Єдиний державний реєстр судових рішень справа №176/2804/26
провадження №3/176/385/26
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 липня 2026 року Суддя Жовтоводського міського суду Дніпропетровської області Волчек Н.Ю., розглянувши матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , громадянина України, уродженець м. Запоріжжя, не одруженого, солдат ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , за частиною 3 статті 172-11 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
ВСТАНОВИВ:
03 липня 2026 року приблизно о 08:20 год ОСОБА_1 самовільно залишив місце служби, а саме, відділення ІНФОРМАЦІЯ_3 , яке знаходиться за АДРЕСА_2 . Після чого, в ході розшукових дій 03.07.2026 о 19:00 год поблизу автовокзалу м. Дніпро виявлено солдата ОСОБА_1 та було доставлено до місця проходження служби.
До матеріалів справи додана заява ОСОБА_1 ,в якій він просить розглянути справу без його участі, з матеріалами адміністративної справи ознайомлений, згоден. Свою вину визнає в повному обсязі.
За таких обставин, на підставі ст. 268 КУпАП, суд вважає за можливе провести судовий розгляд даної справи за відсутності ОСОБА_1 , який притягується до адміністративної відповідальності.
Дослідивши письмові матеріали, суд дійшов до наступних висновків.
Суддею досліджені письмові докази у справі: протокол про військове адміністративне правопорушення №ДНП/Ж 5 від 04.07.2026 за ч.3 ст.172-11 КУпАП, письмові пояснення ОСОБА_1 , витяг з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 №2 від 27.02.2026 (по стройовій частині), за №63 від 27.04.2026, копії паспорта, копії військового квітка серії НОМЕР_2 , довідки №270 про не вихід на службу без поважних причин військовослужбовця ЗСУ обліковане у період з 00:00 03.07.26 по 00:00 04.07.2026, довідки №273 про затримання військовослужбовця ЗСУ, обліковане у період з з 00:00 03.07.26 по 00:00 04.07.2026, витягу з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 (з адміністративно-господарської діяльності) №4 від 27.02.2026 (щодо надання права на складання протоколу).
Протокол підписаний ОСОБА_1 , без зауважень, у відповідній графі ним зроблений запис «З протоколом ознайомлений в повному обсязі.Зауважень та доповнень не має. Свою вину визнає в повному обсязі, 04.07.26».
Вирішуючи питання про наявність підстав для притягнення особи до адміністративної відповідальності, суд виходить з такого.
За правилами статті 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Відповідно до ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність. Адміністративна відповідальність за правопорушення, передбачені цим Кодексом, настає, якщо ці порушення за своїм характером не тягнуть за собою відповідно до закону кримінальної відповідальності.
Частиною третьою статті 172-11 КУпАП передбачена відповідальність за самовільне залишення військової частини або місця служби (далі СЗЧ) військовослужбовцем (крім строкової військової служби), а також військовозобов`язаним та резервістом під час проходження зборів, а також нез`явлення його вчасно без поважних причин на військову службу у разі призначення або переведення, нез`явлення з відрядження, відпустки або з лікувального закладу тривалістю до десяти діб.
Частиною другою статті 407 КК України передбачена кримінальна відповідальність за СЗЧ військовослужбовцем (крім строкової служби), а також нез`явлення його вчасно на службу без поважних причин тривалістю понад десять діб, але не більше місяця, або хоч і менше десяти діб, але більше трьох діб, вчинені повторно протягом року.
Частиною четвертою статті 172-11 КУпАП передбачена відповідальність за діяння, передбачені частинами першою або третьою цієї статті, вчинені в умовах особливого періоду, крім воєнного стану.
За визначенням статті 1 Закону України «Про оборону України» від 06.12.1991 №1932-ХІІ, особливий період період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
З наведеного визначення випливає, що воєнний стан є одним із видів особливого періоду.
17 березня 2014 року, після оприлюднення Указу Президента України від 17.03.2014 №303/2014 «Про часткову мобілізацію», в Україні розпочав діяти особливий період.
Натомість воєнний стан в Україні введено з 5 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року і на день розгляду цієї справи воєнний стан триває.
Разом з цим, частиною четвертою статті 407 КК України передбачена кримінальна відповідальність за самовільне залишення військової частини або місця служби військовослужбовцем, а також нез`явлення його вчасно на службу без поважних причин тривалістю понад три доби, вчинені в умовах особливого періоду, крім воєнного стану.
Частиною п`ятою статті 407 КК України передбачена кримінальна відповідальність за СЗЧ, а також нез`явлення його вчасно на службу без поважних причин, вчинені в бойовій обстановці, а так само ті самі дії тривалістю понад три доби, вчинені в умовах воєнного стану.
Таким чином, відповідальність військовослужбовця не строкової служби за СЗЧ, а також нез`явлення його вчасно на службу без поважних причин в умовах саме воєнного стану прямо передбачена лише частиною п`ятою статті 407 КК України.
Водночас, змінами до частини п`ятої статті 407 КК України, внесеними Законом України «Про внесення змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України щодо усунення суперечностей у караності кримінальних правопорушень» від 13.07.2023 №3233-ІХ, встановлено обов`язкову кваліфікуючу ознаку СЗЧ, а також нез`явлення його вчасно на службу без поважних причин, вчинених в умовах воєнного стану, тривалість понад три доби, чим фактично декриміналізовано такі діяння, що тривають до трьох діб.
Виключенням, що дозволяє кваліфікувати дії військовослужбовця за ч.5 ст.407 КК України незалежно від тривалості СЗЧ, а також нез`явлення вчасно на службу без поважних причин, є вчинення таких дій в бойовій обстановці.
Наведені норми матеріального законодавства свідчать, що СЗЧ військовослужбовцем нестрокової служби, яке вчинене в умовах воєнного стану носить більший рівень суспільної небезпеки ніж СЗЧ вчинене в умовах особливого періоду чи без воєнного стану, і ще більший ніж в умовах взагалі без особливого періоду.
Втім декриміналіція СЗЧ в умовах воєнного стану тривалістю до трьох діб, і наявне в диспозиції ч.4 ст.172-11 КУпАП застереження: «крім воєнного стану», обумовлюють кваліфікацію дій особи, яка вчинила СЗЧ в умовах воєнного стану тривалістю до трьох діб виключно за ч.3 ст.172-11 КУпАП.
Отже обставини, які викладені у фабулі Протоколу вказують на те, що дії ОСОБА_1 вірно кваліфіковані саме за ч.3 ст.172-11 КУпАП.
При визначенні міри відповідальності, суддею враховано характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини.
З огляду на вказане, з метою виховного впливу та запобіганню вчиненню нових правопорушень, суддя вважає необхідним піддати ОСОБА_1 адміністративному стягненню, передбаченому санкцією ч.3 ст.172-11 КУпАП, найменшого виду суворості, а саме штрафу, в мінімальному розмірі п`ятсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Крім цього, відповідно до ст.40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
За правилом ст.283 КУпАП, постанова суду (судді) про накладення адміністративного стягнення повинна містити положення про стягнення з особи, щодо якої її винесено, судового збору.
Згідно з ч.1, п.5 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» ставка судового збору у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення становить 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року.
Відповідно до п. 12 ч. 1ст. 5 Закону України «Про судовий збір», військовослужбовці, військовозобов`язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, - у справах, пов`язаних з виконанням військового обов`язку, а також під час виконання службових обов`язків, звільняються від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях.
Враховуючи викладене, ОСОБА_1 слід звільнити від сплати судового збору.
Керуючись ст.ст.40-1, 221, 283 285, 294 КУпАП, суддя,
ПОСТАНОВИВ:
Піддати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адміністративному стягненню у виді штрафу в розмірі п`ятсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 8500,00 грн (вісім тисяч п`ятсот гривень 00 коп) за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-11 КУпАП.
Роз`яснити, що відповідно до ст.ст.307, 308 КУпАП, штраф має бути сплачений через установу банку України не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а вразі оскарження постанови не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати штрафу в зазначений строк, постанову буде надіслано судом для примусового виконання до органу державної виконавчої служби. У порядку примусового виконання постанови стягується подвійний розмір штрафу.
Реквізити сплати штрафу: отримувач: ГУК у Дніпропетровськівй області/м.Жовті Води. Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37988155, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача (МФО) 899998, рахунок отримувача UA128999980313010106000004575, код класифікації доходів бюджету 21081100, призначення платежу: 21081100.
Судовий збір віднести за рахунок держави.
Постанова може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду, шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова підлягає пред`явленню до виконання протягом трьох місяців з дня набрання законної сили.
Суддя Наталя Волчек