Єдиний державний реєстр судових рішень
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 липня 2026 року Київ Справа№ 320/26893/26
Київський окружний адміністративний суд у складі судді Саса Є.В., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ТОВ «КАНТРІ-САЙД» до Головного управління Національної Гвардії України про визнання протиправними дій та скасування рішення,
В С Т А Н О В И В:
Позивач через представника звернувся до Київського окружного адміністративного суду з вимогами:
- Визнати протиправним та скасувати протокольне рішення уповноваженої особи від 30.06.2026 № 539 у закупівлі за ідентифікатором UA-2026-06-03 013074-a за предметом: «Добовий польовий набір продуктів раціон вечеря норма №15», код ДК 021:2015: 15890000-3 Продукти харчування та сушені продукти різні, оголошення № UA-2026-06-03-013074-a Лот 2, яким пропозицію ТОВ «КАНТРІ-САЙД» відхилено.
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 03.07.2026 о 08:54 год. справу розподіллено судді Сасу Є.В.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 03.07.2026 відкрито провадження у справі, призначено судове засідання на 03.07.2026.
03.07.2026 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву.
03.07.2026 від позивача надійшло клопотання про розгляд справи в письмовому провадженні.
03.07.2026 у судове засідання з`явився представник відповідача, представник позивача не з`явився про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлений судом належним чином.
Протокольною ухвалою судового засідання від 03.07.2026 вирішено проводити розгляд справи у письмовому провадженні.
Аргументи учасників справи.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що не погоджується з оскаржуваним рішенням, оскільки воно, на його переконання, суперечить вимогам чинного законодавства та порушує його права й законні інтереси. Так, позивач вказує, що за результатами проведення спрощеної закупівлі його було визначено переможцем, про що 19.06.2026 прийнято рішення про намір укласти договір про закупівлю.
На виконання вимог оголошення про проведення спрощеної закупівлі позивач 23.06.2026 направив замовнику для погодження заповнений проект договору, а після його погодження 30.06.2026 направив підписаний проект договору у спосіб, визначений умовами оголошення. При цьому позивач наголошує, що встановлений законом двадцятиденний строк для укладення договору ще не сплинув, а тому підстави вважати, що він відмовився від укладення договору про закупівлю, були відсутні.
Крім того, позивач зазначає, що положення оголошення про проведення спрощеної закупівлі не можуть звужувати права учасника чи встановлювати інші строки, ніж передбачені Законом України «Про публічні закупівлі». На думку позивача, замовник безпідставно застосував умови оголошення як підставу для відхилення його пропозиції, хоча такі умови не можуть суперечити вимогам закону.
З огляду на наведене позивач вважає, що рішення замовника, оформлене протоколом від 30.06.2026 № 539, про відхилення його пропозиції з підстав відмови від укладення договору є протиправним, у зв`язку з чим просить суд задовольнити позовні вимоги.
Відповідач проти позову заперечує, вважає його необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню з огляду на таке.
У відзиві на позовну заяву відповідач проти задоволення позову заперечив, вважаючи його необґрунтованим та безпідставним.
Відповідач зазначає, що спірні правовідносини регулюються Законами України «Про оборонні закупівлі», «Про публічні закупівлі» та Особливостями здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України № 1275.
За твердженням відповідача, після визначення позивача переможцем спрощеної закупівлі останнього було повідомлено про намір укласти договір про закупівлю, а також направлено погоджений проєкт договору для його підписання із зазначенням порядку та способу його подальшого направлення замовнику.
Відповідач вказує, що пунктом 12.14 оголошення про проведення спрощеної закупівлі визначено обов`язковий порядок укладення договору, відповідно до якого переможець зобов`язаний у встановлені строки направити замовнику погоджений та підписаний уповноваженою особою проєкт договору способом, визначеним оголошенням. При цьому неподання підписаного договору або його ненадсилання у визначені спосіб і строки розцінюється як відмова переможця від укладення договору про закупівлю та є підставою для відхилення його пропозиції відповідно до пункту 3 частини тринадцятої статті 14 Закону України «Про публічні закупівлі».
Крім того, відповідач зазначає, що подання позивачем тендерної пропозиції свідчить про його ознайомлення та згоду з умовами оголошення про проведення спрощеної закупівлі, які є обов`язковими як для замовника, так і для всіх учасників закупівлі. На думку відповідача, позивач не виконав передбачений оголошенням порядок укладення договору, у зв`язку з чим у замовника були наявні правові підстави для прийняття рішення про відхилення його пропозиції.
Відповідач також наголошує, що Закон України «Про публічні закупівлі» визначає лише граничний строк укладення договору про закупівлю, проте не містить обмежень щодо встановлення замовником порядку погодження та підписання договору в межах такого строку. Отже, дотримання вимог оголошення щодо способу та строків направлення підписаного проєкту договору є обов`язком переможця процедури закупівлі.
З огляду на викладене відповідач вважає, що оскаржуване рішення про відхилення пропозиції позивача прийнято на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України, а тому просить суд відмовити у задоволенні позову повністю.
Обставини справи, встановлені судом.
03.06.2026 на майданчику Прозоро Головним управлінням Національної гвардії України опубліковано оголошення про проведення спрощеної закупівлі UA-2026-06-03-013074-a Лот 2 від 03.06.2026 за предметом «Добовий польовий набір продуктів раціон вечеря норма №15», код ДК 021:2015: 15890000-3 - Продукти харчування та сушені продукти різні.
Так, в закупівлі взяло участь три учасники, результати проведеного аукціону:
1. ТОВ «КАНТРІ-САЙД» 1 799 100,00 грн.;
2. ТОВ «ЕМІ ОН» - 1 801 575,00 грн.;
3. ТОВ «ДІДЖИТЕЛ» 1 872 000,00 грн.
Відповідно до протокольного рішення Головного управління Національної гвардії України від 19.06.2026 №513 Товариство з обмеженою відповідальністю «КАНТРІ-САЙД» (код ЄДРПОУ 45057319) визнано переможцем процедури закупівлі UA-2026-06-03-013074-a, прийнято рішення про намір укласти договір про закупівлю з учасником, оприлюднити повідомлення про намір укласти договір про закупівлю в електронній системі закупівель.
30.06.2026 Головним управлінням Національної гвардії України прийнято протокольне рішення №539 щодо відхилення пропозиції учасника ТОВ «КАНТРІ-САЙД» код ЄДРПОУ 44815309, відповідно до пункту 3 частини 13 статті 14 Закону.
ТОВ «КАНТРІ-САЙД», вважаючи протиправним та таким, що підлягає скасуванню протокольне рішення уповноваженої особи від 30.06.2026 № 539 у закупівлі за ідентифікатором UA-2026-06-03 013074-a за предметом: «Добовий польовий набір продуктів раціон вечеря норма №15», код ДК 021:2015: 15890000-3 Продукти харчування та сушені продукти різні, оголошення № UA-2026-06-03-013074-a Лот 2, яким пропозицію ТОВ «КАНТРІ-САЙД» відхилено, звернувся з даним позовом до суду.
Релевантні джерела права, які застосував суд.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно до пункту 3 частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
У постанові Верховного Суду від 28 листопада 2022 року у справі № 826/6029/18 викладено правовий висновок, відповідно до якого у контексті вимог частини другої статті 2 КАС України нормативне обґрунтування прийнятого рішення та його співвідношення з фактичними обставинами не є формальною вимогою, оскільки суд має перевірити чи діяв суб`єкт владних повноважень, у тому числі (…) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
У цій справі Суд також вважає за необхідне звернути увагу на практику Європейського суду з прав людини (наприклад, рішення у справі «Suominen v. Finland», заява № 37801/97, пункт 36), відповідно до якої орган влади зобов`язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень; принцип обґрунтованості рішення суб`єкта владних повноважень полягає у тому, щоб рішенням було прийнято з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), на оцінці усіх фактів та обставин, що мають значення..
Критеріями обґрунтованості рішення суб`єкта владних повноважень є: 1) логічність та структурованість викладення мотивів, що стали підставою для прийняття відповідного рішення; 2) пов`язаність наведених мотивів з конкретно наведеними нормами права, що становлять правову основу такого рішення; 3) наявність правової оцінки фактичних обставин справи (поданих документів, інших доказів), врахування яких є обов`язковим у силу вимог закону під час прийняття відповідного рішення; 4) відповідність висновків, викладених у такому рішенні, фактичним обставинам справи; 5) відсутність немотивованих висновків та висновків, які не ґрунтуються на нормах права.
Отже, керуючись завданнями та основними засадами (принципами) адміністративного судочинства, з урахуванням вимог встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, оцінивши належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок наявних у матеріалах справи доказів у їх сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, суд приходить до наступних висновків.
Згідно із частиною першою статті 30 Закону України "Про оборонні закупівлі" (Закон № 808-IX) особливості здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану визначаються Кабінетом Міністрів України із забезпеченням захищеності державних замовників від воєнних загроз та з дотриманням вимог, встановлених цієї статтею.
Так, частиною четвертої вказаної статті встановлено оборонні закупівлі (крім закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення, що становлять державну таємницю, а також закупівлі озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів та їх складових частин та послуг із розроблення, ремонту, модернізації озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів та їх складових частин) під час дії правового режиму воєнного стану здійснюються з дотриманням таких вимог:
1) державні замовники протягом одного робочого дня до дати розміщення оголошення про закупівлю надсилають таке оголошення для оприлюднення адміністратором електронної системи закупівель на веб-порталі уповноваженого органу з питань закупівель та/або в електронній системі закупівель.
2) порядок встановлення граничної ціни на продукти харчування, що закуповуються державними замовниками (службами державних замовників, військовими частинами), а також підстави внесення змін до істотних умов договору про закупівлю продуктів харчування, укладеного без використання електронної системи закупівель, визначаються Кабінетом Міністрів України;
3) у разі здійснення державним замовником (службою державного замовника, військовою частиною) закупівель продуктів харчування, послуг із забезпечення комплектами продуктів харчування, послуг щодо забезпечення харчуванням та/або послуг з організації харчування військових частин договір про закупівлю повинен містити інформацію щодо: назви предмета закупівлі із зазначенням коду за Єдиним закупівельним словником (у разі поділу на лоти такі відомості повинні зазначатися щодо кожного лота) та назви відповідних класифікаторів предмета закупівлі і частин предмета закупівлі (лотів), ціни за одиницю кожної номенклатурної позиції товару (із зазначенням одиниці виміру щодо товарів), калькуляції ціни послуг із зазначенням вартості всіх складових вказаних послуг, включаючи калькуляцію ціни вартості та кількості окремих послуг.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2022 №1275 затверджено Особливості здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану (Особливості № 1275), відповідно до пункту 1 яких ці особливості встановлюють порядок та умови здійснення оборонних закупівель для державних замовників у сфері оборони, служб державного замовника, а також військових частин, організацій (установ, закладів), що уповноважуються рішенням державного замовника у сфері оборони на здійснення закупівель та укладення державних контрактів (договорів) із забезпеченням захищеності державних замовників від воєнних загроз на період дії правового режиму воєнного стану.
За положеннями пунктів 2, 4 Особливостей №1275, у них терміни вживаються у значенні, наведеному в Законах України від 17.07.2020 № 808-IX "Про оборонні закупівлі", від 25.12.2015 № 922-VIII "Про публічні закупівлі" (Закон № 922-VIII) та інших нормативно-правових актах, розроблених на їх виконання.
Державні замовники здійснюють оборонні закупівлі товарів, робіт і послуг оборонного призначення, інших товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони у період дії правового режиму воєнного стану відповідно до цих особливостей.
Згідно з пунктом 7 Особливостей №1275 відповідальною за організацію та проведення оборонних закупівель може бути уповноважена особа/інша особа державного замовника та/або колегіальний орган, що утворюється державним замовником та складається не менше ніж із трьох осіб такого державного замовника. Порядок організації діяльності такого колегіального органу визначається державним замовником.
Відповідно до пункту 8 Особливостей №1275 державні замовники здійснюють оборонні закупівлі товарів і послуг оборонного призначення, інших товарів і послуг для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони, вартість яких дорівнює або перевищує 200 тис. гривень, робіт оборонного призначення та робіт для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони у разі, коли їх вартість дорівнює або перевищує 1,5 млн. гривень (крім закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення, що становлять державну таємницю, а також закупівлі озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів та їх складових частин, вибухової речовини військового призначення та послуг із розроблення, ремонту, модернізації озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів та їх складових частин, товарів, робіт і послуг для будівництва військових інженерно-технічних, фортифікаційних споруд, поточного ремонту та експлуатаційного утримання пошкоджених автомобільних доріг в областях, територіальні громади яких в установленому порядку включені до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, а також в областях, територіальні громади яких межують з такими територіями та використовуються для задоволення потреб Збройних Сил), в електронній системі закупівель в один із таких способів:
1) у порядку проведення відкритих торгів, що визначений особливостями здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України Про публічні закупівлі, на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 р. № 1178 (Офіційний вісник України, 2022 р., № 84, ст. 5176; 2023 р., № 51, ст. 2834);
2) у порядку проведення спрощених закупівель, визначених Законом України Про публічні закупівлі, з урахуванням положень, визначених цими особливостями;
3) у порядку відбору постачальника шляхом запиту пропозицій постачальників відповідно до Порядку формування та використання електронного каталогу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2020 р. № 822 (Офіційний вісник України, 2020 р., № 75, ст. 2407);
4) шляхом застосування рамкової угоди відповідно до цих особливостей.
У разі проведення закупівлі в порядку проведення спрощених закупівель, визначених Законом України Про публічні закупівлі, державний замовник під час розгляду пропозиції учасника спрощеної закупівлі у разі виявлення невідповідності в інформації та/або документах, що подані учасником спрощеної закупівлі у складі пропозиції та/або подання яких вимагалося оголошенням про проведення спрощеної закупівлі, повинен розмістити у строк, який не може бути меншим, ніж два робочих дні до закінчення строку розгляду пропозицій, повідомлення з вимогою виправити невідповідності в інформації та/або документах, що подані учасником спрощеної закупівлі у його пропозиції, шляхом завантаження через електронну систему закупівель уточнених або нових документів в електронній системі закупівель протягом 24 годин з моменту розміщення державним замовником в електронній системі закупівель повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей.
Під невідповідністю в інформації та/або документах, що подані учасником спрощених закупівель у складі пропозиції та/або подання яких вимагається оголошенням про проведення спрощеної закупівлі, слід розуміти невідповідність інформації та/або документів у значенні, наведеному в пункті 43 особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України Про публічні закупівлі, на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 р. № 1178.
Державний замовник не може розміщувати щодо одного і того ж учасника спрощеної закупівлі більш як один раз повідомлення з вимогою про усунення невідповідностей в інформації та/або документах, що подані учасником спрощеної закупівлі у складі пропозиції.
Державний замовник відхиляє пропозицію учасника спрощеної закупівлі у разі, коли учасник спрощеної закупівлі не виправив виявлені державним замовником після розкриття пропозицій невідповідності в інформації та/або документах, що подані ним у складі своєї пропозиції, та/або змінив предмет закупівлі (його найменування, марку, модель тощо) під час виправлення виявлених державним замовником невідповідностей протягом 24 годин з моменту розміщення замовником в електронній системі закупівель повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей.
Істотні умови державного контракту (договору), укладеного відповідно до абзацу першого цього пункту, не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов`язань сторонами в повному обсязі, крім випадків, визначених пунктом 19 особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України Про публічні закупівлі, на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 р. № 1178, або якщо інше не передбачено нормативно-правовими актами, прийнятими на виконання пункту 2 частини четвертої статті 30 Закону України Про оборонні закупівлі.
Під час здійснення оборонних закупівель державні замовники визначають предмет закупівлі відповідно до вимог Порядку визначення предмета закупівлі, затвердженого наказом Мінекономіки від 15 квітня 2020 р. № 708, з урахуванням цих особливостей.
У разі виникнення у державного замовника потреби у закупівлі тотожного предмета закупівлі, яку він не міг передбачити на момент здійснення закупівлі у поточному році, під час визначення вартісних меж для вибору способу здійснення такої закупівлі не враховується очікувана вартість раніше здійснених закупівель за таким предметом закупівлі.
Із указаного вбачається, що на період дії правового режиму воєнного стану застосовуються приписи статті 30 Закону України "Про публічні закупівлі" ( Закон №922-VIII) та Особливостей № 1275, відповідно до яких придбання державними замовниками товарів, робіт і послуг може здійснюватися в порядку проведення спрощених закупівель, визначених Законом України "Про публічні закупівлі", в електронній системі закупівель.
Статтею 14 Закону №922-VIII врегульований порядок проведення спрощених закупівель, згідно із частиною першою якої спрощена закупівля проводиться замовником із застосуванням електронного аукціону відповідно до статті 30 цього Закону.
Частиною другою статті 14 Закону №922-VIII визначена послідовність етапів проведення спрощеної закупівлі визначена, а вимоги щодо оголошення - частиною третьої цієї статті.
За правилами частини одинадцятої статті 14 Закону №922-VIII замовник розглядає на відповідність умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі пропозицію учасника, яка за результатами електронного аукціону (у разі його проведення) визначена найбільш економічно вигідною.
Строк розгляду найбільш економічно вигідної пропозиції не повинен перевищувати п`ять робочих днів з дня завершення електронного аукціону.
Згідно із частиною дванадцятою статті 14 Закону №922-VII, за результатами оцінки та розгляду пропозиції замовник визначає переможця.
Повідомлення про намір укласти договір про закупівлю замовник оприлюднює в електронній системі закупівель.
У разі відхилення найбільш економічно вигідної пропозиції відповідно до частини тринадцятої цієї статті замовник розглядає наступну пропозицію учасника, який за результатами оцінки надав наступну найбільш економічно вигідну пропозицію.
Наступна найбільш економічно вигідна пропозиція визначається електронною системою закупівель автоматично.
Оцінка аргументів сторін та висновки суду.
Так, спірним моментом у справі, що розглядається, є наявність правових підстав у Головного управління Національної гвардії України, як Замовника у процедурі спрощеної закупівлі, для відхилення пропозиції позивача, Учасника та переможця, на підставі пункту 3 частини 13 статті 14 Закону № 922-VII.
Відповідно до частини 13 статті 14 Закону № 922-VII замовник відхиляє пропозицію в разі, якщо: 1) пропозиція учасника не відповідає умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі; 2) учасник не надав забезпечення пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником; 3) учасник, який визначений переможцем спрощеної закупівлі, відмовився від укладення договору про закупівлю; 4) якщо учасник протягом одного року до дати оприлюднення оголошення про проведення спрощеної закупівлі відмовився від підписання договору про закупівлю більше двох разів із замовником, який проводить таку спрощену закупівлю.
Частиною 14 статті 14 Закону № 922-VII передбачено що, інформація про відхилення пропозиції протягом одного дня з дня прийняття рішення замовником оприлюднюється в електронній системі закупівель та автоматично надсилається учаснику, пропозиція якого відхилена через електронну систему закупівель.
Учасник, пропозиція якого відхилена, може звернутися до замовника з вимогою надати додаткову аргументацію щодо причин невідповідності його пропозиції умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі. Не пізніше ніж через три робочих дні з дня надходження такого звернення через електронну систему закупівель замовник зобов`язаний надати йому відповідь.
Відповідно до частини 15 статті 14 № 922-VII Замовник може укласти договір про закупівлю з учасником, який визнаний переможцем спрощеної закупівлі, на наступний день після оприлюднення повідомлення про намір укласти договір про закупівлю, але не пізніше ніж через 20 днів.
Договір про закупівлю укладається згідно з вимогами статті 41 цього Закону.
Пунктом 12.14 Оголошення про проведення спрощеної закупівлі № UA-2026-06-03-013074-a встановлено Порядок укладення договору про закупівлю, його умови.
Проєкт Договору про закупівлю викладено в Додатку 3 до цього Оголошення.
Договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного та Бюджетного кодексів України з урахуванням особливостей, визначених Законом.
Остаточна редакція договору про закупівлю складається Замовником та переможцем закупівлі на основі проєкту договору про закупівлю, що є Додатком 3 до цього Оголошення.
Істотні умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту пропозиції за результатами електронного аукціону (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця спрощеної закупівлі, крім випадків визначення грошового еквівалента зобов`язання в іноземній валюті.
З метою забезпечення належного погодження державного контракту (договору) для взяття бюджетного зобов`язання Учасник, шляхом подання пропозиції, погоджується, що строк укладання державного контракту (договору) за результатами даної спрощеної закупівлі встановлений рівноцінно для Замовника та Учасника.
Не пізніше 5 (п`ятого) календарного дня з дати оприлюднення повідомлення про намір укласти договір (акцепту пропозиції) переможець спрощеної закупівлі зобов`язаний надіслати для перевірки та погодження Замовнику заповнений проєкт договору на електронну адресу, зазначену в пункті 7.1 даного Оголошення. Замовник після опрацювання проєкту договору повідомляє переможцю закупівлі реквізити для надсилання (адреса та/або номер поштового відділення, ПІБ та номер телефону отримувача).
Замовник має право надіслати повідомлення з реквізитами для надсилання договорів на електронну адресу переможця закупівлі, що зазначена в електронній системі закупівель.
Переможець спрощеної закупівлі надсилає Замовнику погоджені та підписані проєкти договорів не пізніше 10-го календарного дня з дати оприлюднення повідомлення про намір укласти договір (акцепту пропозиції) засобами поштового зв`язку. Замовник здійснює процедуру погодження (візування) та підписання проєктів договорів у строк, що дозволяє укладання (підписання) договору не пізніше 20-го календарного дня з дати визначення переможця спрощеної закупівлі (за умови належного виконання переможцем вимог даного пункту Оголошення).
Переможець зобов`язаний належним чином ідентифікувати відправника відповідного листа (посилки) з документами, а саме: назва суб`єкта господарювання переможця закупівлі (прізвище та ім`я для фізичних осіб-підприємців) має бути вказана в електронних сервісах поштового оператора у спосіб, який дозволяє ідентифікувати відправника переможця спрощеної закупівлі.
Послуги поштових операторів оплачуються переможцем спрощеної закупівлі.
Непідписання переможцем договору про закупівлю або ненадання замовнику примірників підписаного договору(ів) буде розцінено як відмова переможця від укладення договору про закупівлю, що спричиняє наслідки, передбачені п. 3 ч. 13 ст. 14 Закону (Замовник відхиляє пропозицію в разі, якщо: Учасник, який визначений переможцем спрощеної закупівлі, відмовився від укладення договору / не уклав договір про закупівлю).
Замовник має право розцінювати як відмову від укладання договору, що спричиняє наслідки, передбачені п. 3 ч. 13 ст. 14 Закону:
1) ненадання на погодження заповненого проєкту договору у спосіб та строки, визначені пунктом 12.14 Оголошення;
2) ненадсилання погодженого та підписаного уповноваженою на це особою переможця спрощеної закупівлі проєкту договору у спосіб та у строки, визначені пунктом 12.14 Оголошення;
3) надсилання підписаного уповноваженою на це особою переможця спрощеної закупівлі проєкту договору у редакції, що відрізняється від змісту додатка № 3 до Оголошення та/або попередньо погодженого проєкту договору. Надсилання договору не у повному обсязі або без підпису уповноваженої на це особи переможця, або направлення його з іншими недоліками, що унеможливлюють його належне укладання. У такому випадку Замовник повідомляє переможця про зазначені недоліки на електронну пошту, що зазначена в електронній системі закупівель, або на електронну пошту переможця, яка використовувалась для погодження проєкту договору. Переможець зобов`язаний виправити наявні недоліки щодо заповнення проєкту договору та повторно надіслати його Замовнику не пізніше наступного календарного дня з дати отримання відповідного повідомлення.
Замовник має право змінити порядок погодження та надсилання проєкту договору, про що Замовник повідомляє переможця на електронну пошту, що вказана в електронній системі закупівель та/або на електронну пошту, яка використовувалась для погодження проєкту договору.
Замовник та переможець мають право за взаємною згодою погодити інший порядок погодження та надсилання проєкту договору.
Фактом подання своєї пропозиції Учасник підтверджує своє ознайомлення та погодження з вимогами даного пункту Оголошення.
Так, системний аналіз умов Оголошення про проведення спрощеної закупівлі №UA-2026-06-03 013074-a, у взаємозв`язку із нормами Закону № 922-VII, дає підстави для виокремлення окремих етапів в процедурі укладання договору про закупівлю, кожен з яких є послідовним та окреслений терміном для реалізації, а саме:
- прийняття рішення про намір укласти договір про закупівлю з переможцем, його оприлюднення;
- направлення переможцем для перевірки та погодження замовнику проєкту договору (не пізніше 5 (п`ятого) календарного дня з дати оприлюднення повідомлення про намір укласти договір (акцепту пропозиції);
- повідомлення замовником реквізитів для надсилання договорів переможцем;
- направлення переможцем замовнику погоджений та підписаний проєкт договору (не пізніше 10-го календарного дня з дати оприлюднення повідомлення про намір укласти договір (акцепту пропозиції) засобами поштового зв`язку.
Повертаючись до обставин справи, що розглядається, судом встановлено, відповідно до протокольного рішення Головного управління Національної гвардії України від 19.06.2026 №513 Товариство з обмеженою відповідальністю «КАНТРІ-САЙД» (код ЄДРПОУ 45057319) визнано переможцем процедури закупівлі UA-2026-06-03 013074-a, прийнято рішення про намір укласти договір про закупівлю з Учасником, оприлюднити Повідомлення про намір укласти договір про закупівлю в електронній системі закупівель.
Рішення про визнання переможцем та про намір укласти договір з Учасником опубліковано 19 червня 2026 року.
У подальшому, 23 червня 2026 року ТОВ «КАНТРІ-САЙД» надіслано для перевірки та погодження проєкт договору про закупівлю.
Також, 23 червня 2026 року Замовник надіслав повідомлення з реквізитами для надсилання договорів на електронну адресу переможця закупівлі та погоджений проєкт договору про закупівлю у відповідь на лист Учасника.
30 червня 2026 року прийнято оскаржуване протокольне рішення №539 про відхилення пропозиції відповідно до пункту 3 частини 13 статті 14 Закону № 922-VII.
Не погоджуючись з таким рішенням, позивач вказує на його передчасність, позивач посилається на частину 15 статті 14 Закону № 922-VII та зазначає, що останній день на укладання договору 09 липня 2026 року.
Проте суд відхиляє такі доводи позивача, оскільки положення частини п`ятнадцятої статті 14 Закону України «Про публічні закупівлі», на які він посилається, визначають лише граничні часові межі, протягом яких може бути укладено договір про закупівлю, а саме: не раніше наступного дня після оприлюднення повідомлення про намір укласти договір та не пізніше ніж через двадцять днів з дня такого оприлюднення.
Отже, зазначена норма не може тлумачитися як така, що автоматично надає переможцю закупівлі право здійснювати будь-які дії щодо укладення договору саме до останнього, двадцятого дня. Вказівка законодавця «не пізніше ніж через 20 днів» визначає лише кінцевий строк завершення всієї процедури укладення договору, яка включає погодження його умов, підписання сторонами та вчинення інших дій, передбачених законом і умовами оголошення про проведення закупівлі. Водночас зазначене положення не виключає можливості встановлення замовником порядку та послідовності вчинення окремих дій, необхідних для своєчасного укладення договору в межах визначеного законом граничного строку.
Відповідно до пункту 12.14 Оголошення про проведення спрощеної закупівлі № UA-2026-06-03 013074-a переможець спрощеної закупівлі надсилає Замовнику погоджені та підписані проєкти договорів не пізніше 10-го календарного дня з дати оприлюднення повідомлення про намір укласти договір (акцепту пропозиції) засобами поштового зв`язку.
Враховуючи, що повідомлення про намір укласти договір оприлюднено 19 червня 2026 року, то 10-й календарний день припадає саме на 29 червня 2026 року.
Судом враховано, що позивач не заперечує тієї обставини, що станом на 29.06.2026 ним не було надіслано відповідачу погоджений та підписаний проєкт договору. Натомість позивач прямо зазначає, що відповідний проєкт договору був направлений лише 30.06.2026.
При цьому суд погоджується з доводами відповідача про те, що станом на 29.06.2026 жодних доказів досягнення між Замовником та переможцем закупівлі взаємної згоди щодо зміни визначеного оголошенням порядку чи строків погодження та підписання договору матеріали справи не містять. Відповідно, сторони були зобов`язані діяти у порядку та строки, встановлені умовами оголошення про проведення спрощеної закупівлі, з якими позивач погодився шляхом подання своєї тендерної пропозиції.
Вказане свідчить, що ТОВ «КАНТРІ-САЙД» не виконано вимоги оголошення про проведення спрощеної закупівлі, не надіслано погодженого та підписаного уповноваженою на це особою переможця спрощеної закупівлі проєкту договору у спосіб та у строки, визначені пунктом 12.14 Оголошення.
Щодо решти доводів позивача суд зазначає таке.
Відповідно до пункту 12.14 Оголошення про проведення спрощеної закупівлі фактом подання своєї пропозиції учасник підтверджує, що ознайомлений та погоджується з умовами зазначеного пункту. Отже, подаючи тендерну пропозицію, позивач добровільно погодився з визначеним Замовником порядком погодження, підписання та надсилання проєкту договору, а також із правовими наслідками невиконання відповідних вимог.
При цьому пунктом 12.14 Оголошення прямо передбачено, що непідписання переможцем договору про закупівлю або ненадання Замовнику примірників підписаного договору розцінюється як відмова переможця від укладення договору про закупівлю, що тягне наслідки, визначені пунктом 3 частини тринадцятої статті 14 Закону України «Про публічні закупівлі», а саме відхилення пропозиції учасника, який, будучи визначеним переможцем спрощеної закупівлі, відмовився від укладення договору або не уклав його.
Крім того, зазначеним пунктом Оголошення встановлено, що Замовник має право розцінювати як відмову від укладення договору, зокрема, ненадсилання погодженого та підписаного уповноваженою особою переможця проєкту договору у спосіб та строки, визначені пунктом 12.14 Оголошення.
Суд також відхиляє доводи позивача про те, що строки, визначені пунктом 12.14 Оголошення, є надмірно формалізованими та такими, що суперечать вимогам чинного законодавства. Такі твердження ґрунтуються виключно на власному тлумаченні позивачем положень законодавства та умов Оголошення і не підтверджені належними та допустимими доказами. Сам по собі факт незгоди учасника із встановленими Замовником умовами після участі у процедурі закупівлі не свідчить про їх протиправність чи невідповідність вимогам закону.
Більше того, позовна заява не містить належного правового обґрунтування того, у чому саме полягає невідповідність пункту 12.14 Оголошення вимогам Закону України «Про публічні закупівлі», а також не наведено доказів того, що такі умови порушують принципи здійснення публічних закупівель, визначені статтею 5 цього Закону, зокрема принципи добросовісної конкуренції, максимальної економії, ефективності та пропорційності, відкритості і прозорості, недискримінації учасників, рівного ставлення до них чи об`єктивного та неупередженого визначення переможця закупівлі.
Відтак суд дійшов висновку, що встановлені Замовником умови щодо порядку та строків погодження і підписання договору були обов`язковими для всіх учасників процедури закупівлі, у тому числі для позивача, який, подавши свою пропозицію, підтвердив згоду з такими умовами, однак не дотримався їх у повному обсязі.
Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідач в спірних правовідносинах діяв з дотриманням норм чинного законодавства України, протокольне рішення уповноваженої особи від 30.06.2026 № 539 у закупівлі за ідентифікатором UA-2026-06-03 013074-a за предметом: «Добовий польовий набір продуктів раціон вечеря норма №15», код ДК 021:2015: 15890000-3 Продукти харчування та сушені продукти різні, оголошення № UA-2026-06-03-013074-a Лот 2, яким пропозицію ТОВ «КАНТРІ-САЙД» відхилено, прийнято у відповідності вимогам Закону України «Про публічні закупівлі», із врахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.
Суд додатково наголошує, що у разі незгоди з умовами Оголошення про проведення спрощеної закупівлі або якщо такі умови закупівлі, на його думку, не відповідали вимогам законодавства, він не був позбавлений права ще на стадії проведення закупівлі скористатися передбаченим частиною сьомою статті 14 Закону України «Про публічні закупівлі» механізмом захисту своїх прав, зокрема звернутися до Замовника через електронну систему закупівель за роз`ясненнями щодо змісту Оголошення або з вимогою про усунення порушень. Однак доказів реалізації позивачем такого права матеріали справи не містять.
З огляду на наведене вище, суд вважає, що відповідачем доведено правомірність оскаржуваного рішення, а тому відсутні підстави для задоволення позовних вимог.
Підстави для розподілу судових витрат, відповідно до положень статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, відсутні.
Керуючись статтями 242-246, 255 КАС України, суд,
УХВАЛИВ:
1.У задоволенні позову - відмовити повністю.
2. Надіслати учасникам справи (їх представникам) копію судового рішення в порядку, передбаченому частиною п`ятою статті 251 КАС України.
Судові рішення за наслідками розгляду судами першої інстанції справ, визначених статтями 273, 275-277, 280, 282, пунктами 5 та 6 частини першої статті 283, статтями 283-1, 283-2, 286-288 цього Кодексу, набирають законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі їх апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на рішення може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду у дводенний строк з дня складення повного тексту рішення.
Учасники справи: ТОВ «КАНТРІ-САЙД» (04119, місто Київ, вулиця Джонса Ґарета, будинок 8 офіс 7, код ЄДРПОУ 45057319).
Головне управління Національної Гвардії України (03151, місто Київ, вулиця Святослава Хороброго, будинок 9а, код ЄДРПОУ 08803498).
Текст рішення складено 04 липня 2026 року.
Суддя Сас Є.В.