаховской территориальной избирательной комиссии рассказал о ходе выборов президента России. Люди приходят голосовать чтобы сказать: «враги могут забрать нашу жизнь, но они никогда не заберут право считать себя русским человеком, говорить на родном языке». Херсонщина это Россия. Так было, так есть и будет всегда» поделился ОСОБА_13 (мовою оригіналу) (а. с. 122-130 т. 3).
Протокол огляду від 11.07.2024, за яким оглянуто публікацію за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_10 де завантажується сайт «Дзен», на якому міститься публікація від ІНФОРМАЦІЯ_11 під назвою « ОСОБА_13 : Херсонская oбласть всегда являлась и будет Россией». «Люди сами приходят [на избирательные участки] сегодня, чтобы сказать что враги могут забрать нашу жизнь, но они никогда не заберут у наше право считать себя русским человеком, говорить на родном языке», подчеркнул он. Председатель также положительно оценил подготовленность избирательных участков и процесс голосования, отметив высокий уровень ответственности со стороны избирателей и членов комиссии» (мовою оригіналу) (а. с. 141-155 т. 3).
Протокол огляду від 11.07.2024, за яким оглянуто публікацію за посиланням ltps:/genichesk.info/vybory-v-hersonskoj-oblasti-2023-v-oblastnaya-dumul де завантажується сайт «Genichesk.info», нa якому міститься публікація від 07.07.2023 під назвою «Выборы в Херсонской области 2023 в областную Думу» на в наявному списку, т.зв. головою «Новокаховської територіальної виборчої комісії» значиться ОСОБА_8 (а. с. 156-171 т. 3).
Протокол огляду від 03.05.2024, за яким оглянуто публікацію за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_12 , у якій відкривається сайт «Избирательная комиссия Херсонской области» (мовою оригіналу), де міститься публікація від ІНФОРМАЦІЯ_13 під назвою «Председатель Новокаховской территориальной избирательной комиссии Вячеслав Резников вручил поощрения Губернатора Херсонской области членам избирательных комиссий разного уровня» (мовою оригіналу) (а. с. 173-185 т. 3).
Протокол огляду від 03.05.2024, за яким оглянуто публікацію за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_14 , у якій відкривається сайт «Избирательная комиссия Херсонской области» (мовою оригіналу) де міститься публікація від 01.10.2024 під назвою «Посетил Администрацию города Таврийск и Новокаховскую территориальную избирательную комиссию» (мовою оригіналу), де за вказаним дописом зазначив керівник «Председатель Новокаховской территориальной избирательной комиссии ОСОБА_13 » (мовою оригіналу) (а. с. 186-195 т. 2).
Протокол огляду від 02.07.2025, за яким оглянуто публікацію за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_15 , та виявлено фоторепортаж «htps://melhercon_ru23980», де особа, зовні схожа на ОСОБА_8 розповідає про порядок проведення та організації виборчого процесу та яку важливу роль відіграє виборча комісії при проведенні виборів; дата публікації: 10.04.2025; назва публікації: «Для ребят из Новокаховского округа провели интерактивную игру «Мы будущие избиратели» (мовою оригіналу) (а. с. 261-268 т. 3).
Протокол негласного зняття інформації з електронних інформаційних систем від 31.07.2023, за яким зафіксовано процес організації виборчого процесу президента рф з відповідними документами, які супроводжували таку організацію за період часу за 06.05.2023, де зафіксовано 818 файлів (а. с. 18-115 т. 4)
Протокол негласного зняття інформації з електронних інформаційних систем від 31.07.2023, за яким зафіксовано процес організації виборчого процесу президента рф з відповідними документами, які супроводжували таку організацію (379 файлів) за період часу за 28.06.2023 (а. с. 116-226 т. 4)
Протокол негласного зняття інформації з електронних інформаційних систем від 15.12.2024, за яким зафіксовано процес організації виборчого процесу президента рф з відповідними документами, які супроводжували таку організацію (37 файлів) за період часу за 26.10.2023 (а. с. 235-266 т. 4)
Протокол негласного зняття інформації з електронних інформаційних систем від 26.02.2024, за яким зафіксовано процес організації виборчого процесу президента рф з відповідними документами, які супроводжували таку організацію (75 файлів) за період часу за 15.12.2023 (а. с. 267-344 т. 4)
Протокол негласного зняття інформації з електронних інформаційних систем від 07.03.2024, за яким зафіксовано процес організації виборчого процесу президента рф з відповідними документами, які супроводжували таку організацію (44 файли) за період часу за 11.01.2024 (а. с. 345-386 т. 4)
Протоколом пред`явлення особи для впізнання за фотознімками від 09.08.2024, за яким свідок ОСОБА_14 зазначив, що на фотокартці №1 зображений ОСОБА_8 , який став головою виборчої комісії. За довідкою до фото таблиці до протоколу пред`явлення особи для впізнання за фотознімками від 09.08.2024, на фотокартці №1 зображений ОСОБА_8 (а. с. 234-237 т.2).
Протоколом пред`явлення особи для впізнання за фотознімками від 09.08.2024, за яким свідок ОСОБА_15 зазначила, що на фотокартці №1 зображений ОСОБА_8 , який став головою виборчої комісії. За довідкою до фото таблиці до протоколу пред`явлення особи для впізнання за фотознімками від 09.08.2024, на фотокартці №1 зображений ОСОБА_8 (а. с. 222-233 т.2).
Показаннями свідків:
Свідок ОСОБА_15 пояснила, що до початку повномасштабного вторгнення працювала головним бухгалтером відділу освіти Новокаховської міської ради. Знала ОСОБА_16 як директора ліцею №10 у ОСОБА_17 , оскільки вони співпрацювали як розпорядники коштів. Після початку окупації свідок бачила ОСОБА_8 , коли він приїхав до відділу освіти у супроводі озброєних російських військових, представився "начальником відділу освіти" та заявив, що законна влада більше не має повноважень. Вимагав передати будівлі, техніку, ключі та підписати акти прийому-передачі документів, що свідок і колеги були змушені зробити під тиском озброєних людей. Щодо виборів, свідок зазначила, що 01 лютого 2023 року виїхала з ТОТ, про подальшу участь ОСОБА_8 в організації виборів вона дізналася з відкритих джерел, де було вказано, що він очолював цей процес. Особисто виборчий процес із ним не обговорювала. Свідок офіційно впізнала ОСОБА_8 під час досудового розслідування при проведенні слідчих дій за зовнішніми ознаками.
Свідок ОСОБА_14 пояснив, що до повномасштабного вторгнення ОСОБА_18 обіймав посаду першого заступника міського голови Нової Каховки. Знає ОСОБА_19 приблизно з 2018 року, коли той був заступником директора професійного училища №16. Свідку відомо з відкритих джерел, що обвинувачений очолив окупаційну систему освіти в місті. Щодо участі у незаконних виборах свідок зазначив, що бачив відео, датоване березнем 2024 року, на якому ОСОБА_18 виступав як голова виборчої комісії. На відео обвинувачений зачитував з аркуша результати голосування або рішення комісії. На думку свідка, ОСОБА_18 обійняв посаду голови комісії добровільно, оскільки на відео він поводився спокійно та впевнено доповідав інформацію. Під час процедури впізнання за фотознімками свідок впізнав ОСОБА_16 серед інших осіб. Він описав характерну зовнішність обвинуваченого: худорляве витягнуте обличчя та специфічну стрижку з чітким контуром.
Висновками експертів:
За висновком судової портретної експертизи № СЕ-19/126-24/12448-ФП від 13.12.2024, у часовому проміжку 00 хв 00 сек до 00 хв 11 сек файлу IMG_4325 MOV та порівняльному зразку зовнішності ОСОБА_20 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зафіксована одна і та ж особа; у часових проміжках з 00 хв 00 сек до 00 хв 30 сек файлу ТГ_33 mp4 та порівняльному зразку зовнішності ОСОБА_20 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зафіксована одна і та ж особа (а. с. 201-210 т. 2).
Спеціальне судове провадження за відсутності обвинуваченого (in absentia).
З урахуванням того, що судовий розгляд здійснювався за відсутності обвинуваченого ОСОБА_20 , дотримання процедур, встановлених процесуальним законом для такого розгляду, суд вважає за необхідне мотивувати окремо.
У кримінальному провадженні здійснювалося спеціальне досудове розслідування та спеціальне судове провадження (in absentia). Суд дослідив, чи були здійснені стороною обвинувачення всі можливі передбачені законом заходи щодо дотримання прав ОСОБА_20 на захист та доступ до правосуддя як підозрюваного так і обвинуваченого, з урахуванням встановлених законом особливостей такого провадження, у результаті чого суд встановив наступне.
Постановами від 30.01.2025, 26.06.2025 виділено матеріали досудового розслідування, постановами від 27.06.2025 10.07.2025 об`єднано матеріали досудового розслідування, присвоєно номер кримінального провадження №22025230000000331 від 10.07.2025.
18.06.2025 слідчим за погодженням з прокурором складено повідомлення про підозру ОСОБА_20 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 111-1, ч. 2 ст. 28, ч. 5 ст. 111-1 КК України(а. с. 168-174 т. 1); повідомлення про зміну раніше повідомленої підозри від 02.07.2025 (а. с. 191-199 т. 1) На виконання вимог ч. 3 ст. 111, ст. 135, ст. 278, ст. 279 КПК України, повідомлення про підозру було вручене його захиснику - адвокату ОСОБА_6 (а. с. 199 т. 1). Підозра опублікована в газеті Урядовий кур`єр та на сайті «Офісу Генерального прокурора» (а. с. 188-190, 211-213 т. 1)
Постановою від 10.07.2025 ОСОБА_20 оголошено в розшук (а. с. 214 т. 1).
Ухвалою слідчого судді Центрального районного суду м. Миколаєва від 16.07.2025 прийнято рішення про здійснення спеціального досудового розслідування (а. с. 252-256 т. 1).
Обвинувальний акт з додатками у кримінальному провадженні стосовно ОСОБА_20 , який обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1, ч. 2 ст. 28, ч. 5 ст. 111-1 КК України, надійшов до Нововоронцовського районного суду Херсонської області для розгляду по суті 18.08.2025.
Ухвалою суду від 28.01.2026 призначено підготовче судове засідання.
Підготовчі судові засідання були призначені на: 06.03.2026, 27.03.2026, 17.04.2026.
Ухвалою суду від 17.04.2026 вирішено здійснювати спеціальне судове провадження.
У підготовчі судові та судові засідання обвинувачений ОСОБА_20 не з`являвся, будучи належним чином повідомленим про дату, час та місце проведення підготовчого судового засідання шляхом публікації:
- в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження - газеті «Урядовий кур`єр» від 25.02.2026, 23.06.2026;
- сайті Офісу Генерального прокурора від 11.02.2026, 02.07.2026;
- через оголошення на офіційному веб-сайті «Судова влада України» від 02.02.2026, 06.03.2026, 27.03.2026, 24.04.2026,
Також направлялися судові виклики за місцем реєстрації обвинуваченого, однак під час формування поштового відправлення на офіційному інтернет порталі оператора зв`язку АТ «Укрпошта» (довідка від 02.02.2026 №954/1794/25, 27.03.2026 №954/1794/25, від 27.04.2026 №954/1794/25; за якими зазначено про неможливість відправки кореспонденції, у зв`язку із тим, що поштове відділення за місцем проживання обвинуваченого, тимчасово не працює.
З огляду на наявні матеріали провадження, суд не вбачає будь-яких інших можливостей, які могли б бути використані для повідомлення обвинуваченого, водночас є мотивовані підстави стверджувати, що обвинувачений був обізнаний щодо судового провадження.
Суд також враховував, що до загальних засад кримінального провадження, зокрема, відноситься: законність, презумпція невинуватості та забезпечення доведеності вини, забезпечення права на захист, доступ до правосуддя, змагальність сторін та свобода в поданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, безпосередність дослідження доказів. При цьому зміст та форма кримінального провадження за відсутності обвинуваченого (in absentia) повинні відповідати загальним засадам кримінального провадження, зазначеним у ст. 7 КПК України, з урахуванням особливостей, встановлених законом та нормами міжнародного права.
Так, змістом абз. 1 ч. 3 ст. 323 КПК України передбачено, що судовий розгляд у кримінальному провадженні щодо злочинів, зазначених у ч. 2 ст. 297-1 цього Кодексу, може здійснюватися за відсутності обвинуваченого (in absentia), який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності (спеціальне судове провадження) та/або оголошений в міжнародний розшук.
З метою захисту прав обвинуваченого та досягнення інтересів правосуддя забезпечена участь захисника ОСОБА_6 , який приймав участь у кожному підготовчому судовому та судовому засіданнях.
Позиція захисника ОСОБА_6 .
У судовому засіданні ОСОБА_6 зазначив, що в ході розгляду кримінального провадження досліджені всі докази, з аналізу яких можна зробити висновок про доведеність винуватості ОСОБА_8 . Останньому повністю забезпечено право на захист, він участі у судовому розгляді не приймав.
Щодо призначення покарання, просив суд прийняти законне та справедливе рішення.
Позиція прокурора ОСОБА_5
У судовому засіданні прокурор обвинувачення підтримав, просив визнати ОСОБА_8 винуватим у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст.111-1 КК України та призначити покарання 8 років позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади в органах державної влади, державного управління, місцевого самоврядування та органах, що надають публічні послуги, а також займатися будь якою діяльністю, пов`язаною із виборчим процесом строком на 11 років, з конфіскацією всього належного майна. Визнати ОСОБА_8 винуватим у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28, ч. 5 ст. 111-1 КК України та призначити покарання: 9 років позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади в органах державної влади, державного управління, місцевого самоврядування та органах, що надають публічні послуги, а також займатися будь якою діяльністю, пов`язаною із виборчим процесом строком на 12 років, з конфіскацією всього належного майна;
На підставі ч. 1 ст. 70 КК України шляхом поглинення менш суворого покарання більш суворим основних та додаткових покарань, остаточно призначити покарання у виді 9 років позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади в органах державної влади, державного управління, місцевого самоврядування та органах, що надають публічні послуги, а також займатися будь якою діяльністю, пов`язаною із виборчим процесом строком на 12 років, з конфіскацією всього належного майна.
На підставі ч. 4 ст. 70 КК України за сукупністю кримінальних правопорушень, шляхом поглинення менш суворого покарання призначеного за цим вироком, з покаранням більш суворим, призначеним за вироком Суворовського районного суду м. Одеси від 14.11.2024 (засуджений за ч. 3 ст. 111-1, та ч. 5 ст. 111-1, з застосуванням ч. 1 ст. 70 КК України до позбавлення волі на строк 10 років 6 місяців, з позбавленням права обіймати посади в органах державної влади, державного управління та в органах місцевого самоврядування та займатися діяльністю з надання публічних послуг, строком на 15 років, із конфіскацією всього належного йому на праві власності майна), остаточно призначити ОСОБА_8 покарання у виді 10 років 6 місяців позбавлення волі з позбавленням права обіймати будь які посади в органах державної влади, державного управління, місцевого самоврядування та органах, що надають публічні послуги, а також займатися будь якою діяльністю, пов`язаною із виборчим процесом та референдумом строком на 15 років, з конфіскацією всього належного на праві власності майна.
Запобіжний захід залишити без змін до набрання вироком законної сили. Строк відбування основного покарання у виді позбавлення волі рахувати з моменту приведення вироку до виконання, тобто з дня його фактичного затримання. Строк додаткового покарання рахувати з моменту відбуття ним основного покарання.
Стягнути з обвинуваченого на користь держави процесуальні витрати на залучення експертів які становлять 7163,10 грн. Арешт майна у кримінальному провадженні залишити без змін до приведення вироку до виконання в частині конфіскації всього належного йому на праві власності майна на користь держави.
Стаття Закону України про кримінальну відповідальність, що передбачає відповідальність за кримінальні правопорушення, винним у вчиненні яких визнається обвинувачений ОСОБА_8 .
Дії ОСОБА_8 правильно кваліфіковані за ч. 5 ст. 111-1 КК України, як добровільне зайняття громадянином України посади, пов`язаної з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора.
Суд дійшов висновку, що елементи складу кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, повністю доведені.
Так, об`єктом вказаного кримінального правопорушення є основи національної безпеки України, державний суверенітет, територіальна цілісність, недоторканність та конституційний лад України. Протиправні дії обвинуваченого завдають шкоди нормальному функціонуванню системи державного управління на тимчасово окупованих територіях України шляхом підміни легітимних органів влади незаконними структурами держави-агресора.
Об`єктивна сторона виражена активними діями, які виразилися у добровільному зайнятті керівної посади - голови так званої «Новокаховської територіальної виборчої комісії» (незаконного органу окупаційної адміністрації РФ), створеної на тимчасово окупованій території Каховського району Херсонської області. Дії передбачали: організаційно-розпорядчі функції (керівництво колективом комісії, підбір кандидатів до дільничних виборчих комісій №№1-29, координація їхньої роботи, розподіл обов`язків); адміністративно-господарські функції (організація діловодства, затвердження календарних планів, підписання рішень комісії та розпорядження ресурсами незаконного органу).
Місце вчинення - тимчасово окупована територія України (м. Нова Каховка, Херсонська область). Час вчинення - період дії воєнного стану (починаючи з моменту призначення не пізніше 13.04.2023).
Суб`єктом є фізична, осудна особа, яка досягла віку кримінальної відповідальності (народився ІНФОРМАЦІЯ_1 ), громадянин України.
Суб`єктивна сторона - обвинувачений достеменно усвідомлював суспільно небезпечний характер своїх дій (факт збройної агресії РФ, окупацію Херсонщини та незаконність створення ТВК), передбачав настання суспільно небезпечних наслідків у вигляді легітимізації окупаційного режиму та бажав їх настання. Як убачається з матеріалів справи, зокрема з протоколів огляду медіаресурсів та телеграм-каналів («Администрация городского округа Новая Каховка», «Таврия. Новости Херсонской области»), обвинувачений діяв не як виконавець чужої волі, а як ініціатор незаконної діяльності органів окупаційної влади. Публічні висловлювання: «Херсонщина это Россия, и это не обсуждается», а також тези про те, що «вороги не заберуть право вважати себе руською людиною», свідчать про повне розділення ним геополітичних цілей держави-агресора, що виключає діяльність останнього під примусом, у стані крайньої необхідності чи під загрозою для життя.
Дії ОСОБА_8 правильно кваліфіковані за ч. 2 ст. 28, ч. 5 ст. 111-1 КК України, як добровільна участь в організації та проведенні незаконних виборів на тимчасово окупованій території, вчиненій за попередньою змовою групою осіб.
Суд дійшов висновку, що елементи складу кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28, ч. 5 ст. 111-1 КК України, повністю доведені.
Так, об`єктом вказаного кримінального правопорушення є основи національної безпеки України, державний суверенітет, територіальна цілісність, недоторканність та конституційний лад України. Протиправні дії обвинуваченого завдають шкоди нормальному функціонуванню системи державного управління на тимчасово окупованих територіях України шляхом підміни легітимних органів влади незаконними структурами держави-агресора.
Об`єктивна сторона виразилася у реалізації управлінських та організаційних заходів щодо забезпечення проведення виборчого процесу держави-агресора, а саме: формування складу 4-х дільничних виборчих комісій (№№1-29) та призначення їх голів; затвердження інструкцій з діловодства, календарного плану заходів з підготовки та проведення незаконних виборів президента РФ на території т.зв. "муниципального образования города Новая Каховка"; опрацювання та підписання підсумкових протоколів голосування і передача їх до т.зв. "Виборчої комісії Херсонської області" для викривлення результатів і легітимізації влади путіна в.в.
Місце вчинення - тимчасово окупована територія України (м. Нова Каховка, Херсонська область). Період з 11.12.2023 по 21.03.2024 (проведення псевдовиборів президента РФ) в умовах воєнного стану.
Суб`єктом є фізична, осудна особа, яка досягла віку кримінальної відповідальності (народився ІНФОРМАЦІЯ_1 ), громадянин України.
Суб`єктивна сторона - обвинувачений достеменно усвідомлював суспільно небезпечний характер своїх дій (факт збройної агресії РФ, окупацію Херсонщини та незаконність створення ТВК), передбачав настання суспільно небезпечних наслідків у вигляді легітимізації окупаційного режиму та бажав їх настання. Поведінка обвинуваченого (проведення урочистостей, ігор, активна комунікація з пресою, спокійний та впевнений вигляд на відео, зафіксований експертизою та підтверджений свідком ОСОБА_14 ) є абсолютно несумісною з поведінкою особи, яка діє під примусом, у стані крайньої необхідності чи під загрозою для життя.
Обставини, які пом`якшують або обтяжують покарання обвинуваченого ОСОБА_8 .
Обставин, які відповідно до ст. 66 КК України, пом`якшують покарання обвинуваченого суд не встановив.
Обставин, які б обтяжували покарання відповідно до ст. 67 КК України, суд визнає: вчинення злочину повторно та з використанням умов воєнного стану. Разом з тим, суд, відповідно до ч. 4 ст. 67 КК України, виключає обставину, яка обтяжує покарання - вчинення кримінального правопорушення групою осіб за попередньою змовою, з огляду, що така обставина є ознакою кримінального правопорушення, що впливає на його кваліфікацію щодо добровільна участь в організації та проведенні незаконних виборів на тимчасово окупованій території, вчиненій за попередньою змовою групою осіб.
Матеріали, які характеризують особу обвинуваченого ОСОБА_8 .
За інформаційною довідкою ДМС України, ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець м. Нова Каховка Херсонської області, місце проживання: АДРЕСА_1 (а. с. 125 т. 2).
З листа Херсонської обласної військової адміністрації від 01.08.2024, ОСОБА_8 з повідомленням щодо вчинення стосовно нього протиправних дій окупаційною владою чи військовими рф не надходило (а. с. 143-144 т. 2).
За вимогою, ОСОБА_8 раніше судимий (а. с. 147-149 т. 2)
За вироком Суворовського районного суду м. Одеса за ч. 3, ч. 5 ст. 111-1 КК України, ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , засуджений до покарання у виді 10 років 6 місяців позбавлення волі з позбавленням права обіймати будь-які посади в органах державної влади, державного управління та в органах місцевого самоврядування та займатись діяльністю з надання публічних послуг строком на 15 років та з конфіскацією всього належного йому майна на праві власності.
За вироком від 05.08.2025 Нововоронцовського районного суду Херсонської області за ч. 5 ст. 111-1 КК України, за яким ОСОБА_8 на підставі ч. 4 ст. 70 КК України шляхом поглинення менш суворого покарання більш суворим, яке призначено за вироком Суворовського районного суду м. Одеси від 14.11.2024, остаточно призначено покарання у виді 10 (десять) років 6 (шість) місяців позбавлення волі з позбавленням права обіймати будь-які посади в органах державної влади, державного управління, місцевого самоврядування, займатись діяльністю, пов`язаною з надання публічних послуг, займатись діяльністю, пов`язаною з виборчим процесом та процесом референдуму строком на 15 (п`ятнадцять) років та з конфіскацією всього належного йому майна.
За характеристикою Новокаховської міської військової адміністрації від 21.07.2025, ОСОБА_8 характеризується посередньо (а. с. 165-166 т. 1)
З відповідді Державної прикордонної служби від 19.07.2024, ОСОБА_8 державний кордон України, лінії розмежування ТОТ за період з 08.11.2017 по 15.08.2024 не перетинав (а. с. 169 т. 2).
З довідки Комунального некомерційного підприємства «Херсонський обласний заклад з надання психіатричної допомоги» Херсонської обласної ради №1246 від 01.08.2024 ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який зареєстрований та проживає в м. Нова Каховка Каховського району Херсонської області, на диспансерному обліку у лікаря нарколога не перебуває (а. с. 171 т. 2).
За Інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно №371097222 від 22.03.2024, ОСОБА_8 на праві власності належить нерухоме майно (а. с. 229-230 т. 2).
Мотиви призначення покарання та ухвалення інших рішень щодо питань, які вирішуються судом при ухваленні вироку і положення закону, якими керувався суд.
Призначаючи покарання ОСОБА_8 , за вчинення кримінальних правопорушень, передбачених: ч. 5 ст. 111-1 КК України, ч. 2 ст. 28 ч. 5 ст. 111-1 КК України суд врахував:
- ступінь тяжкості вчинених кримінальних правопорушень, а саме вчинене кримінальних правопорушень, які за ст. 12 КК України відносяться до тяжких злочинів;
- умисне вчинення ОСОБА_8 кримінальних правопорушень;
- суспільну небезпеку вчиненого кримінальних правопорушень, а саме те, що такі злочини характеризуються підвищеною суспільною небезпекою, посягаючи на територіальну цілісність держави;
- відсутність обставин, які відповідно до ст. 66 КК України, пом`якшують покарання обвинуваченого;
- наявність обставин, які відповідно до ст. 67 КК України, обтяжують покарання обвинуваченого: вчинення злочину повторно та з використанням умов воєнного стану.
Підстави для застосування положень ст. 69, 75 КК України відсутні, оскільки відсутні обставини, передбачені ст. 66 КК України, що пом`якшують покарання та істотно знижують ступінь тяжкості вчиненого обвинуваченим кримінального правопорушення з огляду на вчинення ОСОБА_8 суспільно-небезпечного кримінального правопорушення у сфері злочинів проти основ національної безпеки України.
З огляду на викладене, суд призначає ОСОБА_8
-за ч. 5 ст. 111-1 КК України у виді позбавлення волі на строк 8 (вісім) років з позбавленням права обіймати будь-які посади в органах державної влади, державного управління, місцевого самоврядування, займатись діяльністю, пов`язаною з надання публічних послуг строком на 13 (тринадцять) років, з конфіскацією всього належного йому майна;
-за ч. 2 ст. 28, ч. 5 ст. 111-1 КК України у виді позбавлення волі на строк 9 (дев`ять) років з позбавленням права займатись діяльністю, пов`язаною з виборчим процесом та процесом референдуму строком на 13 (тринадцять) років, з конфіскацією всього належного йому майна.
На підставі ч. 1 ст. 70 КК України шляхом поглинення менш суворого покарання більш суворим основних та додаткових покарань, остаточно призначити покарання у виді позбавлення волі на строк 9 (дев`ять) років з позбавленням права обіймати будь-які посади в органах державної влади, державного управління, місцевого самоврядування, займатись діяльністю, пов`язаною з надання публічних послуг, займатись діяльністю, пов`язаною з виборчим процесом та процесом референдуму строком на 13 (тринадцять) років, з конфіскацією всього належного йому майна.
Приймаючи рішення про призначення додаткового покарання у виді позбавлення права обіймати посади або займатися певною діяльністю, суд вважає за необхідне призначити ОСОБА_8 додаткове покарання у виді позбавлення права обіймати будь-які посади в органах державної влади, державного управління, місцевого самоврядування, займатись діяльністю, пов`язаною з надання публічних послуг, займатись діяльністю, пов`язаною з виборчим процесом та процесом референдуму строком на 13 (тринадцять) років, та враховує, що вказане додаткове покарання є обов`язковим у санкції вказаної статті. У даному випадку суд вважає, що буде справедливим та співмірним покарання особі, яка визнана винуватою у здійсненні колабораційної діяльності, яке унеможливить певний період часу у майбутньому бути представником державної влади, державного управління, місцевого самоврядування та органів, діяльність яких пов`язана з виборчим процесом та процесом референдуму.
Щодо конфіскації майна, суд зазначає наступне. Санкцією частини 5 статті 111-1 КК України передбачена можливість застосування додаткового покарання у вигляді конфіскації майна. Суд дійшов висновку, що таке додаткове покарання ОСОБА_8 є необхідним та достатнім для його виправлення і попередження вчинення ним кримінальних правопорушень, оскільки забезпечить у сукупності з іншими складовими покарання найбільший виховний ефект покарання.
Суд також на підставі ч. 4 ст. 70 КК України шляхом часткового складання основних покарань та поглинення менш суворого додаткового покарання більш суворим покарання за цим вироком та за вироком Нововоронцовського районного суду Херсонської області від 05.08.2025, остаточно призначає ОСОБА_8 покарання у виді 11 (одинадцяти) років 6 (шість) місяців позбавлення волі з позбавленням права обіймати будь-які посади в органах державної влади, державного управління, місцевого самоврядування, займатись діяльністю, пов`язаною з надання публічних послуг, займатись діяльністю, пов`язаною з виборчим процесом та процесом референдуму строком на 15 (п`ятнадцять) років та з конфіскацією всього належного йому майна.
Суд також на підставі ч. 2 ст. 70 КК України, приймаючи до уваги, що кримінальні правопорушення є умисними тяжкими злочинами, призначив остаточне покарання за сукупністю кримінальних правопорушень у межах максимального строку, встановленого для даного виду покарання в Загальній частині цього Кодексу, а саме ч. 2 ст. 63 КК України, за якою позбавлення волі встановлюється на строк від одного до п`ятнадцяти років, за винятком випадків, передбачених Загальною частиною цього Кодексу.
Щодо запобіжного заходу, суд враховував, що ухвалою слідчого судді від 16.07.2025 ОСОБА_8 обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою без визначення застави, отже вказаний запобіжний захід до набрання вироком законної сили слід залишити без змін.
Витрати на залучення експертів при проведеннісудово-портретної експертизи №СЕ-19/126-24/12448-ФП від 13.12.2024 у розмірі 7163,10 грн (сім тисяч сто шістдесят три гривні 10 копійок) суд, з урахуванням положень ч. 2 ст. 124 КПК України, стягує з обвинуваченого.
Арешт майна, накладений ухвалою слідчого судді Центрального районного суду м. Миколаєва від 16.07.2025 на майно ОСОБА_8 із забороною на відчуження та розпорядження майном - залишити до виконання вироку суду в частині конфіскації майна.
Цивільний позов у вказаному кримінальному провадженні не заявлявся.
Речові докази відсутні.
Керуючись ст. 369, 371, 374 КПК України,
УХВАЛИВ:
ОСОБА_7 визнати винуватим у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1, ч. 2 ст. 28, ч. 5 ст. 111-1 КК України, та призначити покарання
-за ч. 5 ст. 111-1 КК України у виді позбавлення волі на строк 8 (вісім) років з позбавленням права обіймати будь-які посади в органах державної влади, державного управління, місцевого самоврядування, займатись діяльністю, пов`язаною з надання публічних послуг строком на 13 (тринадцять) років, з конфіскацією всього належного йому майна;
-за ч. 2 ст. 28, ч. 5 ст. 111-1 КК України у виді позбавлення волі на строк 9 (дев`ять) років з позбавленням права займатись діяльністю, пов`язаною з виборчим процесом та процесом референдуму строком на 13 (тринадцять) років, з конфіскацією всього належного йому майна;
На підставі ч. 1 ст. 70 КК України шляхом поглинення менш суворого покарання більш суворим основних та додаткових покарань, остаточно призначити покарання у виді позбавлення волі на строк 9 (дев`ять) років з позбавленням права обіймати будь-які посади в органах державної влади, державного управління, місцевого самоврядування, займатись діяльністю, пов`язаною з надання публічних послуг, займатись діяльністю, пов`язаною з виборчим процесом та процесом референдуму строком на 13 (тринадцять) років, з конфіскацією всього належного йому майна.
На підставі ч. 2, 4 ст. 70 КК України шляхом часткового складання основних покарань та поглинення менш суворого додаткового покарання більш суворим за цим вироком та за вироком Нововоронцовського районного суду Херсонської області від 05.08.2025, остаточно призначити ОСОБА_8 покарання у виді 11 (одинадцяти) років 6 (шість) місяців позбавлення волі з позбавленням права обіймати будь-які посади в органах державної влади, державного управління, місцевого самоврядування, займатись діяльністю, пов`язаною з надання публічних послуг, займатись діяльністю, пов`язаною з виборчим процесом та процесом референдуму строком на 15 (п`ятнадцять) років та з конфіскацією всього належного йому майна.
Строк відбування покарання у виді позбавлення волі обвинуваченому ОСОБА_8 обчислювати з моменту звернення вироку до виконання, тобто з дня його фактичного затримання та взяття під варту.
Строк додаткового покарання ОСОБА_8 у виді позбавлення права обіймати будь-які посади в органах державної влади, державного управління, місцевого самоврядування, займатись діяльністю, пов`язаною з надання публічних послуг, займатись діяльністю, пов`язаною з виборчим процесом та процесом референдуму, обчислювати з моменту відбуття основного покарання.
Запобіжний захід у виді тримання під вартою обраний стосовно ОСОБА_8 залишити до набрання вироком законної сили.
Арешт майна, накладений ухвалою слідчого судді Центрального районного суду м. Миколаєва від 16.07.2025 залишити до виконання вироку суду в частині конфіскації майна.
Стягнути з ОСОБА_8 витрати на користь держави за проведення судово-портретної експертизи №СЕ-19/126-24/12448-ФП від 13.12.2024 у розмірі 7163,10 грн (сім тисяч сто шістдесят три гривні 10 копійок).
Учасники судового провадження мають право отримати в суді копію вироку.
Копію вироку негайно після його проголошення вручити прокурору та захиснику.
Повідомлення про ухвалений вирок опублікувати на офіційному веб-сайті суду, в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.
Вирок може бути оскаржений до Херсонського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Вирок набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Суддя ОСОБА_1