Рішення № 137965989, 06.07.2026, Закарпатський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.07.2026
Номер справи
260/2063/26
Номер документу
137965989
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

06 липня 2026 року м. Ужгород№ 260/2063/26 Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Іванчулинець Д.В., розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою Головного управління ДПС у Закарпатській області (вул. Волошина, буд. 52, м. Ужгород, Закарпатська область, 88000, код ЄДРПОУ ВП 44106694) до Фізичної особи ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Закарпатська митниця Держмитслужби України (вул. Собранецька, буд. 20, м. Ужгород, Закарпатська область, 88000, код ЄДРПОУ 43985560) про стягнення податкового боргу, -

В С Т А Н О В И В:

Головне управління ДПС у Закарпатській області (далі - позивач) звернулося до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Фізичної особи ОСОБА_1 (далі відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Закарпатська митниця Держмитслужби України (далі третя особа), яким просить:

1) винести судове рішення, яким стягнути з Фізичної особи ОСОБА_1 , дата народження: ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_2 , податковий борг у розмірі 75884,26 грн., у т.ч. пеня в розмірі 20670,23 грн., за платежами:

- 14070100 «Податок на додану вартість з ввезених на митну територію України товарів» у розмірі 12647,98 грн., у т.ч. пеня в розмірі 3445,64 грн.;

- 15010200 «Мито на товари, які ввозяться (пересилаються) громадянами» в розмірі 46011,69 грн., у т.ч. пеня в розмірі 17224,59 грн..

Позовні вимоги обґрунтовані наявністю у відповідача заборгованості перед бюджетом в загальному розмірі 75884,26 грн., що виникла внаслідок несвоєчасної сплати узгодженої суми грошового зобов`язання за податковими зобов`язаннями та пені.

Ухвалою судді Закарпатського окружного адміністративного суду від 02 квітня 2026 року відкрито спрощене позовне провадження у справі, встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позов п`ятнадцять днів з дня вручення йому копії даної ухвали суду та роз`яснено сторонам, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Зазначену ухвалу направлено на адресу реєстрації місця проживання відповідача, відповідно до відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань та отримана 09 квітня 2026 року відповідачем, що підтверджується наявним в матеріалах справи рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.

23 квітня 2026 року на адресу суду від представника відповідача через особистий кабінет в підсистемі «Електронний суд» надійшов відзив на позовну заяву, яким просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог у зв`язку з тим, що 25.02.2026 року Головне управління ДПС у Закарпатській області отримало від Закарпатської митниці листа №7.7-2/19-01/8.16/1812 від 25.02.2026 року з матеріалами для вжиття заходів щодо погашення податкового боргу відносно ОСОБА_1 . За наслідками проведеної перевірки складено акт перевірки від 11.03.2021 року за №0011/21/7.7-19/1949003036 та податковим органом було винесено податкові повідомлення-рішення від 13.04.2021 року. Вказані податкові повідомлення-рішення були надіслані засобами поштового зв`язку, однак поштовий конверт було повернуто у відповідності до довідки Ф. 20 (№8800026623870). У зв`язку з несплатою податку відповідачу на підставі пункту 59.1. статті 59 Податкового кодексу України, надіслано податкову вимогу від 19.05.2025 року за № 0007599-1305-0716 про наявність податкового боргу за узгодженими податковими зобов`язаннями, яка була направлена на адресу відповідача засобами поштового зв`язку рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення, однак поштовий конверт було повернуто у відповідності до довідки Ф. 20 (№0601150554148). Відповідно до розрахунку податкового боргу станом на 17.02.2026 року - 75 884, 26 грн., хоча в акті перевірки від 11.03.2021 року зазначено: по миту - 28 080,11 грн., по ПДВ - 5616, 02 грн., разом - 33696,13 грн. З цих даних можна прийти до висновку, що за рахунок неправомірних дій/бездіяльності митного та податкового органів з 28.03.2018 по 17.02.2026 року вдавані податкові зобов`язання збільшилися на 42188,13 грн. Вважає, що даний факт є нічим іншим, як порушення матеріальних прав ОСОБА_1

29 квітня 2026 року представник позивача скористався своїм правом та подав до суду через особистий кабінет в підсистемі «Електронний суд» відповідь на відзив.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що Фізична особа ОСОБА_1 (далі відповідач), ІНФОРМАЦІЯ_1 , має реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 .

25 лютого 2026 року Головне управління ДПС у Закарпатській області отримало від Закарпатської митниці лист №7.7-2/19-01/8.16/1812 від 25.02.2026 року з матеріалами для вжиття заходів щодо погашення податкового боргу відносно ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ).

За відповідачем рахується податковий борг у розмірі 75884,26 грн., у т.ч. пеня в розмірі 20670,23 грн., за платежами:

- 14070100 «Податок на додану вартість з ввезених на митну територію України товарів» у розмірі 12647,98 грн., у т.ч. пеня в розмірі 3445,64 грн.;

- 15010200 «Мито на товари, які ввозяться (пересилаються) громадянами» в розмірі 46011,69 грн., у т.ч. пеня в розмірі 17224,59 грн.

Вищевказана заборгованість виникла у зв`язку з наступним.

Працівниками контролюючого органу проведено документальну невиїзну перевірку відповідача щодо дотримання законодавства України з питань митної справи щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати митних платежів в частині обґрунтованості та законності надання пільг і звільнення від оподаткування згідно митних декларацій.

За наслідками проведеної перевірки складено акт перевірки від 11.03.2021 року за №0011/21/7.7-19/1949003036 та винесено податкові повідомлення-рішення від 13.04.2021 року, а саме:

- за № 00000327719 про збільшення суми грошового зобов`язання на загальну суму 9202,34 грн., (за податковими зобов`язаннями - 5616,02 грн.; за штрафними санкціями - 1404,01 грн.; сума пені, нарахованої до вимог Податкового кодексу України (крім ст. 129 ПК України) - 2182,31 грн.) за платежем «Податок на додану вартість з ввезених на митну територію України товарів»;

- за № 00000317719 про збільшення суми грошового зобов`язання на загальну суму 46011,69 грн., (за податковими зобов`язаннями - 28 080,11 грн.; за штрафними санкціями - 7020,03 грн.; сума пені, нарахованої до вимог Податкового кодексу України (крім ст. 129 ПК України) - 10911,55 грн.) за платежем «Мито на товари, що ввозяться суб`єктами підприємницької діяльності».

Вищевказані податкові повідомлення-рішення були надіслані засобами поштового зв`язку, однак поштовий конверт було повернуто у відповідності до довідки Ф. 20 (№8800026623870).

Відповідачем не погашено вищевказані суми боргу та податкові повідомлення-рішення не були оскаржені ні в адміністративному, ні в судовому порядку.

Відповідно до п. 57.3 ст.57 Податкового кодексу України (далі - ПК України) у разі визначення грошового зобов`язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов`язаний сплатити нараховану суму грошового зобов`язання протягом 10 робочих днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

Відтак, грошові зобов`язання за податковими повідомленнями-рішеннями є узгодженими.

Разом з тим, у відповідності до ст. 129 ПК України, відповідачу було проведено нарахування пені в розмірі 20670,23 грн., за платежами:

- 14070100 «Податок на додану вартість з ввезених на митну територію України товарів» пеня в розмірі 3445,64 грн.,;

- 15010200 «Мито на товари, які ввозяться (пересилаються) громадянами» пеня в розмірі 17224,59 грн.

Вказані суми пені залишаються відповідачем не сплаченими.

Згідно пп. 14.1.162 п. 14.1 ст. 14 ПК України пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахована на суми грошових зобов`язань у встановлених цим Кодексом випадках та не сплачена у встановлені законодавством строки.

Відповідно до підпункту 129.1.1. пункту 129.1 ст. 129 ПК України нарахування пені розпочинається при нарахуванні суми грошового зобов`язання, визначеного контролюючим органом за результатами податкової перевірки, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків податкового зобов`язання, визначеного цим Кодексом (у тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження).

Пеня, визначена підпунктами 129.1.1 та 129.1.2 пункту 129.1 статті 129 ПК України нараховується на суми грошового зобов`язання (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені), та в інших випадках визначення пені відповідно до вимог цього Кодексу, коли її розмір не встановлений, нараховується пеня за кожний календарний день прострочення сплати грошового зобов`язання, включаючи день погашення, з розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день. Погашення сум нарахованої та несплаченої пені здійснюється у загальному порядку установленому для погашення податкового боргу.

Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Статтею 16 ПК України передбачено, що одним із обов`язків платника податків є обов`язок сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Відповідно до підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України податковий борг сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.

Відповідно до ст. 59 ПК України у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

У силу пп. 14.1.153 п. 14.1 ст. 14 ПК України податкова вимога - письмова вимога контролюючого органу до платника податків щодо погашення суми податкового боргу.

У зв`язку з несплатою податку відповідачу на підставі пункту 59.1. статті 59 ПК України, надіслано податкову вимогу від 19.05.2025 року за №0007599-1305-0716 про наявність податкового боргу за узгодженими податковими зобов`язаннями, яка була направлена на адресу відповідача засобами поштового зв`язку рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення, однак поштовий конверт було повернуто у відповідності до довідки Ф. 20 (№0601150554148).

Відповідно до п. 58.3 ст. 58 ПК України у разі коли пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення-рішення або податкові вимоги, або рішення про результати розгляду скарги через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб, їх відмову прийняти податкове повідомлення-рішення або податкову вимогу, або рішення про результати розгляду скарги, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога, або рішення про результати розгляду скарги вважаються врученими платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення.

В силу вимог статті 58 ПК України податкова вимога вважається врученою.

Відповідно до пп. 20.1.19 п. 20.1 ст. 20 ПК України органи державної податкової служби мають право застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи; стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов`язань та/ або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України; стягувати суми недоїмки із сплати єдиного внеску; стягувати суми простроченої заборгованості суб`єктів господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитами (позиками), залученими державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державні (місцеві) гарантії, а також за кредитами із бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законами України.

Відповідно до п. 87.11 ст. 87 ПК України орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.

Відповідно до статті 1 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), Кодекс регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Цим Кодексом визначаються функції та правові основи діяльності контролюючих органів, визначених пунктом 41.1 статті 41 цього Кодексу, та центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Правила оподаткування товарів, що переміщуються через митний кордон України, визначаються цим Кодексом, крім правил оподаткування товарів митом, які встановлюються Митним кодексом України та іншими законами з питань митної справи.

Згідно зі статтею 3 Податкового Кодексу, податкове законодавство України складається з Конституції України ; цього Кодексу; Митного кодексу України та інших законів з питань митної справи у частині регулювання правовідносин, що виникають у зв`язку з оподаткуванням митом операцій з переміщення товарів через митний кордон України (далі - законами з питань митної справи); чинних міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України і якими регулюються питання оподаткування; нормативно-правових актів, прийнятих на підставі та на виконання цього Кодексу та законів з питань митної справи; рішень Верховної Ради Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування з питань місцевих податків та зборів, прийнятих за правилами, встановленими цим Кодексом.

Відповідно до статті 9 ПК України до загальнодержавних податків належать: Податок на прибуток підприємств; Податок на доходи фізичних осіб; Податок на додану вартість; Акцизний податок; Екологічний податок; Рентна плата; Мито.

Відповідно до частини 14.1.137 статті 14 ПК України, орган стягнення державний орган, уповноважений здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах повноважень, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.

Статтею 41 ПК України визначено, що контролюючими органами є:- податкові органи (центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, його територіальні органи) - щодо дотримання законодавства з питань оподаткування (крім випадків, визначених підпунктом 41.1.2 цього пункту), законодавства з питань сплати єдиного внеску, а також щодо дотримання іншого законодавства, контроль за виконанням якого покладено на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, чи його територіальні органи;- митні органи (центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, його територіальні органи) - щодо дотримання законодавства з питань митної справи та оподаткування митом, акцизним податком, податком на додану вартість, іншими податками та зборами, які відповідно до податкового, митного та іншого законодавства справляються у зв`язку із ввезенням (пересиланням) товарів на митну територію України або територію вільної митної зони або вивезенням (пересиланням) товарів з митної території України або території вільної митної зони.

Частиною 41.4 статті 41 ПК України встановлено, що органами стягнення є виключно контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 цього пункту, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці в межах своїх повноважень.

Пунктом 1 розділу ІІІ Порядку направлення контролюючими органами податкових вимог платникам податків, затвердженого наказом Мінфіну від 30.06.2017 року №610 визначено, що податкові вимоги разом з летальним розрахунком суми податкового боргу формуються автоматично на підставі даних ІКС податкових органів з урахуванням інформації про податковий борг з митних платежів, отриманої в порядку обміну інформацією відповідно до пункту 41.2 статті 41 ПК України.

Виходячи із вищенаведеного, митні платежі, в тому числі мито, є складовою податкових зобов`язань відповідно до Податкового кодексу України.

Отже, в силу вимог 41 ПК України, Головне управління ДПС у Закарпатській області є органом стягнення за податковими зобов`язаннями визначеними митними органами України.

Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

За наведених обставин, позовні вимоги підтверджені належними і допустимими доказами, такі відповідачем не спростовані (відзиву на позовну заяву відповідач суду не надав) та підлягають до задоволення повністю.

Згідно ч. 2 ст. 139 КАС України, судові витрати з відповідача не стягуються.

Керуючись ст. ст. 5, 19, 77, 78, 139, 243, 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

В И Р І Ш И В:

1. Адміністративний позов Головного управління ДПС у Закарпатській області (вул. Волошина, буд. 52, м. Ужгород, Закарпатська область, 88000, код ЄДРПОУ ВП 44106694) до Фізичної особи ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Закарпатська митниця Держмитслужби України (вул. Собранецька, буд. 20, м. Ужгород, Закарпатська область, 88000, код ЄДРПОУ 43985560) про стягнення податкового боргу - задовольнити повністю.

2. Стягнути з Фізичної особи ОСОБА_1 , дата народження: ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_2 , податковий борг у розмірі 75884,26 грн. (сімдесят п`ять тисяч вісімсот вісімдесят чотири гривні двадцять шість копійок), у т.ч. пеня в розмірі 20670,23 грн., за платежами:

- 14070100 «Податок на додану вартість з ввезених на митну територію України товарів» у розмірі 12647,98 грн., у т.ч. пеня в розмірі 3445,64 грн.;

- 15010200 «Мито на товари, які ввозяться (пересилаються) громадянами» в розмірі 46011,69 грн., у т.ч. пеня в розмірі 17224,59 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

СуддяД.В. Іванчулинець