Єдиний державний реєстр судових рішень
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 липня 2026 року м. Київ справа №320/26887/26
Київський окружний адміністративний суд у складі судді Колеснікової І.С., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «КАНТРІ-САЙД» до Головного управління Національної гвардії України про визнання протиправним та скасування рішення,-
В С Т А Н О В И В:
До Київського окружного адміністративного суду звернулось товариство з обмеженою відповідальністю «КАНТРІ-САЙД» із позовом до Головного управління Національної гвардії України, в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати протокольне рішення уповноваженої особи від 30.06.2026 № 538 у закупівлі за ідентифікатором UA-2026-06-03-013062-a за предметом: «Добовий польовий набір продуктів раціон обід норма №15», код ДК 021:2015: 15890000-3 - Продукти харчування та сушені продукти різні, оголошення № UA-2026-06-03-013062-a Лот 1, яким пропозицію ТОВ «КАНТРІ-САЙД» відхилено.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що замовником - Головним управлінням Національної Гвардії України було проведено спрощену процедуру закупівлі за предметом «Добовий польовий набір продуктів раціон обід норма №15», код ДК 021:2015: 15890000-3 - Продукти харчування та сушені продукти різні, оголошення № UA-2026-06-03-013062-a Лот 1 від 03.06.2026 та визначено протокольним рішенням уповноваженої особи № 514 від 19.06.2026 учасника ТОВ «КАНТРІ-САЙД» переможцем закупівлі й прийняв рішення про намір укласти договір.
30.06.2026 протокольним рішенням уповноваженої особи № 538 Замовник відхилив пропозицію учасника ТОВ «КАНТРІ-САЙД» на підставі пункту 3 частини 13 статті 14 Закону, оскільки Учасник відмовився від укладення договору про закупівлю.
Позивач вважає дане рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню, оскільки замовником безпідставно, з порушенням норм частини 15 статті 14 Закону України «Про публічні закупівлі», 30.06.2026 відхилено пропозицію ТОВ «КАНТРІ-САЙД», зазначивши в якому підставу, що учасник, якого визначено переможцем спрощеної закупівлі, відмовився від укладення договору про закупівлю.
Вказує, що ТОВ «КАНТРІ-САЙД» було визначено переможцем 19.06.2026 та відповідно до чинного законодавства, останній день на укладання договору 09.07.2026, жодних відмов від укладення договору про закупівлю ТОВ «КАНТРІ-САЙД» на адресу замовника не направляло. До того ж, на електронну адресу Замовника було направлено проєкти договорів на погодження, чим було підтверджено свій намір на укладання договорів та їх виконання.
Позивач вважає, що умова щодо права розцінювати як відмову від укладання договору за ненадсилання погодженого та підписаного уповноваженою особою проєкту договору у спосіб та у строки, визначені пунктом 12.14 Оголошення Замовника є надмірно формалізованою та такою, що суперечить чинному законодавству, а у разі відхилення пропозиції Замовником з цих підстав, у протоколі відхилення має бути зазначено про невідповідність пропозиції умовам Оголошення, а не про відмову від укладання договору, оскільки згідно чинного законодавства переможець ТОВ «КАНТРІ-САЙД» мав ще мінімум 9 днів на укладання договору про закупівлю із Замовником.
Також, позивач вказує, що у відповідності до вимог п. 12.14 Оголошення ТОВ «КАНТРІ-САЙД» не пізніше 5 (п`ятого) календарного дня з дати оприлюднення повідомлення про намір укласти договір (19.06.2026) надіслало 22.06.2026 для перевірки та погодження Замовнику заповнений проєкт договору на електронну адресу v.tkachenko4@ngu.gov.ua (електронна адреса уповноваженою особи була визначена в пункті 7.1. Оголошення).
У відповідності до умов пункту 12.14 Оголошення, 30.06.2026 вказаний договір направлено на адресу замовника з ідентифікацією суб`єкта господарювання переможця ТОВ «КАНТРІ-САЙД», що підтверджується ТТН 59001696539297 від 30.06.2026, № 59001696310899 від 30.06.2026, № 59001967753178 від 01.07.2026, № 59001698239788 від 02.07.2026.
Разом із тим, представник позивача вказує, що позивачем було оформлено по лоту банківські гарантії та сплачено забезпечення виконання зобов`язань, що підтверджує реальний намір укласти договір та виконувати його належним чином.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 03.07.2026 відкрито провадження в адміністративній справі №320/26887/26. Суд ухвалив розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін з урахуванням особливостей розгляду даної категорії справ, передбачених статтями 268, 269, 282 Кодексу адміністративного судочинства України та призначено судове засідання на 03.07.2026 року о 17:00. Зобов`язано відповідача у строк не пізніше 3 липня 2026 року 15 год 00 хв. подати до суду відзив на позовну заяву та усі наявні підтверджуючі документи, у тому числі документи, що підтверджують надіслання копії відзиву та доданих до нього документів позивачу.
Від представника відповідача Головного управління Національної Гвардії України через систему «Електронний суд» було направлено до суду відзив на позовну заяву, відповідно до якого останній проти позову заперечує та просить суд відмовити у його задоволенні.
Зазначає, що з метою продовольчого забезпечення особового складу Національної гвардії України 03.06.2026 було оголошено спрощену закупівлю за ідентифікатором: UA-2026-06-03-013074-a в порядку, що визначений Законом № 808-IX, Законом № 922-VIII, Особливостями № 1178 та Особливостями № 1275. За результатами проведеного аукціону в спрощеній закупівлі за ідентифікатором: UA-2026-06-03-013062-a електронною системою закупівель було визначено пропозицію позивача найбільш економічно вигідною за лотом № 1.
Протокольним рішенням відповідача від 19.06.2026 № 514 позивача визначено переможцем за лотом № 1. Одночасно з протоколом про визначення позивача переможцем, йому було повідомлено про намір укласти договір як у формі додатка до протоколу про визначення переможця, так і у формі повідомлення, що генерується електронною системою закупівель. Тобто, позивач був належним чином ознайомлений з фактом акцептування відповідачем його пропозицій.
Позивач 22.06.2026 о 09 год. 01 хв. надіслав проєкт договору, що мав бути укладений за результатами спрощеної закупівлі, на електронну адресу відповідача, що вказана в електронній системі закупівель та у змісті оголошення про проведення спрощеної закупівлі за ідентифікатором: № UA-2026-06-03-013062-a за лотом № 1, для перевірки правильності його заповнення.
22.06.2026 о 15 год. 20 хв. відповідач надіслав погоджений (перевірений на правильність заповнення) проєкт договору за лотом № 1 на електронну адресу позивача для підписання керівником позивача, що підтверджується відомостями в скриншоті електронної пошти відповідача. В цьому ж електронному повідомленні позивачу надано інформацію щодо поштової адреси для надсилання підписаного його уповноваженою на це особою договору за лотом № 1, а саме відділення поштового оператора «Нова пошта» № 299 у м. Київ.
Вказує, що Умовами пункту 12.14. Оголошення про проведення спрощеної закупівлі за ідентифікатором: UA-2026-06-03-013062-a визначено порядок укладення договору про закупівлю, його умови.
Договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного та Бюджетного кодексів України з урахуванням особливостей, визначених Законом.
Остаточна редакція договору про закупівлю складається Замовником та переможцем закупівлі на основі проєкту договору про закупівлю, що є Додатком 3 до цього Оголошення.
З метою забезпечення належного погодження державного контракту (договору) для взяття бюджетного зобов`язання Учасник, шляхом подання пропозиції, погоджується, що строк укладання державного контракту (договору) за результатами даної спрощеної закупівлі встановлений рівноцінно для Замовника та Учасника.
Не пізніше 5 (п`ятого) календарного дня з дати оприлюднення повідомлення про намір укласти договір (акцепту пропозиції) переможець спрощеної закупівлі зобов`язаний надіслати для перевірки та погодження Замовнику заповнений проєкт договору на електронну адресу, зазначену в пункті 7.1 даного Оголошення. Замовник надсилання (адреса та/або номер поштового відділення, ПІБ та номер телефону отримувача).
Замовник має право надіслати повідомлення з реквізитами для надсилання договорів на електронну адресу переможця закупівлі, що зазначена в електронній системі закупівель.
Переможець спрощеної закупівлі надсилає Замовнику погоджені та підписані проєкти договорів не пізніше 10-го календарного дня з дати оприлюднення повідомлення про намір укласти договір (акцепту пропозиції) засобами поштового зв`язку. Замовник здійснює процедуру погодження (візування) та підписання проєктів договорів у строк, що дозволяє укладання (підписання) договору не пізніше 20-го календарного дня з дати визначення переможця спрощеної закупівлі (за умови належного виконання переможцем вимог даного пункту Оголошення).
Непідписання переможцем договору про закупівлю або ненадання замовнику примірників підписаного договору(ів) буде розцінено як відмова переможця від укладення договору про закупівлю, що спричиняє наслідки, передбачені пунктом 3 частини 13 статті 14 Закону (Замовник відхиляє пропозицію в разі, якщо: Учасник, який визначений переможцем спрощеної закупівлі, відмовився від укладення договору / не уклав договір про закупівлю).
Відповідач вважає, що подавши свою пропозицію позивач повністю погодився з умовами оголошення та умовами договору, які є обов`язковими для виконання як замовником, так і учасниками та формують правила електронного аукціону відповідно до статті 14 Закону України «Про публічні закупівлі» та не можуть бути порушені. Виконання умов та вимог, зазначених в оголошенні про спрощену закупівлю (та в додатках до нього), є обов`язковим для всіх учасників електронної системи.
Наголошує, що Закон України «Про публічні закупівлі» вимагає лише підписати договір не пізніше ніж через 20 днів з дня прийняття рішення про намір укласти договір.
Представник Товариства з обмеженою відповідальністю «КАНТРІ-САЙД» у судовому засіданні надав усні пояснення, просив суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі з наведених у позові підстав.
Представник Головного управління Національної гвардії України у судовому засіданні надав усні пояснення, просив суд у задоволенні позовної заяви відмовити з підстав викладених у відзиві.
Заслухавши сторін, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, судом вирішено здійснювати подальший розгляд справи в порядку письмового провадження.
Встановлено, що 03 червня 2026 року Головним управлінням Національної гвардії України (Замовник, Відповідач) в електронній системі публічних закупівель Prozorro було розміщено оголошення про проведення спрощеної закупівлі UA-2026-06-03-013062-a за кодом ДК 021:2015 «Продукти харчування та сушені продукти різні» за лотами № 1, 2, 3, 4.
Товариство з обмеженою відповідальністю «КАНТРІ-САЙД» (Учасник, Позивач) підготувало та подало через електронну систему закупівель пропозицію для участі у зазначеній процедурі закупівлі.
19.06.2026 за результатами розгляду поданих пропозицій Товариства з обмеженою відповідальністю «КАНТРІ-САЙД» було визначено переможцем закупівлі за лотами № 1, 3, 4, прийнято рішення про намір укласти з ним договори та оприлюднено відповідне повідомлення в електронній системі закупівель згідно з частиною першою статті 33 Закону України «Про публічні закупівлі», що підтверджується протоколами уповноваженої особи відповідача.
Відповідно до протокольного рішення № 514 від 19.06.2026 пропозицію Товариства з обмеженою відповідальністю «КАНТРІ-САЙД» (код ЄДРПОУ 45057319) щодо спрощеної закупівлі Лотів 1,3, 4 продукти харчування та сушені продукти різні (код ДК 021:2015 15890000-3) розглянуто, Уповноважена особа встановила, що учасник надав усі документи для підтвердження відповідності кваліфікаційним критеріям у встановлені строки, невідповідностей та зауважень до пропозиції не виявлено. Прийнято рішення: визначити Товариство з обмеженою відповідальністю «КАНТРІ-САЙД» переможцем закупівлі, прийняти намір укласти договір із учасником та оприлюднити повідомлення про намір укласти договір у електронній системі закупівель. Закупівля зареєстрована за ідентифікатором UA-2026-06-03-0013062-a.
22.06.2026 позивач надіслав проєкт договору, що мав бути укладений за результатами спрощеної закупівлі, на електронну адресу відповідача, вказану в електронній системі закупівель та у змісті оголошення про проведення спрощеної закупівлі за ідентифікатором: UA-2026-06-03-013062-a за лотом №1, для перевірки правильності його заповнення.
Замовник 22.06.2026 надіслав відповідну інформацію та погоджений проєкт договору про закупівлю у відповідь на лист Учасника на електронну адресу.
30.06.2026 підписаний проєкт договору направлено на адресу замовника з ідентифікацією суб`єкта господарювання переможця ТОВ «КАНТРІ-САЙД», що підтверджується ТТН 59001696539297 від 30.06.2026, № 59001696310899 від 30.06.2026, № 59001967753178 від 01.07.2026, № 59001698239788 від 02.07.2026.
Указані обставини позивачем не заперечуються.
В матеріалах справи міститься платіжний документ, який підтверджує здійснення платежу у рамках закупівель, що розглядаються. Призначення платежу: Забезпечення виконання договору UA-2026-06-03-013062-а. Зокрема додано платіжна інструкція №1505 від 01 липня 2026 року на суму 579 669,00 грн.
Також, в матеріалах справи наявна копія банківської гарантії, зокрема №2026/3/2940/Тер.
Відповідно до протокольного рішення № 538 від 30.06.2026 пропозицію Учасника Товариства з обмеженою відповідальністю «КАНТРІ-САЙД» щодо Лотів 1, 3, 4 Продукти харчування та сушені продукти різні відхилено на підставі пункту 3 частини 13 статі 14 Закону України «Про публічні закупівлі».
У Протоколі відхилення тендерної пропозиції/пропозиції UA-2026-06-03-013062-a від 30.06.2026 щодо закупівлі за кодом ДК 021:2015 15890000-3 продукти харчування та сушені продукти різні, Лот 1 Добовий польовий набір продуктів раціон обід норма №15, визначено наступні підстави відхилення тендерної пропозиції:
Відповідно до частини 15 статті 14 Закону замовник укладає договір про закупівлю з учасником, який визнаний переможцем спрощеної закупівлі, не пізніше ніж через 20 днів з дня прийняття рішення про намір укласти договір про закупівлю. Рішенням уповноваженої особи від 19.06.2026, яке висвітлене в протоколі № 514, визначено Учасника переможцем
Закупівлі та прийнято рішення про намір укласти з ним договір про закупівлю.
Пунктом 12.14. оголошення про проведення спрощеної закупівлі визначено порядок укладення договору про закупівлю, його умови.
Відповідно до порядку укладення договору про закупівлю з метою забезпечення належного погодження державного контракту (договору) для взяття бюджетного зобов`язання Учасник, шляхом подання пропозиції, погоджується, що строк укладання державного контракту (договору) за результатами даної спрощеної закупівлі встановлений рівноцінно для Замовника та Учасника. Не пізніше 5 (п`ятого) календарного дня з дати оприлюднення повідомлення про намір укласти договір (акцепту пропозиції) переможець спрощеної закупівлі зобов`язаний надіслати для перевірки та погодження Замовнику заповнений проєкт договору на електронну адресу, зазначену в пункті 7.1 даного Оголошення. На виконання даної вимоги Учасником 22.06.2026 було надіслано для перевірки та погодження проєкт договору про закупівлю.
Замовник після опрацювання проєкту договору повідомляє переможцю закупівлі реквізити для надсилання (адреса та/або номер поштового відділення, ПІБ та номер телефону отримувача). Замовник має право надіслати повідомлення з реквізитами для надсилання договорів на електронну адресу переможця закупівлі, що зазначена в електронній системі закупівель. Замовник 22.06.2026 на виконання даної вимоги надіслав відповідну інформацію та погоджений проєкт договору про закупівлю у відповідь на лист Учасника на електронну адресу.
Переможець спрощеної закупівлі надсилає Замовнику погоджені та підписані проєкти договорів не пізніше 10-го календарного дня з дати оприлюднення повідомлення про намір укласти договір (акцепту пропозиції) засобами поштового зв`язку.
Замовник здійснює процедуру погодження (візування) та підписання проєктів договорів у строк, що дозволяє укладання (підписання) договору не пізніше 20-го календарного дня з дати визначення переможця спрощеної закупівлі (за умови належного виконання переможцем вимог даного пункту Оголошення).
Переможець зобов`язаний належним чином ідентифікувати відправника відповідного листа (посилки) з документами, а саме: назва суб`єкта господарювання переможця закупівлі (прізвище та ім`я для фізичних осіб-підприємців) має бути вказана в електронних сервісах поштового оператора у спосіб, який дозволяє ідентифікувати відправника переможця спрощеної закупівлі. Послуги поштових операторів оплачуються переможцем спрощеної закупівлі.
Станом на 29.06.2026 Учасником не було надіслано погоджений та підписаний проєкт договору, та не виконано вимоги оголошення про проведення спрощеної закупівлі.
Замовник має право змінити порядок погодження та надсилання проєкту договору, про що Замовник повідомляє переможця на електронну пошту, що вказана в електронній системі закупівель та/або на електронну пошту, яка використовувалась для погодження проєкту договору. Замовник та переможець мають право за взаємною згодою погодити інший порядок погодження та надсилання проєкту договору. Станом на 29.06.2026 ні Замовник, ні Учасник не ініціювали та не погоджували зміни до порядку підписання договору.
Фактом подання своєї пропозиції Учасник підтверджує своє ознайомлення та погодження з вимогами даного пункту Оголошення. Непідписання переможцем договору про закупівлю або ненадання замовнику примірників підписаного договору(ів) буде розцінено як відмова переможця від укладення договору про закупівлю, що спричиняє наслідки, передбачені п. 3 ч. 13 ст. 14 Закону (Замовник відхиляє пропозицію в разі, якщо: Учасник, який визначений переможцем спрощеної закупівлі, відмовився від укладення договору / не уклав договір про закупівлю).
Замовник має право розцінювати як відмову від укладання договору, що спричиняє наслідки, передбачені п. 3 ч. 13 ст. 14 Закону: 1) ненадання на погодження заповненого проєкту договору у спосіб та строки, визначені пунктом 12.14 Оголошення; 2) ненадсилання погодженого та підписаного уповноваженою на це особою переможця спрощеної закупівлі проєкту договору у спосіб та у строки, визначені пунктом 12.14 Оголошення; 3) надсилання підписаного уповноваженою на це особою переможця спрощеної закупівлі проєкту договору у редакції, що відрізняється від змісту додатка № 3 до Оголошення та/або попередньо погодженого проєкту договору. Надсилання договору не у повному обсязі або без підпису уповноваженої на це особи переможця, або направлення його з іншими недоліками, що унеможливлюють його належне укладання. У такому випадку Замовник повідомляє переможця про зазначені недоліки на електронну пошту, що зазначена в електронній системі закупівель, або на електронну пошту переможця, яка використовувалась для погодження проєкту договору.
Переможець зобов`язаний виправити наявні недоліки щодо заповнення проєкту договору та повторно надіслати його Замовнику не пізніше наступного календарного дня з дати отримання відповідного повідомлення.
Представник Товариства з обмеженою відповідальністю «КАНТРІ-САЙД», вважаючи що рішення оформлене протоколом уповноваженою особою Головного управління Національної гвардії України від 30.06.2026 № 538 не відповідає вимогам законодавства та підлягає скасуванню, звернувся до суду із даним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Наведена норма означає, що суб`єкт владних повноважень зобов`язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов`язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Загальні правові засади планування, порядок формування обсягів та особливостей здійснення закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення для забезпечення потреб сектору безпеки і оборони, а також інших товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони, а також порядок здійснення державного і демократичного цивільного контролю у сфері оборонних закупівель визначає Закон України «Про оборонні закупівлі» від 17.07.2020 № 808-IX, метою якого є визначення правових засад для забезпечення матеріально-технічних і наукових потреб сектору безпеки і оборони держави шляхом ефективного та прозорого здійснення оборонних закупівель із дотриманням заходів захисту національних інтересів, створення конкурентного середовища, запобігання корупції у сфері оборонних закупівель, розвитку добросовісної конкуренції, а також ефективного та прозорого планування, реалізації і контролю за здійсненням оборонних закупівель (далі - Закон № 808-IX).
Відповідно до пункту 21 частини 1 статті 1 Закону № 808-IX оборонні закупівлі здійснення державним замовником закупівель товарів, робіт і послуг, призначених для виконання державних програм у сферах національної безпеки і оборони, а також інших товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони.
Частиною 1 статті 3 Закону № 808-IX регламентовано, що оборонні закупівлі здійснюються на основі таких принципів: своєчасність та відповідність прийнятим рішенням щодо захисту національних інтересів України, забезпечення потреб безпеки і оборони; послідовність прийняття та виконання рішень щодо розроблення, закупівлі товарів, робіт і послуг оборонного призначення, систематичність їх виконання; конкурентність; ефективність використання коштів, результативність; відкритість та прозорість (крім відомостей, що становлять державну таємницю і розголошення яких може завдати шкоди національній безпеці); запобігання корупції, зловживанням та дискримінації; цілісність, узгодженість, системність планування та фінансування оборонних закупівель, урахування пріоритетів і обмежень, встановлених державними програмами у сферах національної безпеки і оборони.
Придбання державними замовниками товарів, робіт і послуг може здійснюватися шляхом застосування однієї з таких закупівель, зокрема спрощені торги із застосуванням електронної системи закупівель (п. 3 ч. 1 ст. 16 Закону № 808-IX).
Спрощені торги із застосуванням електронної системи закупівель здійснюються державним замовником у порядку та на умовах, визначених розділом I, статтею 23 розділу II і розділом III Закону № 808-IX (ч. 4 ст. 16 Закону № 808-IX).
Згідно частини 1 статті 24 Закону № 808-IX спрощені торги із застосуванням електронної системи закупівель - це процедура, що застосовується державним замовником під час дії особливого періоду в Україні або у період введення надзвичайного стану, або у період проведення антитерористичної операції, або у період здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях, у разі якщо відомості про закупівлю товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони не становлять державної таємниці.
Спрощені торги із застосуванням електронної системи закупівель здійснюються у порядку, передбаченому для проведення відкритих торгів Законом України «Про публічні закупівлі», з урахуванням особливостей, встановлених статтею 23 та розділами I, III цього Закону (ч. 2 ст. 24 Закону № 808-IX). Особливості здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану передбачені статтею 30 вищевказаного Закону.
Відповідно до частини 1 статті 30 Закону № 808-ІХ особливості здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану визначаються Кабінетом Міністрів України із забезпеченням захищеності державних замовників від воєнних загроз та з дотриманням вимог, встановлених цієї статтею.
11.11.2022 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 1275 «Деякі питання здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану», пунктом 1 якої затверджено: особливості здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану (далі - Особливості № 1275); Порядок визначення предмета закупівлі під час здійснення закупівель продуктів харчування, послуг із забезпечення комплектами продуктів харчування, послуг щодо забезпечення харчуванням та послуг з організації харчування для особового складу Збройних Сил.
Згідно п. 2 Особливостей № 1275 у цих особливостях терміни вживаються у значенні, наведеному в Законах України «Про оборонні закупівлі», «Про публічні закупівлі» та інших нормативно-правових актах, розроблених на їх виконання.
Пунктом 4 Особливостей № 1275 передбачено, що державні замовники здійснюють оборонні закупівлі товарів, робіт і послуг оборонного призначення, інших товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони у період дії правового режиму воєнного стану відповідно до цих особливостей.
Пунктом 7 Особливостей № 1275 закріплено, що відповідальною за організацію та проведення оборонних закупівель може бути уповноважена особа/інша особа державного замовника та/або колегіальний орган, що утворюється державним замовником та складається не менше ніж із трьох осіб такого державного замовника. Порядок організації діяльності такого колегіального органу визначається державним замовником.
За приписами пункту 8 Особливостей № 1275 державні замовники здійснюють оборонні закупівлі товарів і послуг оборонного призначення, інших товарів і послуг для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони, вартість яких дорівнює або перевищує 200 тис. гривень, робіт оборонного призначення та робіт для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони у разі, коли їх вартість дорівнює або перевищує 1,5 млн. гривень (крім закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення, що становлять державну таємницю, а також закупівлі озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів та їх складових частин та послуг із розроблення, ремонту, модернізації озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів та їх складових частин, товарів, робіт і послуг для будівництва військових інженерно-технічних і фортифікаційних споруд), в електронній системі закупівель в один із таких способів:
1) у порядку проведення відкритих торгів, що визначений особливостями здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 (далі - Особливості № 1178) (Офіційний вісник України, 2022 р., № 84, ст. 5176; 2023 р., № 51, ст. 2834);
2) у порядку проведення спрощених закупівель, визначених Законом України «Про публічні закупівлі», з урахуванням положень, визначених цими особливостями;
3) у порядку відбору постачальника шляхом запиту пропозицій постачальників відповідно до Порядку формування та використання електронного каталогу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2020 № 822 (Офіційний вісник України, 2020 р., № 75, ст. 2407);
4) шляхом застосування рамкової угоди відповідно до цих особливостей.
У разі проведення закупівлі в порядку проведення спрощених закупівель, визначених Законом України «Про публічні закупівлі», державний замовник під час розгляду пропозиції учасника спрощеної закупівлі у разі виявлення невідповідності в інформації та/або документах, що подані учасником спрощеної закупівлі у складі пропозиції та/або подання яких вимагалося оголошенням про проведення спрощеної закупівлі, повинен розмістити у строк, який не може бути меншим, ніж два робочих дні до закінчення строку розгляду пропозицій, повідомлення з вимогою виправити невідповідності в інформації та/або документах, що подані учасником спрощеної закупівлі у його пропозиції, шляхом завантаження через електронну систему закупівель уточнених або нових документів в електронній системі закупівель протягом 24 годин з моменту розміщення державним замовником в електронній системі закупівель повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей.
Під невідповідністю в інформації та/або документах, що подані учасником спрощених закупівель у складі пропозиції та/або подання яких вимагається оголошенням про проведення спрощеної закупівлі, слід розуміти невідповідність інформації та/або документів у значенні, наведеному в пункті 43 Особливостей № 1178.
Державний замовник не може розміщувати щодо одного і того ж учасника спрощеної закупівлі більш як один раз повідомлення з вимогою про усунення невідповідностей в інформації та/або документах, що подані учасником спрощеної закупівлі у складі пропозиції.
Державний замовник відхиляє пропозицію учасника спрощеної закупівлі у разі, коли учасник спрощеної закупівлі не виправив виявлені державним замовником після розкриття пропозицій невідповідності в інформації та/або документах, що подані ним у складі своєї пропозиції, та/або змінив предмет закупівлі (його найменування, марку, модель тощо) під час виправлення виявлених державним замовником невідповідностей протягом 24 годин з моменту розміщення замовником в електронній системі закупівель повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей.
Істотні умови державного контракту (договору), укладеного відповідно до абзацу першого цього пункту, не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов`язань сторонами в повному обсязі, крім випадків, визначених пунктом 19 Особливостей № 1178, або якщо інше не передбачено нормативно-правовими актами, прийнятими на виконання пункту 2 частини третьої статті 30 Закону України «Про оборонні закупівлі».
Під час здійснення оборонних закупівель державні замовники визначають предмет закупівлі відповідно до вимог Порядку визначення предмета закупівлі, затвердженого наказом Мінекономіки від 15.04.2020 №708, з урахуванням цих особливостей. Отже, на період дії правового режиму воєнного стану застосовуються приписи статті 30 Закону України «Про публічні закупівлі» та Особливостей №1275, відповідно до яких, придбання державними замовниками товарів, робіт і послуг може здійснюватися в порядку проведення спрощених закупівель, визначених Законом України «Про публічні закупівлі», в електронній системі закупівель.
Правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об`єднаних територіальних громад визначені Законом України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 № 922-VIII (далі - Закон №922-VIII).
Так, відповідно до статті 1 Закону № 922 у цьому Законі нижченаведені терміни вживаються в такому значенні:
електронна система закупівель - інформаційно-телекомунікаційна система, яка має комплексну систему захисту інформації з підтвердженою відповідністю згідно із Законом України "Про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах", що забезпечує проведення закупівель, створення, розміщення, оприлюднення, обмін інформацією і документами в електронному вигляді, до складу якої входять веб-портал Уповноваженого органу, авторизовані електронні майданчики, між якими забезпечено автоматичний обмін інформацією та документами;
замовники - суб`єкти, визначені згідно із статтею 2 цього Закону, які здійснюють закупівлі товарів, робіт і послуг відповідно до цього Закону;
переможець спрощеної закупівлі - учасник, пропозиція якого відповідає всім умовам, що визначені в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, вимогам до предмета закупівлі і визнана найбільш економічно вигідною та якому замовник повідомив про намір укласти договір про закупівлю;
предмет закупівлі - товари, роботи чи послуги, що закуповуються замовником у межах єдиної процедури закупівлі або в межах проведення спрощеної закупівлі, щодо яких учасникам дозволяється подавати тендерні пропозиції/пропозиції або пропозиції на переговорах (у разі застосування переговорної процедури закупівлі).
Предмет закупівлі визначається замовником у порядку, встановленому Уповноваженим органом, із застосуванням Єдиного закупівельного словника, затвердженого у встановленому законодавством порядку;
пропозиція учасника спрощеної закупівлі (далі - пропозиція) - пропозиція щодо предмета закупівлі або його частини (лота), яку учасник подає замовнику відповідно до оголошення про проведення спрощеної закупівлі та вимог до предмета закупівлі;
публічна закупівля (далі - закупівля) - придбання замовником товарів, робіт і послуг у порядку, встановленому цим Законом;
спрощена закупівля - придбання замовником товарів, робіт і послуг, вартість яких дорівнює або перевищує 50 тисяч гривень та є меншою за вартість, що встановлена у пунктах 1 і 2 частини першої статті 3 цього Закону;
тендерна документація - документація щодо умов проведення тендеру, що розробляється та затверджується замовником і оприлюднюється для вільного доступу в електронній системі закупівель;
тендерна пропозиція - пропозиція щодо предмета закупівлі або його частини (лота), яку учасник процедури закупівлі подає замовнику відповідно до вимог тендерної документації;
учасник процедури закупівлі/спрощеної закупівлі (далі - учасник) - фізична особа, фізична особа - підприємець чи юридична особа - резидент або нерезидент, у тому числі об`єднання учасників, яка подала тендерну пропозицію/пропозицію або взяла участь у переговорах у разі застосування переговорної процедури закупівлі.
Частиною 9 статті 3 Закону № 922-VIII встановлено, що особливості здійснення закупівель, визначених цим Законом, для гарантованого забезпечення потреб оборони (крім товарів, робіт і послуг, що підлягають закупівлі відповідно до угод у порядку, визначеному пунктом 6 частини п`ятої цієї статті) Міністерством оборони України та його розвідувальним органом, Міністерством внутрішніх справ України, Службою безпеки України, Національною гвардією України, Національною поліцією України, Державною прикордонною службою України, Службою зовнішньої розвідки України, Державною службою спеціального зв`язку та захисту інформації України, Державною спеціальною службою транспорту, Державною службою України з надзвичайних ситуацій, Управлінням державної охорони України та іншими військовими формуваннями та/або частинами в особливий період, у період проведення операції об`єднаних сил, антитерористичної операції, у період введення надзвичайного стану встановлюються окремим законом.
З наведеного вбачається, що Закон № 808-IX визначає загальні правові засади планування, порядок формування обсягів та особливостей здійснення закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення для забезпечення потреб сектору безпеки і оборони, а також інших товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони, а також порядок здійснення державного і демократичного цивільного контролю у сфері оборонних закупівель, а Закон № 922 VIII установлює правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави та територіальної громади.
Згідно частини 1 статті 14 Закону № 922-VIII спрощена закупівля проводиться замовником із застосуванням електронного аукціону відповідно до статті 30 цього Закону.
Відповідно до частини 2 статті 14 Закону № 922-VIII спрощена закупівля складається з таких послідовних етапів:
1) оприлюднення оголошення про проведення спрощеної закупівлі; 2) уточнення інформації, зазначеної замовником в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі; 3) подання пропозицій учасниками; 4) проведення електронного аукціону відповідно до статті 30 цього Закону; 5) розгляд на відповідність умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі та вимогам до предмета закупівлі, пропозиції учасника; 6) визначення переможця спрощеної закупівлі та укладення договору про закупівлю; 7) розміщення звіту про результати проведення закупівлі відповідно до статті 19 цього Закону.
За приписами частини 3 статті 14 Закону № 922-VIII в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, що оприлюднюється замовником відповідно до статті 10 цього Закону, обов`язково зазначаються:
1) найменування, місцезнаходження та ідентифікаційний код замовника в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, його категорія; 2) назва предмета закупівлі із зазначенням коду за Єдиним закупівельним словником (у разі поділу на лоти такі відомості повинні зазначатися стосовно кожного лота) та назви відповідних класифікаторів предмета закупівлі і частин предмета закупівлі (лотів) (за наявності); 3) інформація про технічні, якісні та інші характеристики предмета закупівлі; 4) кількість та місце поставки товарів або обсяг і місце виконання робіт чи надання послуг; 5) строк поставки товарів, виконання робіт, надання послуг; 6) умови оплати; 7) очікувана вартість предмета закупівлі; 8) період уточнення інформації про закупівлю (не менше трьох робочих днів з дня оприлюднення оголошення про проведення спрощеної закупівлі в електронній системі закупівель); 9) кінцевий строк подання пропозицій (строк для подання пропозицій не може бути менше ніж два робочі дні з дня закінчення періоду уточнення інформації про закупівлю); 10) перелік критеріїв та методика оцінки пропозицій із зазначенням питомої ваги критеріїв; 11) розмір та умови надання забезпечення пропозицій учасників (якщо замовник вимагає його надати); 12) розмір та умови надання забезпечення виконання договору про закупівлю (якщо замовник вимагає його надати); 13) розмір мінімального кроку пониження ціни під час електронного аукціону в межах від 0,5 відсотка до 3 відсотків або в грошових одиницях очікуваної вартості закупівлі. В оголошенні про проведення спрощеної закупівлі може зазначатися інша інформація.
Згідно частини 11 статті 14 Закону № 922-VIII замовник розглядає на відповідність умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі пропозицію учасника, яка за результатами електронного аукціону (у разі його проведення) визначена найбільш економічно вигідною. Строк розгляду найбільш економічно вигідної пропозиції не повинен перевищувати п`ять робочих днів з дня завершення електронного аукціону.
Частиною 12 статті 14 Закону № 922-VII передбачено, що за результатами оцінки та розгляду пропозиції замовник визначає переможця.
Повідомлення про намір укласти договір про закупівлю замовник оприлюднює в електронній системі закупівель.
У разі відхилення найбільш економічно вигідної пропозиції відповідно до частини тринадцятої цієї статті замовник розглядає наступну пропозицію учасника, який за результатами оцінки надав наступну найбільш економічно вигідну пропозицію.
Наступна найбільш економічно вигідна пропозиція визначається електронною системою закупівель автоматично.
У силу приписів частини 13 статті 14 Закону № 922-VII замовник відхиляє пропозицію в разі, якщо: 1) пропозиція учасника не відповідає умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі; 2) учасник не надав забезпечення пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником; 3) учасник, який визначений переможцем спрощеної закупівлі, відмовився від укладення договору про закупівлю; 4) якщо учасник протягом одного року до дати оприлюднення оголошення про проведення спрощеної закупівлі відмовився від підписання договору про закупівлю більше двох разів із замовником, який проводить таку спрощену закупівлю.
Відповідно частини 14 статті 14 Закону № 922-VII інформація про відхилення пропозиції протягом одного дня з дня прийняття рішення замовником оприлюднюється в електронній системі закупівель та автоматично надсилається учаснику, пропозиція якого відхилена через електронну систему закупівель.
Учасник, пропозиція якого відхилена, може звернутися до замовника з вимогою надати додаткову аргументацію щодо причин невідповідності його пропозиції умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі. Не пізніше ніж через три робочих дні з дня надходження такого звернення через електронну систему закупівель замовник зобов`язаний надати йому відповідь
Частиною 15 статті 14 Закону № 922-VII визначено, що замовник може укласти договір про закупівлю з учасником, який визнаний переможцем спрощеної закупівлі, на наступний день після оприлюднення повідомлення про намір укласти договір про закупівлю, але не пізніше ніж через 20 днів.
Водночас стаття 33 Закону № 922-VIII регулює рішення про намір укласти договір про закупівлю, яке приймається замовником у день визначення учасника переможцем процедури закупівлі або спрощеної закупівлі. Договір про закупівлю укладається згідно з вимогами статті 41 цього Закону.
Так, відповідно до частини шостої статті 33 Закону № 922-VIII, замовник укладає договір про закупівлю з учасником, який визнаний переможцем процедури закупівлі, протягом строку дії його пропозиції, не пізніше ніж через 20 днів з дня прийняття рішення про намір укласти договір про закупівлю відповідно до вимог тендерної документації та тендерної пропозиції переможця процедури закупівлі. У випадку обґрунтованої необхідності строк для укладання договору може бути продовжений до 60 днів.
Як встановлено судом, з метою забезпечення особового складу Національної гвардії України відповідач 03.06.2026 оголосив спрощену закупівлю за ідентифікатором UA-2026-06-03-013062-а відповідно до вимог Закону № 808-IX, Закону № 922-VIII, Особливостей № 1178 та № 1275. За результатами проведеного аукціону електронною системою закупівель пропозиції Позивача були визнані найбільш економічно вигідними, зокрема за лотом № 1.
Протокольними рішеннями відповідача від 19.06.2026 № 514 Товариство з обмеженою відповідальністю «КАНТРІ-САЙД» визначено переможцем за відповідним лотом та акцептовано його пропозиції.
Також, встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «КАНТРІ-САЙД» 22.06.2026 надіслав проєкт договору для перевірки їх правильності, а Головне управління Національної гвардії України 22.06.2026 погодило ці проєкти та надіслало їх на підпис керівнику позивача. При цьому, відповідачем повідомлено представника Товариства з обмеженою відповідальністю «КАНТРІ-САЙД» про поштову адресу для надсилання підписаних договорів, а саме відділення поштового оператора «Нова пошта» № 299 у м. Київ. Це підтверджується скриншотом електронної пошти відповідача, який доданий до матеріалів справи.
30.06.2026 протокольним рішенням уповноваженої особи № 538 Замовник відхилив пропозицію учасника ТОВ «КАНТРІ-САЙД» на підставі пункту 3 частини 13 статті 14 Закону, оскільки станом на 29.06.2026 Учасником не було надіслано погоджений та підписаний проєкт договору, та не виконано вимоги оголошення про проведення спрощеної закупівлі, що в свою чергу Замовником розцінено як відмова Учасника від укладення договору про закупівлю, зокрема за лотом №1.
Разом із цим, встановлено, що стороною позивача 30.06.2026 було надіслано Головному управлінню Національної гвардії України підписаний проєкт договору за лотом № 1 спрощеної закупівлі (ідентифікатор UA-2026-06-03-013062-а), що підтверджується ТТН 59001696539297 від 30.06.2026, № 59001696310899 від 30.06.2026, № 59001967753178 від 01.07.2026, № 59001698239788 від 02.07.2026.
Суд вказує, що Товариство з обмеженою відповідальністю «КАНТРІ-САЙД» щодо лоту №1 не вчинило усіх необхідних дій щодо укладення договору, що в свою чергу зумовило порушення строків, передбачених Законом № 922-VIII.
Зокрема, як вказано в абзаці 3 пункту 12.13 глави 12 Оголошення про проведення спрощеної закупівлі за ідентифікатором: UA-2026-06-03-013062-а, у разі відмови переможця спрощеної закупівлі від підписання договору про закупівлю відповідно до вимог оголошення про проведення спрощеної закупівлі, неукладення договору про закупівлю з вини Учасника або ненадання замовнику підписаного договору у строк, визначений цим Законом, Учасник, який визначений переможцем спрощеної закупівлі, вважається таким, що відмовився від укладення договору про закупівлю, та його пропозиція підлягає відхиленню на підставі пункту 3 частин 13 статті 14 та частини 7 статті 33 Закону.
Таким чином, відповідно до абзацу 3 пункту 12.14 глави 12 Оголошення про проведення спрощеної закупівлі за ідентифікатором: UA-2026-06-03-013062-а остаточна редакція договору про закупівлю складається замовником на основі проєкту договору про закупівлю, що є Додатком 3 до цього Оголошення, та надсилається переможцю у спосіб, обраний замовником. Непідписання переможцем договору про закупівлю та/або непередання одного примірника цього договору про закупівлю у вказаний строк буде розцінено як відмова переможця від укладення договору про закупівлю, що спричиняє наслідки, передбачені пунктом 3 частини 13 статті 14 Закону (Замовник відхиляє пропозицію в разі, якщо: Учасник, який визначений переможцем спрощеної закупівлі, відмовився від укладення договору/не уклав договір про закупівлю).
Судом встановлено, що станом на 30.06.2026 сторони не узгоджували інших умов Оголошення.
Правовий аналіз норм пункту 3 частини 13 статті 14 Закону України «Про публічні закупівлі» № 922-VIII свідчить про те, що обов`язок Замовника відхилити пропозицію переможця у разі непідписання або несвоєчасного надсилання проєкту договору про закупівлю є імперативним. Зазначена норма закону не передбачає дискреційних повноважень замовника щодо можливості продовження цього строку за власною ініціативою. Строки в публічних закупівлях є чітко фіксованими, а їх дотримання є гарантією забезпечення принципів добросовісної конкуренції та недискримінації учасників.
Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
На виконання цих вимог позивачем не доведено належними та допустимими доказами неправомірність прийнятого рішення відповідачем.
Разом із цим, матеріали справи не містять, а позивачем суду не надано жодних належних, допустимих та достовірних доказів які б свідчили про наявність об`єктивних, незалежних від волі позивача перешкод для своєчасного підписання та направлення проєкту договору.
Відтак, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих доказів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, виходячи з наведених висновків в цілому, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки адміністративний позов не підлягає задоволенню, відсутні підстави для вирішення питання щодо розподілу судових витрат.
Керуючись статтями 243-246, 250, 255, 282 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В :
У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «КАНТРІ-САЙД» відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до частини четвертої статті 282 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційні скарги на судові рішення за наслідками розгляду справ, визначених цією статтею, можуть бути подані до Шостого апеляційного адміністративного суду у дводенний строк з дня їх проголошення. У разі розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом двох днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Колеснікова І.С.