Єдиний державний реєстр судових рішень
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 липня 2026 рокуСправа №160/14500/26
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Луніної О.С., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою Комунального закладу "Васильківський психоневрологічний інтернат" Дніпропетровської обласної ради" до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
ВСТАНОВИВ:
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Комунального закладу "Васильківський психоневрологічний інтернат" Дніпропетровської обласної ради" (вул. Центральна, 1, с. Медичне, Васильківський р-н, Дніпропетровська обл., 52623, ЄДРПОУ 01987741) до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (вул. Сімферопольська, 17А, м. Дніпро, 49000, ЄДРПОУ ВП 44118658), в якій позивач просить:
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 23.04.2026 № 0222260707, яким Комунальному закладу «Васильківський психоневрологічний інтернат» Дніпропетровської обласної ради» визначено грошове зобов`язання з податку на додану вартість у розмірі 659840 грн. та штрафні санкції в сумі 164960,00 грн. на підставі акту від 16.03.2026 № 936/04-36-07-07-03/01987741.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає про невідповідність спірного рішення вимогам чинного законодавства. Також вказує, що Акт перевірки відповідача від 16.03.2026 містить суперечливі висновки, арифметичні розбіжності та не містить належного обґрунтування методики розрахунку податкових зобов`язань. Позивач зазначає, що є бюджетною установою, в межах власної господарської діяльності звітує відповідно до вимог чинного законодавства.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29.05.2026 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
12.06.2026 року від ГУ ДПС у Дніпропетровській області до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог. В мотивування вказаного зазначив, що проведеною перевіркою встановлено порушення позивачем пункту 183.2 статті 83 ПКУ, в частині не здійснення обов`язкової реєстрації платником податку на додану вартість відповідно до норм п. 181.1 ст. 181 ПКУ, в наслідок чого порушено абзац «а» пункту 187.1 статті 187, статті 188 ПКУ, що призвело до заниження податкових зобов`язань ПДВ в сумі 659 840,0 грн за відповідні звітні податкові періоди з березня 2019 року по грудень 2025 року.
16.06.2026 року позивачем до суду надіслано відповідь на відзив, в якому останній вказуючи на необґрунтованість доводів відповідача, наполягає на повному задоволенні позовних вимог.
Справа розглядається судом в порядку спрощеного провадження за приписами статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами. При розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.
Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення позову по суті, проаналізувавши застосування норм матеріального та процесуального права, суд встановив наступне.
Судом встановлено, що згідно з наказом ГУ ДПС від 13.02.2026 № 721-п «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки КОМУНАЛЬНОГО ЗАКЛАДУ "ВАСИЛЬКІВСЬКИЙ ПСИХОНЕВРОЛОГІЧНИЙ ІНТЕРНАТ" ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ" (ЄДРПОУ 01987741)», на підставі п.19-1.1 ст.19-1, пп.20.1.4 п.20.1 ст.20, пп.75.1.7 п.75.1 ст.75, п. 82.2 ст. 82 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI, із змінами та доповненнями (далі - ПКУ), проведена документальна позапланова виїзна перевірка з питань дотримання позивачем вимог податкового, валютного та іншого законодавства України з 01.01.2019 по 31.12.2025; з питання дотримання законодавства щодо правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування - за період з 01.01.2011 по 31.12.2025.
За результатами документальної позапланової виїзної перевірки КЗ «ВПНІ» ДОР» складено акт від 16.03.2026 № 936/04-36-07-07-03/01987741 (далі акт перевірки), згідно з яким встановлено порушення позивачем пункту 183.2 статті 83 ПКУ, в частині не здійснення обов`язкової реєстрації платником податку на додану вартість відповідно до норм п. 181.1 ст. 181 ПКУ, в наслідок чого порушено абзац «а» пункту 187.1 статті 187, статті 188 ПКУ, що призвело до заниження податкових зобов`язань ПДВ в сумі 659 840,0 грн за відповідні звітні податкові періоди з березня 2019 року по грудень 2025 року.
Акт перевірки направлено засобами поштового зв`язку на податкову адресу позивача рекомендованим листом та отримано ним 20.03.2026 згідно з поштовим повідомленням про вручення.
До ГУ ДПС надійшли заперечення позивача від 30.03.2026 №143 (вх. ГУ ДПС № 41456/6 від 03.04.2026) на акт перевірки.
За результатами розгляду заперечення Комісія ГУ ДПС з розгляду заперечень вирішила висновки акта перевірки від 16.03.2026 № 936/04-36-07-07-03/01987741 вважати правомірними та такими, що відповідають нормам чинного законодавства.
Відповідь на заперечення надіслано на адресу позивача засобами потового зв`язку рекомендованим листом ГУ ДПС від 16.04.2026 № 29285/6/04-36-07-07-07.
За наслідками розгляду матеріалів перевірки, з урахуванням заперечень до акту перевірки, ГУ ДПС прийнято ППР від 23.04.2026 № 0222260707 про збільшення грошового зобов`язання з податку на додану вартість у загальному розмірі 824 800,0 грн (659 840,0 грн податкове зобов`язання, 164 960,0 грн. штрафна санкція)
Вважаючи прийняте рішення протиправним, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з такого.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Підпунктом 14.1.13 пункту 14.1 статті 14 Податково кодексу України встановлено, під безоплатно наданими товарами розуміються товари, що надаються згідно з договорами дарування, іншими договорами, за якими не передбачається грошова або інша компенсація вартості таких товарів чи їх повернення, або без укладення таких договорів, а також товари, передані юридичній чи фізичній особі на відповідальне зберігання і використані нею.
Згідно із п. п. 49.2 ст. 49 Податкового кодексу України, платник податків зобов`язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період, в якому виникають об`єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є. Цей абзац застосовується до всіх платників податків, в тому числі платників, які перебувають на спрощеній системі оподаткування обліку та звітності.
Відповідно до пп. 49.18.1 п. 49.18 ст. 49 Податкового кодексу України, податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Пунктом 120.1 статті 120 Податкового кодексу України встановлено, що неподання (крім випадків, якщо податкова декларація не подається відповідно до пункту 49.2 статті 49 цього Кодексу) або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобов`язаними нараховувати і сплачувати податки та збори, платежі, контроль за сплатою яких покладено на контролюючі органи, податкових декларацій (розрахунків), а також іншої звітності, обов`язок подання якої до контролюючих органів передбачено цим Кодексом, -тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 340 гривень, за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.
Згідно із п. 201.1. ст. 201 Податкового кодексу України, на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Відповідно до п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Згідно із п. 189.1 ст. 189 Податково кодексу України, у разі здійснення операцій відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу база оподаткування за необоротними активами визначається виходячи з балансової (залишкової) вартості, що склалася станом на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого здійснюються такі операції (у разі відсутності обліку необоротних активів - виходячи із звичайної ціни), а за товарами/послугами - виходячи з вартості їх придбання.
Відповідно до п. "б" ст. 198.1 ст. 198 Податкового кодексу України, до податкового кредиту відносяться суми податку, сплачені/нараховані у разі здійснення операцій з придбання (будівництво, спорудження, створення) необоротних активів (у тому числі у зв`язку з придбанням та/або ввезенням таких активів як внесок до статутного фонду та/або при передачі таких активів на баланс платника податку, уповноваженого вести облік результатів спільної діяльності).
Згідно із п. 181.1 ст. 181 Податкового кодексу України, під обов`язкову реєстрацію платником податку на додану вартість підпадає особа, у якої загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню згідно з розділом V Кодексу, у тому числі з використанням локальної або глобальної комп`ютерної мережі, нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 1000000. грн. (без урахування ПДВ).
До загального обсягу операцій з постачання товарів/послуг для цілей реєстрації особи як платника ПДВ належать операції, що підлягають оподаткуванню за основною ставкою ПДВ, ставкою 7 відсотків, нульовою ставкою ПДВ та звільнені (умовно звільнені) від оподаткування ПДВ. При цьому обсяг операцій, що не є об`єктом оподаткування ПДВ, при обрахунку загального обсягу операцій з постачання товарів/послуг не включається.
Відповідно до підпункту «в» підпункту 197.1.7 пункту 197.1 статті 197 ПКУ (звільняються від оподаткування ПДВ операції з надання соціальних послуг відповідно до Закону № 2671 надавачами соціальних послуг, включеними до Реєстру надавачів та отримувачів соціальних послуг.
Основні організаційні та правові засади надання соціальних послуг, спрямованих на профілактику складних життєвих обставин, подолання або мінімізацію їх негативних наслідків, особам / сім`ям, які перебувають у складних життєвих обставинах, визначені Законом України від 17 січня 2019 року № 2671-VIII «Про соціальні послуги».
Надавачами соціальних послуг є юридичні та фізичні особи, у тому числі фізичні особи-підприємці, внесені до Реєстру надавачів та отримувачів соціальних послуг; соціальними послугами дії, спрямовані на профілактику складних життєвих обставин, подолання таких обставин або мінімізацію їх негативних наслідків для осіб / сімей, які в них перебувають (частина перша статті 1 розділу І Закону № 2671).
Згідно з частиною другою статті 16 розділу ІІІ Закону № 2671 соціальні послуги за типами поділяються на:
1) прості соціальні послуги, що складаються з одного / декількох заходів, які необхідно здійснити для надання таких послуг, та не передбачають постійної та систематичної взаємодії фахівців з отримувачем соціальних послуг. Прості соціальні послуги можуть бути складовою комплексної (складної) послуги;
2) комплексні (складні) соціальні послуги, що складаються з сукупності заходів, об`єднаних єдиною метою, у межах яких формується індивідуальний набір таких заходів залежно від потреб отримувача соціальної послуги, який передбачає постійну та систематичну взаємодію фахівців з отримувачем соціальних послуг;
3) комплексні спеціалізовані соціальні послуги, що надаються певній категорії отримувачів соціальних послуг (ВІЛ-інфікованим особам, особам із залежністю від психотропних речовин, особам, які постраждали від торгівлі людьми, біженцям, особам із психічними розладами та іншим).
Надання комплексної послуги може фінансуватися за рахунок бюджетних коштів або шляхом співфінансування через залучення бюджетних коштів, коштів територіальної громади та/або благодійної пожертви, або лише за рахунок благодійної пожертви.
Так, згідно до статуту Комунального закладу "Васильківський психоневрологічний інтернат" Дніпропетровської обласної ради" т заклад створений з метою тимчасового або постійного проживання/перебування осіб зі стійким и інтелектуальними та/або психічними порушеннями, які за станом здоров`я потребують стороннього нагляду. Основним завданням закладу є надання соціальних послуг підопічним (стаціонарний нагляд, соціальна реабілітація, представництво інтересів).
Як вбачається з акту перевірки, що у лютому 2019 відбулось перевищення встановленої максимальної величини (1 000 000 грн) загальної суми від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню, а саме позивачем отримано на рахунки суму 1 132 243 грн, яка складалася із надходжень часток пенсій утриманців за надання позивачем послуг з утримання осіб похилого віку, у т. ч. у січні 2019 300 250 грн, лютому - 831 193 грн, та у січні 2019 - 800,00 грн - від ПРАТ «КИЇВСТАР».
Разом з тим, операції з надання соціальних послуг звільнена від оподаткування на підставі пп. 197.1.16 п. 197.1 ст. 197 Податкового кодексу України.
Суд зазначає, що оскільки об`єм операцій позивача, які не звільнені від оподаткування ПДВ, не перевищував 1000000 грн за весь період перевірки, то у позивача відсутній обов`язок реєстрації у якості платника податку на додану вартість та сплачувати такий податок, у зв`язку з чим позивачем також не складалися податкові накладні.
Із врахуванням вищевикладених обставин, суд вважає, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення необґрунтоване, у зв`язку з чим підлягає скасуванню.
Згідно частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини першої статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За сукупності викладених обставин позов підлягає задоволенню.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов`язані зі сплатою судового збору за подання позовної заяви до суду в розмірі 9900 грн.
За результатами розгляду справи суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, а тому підлягає стягненню з відповідача на користь позивача судовий збір у сумі 9900,00 грн.
Керуючись ст.ст. 2, 9, 77, 78, 90, 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
УХВАЛИВ:
Адміністративний позов Комунального закладу "Васильківський психоневрологічний інтернат" Дніпропетровської обласної ради" до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 23.04.2026 № 0222260707, яким Комунальному закладу "Васильківський психоневрологічний інтернат" Дніпропетровської обласної ради" визначено грошове зобов`язання з податку на додану вартість у розмірі 659840 грн. та штрафні санкції в сумі 164960,00 грн. на підставі акту від 16.03.2026 № 936/04-36-07-07-03/01987741.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Дніпропетровській області на користь Комунального закладу "Васильківський психоневрологічний інтернат" Дніпропетровської обласної ради" понесені позивачем судові витрати в сумі 9900 грн.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.С. Луніна