Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 420/12131/25
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 липня 2026 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Потоцької Н.В.
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (в порядку ст. 262 КАС України) адміністративну справу за позовом керівника Бериславської окружної прокуратури Херсонської області до Тягинської сільської військової адміністрації Бериславського району Херсонської області, третя особа: Ольгівський заклад дошкільної освіти Тягинської сільської ради Бериславського району Херсонської області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вжити заходи щодо оформлення документів,
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа за позовом керівника Бериславської окружної прокуратури Херсонської області до Тягинської сільської військової адміністрації Бериславського району Херсонської області, третя особа: Ольгівський заклад дошкільної освіти Тягинської сільської ради Бериславського району Херсонської області, в якому позивач просить:
визнати протиправною бездіяльність Тягинської сільської військової адміністрації щодо не оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку під Ольгівським закладом дошкільної освіти Тягинської сільської ради Бериславського району Херсонської області, зареєстрованого за адресою: вул. Миру, 22-Б, с. Ольгівка, Бериславський район, Херсонська область;
зобов`язати Тягинську сільську військову адміністрацію вжити заходів щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку під Ольгівським закладом дошкільної освіти Тягинської сільської ради Бериславського району Херсонської області, зареєстрованого за адресою: Миру, 22-Б, с. Ольгівка, Бериславський район, Херсонська область.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що використання земельної ділянки, на якій розташовано Ольгівський ЗДО здійснюється без державної реєстрації права власності та постійного користування, що є беззаперечним порушенням вимог законодавства України.
Тягинською сільською військовою адміністрацією з моменту прийняття повноважень, жодних дієвих заходів, направлених на оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку за адресою: вул. Миру, 22-Б, с. Ольгівка Бериславського району Херсонської області, не вжито, не дивлячись на сплив значного проміжку часу.
Відповідачем не надано жодних доказів на підтвердження вжиття ним заходів, спрямованих на належне оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку, а тому позовні вимоги щодо визнання незаконною бездіяльності відповідача щодо не оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку закладу освіти, нездійснення державної реєстрації вказаних речових прав та зобов`язання вжити заходів в межах компетенції з цього питання є протиправними.
Процесуальні дії
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 22.04.2025 року справа розподілена на суддю Каравана Р.В.
Ухвалою суду від 25.04.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідно до Розпорядження №704 від 15.12.2025 року, керівника апарату Одеського окружного адміністративного суду, з метою дотримання передбаченого Кодексом адміністративного судочинства України строку розгляду адміністративної справи, у зв`язку із довготривалою відсутністю головуючого судді Каравана В.В., на підставі рішення зборів суддів ООАС від 09.12.2025 року №6, призначено повторний автоматичний розподіл справи №420/12131/25, провадження №П/420/13094/25.
Згідно протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 15.12.2025 року справа розподілена на суддю Потоцьку Н.В.
Ухвалою суду від 24.12.2025 прийнято до провадження справу №420/12131/25 в порядку спрощеного позовного провадження (відповідно до ст. 262 КАСУ) без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
30.04.2025 року за вхід.№ЕП/6395/25 надійшов відзив на позов, в якому наголошено на тому, що існує об`єктивна неможливість виконання законних вимог по землеустрою, оскільки: на території с. Ольгівка: ведуться бойові дії (офіційно включене до переліку територій за наказом Міністерства розвитку громад та територій України №376 від 28.02.2025); наявна загроза мінування, обстрілів; перебування цивільних осіб, у тому числі сертифікованих інженерів- землевпорядників, становить загрозу життю.
Всі відповідні дії будуть проведені після завершення активних бойових дій.
05.05.2025 за вхід.№ЕС/42751/25 надійшла відповідь на відзив, в якій представником позивача зазначено, що введення військового стану в Україні у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, не є підставою до не виконання своїх прямих повноважень з боку Тягинської СВА, як засновника освітнього закладу та власника його майна, порушення відповідачем приписів ч. 2 ст. 19, ст. 143 Конституції України, норм ст.ст. 26, 29, 32, 60 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні», вимог ст. ст. 11, 22, 25, 80 ЗУ «Про освіту», ст. ст. 79-1, 83, 92, 125-125 Земельного кодексу України та ст. ст. 2, 4-5, 28 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», якими передбачено вжиття заходів відповідачем щодо розробки проектно-технічної документації на земельну ділянку, що знаходиться за адресою: Херсонська область, Бериславський район, с. Ольгівка, вул. Миру, 22Б, оформлення правовстановлюючих документів на вказану земельну ділянку та реєстрації права постійного користування на неї.
Крім того, функціонування Тягинської СВА на території громади свідчить про можливість проведення необхідних землевпорядних робіт та інвентаризації з дотриманням правил безпеки, шляхом звернення до організацій, які готові такі послуги відповідачу надати. Аналогічний висновок викладено, зокрема, у постанові П`ятого апеляційного адміністративного суду у справі №420/20105/24 від 03.04.2025.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ
Постановою Верховної Ради України "Про утворення та ліквідацію районів" від 17 липня 2020 року №807-IX у Херсонській області ліквідовано Бериславський, Білозерський, Великолепетиський, Великоолександрівський, Верхньорогачицький, Високопільський, Генічеський, Голопристанський, Горностаївський, Іванівський, Каланчацький, Каховський, Нижньосірогозький, Нововоронцовський, Новотроїцький, Олешківський, Скадовський та Чаплинський райони.
Відповідно до п. 2 указаної Постанови, у Херсонській області утворено Бериславський, Генічеський, Каховський, Скадовський та Херсонський райони.
Згідно з розпорядження КМУ від 12.06.2020 №726-р «Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Херсонської області» та за результатами місцевих виборів на території області створено 49 об`єднаних територіальних громад.
На виконання положень п. 10 розділу V Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Бюджетного кодексу та Закону України «Про бюджет» районні ради передали із спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст у власність сільських, селищних, міських територіальних громад установи та заклади, розташовані на їхній території, відповідно до розмежування видатків між бюджетами, визначених бюджетним Кодексом.
Рішенням другої сесії VIII скликання Тягинської сільської ради від 11.12.2020 №10 «Про початок реорганізації Бургунської сільської ради Бериславського району Херсонської області, Високівської сільської ради Бериславського району Херсонської області, Львівської сільської ради Бериславського району Херсонської області, Одрадока`янської сільської ради Бериславського району Херсонської області, Ольгівської сільської ради Бериславського району Херсонської області шляхом приєднання до Тягинської сільської ради Бериславського району Херсонської області» розпочато процедуру реорганізації Тягинської сільської ради.
Згідно рішення четвертої сесії восьмого скликання Тягинської сільської ради від 06 січня 2021 року №50 «Про прийняття у комунальну власність майна, зміну засновника, назв закладів дошкільної, загальної середньої освіти Тягинської сільської ради» прийнято безоплатно із спільної власності територіальних громад Бериславського району до комунальної власності Тягинської сільської територіальної громади в особі Тягинської сільської ради Бериславського району Херсонської області майно, права та обов`язки юридичних осіб згідно з додатками №№4, 5, в тому числі і майно Ольгівського дошкільного навчального закладу (ясел-садка) Бериславського району Херсонської області за адресою: Херсонська область, Бериславський район, с. Ольгівка, вул. Миру, 22, та юридичну особу закладу дошкільної освіти Ольгівський дошкільний навчальний заклад (ясла - садок), за адресою: Херсонська область, Бериславський район, с. Ольгівка, вул. Миру, 22, (пункти 6 додатків 4 та 5 до вказаного рішення).
Крім цього, згідно з п. 4.4. зазначеного вище рішення, змінено повне найменування закладів дошкільної освіти, а саме Ольгівський дошкільний навчальний заклад (ясла - садок) Бериславського району Херсонської області на Ольгівський заклад дошкільної освіти Тягинської сільської ради Бериславського району Херсонської області (ЄДРПОУ 37138602).
Засновником закладу освіти є Тягинська сільська рада Бериславського району Херсонської області. При цьому, заклад освіти діє як комунальний, власником майна є територіальна громада в особі Тягинської сільської ради Бериславського району Херсонської області.
Указом Президента України 27 жовтня 2022 року №738/2022 «Про утворення військових адміністрацій населених пунктів у Херсонській області» утворено, серед інших і Тягинську сільську військову адміністрацію Бериславського району Херсонської області.
Розпорядженням Президента України від 15.06.2023 №106/2023-рп призначено начальника Тягинської сільської військової адміністрації Бериславського району Херсонської області.
Тягинська сільська військова адміністрація наділена функціями і повноваженнями Тягинської сільської ради, як засновника закладів освіти.
Відповідно до законодавства Тягинська сільська військова адміністрація як державний орган, на якого покладено повноваження засновника Ольгівського ЗДО зобов`язана вжити заходів щодо виготовлення правовстановлюючих документів та реєстрації права постійного користування на земельну ділянку під вказаним навчальним закладом.
За даними Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна (далі за текстом Реєстру, інформаційна довідка №418741742 від 20.03.2025) 26.03.2021 зареєстровано право комунальної власності на об`єкт нерухомого майна, а саме будівлю Ольгівського дошкільного навчального закладу, що розташований за адресою: вул. Миру, 22-Б, с. Ольгівка, Бериславський район, Херсонська область.
За даними Реєстру, будь-які відомості про реєстрацію інших речових прав за вказаною адресою - відсутні.
Головне управління Держгеокадастру у Херсонській області листом від 22.01.2025 №10-21-0.202-217/2-25 повідомило, що частинами першою та другою статті 16 Закону України «Про Державний земельний кадастр» встановлено, що земельній ділянці, відомості про яку внесені до Державного земельного кадастру, присвоюється кадастровий номер.
Кадастровий номер земельної ділянки є її ідентифікатором у Державному земельному кадастрі. Таким чином, програмне забезпечення Державного земельного кадастру не дозволяє здійснювати пошук зареєстрованих земельних ділянок за адресами.
У Державному земельному кадастрі відсутні відомості щодо земельної ділянки за адресою: Херсонська область, Бериславський район, с. Ольгівка, вул. Миру, 22-Б, яка використовується під розміщення об`єктів нерухомого майна Ольгівського ЗДО.
Відповідно до пунктів 1.2 Статуту Ольгівського ЗДО, який надано відділом освіти, культури та туризму, молоді і спорту Тягинської сільської ради Бериславського району Херсонської області на запит окружної прокуратури (лист від 26.02.2025 №102/01-11/25), засновником закладу є Тягинська сільська рада. Уповноваженою особою Тягинської сільської ради є відділ освіти, культури та туризму, молоді і спорту Тягинської сільської ради. Заклад діє як комунальний.
Зміна назви Ольгівського ЗДО відбулась відповідно до Закону України «Про освіту» Ольгівський заклад дошкільної освіти Тягинської сільської ради Бериславського району Херсонської області є правонаступником усіх прав і обов`язків Ольгівського дошкільного навчального закладу (ясла - садок) Бериславського району Херсонської області (ідентифікаційний код юридичної особи - 37138602), який зареєстрований 15.11.2020, номер запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб підприємців 1 481 105 0002 000773.
Організаційно правова форма комунальний заклад. Власником майна є Тягинська сільська рада. Заклад діє як комунальний (пункт 1.3. Статуту).
Згідно з п.1.6. Статуту місцезнаходження закладу 74332, Херсонська область, Бериславський район, с. Ольгівка, вул. Миру, 22.
Відповідно до р. 1.7 Статуту засновником закладу освіти є Тягинська сільська рада.
Уповноваженим органом засновника з питань освіти є відділ освіти, молоді та спорту Тягинської сільської ради.
Тягинська сільська рада в межах компетенції забезпечує фінансування закладу освіти, його матеріально технічне забезпечення необхідними будівлями та приміщеннями з обладнаннями і матеріалами, організовує ремонт будівель та приміщень, їх господарське обслуговування, харчування, медичне обслуговування.
Заклад є юридичною особою, має свій код, печатку, штамп установленого зразка, бланки з власними реквізитами, реєстраційні рахунки в органах Державного казначейства (пункт 1.9. Статуту).
Ольгівський ЗДО підконтрольний засновнику Тягинській сільській раді. ( п. 8.1. Статуту).
Майно, земельна ділянка Ольгівського ЗДО перебуває у комунальній власності Тягинської сільської ради (пункт 9.1. Статуту).
Фінансово господарська діяльність Ольгівського ЗДО здійснюється відповідно до чинного законодавства України, Статуту закладу та рахунок коштів бюджету Тягинської сільської ради (п. 10.1. Статуту).
Бериславською окружною прокуратурою 16.01.2025 спрямовано запит на адресу Тягинської сільської військової адміністрації щодо вжиття заходів з оформлення документів на земельну ділянку під навчальним закладом освіти.
На вказаний запит 22.01.2025 за вих №37/01-11/25 надано відповідь відділом освіти, культури та туризму, молоді і спорту Тягинської сільської ради та повідомлено, що правовстановлюючі документи на земельну ділянку Ольгівського ЗДО відсутні.
У подальшому Бериславська окружна прокуратура 21.02.2025 звернулась з запитом до Ольгівського ЗДО щодо виготовлення документів під навчальним закладом.
На вказаний запит 26.02.2025 також надано відповідь відділом освіти, культури та туризму, молоді і спорту Тягинської сільської ради Бериславського району Херсонської області за вих №102/01-11/25, в якому повідомлено, що Ольгівський ЗДО на цей час не працює, утримувався за рахунок бюджету Тягинської сільської ради.
Засновник здійснює фінансування закладу, його матеріально-технічне забезпечення, надає необхідні будівлі з обладнанням і матеріалами, організовує будівництво і ремонт приміщень, їхнє господарське обслуговування тощо.
Будівлі та земельні ділянки, якими користуються заклади освіти, знаходяться у комунальній власності Тягинської сільської громади.
Також встановлено, що речові права на земельну ділянку, якою користується Ольгівський ЗДО, не оформлені.
Керівництво закладу освіти зверталось до Тягинської сільської ради щодо ініціювання питання з виготовлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку.
У зв`язку з повномасштабним вторгненням військ рф та окупацією Тягинської громади, звернення не зберіглося, надати підтверджуючі документи не має можливості.
РЕЛЕВАНТНІ ДЖЕРЕЛА ПРАВА ТА ВИСНОВКИ СУДУ
Приписами ч.2 ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Положеннями ст.143 Конституції України встановлено, що територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є в комунальній власності; затверджують програми соціально-економічного та культурного розвитку і контролюють їх виконання; затверджують бюджети відповідних адміністративно-територіальних одиниць і контролюють їх виконання; встановлюють місцеві податки і збори відповідно до закону; забезпечують проведення місцевих референдумів та реалізацію їх результатів; утворюють, реорганізовують та ліквідовують комунальні підприємства, організації і установи, а також здійснюють контроль за їх діяльністю; вирішують інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції.
Право комунальної власності передбачене ст.60 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні».
Відповідно до ч.1,2,5,8 вказаної статті, територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров`я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об`єкти, визначені відповідно до закону як об`єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.
Підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою, іншими суб`єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом.
Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об`єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об`єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об`єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.
Право комунальної власності територіальної громади захищається законом на рівних умовах з правами власності інших суб`єктів. Об`єкти права комунальної власності не можуть бути вилучені у територіальних громад і передані іншим суб`єктам права власності без згоди безпосередньо територіальної громади або відповідного рішення ради чи уповноваженого нею органу, за винятком випадків, передбачених законом.
Приписами п.31 ч.1 ст.26 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад належить прийняття рішень про передачу іншим органам окремих повноважень щодо управління майном, яке належить до комунальної власності відповідної територіальної громади, визначення меж цих повноважень та умов їх здійснення.
До відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад щодо управління комунальною власністю належать повноваження щодо управління в межах, визначених радою, майном, що належить до комунальної власності відповідних територіальних громад; у сфері освіти, охорони здоров`я, культури, фізкультури і спорту до їх відання належать такі власні (самоврядні) повноваження: 1) управління закладами освіти, охорони здоров`я, культури, фізкультури і спорту, оздоровчими закладами, які належать територіальним громадам або передані їм, молодіжними підлітковими закладами за місцем проживання, організація їх матеріально-технічного та фінансового забезпечення; 2) забезпечення здобуття повної загальної середньої, професійно-технічної освіти у державних і комунальних загальноосвітніх, професійно-технічних навчальних закладах, вищої освіти у комунальних вищих навчальних закладах, створення необхідних умов для виховання дітей, молоді, розвитку їх здібностей, трудового навчання, професійної орієнтації, продуктивної праці учнів, сприяння діяльності дошкільних та позашкільних навчально-виховних закладів, дитячих, молодіжних та науково-просвітницьких організацій (статті 29, 32 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").
Положеннями ч.5 ст.11 ЗУ «Про освіту» передбачено, що органи місцевого самоврядування створюють умови для здобуття дошкільної освіти шляхом формування і розвитку мережі закладів освіти.
Відповідно до ч.3 ст.22, ч.6 ст.25 ЗУ «Про освіту», заклад освіти залежно від засновника може діяти як державний, комунальний, приватний чи корпоративний.
Засновник закладу освіти зобов`язаний зокрема забезпечити утримання та розвиток матеріально-технічної бази заснованого ним закладу освіти на рівні, достатньому для виконання вимог стандартів освіти та ліцензійних умов.
Приписами ч.1,2 ст.80 ЗУ «Про освіту» визначено, що до майна закладів освіти та установ, організацій, підприємств системи освіти належать: нерухоме та рухоме майно, включаючи будівлі, споруди, земельні ділянки, комунікації, обладнання, транспортні засоби, службове житло тощо. Майно закладів освіти та установ, організацій, підприємств системи освіти належить їм на правах, визначених законодавством.
Порядок, умови та форми набуття закладами освіти прав на землю визначаються Земельним кодексом України.
Так, відповідно до п. "ґ" ч.2 ст.92 ЗК України (в редакції ЗУ «Про освіту» від 5.09.2017р. №2145-VIII), заклади освіти незалежно від форми власності набувають права постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності.
Згідно з ч.1 ст.92 ЗК України, право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку.
Відповідно до ч.1,2 ст.83 ЗК України, землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю.
У комунальній власності перебувають: а) усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності; б) земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об`єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування.
Як передбачено ч.9,10 ст.79-1 ЗК України, земельна ділянка може бути об`єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї. Державна реєстрація речових прав на земельні ділянки здійснюється після державної реєстрації земельних ділянок у Державному земельному кадастрі.
Відповідно до ст.125,126 ЗК України, право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до ЗУ «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
За визначенням, наведеним у п.1 ч.1 ст.2 ЗУ «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Відповідно до ст.4 цього Закону державній реєстрації прав підлягають: 1) право власності; 2) речові права, похідні від права власності: зокрема право користування (сервітут); право користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис); право забудови земельної ділянки (суперфіцій); право господарського відання; право оперативного управління; право постійного користування та право оренди (суборенди) земельної ділянки; право користування (найму, оренди) будівлею або іншою капітальною спорудою (їх окремою частиною), що виникає на підставі договору найму (оренди) будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини), укладеного на строк не менш як три роки; інші речові права відповідно до закону.
Згідно з ч.1 ст.5 ЗУ «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», у Державному реєстрі прав реєструються речові права та їх обтяження на земельні ділянки, а також на об`єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення, а саме: підприємства як єдині майнові комплекси, житлові будинки, будівлі, споруди, а також їх окремі частини, квартири, житлові та нежитлові приміщення.
Положеннями ч.2 ст.3 ЗУ «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» передбачено, що речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.
У відповідності до ч.1,2 ст.28 ЗУ «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» рішення органів державної влади або органів місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у власність або користування (постійне користування, оренду, користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис), користування чужою земельною ділянкою для забудови (суперфіцій), сервітут) можуть прийматися за відсутності державної реєстрації права власності держави чи територіальної громади на таку земельну ділянку в Державному реєстрі прав.
Під час проведення державної реєстрації права користування (постійне користування, оренда, користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис), користування чужою земельною ділянкою для забудови (суперфіцій), сервітут) земельними ділянками державної чи комунальної власності, право власності на які не зареєстровано в Державному реєстрі прав, державний реєстратор одночасно з проведенням такої реєстрації проводить також державну реєстрацію права власності на такі земельні ділянки без подання відповідної заяви органами, які згідно із статтею 122 Земельного кодексу України передають земельні ділянки у власність або у користування.
Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, за даними Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна (далі за текстом Реєстру, інформаційна довідка №418741742 від 20.03.2025) 26.03.2021 зареєстровано право комунальної власності на об`єкт нерухомого майна, а саме будівлю Ольгівського дошкільного навчального закладу, що розташований за адресою: вул. Миру, 22-Б, с. Ольгівка, Бериславський район, Херсонська область.
Натомість, за даними Реєстру, будь-які відомості про реєстрацію інших речових прав за вказаною адресою - відсутні.
Отже, використання земельної ділянки, на якій розташовано Ольгівський ЗДО здійснюється без державної реєстрації права власності та постійного користування, що є беззаперечним порушенням вимог законодавства України.
Бериславською окружною прокуратурою 16.01.2025 спрямовано запит на адресу Тягинської сільської військової адміністрації щодо вжиття заходів з оформлення документів на земельну ділянку під навчальним закладом освіти.
На вказаний запит 22.01.2025 за вих №37/01-11/25 надано відповідь відділом освіти, культури та туризму, молоді і спорту Тягинської сільської ради та повідомлено, що правовстановлюючі документи на земельну ділянку Ольгівського ЗДО відсутні.
У подальшому Бериславська окружна прокуратура 21.02.2025 звернулась з запитом до Ольгівського ЗДО щодо виготовлення документів під навчальним закладом.
На вказаний запит 26.02.2025 також надано відповідь відділом освіти, культури та туризму, молоді і спорту Тягинської сільської ради Бериславського району Херсонської області за вих №102/01-11/25, в якому повідомлено, що Ольгівський ЗДО на цей час не працює, утримувався за рахунок бюджету Тягинської сільської ради.
При цьому засновник здійснює фінансування закладу, його матеріально-технічне забезпечення, надає необхідні будівлі з обладнанням і матеріалами, організовує будівництво і ремонт приміщень, їхнє господарське обслуговування тощо.
Будівлі та земельні ділянки, якими користуються заклади освіти, знаходяться у комунальній власності Тягинської сільської громади.
Також встановлено, що речові права на земельну ділянку, якою користується Ольгівський ЗДО, не оформлені.
Керівництво закладу освіти зверталось до Тягинської сільської ради щодо ініціювання питання з виготовлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку. У зв`язку з повномасштабним вторгненням військ рф та окупацією Тягинської громади, звернення не зберіглося.
Суд вважає необґрунтованими посилання відповідача на Закон від 24.03.2022р. №2145-IX, яким Розділ X "Перехідні положення" ЗК України доповнено пунктом 27, згідно якого на час дії воєнного стану: функціонування Державного земельного кадастру вважається призупиненим; рішення про відновлення або подальше призупинення функціонування Державного земельного кадастру приймається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері земельних відносин; передача органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування земельних ділянок державної, комунальної власності у власність, користування у період, коли функціонування Державного земельного кадастру призупинено, не здійснюється (крім передачі в оренду земельних ділянок відповідно до підпункту 2 цього пункту), оскільки відповідно до наказу Держгеокадастру від 09.06.2022р. за №141 функціонування Державного земельного кадастру відновлено.
Отже, передбачені Законом від 24.03.2022р. №2145-IX перешкоди для оформлення землевпорядної документації та передачу в постійне користування третій особі по справі земельної ділянки за адресою: вул. Миру, 22Б, с. Ольгівка, Бериславський район, Херсонська область, 74332 з 09.06.2022 року відсутні.
Крім того, функціонування відповідача свідчить про можливість проведення необхідних землевпорядних робіт та інвентаризації з дотриманням правил безпеки, шляхом звернення до інших організацій, які готові такі послуги відповідачу надати.
Відтак, враховуючи вищевказане та оцінюючи наявні в матеріалах справи письмові докази, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню
Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.
При розв`язанні спору, суд зважає на практику Європейського суду з прав людини щодо застосування ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (далі за текстом - Конвенція; рішення від 21.01.1999 року у справі "Гарсія Руїз проти Іспанії", від 22.02.2007 року у справі "Красуля проти Росії", від 05.05.2011 року у справі "Ільяді проти Росії", від 28.10.2010 року у справі "Трофимчук проти України", від 09.12.1994 року у справі "Хіро Балані проти Іспанії", від 01.07.2003 року у справі "Суомінен проти Фінляндії", від 07.06.2008 року у справі "Мелтекс ЛТД (MELTEX LTD) та Месроп Мовсесян (MESROP MOVSESYAN) проти Вірменії") і тому надав оцінку усім обставинам справи, котрі мають юридичне значення для правильного вирішення спору, та дослухався до усіх аргументів сторін, які ясно і чітко сформульовані та здатні вплинути на результат вирішення спору.
Керуючись ст.ст.2-9, 242, 246, 250, 251, 255, 262, 293-297 КАС України, суд,
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов керівника Бериславської окружної прокуратури Херсонської області до Тягинської сільської військової адміністрації Бериславського району Херсонської області, третя особа: Ольгівський заклад дошкільної освіти Тягинської сільської ради Бериславського району Херсонської області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вжити заходи щодо оформлення документів задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Тягинської сільської військової адміністрації щодо не оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку під Ольгівським закладом дошкільної освіти Тягинської сільської ради Бериславського району Херсонської області, зареєстрованого за адресою: вул. Миру, 22-Б, с. Ольгівка, Бериславський район, Херсонська область.
Зобов`язати Тягинську сільську військову адміністрацію вжити заходів щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку під Ольгівським закладом дошкільної освіти Тягинської сільської ради Бериславського району Херсонської області, зареєстрованого за адресою: Миру, 22-Б, с. Ольгівка, Бериславський район, Херсонська область.
Рішення набирає законної сили згідно ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Бериславська окружна прокуратура (адреса: 54000, м. Миколаїв, Корабельний район, проспект Богоявленський, 314, ЄДРПОУ 0485112021, ел. пошта: berislprok@kherson.gp.gov.ua)
Тягинська сільська військова адміністрація Бериславського району Херсонської області (адреса: вул. Вишнева, 1д, с. Тягинка, Бериславський район, Херсонська область, 74330, ЄДРПОУ 44697084, ел. пошта: tyaginska_s_r@ukr.net)
Ольгівський заклад дошкільної освіти Тягинської сільської ради Бериславського району Херсонської області (адреса: вул. Миру, 22Б, с. Ольгівка, Бериславський район, Херсонська область, 74332, ЄДРПОУ 37138602, ел. пошта: olgivkadnz@ukr.net)
Головуючий суддя Нінель ПОТОЦЬКА