Постанова № 137960006, 01.07.2026, Чернівецький районний суд міста Чернівців (до 25.04.2025 - Першотравневий районний суд м. Чернівців)

Дата ухвалення
01.07.2026
Номер справи
725/6437/26
Номер документу
137960006
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Єдиний унікальний номер 725/6437/26

Номер провадження 3/725/1336/26

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01.07.2026 року Суддя Чернівецького районного суду міста Чернівців Піхало Н.В., розглянувши адміністративну справу, яка надійшла від Чернівецької митниці Держмитслужби, про притягнення до адміністративної відповідальності громадянина Туреччини ОСОБА_1 директора фірми «МЕTVIDA LIMITED», за ч.1 cт.483 Митного Кодексу України, -

ВСТАНОВИВ:

На територію пункту пропуску "Порубне-Сірет" митного поста "Вадул-Сірет" Чернівецької митниці 07.05.2026 о 22 годині 58 хвилини в зону митного контролю в`їхав вантажний автомобіль марки «RENAULT» державний реєстраційний номер НОМЕР_1 з напівпричепом марки «KRONE» державний реєстраційний номер НОМЕР_2 під керуванням водія громадянина України ОСОБА_2 , паспорт НОМЕР_3 , фірми перевізника ОСОБА_3 (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 , АДРЕСА_1 ), який слідував з Туреччини в Україну.

Водій вищевказаного транспортного засобу подав до митного контролю товаросупровідні документи (ТСД): інвойс № 2026000000200/04.05.2026 від 04.05.2026, CMR № 228434 від 04.05.2026 згідно яких від продавця «METVILA LTD HE-452184, Kinyras 1, KINYRAS TOWER, 3 rd flor, office 301, Agios Andreas, 1102, Nicosia, Cuprus», відправника фірми «MEMORY BILISIM VE DANS. SAN. TIK.LTD.STI» (OSB MH ISTEK 5 C BLOK SK. No: 14. BASAKSEHIR/ISTANBUL/TURKIYE на адресу отримувача (покупця) Товариство з обмеженою відповідальністю «ФЕТСЕЛ» (код ЄДРПОУ 45709414, Україна, 54020, Миколаївська обл., м. Миколаїв, вул. Мала Морська, буд. 108/7, офіс 813), слідує товар:

- накладки пластикові на зовнішню ручку дверей автомобіля, (комплект 4 шт.) 5288 комп.;накладки пластикові на бампер автомобіля, 1634 шт.;рамка пластикова для протитуманного ліхтаря, 450 шт.;захисна решітка пластикова для радіатора 37 шт. у транспортувальній упаковці. Країна виробництва Туреччина, вагою брутто - 393,00 кг, вагою нетто - 334, кг;

- частини гумово-металеві для автомобілів (сайлентблок) 5170 шт. у транспортувальній упаковці. Країна виробництва Туреччина, вагою брутто - 2573,00 кг, вагою нетто - 2186, кг;

- сальники гумові для автомобілів 1270 шт.;сальники гумові для клапанів автомобілів 8495 шт. у транспортувальній упаковці. Країна виробництва Туреччина., вагою брутто - 446,00 кг, вагою нетто - 380, 00 кг;

- прокладка з непористої гуми для легкового автомобіля 1090 шт.;подушка з непористої гуми для паливного баку автомобіля 1730 шт. у транспортувальній упаковці. Країна виробництва Туреччина., вагою брутто - 498,00 кг, вагою нетто - 423, 00кг;

- пильник з не пористої гуми для амортизатора легкового автомобіля 770 шт.;пильник з не пористої гуми для вісі легкового автомобіля 580 шт.;втулка з не пористої гуми для амортизатора легкового автомобіля 2850 шт.;опора двигуна з непористої гуми 320 шт.;опора коробки передач з непористої гуми 195 шт.;пильник з не пористої гуми на передній поворотний кулак легкового автомобіля 460 шт.у транспортувальній упаковці. Країна виробництва Туреччина., вагою брутто - 1257,00 кг, вагою нетто - 1069, кг;

- шланги гумові армовані металом з фітингами автомобільні:ШЛАНГ РАДІАТОРА гумовий з фітингами, НИЖНІЙ OM651 - 2540 шт. у транспортувальній упаковці. Країна виробництва Туреччина., вагою брутто - 762,00 кг, вагою нетто - 648,00 кг;

- кришки пластикові масловідділювача двигуна транспортних засобів 3430 штук;кришки пластикові для водяного бачка транспортних засобів 2890 штук;кришки пластикові корпусу запобіжників транспортних засобів 62 шт.;у транспортувальній упаковці. Країна виробництва Туреччина., вагою брутто - 190,00 кг, вагою нетто - 162,00кг;

- вироби з чорних металів, ресори пластинчасті, вироблені у гарячому стані, 129 шт.;у транспортувальній упаковці. Країна виробництва Туреччина, вагою брутто -1564,00 кг, вагою нетто - 1330,00 кг;

- частини транспортних засобів: кронштейн кріплення двигуна легкового автомобіля 76 шт.;кріплення, (переднє ліве) бампера автомобіля,2280 шт.;кріплення коробки передач автомобіля 95 штук; кріплення амортизаторів автомобіля 48 шт.;верхня шторка переднього бампера(комплект) 260 шт.; з`єднувальний кронштейн задньої частини бампера,лівий 80 шт.;кріплення бампера автомобіля пластикове 590 шт.;нижня частина корпусу переднього бампера 520 шт. у транспортувальній упаковці. Країна виробництва Туреччина, вагою брутто - 745,00 кг, вагою нетто - 635,00 кг;

- каністри пластикові для фасування охолоджувальних рідин ємністю 5 літрів 50 шт. у транспортувальній упаковці. Країна виробництва Туреччина, вагою брутто - 50,00 кг, вагою нетто - 43,00 кг;

- Габарити, ліхтарі для автомобілів: ліхтарі фари для автомобілів 40 шт.;ліхтарі протитуманні для автомобілів 184 шт.;стоп сигнал на багажнику автомобіля 175 шт.;покажчик повороту на дзеркалі пластиковий для автомобіля 406 шт.;підсвітка номерного знаку 150 шт.; стоп сигнал пластиковий для автомобіля 80 шт., у транспортувальній упаковці. Країна виробництва Туреччина., вагою брутто - 210,00 кг, вагою нетто - 180,00 кг.

В ЄАІС Держмитслужби з метою ввезення вказаних товарів в Україну наявна заява про намір ввезення товарів (попередня митна декларація) типу ІМ ЕЕ № 26UA400000906257U3 від 07.05.2026.Поставка вказаних товарів в Україну здійснюється на виконання контракту поставки продукції №17/11-FETSEL-171125 від 17.11.2025 укладеного між фірмою «METVIDA LIMITED», (Reg.№HE452184 KINYRAS TOWER, 3rd floor, Office301, Agios Andreas, 1102, Nicosia, Cyprus) в особі директора ПЕТРОС ТЕОДОТОУ (PETROS THEODOTOU) та ТОВ "ФЕТСЕЛ" (Код ЄДРПОУ 45709414) в особі директора ОСОБА_4 .

Митним органом прийнято рішення про проведення додаткових митних формальностей. За результатами проведення митного огляду встановлено, що в транспортному засобі державний реєстраційний номер НОМЕР_1 / НОМЕР_2 окрім товарів, які зазначені в поданих вищевказаних ТСД, наявні наступні товари:

- Рідина для очищення AdBlue в кількості 5 шт. (каністр), об`ємом 10 л кожна, артикул A000989980911, країна виробник Німеччина, торгівельна марка Mercedes-Benz AG.

Відповідно до п. 4.1 та п. 4.3 контракту поставки продукції № 17/11-FETSEL-171125 від 17.11.2025 - постачання товару здійснюється партіями, на кожну партію товару ПРОДАВЕЦЬ формує інвойс.

Інвойс №2026000000200/04.05.2026 від 04.05.2026 виданий фірмою «METVILA LTD» та скріплений відповідною печаткою та підписом посадової особи.

Відповідно до ч. 2 ст. 459 Митного кодексу України суб`єктами адміністративної відповідальності за порушення митних правил можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16 - річного віку, а при вчиненні порушень митних правил підприємствами - посадові особи цих підприємств.

Таким, чином громадянин Туреччини ПЕТРОС ТЕОДОТОУ ( ОСОБА_5 ) - директор фірми «METVIDA LIMITED» вчинив дії, спрямовані на переміщення товару «Рідина для очищення AdBlue», вагою нетто - 57 кг, вартістю 13500,00 грн., через митний кордон України з приховуванням від митного контролю шляхом подання митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів, або таких, що містять неправдиві відомості щодо кількості, ваги та вартості товарів.

Зазначені дії мають ознаки порушення митних правил, передбаченого ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України.

Так, будучи повідомленим про час та місце розгляду справи громадянин Туреччини ОСОБА_6 не звертався до суду з відповідним клопотанням про перенесення розгляду справи, у зв`язку з чим можливо розглянути справу за відсутності особи щодо якої вирішується питання про притягнення до адміністративної відповідальності.

Дослідивши матеріали адміністративної справи, суд приходить до наступного.

Так, відповідно до ч.1 ст.486 МК України завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.

Відповідно до ч.1 ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачена адміністративна відповідальність.

Згідно ст.458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України.

Диспозицією ч.1 ст.483 МК України передбачено, що переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості.

Згідно ч.1 ст.495 МК України доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюються наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Так, з диспозиції ч.1 ст.483 МК України вбачається, що суб`єктом вказаного порушення митних правил є особа, яка безпосередньо умисно вчинила дії, спрямовані на переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості.

Разом з тим, факт вчинення громадянином Туреччини ОСОБА_7 правопорушення, передбаченого ч.1 ст.483 Митного кодексу України, підтверджується наступними дослідженими та проаналізованими судом письмовими доказами, а саме: протоколом про порушення митних правил №0355/UA408000/2026 від 28.05.2026 року, протоколом про тимчасове вилучення товарів, транспортних засобів і документів від 28.05.2026 року, актом проведення огляду транспортних засобів, ручної поклажі та багажу від 28.05.2026 року, висновком від 10.06.2026 року, та іншими матеріалами справи, а тому суд вважає, що в його діях є склад правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 483 МК України.

Суб`єктивна сторона правопорушення, передбаченого ст.483 МК України, передбачає наявність у діях особи вини у скоєному правопорушенні у формі умислу.

Відповідно до ст.10 КУпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.

При цьому, відповідно до п. 5 Постанови Пленуму ВСУ №8 від 03.06.2005 року «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил» використанням інших засобів чи способів, що утруднюють виявлення предметів, можуть визнаватись, зокрема, приховування останніх у валізах, одязі, взутті, головному вбранні, речах особистого користування, на тілі або у організмі людини чи тварини, тощо.

До таких способів може бути віднесене, зокрема, таке фізичне приховування товарів, при якому уповноважена службова особа не може виявити цей товар шляхом звичайного візуального догляду.

Таким чином, дослідивши матеріали адміністративної справи, суд приходить до висновку, що вина громадянина Туреччини ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.483 Митного кодексу України, повністю підтверджується дослідженими та проаналізованими письмовими доказами, наявними в матеріалах справи про порушення митних правил, оскільки останній вчинив дії, спрямовані на переміщення товару, а саме «Рідина для очищення AdBlue», вагою нетто - 57 кг, вартістю 13500,00 грн., шляхом подання митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів, або таких, що містять неправдиві відомості щодо кількості, ваги та вартості товарів.

При накладенні на громадянина Туреччини ОСОБА_1 адміністративного стягнення судом враховується характер вчиненого правопорушення, особа порушника та ступінь його вини.

Як вбачається із матеріалів справи, вартість поданих на експертизу вилучених товарів, зазначених у постанові про призначення товарознавчої експертизи від 01.06.2026 року станом на дату оцінки, становить 11 184 грн. 75 коп.

За таких обставин, враховуючи вищевказане, на гр. Туреччини ОСОБА_1 слід накласти адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 50 відсотків вартості товару, що був переміщений через митний кордон з приховуваним від митного контролю, а саме в розмірі 5 592 грн. 38 коп., оскільки саме такий вид адміністративного стягнення буде достатнім для його виправлення та попередження вчинення ним нових правопорушень.

Крім того, відповідно до ст.40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справам про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення, тому на підставі вищевказаної норми підлягає стягненню з правопорушника судовий збір у розмірі 665 грн. 60 коп.

Керуючись ч. 1 ст. 483, ст. ст. 519, 520, 522 ч. 2, 526, 527 ч. 1 п. 2, 528, 529 Митного кодексу України, ст.ст. 40-1, 294 КУпАП,-

ПОСТАНОВИВ:

Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 cт.483 Митного Кодексу України та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 50 відсотків вартості безпосередніх предметів порушення митних правил, що становить 5 592 грн. 38 коп., а також конфіскації Рідини для очищення «AdBlue» в кількості 5 штук, які були вилучені згідно протоколу про порушення митних правил №0355/UA408000/2026 від 28.05.2026 року.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 665 грн.60 коп.

Постанова може бути оскаржена до Чернівецького апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя Чернівецького районного

суду міста Чернівців Піхало Н.В.