Єдиний державний реєстр судових рішень
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 липня 2026 року Справа № 160/10176/26 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Юркова Е.О., розглянувши в порядку спрощеного провадження без повідомлення (виклику) сторін у місті Дніпро адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Донецькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-
УСТАНОВИВ:
21 квітня 2026 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Донецькій області з вимогами:
- визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення рішення винесені ГУ ДПС у Донецькій області: від 12.05.2025 року № 0089513-2405-0515-UA80000000000210193; від 13.05.2024 року № 0281435-2410-0515-UA32080050000052660; від 13.05.2024 року № 0281434-2410-0515-UA12020010000033698; від 28.05.2025 року № 0070574-2405-0515-UA12020010000033698; від 28.05.2025 року № 0070573-2405-0515-UA32080050000052660.
В обґрунтування позову зазначено, що відповідачем в оскаржуваних податкових повідомленнях рішеннях неправильно визначено періоди оподаткування, невраховано пільги щодо площі житлової нерухомості. Відповідач не перевірив рішення органів місцевого самоврядування, щодо ставок та наданих пільг. Нарахування здійснено органом, який не є очевидно територіально пов`язаним з податковою адресою позивача. Отже, нарахування позивачу грошового зобов`язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, є безпідставним, а відповідні податкові повідомлення-рішення підлягають скасуванню.
Позов не відповідав вимогам ст.161 Кодексу адміністративного судочинства України, у зв`язку з чим ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24.04.2026 року був залишений без руху. На виконання вимог ухвали позивач 28.04.2026 року надав відповідну заяву та виправив вказані недоліки у встановлений судом строк.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05.05.2026 року відкрито провадження у даній справі, призначено справу до розгляду за правилами спрощеного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
18.05.2026 року Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області подано до суду відзив на позовну заяву, в якому просив у задоволенні позовних вимог відмовити, посилаючись на те, що обчислення суми податку для більше ніж одного об`єкта житлової нерухомості, в тому числі його часток, здійснюється контролюючим органом виходячи із сумарної загальної площі таких об`єктів. Сума податку розподіляється контролюючим органом пропорційно до питомої ваги загальної площі кожного з об`єктів житлової нерухомості. Відповідно до бази даних ІКС ДПС фізичній особі ОСОБА_1 були сформовані ППР з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки. На момент формування ППР в реєстраційних даних платника податків ІКС ДПС значилась податкова адреса платника: АДРЕСА_1 .
25.05.2026 на адресу суду від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій підтримано позицію, викладену в позовній заяві, та зазначено, що доводи, викладені в відзиві на позовну заяву не є підставою для відмови в задоволені позову.
Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши всі фактичні обставини на яких ґрунтуються вимоги позову, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі обставини справи.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) перебуває на податковому обліку в Головному управлінні ДПС у Донецькій області, як платник податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.
Згідно з даними Державного реєстру речових прав на нерухоме та ІКС «Податковий блок» за Позивачем на праві власності обліковуються об`єкти житлової нерухомості, а саме:
- квартира, загальною площею 45,70 кв. м, за адресою: АДРЕСА_2 , дата реєстрації 08.04.2021;
- квартира, загальною площею 47,60 кв. м, за адресою: АДРЕСА_3 , дата реєстрації 29.11.2023;
- житловий будинок, загальною площею 101,4 кв. м, за адресою: АДРЕСА_4 , дата реєстрації 29.11.2023.
Головним управлінням ДПС у Донецькій області прийнято податкове повідомлення-рішення:
1. За 2023 рік:
- ППР від 13.05.2024 № 0281434-2410-0515-UA12020010000033698 у сумі 161,73 грн. за квартиру, загальною площею 45,70 м2, адреса місцезнаходження: АДРЕСА_2 (період нарахування з 01.11.2023 - 30.12.2023);
- ППР від 13.05.2024 № 0281435-2410-0515-UA32080050000052660 у сумі 89,71 грн за житловий будинок, загальною площею 101,4 м2, адреса місцезнаходження: АДРЕСА_4 (період нарахування з 01.11.2023 - 30.12.2023), (копія розрахунку за 2023 рік - додається).
2. За 2024 рік:
- ППР від 28.05.2025 № 0070573-2405-0515-UA32080050000052660 у сумі 570,42 грн. за житловий будинок, загальною площею 101,4 м2, адреса місцезнаходження: Київська обл. Бучанський р-н, с. Петропавлівська Борщагівка, вул. Івано-Франківська, буд. 4-В;
- ППР від 28.05.2025 № 0070574-2405-0515-UA12020010000033698 у сумі 1028,33 грн. за квартиру, загальною площею 45,70 м2, адреса місцезнаходження: АДРЕСА_2 ;
- ППР від 12.05.2025 № 0089513-2405-0515-UA80000000000210193 у сумі 1338,85 грн. за квартиру, загальною площею 47,60 м2, адреса місцезнаходження: АДРЕСА_3 .
Позивачем були оскаржені зазначені податкові повідомлення-рішення в адміністративному порядку, проте рішенням Державної податкової служби України № 175/6/99-00-06-01-02-05 від 10.04.2026 року скарга позивача залишена без задоволення, а ППР без змін.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
Згідно з частиною 1 статті 67 Конституції України, кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлений законом.
Відповідно до статті 16 Податкового кодексу України, платники податків зобов`язані сплачувати належні суми податків у встановлені законом терміни.
Згідно з пунктами 36.1, 36.2 статті 36 Податкового кодексу України, податковим обов`язком визнається обов`язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. Податковий обов`язок виникає у платника за кожним податком та збором.
У разі визначення грошового зобов`язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов`язаний сплатити нараховану суму грошового зобов`язання протягом 10 робочих днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу (пункту 57.3 статті 57 Податкового кодексу України).
Так, платниками податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об`єктів житлової та/або нежитлової нерухомості (підпункт 266.1.1 статті 266 Податкового кодексу України).
Відповідно до підпункту 266.2.1 пункту 266.2 статті 266 Податкового кодексу України об`єктом оподаткування є об`єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка.
Відповідно до підпункту 266.3.1, 266.3.2 пункту 266.3 статті 266 Податкового кодексу України базою оподаткування є загальна площа об`єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток.
Відповідно до підпункту 266.4.2 пункту 266.4 статті 266 Податкового кодексу України, сільські, селищні, міські ради та ради об`єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, встановлюють пільги з податку, що сплачується на відповідній території, з об`єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, громадських об`єднань, благодійних організацій, релігійних організацій України, статути (положення) яких зареєстровані у встановленому законом порядку, та використовуються для забезпечення діяльності, передбаченої такими статутами (положеннями). Пільги з податку, що сплачується на відповідній території з об`єктів житлової нерухомості, для фізичних осіб визначаються виходячи з їх майнового стану та рівня доходів.
Пільги з податку, що сплачується на відповідній території з об`єктів нежитлової нерухомості, встановлюються в залежності від майна, яке є об`єктом оподаткування.
Органи місцевого самоврядування до 1 лютого поточного року подають до відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням об`єкта житлової нерухомості відомості стосовно пільг, наданих ними відповідно до цього підпункту.
Згідно підпункту 266.5.1 пункту 266.5 статті 266 Податкового кодексу України ставки податку для об`єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються за рішенням сільської, селищної, міської ради або ради об`єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, залежно від місця розташування (зональності) та типів таких об`єктів нерухомості у розмірі, що не перевищує три відсотки розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 квадратний метр бази оподаткування.
Отже повноваження щодо встановлення ставок місцевих податків, зокрема, ставки податку для об`єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, а також пільг зі сплати наведеного податку, належать сільським, селищним, міським радам, радам об`єднаних територіальних громад.
Згідно підпункту 266.6.1 пункту 266.6 статті 266 Податкового кодексу України базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.
Відповідно до підпункту 266.7.1 пункту 266.7 статті 266 Податкового кодексу України обчислення суми податку з об`єкта/об`єктів нежитлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості виходячи із загальної площі кожного з об`єктів нежитлової нерухомості та відповідної ставки податку.
Відповідно до підпункту 266.7.2 пункту 266.7 статті 266 Податкового кодексу України податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку, обчисленого згідно з підпунктом 266.7.1 пункту 266.7 цієї статті, та відповідні платіжні реквізити, зокрема, органів місцевого самоврядування за місцезнаходженням кожного з об`єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його податкової адреси (місцем реєстрації) до 1 липня року, що настає за базовим податковим (звітним) періодом (роком).
Контролюючі органи за місцем проживання (реєстрації) платників податку в десятиденний строк інформують відповідні контролюючі органи за місцезнаходженням об`єктів житлової та/або нежитлової нерухомості про надіслані (вручені) платнику податку податкові повідомлення-рішення про сплату податку у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Як вже встановлено судом за ОСОБА_1 на праві власності обліковуються об`єкти житлової нерухомості, а саме:
- квартира, загальною площею 45,70 кв. м, за адресою: АДРЕСА_2 , дата реєстрації 08.04.2021;
- квартира, загальною площею 47,60 кв. м, за адресою: АДРЕСА_3 , дата реєстрації 29.11.2023;
- житловий будинок, загальною площею 101,4 кв. м, за адресою: АДРЕСА_4 , дата реєстрації 29.11.2023.
Так, щодо квартири Позивачки, загальною площею 47,60 кв. м, за адресою: АДРЕСА_3 , дата реєстрації 29.11.2023 судом встановлено наступне.
Відповідно до Рішення Київської міської ради від 23 червня 2011 року № 242/5629 «Про встановлення місцевих податків і зборів у м. Києві» визначено:
Пільги із сплати податку.
П. 4.1. База оподаткування об`єкта/об`єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності фізичної особи - платника податку, зменшується:
а) для квартири/квартир незалежно від їх кількості - на 60 кв. метрів;
б) для житлового будинку/будинків незалежно від їх кількості - на 120 кв. метрів;
в) для різних типів об`єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток (у разі одночасного перебування у власності платника податку квартири/квартир та житлового будинку/будинків. у тому числі їх часток), - на 180 кв. метрів.
Таке зменшення надається один раз за кожний базовий податковий (звітний) період (рік).
П. 4.2. Пільги з податку, що сплачується на території м. Києва з об`єктів житлової нерухомості, для Фізичних осіб не застосовуються по:
- об`єкта/об`єктів оподаткування, якщо площа такого/таких об`єкта/об`єктів перевищує п`ятикратний розмір неоподатковуваної площі, встановленої пунктом 4.1 цього пункту;
- об`єкта/об`єктів оподаткування, що використовуються їх власниками з метою одержання доходів (здаються в оренду, лізинг, позичку, використовуються у підприємницькій діяльності).
Тобто, неоподатковувана площа для квартир податок нараховується лише на площу понад 60 м.
Отже, до квартири, загальною площею 47,60 кв. м, за адресою: АДРЕСА_3 , дата реєстрації 29.11.2023 застосовується пільга зі сплати податку для об`єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб.
Щодо житлового будинку Позивачки, загальною площею 101,4 кв. м, за адресою: АДРЕСА_4 , дата реєстрації 29.11.2023 суд зазначає, що відповідно до пп. 266.4.1 ПКУ, база оподаткування зменшується для житлового будинку - на 120 кв.м., проте у Позивачки будинок 101,4 кв.м., тому також повинно застосовуватися пільга зі сплати податку для об`єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб.
Окрім того, відповідно до Рішення Борщагівської сільської Ради Бучанського району Київської області від 23.06.2023 р. № 17-14-VII, згідно до Додатку №1 Ставки, Ставки податку для об`єктів «Будівлі житлові» - не нараховується.
Рішення Борщагівської сільської Ради Бучанського району Київської області від 30.06.2021 р. №17-6-VIII, згідно до Додатку №l Ставки, Ставки податку для об`єктів «Будівлі житлові» - не нараховується.
Щодо квартири, загальною площею 45,70 кв. м, за адресою: АДРЕСА_2 , дата реєстрації 08.04.2021 суд зазначає наступне.
Рішенням Дніпровської міської ради від 23.05.2018 р. № 4/32 внесено зміни до рішення міської ради від 06.12.2017 р. № 12/27, примітка 2 додатка 1 викладена у редакції, відповідно до якої житлова нерухомість, що перебуває у власності фізичних осіб - платників податку, а саме: квартира/квартири, їх частки, загальна площа яких сумарно не перевищує 85 кв.м., оподатковується податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за нульовою ставкою. Якщо житлова нерухомість, що перебуває у власності фізичних осіб - платників податку, а саме: квартира/квартири, їх частки, незалежно від кількості, загальна площа яких сумарно перевищує 85 кв.м., то таке перевищення оподатковується податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, на загальних підставах.
Рішенням Дніпровської міської ради №10/7 від 26.05.2021 р. «Про внесення змін до рішення міської ради від 06.12.2017 №12/27 «Про ставки та пільги зі сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, на території міста» (набрало чинності з 01.01.2022 року).
Проте, ГУ ДПС у Донецькій області не враховані положення рішень: Київської міської ради від 23 червня 2011 року № 242/5629 «Про встановлення місцевих податків і зборів у м. Києві»; Борщагівської сільської Ради Бучанського району Київської області від 23.06.2023 р. № 17-14-VII; Борщагівської сільської Ради Бучанського району Київської області від 30.06.2021 р. №17-6-VIII; Дніпровської міської Ради від 06.12.2017 року № 12/27 щодо застосування нульової ставки податку на нерухоме майно для квартир площею від 60 кв.м. до 85 кв.м., а застосована ставка податку 1,5% від розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня звітного року.
Таким чином суд вважає, що спірні податкові повідомлення-рішення за податковий період 2023, 2024 роки прийняті посадовими особами контролюючого органу без урахуванням пільг з податку на нерухомість.
З огляду на вищезазначені висновки суду, оскільки Головним управлінням ДПС у Донецькій області не доведено правомірність та обґрунтованість оскаржуваних рішень, з урахуванням вимог, встановлених частиною 2 статті 19 Конституції України та частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, суд приходить до висновку про наявність підстав для скасування податкових повідомлень-рішень ГУ ДПС у Донецькій області: від 12.05.2025 року № 0089513-2405-0515-UA80000000000210193; від 13.05.2024 року № 0281435-2410-0515-UA32080050000052660; від 13.05.2024 року № 0281434-2410-0515-UA12020010000033698; від 28.05.2025 року № 0070574-2405-0515-UA12020010000033698; від 28.05.2025 року № 0070573-2405-0515-UA32080050000052660.
Оцінюючи правомірність дій та рішень органу владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, які повинні дотримуватися при реалізації дискреційних повноважень владного суб`єкта, встановлюючи чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії): 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
В адміністративному судочинстві діє принцип офіційності, який полягає в активній позиції суду щодо з`ясування всіх обставин у справі. Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суб`єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі. У разі невиконання цього обов`язку суд витребовує названі документи та матеріали, а якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд вирішує справу на підставі наявних доказів (частина 5 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України).
Згідно частини 1 статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд виходить з наступного.
Згідно частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як вбачається з матеріалів позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов`язані зі сплатою судового збору за подання адміністративного позову до суду в розмірі 1064,96 грн., що документально підтверджується квитанцією від 27.04.2026.
За результатами розгляду справи суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, а тому підлягає стягненню з Головного управління ДПС у Донецькій області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь позивача судовий збір в загальній сумі 1064,96 грн.
Керуючись ст.ст.9, 72-77, 139, 242-243, 245-246, 258, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_5 , ПН НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Донецькій області (вул. Італійська, буд.59, м. Маріуполь, Маріупольський р-н, Донецька обл., 87515, ІК в ЄДРПОУ 21295057) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень рішень - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Донецькій області: від 12.05.2025 року № 0089513-2405-0515-UA80000000000210193; від 13.05.2024 року № 0281435-2410-0515- НОМЕР_2 ; від 13.05.2024 року № 0281434-2410-0515- НОМЕР_3 ; від 28.05.2025 року № 0070574-2405-0515- НОМЕР_3 ; від 28.05.2025 року № 0070573-2405-0515-UA32080050000052660.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Донецькій області (вул. Італійська, буд.59, м. Маріуполь, Маріупольський р-н, Донецька обл., 87515, ІК в ЄДРПОУ 21295057) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_5 , ПН НОМЕР_1 ) судові витрати з оплати судового збору у розмірі 1064,96 грн.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення суду складений 06 липня 2026 року.
Суддя Е.О. Юрков